"De Golfbaan" Powerplay in Panta Rhei Samenleven WINTERCOLLECTIE ET.WWm Parfy Centrum E E K S O Kampioenspijlen in verkoop CROENKALENDER E R E NA 25 JAAR VINDT RIET VAN BEERENDONK HET WELLETJES Onder de pet WOENSDAG 17 FEBRUARI 1999 M/V Igmill «BW SCHELDEBODE De nieuwe naam voor de Vlissingse bibliotheek is 't Spui. Hengelsport JanPeter is verhuisd naar de Scheldestraat. Harry Muskee, vrijdag in het Arsenaaltheater. DRIE VROUWEN ZETTEN ZICH IN VOOR 'KRINGGROEP HOLLANDSE HERDER' Introductie Limousine Computer Droomdag Vrijwilligerswerk LLI N LD O O BIJIUi. VAN WOELDEttENLAAN 8 - VI.ISSINGEN - TEL. 01 CHELDEBODE VLISSINGEN - Hij was er niet ondanks eerdere toezeg gingen. Raymond van Barneveld liet telefonisch weten in mei naar Zeeland te komen, dan worden zijn kampioenspij len verkocht. Samen met Peter van Vossen zou Van Barne veld de Zeeuwse voetbaldagen voor de jeugd gaan promo ten. Van Vossen was wel naar Britannia gekomen, daar ondertekende hij het sponsorcontract met de ABN-AMRO. Delta Nuts fungeert als co-sponsor. VLISSINGEN - Powerplay komt vrijdag 26 februari, naar Vlissingen. Voor de voorverkoop kan men terecht bij Music House en de Panta Rhei. In de voorverkoop kost een kaartje f 10,- aan de kassa op de dag zelf f12,50 (ADVERTENTIE) "«/O*' Vrijlandstraat 33d, (ingang links naast Kadaster) Middelburg. Postbus 7011; 4330 GA Middelburg. Telefoon 0118-652700 fax 652701. STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP 0113-569110 Elk organisme in de natuur, of dat nu een spin is of fluitekruid, behoort tot een soort. Soorten vormen met elkaar in een be paald milieu een levensgemeenschap. De samenhang tussen de soorten wordt bepaald door de relatie die zij met elkaar hebben. Ze kunnen elkaar tot voedsel dienen, elkaar beconcurreren of juist samenwerken. Levensgemeenschappen worden door veel verschillende soorten gevormd. Als voorbeeld nemen we de levensgemeenschap van een wei land. Soorten die we daar aantreffen zijn bijvoorbeeld gras, kie viten, regenwormen, pissebedden, boterbloemen, slakken, mol len, bijen, schapen en eksters. De meest bekende relatie tussen twee soorten is wel het 'eten en gegeten worden'. Schapen eten gras en bij kieviten staan wormen op het menu. Een samenlevingsvorm tussen twee soorten kan voor beiden voordeel opleveren. Als dat voorbelden wel voordelig is, maar niet noodzakelijk, noemen we het coöperatie. Een leuk voor beeld wat vorige week waar was te nemen in een weiland aan een binnenweg in Walcheren, was een ekster die vorstelijk plaats had genomen op de rug van een schaap. Waarschijnlijk was hij op zoek naar een maaltje larven, die in de vacht van het schaap voorkomen. Als samenwerking tussen beide soorten or ganismen voor beide partijen min of meer noodzaak is, is er sprake van mutalisme. De samenleving van een bacterie met de wortel van een plant, wortelknol genoemd, is daar een voor beeld van. De ondergrondse wortelknol voorziet het bacterie volk van energie, die het voor zijn bestaan nodig heeft, maar het zelf niet kan maken. De bacteriën hebben het vermogen om stikstof uit de lucht om te zetten in stikstofverbindingen die een onmisbaar voedsel voor de plant zijn. Als bij samenleving het ene soort slachtoffer is van het andere, dan noemen we dat parasitisme. Een mug die zich in leven houdt door bloed te zuigen uit het lichaam van een koe is een hier toepasselijk voorbeeld. Kortom: de levensgemeenschap van het weiland houdt zichzelf in stand, met alle vreugde en verdriet voor de diverse soorten. 