GOES Zeeland heeft ook 'Superplatzen' AA A R ~r ZEELANDHALLEN GROENKALENDER 1 GROOT AANTAL ZEEUWSE ARTIESTEN OP CD ZEELAND PLAT 3 "Tot uiterste inspannen" rsj Rekening rijden WOENSDAG 24 FEBRUARI 1999 M/V februari Chippen in Zeeuwse bibliotheken Compie's (d)elite in centrum Medewerkers m/v gezocht SCHELDEBODE m Goedemorgen! ELKE WEEK Hl I S AAN H U I S 0 P V I A I L C H E R E f i Afscheid hoort bij het leven, ook bij dieren. 'Alles in je lijf krijgt een klap", zegt nierpatiënte Carla Deurlo. Stef Bos zaterdag 27 februari in de Stadsschouwburg. Nieuw Afwisseling ALSTOM RUNNINGTEAM LOOPT VOOR GOED DOEL NAAR PARIJS Sponsors Tachtig kilometer Ziekenhuis warm LU o O mm ZATERDAG 9.00 TOT 17.00 uur KRAAMVERHUUR 0164-257521 DE GEZELLIGST* RO^LAAARia VAN NEDERIANP "'li. En 't tij kwam en 't tij ging uit: 't water rees en viel. Zo is het altijd geweest in Zeeland, jaar na jaar en eeuw na eeuw. Onder de hoge, heldere luchten liggen polders en duinen, schorren en slikken, verdroomde dorpen en monumentale steden. Soms was die zee een behulpzame vriend, vaker nog een alles verwoestende vijand. Op het ritme van het rijzen de en dalende water is Zeeland ontstaan, gegroeid, ten on der gegaan en weer boven gekomen. Uit: Zeeland, een boek van fotograaf George Burggraaff en auteur Wil de Jong. MIDDELBURG - In alle Zeeuwse bibliotheken is het mogelijk gemaakt om te be talen met Chipknip (geza menlijke banken) of Chip per (Postbank). Door de komst van de 'elektronische portemonnee' kunnen leen gelden, reserveringen en boetes nu met een druk op de knop worden afgerekend. Omdat er in Nederland nog nau welijks ervaring is met de koppe ling van elektronische betaalsys temen met bibliotheeksystemen, mag gerust gesproken worden van een uniek initiatief. Ook door het feit dat alle bibliotheken in de provincie meedoen, bestaat er veel landelijke belangstelling voor dit project. Naast de betaalmogelijkheid in alle Zeeuwse bibliotheken be staat in de openbare bibliotheek van Vlissingen de mogelijkheid om de Chipper (Chipknip mo menteel nog niet) als bibliotheek kaart te gebruiken. Voor klanten van de Zeeuwse bi bliotheken die de komende tijd gebruik maken van de nieuwe betaalmogelijkheid, ligt als at tentie een speciale boekenlegger klaar. MIDDELBURG - De Stichting Evenementen Middelburg (kortweg SEM genoemd) haakt zaterdag 27 februari in op de Zeeuwse Jazzdag die in de Schouwburg wordt gehouden. In de winkelstraten treedt Gompie's (d)elite op. Een gelegenheidsfor matie van muzikanten die hun sporen in de jazz ruimschoots verdiend hebben. Tussen 13.00 en 16.00 uur kan men de Gom pies aan het werk zien en horen. De redactie van De Scheldebode wil haar redactionele activi teiten uitbreiden en is daarom op zoek naar schrijverstalent. Belangstellenden die over een zogeheten vlotte pen beschikken, kunnen contact opnemen met de redactie. Ben Donkers, Postbus 7011, 4330 GA Middelburg. Telefoon 0118-652713 of mobiel: 06-21490344. Vrijlandstraat 3 3d, (ingang links naast Kadaster) Middelburg. STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP 0113-569110 Zo langzamerhand komen de eerste exemplaren van de groene kikker weer op de bewoonde wereld. Ze ontwaken uit hun win terslaap, die ze in een holletje onder de grond of onder wat bla deren gehouden hebben. Ze kunnen zo lang in leven blijven om dat ze door hun huid ademen. Zo'n net ontwaakt beest gaat di rect op pad naar zijn geboorteplaats; de poel waarin het gebo ren is. Bij padden, die dat ook doen, noemen we dat de padden- trek. Een gebeurtenis die ieder jaar helaas weer veel verkeers slachtoffers eist. Paden en kikkers noemen