Jubileum-editie van Indoor Zeeland spectaculair Rampspoed voor Paardensportdag Gehandicapten tijdens Indoor Zeeland Goes maand lang in de ban van de hippische sport Jeugdig elan Besmet Vrije toegang Hengstenbal Showtime Fokkerij r h Huldiging bronzen WK team mennen Vedettes Expansie Olympiade-gangers Vrijwilligers volgend jaar Belangstelling Opvallend is dat veel jeugdige Zeeuwse ruiters enorm goed presteren. Zowel in de dressuur, in het springen en in de sa mengestelde wedstrijdsport (een combinatie van eerderge noemde disciplines met een cross) laten de Zeeuwse combina ties op nationaal niveau van zich spreken. De net 17-jarige Laurens van Lieren heeft in de hengst Rubiquil een dressuur- topper gevonden en is vrijwel zeker van een plaats in het natio nale Juniorenteam voor de Europese Kampioenschapppen. In haai- twaalfde levensjaar miste Carolein van de Plasse op een haar na de Nederlandse kampioenstitel springen pony's klasse ZZ. Haar broer Chi-istiaan komt al uit op internationale spring- wedstrijden. De dertienjarige Michelle Evertse timmert met High Society aan de weg bij de paarden en haar leef tij dsgenote Cindy Perdaen rijdt verdienstelijk bij de pony's op internatio naal niveau. Ilyo de Loos (26) behaalde twee weken geleden een 4e plaats tijdens het 1.35 m parcours van Jumping Amsterdam. Sandy den Exter, ook pas in het begin van haar twintiger jaren, schreef in Meppel de overwinning van het 1.35m op haar naam. Topruiters als Roelof Bril (winnaar Grote Prijs van Amster dam), Erik van der Vleuten, Bert Romp en Emile Hendrix die op het 20e Indoor Zeeland rijden zullen zich er niet makkelijk van af kunnen maken! Indoor Zeeland met de tijden waarop zij hun rij kunsten mochten laten zien, werd bekend dat een aantal paarden van één manege besmet waren geraakt met 'ringworm'. Dit is een voor paarden on schadelijke infectie, maar wel heel besmettelijk. Er moet reke ning gehouden worden met het feit dat meer paarden van deze manege reeds besmet zijn of be smet worden. Om de gezondheid van andere paarden niet in gevaar te bren gen, mogen de besmette paarden de Zeelandhallen niet in. Dit is een heel begrijpelijke maatregel, maar wel één met heel vervelen de gevolgen voor al die gehandi capte ruiters die mee zouden doen aan de Promotiedag Paardrijden. De Stichting Promotie Paardrij den Gehandicapten, ontstaan uit een initiatief van de geza menlijke Bevelandse Lions Clubs en de Zeeuwse Sportraad, heeft nog een aantal alternatie ven besproken. Gezien het feit dat er voor de meeste gehandi capte ruiters speciaal getrainde Daarnaast zuilen bekend vierspanrijder en trainer van de equipe Tjeerd Velstra en bondscoach Hans Ditzel ook in het zonnetje gezet worden. Het Koninklijk Warmbloed Paardenstamboek Nederland (KWPN) selecteert sinds vele jaren door middel van een uitge breid keuringssysteem de mooiste en beste hengsten die vervol gens ter dekking worden gesteld. Al sinds 1981 hebben fokkers een uitgelezen kans om de sportieve prestaties van deze heng sten op de voet te volgen: in verschillende plaatsen in het land vinden wedstrijden plaats in het kader van de NHS/KWPN- hengstencompetitie. De hengsten zetten, elk op hun eigen ni veau en in de discipline waarvoor zij het meest geschikt zijn (dressuur of springen), hun beste beentje voor en daarbij wor den ze nauwlettend in de gaten gehouden door merriehouders die een hengst willen selecteren voor hun edele ros. Bij het springen kijken de fokkers naar afdruk, vermogen en techniek, bij de dressuur naar de gangen en de dressuur aanleg. Niet al leen de resultaten tellen, er komt ook de nodige emotie bij kij ken: wat voel je als de hengst de ring binnenkomt? Is hij werk willig en toont hij karakter? Compenseert hij de zwakkere ken merken van de merrie? Hengsten van andere stamboeken doen ook mee aan de competitie. Zo ziet u op Indoor Zeeland bij voorbeeld hengsten van Duitse, Engelse en Belgische afkomst. Of van het NRPS, het Nederlands Rijpaard en Pony Stamboek. Deze paarden kunnen echter niet meedingen in de finale om de Talkline Trofee tijdens de KWPN hengstenkeuring in Den Bosch. Dat is voorbehouden aan de KWPN-ers. Natuurlijk is er tijdens indoor Zeeland ook plaats ingeruimd voor niet-hippisch vermaak. Tussen de clinics door (woens dag 6 januari) treedt een volti geteam op en verder kan het publiek een tweetal kamelen bewonderen in een heuse Ka melen Pas de deux. Voor af wisseling zorgen shownummers als Pas de deux, een show met Zeeuwse koudbloed trekpaarden, een show met barokke paar den als Lucitano's, Friezen en Andalusiërs