Kerst Column Cötes du Rhöne: wijn voor de winter Net iets anders! Jubileumshow clown Sllmpie Het blijft feest met De Scheldebode en toch gezellig 1998 Een voorproefje Korte vakanties 'Het zijn stuk voor stuk kleine kunstwerkjes' Kerst, om op te vreten „Tring..." „Hallo, met Sien." „Dag Sien, met je moeder. Alles goed? Zeg, wat ik je,eigenlijk vragen wilde, wat doe jij met de kerst?" „Tergend langzaam eten en van minuut tot minuut niksen met een selecte keuze aan gezellige lui." „Ach, ik had gedacht dat je het misschien leuk vond om met ons..." „Met jullie? Nou ja... dan nodig ik die gezellige mensen wel een andere keer uit." „Uh..." „Geintje, ma." „Nou had ik het zo gedacht Sien. Dit jaar zijn er maar liefst drie zondagen achter elkaar. Als de hele familie op één zondag bij el kaar komt, dan zitten vader en ik twee zondagen alleen. En dat wil ik niet." „Dan doe je toch net of die andere twee zondagen een maandag en een dinsdag zijn. Moet niet zo moeilijk zijn!" „Hou je mond Sien en luister! We willen eigenlijk de eerste zon dag met Lieke (haar dochter) en Nardo (schoonzoon) uit eten gaan. De tweede zondag vragen we Piet (haar zoon) en Odilia (schoondochter) hier te eten. Dan verwennen we ze met iets lek kers." „Jah ma." (Ik ben op mijn hoede). „En de derde zondag willen wij bij jou op bezoek komen." (Bingo, ik ben de sigaar). „Kan... moeder... kan... je kunt bij ons op bezoek komen, maar hoe had je dat zo gedacht?" „Nou, omdat jij de tweeling van Piet en Odilia al zo lang niet meer gezien hebt, lijkt het mij leuk als zij ook komen." (Die opmerking is echt in de roos, want voor de olijke tweeling staan al mijn deuren, ramen en horren open). „Zeg ma, als Odilia, Piet en de tweeling komen, dan vind ik het logisch dat Lieke en Nardo ook komen. Dan zijn we allemaal bij elkaar en dan doen we net als twee jaar geleden. De een maakt de soep, de ander het nagerecht, jullie het hoofdgerecht (gna, gna) en..." „Néé, nee, nee en nog eens nee, Sien. Met Lieke en Nardo hebben wij al afgesproken en dan moet je niet denken dat ze zin hebben om ook nog eens dat hele eind naar jou toe te rijden." „En het eten, ma, heb ik daar misschien nog iets over te zeggen," probeer ik voorzichtig. „We doen niks aparts met het eten. Want als we op zaterdag het vlees kopen, dan is het de derde zondag al lang bedorven. Trou wens, we hebben dan al twee dagen veel gegeten en dan hebben we echt geen trek meer in al dat eten als we bij jou zijn." „Ja maar, lieve mams, ik wil zo graag lekker eten met kerst. Af gelopen maandag hebben we Chinees gegeten. Dinsdag ook, want met een tweepersoons afhaalgerecht doe je verdomme twee da gen. Woensdag hebben we een magnetron-maaltijd verorberd. Donderdag werd het een pizza en vrijdag friet. En daarom ma, wil ik lekker en verfijnd eten met de kerst. Ik wil dat iemand zich voor mij uitslooft, of desnoods doe ik het zelf, om zalige culinaire hoogstandjes te bereiden. Ik wil iets nieuws... iets spannends proeven op mijn tong. Ik wil..." „Als je vader en ik nou eens worstebroodjes meenemen, Sien? En als jij zorgt dat je ijs in huis hebt, dan neem ik een blik kersen mee. We verwarmen de kersen en gooien ze over het ijs. Dan zijn we zo klaar." „Ja maar ma, ik wil helemaal niet zo klaar zijn met eten. Dat doe ik al méénden! De magnetron-golven hebben een razende bran ding in mijn lijf veroorzaakt. De golven beuken