Binnenhuis '99 komt met voorjaarstrends Lantaarn opende Het Lichtje Wees slim, lees...Dummies COA De redactie van de Scheldebode is op zoek naar een sportredacteur voor Midden-Zeeland. van der Poel exposeert in Badhotel Wel kabeljauw, maar ver uit kust M/V woensdag 10 februari 1999 Centraal Orgaan opvang asielzoekers Inlichtingen: Ben Donkers, telefoon: 0118-652713 VLISSINGEN Herinneringen aan kerkschip De Hoop Welzijn Efsa Lekker Ruim aanbod Internet Nieuw STICHTING PETRA BIEDT HULP AAN VROUWELIJKE SLACHTOFFERS VAN HUISELIJK GEWELD Keuzes Gespecialiseerd Opleiding Aardig Nieuw In deze rubriek vindt u allerlei feiten en achtergronden over de opvang van asielzoekers in Zeeland. In de rubriek zal ook worden ingegaan op uw vragen en ideeën. Uw brieven, voor zien van naam en adres kunt u richten aan: Ankie Feldbrug- ge p.a. AZC Middelburg, Kruitmolenlaanl, 3447 KN Mid delburg. Asielzoekers zijn gevlucht uit hun vaderland. Daar hebben ze huis en haard, werk, familie en vrienden noodgedwongen achtergelaten. Vaak hebben ze blootgestaan aan vervolging, gevangenschap, martelingen of etnische zuiveringen. De meeste vluchtelingen (over de hele wereld zijn zo'n 40 miljoen mensen op de vlucht) komen terecht in de eigen buurlanden. Slechts een klein deel van hen komt in West- Europa terecht. En ook in Nederland. In heel Nederland, van Vlieland tot Schoondijke zijn sinds ruim tien jaar opvangcentra voor hen die in Nederland asiel hebben aangevraagd. Deze opvangcentra worden ingericht door het COA, het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers. In deze centra verblijven de asielzoekers totdat zij een zoge naamde "beschikking" hebben. Deze bestaat uit de melding dat zij mogen blijven of dat zij terug moeten keren naar hun vaderland. Indien de beschikking voor de asielzoeker posi tief uitvalt, krijgt de asielzoeker een "verblijfsstatus". In de centra van het COA is de gemiddelde wachttijd voor de asielzoeker momenteel 13, 5 maanden. De bewoners van een opvangcentrum zijn in hun omgeving al snel net zo thuis als iedereen. De kinderen gaan naar school, boodschappen worden gedaan en vriendschappen worden gesloten. Zij die een verblijfsstatus krijgen, verhui zen naar een plek elders in de buurt, of verkassen naar een andere plaats in Nederland. Zij die afgewezen worden, ver trekken, en hun plaats wordt opgevuld door anderen. Het COA, belast met de opvang van deze mensen, heeft van het ministerie verschillende taken gekregen. De eerste en be langrijkste taak is het opvang bieden aan verschillende aan tallen asielzoekers. Dit betekent, dat er soms minder op vangcapaciteit nodig is, en soms meer. De laatste tijd heeft men de capaciteit behoorlijk moeten verhogen. Dit heeft voor Zeeland als resultaat, dat er een nieuw AZC is geves tigd aan de Zuidsingel in Middelburg en dat er een nieuw AZC komt in Cadzand. Volgende keer: Het COA in Zeeland. DEBAT - Woensdag 17 februari wordt om 20.00 uur in het Ar senaaltheater een debat gehouden over 'Bruggen bouwen in de polder'. Het gaat dan met name om 'wie sturen de ontwikkelin gen op het platteland? en hebben ondernemers daadwerkelijk de ruimte om initiatief te nemen in het volle Nederland? Er zijn politici, pannelleden en het publiek heeft een grote inbreng. Entree 5 gulden. Opgeven bij het COS Zeeland in Goes, tele foon 0113-250051. BUURTPREVENTIE - Donderdag 11 februari wordt in kerkge bouw De Schaapskooi aan de Papegaaienburg 1 een thema avond gehouden over alcohol- en drugsverslaving van project groep buurtpreventie Bossenburgh. KLAVERJASSEN - Dinsdag 16 februari kan er weer geklaver jast worden in café/restaurant De Golfbaan aan de Burg. Van Woeldrenlaan in Vlissingen. De