Country hm dancing m¥w^ "De Golfbaan" I m m*, m i hi 11 'Ze kunnen eenzaam of agressief worden' casnéléo7^s> Jacks Truien 50% Korting ms '£7ïjfri Timmerman CROENKALENDER ELKE WEEK HUIS AAN HUIS 0 P W A L C H E R E N Nummermelder WOENSDAG 20 JANUARI 1999 M/V z,UMlMr vAKisilra'-'ia.üu uw Western Party Centrum Ui'tspm&k v £iJti de -week Uitspraak van de week Bijeenkomst tussen eb en vloed 'Mahalia Jackson' in Arsenaaltheater Profronde start in Middelburg VLISSINGEN SCHELDEBODE De ABA-prijswinnaars hebben inmiddels hun prijs ontvangen. Bij de Jumbo-super markt werden de che ques van de kerst boomactie uitgereikt. 1 - in Razzmatazz in Oost-Soubrug treedt 23 januari Marge Bruchac op. ER WORDEN STEEDS MEER 'VREEMDE' KINDEREN GEBOREN Kenmerken Natuur ANCA PAVAL GAAT THUIS IN ROEMENIE EEN ONZEKERE TOEKOMST TEGEMOET Schelde Verbazing Kans Schitterend Rijk land LH N LH O Hi?Kfi. van woeij>erf.ni.aan :t - vlissincen - tel. 01 18-418653 „Ajax heeft lange tijd een rot spelletje gespeeld. Ik denk niet dat ze me nog vaak in de Arena zien". Kees de Koer. vader van de voetballende broertjes De Boer in BN/DeStem. VLISSINGEN - Zondag 24 januari wordt om 15.00 uur in het Arsenaaltheater de nieuwjaarsbijeenkomst 'Tussen eb en vloed' gehouden. Een ontmoeting die natuurlijk gaat over kunst en cultuur in Vlissingen. Om 17.00 uur is de uitreiking van de cul tuurprijs. W A Tribute to Mahalia Jackson, zaterdag in het Vlissingse Arsenaaltheater uitgevoerd door Jean Cheek. VLISSIN GEN - De le gendarische gospelzange res Mahalia Jackson staat zaterdag avond in het Arsenaal theater cen traal bij de musical 'A tribute to Ma halia'. Stardust The atre zorgt voor de pro ductie. Maha lia wordt ver tolkt door Je an Cheek. Het is niet zo maar een theateravond, meer een be levenis die je ondergaat, je raakt en ont roert. Aan vang 20.15 uur. MIDDELBURG - De Delta Profronde van Midden-Zeeland start 22 mei niet in Goes maar in Middelburg vanaf de Markt. Dat is bekendgemaakt tijdens de afscheidsreceptie van Piet Louwerse, die 25 jaar als voorzitter fungeerde. AKTIVA - Stichting Welzijn Ouderen Bachten Poorte Oost- Souburg houdt dinsdag 26 januari een sfeervolle bijeenkomst in de Kwikstaart vanaf 14.00 uur (zaal open om 13.30 uur). Kaarten kosten f 3,50 (inclusief koffie) en zijn verkrijgbaar bij de beheerder van Bachten Poorte. Zanggroep Triphonia treedt op en er worden drie rondjes bingo gespeeld. EENDRACHT - De jaarlijkse voorlichtingsavond van het com- tié Zeeland van 'De Eendracht' wordt 22 januari gehouden in de kantine van Sicon aan de Prins Hendrikweg 8, aanvang 20.00 uur. De avond is vrij toegankelijk voor iedereen die meer over zeezeilen met De Eendracht wil weten. Vrijlandstraat 33d, (ingang links naast Kadaster) Middelburg. Postbus 7011; 4330 GA Middelburg. Telefoon 0118-652700 fax 652701. STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP 0113-569110 De grote bonte specht is het best te zien in de winter of in het voorjaar, als de bomen nog geen bladeren bezitten. Hij leeft na melijk vooral in de bossen, het liefst in oude bomen, maar tij dens de winter is hij ook te vinden bij voedertafels in tuinen. De grote bonte specht is één van de eerste vogels die zich in het vroege voorjaar laat horen. Niet door gezang of gefluit, maar door tromgeroffel. Hiermee kondigt hij aan dat hij de baas is en dat hij niemand in de buurt duldt. Behalve een aardige specht dame natuurlijk! Voor haar timmert hij er driftig op los, want als nest maakt hij een ruimte in een boom. Hij kiest dan bij voorkeur een boom die van binnen vermolmd is. Het nest moet behuizing bieden aan de vier tot zeven te verwachten jongen. Aan de inrichting van het nest, met bijvoorbeeld veertjes of grassprietjes, wordt geen tijd meer besteed. Dat de specht een echte boombewoner is, blijkt ook wel uit het feit dat hij aan bomen zijn eten onttrekt. Met zijn handige klim- voeten, ivaarvan