in een prachtig sa menspel met honden en ook een circuspony ontbreekt niet. Ook treden gedurende het hippisch evenement vier bands op en het ruiterbal zal swingen als vanouds. Op vrijdag 8 januari speelt Dezz, de dag daarna is er ruiterbal met Celebration, in de springweek speelt op vrijdag 15 januari de Dennis Sweet Band en Goldfinger sluit drie weken Indoor Zeeland af. Kortom, het twintigste Indoor Zeeland biedt topsport voor de liefhebbers van de paardensport gecombineerd met vermaak. Een jaarwisseling voor de hele familie, jong en oud, arm en rijk sportief of passief. Een feest voor heer en boer! De Hustenaar Ilyo de Loos met Nadir. vrijwilligers kun je het vergeten. En vandaar dit besluit, hoe ver velend ook." De organisatie van Indoor Zee land toont zich bijzonder geluk kig met het feit dat de hengsten- competitie naar zaterdag 2 ja nuari is verplaatst. Tijdens de hengstencompetitie showen de door het stamboek goedgekeur de hengsten hun kwaliteiten voor het publiek in de dressuur ('s middags) en in het springen ('s avonds). Eigenaren van mer ries kunnen zodoende een in druk opdoen van de geschikt heid van de hengst voor hun merrie. "In Zeeland is de belangstelling GOES - Op maandag 29 december aanstaande zou voor de vierde keer de Pro motiedag Paardrijden voor mensen met een handicap georganiseerd worden. De ze promotiedag vormt één van de onderdelen van het paardensportspektakel 'In- door Zeeland' in de Zee landhallen te Goes. De organisatie was volledig rond. Alle paarden, vrijwilli gers, ruiters, etc waren er klaar voor om er een geweldige dag van te maken. De inschrijving- liep weer storm, ruim 110 aan meldingen had de organisatie ontvangen. Gezien de steeds groter wordende belangstelling was er dit jaar voor gekozen om de dag iets anders op te zetten dan voorgaande jaren. De mees te ruiters zouden niet individu eel hun rijproeven afleggen, maar meer in groepsvormen, zo als dat ook bij de 'Special Olym pics' gebeurt. Helaas, terwijl alle gehandicap ten reeds de brief in huis hadden Tijdens Indoor Zeeland zal het Ne derlandse team dat op de Wereld kampioenschappen mennen enkel- span in Oostenrijk de bronzen team medaille behaalde gehuldigd worden. Het team bestaat uit Christiaan Provoost uit Domburg die als beste presteerde en verder Yvonne de Ruyter, Jacqueline de Groot en natuurlijk hun grooms. Het laatste weekend van dit jaar (28 t/m 30 de cember) en de eerste drie weken van 1999 (2 t/m 16 januari) wordt in de Zeelandhallen in Goes de twintigste editie van Indoor Zeeland gehouden. "Een hippisch evenement van enorm belang voor ons als ruiters dat kost wat kost behouden moet blijven", stelt de 1998 winnaar van de Grote Prijs van de stad Goes, Emile Hendrix. Die mening blijken velen met de top-springruiter te delen, aangezien het hippisch festijn in de Ganzestad uit zijn voegen dreigt te barsten. door Lucien Roelandt en Ruth de Bruin Met uitzondering van Jos Lans- ink is de complete Nederlandse springtop in de Goese evene mentenhal van de partij. De startlij st telt heel wat namen die ook genoteerd staan in de top- honderd wereldranglijst. Niet alleen bij de Nederlanders is In- door Zeeland in trek. Eric Wau- ters, Belgische medaillewinnaar van de Olympische Spelen in Montreal, liet zich tijdens de vo rige aflevering van het Concours Hippique lyrisch uit over de or ganisatie: "Ik ben enorm ver rast. Qua accommodatie, pro grammering en organisatie heeft Goes werkelijk alles in huis. De mond tot mond reclame met als bron de positieve uitlatingen van deze twee topruiters heeft zijn uitwerking beslist niet ge mist. Kwamen in de vorige afle veringen de buitenlanders slechts mondjesmaat aan de start, dat is nu duidelijk anders. Belgen, Engelsen, Duitsers, Zweden, Fransen, Denen, Rus sen en Canadezen; zowel bij de dressuur als bij het springen is het gezelschap zeer internatio naal." Het zijn echter niet alleen de na tionale ruiters die staan te drin gen om een startbewijs voor In- door Zeeland. Ook van de zijde van de landelijke ruiters is de belangstelling overweldigend. Met deelname van ruim twee duizend combinaties, samen goed voor 3500 starts in de dis ciplines dressuur, springen en aangespannen (mennen) is In- door Zeeland uitgegroeid tot het grootste hippische indoor eve nement van heel Nederland. De belangstelling van de lokale rui ters is verklaarbaar. Wat is er mooier dan je voor eigen publiek te meten met de nationale top? Die top mag voor wat betreft het springen duidelijk rekening houden met de Kortgeense San dy den Exter en de Hulstenaar Ilyo de Loos. In