15) (9) Veel deelnemers aba-prijsvraag %t t. m ,ss S~~* Chevrolet Alero MOS Zondags Goed Op de autopagina deze week aandacht voor de GROENKALENDER ELKE WEEK HUIS AAN HUIS OP WALCHEREN Barokorkest in St. Jacobskerk LU N UI O 3^£v c WOENSDAG 27 JANUARI 1999 M/V 'Een baas om tegen te schelden' Juke Joints 'beste Zeeuwse band' Cantare zoekt mannenstemmen Stichting Dansz met 'Labyrint' Jamsessie en silkscreen in De Piek SCHELDEBODE Mireille Hente- naar houdt van versieren en schilderen - '1 1 /i^r - J 4 Nico ter Linde vertelt het verhaal van Koning David Komend week einde groot Motorcross- spectakel Open Zeeuws kampioenschap stratego ASIELZOEKERSCENTRUM AAN MIDDELBURGSE K R UITM O L E N LA A N STRAALT RUST UIT MIDDELBURG - „Onze opdracht van Justitie is om asielzoekers op te vangen. We geven ze een bed, bad, brood en geld. Zorgen voor medische opvang en verdere begeleiding. Die mensen vragen asiel, ze willen ook snel weten waar ze aan toe zijn, in de praktijk is dat wel even anders." Belangrijk Dorpen Vraagbaak Waarom hebben bedrijven 'topmensen' in dienst? Ze voor zien in baasgeloof. Geen bedrijf kan zonder een personage aan de top over wie je kunt praten, op wie je kunt schelden, die je van alles kunt toedichten. Die rol moet vervuld wor den. Het gaat om de voorstelling, een baas moet in de krant staan, op tv komen, een toespraak houden tot het personeel, zorgen voor een schouderklopje hier en op het matje roepen daar. Alex Mol in de VPRO-gids. ZEELAND - De Juke Joints uit Kwadendamme, de woonplaats van leider Peter Kempe, zijn door de jury van de Stichting Pop muziek Zeeland uitgeroepen tot 'beste Zeeuwse band'. De bluesband was op het moment van de bekendmaking aan het optreden in Amsterdam. Ook in diverse buitenlanden (Bel gië, Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Ierland) is de formatie een graag geziene en gehoorde gast. „Eigenlijk zijn we heel weinig in Zeeland, toch blijven we een Zeeuwse band", laat drummer/zanger Kempe weten. MIDDELBURG - Voor de uitvoering van de opera Dido and Aeneas zoekt Vocaal Ensemble Cantare versterking van man nenstemmen. Cantare is een Zeeuws kamerkoor bestaande uit 22 leden. Op gericht in 1993 met de bedoeling om betere koormuziek te brengen. Het koor wil de komende tijd andere activiteiten ont plooien. Een daarvan is de opera Dido and Aeneas van Henry Purcell. Het merendeel van de rollen wordt door de koorleden vertolkt. Enkele hoofdrollen worden gezongen door professio nele zangers. Gekozen is voor een uitvoering met enscenering, decor en kostuums. Er wordt dus geacteerd en gezongen. Steun van mannenstemmen is welkom. De repetities zijn don derdagavond in het Buys Ballot College. In oktober wordt op getreden in Goes, Middelburg en Zierikzee. Inlichtingen via Jacqueline van Trirum, telefoon 0113-581597. MIDDELBURG - De stichting Dansz heeft de laatste tijd hard getraind voor het project Labyrint. Zaterdag 30 januari wordt om 15.00 uur een auditie gehouden in het MIKV-instituut aan de Kuiperspoort 18. Iedereen vanaf 12 jaar die graag danst, kan er terecht. Er komen vier onderdelen aan bod: klassiek ballet, moderne dans, jazz dans en dansexpressie. Even een briefje sturen naar Stichting Dansz, Postbus 2092, 4460 MB in Goes. VLISSINGEN - Vrijdag 29 januari is er een jamsessie in de Piek. Zaterdag 30 januari geeft de band Silkscreen een concert. De deuren gaan op beide avonden open om 21.00 uur. De entree voor de jamsessie is gratis en voor Silkscreen 10 gulden. Silkscreen