twee tenen naar voren en twee tenen naar ach teren zijn gericht, klimt hij langs boomstammen. Daarbij steunt hij op zijn staart. Ondertussen zoekt hij naar plekken schors waar insekten, spinnen en larven achter verborgen zitten. Wan neer hij zo'n plek heeft gevonden, begint hij daar te kloppen. Na een tijdje komt de buit tevoorschijn of laat de bast los, zodat de specht de beestjes met zijn kleeftong kan oplikken. Ook om za den te verorberen, heeft hij een timmermansachtige truc. In een spleet of gat in een boomstam klemt hij bijvoorbeeld een denne- appel en vervolgens hamert hij de zaden eruit. De door een specht bewerkte denneappels zijn herkenbaar doordat de schubben van boven tot onder gespleten zijn. De plaats waar een specht met een zaad aan het werk is geweest, wordt de 'spechtensmidse' genoemd. De grote bonte specht is de meest voorkomende spechtsoort in Nederland. De uiterlijk zeer overeenkomende kleine bonte specht, de groen gekleurde groene specht en de zwart gekleurde zwarte specht komen echter ook in Nederland, voor. SCHELDEBODE li. m MIDDELBURG - Kinde ren kunnen in deze tijd kenmerken vertonen die nieuw en relatief onbe kend zijn. Nieuwetijds- kinderen worden ze ge noemd. Steeds meer ou ders en hulpverleners zor gen ervoor om ouders en kinderen hierbij onder steuning te verlenen. Er is een Platform dat een cen traal aanspreekpunt wil zijn voor iedereen die hulp nodig heeft of een bijdrage wil leveren. door Ben Donkers In februari of maart, de juiste datum wordt nog nader bekend gemaakt, wordt een informatie avond gehouden voor iedereen die vragen heeft of meer over de nieuwetijdskinderen wil weten. Marga Gieles (telefoon 625627) is contactpersoon voor deze re gio. Nieuwtijdskinderen zijn, zo blijkt uit de brochure die het Platform uitgeeft, aan tal van uitingen herkenbaar: veel hui len als baby; verrassend wijze uitspraken doen voor nun leef tijd; emotionele benadering van de omgeving; gevoelig voor stemmingen; dromerig; pa ranormale vermogens; dyslexie of vegetarisme, om er maar eens een paar te noemen. Deze kinde ren hebben een bijzondere ge voeligheid voor veel facetten van het bestaan in zowel de zichtbare als onzichtbare we reld. Ze vinden echter weinig her- en erkenning in het dage lijks leven. Ouders en kinderen worden daarom regelmatig ge confronteerd met een specifieke problematiek. In contact komen met de natuur is voor de kinderen een belang rijke manier om tot zichzelf te komen. ,,Als kinderen 'ontsporen' krij gen ze vaak een verkeerde be handeling. Ouders en opvoeders hebben bepaalde standaardver wachtingen van hun kinderen. Als die niet volgens plan verlopen, kunnen aanpassingsproblemen op school of in het gezin ont staan", zegt Marga Gieles. „Ons Platform wil lezingen ËfjP^ hierover gaan houden, bijeenkomsten beleggen, brochures uitgeven en adressen van therapeuten en instellingen beschikbaar stel len." Nieuwetijdskinderen zijn 'an ders' en worden vaak niet be grepen. Daar moet nodig iets aan gedaan wor den. 'Zonder steun redt ze het niet' OOST-SOUBURG - Anca Paval is weer thuis in Roe menië. Na drie weken vakantie in Oost-Souburg na men Peter en Trees Feij zondag 10 januari afscheid van haar. Met gemengde gevoelens omdat Anca een onze kere, moeilijke tijd tegemoet gaat. "Zonder financiële steun van ons redt ze het niet", vreest de familie Feij die al veel heeft gedaan om het leven van Anca en haar familie in Onesti (Roemeens Moldavië) draaglijker te maken. Aan hun financiële middelen is echter een grens. Anca Feij zien. In dat jaar 1992 bezocht een Roemeense groep werknemers 'De Schelde' in Vlissingen waar Peter Feij werkt. Met een van de Roemenen wisselde hij adressen uit met de bedoeling met de feestdagen een kaartje te sturen. De families gingen met elkaar corresponderen "en", zegt Peter, "dan ga je je meer en meer in dat land ver diepen. Het laat je niet meer