11 ÏÏTT1 i Frans Bauer in De Stenge E L K E E E 1 H U 1 IS AA N HUI S 0 P V V A 1 L C H E R E N n Trouw CROENKALENDER Patience 'n Pittig feestje bouw Ie op H Wjjjl Uiisipmsiik van dl® we ei: Nooit In gekeken Prijsuitreiking Grote Clubactie Rik Engelkes en Vera Man dinsdag 16 maart in de Stadsschouwburg. Marie France is al jaren een begrip op het gebied van onder meer kosmeti- sche behandelingen. De milieuwinkel hangt de was buiten en geeft milieutips op wasgebied. RUSSISCHE EN OEKRAÏENSE VOLKSLIEDEREN Boerenkapel in winkelcentrum Boekenweek in Zeeland Connie Palmen De Koperen Tüin Speeldoos SCHELDEBODE CAMPAGNE 'FIETS NAAR JE WERK' OP 1 APRIL VAN START waarom? Hoe? Aanmeldingskaart 6Fiets naar je werk1999 Ja, ik doe mee aan de campagne 'Fiets naar je werk' 1999. Ik streef er naar tussen 1 april en 1 oktober in totaal minstenskm op de fiets af te leggen bij het woon-werkverkeer. Naam:M/V adres:J Postcode:Woonplaatsi geboortedatum:i Ik werk bij: adres: postcode:Plaats:i De afstand naar mijn werk bedraagtkm (enkele reis) Zonne-energie LD M LU O Verdubbeling »VUti>uUAvj IU MAAK I l^^y/VI/V VLISSINGEN - Bij onze onvolprezen binnendienst komen dagelijks tal van mini's binnen. Kleine advertenties die, indien het aangebodene niet boven de 50 gulden komt, gratis worden geplaatst. Maandag was het aanbod op nieuw groot en opmerkelijk. Een inwoner uit Vlissingen biedt een spiegel te koop aan. Het bijschrift luidt: Spiegel, nog nooit in gekeken. MIDDELBURG - De laatste weken zijn door het hele land 59 prijzen uitgereikt aan de winnaars van de 26e Grote Clubactie. Alle hoofdprijswinnaars van de reis-of geldprijzen werden per soonlijk bezocht door een van de medewerkers van de Nationa le Grote Clubactie en daarbij flink in de bloemetjes gezet. Frans Bauer heeft zijn hart toch wel een beetje verpand aan Zeeland. Na een succesvol optreden in de Zee landhallen komt hij zaterdag 8 mei naar De Stenge. Hij brengt er een avondvullend showprogramma, afgeleid van zijn Ahoy-optreden. De Frans Bauer Concert Special duurt vier uur, de Fijnaartse zanger zelf treedt er op met een zesmans or kest (The First Showband). Bovendien wordt opgetreden door feestorkest One Two Trio. Kaarten kosten f 39,50 en zijn verkrijg baar bij De Stenge, telefoon 0113- 561865 en Bito-ticketlijn, tele- foon 0181-276201. SCHELDEBODE S~1 - 1b# Byzantijns koor Sretsenije 'in concert' MIDDELBURG - Het voor Zee land bijzondere en unieke Zeeuws Byzantijns Koor Sretse nije geeft vrijdag 12 maart een concert in de Middelburgse Con cert- en Gehoorzaal. Het ruim zeventig leden tellende gemengd koor zingt onder leiding van Emilia Tabatchnik Li byzantijn se kerkmuziek en Russische en Oekraïense volksliederen. In de korte bestaansperiode van 2,5 jaar heeft Sretsenije, dat 'ontmoeting' betekent, reeds di verse concerten gegeven. In mei vorig jaar zong het koor in de Onze Lieve Vrouwe Kerk te Vlis singen. Velen hadden grote be wondering voor de grootse pres tatie van het zeer jonge koor. Ook het concert in de Sint Ja- cobskerk werd bijzonder druk bezocht en gewaardeerd. Bij de bezoekers viel op dat het koor in enkele maanden tijd op nieuw duidelijk vooruitgang had geboekt, er werd met nog meer dynamiek, plezier en vooral be zieling gezongen. Het koor slaat vanaf de oprichting eind 1996 onder leiding van de uiterst pro fessionele