aanvang is 20.00 uur en deelna me kost ƒ3,50. BINGO - In het VTV clubgebouw aan het Baskensburgplein in Vlissingen houden De Doordouwers zaterdag 20 februari een bingo en loterij. De avond begint om 20.00 uur en deelname be draagt 3,50. MIDDELBURG - Veel inwoners van Middelburg en Arnemui- den hebben ongetwijfeld goede herinneringen aan hospitaal kerkship De Hoop. Het werd tien jaar geleden uit de vaart ge nomen. Er verschenen destijds grammofoonplaten met opna mes die op het schip gemaakt waren. Katwijker Dirk Ouwe hand heeft nu een cd gemaakt over De Hoop. Er staan liederen op van Johannes de Heer, psalmen en gezangen die aan boord zijn opgenomen. De cd is verkrijgbaar bij Ouwehand, telefoon 071-4016746. door Ben Donkers Op de Noordzee is het goed toeven, tenminste als het weer het toelaat. Er wordt gul gevangen op wrakken die zo'n 25 mijl uit de kust liggen. Het is even zoeken naar gezonken schepen, die liggen er volop, maar het merendeel is afgezet met Deense net ten. Er blijft voor de hengelaar weinig over. Als er eenmaal een aardig wrakje is opgespoord kan ouderwets op gul worden gevist. Afgelopen weekeinde kwamen er bootjes terilg naar de trailerhelling met zo'n 135 kilogram vis. Mooie gul, allemaal aan de pilker gevangen. Je moet er inderdaad een eindje voor varen, maar echte gulvis sers hebben er hun materiaal (boot en motor) op aangepast, die hoeVen er echt geen uren voor uit te trekken om boven de beste stekken te kunnen ankeren. Vroeger was dat wel even anders, dan ving je op de Ooster- schelde bij Stavenisse gul, bij Burgh Haamstede en Dishoek vanaf het strand. Op de Noordzee zelf waren de Steenbanken enorm populair in die tijd en bij lichtschip Goeree lagen prima stekken. „Als de wrakken met netten afgezet zijn, blijft er voor ons wei nig over", laat een hengelaar weten. „Dan rest niets anders dan in de buurt of zelfs in een scheepvaartroute te gaan ankeren, en dat mag natuurlijk ook niet." Over het welzijn van vissen wordt al jaren veel gesproken. Dis cussies over levend aasgebruik, leefnetten en het doden van vis voor consumptie leveren heftige gesprekken op. Bij het welzijn van de vis zijn velen betrokken: hengelaars, beroepsvissers en waterbeheerders. Door zuurstofgebrek of in niet gebaggerde wateren komen nogal eens dode vissen voor en dat is niet alleen vervelend voor hengelaars. Over het welzijn van vissen houdt de OVB (Organisatie ter Ver betering van de Binnenvisserij) daarom een studiedag op 13 maart in de Bernhardhal van de Jaarbeurs in Utrecht. Die bij eenkomst is speciaal bedoeld voor bestuurders van hengel sportorganisaties en beroepsvissers. Doel is om kennis en ervaring uit te wisselen, standpunten te bepalen en het bevorderen van een positieve houding. Niet ie dereen heeft dezelfde ideeën over het omgaan met dieren in het algemeen en vissen in het bijzonder. Hengelaars worden nogal eens met een scheve nek aangekeken, maar als er iemand gebaat is bij een goed viswater, is het de sportvisser wel. In het weekeinde van 24 en 25 april wordt vanuit Scheveningen het Scheveningen Festival gehouden. Het is een tweedaags bootvisevenement van de European Federation of Sea Anglers. Met sportvissersschepen van de rederijen Fortuna en Groen gaan de deelnemers dagelijks om 08.00 uur de Noordzee op. Meedoen kost 165 gulden. Opgeven is alleen mogelijk via een officieel inschrijfformulier, dat is verkrijgbaar bij Mart van Est in Bergen op Zoom, telefoon 0164-254200. Rotterdam - Voor de 33e keer wordt van 26 februari tot en met 7 maart de nationale wooni- deeënbeurs Binnenhuis '99 ge houden. Traditiegetrouw in Rot terdam, maar in het vernieuwde Aboy' gebouw. Onder het motto 'Lentekriebels op Binnenhuis '99' presenteert de beurs de nieuwste woont- rends, de nieuwe kleuren voor 1999 en de laatste collecties op het woongebied. In het midden van de beurs staat het 'Lentepa viljoen'. Hierin krijgen de bezoekers gra tis advies op het gebied van sfeer en inrichting. Er worden tal van workshops gehouden: ondermeer Tiffany lampen ma ken, bloemschikken, etc. De in spiratiebron die aan de geboorte van de beurs ligt is: jong talent, lente en vernieuwing. Hiermee is Binnenhuis '99 de meest om vangrijke en complete beurs op het gebied van wonen. Lekker wonen is de trend van vandaag. Steeds meer mensen kopen een woning en besteden veel aandacht aan de inrichting ervan. Binnenhuis '99 sluit met ruim 20.000 vierkante meter aan bij de groeiende belangstelling voor wonen en leven met de pre sentatie van nieuwe woont- rends, exposities en advies op gebied van woninginrichting, keukens, slaap- en badkamers, open haarden, huizen en tuinen. Net als voorgaande jaren is de beurs aangevuld met een sfeer volle tuinpresentatie van Stael- duinsebos Groenspecialisten. Voor het eerst is de bezoeker op een consumentenbeurs in de ge legenheid een unieke expositie glaskunst te bezoeken. Glas Ga lerie Leerdam heeft twee kun stenaars verzocht hun glasob jecten te exposeren. De glasvoorwerpen van de Ne derlandse kunstenaar Floris Meydam blinken uit tot onge kende mooie vormen door zijn grote kennis van de techniek ge combineerd met zijn inspiratie en creativiteit. De Britse kunstenaar Neil Wil kin verraadt in zijn exclusieve objecten de hand van de mees- terglasblazer. Veel van zijn ob jecten vallen onder de noemer van toegepaste kunst, mooi in elk modern interieur en exteri eur. Binnenhuis '99 is de consumen tenbeurs die de toon zet voor het hedendaagse interieur in Neder land. De beurs sluit aan op de grote internationale vakbeurzen van Keulen, Milaan en Parijs en biedt ook altijd de primeurs die daar gepresenteerd werden. De kracht van Binnenhuis '99 is het brede en gevarieerde over zicht van alle nieuwe trends op de woonmarkt. Uiteenlopend van ambachtelijk gemaakte keukens, recyclebare meubels, aquaria, decoratieve parket- en grindvloeren en moderne slaap kamerinrichtingen. De internetsite die ter gelegen heid van de beurs geopend is, is alvast te bekijken via: http://www.binnsnhuis.nl. De site geeft algemene informatie over de opzet van de beurs en de vernieuwing van Ahoy. Tijdens de beursperiode worden iedere dag de actuele ontwikke lingen weergegeven. Daarnaast zijn ook alle gegevens over ope ningstijden, toegangsprijzen en kortingen opgenomen. Openingstijden De beurs is geo pend van vrijdag 26 februari tot en met zondag 7 maart. Ope ningstijden zijn van maandag tot en met vrijdag van 1 1.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur. Op zaterdag en zondag is Binnenhuis '99 geopend van 1 1.00 tot 17.00 uur. De toegangs prijs is voor volwassenen f 17,-, kinderen t/m 12 jaar f 8,-, re- ductiekaart- en pas 65+ houders f 13,50, een gezinskaart voor volwassenen en twee kinderen kost f 40,-. Organisatie Binnenhuis '99 is georganiseerd door RTB Beur zen. Naast deze interieurbeurs is RTB Beurzen ook verantwoor delijk voor Buitenshuis '99. een nieuwe beurs (van 18 tot en met 21 maart) op gebied van het tuingebeuren en alles wat met het buitenleven te maken heeft. Ook Visma, de grootste hengel- sportbeurs van Europa is be kend bij talrijke hengelaars. In het najaar treft u in Ahoy Rot terdam de beurzen Femina, Ski- Happ en Cupido aan. Daarnaast organiseert RTB Beurzen ook de vakbeurzen View en Hout. 