1 B CO S Theo 'de Hunk' vrijdag in Middelburg Smoking Reiger 2-UNLIMITKL Oud Nieuw Party Scheldebode Leven in de uitvaartbranche Tot aan de kerst in The Nighttrain Koopzondag in Vlissingen Scheids Marcel Hemmen 'ik stop' •Famflteportrat luwólijk tmwttm fUlO VAN til •MU4H* Uitspraak van de week De Golfbaan wenst iedereen een prettige en een gelukkig voor maar /249; Zaterdag 12 december H h Jim Bean Party Donderdag 31 december GROENKALENDER Line-dansen is in. Bij wes tern Party Centrum De Golf baan weet men er van mee te praten. in De Hooizolder in Westka- peile treedt zaterdag vanaf 13.00 uur 2Unlimeted op. Twee meiden die muzikaal veel in hun mars hebben. Kerst nadert. In de winkel straten is dat goed te mer ken. Menig zichzelf respecte rend winkelcentrum haalt de kerstman in huis. VERONICAPROGRAMMA 'DE HUNKERING' WORDT IN THE NIGHTTRAIN OPGENOMEN De Hunk Origineel Meedoen NEDERLANDERS VERGOKTEN VOOR MEER DAN 2 MILJARD GULDEN Veel gegokt Schuldig Prijzenschema Verslaving LU ISI LU O HOOS WOENSDA^I^DECEMBER 1998 M/VI 1f* VIV OatRwmtlfw-fe mwmi „Er zit volop leven in de uitvaartbranche. In Frankrijk heb je zelfs al een supermarktketen waar mensen zelf kisten en kransen kunnen kopen. Een soort Hubo voor de dood dus." UIT: de VPRO-gids over de nieuwe 'comedyserie' Begraven, een zevendelige zwarte satire. In discotheek The Nighttrain in Middelburg staat donderdag 17 december de Nehalennia Student Party op het programma. Het feest duurt van 20.00 tot 01.30 uur. Zaterdag 19 december is het Nighttrain Night en zondag 20 december de Fantasia Zeeland Edition. Woensdag 23 december is het 'Studenten nacht'. De entree is gratis, minimum leeftijd 16 jaar. Gratis smokinghemd zolang de voorraad strekt BOS'MEN «SHOP Goes, Lange Vorst s» ra at 56, Middelburg, Lange Delft 1, Middelburg Lange Delft 37, VLISSINGEN - Zondag 20 december zetten de ondernemers van winkelcentrum Vlissingen hun deuren wagenwijd open. Het is dan koopzondag en die duurt van 13.00 tot 17.00 uur. Be halve leuke koopjes en feestelijke aanbiedingen zijn er tal van nevenattrakties. Zo wordt een geurige kop snert aangeboden en zorgt de kerstman voor de nodige sfeer. vaartjes alleen in de voorverkoop: ƒ25,- per stuk SCHELDEBODE Vrijlandstraat 33d, (ingang links naast Kadaster) Middelburg. Postbus 7011; 4330 GA Middelburg. Telefoon 0.118-652700 fax 652701. STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP| Het zien van een reiger doet je iets. Een bepaalde fascinatie treft je. Komt dat misschien omdat hij een bepaalde waar digheid afdwingt? Hij vliegt statig, waarbij hij zijn vleugels langzaam heen en weer klapt. Daarbij houdt hij zijn poten naar achteren gestrekt en zijn lange hals in een sierlijke bocht ingetrokken. Of je ziet hem staan aan de kant van een sloot. Het lijkt of hij met zijn kop tussen zijn schouders ge trokken of met een gestrekte hals, wat staat te dromen. Maar schijn bedriegt, want zodra hij een prooi waarneemt slaat hij toe. Bliksemsnel pikt hij het visje uit het water, wat hij vervolgens met de kop naar voren in zijn keelgat laat glijden. Zo ondervindt hij in zijn keel geen last van de eventuele vinnen en stekels. Behalve vis eten reigers ook slakken, jonge vogels, kikkers, muizen en allerlei