en enthousiaste diri gent Emilia Tabatchnik Li uit Sint Petersburg. Zij heeft daae het Rimsky Korsakov Conserva torium gevolgd en gaf er daarna lessen en zij zong er in diverse koren. De dirigente inspireert het koor wekelijks met haar ken nis van en grote liefde voor de Russische muziek. Het resultaat is dal het koor met steeds meer overtuiging en be zieling zingt. Naast het bijwonen van de wekelijkse repetitie zor gen de koorleden zelf voor het in studeren van de muziek met be hulp van oefenbandjes. Belang rijk daarbij is ook dat ieder be wust voor dit byzantijnse koor heeft gekozen. De algelopen maanden is het repertoire uitge breid met diverse nieuwe mu ziekstukken en solopartijen. Daarnaast is er hard gewerkt aan het verbeteren en verder uit diepen van het bestaande reper toire. Het programma op 12 maart in de Concert en Gehoor zaal, waarvan de akoestiek uit zonderlijk goed is, bestaat voor de pauze uit byzantijnse kerk muziek, waaronder liederen uit de Liturgie van St. John Chryso- stom van do componisten Tchai kovsky en Rachmaninov. Bijzonder is Angel Vopijasche uitde paasliturgie van de ortho doxe kerk. Dit paasfeest wordt in de orthodoxe wereld door geen enkel ander feest overtrof fen en wordt daarom wel het "stralende feest der feesten" ge noemd. Naast de koorzang is tij dens dit lied een van de prachti ge solostemmen uil het koor te horen. Ook de andere solopartij en worden door leden uit het koor vertolkt. Na de pauze zijn Russische en Oekra<ense volks liederen te beluisteren. Dan is er plaats voor romantische-, treuri ge- en ook feestelijke liederen. Het concert in de Concert en Ge hoorzaal begint om 20.00 uur. De zaal is om 19.30 uur open. De kaarten kosten f 15,= per persoon en zijn vooraf te verkrijgen bij de Middelburgse muziekzaken Van Damme en Muziekcentrum Mid delburg en 's avonds aan de zaal. Het concert wordt herhaald op 9 april in de prachtige Geerteskerk in Kloetinge en in het najaar zeer waarschijnlijk in de St. Baafs- kerk te Aardenburg. De generale repetitie van het Zeeuws Byzantijns Koor, komen de vrijdag te beluisteren in de Concert- en Gehoorzaal. FOTO: HARRY DE LANGE MIDDELBURG - Op uitnodiging van de Stichting Evenemen ten Middelburg (SEM) treedt op 13 maart tussen 13.00 en 16.00 uur de Boerenkapel van EMM uit Serooskerke op in de winkel straten van het Middelburgse centrum. donderdag 11 maart, 20.00 uur literaire lezing van de schrijfster hoekweekgeschenk 1999 boekhandel en uitgeverij Centrum De Veste Goes Het Nationaal Jeugdfonds van Jantje Beton heeft een bijdrage van 4000 gulden be schikbaar gesteld voor speel- o-theek De Speeldoos. Van het geld wordt speelgoed aangeschaft. De speel-o- theek gaat in mei open. Vrijlandstraat 33d, (ingang links naast Kadaster) Middelburg. Postbus 7011; 4330 GA Middelburg. Telefoon 0118-652700 fax 652701. Zwanen zie je bijna altijd in een paar van twee bij elkaar. Be halve bij langzaam stromend water en weilanden tref je deze sierlijke dieren ook nogal eens op een trouwkaart aan. Hoewel hun witte kleur goed past bij een bruiloft worden zij afgebeeld als symbool van trouw. Zwanen blijven namelijk hun hele leven als paar bij elkaar. Toch maken ze elkaar ieder jaar weer het hof. Ze vertonen een boeiend paringsritueel, waarbij ze elkaar bijvoorbeeld met de halzen omarmen en met de halzen tegen el