«3 CO S li!' J Batig saldo van alle concerten gaat naar Unicef 'Roemenen hebben morele steun nodig' raw V A Scheldebode SNOWBOARD <V. w s r r- H De lopende eter Zomerliefde Hoofdprijs naar Arnemuiden E 1 L K E W E E K H U 1 IS AA N H U 1 S OP Hulp aan Roemenië bezoekt regelmatig dorpjes op het platteland c mi LU N LU WOENSDAC^nL)ECEMBER 1998 M/V Vriendin Htmfijk SCHELDEBODE GROENKALENDER 1 %C HERE Bij de Jumbo Supermarkt aan de Churchillaan staat op het ogenblik een wens-kerstboom. Deze week aandacht voor mode, wonen en kerst op een speciale pagina. Woensdag 16 december is er kerstsamenzang in de kerkzaal van wijkcentrum Open Hof. KAMAHL ZINGT VANDAAG EN MORGEN IN VLISSINGSE ST. JACOBSKERK Unicef Kamahl Paar keer Afhankelijk Dankbaar i lÉf '0. %mam 'v rdl Kleinschalig Gewijzigde afsluittijden kerst-nieuwjaar Wij wensen U prettige feestdagen en een gelukkig nieuwjaar O Verkoop Verhuu Onder Leuke aanbied i in boards ♦t- jHiüieportret ibyportret F0708TU»10 TM.0 V*« Ht at«U4Ut* rifte.-teffan 75 - W C. Dauwendade Mtddelburt; 0118-640317 Smoking voor maar ƒ249" voor maar Gratis smokinghemcl zolang de voorraad strekt BOS-MEN-SHOP Goes, Lange Vorstsiraat 56, Middelburg, Lange Delfl 1, Middelburg Lange Del ft 37, ARNEMUIDEN - Begin oktober stond in De Scheldebode een fotopuzzel. Inmiddels zijn de prijswinnaars ervan bekend. De hoofdprijs van 300 gulden gaat naar Adri Louwerse in Arne muiden; de 150 gulden zijn voor Patrice van den Bos in Middel burg; 100 gulden voor K. van de Ketterij in Arnemuiden en de prijzen van 50 gulden voor: Joke Wielemaker Serooskerke; fa milie Gunter Middelburg; D. van Dam Middelburg; familie Clarijs Middelburg; V. Walkschaerts Middelburg; G. Muis Ar nemuiden. De prijs van 25 gulden gaat naar: D. van Elten Mid delburg; H. de Visser Middelburg; M. Kruis Middelburg; mevr. Wayboer Middelburg; mevrouw Cevaal Serooskerke en Joke Paczek Vlissingen. De prijswinnaars krijgen schriftelijk bericht thuis. Adri Louwerse uit Arnemuiden won de hoofdprijs van de fo topuzzel. Hij kreeg van Mineke Crucq namens de Scheldebode een cadeaubon van 300 gulden. Vrijlandstraat 33d, (ingang links naast Kadaster) Middelburg. Postbus 7011; 4330 GA Middelburg. Telefoon 0118-652700 fax 652701. STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP Eten doen wij op verschillende manieren. Het meest gebruike lijke is thuis, zittend aan de tafel. En bij weinig tijd, ook wel eens lopend, in de keuken, komt ook voor tijdens de lunchpau ze. Dan wordt buiten een wandelingetje gemaakt, waarbij we ons tegoed doen aan een meegenomen broodpakket of een zakje friet. Al rennend eten lukt ons niet. De gele kwikstaart lukt dat wel. Hardlopend door een weiland probeert hij alles wat vliegt of wegrent te pakken. Daarbij hebben we het dan over insekten. Want de gele kwikstaart eet allerlei kleine diertjes, bijvoorbeeld spinnen, muggen en diverse soorten vliegjes. Maar naast deze methode om voedsel te bemachtigen en op te eten maakt deze slanke, aan de onderzijde geel gekleurde zangvogel, het nog spectaculairder. Al vliegend, dalend en stijgend en zwevend door de lucht is hij ook nog wel eens op voedseljacht. Deze met gele onderzijde en olijfgroene bovenzijde gekleurde zangvogel, zien we niet in de winter. Veertig tot zeventig dui zend paartjes die van maart tot september in Nederland voor komen, overwinteren in Afrika. Mannetjes keren het eerste te rug. Als ook de vrouwtjes gearriveerd zijn, worden zij d.m.v. sierlijke vlucht-dansen, opgeluisterd met een onopvallende zang, met roepelementen tussendoor, verleid. Tussen mei en ju li worden ongeveer vijf spilvormige eieren gelegd in een kuil in de grond, onder dichte vegetatie. Tijdens het broeden blijft het mannetje zingen en dansen in de lucht, maar dat doet hij om ri valen uit zijn territorium te houden. Het woon- en broedgebied van de gele kwikstaart is vooral in akkers en nog liever wei landen, met voorkeur voor de wat vochtigere. Waarschijnlijk omdat deze de laatste jaren veel verkaveld en droger gemaakt zijn is het aantal gele kwikstaarten in Nederland gering afgeno men. Gele kwikstaarten hebben veel soortgenoten. In Europa komen er acht voor, in totaal zijn er zo'n veertig. SCHELDEBODE VLISSINGEN - Vandaag en morgen (9 en 10 december) zingt de Australische zanger Kamahl samen met het Grootkoor Zee