porendoosjes Medicijnen CROENKALENDER L WOENSDAG 10 FEBRUARI 1999 M/V opeN BaRe DageN bij NeHaLeNNia Uitspraak yan de Valentijn dagje eerder in Middelburg Blof werkt aan nieuwe cd Teievisie Omroep Zeeland Titelstrijd in Cue Action scheldebode E L K E W E E K HUIS AA N HUIS 0 P W A L C H E R E N Bij Pfaff Hemelaar komt de apparatuur nu veel beter tot z'n recht. Perks treedt vrijdag op in De Piek in Vlissingen. Margriet Eshuis, vrij dag met haar jubi leumtour in Middelburg. EERSTE UITGAVE DE EEUW VAN DE ZEEUW VOL VROEGERE WETENSWAARDIGHEDEN WÊÊ^^m Organisator Grote bende Poes Voorzichtiger Op de koffie Projectdag voor Cliniclowns LU INI o O ümberiand BOOTS Div. laatste maten NU I ÏJÜj" NeHal '15 en 16 februari BEW. E)CX •^ODËLBO^ mm i 9. Locatie's: Kruisweg 2 Sir Winston Churchilltaan 8 Voor meer info: 0118 655755 Middelburg 'We zagen hoe het Veerse Meer en de Grevel' dammen in dood water veranderden." Vroeger was er een tijd dat vissers en naauuoeschei ,s elkaar vonden in het verzet tegen afsluiting van de Uos- terschelde. Jagers en vissers worden nu door natuurlief hebbers vaak tot het andere kamp gerekend. Ben Biondina, secretaris van de Delta Federatie in Wantij, een uitgave van de Vereniging Zeeuwse Milieufederatie. MIDDELBURG - De SEM (Stichting Evenementen Middel burg) zorgt zaterdag 13 februari in de binnenstad voor een voorproefje op Valentijn. Charlie Chaplin, de voormalig held van het witte doek, gaat in het winkelcentrum een teken van ge negenheid en waardering uitreiken aan vrouwelijke bezoekers. 'Chaplin' is van 10.30 tot 11.30 uur bij de Burgpromenade; van 11.30 tot 12.30 uur in Segeersstraat en St. Jansstraat; 13.00 tot 14.00 uur in de Korte Delft en van 15.00 tot 16.00 uur in Geere- gebied en Langeviele. Paskal Jakobsen van de groep Blof foto: maikel de kok ZEELAND - Blof, Zeelands trots, verblijft op het ogenblik in Brussel om er te werken aan de nieuwe cd. In Antwerpen wer den vorige week opnamen gemaakt voor de nieuwe videoclip. Blof is een niet meer weg te denken muziekformatie. In maart komt de nieuwe singel uit met als titel 'harder dan ik hebben kan'. Eind maart volgt het album 'Boven', geënt op het lied over Zeeland in het kader van de herdenking van de Vrede van Mun ster. Op 2 april is de presentatie in Vlissingen, overigens is die avond al lang en breed uitverkocht. Daarom volgt 4 april een tweede presentatie. Aangezien ook hier de belangstelling enorm groot voor is, wordt al gedacht aan een derde avond. ZEELAND - Het beste van de regio, Omroep Zeeland Nieuws, Tunneljournaal en In de week gezet. Zo maar enkele aantrek kelijke programmaonderdelen van Omroep Zeeland Televisie. Er hoort onder meer een weekoverzicht bij, waarin een samen vatting van het nieuws van de afgelopen week. Toeren door Zeeland is een rit door de provincie en daaraan is een prijs vraag verbonden. MIDDELBURG - In het biljartcentrum 'Cue Action', aam de Walensingel 63 in Middelburg wordt van vrijdag 19 tot en met 21 februari gestreden om het districtskampioenschap 4e klas band stoten regio Walcheren - de Bevelanden. De wedstrijden begin nen op vrijdag om 19.00 uur en op zaterdag en zondag om 12.30 uur. In volgorde hebben zich geplaatst: 1. C. Bouwman van DELTA (Colijnsplaat), moyenne 1.63; 2. S. De Kok ONDA (Krabbendijke), 1.62; 3. R. Schijf Scheldezicht (Wemeldinge), 1.50; 4. J. Steenbakker OHGL (Kwadendamme), 1.44; 5. M. Priem OBK ('s-Heerenhoek), 1.37; 6. J. van Eerten TOG (Colijns plaat), 1.36; 7. K. Adriaanse Scheldezicht (Wemeldinge), 1.35; 8. W. de Punder OHGL (Kwadendamme), 1.34. Ie reserve J. Rent meester O.B.K. ('s-Heerenhoek); 2e res. F. van