kaar rechtop in het water gaan staan. Op de afbeelding zie je het resultaat: het vrouwtje komt tot het leggen van eieren. Dat is vanaf midden april. Na 35 tot 40 dagen broeden komen de vijf tot acht eieren uit. De opvoeding wordt harmonieus door beide ouders gedaan. Er ontstaat een hecht gezinnetje, want tot de herfst blijft het gezin bijeen. Je zou bijna sympathie krijgen voor deze vogel. Maar kijk uit, want in z'n grote zorg voor vrouw en kinderen kan hij behoorlijk agressief zijn. Als je al te dicht in de buurt van het nest komt, kan hij tot een aanval over gaan waarbij hij door zijn enorme kracht makkelijk bij een mens een arm of been kan breken. Het menu bestaat uit waterplanten en algen. In ondiep water kunnen zij dit dankzij hun lange nek makkelijk vanuit de wa terbodem opvissen. Dankzij de zwemvliezen tussen hun poten kunnen ze zich in het water voortbewegen. In Nederland kun je, naast de hierboven beschreven knobbel zwaan, nog twee soorten zwanen tegenkomen. De kleine zwaan leeft voornamelijk in polders. De naam is wat misleidend, want hoewel de kleine zwaan kleiner is dan de anderhalve meter gro te knobbelzwaan, heeft de kleine zwaan nog altijd een span wijdte van zo'n twee meter! De kleur van de snavel is een beter onderscheidend kenmerk. Kleine zwanen hebben een gele sna vel, bij knobbelzwanen is die oranjerood. De wilde zwaan is een vrij zeldzame zwaan die alleen als wintergast in Nederland voorkomt. Carolien Abrahamse. STICHTING HET ZEEUWSE 1 VjF LANDSCHAP 0113-569110 Pillen of pedalen: fietsen is gezond MIDDELBURG - Fietsen is gezond en goed voor het milieu. Daarom organiseert het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling deze zomer al weer voor de achtste keer de succesvolle campagne 'Fiets naar je werk'. Kies voor het juiste stuur en doe mee: fiets tus sen 1 april en 1 oktober zo veel mogelijk naar je werk en maak kans op een nieuwe fiets of een andere aan trekkelijke prijs. Ook bedrijven en instellingen kunnen Soms gaan goede dingen samen. Het groeiend autogebruik is één van de lastigste milieuproble men. De fiets is in veel gevallen een prima alternatief voor het woon-werkverkeer. Meer fietsen en minder autorijden is niet al leen goed voor het milieu. Fiet sen is vooral ook gezond. Er zijn maar weinig bewegingsvormen die zo veel bijdragen aan een goede basisconditie als regelma tig fietsen. Twintig tot dertig minuten per dag matige inspan ning op de fiets geeft al een for se verbetering van het prestatie vermogen. Wie fitter is voelt zich beter en is minder vatbaar voor ziekten en stress. Wie er een gewoonte van maakt om re- Inwoners van Bhutan pro fiteren mee van de campagne 'Fiets naar je werk'. gelmatig op de fiets naar het werk te gaan, werkt zonder veel extra inspanning aan een ge zond bewegingspatroon. Pillen of pedalen: that's the question. Sinds de start van de fietscam- pagne is het aantal deelnemers elk jaar gegroeid. Vorig jaar fietsten bijna 4000 deelnemers maar liefst 4 miljoen kilometer bij elkaar. Dat is 100 maal de lengte van de evenaar. Honderd veertig Zeeuwse bedrijven en instellingen schreven zich voor de actie in. Dit jaar zetten we in op 5000 deelnemers. 