1999 B CO S 'Niet alleen om dronkaards op te rapen' REPLAY Smoking voor maar 249^ Scheldebode Timberiand^ CATERPILLAR Waag met om de sprong naar een flitsend E L K E W E E K HUIS AAN HUIS OJ P V MLJ TH E R E N ONDER ANDERE AANTREKKELIJK PROGRAMMA KERST-INN IN VLISSINGEN GROENKALENDER Speuren naar sporen Stoofperen DINSDAG 22 DECEMBER 1998 M/V \js]SE BfBL/OrZ^\ e week 'Geen tornado gezien, wel God gevonden' Deze week puzzelen met Boot voor het goede doel. Kerst bij Omroep Kerst-lnn TWEEDE KERSTDAG ZONDAG 27 DEC. GEOPEND 10.®-17® UUR LEGER DES HEILS IS ZELFSTANDIGE KERKGENOOTSCHAP, EEN GELOOFSOVERTUIGING GOES: RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 SCHELDEBODE Blij geloof Niet binden Goed bekend Gewijzigde afsluittijden Lil O [aem'kei] VAN UI «IMMUM VV.C l SCHELDEBODE 4 „Ik heb geen tornado gezien, maar ik heb God wel gevonden. Het weer is door God gebruikt om mij uiteindelijk bij Hem te krijgen. Ik ging voor mijn werk op jacht naar tornado's in Amerika. God heeft me toen daadwerkelijk bij mijn nekvel gegrepen." RTL4-weerman Reinier van den Berg in Echo, Kerstsfeer: licht van de overkant. Regio in teken van kerstfeest Omroep Zeeland Radio en Televisie staat natuurlijk de ko mende dagen eveneens in het teken van kerst. Op eerste kerstdag bijvoorbeeld op de radio D'eerste kosse- misse. Een programma van Bert van Leerdam met kerstver halen uit Zeeland. Ook worden enkele kerstconcerten uitge zonden. Zaterdag, tweede kerstdag, wordt Zeeuwse Streken her haald en is er een kerstspecial. Theo's Web gaat nader in op het Wereldwijde Web en er is een Rondje Kerst met Piet Brakman. Op tv kan donderdag weer worden genoten van Kookpunt, vrijdag Terugkieke en In de week gezet. Zondag 27 december is het Nieuws-Jaaroverzicht te zien en maandag 28 december dat van de sport. Gratis smokinghemd zolang de voorraad strekt BOS*MEN*SHOP Goes, Lange Vorslstraat 56, Middelburg, Lange Delft 1, Middelburg Lange Delft 37, WALCHEREN - Kerst staat voor de deur, volgens de weerberichten weer geen witte. Sneeuw hoeven we niet te verwachten. Maar het wil niet zeggen dat de sfeervolle dagen er minder om zijn. Het kerstfeest biedt niet weg te denken dagen om overal eens even bij stil te staan. Hoe goed hebben we het gedaan en hoe goed gaan we het verder doen. door Ben Donkers Bovendien wordt vooral ge zelligheid gezocht. Jong oud, arm en rijk, het einde van het jaar betekent toch weer eens de on derlinge ban den verstevi gen. Dat kan in huiselijke kring, maar ook tijdens de vele acti viteiten die her en der op het pro gramma De komen de dagen is het feest voor jong en oud, dus ook voor de acht maan den jonge Anne. FOTO: MARJON DE KOK staan. De Scheldebode zet globaal even op een rijtje wat er zoal te doen is in de regio. Het is inmiddels voor de 29e keer dat in Vlissingen tijdens de kerstdagen een Kerst-lnn wordt gehouden. Een 'open huis' voor mensen die daar behoefte aan hebben. Gedacht wordt aan alleenstaan den, eenzamen, ouderen en der gelijke. Met een gevarieerd pro gramma-aanbod wil men probe ren die mensen, maar ook ande re belangstellenden, een aange name kerst te bezorgen. Met de samenstelling van het programma is rekening gehou den met alle leeftijdsklassen. Het comit, Kerst-lnn is een half jaar geleden al begonnen met de organisatie. Het programma ziet er als volgt uit: eerste kerstdag: in de och tenduren een kopje koffie of thee, ee gezellig praatje en spel letjes doen. 