geeft de muziek geen naam, maar omschrijft het lie ver; melodieus, melancholisch, eigenwijs en maniakaal, hard en zacht. Live speelt de band in traditionele driemansbezetting met gitaar, bas en drums. Door gebruik van de DAT-recorder worden er hier en daar wat extra elementen aan de muziek toe gevoegd. Vrijlandstraat 33d, (ingang links naast Kadaster) Middelburg. Postbus 7011; 4330 GA Middelburg. Telefoon 0118-652700 fax 652701. STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP 0 113-569110 Mossen komen bijna overal voor: in een moeras, in bos, heide en duin. Ze groeien vooral op grond, hout en steen. In Nederland komen ongeveer vijfhonderd mossoorten voor. Het zijn planten, die eenvoudig opgebouwd zijn uit een stengel met blaadjes of een plat lobvormig lichaam. De meeste soorten zijn slechts en kele millimeters lang en omdat ze daarmee net boven de grond komen, is de kans groot dat hogere planten al het licht voor mossen wegnemen. Daarom zorgen mossen al voor hun zaad verspreiding nog voordat kruiden, struiken en bomen bloeien. Vroeg in het voorjaar worden sporendoosjes gevormd. Wanneer je denkt even lekker uit te kunnen rusten op een tapijt van mos, kom je er bekaaid van af als blijkt dat het mos kletsnat is. Zij zijn namelijk in staat om direct via hun bladeren vocht op te nemen. Dat komt omdat zij geen vaatstelsel bezitten waar water, mineralen en voedingsstoffen worden getransporteerd. Bij mossen vindt transport plaats langs stengels en via het blad oppervlak. De eigenschap om direct vocht op te nemen maakt mossen kwetsbaar voor luchtverontreiniging of zure regen. De aan- of afwezigheid van bepaalde soorten kan ons daarmee iets vertellen over de kwaliteit van het milieu. Daarom worden mos sen ook wel bio-indicatoren genoemd. De eigenschap om direct vocht op te nemen, is van groot belang voor de natuur. Omdat mosplantjes meestal zeer dicht op el kaar gedrongen staan en aaneengesloten tapijten vormen, heeft zo'n mosgemeenschap de eigenschap van een enorme spons: het kan grote hoeveelheden water opnemen. Eén hectare met mos bedekte grond kan dertigduizend liter water opnemen--en-dat wekenlang vasthouden. Heel geleidelijk wordt dat water tij dens een periode van droogte aan de omgeving afgegeven. Op nog meer manieren zijn mossen een schakel in de natuur. Ze produceren zuurstof, beschermen de bodem tegen erosie en bie den leefruimte aan insekten als springstaarten, mijten en ké\ vers. Ook de mens heeft in de loop van de eeuwen profijt gehad van mos. Onze voorouders gebruikten mossen als brandstof, vloer bedekking, matrasvulling en isolatiemateriaal. Tegenwoordig worden ze veel gebruikt in de bloemsierkunst. SCHELDEBODE it ■F- "1 MIDDELBURG - „Het is ongelofelijk, maar het aantal deelnemers aan de ABA/SCHELDEBODE kerstprijsvraag bereikte dit jaar opnieuw een re cord aantal deelnemers." Johan Murre, ABA-voorzit- ter, was er met recht trots op. „Een dergelijke prijsvraag hebben we al jaren op het programma staan. In het be gin moesten de deelnemers er op uit, gaan kijken bij ABA- bedrijven om de oplossingen op de vragen te vinden. Dit keer is het anders, vanuit een gemakkelijke stoel, thuis bij de open haard of de cv, kon men de vragen beantwoor den." „Het enige wat men moest doen, was de advertenties in respectievelijk Scheldebode en Nieuwsblad goed doorle zen. Daarin waren namelijk de juiste oplossingen te vin den." „Moeilijk was het niet", ver telden de beide eerste prijs winnaars in het kantoor van de ZWN-weekkranten