De ballen... Een bal het goede doel intrappen Kerst Het blijft feest met De Scheldebode 1998 Outfit Gearriveerd Engelenhaar Boomveriichting Joelboom SCHELDEBODE VAN DINSDAG 22 DECEMBER 1998 M/V PAGINA 4 Puzzel met Boot voor het goede doel Je kunt hierbij vergelijkingen oproepen met ap pels, maar vooral met het ei. Tegen het einde van de ne gentiende eeuw werden ver gulde en uitgeblazen eieren opgehangen. Ook dat is een vruchtbaarheidssymbool, net als appels, noten, zaden en ei eren die als offers aan de go den in de bomen werden op gehangen. De piek is een hoofdstuk apart. In sommige streken van Europa was er begin van deze eeuw nog geen kerst boom, maar wel een kerstpi ramide. Dat was geen boom, maar een constructie van lat werk, die op de adventskrans leek. De vorm was een drie hoek met op de top een appel, gestoken op een staafje. Dit vruchtbaarheidssymbool was de voorloper van onze piek. Binnenin deze stellage stond een afbeelding van Santa Claus, het kerstmannetje. Het zijn allemaal herinneringen aan Wodan, de oppergod van de Germanen, die tijdens het joelfeest samen met Freya in de zogenaamde wilde jacht vanuit de bergen meereed met het zielenleger van de voor ouders die in deze dagen wer den opgeroepen. Ook de vele soorten ommegangen en ge maskerde dansen herinneren eraan. Horizontaal 1. hemellichaam 5. stroachtig materiaal 7. voorzetsel 9. eerlijk (eng.) 10. kunstwerk 12. citrusvrucht 17. pers.v.n.w. 19. boksterm 20. maand 21. rondtrek kend volk 24. beddengoed 27. liefkozing 28. elk 30.soort schaatsen 32. grond bewerken 33. proberen te bereiken 34. pers.v.n.w. 35. vlug 36. mu zieknoot 38. deel v.e. wed strijd 40. reeds 42. soort vruchten 44. muzieknoot 45. ook niet 47. tropische vrucht 49. deel v.e. mast 50. toejuiching 53. hoeveelheid 54. glazen huis Vertikaal 1. graansoort 2. werelddeel 3. klaar 4. meisjesnaam 5. deel v.e. mast 6. on buigzaam 8. niet fit 9. ferm 10. soort boom 11.as (middelpunt) 13. gebrek aan 14. soort belegging 15. produceert zuurstof 16. gluren 18. niet warm 22. motorschip (afk) 23. Europese gemeen schap 25. deel van brood 26. mist 29. voegwoord 31. troefkaart 33. soort vogel 37. attentie 39. middellijn v.d. aarde 41. salaris 43. kloosterlinge 46. uitroep van blijdschap 48. voetbalstadion 51. tevens 52. klaar Inzenden oplossing kruiswoordpuzzel De letters uit de puzzel, die overeenkomen met de volgende cijfers vormen samen een zin Trends BORSELE - Waar ter wereld je ook komt of bent, overal wordt wel eens tegen een balletje getrapt. Of het nu in de straten van een krotten wijk in Zuid-Amerika is, op een trapveldje in een dorpje op Zuid-Beve land, droge grasveldjes in Afrika of Azië, of op fris se groene velden in Ne derland, in feite wordt voetbal wereldwijd ge speeld. Gewoon voor de sport en de lol ook, pro fessioneel. De een met een plastic of echte leren bal, de ander met een zelfgemaakte van lappen of binnenbanden van een fiets. Het is een vorm van ontspanning die je overal tegenkomt. Dus ook in Tanzania, waar wij, de werkgroep BOOT (Borsele Onder steunt Ontwikkeling Tanzania) al jarenlang, ontwikkelingsproj ecten steunen. Naast de nor male steun die via Novib door ons en andere werk groepen gegeven wordt aan de gehandicaptenor ganisatie op Zanzibar, hadden zij nog een spe ciale wens, Behalve dat deze gehandicapten in de gelegenheid gesteld wor den om in hun eigen on derhoud te kunnen voor zien, hebben zij ook een voetbalteam opgericht. Eigenlijk zouden ze hun team in een gelijk uit ziend voetbaltenue wil len steken. Met het geld dat wij van de Rabobank in Hein- kenszand kregen, dach ten wij dat we zo'n wens wel moesten kunnen ver vullen. Voordat we ech ter al zicht hadden op een nieuwe outfit, kregen wij de sportkleding van de Rabobank Vlissingen. Zo goed als nieuw, maar met een verouderd logo. Op zich prachtige kleding om bij de training te ge bruiken. Deze