's Middags treedt theatergroep Jazoo op met de eenakter 'Groene vingers op kantoor'. Het avondprogramma moet nog even een verrassing blijven. Op tweede kerstdag begint de ochtend eveneens met koffie, thee en een babbeltje, 's Mid dags komt de Zingende Tim merman en 's avonds is er bin go-dansant met medewerking van de Bintjes. Dankzij de medewerking van Ter Reede is er een broodmaal tijd met soep, dat kan tegen kostprijs opgediend worden. Mensen die slecht ter been zijn kunnen worden opgehaald, mocht men hier gebruik van willen maken dan kan dat tele fonisch worden aangevraagd via nummer 466241. De Kerst-lnn duurt beide dagen van 10.00 tot 22.00 uur, de toe gang is gratis. De activiteiten zijn in welzijnscentrum Bachten Reede aan de Vredehoflaan 42. OOST-SOUBURG - Vrijdag 25 december houdt Pinksterge meenschap Shalom een familie kerstfeest in zaal Irene aan de Kanaalstraat. Gospelkoor Sound of Hope verleent hieraan haar medewerking. De dienst begint om 14.30 uur. Rond 18.00 uur wordt het kerst-liefdemaal geserveerd. Om hieraan deel te nemen kost een financiële bij drage. Inlichtingen en opgeven hiervoor kan via telefoon 461646. MIDDELBURG - De traditione le kerstmiddag in de Ontmoe- tingskerk aan de Oosterschei de- straat wordt zaterdag 26 de cember gehouden. Het program ma, toegankelijk voor alle be langstellenden, begint om 15.00 uur. Er is een vertelling van het kerstverhaal, samen zang en een korte me ditatie. Om 17. uur is een gratis menu gepland om 20.00 uur start het avondpro gramma met samenzang en een muzi kaal inter mezzo. DOMBURG Op het grasveld van 't Groentje in Domburg staat donder- dag 24 december" een levende kerst stal. Om 20.00 uur is er een kerstzang- "HSHiffi dienst. Vrijdag wordt om 10.00 uur een kerstdienst verzorgd in de protestantse kerk, er is een kerstbrunch en vanaf 14.00 uur De Parelvissers in De Parel. Om 19.00 uur begint het kerst dansant. Zaterdagmorgen kerstbrunch vanaf 11.00 uur, opnieuw de Parelvissers (14.00 uur) en een kerstdansant (19.00 uur. Buiten op het terras van Tramzicht is een après-skibaan opgesteld en daar kunnen lief hebbers meedoen aan het spij- Kerst, de allerkleinsten (zo als Chloë) weten amper wat het inhoudt, maar poseren bij een kerstman is altijd leuk. kerslaan en boomstamzagen. Voor de meest originele win- tersportkleding zijn er prijzen. Er is een jodel-karaokefeest en vanaf 22.00 uur live-muziek in 't Vervolg. Hans Verkerk Keukens heeft Tweede Kerstdag en zondag 27 december (vanal 10.00 uur) een spectaculaire halfgeld-actie. Als u in het voorjaar een keuken nodig heeft en nu koopt, krijgt u van Hans een echte Kroonkeuken voor de helft van de aanbevolen adviesprijs! Kom nu snel écht geld verdienen en vraag naar de snelle beslisserskoding. X X Vrijlandstraat 33d, (ingang links naast Kadaster) Middelburg. Postbus 7011; 4330 GA Middelburg. Telefoon 0118-652700 fax 652701. VLISSINGEN - "We zijn het leger van de vrede en ons wapen is de bijbel", zegt Gerda Groesser. Zij is één van de vier mensen, drie zusters en een broeder, van het Le ger des Heils waar ik op een grauwe dinsdagmorgen in december mee praat. Ze zijn blij met de aandacht voor het Leger. Groesser: „Majoor Bosschart en de collectes, dat weet men voornamelijk als het Leger des Heils ter sprake komt." door Tannie van Eek STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP| Fijn, kerstvakantie! Of die nu lang of kort is, je hebt wat tijd om er weer eens op uit te trekken. Bijvoorbeeld de natuur in. Een wandeling in de buitenlucht, waar van alles te zien en te bele ven is, daar fris je van op. Voor dieren is het de omgeving waar zij altijd aanwezig zijn, omdat