'Stuurgroep negeert ons gewoon' MIDDELBURG - Stichting Petra is het niet eens met de conclusie die de Zeeuwse stuurgroep De Vrijblij vendheid Voorbij heeft getrokken met betrekking tot de hulpverlening aan slachtoffers van huiselijk ge weld. „Wij worden gewoon totaal genegeerd door die stuurgroep", zegt Marrie van der Feen van de Stichting Petra uit Middelburg. „En we hebben toch veel des kundigheid in huis." vendheid Voorbij. "We wilden dat het veld in brede zin verte genwoordigd zou zijn, maar niet elke stichting of organisatie kon erin plaatshebben, omdat de stuurgroep dan te groot zou worden. Elke sector heeft één vertegenwoordiger en bij de door niet-reguliere hulpverlening is Lisette gekozen voor de vrouwengroep Konings Artemis." "De vertegenwoordi gers moeten in contact blijven met de andere organisaties in de sector. Nu moet ik toegeven, dat die communicatie in de sector van de niet-reguliere hulpverle ning niet helemaal goed functio neert." "Het is eigenlijk heel raar", meent Marrie van der Feen. "De stuurgroep De Vrijblijvendheid Voorbij heeft als doelstelling een betere hulpverlening voor slachtoffers van huiselijk ge weld. Wij zijn zelf werkzaam op dat specifieke gebied, maar we worden door de stuurgroep ge woon genegeerd." „Ik vind dat Stichting Petra ook in die stuurgroep thuishoren, omdat wij gewoon een heleboel deskundige informatie op dit gebied hebben." "Bij de samenstelling van de stuurgroep hebben we keuzes moeten maken", zegt L. Cop- poolse, gedeputeerde van de provincie Zeeland en voorzitter van de stuurgroep de Vrijblij- "Wat betreft de conclusie van de stuurgroep kan ik me wel voor stellen waar die op gebaseerd is", zegt Marrie van der Feen. "Wanneer slachtoffers van huiselijk geweld kampen met psychische klachten, worden ze vaak doorverwezen naar de RIAGG en dat werkt meestal niet. Stichting Petra is gespecia liseerd in het geven van hulp aan vrouwelijke slachtoffers van huiselijk geweld en we mer ken dat dat gewoon goed werkt. "Wil de hulpverlening bij de RIAGG niet teveel 'rammelen', dan zouden er meer gespecia liseerde therapeuten moeten komen", meent Van der Feen. "De vraag is echter of dat daar wel kan. Het zou name lijk een vermogen kosten. Wij werken met zo'n vijftig vrij willigers, die het mogelijk maken om die gespeciali seerde hulp aan te bieden. Bij de RIAGG heb je een ge sprek van drie kwartier en dat is het, bij ons zijn dat gesprekken van anderhalf uur en dan is er ook nog tijd om uit te huilen." "Lotgenotengroepen die wij organiseren werken als een trein, evenals de trauma-verwerkings weekenden. Een heel team staat dan een week end lang klaar voor de 35 vrouwen die komen. En dat zijn allemaal vrij willigers. Je ziet dat de RIAGG zoiets nooit kan betalen." De vrijwilligers bij Stichting Petra zijn vaak al deskundigen, zoals psychologen. Ie dere vrijwilliger krijgt een opleiding. "Er moet duidelijk ge maakt worden waar het om gaat", zegt Van der Feen. "Er wordt ook veel aan psycho-educatie gedaan. Het is name lijk belangrijk dat onze mensen weten wat bijvoor beeld een herbeleving is, dat moeten ze goed kunnen herkennen. Ik ontmoet veel andere deskundigen, buiten Stichting Petra, en ik merk vaak dat zij dit begrip niet kennen. Op die manier komt het na tuurlijk regelmatig voor dat vrouwen, die een herbeleving hebben, niet goed behandeld worden of dat ze gewoon maar medicijnen krijgen." "Wij bieden een therapie aan waarbij we aardig zijn. Stichting Petra pro beert toegankelijk te zijn voor de slachtoffers. Ik ben therapeute, maar ook Mar rie en iedereen weet dat ik ook een slachtoffer ben. Dat maakt het praten natuurlijk ook een stuk makkelijker." "Bij de Stichting Petra krij gen we vaak mensen die al eerder hulp hebben gekre gen, maar die niet 'genezen' waren en nog steeds naar hulp zochten", aldus Marrie van