Honderd maal de wereld rond op de fiets Seolto kersttoernooi Schoolkorfbal Stormvogels Jubilerend NSG waardeert vrijwilligers De Stormvogel Liefde is een passend gedicht, zeker voor deze tijd. Middelburger Frans de Leeuw schreef het. Juliana en Blue Spirit gaan samen verder M/V dinsdag 22 december 1998 WIJKVERENIGING DAUWENDAELE ALTIJD OP ZOEK NAAR ENTHOUSIASTE MEDEWERKERS Middelbaar f Tekort Wel open 'FIETS NAAR JE WERK': DAGELIJKS DUIZENDEN OP DE TWEEWIELER NAAR DE BAAS Groei Bhutan OOK DE MINDER GOEDE KANTEN VAN DE SAMENLEVING VERMEERDEREN ZICH Financieren Diefstal Onbegrip iedereen Minder blij Meerwaarde VLISSINGEN - Op 26 december houdt korfbalvereniging Seol to haar kersttoernooi in sporthal Baskensburg. De eerste wed strijden begint om 11.00 uur. WESTKAPELLE - Maandag 28 december houdt korfbalvereni ging Stormvogels voor de 23e keer haar kerst-schoolkorfbal- toernooi in sportzaal De Belling aan de Molenwal. Begonnen wordt er om 09 uur. RITTHEM - De NSG. Nederlandse Sportbond voor mensen met een verstandelijke handicap, bestaat 25 jaar. Dat was voor de bond mede aanleiding om eens een blijk van waardering te sturen naar onder andere De Stormvogel. Bij de NSG zijn door het hele land 180 lidorganisaties aange sloten die gezamenlijk sporten organiseren voor 15.000 vestan- delijk gehandicapten. Daarvoor zijn wekelijks meer dan 5000 vrijwilligers in het land actief. De Stormvogel doet er al jaren aan mee. Binnenkort verschijnt er een t-shirt met opdruk voor de medewerkers als dank voor hun wekelijkse inzet.Belangstellenden die als deelnemer of vrijwilliger mee willen doen, kunnen contact opnemen met J. Wisse, telefoon 461729. JufJ, [D>e Liefde ti een kort mooi A cOl'let hele grote betekeniaen. 2onJet L'iefds ti Iiét Itxrtn iaai, Jfiefde geeft jou krachit, 'JOe biacht Ais jou Je ittijd niet Joet opgeven, kracht om Je liefje te ontvangen, Verlangen na at warmte. 'JJ>e warmte Jie je kunt fandelen. lüocn Je warmte groeien ffoemsn, iSloemen geef je af> gehaat, tf'efaar van goeJe vriendschap. (fjeef kief Je voor jouztff. 'JJeef liefje voot jouw omgeving. ÓJeef liefde voot Je natuut. <f4eef Liefde voot Jieten. 2'iefde koet nieti, we ei maar niet zuinig. fOeef Hief Je aan an Je ten. Jie kaatit ietug. '2>at hou je voot jezelf <bie 1/12 eft vanzelf. 2>ie uneft als een ij ipeg elLange een dakgoot. 2hie Jtufifief voot druppel via Je tiviet verdwijnt in Je flauwe zee. Oi wou Jat ik het blauwe zeewatet fetoveteiz kon. On inkt vetanJeten, waat ik kon beschrijven wat fiefde ii. Jiei is Jonket, het is nacht. 2>e liefae dfaajit. Je natuut tuit. 'Jhe memen Atomen van een gekfeutde regenboog. 'jbe kleur tl ficht, Jie wij verwachten: 'jOan keffen wij Je liefde in gedachten. <Jtam. MIDDELBURG - De muziekverenigingen Juliana en Blue Spirit hebben besloten om gezamenlijk verdei- te gaan. Begin volgend jaar worden beide clubs samengevoegd onder de naam Juüana Korpsen Middelburg. Kennis en vaardigheden worden gebundeld, zodat een van de grootste en krachtigste muziekverenigingen op het gebied van show- en drumkorps ontstaat. Inmiddels zijn de ge combineerde repetities al begonnen. Er komt dus een einde aan de onderlinge concurrentie, er kan daarom slagvaardiger gewerkt worden aan bijvoorbeeld het wer ven van nieuwe leden. Beide verenigingen hebben landelijk goed gepresteerd, ze werden trendsetter in het drumkorps-wereldje. De jeugdafdelingen Johan Friso en The Blue Spirit Cadets gaan ook samen, de naam Johan Friso blijft daarbij gehandhaafd. Met ko ninginnedag worden de nieuwe samenstellingen gepresenteerd. 