'2) m i 'Jammer dat er niet meer vrouwen zijn' De merel Hondenbelasting GROENKALENDER E 1 L K E W E E K HUI IS AAN HUIS 0 P W A 1 L C H E R E 1 J LU N LU WOENSDAG 13 JANUARI 1999 M/V Golfen met Marco van Basten Puzzelwinnaars van Dale verkeersopfriscursus 50-plussers Prijswinnaars kleurplaat SCHELDEBODE VAKANTIEMAGAZINE WINT AAN KLEUR EN INFORMATIE Water Binnen HANDBOOG: PRIMA VOOR CONCENTRATIE EN GOED VOOR SOCIAAL CONTACT Nieuwe kaart Belangrijk Sportief Eigen beheer Gezellig O „Een morele opsteker via een klein faxie. Ik ga nog een keer met Marco golfen". Darter Raymond van Barneveld reageert op een fax van Marco van Basten. Ook Van Barneveld heeft de natuur en rust van het golfen ontdekt. MIDDELBURG - De Van Dale-puzzel is als vanouds een suc ces. Velen hebben de puzzel opgelost en de uitslag 'appelbeig net' naar ons toegestuurd. Uit de vele goede oplossingen zijn drie winnaars getrokken. De Van Dale Groot Woordenboek der Nederlandse Taal is voor Hans de Broekert uit de Torenstraat 27 in Oostkapelle. De Van Dale Groot Woordenboek hedendaags Nederlands gaat naar Hartger Schoenmakers, Nederstraat 11c, Middelburg. Het Van Dale Handwoordenboek hedendaags Nederlands is voor D. Struijk, Van Oorschotlaan 37, Vlissingen. De winnaars kunnen hun prijs afhalen in het kantoor van De Scheldebode aan de Vrijlandstraat 33d (ingang naast het Ka daster) in Middelburg. DOMBURG - De afdeling Middelburg van Veilig Verkeer Ne derland houdt, in samenwerking met de stichting Welzijn Ou deren Platteland Walcheren in Domburg, een verkeers-opfris- cursus met rijvaardigheidsrit voor 50-plussers. Er worden vijf avonden voor uitgetrokken namelijk: 1, 8, 15 en 22 februari plus 1 maart, telkens van 19.00 tot 21.15 uur. De onderdelen zijn: behandeling van het reglement verkeerstekens en -regels; rijvaardigheidsrit; gehoor-, ogen- en reactietest. Een uur bewe gen voor ouderen, videopresentatie en toetsen met vragen be antwoorden. De cursussen worden verzorgd in het gebouw van de stichting Welzijn Ouderen in de Zuidstraat 14. Kosten (in clusief rijvaardigheidstest) 40 gulden. Vooraf opgeven is nodig, het kan via telefoon 612357 of 612129. WALCHEREN - De prijswin naars van de kleurplaat van Belle en het Beest zijn be kend. Uit de vele inzenders zijn de meest originele platen gekozen. Een videoband van Belle en het Beest is voor Bianca. de Wit uit Oost-Sou- burg; voor Char lotte Steinhauer Grijpskerke; Tarena Leidelmeijer Vlissingen. Een videoband van de Kleine Zeemeermin gaat naar: Daan Cornelisse Middelburg; Melanie de Wit Oost-Souburg. Een vi deoband van Taran en de Toverketel is voor Kimberly van Wei- senbroek uit Oost-Souburg. Zij kunnen hun prijs afhalen in het kantoor van De Scheldebo de aan de Vrijlandstraat 33d in Middelburg (bij winkelcentrum Dauwendaele, ingang naast het Kadaster). Voorts zijn er vijftien lithos die naar de winnaars thuis zijn ge stuurd, het zijn:Charina Roos: Rinke de Ridder en Emma van Zweeden allen uit Arnemuiden: Cathelijne Lupken; Jolien Rip; Lotus Koster; Anne van Maaren allen uit Middelburg; Mariël- le en Stefanie Abrahamse Sint Laurens; Jedida Bos en Jordi Tuin Vlissingen; Daphne Marinisse, Clemens Spoor en Annette Waleson Oost-Souburg; Vrijlandstraat 33d, (ingang links naast Kadaster) Middelburg. Postbus 7011; 4330 GA Middelburg. Telefoon 0118-652700 fax 652701. STICHTING HET ZEEUWSE LANPSCHAP| Een merel in de sneeuw, etende aan een appel is een niet zo al ledaags tafereel. Het zien van een merel daarentegen wel. Me rels komen veel voor: op het platteland, in buitenwijken, bin nensteden en vrijwel iedere tuin en ze zijn niet bang voor de aanwezigheid van mensen. Het mannetje