'Herder doet alles voor z'n baas' ZEELAND - Er bestaan in Zee land al jaren hondensportver enigingen die zich bezig houden met het trainen van een bepaald type rashond: de Duitse Herder vereniging, de Rottweiler-, Boxer- en Bouviervereniging. Alle clubs houden zich specifiek met hun ras bezig, weten waar voor deze honden uiteindelijk gefokt en bedoeld zijn en passen dit in hun trainingsaanbod aan. Door Jeanette van der Meer Buiten het normale appel wordt er dan b.v. aan speuren gedaan of aan manwerk (pakwerk). Al deze verenigingen zijn trai ningsdependances van de ras vereniging. Drie dames die zich al jaren vol enthousiasme bezig houden met o.a. het uitdragen van hun ken nis betreffende de Hollandse Herder, het fokken van de Hol landse Herder en begeleiden van de nieuwe puppy-eigenaren vonden het nu tijd worden voor de start van de kringgroep Hol landse Herder in Zeeland. Christien Rottier uit Biggeker- ke, zelf eigenaresse van vier korthaar Hollandse herders: „Het hebben van een Hollandse herder moet een bewuste keuze zijn. Het is een echte werkhond, doet alles voor zijn baas, maar is zeker geen doetje. Het zijn ka raktervolle honden." Marja van den Hoek uit Goes en Laura Geldof uit Aagtekerke, eigenaren van een korthaar en twee langhaar Hollandse Her ders zijn het helemaal met de voorzitter eens. „Het is een misverstand dat de ze honden 'hard' zouden zijn en dat ze alleen met harde hand iets geleerd moeten krijgen. Het zijn juist hele gevoelige, intelli gente honden die in een re spectvolle omgang geheel tot hun recht komen. Het aanbie den van cursussen is dan ook maatwerk" Belangstellenden die meer wil len weten over de Kringgroep Hollandse Herder in oprichting zijn van harte welkom op don derdag 25 februari om een voor lichtingsavond bij te wonen. Dan kan men kennismaken met de drie bestuursleden en de in structeurs. Op deze avond wordt ook een voorlichtingsfilm getoond en zijn er foto's te zien van de Hol landse Herder in alle variëteiten en van honden aan het werk in verschillende onderdelen van de hondensport. Tevens wordt het lesaanbod gepresenteerd. Misschien bent u in het bezit (of nog niet) van een Hollandse Herder en zijn er vragen over dit ras, ook dan bent u meer dan welkom. Deze avond is geheel gratis bij te wonen en begint om 20.00 uur. Voor meer informatie en aan meldingen kan men terecht bij Laura Geldof, telefoonnummer (0118) 582884. Laura Geldof, Christien Rottier en Marja van den Hoek (vlnr), bezeten van de Hollandse herder. 'Oma Hema' zet er punt achter VLISSINGEN - "Het is welletjes geweest", meent Riet van Beerendonk. Vijfentwintig jaar heeft ze bij de He- ma in Vlissini giyw^rkt en op haar 57e maakt ze ge bruik van de VUT-regeling. Collega's én klanten van de Hema lieten Riets laatste werkdag in de winkel niet stilletjes voorbij gaan. Niet alleen collega's gaven Riet van Beerendonk bloemen, ook klanten kwamen afscheid ne men. De woonkamer van Riet is dan ook veranderd in een bloe menzee. "Het is hartverwarmend wan neer klanten je het beste wensen voor de toekomst en met bloe men komen. Ook veel kinderen zijn mij gedag komen zeggen. Voor een heleboel kinderen ben ik Oma Hema geworden. Ik was namelijk de oudste in de winkel en ik werkte er natuurlijk al lang. Ik had ook altijd een pot met snoepjes bij de kassa staan." Riet haalt een kop en schotel te voorschijn. Het witte porselein is versierd met verf en op het schoteltje staat: 'Oma Hema'. "Twee kinderen hebben mij dit gegeven, de één het schoteltje, de ander het kopje", zegt Van Beerendonk vertederd. "Als je zoiets krijgt, schiet je toch wel even vol. Het is dan ook een emotionele dag geweest. Soms ben ik gewoon weggelo pen, omdat ik anders in huilen zou zijn uitgebarsten." Op haar laatste werkdag moest Riet tot vijf uur werken. Een half uur eerder kwamen haar collega's haar halen en moest ze mee naar de kantine. "Daar kreeg ik een bos bloemen en heb ik 'afscheid' genomen. Ook mijn man kwam en daarna was het tijd om naar huis te gaan. We liepen met z'n tweetjes naar buiten en toen stond er een witte limousine voor de deur. Je weet niet wat je dan overkomt! Ik zeg ook tegen de chauffeur: "Geef me maar een glas cognac als je die in de auto hebt". Maar dat had hij niet, hoor." "In die limousine hebben we een rondje door Vlissingen gereden. Dat was echt een belevenis. 