land in de St. Jacobskerk. Het concert staat in het teken van kinderfonds Unicef. De concerten beginnen om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW Vlissingen en Druk kerij/Boekhandel Fanoy aan de Markt in Middelburg. Het Grootkoor Zeeland is een projectkoor dat in 1997 is opge zet door dirigent Nan van Groe ningen. Het telt op het ogenblik zo'n driehonderd enthousiaste zangers en zangeressen. Elk jaar worden koorprojecten opgezet. Die van deze week staan na tuurlijk in het teken van kerst. Het toernee van Kamahl staat in het teken van Unicef. Tijdens de concerten staat in de concertza len en kerken een stand waarin vrijwilligers van Unicef infor matie geven over het werk van Kamahl, vandaag en morgen in Vlissingen. deze organisatie. De opbrengst van de optredens gaat naar een project in Sri Lanka genaamd: 'ondervoeding van kinderen'. De helft van de kinderen in Sri Lanka beneden de vijf jaar is ondervoed. Unicef steunt een nationaal plan om ondervoeding van kinderen te voorkomen door verbetering van de voedingsge woonten. Bovendien worden activiteiten op touw gezet om de levensom standigheden te verbeteren. Dat kan distributie zijn van vitami nen en mineralen. De aanleg van moestuinen en veilige drinkwa tervoorzieningen De Australische zanger Kamahl is zeker geen onbekende in ons land. Hij heeft een carrière op gebouwd die hem naar concert zalen in heel de wereld bracht. Hij heeft 80 gouden en platina platen en stond vele malen num mer één in de hitlijsten. De grote doorbraak kwam in 1975 met The Elephant Song, destijds speciaal gecomponeerd voor het Wereld Natuurfonds. Tot medio deze maand is de zan ger in Nederland, hij treedt met diverse angkoren in diverse plaatsen op. Het Grootkoor Zeeland. mm AAGTEKERKE - „Je voelt je weieens beschaamd als je de situatie in Roemenië vergelijkt met wat wij hier hebben", vertelt Nel Louwerse. Samen met haar man, kinderen en andere comitéleden bezoekt ze zo'n vier keer per jaar het voormalig communistische land. M- m 0 Er worden inzamelingsacties gehouden voor de mee te nemen voedselpakketten. Per keer gaan er ongeveer honderd mee. door Hanneke Bulten Niet met als hoofddoel vakan- tievieren, maar om de bevolking in de kleine dorpjes te voorzien van de eerste levensbehoeften en de broodnodige morele steun. In '89 is de familie Louwerse voor het eerst naar Roemenië geweest en drie jaar daarna hebben ze de Stichting Hulp aan Roemenië (SHR) opgericht. Sindsdien gaan ze er een paar keer per jaar naar toe. „Het land werkt verslavend. Als je er eenmaal bent geweest, wil je steeds weer terug," bekent Kees Rottier, die ook actief is voor de stichting en regelmatig meegaat. In oktober zijn ze voor het laatst geweest met als bestemming Po- clusa, een klein dorpje. In een transportbus met aanhangwa gen, allebei vol met voedselpak ketten, tweedehands kleding, lectuur en andere nuttige en praktische spullen, ging de reis naar het land waar de wederop bouw na de val van het commu nisme moeilijk op gang komt. De stichting verzamelt kleding, collecteert en houdt acties voor de mee te nemen voedselpakket ten en is dus geheel afhankelijk van de vrijgevigheid van andere mensen. Over gebrek daaraan hoeven ze niet te klagen, met de inzame lingen en acties wordt altijd en thousiast meegedaan. Per trip gaan er ongeveer honderd voed selpakketten mee die de helft van de ruimte vullen die be schikbaar is in de bus met aan hangwagen. De andere helft wordt gevuld met andere spul len, onder meer kleding. De SHR heeft intensief contact met verschillende dominees in het Hongaarse deel van Roe menië. Via hen worden de aan gekomen spullen verkocht on der de bevolking tegen een rede lijke prijs. De Roemenië-gangers kiezen bewust voor het laten verkopen van de goederen in plaats van het gratis uitdelen ervan. „Zo krijgt het gekochte een be paalde meerwaarde. Als je het zomaar krijgt, wordt het heel snel gewoon," legt Nel uit. De opbrengst van de spullen wordt door de plaatselijke dominees besteed aan bijvoorbeeld het opknappen van de kerk. De plaatselijke bevolking leeft van de opbrengsten uit de land bouw, die niet echt geweldig zijn. „De mensen in Poclusa en ook in andere dorpjes vinden het heel moeilijk om zelf iets op poten te zetten, bijvoorbeeld een bedrijf je. Ze tonen weinig initiatief. Sinds de revolutie