mijn hele spijs vertering naar de filistijnen. Ik..." „Luister Sien, met die tweeling er bij kun je toch niet rustig eten." „Kan mij het schelen, mam, ook al blèren ze tot middernacht, als ik mijn takje dille bij de zalm maar krijg." „Nou ja, als je dan toch zo eigenwijs bent, moet je het zelf maar weten hoor. Maar ik neem voor de derde zondag gewoon worste broodjes mee. En die kersen, zal ik die dan ook meenemen en zorg jij dan voor ijs?" "Hèlp." „Ik ben een echt kerstmens, al tijd geweest ook. Van thuis uit is de tradi- tionele kerst viering aan mij meegegeven en is in mijn kerst beleving altijd voort blijven leven", vertelt Jan, 42, gehuwd en vader van Joris (14) en Mieke (12). Jan is pompbediende van beroep en toen hij na al die jaren van on gestoord kerstmis vieren in ei gen familiekring te horen kreeg dat hij op eerste kerstdag moest werken van tien uur 's ochtends tot vijf uur 's middags, durfde hij niet te weigeren. „Mijn baas besloot voor het eerst in de ge schiedenis van het bedrijf om op eerste kerstdag open te blijven. Onze pomp ligt dicht bij de snel weg en klanten hadden mijn baas er op aangesproken dat het toch wel prettig zou zijn als we de eerste kerstdag ook geopend waren. Ik had dat jaar veel extra vrij gekregen wegens een ver bouwing aan mijn huis, dus ik durfde geen nee te zeggen. Maar mijn vrouw Marion weet altijd overal raad op. Op kerstavond hadden we het in ons gezin ex tra gezellig gemaakt. Na de mis op kerstavond stond de tafel ge dekt en zaten tot mijn grote ver rassing mijn ouders al aan tafel. Zij wonen sinds tien jaar in Spanje en komen niet elk jaar op bezoek. Een heerlijke verras sing. Marion had voor iedereen cadeautjes gekocht en onder de kerstboom gelegd. Het werd weliswaar een latertje, maar ik kon tot half tien uitslapen. Op eerste kerstdag kwamen mijn ouders, vrouw en kinderen me verrassen met allerlei lek kernijen. Bij het kerstboompje in een hoek van het tankstation hebben we een heerlijke dag ge had. We draaiden kerstmuziek en klanten die kwamen afreke nen kregen een kopje koffie met een stukje kerststol. Het werd één van de leukste kerstmissen die ik mij kan heugen." Ook Floor (32) heeft niets tegen op werken met de kerstdagen: „Ik werk in de verpleging en ik probeer als het even kan vrij te hebben met oud en nieuw, want dat is mijn feest van het jaar. Dan komen we altijd met een aantal vrienden bij elkaar, die mijn vriend en ik al kennen sinds onze schooltijd. Met de kerst is het op de afdeling waar ik werk, orthopedie, erg gezel lig. De patiënten krijgen een feestelijk diner geserveerd en mijn collega's en ik proberen zo veel mogelijk tijd met de men sen door te brengen. Natuurlijk moet het gewone werk ook doorgaan, maar je hebt toch meer tijd dan gewoonlijk om met de patiënten te praten. Dat verschilt natuurlijk wel van het ene jaar op het andere, maar over het algemeen vind ik het helemaal geen probleem om met de kerst te werken. Ook mag er meer en langer bezoek bij de pa tiënten worden toegelaten, als het enigszins mogelijk is. Men sen zijn dan toch anders op der gelijke dagen. Ze doen meer hun best om aardig te zijn. En zelf ben ik die dagen in een uitgelaten stemming, omdat ik mijn vrije dagen en de oud- en nieuwviering nog vóór me heb liggen. Een leuk vooruitzicht!" Konijn met olijven, roerei met wilde paddestoelen, runderstoof potten met wijn of hazenrugfilet