ze er leven. Helaas kun je ze niet altijd zien. Toch kun je te weten komen welke dieren er op een bepaalde plek leven. Want dieren laten sporen na. Een heel dui delijk voorbeeld is een voetafdruk van een dier, een prent, in verse sneeuw. Maar ook als we dit jaar geen witte kerst hebben kun je zeker prenten ontdekken. De meeste kans om deze te zien is 's morgens vroeg, als ze nog niet door andere sporen onher kenbaar zijn geworden; en op een zachte, vochtige ondergrond. Bijvoorbeeld op het strand. Een prent laat de afdruk van de voetkussentjes, de tenen, de nagels of de hoeven zien. Je kunt er vanaf lezen welke kant het dier opgelopen is, hoe hard het gelo pen heeft en of het huppelde, sprong of hipte. Op het strand kun je voetsporen vinden van strandvogels en in het bos van konij nen en reeën. Maar je hoeft niet ver weg, want in de straat vind je vast ergens een prent van een hond of een kat. Of een ander spoor... een uitwerpsel; een drol of keutel. Een ander soort uit werpsel is een braakbal, een prop onverteerbare voedselresten die door sommige vogels uitgespuugd worden. Vogels die dat doen zijn bijvoorbeeld uilen, meeuwen, reigers en diverse soor ten roofvogels. Bij het uitpluizen van deze braakballen tref je veren, haren, botjes, tandjes en vleugeltjes aan. Zo kun je te we ten komen wat hij gegeten heeft. Het menu van dieren kun je ook te weten komen door allerlei vraatsporen. Bijvoorbeeld aangevreten noten, zaden en vruchten zoals sparappels, eikels, bladeren, fruit of slakkenhuisjes. Ieder dier laat een eigen vraat spoor achter. Je kunt aan een aangevreten dennenappel precies zien of er een muis, een eekhoorn of een specht aan gegeten heeft. Of dat er een eenkhoom, specht, bosmuis of koolmees ge snoept heeft van de hazelnoot. Door vaak naar sporen te speu ren leer je dat vanzelf. Begin maar eens met het speuren naar sporen. Vergeet daarbij de veren niet. Wedden dat u tijdens een wandeling minimaal vijf dieren kunt noemen die u voor geweest zijn. „Er is veel meer om te weten. Door de jaren heen is een beeld ontstaan alsof wij er hoofdzakelijk zouden zijn om dronkaards en gevallen vrouwen op te rapen. Dat is niet zo." „Het Leger des Heils is een zelfstandig kerkgenootschap, een geloofsovertuiging, zoals katho liek, hervormd of gereformeerd. Wie om wat voor reden dan ook zijn geloofsovertuiging moet noe men zegt dus: Leger des Heils." „Het is een protestants geloof. En ook een büj geloof. Elke zondag morgen is er een dienst in het korpsgebouw aan de Dr. Staver- manstraat in Vlissingen. Waar ie dereen welkom is. Nee, wij spreken niet van dominee, onze voorganger heet officier", legt de heer Vader, broeder Vader mij geduldig uit. Het 'Leger' is militair georgani seerd. Officieren zijn betaalde be roepskrachten, de overigen zijn vrijwilligers. Vanuit het geloof is er de dienstbaarheid aan anderen, vooral er zijn voor diegenen waar voor het Leger het laatste station is. Er wordt niet gekeken naar wie of wat men is en waarom men aan de grond geraakt is; immers 'Jezus was er ook voor de hoeren en tolle naars.' „Wij zijn heel streng voor onszelf en heel tolerant voor ande ren", zegt de echtgenote van de heer Vader, zuster Vader. Soms is het wat yerwarrend met broeders, zusters en ook nog Vaders. De Heilssoldaten kunnen daar met mij gelukkig om lachen. Het geeft wel aan dat het Leger wat weg heeft van een familiebedrijf. Zoals bij andere geloven hele huisgezinnen eenzelfde doel nastreven, al wordt dat bij het naderen van het jaar 2000 steeds minder, zo gaan ook bij het