Kerst 1998 Kerst inderen en Kerst J m*- W mm.j m WWM tje Hel blijft feest met De Scheldebode actief op Markt Kerstbrunch SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 16 DECEMBER 1998 MA/ X. MIDDELBURG - De spirituele sociëteit Middelburg houdt zaterdag 19 december een kerstlezing vanaf 20.00 uur in de Stadsschouwburg, kosten 25 gulden. Thema van de lezing is: Het licht van de eigen zelfgeboorte. SEROOSKERKE - Vrijdag 18 december in de Nederlands Hervormde kerk kerstconcert van muziekvereniging EMM en Een in Geest en Streven, aanvang 19.30 uur, entree gratis. BIGGEKERKE - Op 26 december wordt in het centrum een kerstrit, puzzeltocht voor auto's, gehouden. Inlichtingen bij het MAC de Zeeuwen, telefoon 467301. MIDDELBURG - Zeeuwse middag in kerstsfeer. Dat gebeurt zondagmiddag 20 december in de Schouwburg vanaf 14.30 uur. Er zijn optredens vasn zangkoren en muziekgezelschap pen. Entree f 12,50. Reserveren kan via telefoon 0113-351317. MIDDELBURG - Het vocaal ensemble Elancore verzorgt zon dag 20 december een adventsconcert met samenzang, aanvang 15.30 uur in de Koorkerk van Middelburg en woensdag 23 de cember vanaf 20.00 uur in de St. Jacobskerk van Vlissingen. Entree f 12,50. Voor kinderen geldt een speciaal tarief van 5 gulden, mits ze onder begeleiding van hun ouders zijn. Een deel van de netto-opbrengst wordt besteed voor de aanschaf van nieuwe muziek, een ander deel gaat naar de watersnood slachtoffers in Midden-Amerika. MIDDELBURG - Wijkvereniging Dauwendaele houdt zater dag 19 december een kerstbal met loterij in Ontmoetingscen trum Dauwendaele. De zaal is om 20.00 uur open. Iedereen is welkom, leden van de wijkvereniging betalen 5 gulden, niet- leden 'n tientje. PAGINA 15 notsseW» December cadeautjesmaand. Vind je het ook zo moeilijk om een cadeautje te vinden voor de man of vrouw die ei genlijk alles al heeft? Probeer het dan toch eens te zoeken in de humoristische sfeer. Een beetje plagen mag best. Zoek bij het karakter of de eigenschappen van iemand (die een grap op zijn tijd weet te waarderen) een hebbedingetje, dat de lachspie ren in beweging zet. Een trend die eigenlijk altijd al sluimerde, maar in deze tijd vol knuffelbehoefte oplaait als nooit tevoren, wordt gevormd door de knuffels in alle soorten en maten. Het kost een paar centen maar je steelt de show als je haar (of hem) verwent met een levensgrote knuffelbeer. 1 Voor goed bevriende stellen, echtparen en/geliefden zijn er de gekste gimmicks te koop, die 'recht geven' op een waanzinnig leuke kerst. Bijvoorbeeld: is zij iemand die helemaal idolaat is van mooie lingerie? Beschikt ze boven dien over humor en weet je dat het volgende cadeautje niet als kwetsend of aanstootgevend wordt ervaren? Dan is dat onderbroek je, waar op de ene broekspijp 'Eerste Kerstdag' en op de andere broekspijp'Tweede Kerstdag' staat vermeld een aardig idee. Het broekje gaat vergezeld van een voorbedrukt kaartje, waarop staat te lezen: 'U bent van harte uitgenodigd tussen de feestdagen'. VLISSINGEN - Zaterdag 19 december verzorgt de Vlissingse Oratoriumvereniging om 20.00 uur een kerstconcert in de St. Jacobskerk. Bas-bariton Math Dirks is er een van de solisten. Entree 25 gulden. MIDDELBURG - In hotel Ameville wordt zaterdag 19 decem ber een kerst-jazzconcert verzorgd door de New Orleans Red Beans, aanvang 21.30 uur. Prijs voor donateurs 5 gulden, niet- donateurs betalen f 12,50. Aan het concert gaat