met een stevige Cötes de Rhö ne. Het wordt winter, de dagen korten, de stormen zijn veelvul- diger en de everzwijnen en konijnen zijn het haasje. Kortom tijd voor wild en wijn. In de wijnstreek van de Cötes du Rhöne ligt een aantal dorpen met een speciale reputatie. Ze zijn niet alleen pittoresk, maar er komen tevens wijnen vandaan die tot de beste van Frankrijk gerekend worden. De meeste slijters kunnen er wel een uitstekend advies over geven. Hoe vieren wij onze J De kerst? alternatieven Bets (52) vertelt lachend: „Met zes vriendinnen hebben we een jaar of tien geleden een traditie ingezet, die we één voor één in ere houden. Op de tweede zondag van december komen we in alle vroegte bij elkaar, telkens bij een van ons. We zien elkaar soms maar twee of drie keer per jaar, of helemaal niet. Op die tweede zondag is alles al in kerstsfeer en praten we onder het genot van kleine hapjes het jaar even bij. Een soort reünie zou je kunnen zeggen. Maar dat niet alleen. Ieder van ons neemt iets mee dat ze met de kerstda gen op tafel brengen. Iets ap arts. Een voorproefje. We ge ven elkaar tips over koken of over iets dat we met onze ei gen gezinnen en familie kun nen ondernemen. We zitten bij de open haard en vertellen el kaar verhalen. Tot op heden is het nog altijd zo geweest, dat we op die bewuste zondag avond schrokken dat het al zo laat was. Werkelijk enig! Zo maak je van de december maand echt een speciale maand in kerstsfeer, want we kijken altijd allemaal uit naar die tweede zondag in decem ber!" Andere gezinnen breken er eventjes uit in de weken voor de kerst. Ze huren een huisje in de bossen en genieten alvast 'vooruit' richting kerstdagen en de oud- en nieuwviering. Zoals Peter en Christa, die daarmee begonnen toen hun kinderen respectievelijk 5, 7 en 9 waren. Peter: „Ik heb een drukke baan, waardoor ik pas 's avonds laat thuis ben en ook de weekenden vul ik voor een deel met werk. Vroeger toen de kinderen al om acht uur op bed lagen zag ik ze soms alleen op zaterdag en zondag. Dat vond ik een gemis, maar met Christa heb ik in dat bewuste jaar afgesproken dat we in de cember met ons gezin een lang weekend doorbrengen in een leuk huisje of een hotel. Dat doen we dan wel in Nederland of vlak over de grens in België of Duitsland, want je moet geen uren hoeven te rijden. Dat is zonde van de tijd. Het zijn altijd erg geslaagde korte vakanties. We praten veel, hoe het op school gaat, wat we in de kerstvakantie gaan onder nemen, hoe we de kerstdagen doorbrengen, we doen gezel schapspelletjes waaruit er al tijd een favoriet spelletje ge kozen wordt wat ook op de kerstdagen veel gedaan wordt. Meestal valt die korte decem- bervakantie in het weekend rond sinterklaas. We trekken dan lootjes voor elkaar, want de pakjesavond vieren we met ons gezin en met de grootou ders erbij op kerstavond. Die hele decembermaand bij ons is gevuld met geheimzinnigheid en voorgloeien. Heerlijk!" Het kerstdiner, ook zo'n ge beurtenis waarvoor veel geor ganiseerd en gedaan moet worden. In het gezin van Mia en Frits weet iedereen wat zijn of haar taak is. En dat is ook wel nodig, want zo vertelt Mia: „Frits en ik hebben zeven kinderen. Vier uit zijn vorige huwelijk en drie uit het mijne. Ze zijn tussen de vijftien en twintig jaar; de meesten heb ben verkering en nemen hun jongen of meisje op eerste kerstdag mee naar ons. Samen met