is met zijn zwarte ver enkleed en gele snavel en kraalogen meer opvallend dan de vrouwelijke exemplaren, die gekleed gaan in een bruin veren kleed met een lichtgrijze keel en donkere snavel. Het menu bestaande uit vruchten en bessen, zoals lijsterbessen, vlierbessen of rode bessen, is kost in de late zomer en herfst. In de winter bestaat dat uit appels en andere fruitsoorten. Dan doet de merel zich ook te goed aan havervlokken, vet, rozijnen of andere hardere zaadsoorten van de voedertafel. Toch zoeken de merels hun eten het liefst van de grond. Op het gazon zoekt de merel in de lente en in de zomer, wanneer hij van insekten, aardwormen en slakken leeft, die kleinere dieren op. De merel is, als familie van de om hun zang bekende lijsters, al vroeg te horen. In de ochtendschemering is hij met zijn lage, fluitende zang één van de eersten. Maar de merel zingt ook vroeg in het jaar, want bij zachte winter s kunnen ze al in janu ari beginnen. Met dit zingen verdedigen ze hun territorium, waarin de mannetjesmerel met zijn vrouwtje een vrij slordig, komvormig nest bouwt, bestaande uit allerlei materiaal wat met modder bepleisterd wordt. Wat de locatie van het nest be treft, zijn merels ook niet zo selectief. Ze bouwen hun nesten in struiken, heggen, in een klimplant, tegen de muur of soms ook hoog in een boom. van het nest wordt goed gebruik gemaakt: een merel brengt gemiddeld twee tot drie en maximaal vijf leg- sels jongen groot. Een legsel bestaat uit drie tot vijf eieren. Het eerste wordt begin april gelegd. Twaalf tot vijftien dagen wor den de eieren bebroed en na zo'n zelfde tijdsperiode vliegen de jongen uit. Het merelvrouwtje zet er vaart achter, want ze be gint al met een nieuw legsel als haar partner de jongen uit het vorige nog voert. SCHELDEBODE Voetbalvereniging i' Koudekerke heeft ook dit JV) seizoen een aantal sponsors Patricia Huisman verzorgt een lezing in de bieb over een expo in Amsterdam. Muziekvereniging ONDA zorgt zaterdag voor een nieuwjaarsconcert. VVV/ANWB houdt de vaart er in VLISSINGEN/OOST-SOUBURG - 'De vaart zit er in', zegt Jan Jacobs, algemeen directeur WV/ANWB/Vlis- singen Promotie, als hij doelt op de voorpagina van het Vakantiemagazine van dit jaar. Een skeelerende dame op de Vlissingse Boulevard kan niet treffender weerge ven wat de doelstelling van zijn organisatie is: zonder veel moeite op weg naar een totale Walcherse presen tatie in het jaar 2000. Vlissingen biedt actieve, passie ve en sportieve recreatie op ve lerlei gebied. Het VVV/ANWB- blad is zonder meer de moeite van het bekijken waard. De fraaie foto's van Lex de Meester spreken voor zich, laten schitte rende zomerse plaatjes zien van zonnige stranden en bijvoor beeld een sfeervol Cinecity, om maar eens iets te noemen. door Ben Donkers Zover is het nog niet, maar tot die tijd is er nog volop te doen. Vlissingen, de stad van wind, water, land en lucht. Het zilte karakter en de onverbrekelijke verbondenheid met de zee, met water. Het Vakantie-Magazine gaat over dat Vlissingen. VW en ANWB, samen onder één dak op het adres Nieuwendijk 15, zor gen er dagelijks voor dat ieder een de nodige informatie krijgt over wat er zoal te doen is. Wie alvast een voorproefje wil, doet er goed aan om de gids aan te schaffen (f 3,95). In feite staat daar alles in, van toeristische attrakties tot plat tegronden en waterstanden, ho tels, sportaccommodaties en de Zeeuwse culinaire geneugten. Aan alle wensen kan tegemoet worden gekomen, er zijn fiets en wandelroutes, trim- en jeu de bouleesbanen, jachthavens en strandactiviteiten. Ook binnen wordt voor het no dige vertier gezorgd. Dat zou in een museum kunnen