waterin secten en larven. Onverteerbare restanten van hun voedsel braken zij als braakballen uit. Deze samenhangende comp acte ballen bestaan voornamelijk uit haren en graten. Je kunt deze middelgrote braakballen (25 tot 80 mm) vooral vinden langs de waterkant, op plekken waar gegeten en ge roest wordt en onder de nesten. Het bijzondere van reigers is dat zij in kolonies broeden. Hoewel reigers zich in het vrije veld niet gemakkelijk laten benaderen, zijn er een aan tal broedkolonies inapotere steden bekend. In onze provin cie broedt er een kolonie, bestaande uit zo'n zestig paar, in een park net buiten onze hoofdstad. De enorme nesten be vinden zich in bomen en zijn gemaakt van vrij grote takken, bekleed met wat kleinere takken. Het nest wordt jaarlijks opgeknapt. Vanaf half maart worden d^e drie tot vijf eieren gedurende 26 dagen door de beide reigër-ouders uitgebroed. Ook samen verzorgen zij de jongen. Al na dertig dagen klimmen de jongen uit het nest, maar pas na vijftig dagen kunnen ze zelf vliegen. Voor de winter trekt een deel van de reigers weg. SCHELDEBODE A •y MIDDELBURG - Disco theek The Nighttrain is vrijdagavond (18 decem ber) de lokatie 'where it's all happening'. Het spraakmakende Veronica- programma De Hunke ring is er namelijk om op namen te maken voor de vijfde aflevering van deze ludieke datingshow. In de disco aan de Beddewijk- straat 15 draaien vanaf 20.00 uur de camera's. Maandag 4 ja nuari is de uitzending te zien, aanvang 23.10 uur op Veronica. Theo van Gogh, de Hunk zoals hij ook wel wordt genoemd, trekt dit seizoen met De Hunke ring het land in, elke week doet hij een andere provincie aan. Voor deze nieuwe dertiendelige serie heeft de volumineuze Cup ido de hakblok en koelcel aan de kant geschoven rentemmerkledij, inclusief klap pende zweep en hoge hoed. De gasten moeten enkele kunsten vertonen en de originaliteit hiervan wordt beloond. Degene die het meest in de smaak valt, mag als hoofdprijs met de hun keraar een intiem nachtje door brengen in een caravan. Liefdesbemiddelaar Van Gogh laat in het programma ook de mogelijkheden en onmogelijk heden van The Nighttrain zien, om ruim te te maken voor een leeuwenkooi. Daarin ont vangt hij zijn hunkerende gas ten. Theo is daarbij gehuld in die hij levert er uiteraard zijn per soonlijke commentaar bij. Hij vertolkt zelfs een evergreen, waarvoor hij zelf een originele tekst schreef. Elke aflevering wordt traditiegetrouw afgeslo ten met een opbeurende visie op het leven, de wereld en/of de liefde. Belangstellenden tussen de 20 en 50 die op zoek zijn naar een partner en graag een keer mee willen doen in de datingshow, kunnen een briefje sturen naar The Storms Factory, tav De Hunkering, Postbus 355, 1200 AJ Hilversum. 0 Theo van Gogh, de liefdes dompteur en presentator van datingshow De Hunkering. FOTO: TON KASTERMANS Drie keer een ton in Zeeland ZEELAND - Daar zit-ie dan. De sportvisser in zijn bootje genaamd Ben 1. Hij doet mee aan de Staatsloterij. Daarom is zijn volgende boot groter, toepasselijk Ben 2 genoemd. En zo gaat het nog even door. Meedoen met de loterij loont, zo wordt ons via het beeld scherm gegarandeerd. Nou, dat doen we al jaren, en elke maand moet er geld bij. Zijn die loterijen nu echt wel