'Het is en blijft 'n probleem' MIDDELBURG - Wijkvereniging Dauwendaele zoekt altijd enthousiaste, serieuze vrijwilligers voor hun ak- tiviteiten. Het liefst mensen met een beetje tijd en veel zin om zich in te zetten voor een zeer brede doelgroep, namelijk iedereen uit de wijk. Op het programma staan, bij voorbeeld, Sint Maartensdag. Beter bekend als de lampion- nentocht, die elk jaar in deze wijk een groot succes is te noe men. Met kerst wil de vereni ging een ijsbaan aanleggen, vrijwilligers zijn dus hard no dig. Op zich gebeurt er een hele hoop binnen de wijk. Elke week zijn er tal van aktiviteiten voor jong en oud. Denk aan stijldan sen of een crea-doe middag. De doelstelling van de vereniging ligt met name in het bedenken van allerlei zaken waaraan de hele buurt kan meenemen. Dat houdt niet in dat er geen aparte middagen of avonden ge houden worden voor echte doel groepen zoals de jeugd tot 12 jaar of ouderen. Want die zijn er natuurlijk ook. De danslessen bijvoorbeeld trekken erg veel mensen uit de iets oudere leef tijdsgroepen. „We hebben vier groepen op woensdag- en donderdagavond. Nog een beetje op de 'klassieke' muziek zoals de wals en de rum ba. Echte walsen nog", aldus Dilettee Meza-Munoz, de voor zitster van de wijkvereniging. „Voor het stijldansen valt het tekort aan vrijwilligers wel mee, maar het is en blijft een probleem: waar haal je de men sen vandaan? Het is nu zo dat het bestuur ook nog eens als vrijwilligger optreedt, en dat is soms een beetje veel van het goede." Over de buurt is de ver eniging best te spreken. „Op zich is het een fijne buurt om in te wonen. Maar het is jammer dat, vinden wij, te weinig vrij willigers reageren als we iets georganiseerd hebben en daar mensen voor nodig hebben." Maaike Rietveld is de vrijwilli- gers-coördinatrice. „We hebben echt een tekort aan enthousiaste mensen die mee willen werken en denken. Ik denk dat we er nu zo'n 15 tot 20 hebben die echt aktief bezig zijn. We hebben natuurlijk veel meer mensen nodig, het is niet alleen de plannen bedenken, maar ook de uitvoering. Daar gaat het tenslotte om." Graag ziet de vereniging nog een man of 20 extra. Eigen in breng wordt zeer gewaardeerd, de leeftijd doet er niet echt toe als er maar zin is om mee te werken en te denken. „Mensen waar je op kunt bouwen, die hun afspraken ook na komen en er zijn als het afgesproken is." Tweede voorzitter Sjoerd Sijns- tra stelt dat het best mogelijk is dat het tekort aan vrijwilligers te wijten is aan de beperkte mo gelijkheden tot gewoon even binnenlopen in het wijkgebouw. Dat is namelijk vrij vaak dicht, gesloten, of het oogt als zoda nig. Geen deur die constant open staat, even een biertje ha len ligt wat lastig, er zitten wei nig mensen binnen. De ontmoe- tingsfunktie wordt als zodanig enigszins ondermijnd, lijkt wel. „Ja, die deur is wel open, maar het oogt in elk geval wel dicht. Er hangen vitrages voor en er hangen biljetten met wat er te doen is. Maar niemand weet blijkbaar dat die deur open is. Je zou gewoon vrij naar binnen moeten kunnen kijken, dan zie je een gezellige bar. Een bord Een lampionoptocht, een van de vele activiteiten van wijkvereni ging Dauwendaele. FOTO: HARRY DE LANGE met welkom erop, dat zou iets kunnen zijn." De Gemeente gooit roet in het eten. „Men is bang voor valse concurrentie en dat het een soort café wordt. De bewoners zouden dan misschien niet meer naar de stad gaan, maar naar hun èigen'kroeg." Belangstellenden die mee willen werken kunnen contact opne men met Sjoerd Sijnstra via de vereniging: 613 950. ZEELAND - Deelnemers aan de campagne 'Fiets naar je werk' hebben deze zomer tezamen op een haar na 4 miljoen kilometer gefietst. Dat is 100 maal de lengte van de evenaar. Deze prestatie is neergezet door 3645 mensen die tussen 1 april en 1 oktober gemiddeld 1075 kilometer hebben afgelegd in het woon-werkverkeer. Zeeuwse bedrijven en instellingen sponsorden hun sportieve medewerkers met in totaal ruim 30.000 gul den. De realisatie van een kleine waterkrachtcentrale in Bhutan komt hiermee heel dichtbij. 