der Feen. "In Nederland is er een hele grote groep slachtoffers van huiselijk ge weld. En dat bestaat dan niet uit zomaar een klap, dat gaat veel verder. Wij hebben hon derden vrouwen al kunnen hel pen om zich beter te voelen en meer aan te kunnen. Dan ben je toch goed bezig?" MIDDELBURG - In de Ontmoetingskerk vond de feestelijke opening plaats van peuterspeelgroep Het Lichtje. Het is een activiteit van de Hervormde wijkgemeente GB. De opening werd verricht middels het ontsteken van een kaarsje in een lantaarn. Het Lichtje is een peutergroep voor kinde ren van 2,5 tot 4 jaar, geopend op dinsdag- en vrijdagmorgen van 09.30 tot 11.30 uur in de Ont moetingskerk aan de Oosterscheldestraat. Inlichtingen via telefoon 634221. Peuterspeelzaal Het Lichtje is open DOMBURG - Cor van der Poel heeft in het Badhotel Domburg een expositie ingericht die tot 1 april te bezichtigen is. Het is een zogeheten verkooptentoonstel ling. Er zijn pentekeningen en aquarellen van zowel stadsge zichten als landschappen. In to taal gaat het om veertig stuks van diverse afmetingen. De expo gaat terug naar het Zee land van de zeventiende eeuw en er zijn hedendaagse taferelen te zien. Boeken met grappige cartoons, maar dat is niet het belangrijkste. De boeken 'Lees...Dummies zijn interessanter voor wat betreft de informatie. Die is er op velerlei gebied, of het over bridge moet gaan, zeilen, managen, wijn, koken of alles op computergebied zoals tekstverwer king en besturingssystemen. Dummies geven op leuke en gemakkelijke manier uitleg in gewoon Nederlands. Neem bijvoorbeeld het boek over fotografe ren. Het is samengesteld met ondersteuning van Kodak-fotospecialisten. Er staat uitge breide info in over advanced photo system en digitale camera's, up-to-date dus. Het 436-pagina's tellende boek begint meteen met een aantal nuttige tips om nog betere en scherpere foto's te maken. Hoe haal je het beste uit je camera en hoe speel je met licht? Een handige index zorgt dat de gewenste info snel kan worden opge zocht. Natuurlijk ontbreekt het niet aan schitteren de kleuren- en zwart-wit voorbeelden. Veel van de hand van Russel Hart, technisch re dacteur bij het tijdschrift American Photo en auteur van Fotografie voor Dummies. Nieuw zijn onder andere de boeken 'managen' en 'ondermeningsplannen'. Managen gaatzoals de titel aangeeft, over het leren managen van projecten, mensen en teams. De onderwerpen: eer ste hulp bij bege leiden, coachen en inspireren van me dewerkers. Ook staan er veel eigentijdse ma- nagementadviezen in: managen is mensen werk, maak van mensen je eerste prioriteit of vertrouw op je gezonde verstand en schep ple zier in je werk, dat is goed voor jou en voor je bedrijf. Een boek dat je serieus neemt. Ondernemingsplannen reikt 'eerste hulp' bij het analyseren van klanten en concurrenten. Hoe ondernemingsplannen in zijn werk gaat en hoe blunders vermeden kunnen worden, wordt in gewoon en duidelijk Nederlands uit gelegd. Er komt bijvoorbeeld een aantal consumen- tenvragen aan de orde: wie kopen er, wat wordt er gekocht en waarom? Hoe groot is de concurrentie en hoe beperk je de kosten? Uiteraard komen de financiën ter sprake: winstcijfers, balans, budget en dergelijke. Een niet alleen handige, maar vooral ook nut tige handleiding om nog beter te gaan onder nemen. Een complete gids voor het zakenleven, iedere manager zou er gebruik van moeten maken. De computerdummies zijn inmiddels een be grip geworden. Nieuw zijn de Dummies over management, sport en hobby's. De serie is uitermate geschikt voor beginners en leken, maar ook anderen kunnen er heel wat van opsteken. De kwaliteit is geschikt voor iedereen.

Scheldebode | 1999 | | pagina 9