Als epilepsie in je leven komt... MEER PLEZIER VA JE GULDEN 0900-821.24.11 O.99 Belegen komijne kaas Schouder karbonade Rommelmarkt Diepe indruk Knollen Epilepsie-infolijn: Badedas douche Fanta of sprite Mini candybars Aardappel anders 569 Gulden krakeling kano's Dobbelman Lassie toverrijst Lu tuc 2*» Bourgondische riblappen ,-0g0 Kip t.v. sticks V|e^*vaK"e<n Grote bloemkool Kiwifruits Macaroni groenten Boeren soepgroenten Komkommers SUPERMARKTEN SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 10 MAART 1999 M KO VAN KEULEN BESTRIJDT ARMOEDE IN ONTWIKKELINGSLANDEN 'ik doe dit uit christelijke PAGINA 4b bezorgdheid' OOSTKAPELLE - Een dak boven je hoofd heb ben. Naar school gaan. Een beroep kiezen. De normaalste zaken van de wereld voor een doorsnee Nederlands kind. Voor Filippijnse jongens en meisjes is dit absoluut niet vanzelfsprekend. De Zeeuwse comités van Woord en Daad, een stichting die armoede be strijdt in ontwikkelings landen, besloten daarom in de Filippijnse hoofd stad Manila een nieuwe vakschool te bouwen. Ko van Keulen, leider van dit project:' Plezier is geen goed woord voor dit werk. Ik zie het liever als een verantwoordelijk heid'. door Hanneke Bulten Woord en Daad, zo'n vijftien jaar geleden op gericht, ziet het als haar taak iets aan de nood in de rest van de wereld te doen. Ze was en is actief in verschillende landen, zoals India, Burkina Fa- so en Haiti op het gebied van gezondheid, alfabe tisering, dorpsontwik keling en op vele andere gebieden. Een paar jaar geleden hielp de stich ting jongeren in Vadare- vu, een dorp in India, met het bouwen van een school. Projectleider Ko van Keulen is twee jaar gele den op rondreis geweest in India, samen met nog dertien andere geinte- resseerde comiteleden. Ze bezochten onder an dere een project waar mensen met lepra wor den geholpen. Een pro ject dat al een tijdje klaar is en goed loopt. Financiële adoptie is een van de middelen die Woord en Daad gebruikt bij het helpen van arme mensen. In Manila, de hoofdstad van de Filip pijnen, leven veel kinde ren op straat. Voor een klein bedrag per maand vangt men de jongens en de meisjes op in een van de twee centra die in het verleden gebouwd zijn in de stad. Het aanbieden van een vakopleiding is een vol gende stap. Zo kunnen de jongeren later op ei gen benen staan en hoe ven ze niet meer te ste len, te bedelen of siga retten te verkopen voor de kost. In het nieuwe gebouw kunnen ze gaan leren voor automonteur. 'Dit is de eerste fase van i Ko van Keulen voor de Woord Daad-winkel in Oostkapelle. het hele project. In de volgende fasen gaat er gewerkt worden aan an dere opleidingen als timmerman en secreta resse en komen er com putercursussen. Het is nog onzeker of wij dat gaan realiseren. We moeten het project wel kunnen behappen'. De overheidsinstantie NCDO (Nationale Comi té voor Internationale Samenwerking en Duurzame Ontwikke ling) stelt bepaalde ei sen aan de projecten van Woord en Daad. Na het inleveren van een verslag over het finan ciële gedeelte volgt een goed- of afkeuring. Daaruit volgt dan een subsidie, die voor het Manila-project ongeveer f 75.000 bedraagt. De rest van het nodige geld, ruim f 175.000, komt van de 'achterban'. 'Dat is ei genlijk iedereen. We hebben een winkel in In Manilla wordt een nieuwe vakschool gebouwd. Hier enkele leerlingen in actie met een een automotor. Oostkapelle, we houden rommelmarkten, zang avonden en collectes'. Met dit project doet voornamelijk het comité in Oostkapelle mee. Eind dit jaar moet het eerste deel van het vak centrum, de opleiding voor automonteur, af zijn. In de jaren daarna volgen de andere vakop leidingen, al dan niet door de Zeeuwse comi tés. 'Actievoerder' Ko van Keulen deelt regelmatig zijn ervaringen over zijn reis naar India met be langstellenden. Jeugd clubs, vrouwenvereni gingen en bejaarden- groepen laat hij zien en horen hoe hard een deel van de wereldbevolking hulp nodig heeft. Dit doet hij aan de hand van dia's, genomen van men sen die nog geen hulp kregen en van mensen die geholpen zijn. Deze plaatjes maken duidelijk hoe hard de bevolking steun nodig heeft. 'Ik vertel mijn verhaal nu anders dan vroeger, toen ik er nog nooit zelf was geweest. De hand leiding bij de dia's van projecten waar ik heb rondgekeken, heb ik nauwelijks nog nodig'. India heeft een diepe in- FOTO: HANNEKE BULTEN druk bij hem achterge laten. 'Je vergeet het nooit meer'. Nu al ruim tien jaar zet Ko zich in voor de stich ting, die de armoede be strijdt vanuit een bijbel se opdracht. Verant woordelijkheid, daar draait het om volgens hem. 'Ik doe dit uit christelijke bezorgd heid. Wij hebben het zo goed en zij hebben onze steun nodig', verklaart de projectleider. Een groot deel van het geld dat nodig is voor de bouw van de vakschool komt van 'het winkeltje van Woord en Daad' vandaan. Vier ochten den in de week werken hier zeven enthousiaste vrijwilligsters, die aller lei spullen verkopen. Ko blikt tevreden rond in de kleine, volle ruim te. Er hangen tweede hands kleren, afkomstig van mensen uit de buurt, boeken staan sinds korte tijd in een kast. 'Ik ben erg blij dat die er nu is. De omzet is hoog, het loopt goed hier. De kaarten met de foto's van mooie landschappen in Zeeland en van knol len die een ploeg trek ken zijn erg in trek bij toeristen. Er is voor elk wat wils'. Epilepsie is meer dan alleen maar medicijnen slikken. Het begrip van anderen is van groot belang. Het Nationaal Epilepsie Fonds organiseert vakantiereizen en infor matieavonden, zij beschikt overeen info-lijn en verleent individuele hulp aan mensen met epilepsie. Belangrijk is ook de financiële steun aan het wetenschappelijk onderzoek. Word donateur, vraag de informatie. Giro 222.111 Er is vaak meer mogelijk dan patiënt en anderen denken. Nationaal Epilepsie Fonds Postbus 270 3990 GB Houten (3 cent per minuut) Voor iedereen die vragen heeft over epilepsie, bel de info-lijn. Als epilepsie in je leven komt, blijf niet met onbeantwoorde vragen zitten. div. geuren, 599 per flacon regular - light, 599 twix, mars, snickers, milky way of bounty 549 per zak nu I^Pb div. smaken, pot per pak color of normaal, pak 2 kilo pak 750 gram div. smaken, per pak "-***' per kilo gekruid - naturel, per kilo per stuk per kilo per zak per zak per stuk no. 10 geldig t/m zaterdag 13 maart, prijswijzigingen, zetfouten en uitverkocht voorbehouden MIDDELBURG WINKELCENTRUM DAUWENDAELE EN WINKELCENTRUM WELSINGE t

Scheldebode | 1999 | | pagina 5