een diner voor af. Reserveren kan via telefoon 613138. Kosten voor donateurs f 47,50 en voor niet-donateurs 55 gulden. MIDDELBURG - Zaterdag 19 december 19.30 uur in de Nieu we Kerk kerstsamenzang, toegang gratis. MIDDELBURG - Vrijdag 18 december houdt wijkvereniging Zuid in het Zuiderbaken aan de Rentmeesterlaan 245 een kin derbingo, aanvang 19.00 uur. Entree leden 3 gulden, niet-leden 6 gulden. Zaterdag 19 december een kerstbingo, aanvang 20.00 uur, toegang vanaf 18 jaar. De hoofdprijs blijft nog een verras sing. VLISSINGEN - In de wijken Paauwenburg en Groot Lamme- renburg en op het Fort in Vlissingen worden kerstbomen ge plaatst bij de invalswegen. Kinderen uit de diverse wijken ma ken die in de bomen komen te hangen. De gemeente stelt de be nodigde financiën beschikbaar voor de aanschaf van de verlich ting. De algemene coördinatie is in handen van de Adviesgroep P20. VLISSINGEN - De school van het Gouden Rozenkruis verzorgt donderdag 17 december vanaf 20.00 uur een lezing in het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaarstraat. Het thema luidt: de geboorte van het licht. Entree 5 gulden. VLISSINGEN - Donderdag 17 december brengt de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren vanaf 19.30 uur in het Arse naaltheater een musical. Het is een jaarlijks terugkerend spek takel voor ouders, leerlingen en genodigden. Vrijdag is er op nieuw een uitvoering, dan voor alle leerlingen van de vestiging Vlissingen. Het musicalverhaal gaat over de tegenstelling na- tuur-mens. Het is een produktie van leraren en leerlingen. MIDDELBURG - Het Zeeuws Orkest geeft deze maand een drietal concerten. In de Concertzaal te Middelburg op donder dag 17 december en het besloten concert in de Sint Jacobskerk te Vlissingen wordt gegeven op vrijdag 18 december. De aan vang is telkens om 20.00 uur. Deze winterserie staat onder lei ding van de bekende violist en dirigent Lev Markiz, onlangs on derscheiden tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Solist is Bart Schneemann (hobo). Op het programma staan werken van Rossini, Bellini, Mendels- shohn, C.M. von Weber en Shostakovitch. Zij worden uitge voerd door het strijkerorkest van het Zeeuws Orkest. Het pro gramma in het teken van het klassieke repertoire, en bevat een veelheid aan thema's en muzikale invalshoeken. De strijkers komen speciaal in beeld tijdens de symfonie van Mendelssshon, waar het langzame eerste deel wordt gevolgd door het dreigen de en dramatische Allegro. Vervolgens in de Kammersymfonie van Shostakovitch, die door de componist is opgedragen aan de slachtoffers van het fascisme en van de oorlog. In de romanti sche, melodische hoboconcerten van Bellini en Carl Maria von Weber schitter Bart Schneemann, die door zijn virtuositeit veel gevraagd wort in Europa en in Amerika. In Goes zijn kaarten verkrijgbaar aan de kerk en bij boekhan del De Koperen Tuin (tevens via de ZTS-kassalijn (0118) 659659). In Middelburg aan de Stadsschouwburg en door tele- fonish te reserveren op nummer (0118) 659659. In Vlissingen is een beperkt aanthl kaarten beschikbaar voor Vrienden van het Zeeeuws Orkest. boboho De man achter de wli® baard De kerstman, of zoals de Amerikanen hem noemen Santa Claus. Waar komt deze goedmoedige, gulle, altijd vrolijke figuur vandaan? De figuur in rood jasje, witte bontkraag en hoge laarzen, zoals we die nu kennen, is in de jaren twintig van deze eeuw ontstaan. In 1922 