der Vliet ONDA (Krabbendijke); 3e res. J. Vleugel Scheldzicht (Wemeldinge). Vrijlandstraat 33d, (ingang links naast Kadaster) Middelburg. Postbus 7011; 4330 GA Middelburg. Telefoon 0118-652700 fax 652701. STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP 0113-569110 Op het moment zijn er weinig bloeiende bloemen te zien. Straks, in het voorjaar en zo mer kunnen we daar weer van genieten. Bloemen ontstaan niet zomaar. Planten die bloe men vormen, vormen zaden en vruchten voor het in stand houden van de soort en wor den zaadplanten genoemd. Er zijn ook planten die nooit bloemen en daarmee ook geen zaden vormen. Zij planten zich voort door middel van sporen en worden sporeplan- ten genoemd. Hierin worden twee soorten onderscheiden: mossen en vaatcryptogamen. Tot deze laatste groep beho ren wolfsklauwen, paarden staarten en varens. Bij varens zijn de sporen goed zichtbaar op de achterkant van een varenblad als kleine, bruinachtige plakjes. Het zijn een soort doosjes, waarin zich de sporen ontwikkelen. Zodra ze rijp zijn springen de doosjes open en zorgt de wind ervoor dat het fijne sporestof zich verspreidt. Het aantal sporen is onvoorstel baar groot: één varenblad kan wel vijftig miljoen sporen voort brengen. Dat is noodzakelijk, omdat de meeste sporen op plaat sen terechtkomen waar ze niet tot ontwikkeling kunnen komen. Uit een spore ontwikkelt zich een nieuwe plant. De spore, en daarmee iedere varen, is dus zowel mannelijk als vrouwelijk. Er zijn verschillende soorten varens. Een vrij veel voorkomende in Nederland is de mannetjesvaren, die groeit op vochtige, scha duwrijke plaatsen in het bos en langs slootkanten. De naam kan verwarring opbrengen: het heeft niets met een mannelijk exem plaar te maken. De Grieken hadden al voor onze jaartelling ont dekt dat deze plant geneeskracht bezat. Vele eeuwen was de mannetjesvaren het geneesmiddel tegen lintworm. Naast dit soort, bestaat ook een soort dat wijfjesvaren heet. Vroeger, toen men nog niet wist dat er geen aparte mannelijke en vrouwelijke varenplanten zijn, was.het bijgeloof dat je onzichtbaar zou wor den als je het zaad van wijfjesvaren aan je schoenen kreeg. Wij weten nu waarom dat nooit gebeurd is. SCHELDEBODE 11 Aandacht voor 'misbruik van badbak' ZEELAND - De Eeuw van de Zeeuw is een fraai boekje over het wel en wee van de Zeeuwen in deze eeuw. Aandacht onder meer voor een publikatie in Ons Zeeland, Weekblad ter Bevordering van Zee- land's Belangen' over het 'misbruik van het bad pak'. Baden in badpak mocht, maar daarna moest het zwemtenue uit om zich snel weer aan te kleden. Rond blijven lopen in badpak mocht niet, was aanstootgevend en wekt ergernis op. Er stond: men moet met de mogelijkheid rekening houden dat Zoutelan- de tot navolging kan prikkelen. In het begin van de eeuw keek niemand in Zeeland er van op dat er weer eens een grootvorst uit een vreemd land per Trein door de provincie reisde. Dat gebeurde maar al te vaak. Vanuit Vlissingen zat je immers het snelst in Engeland. Voor de hoge gasten was er op het sta tion zelfs een deftig aangekleed vertrek ingericht om daar op de aansluiting op boot of trein te kunnen wachten. De Eeuw van de Zeeuw staat vol met dit soort wetenswaardighe den. Journalist-publicist Jac ques Cats zet in deze bijzondere uitgave allerlei feiten en gebeur tenissen uit vroeger tijden op een rijtje. Het boekje puilt bijna uit van wetenswaardigheden over za ken en omstandigheden waar de lezer zich nu kostelijk om kan vermaken, maar die in het ver geelde verleden hoogst serieus werden genomen. Al bladerend valt op hoezeer de Zeeuwse be volking door de