1998 zal de boeken ingaan als het natste jaar sinds mensen heugenis. Ondanks de slechte zomer hebben toch weer 500 mensen meer aan de "fietsactie deelgenomen dan in 1997. Ook is er 250.000 kilometer meer gefietst. Dat brengt het totaal van 1998 op 3.921.124 kilome ter. Sinds de start van de fiets- actie in 1992 is er in totaal maar liefst 12,5 miljoen kilo meter gefietst! De regen heeft wel een nog be ter resultaat in de weg gestaan. Bijna één op de vijf deelnemers leverde na afloop de kaart niet in, vooral omdat ze hun streef- afstand niet hebben gehaald. Volgend jaar beter... De fietsactie groeit en kan nog verder groeien. Hoewel in Zee land al 140 bedrijven en instel lingen deelnemen, zijn er nog altijd die deze stap nog niet hebben gezet. Het Zeeuws Plat form Duurzame Ontwikkeling, de organisator van de fietscam- pagne, gaat er van uit dat in 1999 nog meer bedrijven zich aan zullen sluiten. In ieder ge val worden ze hiertoe uitdruk kelijk uitgenodigd. De 'Zeeuwse' fietsactie is deze zomer ook met veel enthousias me in andere provincies van start gegaan. In het 'zuchtje' van de Zeeuwen hebben nu ook de Friezen, Groningers, (Noord) Hollanders, Braban ders en inwoners van Overijssel zich bij de campagne aangeslo ten. In totaal gaat het nu om zo'n 8000 deelnemers. Volgend jaar wordt het peloton nog ver der versterkt met weer nieuwe provincies. De fietsactie is het duurzaamste exportartikel van de provincie Zeeland gewor den. i Bij Van de Driest werd aan de winnaars een gloednieuwe fiets uitgereikt. FOTO: HARRY DE LANGE Het succes van de fietscampag- ne zit 'm niet alleen in de groei cijfers. De fietsactie heeft er sterk aan bijgedragen dat het woon-werkfietsen op de agen da is gezet bij bedrijfsleiding en ondernemingsraden. Er wordt steeds vaker melding ge maakt van stimulerende maat regelen als verbetering van de fietsenstallingen, kleed- en douchemogelijkheden en het instellen van vergoedingssyste men. De 'fiets-van;de-baas' is ook in Zeeland populair aan het worden. Twee van de drie bedrijven, die genomineerd zijn voor de DELTA fiets Award 1998, hebben dit jaar voor een nieuwe fiets voor het personeel gezorgd. Groot Stelle is uiteindelijk winnaar geworden van de DELTA Fiets Award. Hier moest zelfs de fietsenstalling vernieuwd en verruimd worden omdat nu al twee jaar 60% van alle medewerkers aan de fiets actie deelneemt. Meer dan 50 deelnemende be drijven sponsorden dit jaar de fietskilometers van hun mede werkers. Neckermann en de ge meenten Noord-Beveland spanden de kroon met een dub beltje voor elke kilometer. DOW-Benelux, die overigens ook het initiatief nam om ande re vestigingen buiten Zeeland bij de campagne te betrekken, leverde als koploper de groot ste bijdrage. In 1998 is er voor 30.000 gulden aan sponsoring bij elkaar gefietst. Dat brengt het totaal sinds de start van de sponsoring in 1996 op 160.000 gulden. Hiermee kan het pro ject in Bhutan, de bouw van een mini waterkracht-centrale, gerealiseerd worden. Inmiddels wordt de laatste hand gelegd aan de instelling een 'klimaatfonds'. Uit dit fonds worden vanaf volgend jaar allerlei projecten op het terrein van duurzame energie en bosbehoud in ontwikke lingslanden mogelijk gemaakt. De fietscampagne, die nu een duidelijk nationaal karakter krijgt, zal hierbij aansluiten. De campagne 1999 gaat in op 1 april weer van start. Alle deel nemers aan de actie van 1998 krijgen automatisch een deel nemerskaart toegestuurd. 