los." Toen er een pakkettenak- tie van de Stichting Holland Roemenië op touw werd gezet besloten Peter en Trees ook kle ding en voedingsmiddelen naar hun, inmiddels vrienden, want zo voelde het, te sturen. "Een paar maanden later kre gen we een pakket terug, ge vuld met allerlei typisch Roem eense artikelen. Dat vonden we zeer uniek. Een pakkettenaktie is toch een eenrichtingverkeer. De mensen die ze ontvangen, hebben zelf immers niets. Toen beslisten we om onze eestvol- gende vakantie, in 1994, naar Roemenië te gaan." En nu Anca, want daar draait het hier om. Ze werd 27 april 1977 in Onesti geboren. Drie jaar later zijn haar ouders ge scheiden en vanaf 1980 leeft ze met haar moeder, stiefvader en stiefzusje in een normaal gezin. Na de middelbare school gaat ze in 1995 rechten studeren aan de Universiteit 'Spiru Haret' in Boekarest. Voorjaar 1997 komt er voor Anca een einde aan een tot dan toe redelijk bestaan. In vrijwel accentloos Engels vertelt ze dat haar moeder, zo als zo velen na de revolutie, een winkeltje begint om geld te ver dienen. Het lukt haar niet en, iets wat ook in Nederland niet vreemd is gebeurt, met de komst van de grotere financiële problemen vertrekt de liefde. Haar stiefvader verlaat haar moeder. Anca: "Wanneer je in Roemenië niet voor de staat werkt, en dat deed mijn moeder niet omdat ze een eigen bedrijfje had, dan gaat de helft van je opbrengt naar de belasting. Ook al kun je bewijzen dat je bedrijf failliet is dan nog moet je die belasting betalen." Met haar moeder, een tante en twee kleine kinderen woont Anca tijdelijk bij haar oma op een kleine driekamer-flat. In oktober moet ze haar studie hervatten en is het noodzake lijk dat ze in Boekarest woont. Er is echter geen geld. Met fi nanciële steun uit Nederland hopen Trees en Peter dat Anca geholpen kan worden Na één jaar studie heeft ze een eerste diploma en kan ze in een stu- Y)rsct 4-.-.^^ U Peter en Trees Feij hebben als laatste oplossing besloten een sponsoraktie te starten om zo met het bijeen gesprokkelde geld in elk geval Anca de moge lijkheid te geven haar rechten studie af te maken. Daartoe openden ze een reke ning bij de ABN-AMRO in Oost-Souburg rekeningnum mer 53.10.13.650, onder ver melding van: sponsoring Anca). Verondersteld mag worden dat de situatie in Roemenië hier niet onbekend is. Na de execu tie van dictator Ceausescu en zijn vrouw Elena in 1989 en ze ven jaar daarna de beëindiging van de heerschappij van de ex- communist Ion Iliescu, dacht de bevolking dat het beter zou worden. Feij: "Iedereen geloofde, we zijn vrij, we hebben democratie en nu komt ook de welvaart. Niets is minder waar gebleken, voor de gewone bevolking is het eigenlijk nog slechter gewor den". Feij weet waarover hij spreekt; in 1994 en 1996 was de familie in Roemenië te gast bij Anca, haar moeder en stiefvader. In 1995 logeerde de Roemeense fa milie in Oost-Souburg. Een va kantie waarin ze van de ene verbazing in de andere vielen. "Telkens ondekten ze nieuwe dingen, alsof het ontdekkingen uit de ruimtevaart waren." her innert Feij zich. Op hun beurt werd de familie Feij geconfron teerd met een situatie die ze niet voor mogelijk hielden. "Via de stad Oradea reden we Roemenië binnen. Die beelden van onze eerste vakantie zitten voor eeuwig op ons netvlies. Ook al rijden er steeds meer au to's, komen er computers, alle maal verworvenheden van deze tijd, de levensstandaard loopt er vijftig jaar achter ten opzich te van de onze. De ellende op straat, bedelaars, gehandicap ten, zwerfkinderen, slechte we gen, grauwe flats, stinkende, rokende auto's. Mijn vrouw kon er niet tegen, wilde in het begin al naar huis, ze kon absoluut die ellende niet zien. Maar we zijn gebleven." Zo werd een eerste kennisma king, die plaats vond in 1992 met de stiefvader van Anca Pa- val, een hechte vriendschap. Zeker met Anca, die niet hun dochter is. maar die ze hür>a aU Roemeense