'Fiets naar je werk' wordt een landelijke campagne. Dit voorjaar gaat de fietsactie al in tien provincies van start. Deelnemen aan de fietscampag- ne is aantrekkelijk. Er zijn niet alleen leuke prijzen te winnen. Meedoen vormt een stimulans om goede voornemens in daden om te zetten. Bovendien wordt duidelijk dat de fietsinspannin- gen van alle deelnemers teza men de moeite waard zijn. Met 5000 deelnemers is 5 miljoen ki lometer haalbaar. Dat betekent een heel mooie winst voor het milieu. Daarbij levert elke fiets- kilometer bij sponsoring ook nog eens geld op voor kleinscha lige energieprojecten in een ont wikkelingsland. Dat is duurza me ontwikkeling: samen gezond fietsen voor een beter milieu èn voor projecten in de Derde We reld. Als u vorig jaar ook al aan de ac tie heeft deelgenomen, ontvangt u half maart een deelnemers kaart. Nieuwe deelnemers kun nen zich met bijgaande aan- meldingsstrook aanmelden. Op de aanmeldingskaart vermeld je hoeveel kilometer je in totaal denkt te kunnen fietsen in de ac tieperiode van 1 april tot 1 okto ber. Afhankelijk van de woon- werkafstand en het aantal werkdagen bepaal je je eigen doel, je eigen 'streefafstand' Tijdens de actieperiode hou je dagelijks of wekelijks je fiets- prestaties bij op de 'deelnemers kaart'. De ingevulde deelnemers kaart lever je na 1 oktober in. Alle deelnemers die hun inge vulde kaart inleveren dingen mee naar een interessante prij- zenpot. Er zijn vier Batavus fiet sen, 50 Nationale Fietsbonnen en 45 abonnementen op 'De Vo gelvrije Fietser en 'FietsActief' te winnen. Elke deelnemer krijgt drie Nieuwsbrieven met nieuws over het verloop en de resultaten van de campagne. Deelname aan de actie is voor iedereen gratis. Wel worden alle bedrijven en instel lingen, die aan 'Fiets naar je werk' meedoen, gevraagd om de fietsprestaties van hun mede werkers te 'sponsoren' met één of meer cent per gefietste kilo meter. De campagne 'Fiets naar je werk' geeft steun aan duurzame energieprojecten in het Hima laya-land Bhutan. Deelnemers aan de fietscampagne hebben door sponsoring van hun fietski- lometers in de afgelopen drie jaar een bedrag van 160.000.- bij elkaar gefietst. Met dit geld en met een bijdrage van het mi nisterie van VROM wordt nu in Bhutan een kleine waterkracht centrale gebouwd. In het ooste lijk district Lhuntshi kunnen twee kleine dorpen van milieu vriendelijke energie worden voorzien. Bhutan is een relatief onbekend Soms verdwijnen fietsen in het water en ondergaan ze een ware metamorfose. ontwikkelingsland. Het is zo groot als Zwitserland en ligt in geklemd tussen India en Tibet. Het Boeddhistische bergstaatje telt maar twee maal zo veel in woners als onze provincie. Be houd van tradities, culturele waarden en bescherming van de rijke natuur zijn belangrijke peilers van het beleid. Voor de energievoorziening zijn de Bhutanen van oudsher af hankelijk van brandhout. Sinds enkele jaren worden vooral wa terkrachtcentrales gebouwd om het land van stroom te voorzien. De belangrijkste plaatsen, waaronder de hoofdstad Thim- pu (45.000 _inw.), worden één voor één aangesloten op een elektriciteitsnet. Maar Bhutan is niet alleen dun bevolkt, vele de len van het land zijn uiterst on herbergzaam en moeilijk te be reiken. Die gebieden komen de eerste 15 jaar niet toe aan een aansluiting op het elektriciteits net. Daar bieden kleine water turbines en zonne-panelen uit- Patience is een geduldige kaartspelletje dat ons van kindsbeen af geleerd is. We zijn er als