Leger des Heils de gedachten van vader en moeder op zoon en dochter over. Zuster Groesser bij voorbeeld, die leiding geeft aan de sector vrouwenbond is de schoon zuster van Gerda Groesser. En de man van Gerda is korpspenning meester. Gezien de familiebanden binnen het Leger is het daarom jammer dat enkele jonge gezinnen het afgelopen jaar naar elders ver huisden, elk lid is er één. Ook hier tekent de vergrijzing zich af. Zoals legers in oorlogstijd moet ook het leger van de vrede het hebben van jonge mensen en die laten het bij het Leger des Heils meer en meer afweten. „Mensen willen zich niet meer bin den", zegt Vader. En vrijwilligers zijn tegenwoordig veel drukker be zet met andere zaken dan het Le ger dan vroeger." Is er genoeg man/vrouwkracht in de drukke maand december "Nou, laten we zeggen, het lukt", zegt broeder Va der heel eerlijk. Elk jaar worden minder draagkrachtigen bedacht met een kerstpakket. „Het zit zo, dat wie denkt daarvoor in aanmerking te komen, moet dit zelf aanvragen. Daar zit een scha duwkant aan. De allerarmsten, zij die zich daar ook nog voor scha men, die doen dit niet. Zo bereiken we dus nooit die mensen die we 1 Het Leger des Heils, niet op de laatste plaats bekend vanwege de muzikale kwaliteiten. FOTO: HARRV DE LANGE moeten bereiken." „De aanvragen gaan via de Sociale Dienst. Een voorwaarde is dat aan vragers een bepaalde tijd een bij standsuitkering 'genieten'. Alle ge gevens worden door de Sociale Dienst nagetrokken en dan krijgen wij de adressen. Zo gaat dat om de privacy te waarborgen." In het gebouw van het Leger heeft de Sociale Dienst ook twee maal in de week zitting. Behalve de kerst pakketten-actie is er in december meer werk voor de soldaten van het Leger des Heils. Pas nog een kerstviering in de 'Zoute Viever' in Oost-Souburg, en afgelopen zon dag een advenstdienst in Vlissin gen, een kerstviering in Hotel Bri tannia aan de boulevard in Vlissin gen. De traditionele kestnacht- dienst is donderdag 24 december om 23.00 uur, hierbij is iedereen wellekome. Vrijdag 25 december het kerstontbijt in de korpszaal, waarvoor aanmeldingsformulieren verkrijgbaar zijn in de hal van het korpsgebouw aan de Dr. Staver- manstraat 39-41. Vrijdagmiddag zingt het Leger des Heilskoor in het Ziekenhuis Wal cheren, iedereen die zin heeft, wordt uitgenodigd mee te komen zingen. Dit geldt ook voor zaterdag 26 december, dan zingt het koor 's morgens om half tien in verzor gingshuis 'Der Boede'. Zondag 27 december wordt om tien uur 's morgens een heiligingssamen komst/jaarsluiting gehouden en praat men bij een kop koffie of thee en een oliebol nog wat na over het oude jaar. Behalve de vieringen en diensten zijn er de kerstpotten. Met zang en muziek wil men het win kelend publiek de kerstboodschap brengen. In de hoop dat ze de col lecte niet vergeten. Over de collectes zijn alle vier goed te spreken. Het komt zelden voor dat een deur voor hun neus wordt dichtgeslagen. Het Leger staat kennelijk goed bekend. Wel geven de zusters toe niet meer in het don ker of alleen te willen collecteren. Tijden veranderen, ook hier. Is de bijbel hun wapen, het uniform is hét herkenningsteken van de Heilssoldaten. Vader "Het is geen gratis pakje hoor, we betalen het zelf." En om het te mogen dragen, om Heilssoldaat te wor den, is dienstbaarheid aan de an der niet voldoende. Broeder Vader wil het graag uitleggen: "Aller eerst moet je je bekeerd voelen, een kind van de Heer zijn. Daar gaan bekeerlingslessen aan vooraf èn recrutenlessen. Dan word je voorgesteld aan de cencusraad, een