1 Mei wordt er overigens nog ver der gefeest. Een afscheidsfeestje voor mij wordt dan verweven in de jaarlijkse feestavond." Riet begon 25 jaar geleden in de kantine van de Hema. Zes jaar later ging ze administratiewerk doen. "Dat was leuk werk, maar toen kwam het computersysteem op gang. Dan had ik cursussen moeten gaan volgen en daar had ik geen zin in. Toen ben ik dus in de winkel terechtgekomen en dat was toch het leukste werk. Je komt met de klanten in con tact, hè." "Ik denk niet dat ik de Hema he lemaal los kan laten, er ligt toch een stukje van mijn leven. Daar om zal ik af en toe nog wel eens binnenlopen om een kopje koffie GOES te drinken. Maar ik ga niet iede- RINGBAAN WEST 2B - 0113-216451 door Lisette Konings "Heel de kantine was versierd, ook 'mijn' stoel. Als je zo lang bij een bedrijf werkt, heb je op een gegeven moment een vaste plaats in de kantine. Boven 'mijn' stoel hadden ze ook een bordje gehangen met 'Te huur' erop. In de winkel was het hele kassagebeuren versierd", zegt Riet nog nagenietend van de dag. "Ik zag heel erg tegen die laatste werkdag op, ik ging echt met lange tenen naar de Hema. Je sluit toch iets af. Maar het is een droomdag geworden. Dat zo'n dag toch nog zo leuk is gewor den!" (ADVERTENTIE) Oma Hema met een aantal van haar (nu) ex-collega's. re dag, hoor, dat vind ik een beetje overdreven." Riet is van plan om in haar vrije tijd wat meer te gaan lezen en te wandelen. En in de zomer gaat ze met haar man drie maanden naar Benicarlo in Spanje. "We gaan al twintig jaar naar hetzelfde dorpje en dat bevalt ontzettend goed. De mensen daar zijn familie geworden." "Ik zou ook graag vrijwilligers werk willen gaan doen, maar ik weet nog niet wat en waar. Er zijn altijd wel mensen die een zaam en alleen zijn en als ik die kan helpen, zou dat mooi zijn." „In het bedrijf was ik de oudste en veel mensen kwamen toch met hun verhalen naar mij toe, zowel de leuke als de minder leuke. Ik trek dat op één of an dere manier aan, maar vind dat niet erg." "Eerst moet nog goed tot me FOTO: HARRY DE LANGE doordringen dat ik niets meer hoef. Ik kan alles op gemak doen. Nu heb ik de tijd om mijn huis eens een grote schoon maakbeurt te geven! Ik geloof overigens niet dat ik spijt zal krijgen van deze beslissing: ik heb nu 43 jaar gewerkt en het is genoeg geweest. De nieuwste Kroon Keukens van 1999 worden u ter introductie voor de helft van de door de leveran cier aanbevolen adviesprijs aan geboden! Kom nu snel echt geld verdienen en vraag naar de snelle beslisserskorting. Ontdek waar om 150.000 tevreden keuken kopers u voorgingen. Wij garan deren u de beste keuken en het beste ontwerp voor de beste prijs! fmam n mm romvom LD Zo van tijd tot tijd ontstaan er nieuwe uitdrukkingen in onze bloemrijke Neder landse taal. Soms gebeurt dat als een donderslag bij heldere hemel en soms na een donderslag bij heldere hemel. Het nieuws wordt de voorbije weken be heerst door de parlementaire enquête door onze volksvertegenwoordiging over het vliegtuigongeluk dat bekend staat als de Bijlmerramp. Onder ede worden getuigen en betrokke nen gehoord en misschien komt de on derste steen wel boven. Bedachtzaam kijkend, naar woorden zoekend, handen wringend, en sorns arrogant biechtten zij schoorvoetend de waarheid op. Via ons kamerscherm werden we er mee geconfronteerd, dat het bewust verzwij gen van belangrijke informatie 'onder de pet houden' genoemd werd. Dat hadden we niet gedacht na al die tijd, dat is pas goed pet. Het is weer het oude spelletje, een aantal getrouwen denkt net als in feodale tijden onder elkaar de zaakjes even te kunnen regelen. In deze tijd van snelle communicatie blijft er niet veel lang verborgen. Je kunt informatie opha len via internet of je leest het op je ge mak in de krant. Je zet de televisie aan en de wereld trekt in de huiskamer aan je oog voorbij. "In die nieuwerwetse tied wete ze dir- rum ok nie alles", stelde den ouwen Wannes vast, "mae een dieng is zeker, al is de leugen nog zo snel, de waereid ach- teraelt hem wel.Daar heeft Wannes vol komen gelijk in, het is een waarheid als een koe. En van zaken 'onder de pet houden' daar heb ik geen hoge h«ei van op. GdmélèOTL O Cameleon. RESTANT Jacks Swaets Truien Fleece-truien 50°/, 0 Lht Segeerstraat 66 £5 Middelburg 0118-625440 t

Scheldebode | 1999 | | pagina 1