het ware mee opgegroeid. Met het spel kaar ten kon je als klein kind vroeger twee dingen doen: patience spelen, in nummervolgorde de rode op de zwarte kaarten leggen en dan ho pen dat het potje uitkwam. Of je bouwde van de kaarten een kaartenhuis. Dat was spelen met als basis geduld, patien ce. Middagen en avonden brachten we daar mee door. Als de jeugd van tegenwoordig vraagt "wat deden jullie vroeger dan 's avonds toen er nog geen televisie bestond?" dan is het voor hun soms moeilijk te begrijpen dat een paar boeken kaarten voor zoveel ge zellig tijdverdrijf kon zorgen. Lezen, de familie Doorsnee, Paul Vlaanderen "Ina, liefje" en de Bonte Dinsdagavondtrein op de radio. Met de komst van de televisie al lemaal verworden tot geschiedenis. De televi sie is het medium dat de wereld in onze huis kamer heeft gebracht. De invoering van de kabel brengt snel en digitaal 32 zenders op je schermde videorecorder zorgt voor aanvul ling zodat je niets hoeft te missen. Onze tante Tine heeft op haar ouwe dag zowaar nog een breedbeeldtelevisie gekocht, die doet niet minder. Tijdens het tv-kijken mag zij graag een spelletje patience spelen. Het is voorna melijk voor het nieuws, 'n quiz, Zeeland tv en films. Films is een rekbaar onderwerp en soms ko men er van die niets verhullende rolprenten op de buis waar je rode oortjes van krijgt. Als er van die blote scenes zijn die volgens tante Tine de huwelijkse staat schaden, zegt zij afkeurend van achter haar brilletje: "Foei, het is niks als sex op televi sie. En ondertussen legt zij met een teder ge baar de schoppenboer op de hartenvrouw. caméJécm^O Dat wel! komst. De opbrengst van de Zeeuwse fietscampagne 1999 zal besteed worden aan kleinschali ge zonne-energieprojeeten. Het gaat hierbij om PV-systemW voor het opwekken van elektri citeit in het district Lhuntshi. Een standaard PV-systeem be staat in Bhutan uit één paneel, een regulateur en een accu. Dat is net voldoende om in de avon duren twee of drie lampen en een transistorradio van stroom te voorzien. Het lamplicht sti muleert huisnijverheid en kin deren kunnen beter hun huis werk maken. De radio is in Bhu tan een belangrijk medium voor de verspreiding van nieuws en voorlichtingsprogramma's van de overheid. De olie voor de tra ditionele olielampen en batterij en voor zaklampen en radio's zijn niet alleen duur, maar moe ten vaak te voet in veraf gelegen plaatsen gekocht worden. Bij het PV-project in Lhuntshi worden eerst gebouwen van een PV-systeem voorzien die een functie hebben voor de lokale bevolking. Scholen, gezond- heidsposten en 'gemeentehui zen' komen het eerst in aanmer king. Dit is ook een manier om de bevolking kennis te laten ma ken met deze nieuwe technolo gie. Ook met het beheer van de installaties kan zo op lokaal ni veau ervaring worden opge bouwd. Als bedrijven en instellingen in Zeeland de fietskilometers van hun medewerkers sponsoren, is een totaalopbrengst van 50.000 haalbaar. Het platform heeft met succes een beroep ge daan op een fonds van het mi nisterie van ontwikkelingssa menwerking (KPA). Hiermee wordt de opbrengst van de fiets campagne verdubbeld tot maar liefst 100.000.-. Een systeem met twee panelen kost ongeveer 2500 gulden. Het doel is dan ook om 30 tot 40 gebouwen in Lhuntshi van zonne-energie te voorzien. CObniCtf

Scheldebode | 1999 | | pagina 1