Frits zijn ouders en die van mij, die allemaal gelukkig nog in goede gezondheid zijn, is dat een heel gezelschap hoor! Maar met het aanschui ven van tafels tegen elkaar en het meewerken van de kinde ren lukt het altijd prima. Op de dag voor kerst helpt ieder een mee met de voorbereidin gen voor het koken, zodat we op eerste kerstdag alleen maar hoeven af te bakken of warm te maken. Dat doen de twee oma's. Er is een vaste regel, dat iedereen 's ochtends aan de aanrecht zijn ontbijt klaar maakt en aan tafel komt zit ten. Tien uur is het uiterste tijdstip, waarop de vaat ge daan moet worden. Dat doen de kinderen. Die hebben daar na hun handen vrij om te doen wat ze willen. Sommigen gaan kaarten, anderen kijken een gezellige kerstfilm op video, weer anderen gaan wandelen of bezoeken de ouders van hun vriendjes of vriendinnetjes. En wij, de ouderen, gaan op ons gemak het diner verder voor bereiden. Alles verloopt vol gens een bepaalde lijn, waar van best eens afgeweken kan worden, maar zo hou je het wel in de hand. We maken van elk onderdeel van de dag een pleziertje." De beleving van het kerstfeest con centreert zich weliswaar op beide kerstdagen, 25 en 26 december, maar eigenlijk is het jammer als de weken daaraan voorafgaand aan je voorbijtrekken zonder iets speci aals, iets anders- De Adventtijd begint nu eenmaal elk jaar op de zondag tussen 27 november en 3 december. In die tijd begint de aparte sfeer te heersen die de laatste maand van het jaar zo kenmerkt. Buiten zet koning Winter zijn puntjes op de i, binnen is het behaaglijk warm. De adventperiode is een tijd van bezinning. De meeste mensen geven daar hun eigen invulling aan. Bezinning over het bijna voorbije jaar, de dingen die ge beuren, de toekomst. Daar past een tijdsbesteding bij, die een beetje hoort bij reflectie. Vandaar dat mensen elkaar graag belonen met attent zijn en attenties, dat laatste in de vorm van cadeautjes. We feliciteren elkaar als het ware met het afgelopen jaar en bemoedigen elkaar om het nieuwe jaar zo goed mogelijk in te vullen. We zoeken elkaar op, maken een uitstapje, genieten zoveel mogelijk. OOST-SOUBURG - Tijdens de kerstvakantie, op 29 december, komt clown Slimpie met zijn jubileumshow naar wijkcentrum De Zwaan aan de Kromwegesingel. De voorstelling begint om 14.00 uur. De zaal is om 13.30 uur open. Kaartjes kosten f 7,50. Voor dit bedrag mogen de kinde ren zich laten schminken en krijgen ze ook nog eens een leuke verrassing. De clown zelf zorgt uiteraard voor de nodige humor. Ook wil hij de jeugd zoveel mogelijk bij de show betrekken. Standaard Kerstboomstandaards? Wie verzamelt er nu in hemelsnaam kerst boomstandaards? „Ik", zegt Nellie Heemskerk van het Speelgoed museum in Oosterhout. Lachend. „Want bijna iedereen reageert zo verbaasd. Een houten kruis, meer heb je toch niet nodig om een kerstboom op te zetten, zeggen ze dan. Die verzamel je toch niet? Waarin ze groot gelijk hebben. Die verzamel ik ook niet. Er zijn ech ter nog ontzettend veel andere standaards, vooral van gietijzer. Wat stuk voor stuk kleine kunstwerkjes zijn, die schitterend zijn afge werkt met prachtige details en ornamenten. En die verzamel ik", zegt ze enthousiast. Nellie begon zo'n acht jaar gele den serieus kerstboomstan daards te verzamelen. „Ik ben altijd al een vreselijk verzamel- dier geweest", begint ze haar re laas. „Tik ik ergens iets leuks