spullen zijn van de zomer al naar Tanzania verstuurd; dankzij dé medewerking van mevrouw Dorocella Vermue, die toch die kant op ging en wel een sport tas vol mee wilde nemen. De dankbare brieven, fo to's en een cadeautje voor de werkgroep van het voetbalteam gaven ons een echte 'kick'. Intussen zijn we bezig met nieuwe kleding, het liefst rood met lichtgroen. Ook ko men daar voetbalschoe nen bij. Naast nieuwe schoenen leek het ons ook verstandig om tweede handsschoenen voor de training mee te sturen. Zodoende hebben alle voetbalverenigingen van de gemeente Borsele een brief toegestuurd gekre gen met het verzoek of ze in hun vereniging voet balschoenen willen ver zamelen, die nog goed van kwaliteit zijn maar niet meer gedragen wor den. Intussen is de eerste zak met voetbalschoenen al gearriveerd op het ge meentehuis van Borsele. Helaas weten we niet van welke voetbalclub deze afkomstig is, want we zijn er erg blij mee en zouden ze graag willen bedanken. Wellicht dat de onbekende gever zich na dit krantenartikel nog even kan melden. Hope lijk is dit artikel ook een stimulans voor andere clubs om nog eens bij hun leden of oud-spelers te informeren naar voetbal schoenen die al een tijdje in de kast staan. Behalve deze brief aan de clubs zijn we ook nog op zoek naar een bedrijf, die de transportkosten wilt betasten of eventueel een deel ervan. Een tas vol shirts meenemen is toch iets makkelijker dan 26 paar voetbalschoenen. Geïnteresseerden kunnen zich melden bij de ge meente Borsele, afdeling Welzijn, telefoon (0113) 561730. 2 16 41 10 Sinds die tijd zijn de echte ap pels, noten en andere vruchten verdrongen door verglaasde voorwerpen. Dat gebeurde bijvoorbeeld ook met de sparappels, de zaden van de kerstboom. De vogel duidt misschien op de adelaar tussen wiens ogen de valk Vedfolner alles bespeurde wat er op aarde geschiedde. De vogel is altijd in de mythen het beeld van transcedentie, aan wezigheid van het goddelijke. Grieken en Germanen kenden het haaroffer en hingen lokken afgesneden haar in de bomen. Daar komt het engelenhaar in onze huidige kerstbomen van daan. De klokken en bellen in de kerstboom stammen af van ech te bellen, waarmee onze Ger maanse voorouders de doden uit de grond 'opriepen', want in die dagen geloofden de mensen in de samenhang tussen vroe ger, nu en de toekomst, waar door voorouders er vanzelfspre kend bij hoorden. Vandaar ook het trompetje, dat associaties oproept met de midwinter hoorn, maar ook met de god Heimdall. Hij is de wachter van de regenboogbrug, die hemel en aarde verbond. Om zijn hoorn bij de hand te houden hing hij hem aan de tak van de levens boom. De kerstkransjes van chocolade of suiker stellen het zonnerad voor. De ronde vorm stelt de zon voor, de ribbels de uitstraling van de zon. Vroeger zaten er ook spaken in. Waarschijnlijk zijn ook de kra kelingen een zonnesymbool. De boomverlichting gaat terug tot het aansteken van lichten en vuren tussen 11 november en 6 januari om de zonneloop een beetje te versnellen. Onze Germaanse voorouders waren diep onder de indruk van bomen. De boom dringt door in drie sferen: de hemel (de goden), de aarde (de mensen) en de on derwereld (de doden). De boom is de verbinding tus sen hemel en aarde: van boven naar beneden is hij verworteld, uit beide werelden krijgt hij voedsel. Uit eerbied voor dit beeld van de levensboom werd hij versierd met attributen van de godheid en werd hij het cen trum van het joelfeest. Langzamerhand is de joelboom kerstboom geworden en bin nenskamers gehaald. Het joel feest werd rond het jaar 340 vervangen door het kerstfeest. Toen is het natuurfeest gehisto riseerd. Vanaf de vijftiende eeuw dron gen het sparrengroen en het hulst al in de kamer door. De kerstboom met kaarsen wordt al in de zeventiende eeuw in Duitsland gesignaleerd. Duitse emigranten verspreid den dé huiselijke kerstboom in Nederland