jaren heen is weggelopen met leden van het Koninklijk Huis. Bezitters van eerdere uitgaven uit de reeks van veertien boek- brochures die door de Middel burgse journalist werden sa mengesteld, weten het: Jacques Cats maakt van zijn terugblik- De Eeuw van de Zeeuw, een boek vol vroegere wetenswaardigheden. ken nooit een doorlopend ver haal, maar behandelt de onder werpen afzonderlijk. Zo kan de lezer ergens halver wege beginnen, weer terugpak- ken naar een eerdere belevenis of naar een gebeurtenis verder op in het boekje doorbladeren. Dat maakt De Eeuw van de Zeeuw tot een nostalgisch zap- medium. En dit is nog maar deel 1 vau De Eeuw van de Zeeuw. Komende zomer komt deel 2 uit. Dan wordt andermaal met veel illus traties - de periode van 1950 tot nu belicht. De eerste, op fraai papier gedrukte uitgave van De Eeuw van de Zeeuw kost 15 gul den. HET KLIKTE NIET METEEN, MAAR 26 MAART STAPPEN ZE IN HET HUWELIJKSBOOTJE 'Met een gerust hart trouwen' MIDDELBURG - Op de trouwkaart staat: 'De eerste keer was een grap, de tweede keer is het werkelijk heid'. Die eerste keer heeft betrekking op een verhaal in deze krant waarin Johan Boone en Hannie van den Hil als echtpaar werden afgeschilderd. Niets was toen minder waar, de bloemen van toen zijn inmiddels ver welkt. Wel wonen ze al een jaar of acht samen, maar tot een heuse bruiloft is het nooit gekomen. Op 26 maart gebeurt het, dan geven ze elkaar het jawoord in het Stadhuis van Middelburg. door Ben Donkers Dat kan met een gerust hart ge beuren. Het huis is beveiligd, nadat onverlaten eerder hebben ingebroken toen beiden naar een dansavond waren. Het huwelijk is een belangrijke gebeurtenis voor beiden. Het was echter niet de voornaamste reden van ons bezoek. Johan en Hannie 'runnen' de Juwelier en Horlogerzaak J. Kloprogge aan de Burgpromenade 4 in hartje Middelburg. Johan is daarnaast fanatiek or ganisator van dansavonden on der de naam De Goudvin ken in de ontmoe tingsruim te van win kelcentrum Dauwen- daele. Die avon den wor den via di verse me dia aange kondigd en wellicht, vertelt Jo han, is dat de reden dat er bij ons is inge broken. Het komt regelmatig voor dat het inbrekersgilde via adverten ties en dergelijke, vooral bij be grafenissen en bruiloften, weet dat er niemand thuis is. Er wordt in veel gevallen al re kening mee gehouden door extra beveiliging van de woning. Boone heeft nu zelf maatregelen genomen. Heel het huis is voor zien van alarm. „We kwamen na een dansavond tegen twee uur 's nachts thuis en de buitendeur stond wagenwijd open. Vermoedelijk met een koevoet opengebroken. Ik vlieg naar boven, maar er was nie mand meer. Alles was overhoop gehaald, de kamer was een grote bende." „Mijn vriendin is er nog steeds overstuur van. Oude miniatuur tjes die nog van haar moeder waren, zijn meegenomen. Ook verdween er veel antiek. Er is zeker voor 50.000 gulden weg. Als iemand een goede tip weet, is dat voor ons best iets waard." „Het ergste is nog dat ze de poes in de badkamer hadden opgeslo ten. De stop in bad en de kraan open. Hannie treurt er nog om, ze steekt de zoveelste filtersigaret Johan Boone (54) en Hannie van den Hil (65) trouwen in maart. Een grote puinhoop lieten de inbrekers achter nadat ze bij Jo han en Hannie aan de Burgpromenade op bezoek waren geweest. aan en kijkt zwijgend voor zich uit, terwijl ze poes Peter over z'n kopje aait. „Je weet niet wat je overkomt. De zaak hebben we hier al drie generaties lang. Het wordt er al lemaal niet leuker op. In het zijstraatje hiernaast spelen zich 's nachts de meeste vreemde si tuaties af. Menno Büch zou er jaloers op zijn." „Na de inbraak