beschreef de Amerikaanse schrijver Clement Moore Santa Claus in zijn gedicht 'It was the night before Christmas' als een op gewekte grijsaard, die als gulle gever in een door rendieren voortge trokken slede in één nacht de wereld overvloog om in miljoenen huiskamers cadeautjes onder de kerstboom te leggen. In 1930 kreeg illustrator Hadson Sunblom van de Coca Cola- company de opdracht om voor de drukke kersttijd een campag ne te ontwerpen, waarin Santa Claus een prominente rol moest spelen. De rode mantel en de witte bontkraag waarmee de kerstman werd uitgedost, be rustten dus niet op louter toeval, want rood en wit waren de Coca Cola-kleuren van het eerste uur. Voor het uiterlijk van de gemoedelijke, dikke, opgewekte grijsaard stond J Lou Prentice model. Zolang hij leefde poseerde hij gewillig voor de vaardige potloden van Sun blom. Na het overlijden van Prentice keek Sunblom wat vaker in de spiegel en nam zijn eigen (in middels goedgevulde en grijswit geworden) beeltenis als model. Als we dieper de geschiedenis induiken is het kerstfeest eigen lijk maar een tamme afspiege ling van de grote midwinter feesten. Na de 'zonnewende' werden de nachten korter en de dagen langer. Het Midwinterfeest was een ge legenheid om uit de band te springen. Op de akkers en de velden kon niet meer gewerkt worden, dus werd dat als een ideale gelegenheid aangegrepen om zich na de gedane arbeid uit te leven, om zich daarna weer 'f met maagkramp, hartkloppin- 'gen en gigantische katers voor te bereiden op een nieuwe jaar cyclus van hard werken, van planten en oogsten, van geboor te tot slacht. En ook van huwe lijk tot geboorte. Het Midwinterfeest, de winter zonnewende, waarin zowat alles kon en mocht. Hooibergen wer den opgezocht, groots werd ge geten, fantastisch gedronken. In plaats van 'Stille Nacht, Hei lige Nacht' en gefluister bij een spelletje domino, waren mid winterfeesten gebeurtenissen waar sommigen letterlijk niet meer van bijkwamen. Een tijd van jolijt! Deze associatie met jolijt is niet voor niets. De Kerstman heet in het Fins nog steeds 'Joulopukki'. In het oud-Noors is het 'Jol', dat dicht bij ons 'joel', of 'joelen' komt. In het Engels is de kersttijd bekend als 'Yuletide'. Nu nog, als Fran sen het hebben over het kerst feest in Duitsland of in de Elzas, hebben zij het niet over 'Noël', maar over 'Joel' (joelen). Het was een feest waarin afscheid genomen werd, waarbij dood en vruchtbaarheid hand in hand gaan, een afscheid en een nieuw begin. Overigens kan er vandaag de dag een bezoekje worden ge bracht aan de Kerstman. Hij woont en werkt precies op de Poolcirkel in Finland, waar hij zijn payakula heeft, zijn werk plaats. In het dorp waar de Kerstman woont, heerst het hele jaar kerststemming en heeft hij zijn eigen postkantoor. Achter de werkplaats van de Kerstman is een Park Van Stilte gelegen, waar schoolkinderen uit Rovaniemi dieren, lantaarns en zelfs een kapel uit sneeuw hebben gebeeldhouwd. Een sprookje, dat werkelijkheid is. De Kerstman bestaat echt. I IHf j r TV- r MmBÊ xfflillr fm Het Kerstgevoel van kinderen, hoe beleven kinderen Kerstmis. Een verhaal over het gevoel en de emotie van kinderen tijdens Kerstmis. „Ik vond het zo zielig dat Maria en Jozef op een ezeltje door de stad liepen en dat ze nergens binnen mochten komen. En Maria had hartstikke veel pijn, want ze moest een kindje krijgen. En ze hadden niet eens voor een dokter gebeld, nou stel