we, evenals sala manders, amfibieën. Amfi is Grieks voor aan weerskanten'; bios betekent Teven'. Deze naam verklaart de levenswijze van deze diersoorten; ze leven namelijk zowel in het water als op het land. Kikkers lijken uiterlijk veel op padden. Kikkers zijn meer waterliefhebbers dan padden. Het meest zichtbare uiterlijke verschil is de huid. Padden hebben een wratachtige, vrij droge huid en kikkers hebben een slijmerige huid. Die beschermd hen tegen uitdroging. Het meest zichtbare uiterlijke verschil tussen de groene en bruine kikker laat zich raden... de huidkleur! De manier van de zorg voor het nageslacht is bij beiden nagenoeg gelijk. Het mannetje omklemt de dame en houdt haar urenlang vast. Het leggen van de eitjes kost heel wat minder tijd: het ei- pakket van zeker duizend eitjes wordt binnen vijf seconden vastgezet en zinkt vervolgens naar de bodem. Daar wordt het geheel met water doordrenkt en zo ontstaat een flinke masse kikkerdril, die ruim een week aan de oppervlakte blijft drijven. Het eitje is het zwarte puntje. Na een paar dagen groeit dat uit tot een komma waaraan zich een staartje ontwikkelt. In ruim een weet eet dat het geleibolletje op. Het zich tot kikkervisje ontwikkelde bolletje zwemt weg. De metamorfose tot kikker duurt ongeveer twee maanden. Over enige tijd zijn de fameuze 'kikkerconcerten' weer te horen. U hoeft die kwakers niet te zien, om te weten dat dat groene kikkers zijn. Bruine kikkers kwaken namelijk niet, maar knorren. Het repertoire van gelui den heeft vaak een bepaalde betekenis. Zo hebben kikkers luis terliederen om de wijfjes te lokken; brallende liederen om hun rivalen uit hun territorium te verdrijven of gezangen die ze al leen uit plezier ten gehore brengen. SCHELDEBODE Humor en liedjes op z'n Zeeuws ZEELAND - Bij platen maatschappij Ivory Tower Records uit het Twentse Bornerbroek verschijnen met de regelmaat van de klok CD's met humor en leidjes in allerhande dia lecten. De firma, die ruim vierhonderd verschillende dialect-platen op de markt bracht, was ook al verschil lende keren met Zeeuws re pertoire actief. Het nieuw ste exemplaar is de CD 'Het Beste van Zeeland Plat, deel 3'. In de jaren tachtig verschenen maar liefst vijf langspeelplaten met daarop een keur aan Zeeuws kleinkunst-talent. De afgelopen jaren maakte de firma daar CD's van onder de titels 'Het Beste van Zeeland, deel 1 en deel 2'. Door de enorme vraag naar Zeeuwse humor en Zeeuwse liedjes leek het producent Fred Rootveld een goed idee om nog eens door zijn omvangrijke ban denarchief te snuffelen naar nog meer repertoire in het Zeeuwse dialect. Naast diverse fragmenten van de LP's uit de jaren tachtig, leg de Rootveld de hand op ver schillende fragmenten die nog nooit eerder op een geluidsdra ger waren verschenen, maar die zo leuk waren dat ze alsnog ge bruikt moesten worden. Zo kwam hij uiteindelijk tot de samenstelling van de CD 'Het Beste van Zeeland Plat 3', met daarop liedjes van fenomenen asl Engel Reinhoudt, Tily den Boer, Jilles de Puut en cabaret gezelschap Zo Zijn Wij Nu Een maal. Daarnaast zijn er op de CD prachtige Zeeuwse confe rences en voordrachten van on der andere: Jilles de Puut, Krelis van Jikkemien, Jewannes van Tanne en Tobbetje. De afwisseling op de plaat is enorm groot, wat extra wordt geaccentueerd door het feit, dat vrijwel alle schakeringen van het Zeeuwse dialect van Goeree tot Zeeuws-Vlaanderen zijn vertegenwoordigd De CD biedt dus niet alleen een goed overzicht van Zeeuwse liedjes en conferences van de af gelopen twintig jaar, maar ook een keur varianten van het Zeeuwse dialect. Zo staan op de CD onder andere de