zo aantrekkelijk als wordt beweerd? De Scheldebode ging op onderzoek uit. Door Ben Donkers Goklustige Nederlanders draai en er hun hand niet voor om: twee miljard gulden werd er bij voorbeeld vorig jaar uitgegeven aan officiële loterijen. Dat meldt het College van Toe zicht op de Kansspelen. Er kwam 2.188,2 miljoen gulden binnen, daarvan werd 1.123,4 miljoen aan prijzengeld uitge keerd. Er wordt veel gegokt, en ook wel eens een prijs(je) gewonnen. Binnen bedrijven wordt groeps gewijs aan de Staatsloterij mee gedaan, er wordt op uitslagen bij de Tour de France, EK's en WK's voetbal. Iedereen kent wel de plaatselij ke loterijen ten bate van vereni gingen, en wie heeft er nog nooit gehoord van de populaire kra sloten? In Zeeland is bij de Filmclub Paauwenburg in Vlissingen al twee keer de hoofdprijs van 100.000 gulden gekrast (in 1997) en ook dit jaar won een speler op een kraslot eenzelfde bedrag. Hij had het bij Texaco van Ha- negem in Breskens gekocht. Overigens zijn er hon derd van dergelijke ver kooppunten. Speciaal voor de krassers onder ons een nadere blik op de 'kras jes'. We maken er ons ook wel eens schuldig aan. Soms wel eens te vaak en telkens met geen of een heel klein prijsje. Als je een keer een riks krast, ben je al de ko ning te rijk. Zeker als er ook nog eens vier keer de waarde staat. Dan loop je, als een kind zo blij, naar de sigarettenzaak om nog vier loten. Maar meestal zonder succes. Op de loten staat nadrukkelijk vermeld: voorkom gokversla ving, speel met mate. Dat is ge makkelijker gezegd dan gedaan. Er wordt met aantrekkelijke prijzenschema's gewerkt. De Lotto heeft het kraslot One in a Million geïntro duceerd. Hier mee is het mo gelijk om in één klap mil jonair te wor den. Dit lot zorgt zelfs voor twee kansen op 1 miljoen. Er is ook een lot Kras van Foruin. Naast geldbe dragen is er bij voorbeeld een auto te winnen of breedbeeld-te- levisies. One in a Million verschijnt in een oplage van 4,8 miljoen loten van f 2,50. De kans op 1 miljoen is dan 1 op 2,4 miljoen, da's niet overdreven groot. Stel je koopt voor 50 gulden lo ten, dan is de kans op 1 miljoen bij de verschillende loterijen: One in a Million 1 op 120.000; Lotto 1 op 162.900; Staatsloterij 1 op 699.651 en bij de Postcode loterij 1 op 3.139.830. Dus wel te verstaan bij aankoop van loten voor 50 gulden. Krasloten zijn er sinds een jaar of vijf. De Lotto is de enige or ganisatie die ge- Bij de Primera in winkelcentrum Dauwendaele gaan regelmatig krasjes over de toonbank. 1 Krassen, een moment van spanning. Wat zit er onder de latexlaag? rechtigd is dit kansspel te ver kopen. De vergunning loop tot en met 30 april 2001. Opzet destijds was om de omzet te verhogen zodat de opbrengst voor goede doelen eveneens zou stijgen. Gemiddeld om de twee maanden ko men er nieuwe kra sloten. Meestal kosten ze f 2,50. Soms 5 gulden. Het prijzenpercentage is maximaal 50%. De win- kans schommelt tussen de 1 op 3 en 1 op 6,5. De Staatsloterij heeft met 51% het grootste marktaandeel, daarna volgen Lotto (inclusief krasloten) en Postcodeloterij met 21% en de BankGiroloterij met 7%. Nog voor de introduktie van krasloten is uitvoerig stil ge staan bij de kans op gokversla ving. Uit onderzoek in omrin gende landen