je voor dat het verkeerd was gegaan, dan hadden we geen jezuskindje gehad op de wereld. En dan zou ik zeggen: dat is de schuld van al die mensen waar ze niet naar binnen mochten", vertelt Sandra van acht jaar. Ze is zichtbaar teleurgesteld in de harteloosheid van de medemens in die dagen. vlees. Maar ik denk dat God er achter zit en dat hij regelt dat die mensen het later ineens heel goed krijgen en rijk worden, net als Maria en Jozef vroeger." Ongetwijfeld zou Paars II vallen als het stemmen aan deze kinde ren met zoveel rechtvaardig heidsgevoel zou worden overge laten. Petra van negen jaar maakt zich zorgen over het jaar lijks herhalen van de hele 'ellen de': „Dat is toch niet normaal meer, als ze elke keer moeten zoeken naar een stal, en ze moe ten altijd weer kou lijden. En dan komen ze met bloed in em mers aanlopen en dat wordt uit gesmeerd op de deuren en dan moeten ze weer uitkijken dat ze het kindje Jezus niet per onge luk meenemen." Joeri (7) denkt meer aan de huiselijke hoogtepunten met Kerstmis: „Het leukste is het versieren van de kerstboom, dan mag ik papa helpen. En dan gaan alle mooie ballen in de boom. Maar eerst moet die in de emmer met heel veel zand. Op het laatst houdt papa mij vast en dan tilt hij mij hoog op en dan mag ik de piek op de kerstboom zetten." Sandra is dit jaar gebombar deerd tot huis-deejay: „Papa en mama hebben hele mooie liedjes op een bandje gezet, allemaal van Kerstmis. En ik moet oplet ten als het bandje stopt, dat ik hem dan omdraai en meer lied jes kan draaien. Dus dan kan ie dereen verder luisteren." Robin verheugt zich het meest op de komst van opa en oma: „Dan gaan we met zijn allen aan tafel zitten. Die is heel mooi ge dekt en dan komen er eerst alle maal kleine hapjes en dan denk je dat je heel veel eet, maar dat valt wel mee. En tussen het eten door mogen we dan cadeautjes uitpakken. Dat zijn kleine ca deautjes heeft mama gezegd, want met sin terklaas krij gen we al heel veel. Maar opa en oma geven ons met Kerstmis hele leuke dingen waar om kunt lachen en mee spelen." Maaike (9) droomt al een beetje weg als ze denkt aan de avond mis, die ze het vorig jaar voor het eerst meemaakte op kerst avond. „Het is dan wel laat kom laat uit bed en dan kan ik het goed volhouden. Dan is iedereen in de kerk blij en dan wordt er prachtig gezon gen. Maar dan kan ik bijna niet wachten tot we naar huis gaan, want dan is de ta fel gedekt en eten we heel lekker kerstbrood en be schuit met muis jes, want dat doen mensen ook als er een ander kindje is geboren. Nu is kindje Jezus geboren en dan eet de hele wereld beschuit met muisjes. En dan mag je heel laat opblijven en nog wat meer eten met limonade erbij. Dan brengt mama mij naar bed en dan ligt mijn nieuwe jurk klaar voor Kerstmis." Robin van bijna tien, die met in teresse heeft geluisterd naar Sandra, ziet daarin zelfs een vergelijking met de actualiteit in de laat twintigste eeuw: „Ik vind het stom dat je andere mensen niet helpt. Als ze met een bus uit een heel arm land komen, en ze hebben honger en bijna geen normale kleren, dan is het heel erg als ze in een bos moeten blijven waar het nat is en koud. Dat had de minister van Nederland gezegd. Iedereen moet maar brieven schrijven naar de koningin en zeggen dat die arme mensen hier een huis en verwarming en kleren met veel goed eten moeten krijgen. Ook moeten ze met Kerstmis een versierde boom hebben met wat kleine