aan de Middelburgse Vrijlandstraat. Dat bleek ook uit het aantal goede inzendingen. Weer meer dan vorig jaar, zodat een loting de winnaars uitein delijk aan moest wijzen. De prijzen gingen naar: M. Meliefste Middelburg; R. Bimmel Domburg; W. Nijdam Middelburg; B. Kraak Vliss- ingen; A. de Rijke Veere. Winnaar M. Meliefste uit Middelburg krijgt de Philips autoradiocassettespeler van Hans Schmitz. Rechts Dorine Staat namens De Scheldebo de, naast haar Joh. Murre. FOTO: BEN DONKERS MIDDELBURG - Voor de tweede keer wordt zaterdag 30 januari het Open Zeeuws kampioenschap stratego ge houden in hotel Arneville. Er zijn twee klassen: senio ren en junioren. Dit kam pioenschap geldt als voor ronde voor het Nederlands kampioenschap, waarvan de finale op 6 november in Utrecht wordt gehouden. Zaterdag zijn spelers, ou ders en belangstellenden vanaf 10.00 uur welkom. De inschrijving sluit om 10.30 uur. eelname kost 10 gulden voor senioren en 5 gulden voor junioren (geboren na 1984). 'Je merkt amper dat ze er zijn' buurlanden, slechts een beperkt aantal komt in West-Europa te recht, ook in Nederland. Het asielzoekerscentrum in Middelburg biedt onderdak aan 325 mensen. De gemeente Middelburg heeft in december de Generaal-ma- joor Berghuijskazerne als AZC ingericht. Een iets betere op vangplaats dan de gebouwen aan de Kruitmolenlaan. Daar zijn vrijwel geen 1-persoons ka mers. Wildvreemden delen een kamer met bed, kast, tafel en stoel. Kussens, dekens en lakens moeten 'gehuurd' worden. Daar moet borg voor betaald worden. door Ben Donkers Ankie Feldbrugge leidt me rond in het asielzoekerscentrum aan de Kruitmolenlaan. Dat er drie honderd buitenlanders zijn ge huisvest, valt nauwelijks op. Het vooroordeel van de buiten staander wordt dan ook meteen de grond in geboord: geen zie lige mensen, huilende baby's of agressieve jongeren. „Daarom is zo'n open dag, die we bijvoorbeeld in november hebben gehouden, zo belangrijk. Belangstellenden kunnen dan zien hoe het in een AZC toe gaat." Buitenlanders die bij de grens om asiel vragen, komen eerst in een aanmeldcentrum terecht, daarna in een opvang- en onder zoekscentrum en vervolgens in het asielzoekerscentrum. Daar na kan eventueel aanvullende opvang geregeld worden. Asielzoekers zijn gevlucht uit hun vaderland. Daar hebben ze huis, haard, werk, familie en vrienden noodgedwongen ach tergelaten. Ze hebben vaak blootgestaan aan vervolging, gevangenschap, martelingen en etnische zuiveringen. Over de hele wereld zijn zo'n 40 miljoen mensen op de vlucht. Veelal komen ze terecht in hun Buiten het AZC zijn er pensions, kampeerboerderijen en hotels die asielzoekers opvangen. Er zijn dergelijke opvangcentra in Koudekerke, Schoondijke, Zuiddorpe, Serooskerke, Zier ikzee, Vlissingen, Tholen en Hontenisse. „In totaal gaat het in Zeeland om 1000 tot 1200 mensen. Bo vendien zijn er zogeheten AMA's (alleenstaande, minder jarige asielzoekers), maar die worden niet door de COA (Cen traal orgaan Opvang Asielzoe kers) opgevangen." „We hebben 40 culturen in huis (Irak, Afghanistan, Somalië, Soedan, Macedonië, Rusland en Georgië, om maar een paar lan den te noemen). Iedereen uit zich anders. We ge ven cursussen Nederlands, laten de mensen ook meewerken. Dat kan in de schoonmaakdienst zijn of bij de bewaakte fietsen stalling." „Onze voertaal is trouwens Ne derlands, de meeste mensen hier moeten dat zo langzamerhand kunnen." Ankie(rechts) en Ineke zetten zich in voor asielzoekers. Ook willen zij in De Scheldebode