zijn we een stuk voorzichtiger geworden. De dansavonden worden niet meer in de krant aangekondigd. We hebben er een behoorlijke tik mee gehad." „Nog even, dan gaan we langza merhand afbou wen. Er is geen op volger, dus wordt de zaak wellicht verkocht en gaan we ergens anders wonen. Ik heb er geen zin meer in", zegt Hannie moe deloos. Als het gesprek over het aan staande huwelijksfeest gaat, klaart ze op. „Ik haal mijn trouwjurk even, het is een hele mooie. Gekocht op het Zuidplein." Trots showt ze de jurk, wil hem eventueel voor de foto wel aan trekken, maar haar toekomstig echtgenoot vindt het niet zo'n goed idee: „Dan heeft iedereen hem al gezien." Johan ontmoette Hannie voor de eerste keer op de toenmalige SAZ (Soos voor Alleenstaande Zeeuwen) in Koudekerke. Het was geen liefde op het eerste gezicht. Na diverse telefoontjes heen en weer ('weet je nog dat je met mij gedanst hebt', zei Jo han) ging hij op de koffie. Dat deed hij op een gegeven mo ment elke avond, drie maanden lang. Het bleef niet bij koffie, vaak ging hij flink aangeschoten naar huis. Z'n auto liet hij dan op de Markt staan, die werd de VLISSINGEN - Op 11 februari wordt in het schoolgebouw van het Delta College aan de Merwedestraat een projectdag voor Clini clowns gehouden. De aankomend directieseretaresses van het ROC zijn druk doende met hun examenopdracht. Voor een goed doel moet iets op touw gezet worden, daarbij is gedacht aan de Clini clowns. Er is al een aantal activiteiten op touw gezet. Op 11 februari dus de projectdag met flink wat verrassingen. Het begint allemaal om 10.15 uur en rond 11.30 uur is het afgelopen. h- LU Weet u nog dat enige jaren geleden per verstrekt medicament in de apotheek een rijksdaalder betaald moest worden? Ge lukkig is dat verzinsel gauw geflopt, te ingewikkeld. Vanaf vorige week maandag is er weer maar eens wat veranderd in de verstrekking van medicijnen aan patiën ten. Per januari kwam de eigen bijdrage van maximaal twee honderd gulden per jaar te vervallen en werd de ziektekos tenverzekering gewoon, nou ja gewoon, verhoogd. Deze verhoging bedraagt per maand al gauw zo'n vijfentwintig gulden dus tel uit je winst op jaarbasis. Maar nu is het ook nog even zo geregeld dat er voor zevenhonderd medicijnen bij betaald moet gaan worden. Mevrouw Els Borst die in het kabinet de ministerspost van Volksgezondheid bekleedt is goed in het nemen van ziek makende maatrege len. Zij kan met de farmaceutische indus trie en de apothekers niet tot overeen stemming komen. Er wordt ontzettend veel aan de te dure medicijnen verdiend, maar producent, noch wederverkoper wil van die verdien sten afstand doen. Ergo, dan de medicijn gebruikers maar laten betalen. Een erg simpele manier om een probleem op te lossen. Als je immers een medicijn nodig hebt om van een vervelende pijn of kwaal af te komen dan wil je wel en be taal je graag. De maatregel is genomen door Borst, omdat voor ieder duur medi cijn waarvoor bijbetaald moet worden een goedkopere vervanger is die zonder bijbet aling verstrekt wordt. Zou er voor som- mige politici ook COJTléAè&TL^ niet zo'n vervan gende maatregel bestaan? foto harry de lange andere ochtend opgehaald. „Ik werd het beu, dat heen en weer geloop. Toen mocht ik blij ven", zegt hij glunderend." Er staat een aantal feestjes op stapel: 26 maart de trouwdag; 27 maart wordt Johan 54 en 3 april viert Hannie haar 65e ver jaardag. „We verheugen ons erop. We feesten in Biggekerke bij de Kaasboer. We kunnen rustig van huis, het is nu goed beveiligd. an^r qq y& Seaeerstr LifeS+yle Segeerstraat 39 4331 JM - Middelburg

Scheldebode | 1999 | | pagina 1