'Slachtoffers kwamen er bekaaid af' MIDDELBURG - Nederland lijkt hard op weg het land van 'meer en meer' te worden. Wat je ook bedenkt er komt steeds meer van. Ook de minder goede kanten van de samenleving vermeerderen zich. Slachtoffers bijvoorbeeld. "Ruim drieduizend slachtoffers melden zich per jaar bij ons en het worden er steeds meer", zegt Jack Geelen, sinds anderhalf jaar coördinator van Stichting Slachtofferhulp Zeeland en werkzaam op het hoofdkantoor in Middelburg. Bij het Buro Slachtofferhulp wordt het aantal aanmeldingen alsmaar groter. FOTO:HARRY DE LAN GE door Tannie van Eek Volgend jaar viert Slachtoffer hulp Nederland haar tienjarig bestaan, al is 'vieren' in dit ge val een wat misplaatst woord. In 1989 groeide het gevoel dat daders naast hun straf ook alle aandacht en steun kregen, no dig voor hen om na het gebeur de weer verder te kunnen gaan. Slachtoffers kwamen er, grof gezegd, bekaaid af. Het Ministerie van Justitie startte toen met het financieren van hulp aan slachtoffers. Door heel Nederland zijn er vijfenze ventig Buro's Slachtofferhulp met meer dan vijftienhonderd vrijwilligers. Beperken we ons tot Zeeland, hier werd tien jaar terug begonnen met één hulp verlener. Nu zijn er zeven beroepskrach ten en zestig vrijwilligers. Be halve het hoofdkantoor in Mid delburg zijn er acht kantoren verspreid over drie regio's: Re gio Noord met kantoren in Goes, Tholen en Zierikzee. Re gio Midden heeft naast Middel burg een kantoor in Vlissingen en Regio Zuid met kantoren in Terneuzen en Sas van Gent. Wat kan een mens, u en ik, on verwacht zoal overkomen Uit het blote hoofd is al heel wat op te noemen; folders van Slacht offerhulp geven het zwart op wit en, het moet gezegd, het jaagt een beetje schrik aan. Diefstal, verkeersongelukken, verkrachting, inbraak, aanran ding, vernieling, overval, be dreiging, beroving en mishan deling. Sinds enige tijd valt ook discriminatie onder het hoofd stuk 'misdrijven'. Geelen: "Zonder dat het hier al goed bekend is, hebben we toch al tweehonderd meldingen van discriminatie binnengekregen." Waar hulp geboden wordt zijn vaak vrijwilligers in de buurt. Ook hier. En ook hier zijn er niet genoeg. Vrijwilliger wor den is niet zo eenvoudig. Er gaat een behoorlijk strenge keuring aan vooraf. Wie voor deze tak van vrijwilligerswerk denkt te voelen krijgt eerst een uitgebreid intake-gesprek, daarna volgt een zesdaagse trai ning. Wat zijn slachtoffers Wat voelen ze Mensen, slacht offers zijn niet gelijk aan el kaar. Soms is dat wat voor de één heel erg is, voor de ander een peuleschil. Goedbedoelde raad komt niet altijd gelegen. Is er ingebroken, doch niets weggenomen, ach, er zijn erger dingen, vergeet het. Dat zal de één lukken, de ander niet. De privacy is voor hem zo geschonden dat het een tijd duurt eer vergeten mogelijk is. Nog erger is het onbegrip, het ongeduld zelfs van naaste fami lie. "Zeur er niet meer over, we hebben dat verhaal al tig keer van je gehoord". Of 'ze', de goedbedoelende raadgevers, willen voor je bepalen hoe vaak of hoe weinig je een graf van een naaste moet bezoeken. Kortom, iedereen weet het voor jou. Een vrijwilliger leert in de eer ste plaats hoe fout dat is. Lui steren, aanwezig zijn, zich ver plaatsen in de ander, niet per se inleven, maar het verdriet van de ander zonder enige tegen werping erkenning geven. En vooral niet je eigen problemen vertellen, dat is uit den boze. Het slachtoffer staat centraal. "Veel wordt in rollenspellen ge leerd. Na de zesdaagse training volgen nog eens dertien trainin gen. In zo'n training kom je je zelf tegen. Je leert enorm veel. Dat alleen al is winst voor het verdere leven van vrijwilligers," zegt Geelen, die bij zijn oproep voor meer vrijwillige krachten benadrukt dat iedereen welkom is. "Allochtonen, autochtonen, ge handicapte mensen, homosexu- elen,iedereen. Is een vrijwilliger eenmaal aan genomen dan geldt dat hij/zij altijd met vragen terecht kan bij de beroepskrachten. Elk ge sprek dat de vrijwilliger heeft met het slachtoffer wordt na derhand geëvalueerd met de mensen die er voor hebben doorgeleerd. Jaarlijks ruim drieduizend mel dingen van slachtoffers, Jack Geelen denkt dat het er meer moeten zijn. Er is nog behoor