zijn, het Arsenaaltheater, waar het altijd kermis is en zeker niet te verge ten het hypermoderne Cinecity. Vlissingen heeft zich opgemaakt voor de zomer. Het duurt nog even, maar als je de gids door bladert lijkt het heel dichtbij Het nieuwe VVVANWB-vakantie magazine van Vlissingen/Oost-Souburg. VLISSINGEN - Toen Handboogsociëteit 'd' Een dracht' in 1885 of daaromtrent werd opgericht, precies weet Bram Verhage het niet, was 55-plus een onbekend begrip. Het was op zich al een hele prestatie om die leeftijd te bereiken. Nu zegt Verhage, zelf al vijfentwin tig jaar schutter en tien jaar trainer,: "Op dinsdagmid dag oefenen de 55-plussers en we zouden er best nog wat nieuwe gezichten bij willen zien." Gemst, "dat niet meer vrouwen deze sport willen beoefenen. Het is zó goed voor je. Echt de moei te waard om in elk geval één keer te komen ,op proef. In Nederland zijn toch veel vrouwen lid van handboogschietverenigingen, hier wil het nog niet erg." "De drempel is hoog, voor vrou wen zeker, maar ook voor man nen", bevestigt Verhage. Bij 'd' Eendracht' is naar een oplos sing gezocht om die drempel te verlagen. Welkom is iedereen die geheel vrijblijvend een mid dag wil kijken hoe handboog- schieten in z'n werk gaat. Lijkt het wat, dan koopt men een rit- tenkaart voor tien lessen die vijftig gulden kost." „Deze blijft geldig zolang de tien lessen niet zijn afgestem peld. Blijkt de sport aan te slaan dan koopt men simpel een nieu we kaart." "Na een half jaar kunnen de nieuwelingen al lekker uit de voeten", weet Verhage. Zo mag men "voor de kaart blijven schieten", aldus Verhage. Lid worden mag vanzelfsprekend ook. Aspirant-leden die nog niet tot de 55+ behoren krijgen op maandagavond les. In de lesperiode gebruiken de aspirant-schutters zogenaamde lesbogen van de vereniging. Ver hage: "Het merendeel van de le den koopt op den duur zelf een boog en zoals bij alle sporten kan men veel geld aan het mate riaal besteden. Maar ook voor een redelijke prijs is een boog te koop." „Koop je er een van rond de dui zend gulden dan ben je voor ja ren klaar. Vergeet niet, het gaat om de kwaliteit van de schutter en niet in de eerste plaats om die van de boog. Een boog is net zo goed als de schutter die hem ge bruikt. Als iemand een boog aan wil schaffen dan geven wij daar bij advies." „Heel belangrijk is de trek kracht, die wordt uitgedrukt in ponden. Als je schoudertrek kracht meer is dan die van de boog of minder dan klopt het niet." Handboogschieten is een van de oudste georganiseerde sporten in ons land. Waarschijnlijk was de handboog het eerste echte wapen dat de mens kende. De boog, de pijl en het doel, waarop men schoot zijn er nu nog. Het doel is een schietschijf, blazoen door Tannie van Eek Vorig jaar startte de Zeeuwse Sportraad de actie '55+ in be weging'; 'd' Eendracht' gaf er grif gehoor aan. Weliswaar is handboogschieten niet bepaald een bewegingssport, het is ook geen krachtsport, wel een sport die prima is voor de concentratie en goed voor het sociale contact. Sportief bezig zijn de leden een middag onder andere pannen dan die van thuis. De 55-plus- sers sporten nu sinds een maand of vijf. Verhage: "Groot voordeel is dat mindervaliden, mensen in een rolstoel bijvoorbeeld, ook zon der bezwaar aan deze sport kun nen. deelnemen. Als je armen maar goed zijn. Een ander voor deel is dat handboogschieten een zeer individuele sport is." „Spelen in een team is vaak las tiger, omdat lang niet iedereen elke week van de partij kan zijn. We hebben binnen onze vereni ging ook wedstrijdschutters, maar verwacht niet dat je dat als 55-plusser nog wordt. „De eerste opzet is dat het leuk moet zijn. En dat is het