in '90 zijn ze vrij om te doen wat ze willen, maar daar kunnen ze niet goed mee omgaan." „Ze doen wat ze moeten doen, maar hebben verder geen stimu lans." „Roemenië is een prachtig land", vertelt Joost Louwerse enthousiast. „Je moet er alleen 's winters niet naar toe gaan, de wegen zijn erg slecht. Er is nauwelijks verlich ting en al het verkeer gaat over dezelfde weg". Meestal zijn ze zo'n tien dagen onderweg. Alles moet van te vo ren goed geregeld worden om dat er aan de grens Roemenië- Hongarije een strenge controle is. „We hebben al een keer tien uur moeten wachten voordat we door konden rijden." De reis duurt ongeveer twee da gen en de rest van de tijd wordt doorgebracht met het verster ken van oude contacten en het maken van nieuwe. De bevol king is hun erg dankbaar en kijkt tegen hen op. „Als we ergens gaan eten, vra gen we ons soms af hoe ze aan bijvoorbeeld een goed stuk vlees komen. Het blijkt dan dat ze zoiets maar eenmaal per twee maanden te pakken kunnen krijgen." X*. - A Vs 1-v V <TOKaaaai ïm F*, trJ."A i-'4w tf vr~ --g 0 Nel en Joost Louwerse en Kees Rottier, alledrie actief voor de Stichting Hulp aan Roemenië. nisme opgroeit, is misschien pas in staat om echt iets op te bou wen. Er zijn nu al wel wat klein schalige bedrijfjes, maar dat stelt niet veel voor." De SHR heeft behalve in het Hongaarse gedeelte van Roe menië ook nog een project lopen in het vroegere Moldavië. Er is daar een jeugdgevangenis en zij steunen de jongeren in de vorm van een opleiding, zodat ze als ze vrijkomen normaal in de maatschappij kunnen functio neren. Ook adopteren ze gezinnen in die streek. Vooral de morele steun heeft de bevolking van Roemenië hard nodig. Joost Louwerse: „Ze moeten eerst de wil hebben om nieuwe dingen op te bouwen anders hebben de middelen die wij bie den weinig nut. De volgende ge neratie, die niet met het commu- Uitgave dinsdag 22 december: Advertenties dienen uiterlijk maandag 21 dec. om 9.30 uur in ons bezit te zijn; redeactiekopij uiterlijk om 11.00 uur Uitgave dindag 29 december: Advertenties dienen uiterlijk maandag 28 dec. om 9.30 uur in ons bezit te zijn; redactiekopij uiterlijk om 9.00 uur Ons inleveradres is: Boekhandel Van de Hoeven, Spuistraat 94. Vlissingen en Bruna Loek, Lange Delft 39, Middelburg Ons kantoor is gevestigd: Vrijlandstraat 33d te Middelburg. Ons postbusnummer: 7011, 4330 GA Middelburg Het was de laatste dagen knap koud en mijn vaste route door de stad bracht mij in m'n cafeetje, even om de koffie. Aan het tafeltje in de hoek bij het raam zat hij, de klasgenoot van toen, die er altijd met de mooie meiden van door ging. Met een baard van drie, vier da gen op z'n verlopen gezicht, 'n sigaret in het gat van een afgebrokkelde snij tand, leek hij niet meer op de versier der van weleer. We raakten aan de praat over de goeie ouwe tijd, over de verkeringen, hij vooral. "Mia, wat was ze zacht en lief. Nachtenlang praatten we over de zin van het leven. Ik schreef gedichten voor haar en stuurde die op naar Cand lelight, het favoriete radio-programma voor jonggeliefden. Ze leerde je de songs van Leonard Cohen te waarde ren. Ik weet nog haar verdriet toen we samen onze laatste sigaret rookten. Het laatste glas dronken. Omdat ik zo nodig vond dat er een eind aan moest komen, de zomer was immers al voor bij. Elsje kwam. Ze had rood haar en sproeten, guitig, een echte spring-in-'t- veld. Ze moest me altijd bemoederen, ik denk dat ze nu minstens vijf kinde ren heeft. Dan was er nog Mientje, een brutaaltje, sluik haar en al vroeg een sexy meid. Bij de eerste keer zoenen ontdekte ik dat ze al een kunstgebit had, want ze zoende me zonder tanden. Ik voelde me nog te jong voor een ge- bitloze partner. Daarna Ine, Hetty, Thea, Bianca, allemaal kortstondige zomerliefdes, oppervlakkige contacten die op het eind mij geen pijn deden. Toch vergeet ik ze nooit meer en als ik over mijn leven nadenk vraag ik me wel eens af of ik de juiste beslissing heb genomen. En tijdens die over peinzingen doemt stee vast de vraag op: zullen mijn zomer liefdes, ook nog wel eens aan mij den- ken?" „Het is heel mooi als je ziet dat er toch iets tot stand komt. Daarom is het ook leuk om elke keer weer terug te komen, je ziet wat er gebeurd met de steun." Segeerstraat 66 Middelburg 0118-625440 i

Scheldebode | 1998 | | pagina 1