Anca bij Peter en Trees Feij in Oost-Souburg. specialiseren in bijvoorbeeld strafrecht. "We zouden graag zien dat An ca tot oktober een computer cursus kan volgen Daarmee wordt de kans op het vinden van een baan ook weer groter," zegt Peter, die op papier een 'draaiboek Anca' heeft samen gesteld. De eindejaarsloterij hebben ze niet gewonnen, de Feij's. Het had al hun zorgen om Anca in een klap uit de weg geruimd. Nu is sponsoring nog hun enige houvast. "Anca heeft ons nooit iets ge vraagd. Wij vinden dat we haar nu moeten helpen. En daarbij, we zorgen dat er harde valuta naar Roemenië gaan, we helpen dus niet alleen Anca, maar ook het land. Moet dit een zielig verhaal over Anca Paval worden? O, nee, ze ker niet. Weliswaar is ze door alle zorgen flink afgevallen maar ze bezit veerkracht, de jeugd eigen. Een leuke meid om te zien, duidelijk intelligent en hoe beroerd de situatie ook, ze is trots op haar land. Een schitterend land qua na tuurschoon, albums vol foto's op tafel in Oost-Souburg laten dat zien. Geen zielig verhaal, maar de feiten liegen er niet om: haar studie is opgeschort, tot ongeveer acht weken terug woonde ze, na veel omzwervin gen, tijdelijk bij een vriendin waar ze niet kon blijven. Nu is ze in huis bij familie in Onesti, al weer een tijdelijke oplossing; Onesti ligt op een niet te over bruggen afstand van 280 kilo meter van de plaats waar ze studeert. Peter Feij maakt het helder in één zin: "Anca weet absoluut niet wat ze moet doen als ze 10 januari terug is in haar land. Haar toekomst ligt nu in onze handen en dat kunnen, mogen we niet laten schieten." Vele kleintjes maken een grote. Van deze wetenschap gaat Feij FOTO: HARRY DE LANGE. ook uit bij de sponsor-aktie voor Anca. "Nederland is zo'n rijk land, rijkaards kopen een pand om dat ze geen vluchtelingen in hun omgeving willen hebben. In mijn stoutste dromen denk ik, zou er bij al die kleintjes niet eens één grote zijn, een rijkaard die anders in elkaar steekt, die Anca een paar jaar kan helpen. Al zijn we vanzelfsprekend met elk geldbedrag, hoe klein ook, dat binnenkomt enorm blij. Ze is het waard, het is gewoon een lieve meid." Het telefoonnum mer van Peter en Trees Feij is 0118-462969. Sinds enige tijd kennen wij in het telefoon verkeer de nummermelder, abonnement een rijksdaalder per maand. Tot voor kort was het alleen maar mogelijk om via de te lefoonnota te weten te komen met wie je zelf getelefoneerd had. Door wie je opge beld was vond PTT Telecom iets te inge wikkeld te registreren, maar het is in feite net zo simpel als de nota met de gebelde nummers. Door invoering van de nummer melder is daar radicaal verandering in ge komen. Je belt iemand op en aan de andere kant van de lijn wordt opgenomen met: "Ha, die pa". Want je nummer is daar in beeld gebracht op de nummermelder. Best praktisch, je ziet zo gelijk wie er belt en je kunt nog beslissen of je opneemt of niet. Het is ook nuttig wanneer je te maken hebt met personen die onbeleefd reageren als een verkeerd nummer wordt gekozen. De telefoon gaat, je neemt op, zegt je naam en vervolgens gooit de andere kant de hoorn bot op de haak en jij weet niet wie het: was. Omdat de nummermelder een geheugen heeft, kan zo'n persoon onmiddellijk te ruggebeld worden en op zijn nummer wor den gezet: "Had u een boodschap voor mij?" Ook het anoniem bellen is voorbij, de hijgers, de vieze praatjesmakers, bedrei gingen: de nummers kunnen direct get raceerd worden. Pas sprak ik een me vrouw, door de telefoon uiteraard, die voor irritante gevallen altijd een scheidsrech- tersfluitje bij de telefoon heeft liggen. "Snerpend hard, dat helpt altijd", ver klaarde zij en gaf ongevraagd een demon stratie. Ik heb maar gauw opgelegd, want ja, opbellen betekent zo veel, maar het kost je zo wel je trommel vliezen. rv 1 Cameleon. C X BOW QUIKSILVER €HI€MS€£ Segeerstraat 66

Scheldebode | 1999 | | pagina 1