uw vragen op dit gebied gaan beantwoorden. Negen jaar geleden werd het AZC in de Kruitmolenlaan ge plaatst. Bedoeling was om er vijf jaar te blijven, dat is dus in middels wat langer geworden. „We zitten hier prachtig, dicht bij het winkelcentrum en we hebben goede contacten met de buurt. We hebben met de wijk- vereniging afgesproken dat er een enquête wordt gehouden op het gebied van veiligheid en mi lieu." „Ik werk hier nu anderhalf jaar, ik kan me niet herinneren ooit iets crimineels te hebben meege maakt. Hier zitten gezinnetjes, je merkt amper dat ze er zijn. Die mensen horen er bij, ze heb ben alleen een ander uiterlijk. Het zijn zelfstandige mensen die graag willen blijven." De opvang draait voor een groot deel op vrijwilligers, mensen die als gastgezin fungeren, asielzoe kers uitnodigen op de koffie, mee om boodschappen gaan, Nederlandse taalles geven, mee helpen in de crèche of samen ac tiviteiten op touw zetten. Belangstellenden zijn natuurlijk altijd welkom. Inlichtingen via telefoon 676276. De Scheldebode wil de komende weken regelmatig aandacht be steden aan de asielzoekers. Ook wordt iedereen in de gelegen heid gesteld om vragen te stellen of ideeën aan te dragen. Dat kan alleen schriftelijk via het adres Kruitmolenlaan 1, t.a.v. Ankie Feldbrugge, Post bus 4337 KN Middelburg. Uw vragen, mits voorzien van naam en adres, worden via de Scheldebode beantwoord. 0 Barokorkest II Fondamento, zaterdag in de St. Jacobskerk. VLISSINGEN - Barokorkest II Fondamento verzorgt zaterdag 30 januari vanaf 20.15 uur een concert in de St. Jacobskerk. Het orkest bestaat sinds 1989. Rond barokhoboïst Paul Dombrecht schaarden zich een aantal bevriende Vlaamse musici die allen inte resse hebben om oude muziek uit te voeren op authentieke instru menten. Januari is van oudsher een maand waarin de winkels uitverkoop houden. Na het tel len van de goederen om de eindvoorraad op de balans in te vullen, komen een aantal za ken in aanmerking voor de jaarlijkse oprui ming. Olifantenkorting, vlaggetjesweek, twintig, dertig, vijftig procent korting staal er met koeienletters op de ramen en in ad vertenties te lezen. Sommige winkeliers brengen het ludiek en bieden de eerste klant van de dag een kleurentelevisie aan voor een appel en een ei. Enthousiastelin gen liggen 's nachts in de slaapzak voor de winkel, met goudrenet en scharrelei, en ha len de volgende morgen hun voordeel op. De productgroep die tijdens de uitverkoop het best verkoopt is ongetwijfeld kleding. Je kunt het bijzonder treffen, een super voordelig koopje, maar het kan ook anders om. De jas of jurk die je voor veel geld kocht, hangt er nu voor de helft van de prijs. Dat is even slikken. Nieuwe kleren kopen blijft altijd leuk. In onze jeugd was dat al zo. De kleren die het laatst gekocht werden, waren automatisch je 'zondags goed', je beste kleren. En die mocht je al leen op zondag aan of als er iets heel bijzon ders te doen was. Je werd geacht er heel zuinig en voorzichtig mee te zijn, dan kon je het later door de week aan. Op de oude fa miliekiekjes zie je dat nog terug. Moeder in een mantelpakje, vader met overhemd en stropdas, zus met van die grote kleurige strikken in haar haar en broer met zo'n drollenvanger aan (een plusfour). Wat te genwoordig nieuw gekocht is, wordt me teen gedragen en als het 'uit' of versleten is, gaat het in de ou de kledingzak. Zondags goed, ik denk er nog wel CQ/Wg/flOTf O eens met weemoed aan terug. Cameleon.

Scheldebode | 1999 | | pagina 1