en later in Amerika en Rusland. Pas na 1945 verscheen de kerst boom ook in katholieke huiska mers. Op de foto's laten we zien hoe men anno 1998 het huis in kerstsferen brengt. Natuurlijk zijn we niet alleen met voetbal bezig geweest. Eind september kregen we bezoek van drie mensen uit Tanzania die onze projecten verte genwoordigen. Daarna hebben we alle vreemde muntjes weer geteld, die door zo'n 15 Borselse ba sisscholen bijeen zijn ge raapt. De opbrengst zal zo'n 1500 gulden zijn. Dank jullie wel. In november hebben we op de winter- markt in Heinkenszand gestaan. Natuurlijk ho pen we dat deze kerst puzzel ook weer voor het goede doel opgelost wordt. De mensen in Tanzania zijn er blij mee. De kerstboom anno 1998 bestaat niet. Eer zijn zoveel variaties op de aankleding van de kerstboom dat er niet van een duidelijke trend gespro ken kan worden, of het moet de trend zijn dat er niets vastligt. Wie nu in de winkels en de tuincentra beziet wat we in en rond de boom kunnen hangen, bevestigen en leggen, kijkt zijn ogen uit. Complete kerst treintjes die over flexibele rails rond de stam van de kerstboom over de takken weer zo de kamer inrijdt: het is een prachtig ge zicht, maar het is een verwijdering van de vroegere tradities. Een kerstster in plaats van een piek, pastelkleurige linten op de takken in plaats van engelenhaar, zelfgemaakte cadeautjes aan de takken in plaats van onder de boom, de mogelijkheden zijn legio. Er is echter ook een hang naar de oorspronkelijke traditie van de kerst boom. een vrucht van het veld, het zaad voor de nieuwe oogst. Omstreeks 1880 gingen glasbla zers in Thüringen een nieuw procédé toepassen voor verzil vering van glazen voorwerpen. Zij bliezen appels en noten en kleurden die. Meestal rood, de kleur van de vruchtbaarheid. Om die beter te begrijpen ne men we je mee naar de tijd waarin onze Germaanse voor vaderen er heel andere gebrui ken op nahielden dan wij. Misschien inspireren de verha len 'vanuit de bron' je wel tot het creëren van de mooiste boom aller tijden. Zoals we de kerstboom nu ken nen, zou die eigenlijk joelboom moeten heten, omdat hij terug gaat tot het joelfeest van onze Germaanse voorouders. Dat joelfeest bestond uit drie kenmerken. Het was een vruchtbaarheidsfeest, een do denfeest en een zonnefeest. Het hoogtepunt van het joelfeest viel op 25 december, de donker ste dag van het jaar. Onze voorouders offerden vruchten van de binnengehaal de oogst aan hun goden door ze op te hangen aan de joelboom. Als eerste een appel, een eet baar attribuut dat oorspronke lijk niet als versiering diende, maar een vruchtbaarheidssym bool was. Associaties zijn te maken met de appel van het paradijsver- haal. Dan een noot, eveneens N.B. Het heeft geen zin om 3,50 aan postzegels op te plakken (i.p.v. geld overmaken). Die 3,50 aan postzegels komt niet ten goede aan ons projekt maar aan de PTT. De oplossingen kunnen verzonden worden tot 11 januari 1999. De prijswinnaars worden zo snel mogelijk ingelicht. Daar wij niet alle adressen kunnen achterhalen, vragen wij u om zelf na te gaan of u tot de prijswinnaars behoort. De uitslag van de puzzel kunt u lezen in het Nieuwsblad van 27 januari 1999. Er zijn zo'n zes prijzen te winnen, waaronder een aantal waardebonnen. De opbrengst van deze puzzel is uiteraard bestemd voor onze drie projekten in Tanzania. Bovendien wordt de totale opbrengst van deze kerstpuzzel nog eens verhoogd met 10% door de RABO bank van Heinkenszand. Vervolgens maakt u ƒ3,50 over via de postgiro of uw bank aan onze werk groep. Het woord (de zin) dat de oplossing vormt kunt u vermelden op uw overschrijvingskaart. U kunt meerdere oplossingen inzenden. Met andere woorden: meerdere overschrijvingskaarten a 3,50; ons postbanknummer 3460 28906 t.n.v. Werkgroep BOOT, Postbus 1, 4450 AA Heinkenszand. is 3450997; ons bankrekeningnummer is

Scheldebode | 1998 | | pagina 4