hier bij ons." De groep van twaalf die op één van de laatste dinsdagmiddagen van 1998 in het clubgebouw aan het Baskenburgplein in Vlissin gen de boog spant, laat dat ook zien. In de pauze zorgt Verhage voor koffie en ter gelegenheid van de op handen zijnde feest dagen is er banket voor ieder een. Dat het dak half open ligt omdat het nodig vernieuwd moet wor den, deert niet. In eigen beheer knappen de leden elk jaar hun clubgebouw op. Een kleine ver eniging heeft ook een kleine kas. Deze dinsdag wordt er dus niet alleen geschoten, maar ook ge klopt en gehamerd. Slechts één vrouw bevindt zich in de groep. "Heel jammer", vindt Annie van 0 Handboogschieten is onder meer goed voor de sociale contacten. genoemd. Het materiaal is wel veranderd. De houten pijl van vroeger is nu van aluminium en de pees van touw is vervangen door kunststof. Stabilisatoren tegen het trillen en een vizier maken de hand boog tot een modern sportattri- buut. Kracht die nodig is voor de handboogsport zit niet in enorme spierballen, maar in een samenspel van rug- en schou derspieren. De handboog levert de kracht, de sporter maakt deze kracht alleen maar los. Mensen die aan mentale training doen, zoals yoga of zen, beoefenen de ze sport omdat het uitstekend is voor het trainen van hun con centratievermogen. Handboog is een sport voor alle leeftijden (vanaf 12 jaar). Het oudste lid bij 'd 'Eendracht' is 75. Zeker voor de dinsdagmiddag- groep van 55+ geldt dat het niet altijd om een pijl in de roos gaat. Het gaat om gezellig en aktief bezig zijn. Wie al heel lang denkt: ik wil handboogschutter worden, maar nog last heeft van drempelvrees zou de raad van Bram Verhage ter harte kunnen nemen: "Kom eens een keertje kijken in het clubgebouw gele- FOTO: HARRY DE LANGE gen aan het verlengde deel van het Baskensburgplein in Vlissin gen, elke dinsdagmiddag van half twee tot half vier." Dat 'keertje kijken' zou dan op de lange termijn wel eens een schot in de roos kunnen zijn. Voor alle informatie: A.J. Verhage, telefoonnummer 0118 626176. Hondenbelasting, een bekend fenomeen. In Middelburg worden binnenkort alle bewo ners bezocht door een hondencontroleur om vast te stellen wie al dan niet in het bezit van een hond is. De meeste baasjes en vrouwtjes van dit zo trouwe dier zijn zelf ter goeder trouw en hebben hun Bello of Fikkie laten registreren. En zo hoort het ook. Komt de hondencontroleur aan de deur dan is men verplicht om de vragen die de con troleurs stellen naar waarheid te beant woorden. Als het over het bezit van een hond gaat uiteraard. Niet thuis? Geen nood, de ambtenaar komt twee tot drie keer terug. Als de deur dicht blijft en er wordt toch ge blaft, dan luidt de onvermijdelijke conclu sie: Hier is een hond aanwezig. Heb je je tante met haar hondje op bezoek en ga je samen naar stad terwijl de waakse viervoe ter op het huis past, dan heb je wat uit te leggen en ondertussen een aanslag honden belasting aan je broek. In Middelburg zijn tweeduizend geregistreerde honden voor de belasting en middels de uit te voeren con trole denkt men er tiveehonderd bij te krij gen. Een hond kost de eigenaar zo 108 gul den per jaar. Hondenbezitters die niet nïeewerken krij gen bovendien een boete van het zelfde be drag, maar deze wordt alleen in het uiterste geval opgelegd. Het geld gaat naar algeme ne middelen en zo kan de gemeente honden toiletten bekostigen. Tweeduizend honden in een grote gemeente als Middelburg lijkt niet veel zeker niet als je ziet wat er soms aan hondendrollen op straat ligt te stin- /Vjy y--0 ken. Gelukkig f- doet die van mij het altijd op eigen erf. Die van u toch ook

Scheldebode | 1999 | | pagina 1