soort kerkeraad, en daarna volgt onder de vlag de inzegening tot Heilssoldaat. "Dat is heel mooi", zegt Gerda Groesser, die tijdens diensten of bijeenkomsten van andere aard zorg draagt voor de vlag en vlagsergeant heet. Lang niet iedereen die voor het Leger werk verricht is Heilssoldaat. "Zij hebben wel hun geestelijk thuis bij ons. Zo draait bijvoor beeld de kledingbeurs op een twintigtal vrouwen die geen heils- ssoldaat zijn. Dat zijn volgelingen van het Leger, ofwel adherenten. Nog een tipje van de sluier die voor mij over het Leger des Heils hing wordt opgeücht: "Heilssol daten en adherenten drinken geen alcohol. Met dit verschil dat het Heilssoldaten absoluut verboden is. "De volgelingen van het Leger des Heils vertrouwen, zoals alle gelovigen, op het gebed. Hun lief de voor de naaste is groot, de lief de voor God staat daar boven. "Ie dereen die kracht nodig heeft, krijgt dat ook. Dat komt door de gebeden van ons en van iedereen die bidt. Zoals we ook als soldaten des vredes bidden voor de vrede. "Zou het helpen?", vraag ik. Zus ter Vader "Eens, eens zal het luk ken". Een mooie belofte voor 1999 en de jaren daarna. Uitgave dinsdag 29 december: Advertenties dienen uiterlijk maandag 28 dec. om 9.30 uur ia ons bezit te zijn; redactiekopij uiterlijk donderdag 24 december om 12.00 uur Ons inleveradres is: Boekhandel Van der Hoeven, Spuistraat 94, Vlissingen en Bruna Loek, Lange Delft 39, Middelburg Ons kantoor is gevestigd: Vrijlandstraat 33d te Middelburg. Ons postbusnummer: 7011, 4330 GA Middelburg. Ons kantoor is op donderdag 24 december om 16.00 uur gesloten Wij wensen U prettige feestdagen en een gelukkig nieuwjaar lil ISI Lekker onderuit gezeten hoor ik iemand op de radio zingen over de meest wonderlijke tijd van het jaar. Onder de kerstboom trek ik aan het touwtje tussen de voeten van de kerstengel. Het mechaniekje speelt 'kling klokjes, klingelingeling, kling klokjes kling en mijn blik dwaalt naar buiten of er al sneeuw valt, want ja, je blijft toch dromen van een witte Kerst. Vroeger kwam dat wel voor, maar ook niet zo vaak als we graag zouden willen geloven. Maar witte kerst of groene kerst, we redden ons wel. Als je 's avonds eenmaal met je dierbaren gezeten bent, heb je toch alleen maar oog voor el kaar, genietend van een glaasje wijn of een frisdrankje. De kerstengel is uitgeklingeld. Ze hangt voor het eerst op. De engel zat na melijk in een doos met oude spullen uit de boedel van tante Jans. Tante Jans die met Kerstmis van die speciale stoofperen maak te. Ze werd er 92 mee en een maand na de begrafenis kwam die doos naar ons. De ker stengel lag onderin met een elastiekje vast geklemd aan een kartonnen kaartje met tante Jans' zelf geschreven recept "Stoof- peeren, December 1922". De peertjes moes ten gestoofd worden in rode wijn en dito port, 'n schep suiker en kaneelstokjes er bij. Als de peertjes opstonden mocht tante graag nog eens proeven of de wijn en de port wel van de juiste kwaliteit was. Dat ver klaarde de oorzaak van de altijd rode konen van tante Jans. Ze maakte er geen misbruik van, maar na een peertje of zes met wat sap zou je best een rijverbod kunnen krijgen. We hebben ze vaak en met liefde gegeten. Op Kerstavond als de geur van stoofperen in wording in huis hangt, is het goed te mijmeren over mensen van goede wil zoals tante Jans zali- /jn ./"""O ger. Beste lezers en f - lieve lezeressen, ik OOJftèJjèjOTL 5> wens U prettige Kerstdagen. Seqeersstra: LifeStyU >egeersstraat 39, Middel burg, 0118-613581

Scheldebode | 1998 | | pagina 1