lijk wat verborgen leed. Wan neer de politie is ingeschakeld, behoort deze de aangifte door te geven aan Slachtofferhulp. Geelen, hij weet waar hij over praat, hij werkte eerder 'bij de politie', wil niet klagen over de houding van de politie, toch zegt hij: "Vaak is er sprake van emotionele schade. De politie is, en dat moet ook, praktisch ge richt." „Het is geen onwil als het slachtoffer niet bij ons terecht komt, er is sprake van een be wustwordingsproces, dat moet groeien." Noemt als voorbeeld een vrouw van zeventig waar van de fiets is gestolen. "Voor de politie is dit een zaak van weinig belang. Voor de vrouw zelf, met een klein inkomen, bij na een ramp. Slachtofferhulp heeft dan een fonds voor deze mensen." Blij is Geelen met de aangekon digde mogelijkheid van anonie me aangifte. Vrees voor nog meer problemen weerhoudt slachtoffers er nu nog van om aangifte te doen en uit de anon imiteit te treden. Minder blij is hij met de hou ding van de overheid als het op de financiering aankomt. "De kosten die vrijwilligers maken voor telefoon en vervoer, de op leidingen die betaald moeten worden, dit alles financieren de gemeenten. Meer meldingen meer vrijwil ligers nodig meer kosten. Een logische gevolgtrekking, maar niet alle gemeenten willen daar aan. Ik zou heel graag zien dat de ambtenaren eens meeliepen bij ons om te zien wat er hier zo al binnenkomt. Het mooiste zou zijn als ze zelf eens een training zouden volgen. Om zichzelf te ontmoeten." Gelukkig is er niet altijd sprake van leed. Als geestelijke en emotionele schade achterwege blijven, kan er materieel wel veel schade zijn. De verzekering komt erbij, misschien is er een advocaat nodig. Dan valt er heel wat te regelen, in Nederland- papierland niet zo eenvoudig. Vooral niet als iemand met de schrik vrij, toch die schrik nog heel lang in de benen kan heb ben. Ook dan helpt Slachtofferhulp. Jack Geelen: "Wij willen ieder een die hulp nodig heeft helpen. Voor alle duidelijkheid, dat hoeft niet via de politie te gaan. Rechtstreeks ons benaderen kan vanzelfsprekend ook. Daar zijn we voor en we zijn 24 uur be reikbaar. We hebben geen afge paste wei-kuren, dat kan niet. Ga ervan uit dat we een passie hebben voor dit werk. Waarvan je leert, in hoofd, maar ook in hart." In het kantoor aan de Segeers- singel, een Stichting met zo'n meerwaarde verdient volgens Geelen een beter gebouw, maar ook hier speelt geld een rol, dus, in dat veel te kleine kantoor hangt een poster van Loesje. Hij was zó inlevend, begrip vol en meedenkend dat ie er driemaal daags van moest hy perventilerenlees ik. Het il lustreert de aanpak van Slacht offerhulp. Zonder jezelf te ver liezen, met beide benen op de grond opkomen voor de belan gen en rechten van slachtoffers van misdrijven en verkeerson gelukken. "Iemand die iets mee maakt weer op de rails krijgen", aldus Geelen. Want tussen de eerste verbijste ring en het punt van vergeven en zo mogelijk vergeten ligt een scala van gevoelens. Van boos heid, woede, wantrouwen, lus teloosheid, het gevoel niet be grepen te worden van wan hoop, van niet op straat durven, van verdriet en kwetsbaar zijn en ook van schuldgevoelens. Daar moet men doorheen. Met hulp van vreemden lukt dat in veel gevallen beter dan van personen die te dichtbij staan. Of die vinden dat je 'nu toch maar weer eens verder moet'. Overeind krabbelen kost tijd. Slachtofferhulp weet dat elk slachtoffer, iedere gedupeerde zijn eigen tempo heeft. Voor informatie of aanmelding lotgenotengroep voor nabe staanden van verkeersslacht offers kan men bellen met het kantoor in Middelburg, Se- geerssingel 138. Telefoon 0118 636108, bereikbaar van maan dag tot en met vrijdag van ne gen tot vijf uur. Buiten deze tij den zijn per toerbeurt hulpver leners van het Buro uitgerust met een pieper.

Scheldebode | 1998 | | pagina 8