liedjes 'Be- velander-eigenheimer', 'Ner gens groeit de terwe milder', 'Zo was 't vroeger' en 'Zeeland bo venal' en conferences als 'Motte je hore', 'Altoos 't zondags goed je an', "t Mosselmeiske van Bruinisse' en 'De peej-tied'. De CD, met een speelduur van ze ventig minuten, is verkrijgbaar in alle goede Zeeuwse platenza ken. Platenmaatschappij Ivory Tower is momenteel in Zeeland naarstig op zoek naar nieuw dialect-talent. Iedereen die op treedt in het Zeeuws met liedjes, conferences of voordrachten kan zich aanmelden bij Ivory Tower Records aan het Tusveld 89, 7627 NW in Bornerbroek, tel. 074-3841718. De cd kwam tot stand i.s.m. Het Nieuwsblad en De Scheldebode. De hoes van Zeeland Plat 3. 'Prestatie voor zieke medemens' ZEELAND - Het wordt RoPaRun genoemd, het bete kent een 'run van Rotterdam naar Parijs', de langste estafetteloop ter wereld zelfs. Vanuit Rotterdam, met start bij de Euromast, dwars door België, naar hartje Parijs. Zo'n 527 kilometer, waar een achtmans team 2 dagen over doet. run is namelijk om de opbrengst direct ten goede te laten komen aan de kankerpatiënten zelf; de kwaliteit van hun leven en daar waar mogelijk, verbetering in brengen". Sponsors zijn onontbeerlijk. De door lopers zelf scharrelen her en der Ben de nodige gelden bij elkaar. Dat Donkers kan uiteenlopen van een paar tientjes tot enkele honderden guldens per sponsor. Alles is welkom. Twee jaar geleden liep een Zeeuws team, met tal van bege leiders en gesteund door een aantal sponsors, 30.000 gulden bij elkaar. Dit jaar gaan Paul Poland en Erwin Janssen uit Oost-Sou burg, Walter Houtzager, Rita Ohlenroth en Ron Le Roij uit Vlissingen, Rob Mol uit Middel burg, Arnold Boonman en Ron Ahrns uit Hulst en Jos Brugge- man uit Sas van Gent de estafet teloop ondernemen. „Dat betekent per persoon zo'n 80 kilometer lopen", zegt de 56- jarige buschauffeur Rob Mol, een van de actieve deelnemers. Op 12 mei gaat het loopspekta kel voor de achtste keer in suc cessie van start. Er doen hon derd lopers mee, daarbij dit eni ge echte Zeeuwse team. De deelnemers worden begeleid door masseurs en verzorgers en men mag gebruik maken van di verse faciliteiten van bedrijven. Zo wordt door Automij Zeeland (beter bekend als AMZ) een bus je beschikbaar gesteld, zorgt een bakker voor brood, worden er pannenkoeken gebakken en le vert de loop geld op. „Want daar is het uiteindelijk allemaal om begonnen. Geld bij een brengen voor een goed doel. De opzet van de Stichting Ropa- Twee jaar geleden (vorig jaar werd niet meegedaan om lopers en sponsors even rust te gunnen) kon daarom 30.000 gulden wor den afgedragen door de Zeeuw se ploeg. In totaal brachten de honderd RoPaRun-teams vorig jaar 2.4 miljoen in het laatje. Geld om, zoals de Stichting het verwoordt: 'Leven toe te voegen aan de dagen van de mensen bij wie veelal geen 'dagen' kunnen worden toegevoegd aan het le ven.' Dit jaar worden projecten van het ziekenhuis Walcheren on dersteund omdat daar, gezien ombuigen en bezuinigen, onder andere de aanschaf van een sur gical probe in gevaar komt. Een bijzonder apparaat dat zich met name verdienstelijk kan maken bij borstkanker en dan in het bijzonder bij de operatieve in greep die daarop volgt. Een ander initiatief dat in de knel komt is de palliatieve zorg op Walcheren. Na behandeling in het zieken huis wordt de patiënt over het algemeen naar huis gestuurd. Nazorg komt dan op het 'bordje' van de huisarts of de Thuiszorg. vlnr: Ron le Roij, directeur Spruyt van AMZ en Rob Mol. Le Roij en Mol zijn twee deelnemers aan de Roparun. FOTO: HARRY DE LANGE Specialistische hulp wordt dan node gemist. Het