op de kop, dan is dat vaak meteen het begin van een kleine verzameling. Zo is het ei genlijk ook met die kerst boomstandaards ge gaan. Eerst een, toen nog een en nog een en nog een, en intussen heb ik er zo'n zestig tot ze ventig. Die' voor het me rendeel date- ren uit eind Cl vorige eeuw be gin deze eeuw." Maar waarom juist kerstboomstan daards? „Dat heeft weer alles te maken met mijn grote passie: het verzamelen van alles wat met onze bekende volksfeesten zoals sinterklaas, kerst, Sint Maarten en Driekoningen te maken heeft. Op een gegeven ogenblik valt je oog dan ook op zo'n standaard en van het een komt het ander. Je gaat je erin verdiepen en dan ben je verkocht." Voor ze haar eerste gietijzeren stan daard tegenkwam had ook Nellie alleen herinneringen aan het houten kruis dat haar vader vroeger bij hun thuis onder de kerstboom zette. „Ook gebruikte hij la ter nog zo'n glazen fles om de boom in te zetten. Die kon je vullen met water waardoor de boom goed stevig stond. Een paar van die glazen standaards zitten ook in mijn verzameling, maar het grootste deel bestaat toch uit gietijzeren exemplaren. Die bijna allemaal afkomstig zijn uit Duitsland. Hier in Nederland zijn ze naar mijn weten nooit vervaardigd." De standaards koopt Nellie van zowel handelaren als particulie ren. „Waarbij ik ook probeer om iets van de geschiedenis te we ten te komen. Bij handelaren gaat dat niet, maar bij particu lieren vraag ik altijd naar de herkomst. Hoe ze er aan zijn ge komen, of het bijvoorbeeld een erfstuk is en hoe lang het al in de familie is. En dat teken ik dan ook allemaal op en dat bewaar ik. Verdere documentatie is er eigenlijk niet. Soms worden kerstboomstandaards weieens terloops genoemd in boekjes over sfeervol kerstvieren, maar dan heb je het wel gehad. En ik kan met niemand ervaringen uitwisselen, want zover bekend ben ik de enige in ons land die kerstboomstandaards verza meld." Hoewel Nellie bijna al haar standaards schitterend vindt, is er toch een aantal exemplaren dat er voor haar uitspringt. „Er zit een prachtige Jugendstil tus sen die kan draaien. Ook heb ik een Jugendstil waarop sprookjes staan uitgebeeld. Allemaal in gietijzer. Verder is er een stan daard helemaal uitgevoerd in Art Deco, wat eveneens schitte rend is om te zien. Net zoals die standaard met afgelakte padde- stoeltjes en eikeltjes. Maar ook het extreme en het ab surde vind ik prachtig. Zo zit er een standaard van aluminium bij, die zo lelijk is dat ie weer mooi is." Pronkstukken van haar collectie noemt Nellie de twee standaards met muziek. „Een daarvan is verschrikkelijk mooi. Die is van verchroomd koper, met erop een kerstgroep in gips. Hij kan ook draaien en speelt dan 'Stille Nacht, Heilige Nacht'. Fantas tisch!" Wie een aantal kerst boomstandaards wil komen be kijken, kan momenteel terecht in het Speelgoedmuseum aan de St.-Vincentiusstraat 86 in Oos terhout. „Daar is nu een kleine expositie ingericht, zodat ieder een ze kan bewonderen", zegt Nellie uitnodigend. „En als er mensen zijn die de verzameling eens een keertje willen lenen om die elders te tonen, kunnen ze altijd contact opnemen met mij. Wat zeker de moeite waard is. Zo heb ik ze in het verleden hier in Oosterhout in een kerk ten toongesteld en de reacties van de bezoekers waren ontzettend positief. Er ging voor hen echt een wereld open!". i

Scheldebode | 1998 | | pagina 17