cadeautjes, net als bij ons thuis. Die mensen willen toch ook Kerstmis hebben, net als wij. Zij zijn ook mensen van MIDDELBURG - Op 18, 19 en 20 december wordt door de centrale vereniging van de Ambulante Handel een sfeer volle kerstmarkt gehouden op het marktplein. Vrijdag en za terdag van 10.00 tot 17.00 uur, zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Een flink aantal winkeliers presenteert zich in de grote tent, op het plein zelf komen kersthuisjes te staan die be mand worden door marktlie den. Er is gekozen voor een di versiteit aan ^.produkten, ze hebben ge meen dat ze alle maal iets met kerst te maken hebben. (t Er zijn fruit- stalletjes, haantjes aan het spit, Belgische pralines, snoep, koek, mode en huishoudelijke geschenken. Verder natuurlijk opgemaakte kerststukjes, kerstgroen en zelfgemaakte poppen, speelgoed en sie raden. Drie dagen lang komt er een heuse kerstman die bonnetjes uitdeelt. Hiervoor krijgt men warme chocomel en een mandarijn. Ook zijn er bonnen voor kerststaven, die dan maar f 1,50 kosten. In de grote tent is een horeca- hoek ingericht, er zijn allerlei lekkernijen en glühwein. Vrij dag treedt de dansgroep Streetfunky's op met zangeres Ramona en zaterdag het Mid delburgse amusementsorkest Humoresk, afgewisseld door zanger Joy. Zondag kan men genieten van de swingende klanken van dans- en amuse mentsorkest Sway. Idee Van plan om eerste of tweede kerstdag uit eten te gaan? Dan is het niet zo'n gek idee om op de andere kerstdag, als er bij voorbeeld 's ochtends lekker wordt uitgeslapen, een kerst- brunch te houden, waarover uren kan worden gedaan. De dagindeling zou er als volgt uit kunnen zien. Spreek af dat ie dereen zich uiterlijk om half elf meldt. Gezamenlijk drinken we dan een vol glas vers ge perste sinaas appels, eventu eel aan gelengd met een beetje verse ci troen sap. Met kleine teugjes drinken. Om elf uur jas sen aan en een flinke wandeling maken. Afhankelijk van het weer en de conditie: een half uur tot ruim een uur. Daarna kan de brunch beginnen. Natuurlijk zijn er de verse broodjes en ligt er vers brood in mandjes of schalen. Naast het beleg dat iedereen graag lust, is er voor de feestelijke gelegen heid heerlijk niet-alledaags be leg. Pittige 30+ belegen kaas, ontvette achterham, plakjes kalkoenfilet, maar ook wat zoet beleg in allerlei overheerlijke variaties (zelfgemaakte marme lade) mogen niet op de feeste lijk gedekte tafel ontbreken. Voor de liefhebbers staan er kannen melk klaar en kannen met water, schalen met muesli en cornflakes, en fruit in soor ten en maten (geschild, gepeld, gesneden en in partjes verdeeld, eventueel overgoten met wat vers fruitsap). Schenk een fees telijk glaasje champagne. In warmhoud schalen en pan nen vinden de gasten ragoüt, heldere bouillon met stukjes ei, tomaten met gehaktvulling, sa lade met stukjes kipfilet (de kip niet in boter bakken, maar in bouillon met knoflook berei den, en de salade overgieten met een aparte licht-zoete avo- cadosaus), vers gekookte ei eren, stukjes roerei en warme kleine braadworstjes. Zowel koffie, thee als witte wijn of een lichte rode wijn zijn de vloeiba re 'begeleiders'. Bij wijze van dessert is een slanke aardbeienrol heerlijk, maar u kunt natuurlijk ook kie zen voor een romige ijstaart. Voor de liefhebbers is een (niet te zoete) Irish Coffee een ver rukkelijke 'afromer' van deze brunch. Smakelijk eten!

Scheldebode | 1998 | | pagina 15