Alstom-runningteam loopt 'warm' voor deze projecten. Geld bij elkaar lopen dat nood zakelijk is om aan de financie ring ervan gestalte te geven. „Warm lopen voor een Zeeuws initiatief, voor de Zeeuwse be volking, waarbij we de Zeeuwse bevolking willen betrekken. Daarom doet het team een be roep op particulieren en bedrij ven. Wij willen ons graag tot het uiterste inspannen. Op 12, 13 en 14 mei lopen wij een race, waar bij alleen de patiënt iets te win nen heeft." Inlichtingen over het RoPaRun- team bij Paul Poland in Oost- Souburg, telefoon 461697 of Rob Mol in Middelburg, telefoon 625292. Het ziekenhuis Walcheren kan voor financiering van enkele projecten een beroep doen op de Stichting Roparun. Wat gezondheidszorg betekent voor mensen met een vermin derde gezondheid, hoeft nauwelijks betoog. Het Alstrom-runningteam wil zich graag tot het uiterste in spannen: de winterperiode wordt aangewend om de organisa tie op poten te zetten en natuurlijk voor een intensieve trai ning. Volgens de deelnemers, lopers en verzorgers, 'wordt het een race waarbij alleen de patiënt iets te winnen heeft.' ZEELAND - Nederlandse campings scoren goed bij de Duitse Automobilistenclub. Dat blijkt uit een onderzoek van de Duit se Automibilistenclub. Het Nederlands Bureau voor Toerisme laat weten dat 'dat negen Nederlandse campings de test glans rijk hebben doorstaan'. Ze zijn door de Duitse Automobilistenclub ADAC ingedeeld bij de de beste campings van Europa. Het predikaat 'Superplatz' staat voor: hoge kwaliteit, uitmun tend gastheerschap, comfort en sfeervolle plaatsen. Sinds 15 jaar kent ADAC de erkenning toe. De gids die wordt uitgegeven is voor veel kampeerders een belangrijke leidraad bij het kiezen van een camping. De Nederlandse uitverkoeren campings zijn: Breebronne Maasbree; Napoleonhoeve Breskens; De Paal Bergeyk; Tem pelhof Callantsoog; Scheldeoord Baarland; Wildhoeve Ernst; Den Bongerd Oostkapelle; Wijde Bliek Renesse en De Kom in Steenwijk. LU Rekening rijden het zou een kolom in een handgeschreven tabellarisch kasboek kun nen zijn of een rekening in het grootboek. Boekhouden van voor de mechanische, wat zeg ik, van voor de digitale revolutie. Het zijn niet alleen bedrijven en particulieren die met computerprogramma's stoeien, ook de overheid doet dat. Vorige week werden we nog 'blij dat ik rij' gemaakt door de plannen van minister Jan Pronk over de auto van de zaak en de afschaffing van het reis for fait. Of dat iets zal bijdragen aan de verminde ring van de vervuiling. Het draagt alleen maar bij aan de schatkist. Nee, dat andere plan van dat rekening rijden, dat ramt er in. In de randstad gaat dat op het snelwe- gennet ingevoerd worden, in de provincie gaat dat op de lokale wegen niet door. Daar gaat de overheid middels registratie in de grote centrale rijkscomputer alle ge bruikers van de snelweg belasten voor het gebruik van die weg. Als je een soort abonnement neemt krijg je korting oftewel betaal je het gewone tarief. Doe je dat niet dan wordt je via je kente kenplaat wat hoger aangeslagen. Een dure liefhebberij en geen air miles of zegeltjes. Maar het zal de files op de snelwegen op lossen denkt men in Den Haag. Die staan dan waarschijnlijk verstopt op de spon taan ontstane sluiproutes. Kees, alle dagen op de baan, zat op een tankstation langs de A58 aan de koffie en had er zijn eigen mening over: "Ik betaal gewone belasting, BPM, wegenbelasting, accijns op de brandstof en zo komt van al die 'autobelasting' jaarlijks 23 miljard gul den binnen in Den Haag. Dus beste Jan Pronk, ik heb gewoon recht op vrije wegen. Cameleon. t

Scheldebode | 1999 | | pagina 1