blijken zich daar geen problemen te hebben voor gedaan. Na twee jaar is in Nederland een evaluatieonderzoek gedaan, de resultaten waren als volgt: Ruim 98% van de kraslotspelers koopt nu en dan een paar loten, Gemiddeld wordt er in Neder land minder aan krasloten uit gegeven dan aan andere kans spelen. Er zijn hier geen gevallen van kraslot-verslaving bekend We kunnen dus rustig doorkras- sen, doe mij er nog maan een. Zes van mijn collega.'s doen mee. Zeven kerstkrasjes voor 35j gul den, de opbrengst f 7,50. Maar, zo hoor ik vaak in mijn directe omgeving: 'het is tenslotte voor een goed doel'. MIDDELBURG - Marcel Hemmer, de arbiter die door het uitdelen van een kopstoot landelijke bekendheid kreeg, zet definitief een punt achter zijn scheidsrechterscarrière. Hij heeft in vrijwel alle landelijke media de nodige aandacht gevraagd en gekregen, echter de KNVB kent geen pardon: de schorsing blijft gehandhaafd. Marcel Hemmer vóór de opnamen van het programma Heb ik Dat van Mark-Klein Essink. vijzigde afsluittijden kerst-nieuwjaar ve dinsdag 22 december: is dienen uiterlijk maandag 21 dec. om 9.30 uur in ons te zijn; redactiekopij uiterlijk om 11.00 uur Uitgave dindag 29 december: dienen uiterlijk maandag 28 dec. om 9.30 uur in ons te zijn; redactiekopij uiterlijk om 9.00 urn- is: Boekhandel Van der Hoeven, Spuistraat 94, en Bruna Loek, Lange Delft 39, Middelburg Ons kantoor is gevestigd: Vrijlandstraat 33d te Middelburg. Ks Ons postbusnummer: 7011, 4330 GA Middelburg U prettige feestdagen en een gelukkig nieuwjaar We worden de laatste tijd weer met een regelmaat van de klok geconfronteerd met vormen van zinloos geweld en an dere rottigheid op straat. De prote stacties van vorig jaar zijn al weer lang> vergeten en in sommige botte her senen leeft het idee dat je juist zo iets zinloos moet doen om wat voor te stel len. Het is ook geen probleem meer dat in de 'ver-van-mijn-bed-show' speelt, het is bij u en mij voor op straat. De aanleiding tot geweld is vaak eenvou dig, verkeersgedrag, vermeende bele digingen, of gewoon het last hebben van elkaar. De tolerantie is ver te zoe ken en de slachtoffers makkelijk te vinden. Hoe zou de man die vorige week in de Goese St. Adriaanstraat in elkaar getrapt en geslagen werd zich nu voelen? Denken die 'stoere' binken daar wel eens aan. Hoe hebben de pils jes, gekocht van het geroofde geld van die man, gesmaakt? Hopelijk bitter als gal. Maar u weet, je mag de plegers van die wandaden niet slaan, zelfs niet in de boeien. Gisteren zat ik met een ou dere vrouw in de trein; ze was van 1915 en welbespraakt. Vorig jaar om deze tijd was ze in Middelburg van haar tas beroofd door een goed uitzien de jongeman die haar eerst voorbij ge lopen was. 'Dat was natuurlijk om te kijken of er niemand aankwam', ver duidelijkte ze. Ze had haar tas niet zonder slag of stoot afgegeven en haar aanvaller kwam nog ten val. Uiteinde lijk ging hij er met de buit van door. 'Ér zat niet veel in, maar dat je zoiets overkomt, dat blijft heel lang bij je hangen. Dat raak je zo maar niet kwijt', besloot ze. Misschien heeft die jongen net zo'n omaatje en mag hij er bij het kerstdiner naast zit ten. Dan denkt hij er misschien nog eens aan terug. W

Scheldebode | 1998 | | pagina 1