de strijd om de Gouden en Zilveren Mossels mag de concurrentie ook oppas sen voor de Schouwenaar Stef Nelisse die weer een springcrack onder het zadel heeft, en met een jeugdig talent uit Nieuw en Sint Joosland genaamd Michelle Evertse. Zeeuwse uitblinker in de dressuur is zonder meer Lau rens van Lieren. Met de hengst Rubiquil toonde de ruiter uit Schore zich verschillende malen oppermachtig in nationaal ge zelschap. Voorzitter van het organiseren de comité Piet Huige: 'Twintig jaar geleden zijn we in de veiling van Kapelle begonnen als een klein Concours Hippique. We zijn gestart vanuit de basis. On danks de enorme expansie in de ze twintig jaar, blijven de lande lijke basisruiters ons speerpunt, hoewel het natuurlijk schitte rend is zoveel positieve geluiden en belangstelling van de toprui ters te krijgen.' Het nieuw elan, dat zo'n vijf jaar geleden werd ingezet, heeft bij het vierde lustrum van Indoor Zeeland ook bij de dres suur op het internationale vlak geleid tot een sterke groei. Want ook hier beperkt de be langstelling zich niet uitsluitend tot de Nederlandse top. Gelouterde Olympiade-gangers 0 Sandy den Exter met Jourville. als Margrit Otto-Crepin uit Frankrijk, nu op een 13e plaats op de wereldranglijst, Penny Rockx-Zavitz (Canada) en na tuurlijk Anky van Grunsven zijn van de partij. Met de rubrieken Prix St Georges, Intermediaire, Grand Prix en Grand Prix Kür op muziek krijgt de rijkunst in Goes dan ook de volle aandacht. Maar Nederland beschikt wat de dressuur betreft ook over een brede subtop. Vandaar ook dat de organisatie heeft gemeend dat de nationale dressuur ZZ- licht en ZZ-zwaar niet op het programma mocht ontbreken. Bovendien kent Zeeland sinds kort ook de Rabobank Top Com petitie. Een wedstrijdserie voor combinaties die uitkomen in de klasse Zwaar. Al na de eerste jaargang bleek dit initiatief een enorm succes. Piet Huige: 'Niet alleen kwantitatief, maar ook kwalitatief is het niveau hoog. Zodoende mag een wedstrijd uit deze cyclus op Indoor Zeeland niet ontbreken." Indoor Zeeland staat bekend om zijn brede opzet. Voor de top wordt ruim baan gemaakt, maar ook de landelijke ruiters uit de basisorganisaties hebben hun eigen plaats in het programma. Het bestuur betreurt het dan ook ten zeerste dat zij zich door de enorme uitbreiding van het dressuurprogramma, genood zaakt ziet de deelname aan de basisrubrieken te beperken. Piet Huige: 'Dit was een van de moeilijkste beslissingen van de afgelopen 20 jaar. Maar Indoor Zeeland draait op zo'n 300 vrij willige medewerkers. Dat is schitterend, want het is vooral aan deze liefhebbers te danken dat Indoor Zeeland altijd zo'n fantastische sfeer ademt. De topruiters roemen onze wed strijd erom. In de ambiance komt tot uiting dat we dit eve nement gezamenlijk dragen, en dat iedereen er voor zijn plezier is. Maar we moeten ook een beetje rekening houden met de ze mensen. Vier weken Indoor Zeeland is wel erg lang als je voor veel wedstrijddagen vrij van je werk moet opnemen. Daarom hebben we besloten het aantal doordeweekse dagen te beperken. Het concours beslaat nu eenzelfde aantal dagen, maar voor het merendeel spelen de wedstrijden zich af in de week ends. Jammer, maar zonder die paarden nodig zijn, is het onmo gelijk gebleken om vervangende paarden te vinden. Besloten is om de gedupeerde gehandicapte ruiters een vrij toegangsbewijs te geven voor de 'men-wedstrij- den', welke plaats vinden op maandag 28 december. Uiteraard is de teleurstelling bij het organisatiecomité van de Promotiedag Paardrijden Ge handicapten groot. Het enige dat zij hoopt, is dat volgend jaar de dag wel doorgang kan vin den, zeker omdat het dan om het eerste lustrum gaat. Aan het aantal enthousiaste gehandi capte ruiters zal het in ieder ge val niet liggen, dat is dit jaar wel gebleken! FOTO ZEEUWSE SPORTRAAD voor de fokkerij groot. Dat bleek onlangs nog tijdens het twintigjarig bestaan van het warmbloed paardenstamboek (KWPN) in Zeeland. Ruim drie duizend bezoekers kwamen af op de clinic die ter gelegenheid van het jubileum was georgani seerd." "Dus over belangstelling vanuit het Zeeuwse hoeven we niet bang te zijn. Goes ligt landelijk gezien natuurlijk niet centraal. Nu de competitie op zaterdag wordt gehouden ben ik ervan overtuigd dat er ook meer be zoekers vanuit de rest van Ne derland zullen zijn als voor heen", zegt Piet Huige. 0 De gehandicapte ruiters die zelf niet in actie kunnen komen vanwege besmetting van de spe ciale getrainde paarden, kun nen op 28 december de men wedstrijden bezoeken.

Scheldebode | 1998 | | pagina 15