J JJj )J_[J (j elke dag beter Sport spreekt tot de verbeelding Jumbo is elke dag guldens goedkoper: Let op! Dit zijn geen aanbiedingen! Jumbo is elke dag de goedkoopste van Nederland! De Consumentenbond bewijst het! Jumbo is de goedkoopste van Nederland. Sir Winston Churchilllaan 49, wijk Klarenbeek, Middelburg Aanstaande zondag is het zover Dan viert Sint zijn verjaardag. En dus trakteert hij heel Nederland op cadeautjes en lekkers. Nu weet iedereen dat de Sint een echte slimmerik is. Het is dan ook logisch dat Sint zijn lekkers bij Jumbo haalt. Sowieso heeft M| daar de keus uit honderden soorten snoep, tientallen soorten koekjes en duizenden andere lekkernijen. Maar belangrijker, Sint is nergens voordeliger uit dan bij jumbo. Het scheelt hem behoorlijk wat guldens. En zo houdt-ie ook zijn Rekenpiet tevreden, jumbo, elke dag beter! elders Jumbo 10% goedkoper dan Albert Heijn 9,5% goedkoper dan Super de Boer 9% goedkoper dan Edah 8% goedkoper dan Willem Groenwoudt 7% goedkoper dan C 7 000 6% goedkoper dan Jan Linders 5,5% goedkoper dan Konmar Hiernaast ziet u de uitslag van het prijsvergelijk van de Consu mentenbond van oktober dit jaar. Conclusie: jumbo is, zonder aanbiedingen, de goed koopste van Nederland! Wij riepen dat allang, maar de Consumentenbond heeft het nu ook bewezen! Jumbo is elke dag guldens goedkoper! Spoor Atletisch Prairies Breed publiek •CHELDEBODE VAN WOENSDAG 2 DECEMBER 1998 MA/ Wie zoet is krijgt lekkers De Sint is een aardige baas. Hij vult je schoen met speculaas. Voor minder dan je denkt. Omdat Jumbo hem veel voordeel schenkt. O'Lacy's Banketbakkersspeculaas, pak 400 gram1,991,79 Bolletje kruidnoten, zak 200 gram.0/980,79 Melkunie Sinterklaasvla, pak 1 liter2,992,59 Nibb-it cocktailstaafjes of naturel ringen, per zak 1,691,49 WESTERN-RIDING: PAARDRIJDEN ALS VORM VAN ONTSPANNING Jos Poell toast groot ovaal of klein vierkant, per pak0,79 Koopmans Mix voor pannenkoeken speciaal, pak 400 gram_.1,49 Chocomel Halfvol, fles of pak 1 liter, prijs vanaf 2,45 0,59 1/19 1,98 Chocomel Vol, fles of pak 1 liter, prijs vanaf Heineken Eindejaarsbier 1999 met glas, per 6-pak Easy saucijzen- of worstenbroodjes, pak 500 gram Unox Knaks, blik 10 stuks Nieuw: Pickwick Seasons Winterthee, pak 20 zakjes First Choice cola, regular of light, fles 1,5 liter. Jumbo is gemiddeld: Nu met gratis extra Pro-kado zegels Sun pakket pak 40 tabletten spoelglans of microvloeistof zout spoelglans, per pakket 10 gratis zegels Met 2 glazen waxinelichthouders Bolletje Schuitjes of Schuddebuikjes diverse smaken, per pak 4gratiszegels Melitta filterzakjes 102 of 1 x4, per 2 pakken van 80 stuks 3gratiszegels Philips Powerlife batterijen LR03 of LR6, per blister van 4 stuks 10 gratis zegels Duvel bier per4-pak 8 gratis zegels Koopmans mix voor: fijne cake, boerencake, appeltaart of boterkoek per pak 3gratiszegels Sorbo afwasborstels duopak 5 gratis zegels Fresh Quality bamipakket per schaal 400 gram 10 gratis zegels Reverend kruidenbrie vers van het mes, per 100 gram 5gratiszegels Coberco MilkSr Fruit diverse smaken, per pak 1 liter 3 gratis zegels Pro-kado aanbiedingen gelden van maandag 30 november t/m zaterdag 5 december Elke dag: guldens goedkoper Elke dag: Elke dag: service met 'n glimlach voor al uw boodschappen Elke dag: is vers ook echt vers Elke dag: vlot winkelen Elke dag: Elke dag: Niet tevreden? Geld terug! staan uw wensen centraal Genoemde prijzen gelden in de Jumbo-vestiging, Sir Winston Churchilllaan 49, wijk Klarenbeek, Middelburg. 49-98 VROUWEN POLDER - Paardrijden mag als zeer popu laire sport beschouwd worden. Maar op dit moment mag het Western- riding zelfs nog populairder ge noemd worden. Steeds meer mensen zien deze bijzondere vorm van paardrijden als een prima manier om te ontspannen. Een sport die spreekt tot de verbeelding. Maneges springen handig in op deze nieuwe rage bin nen de rijsport. Zondag 13 december kunnen geïnteresseerden ken nis maken met ver schillende kanten van het western riding bij Manege De Eendracht. lende vormen. Trail-riding is een van de meest bekendste: de cowboy rijdt in de vrije natuur een trail-parcours. Trail betekent letter lijk 'spoor'. Het gaat dan om obstakels zoals bijvoorbeeld het ope nen en sluiten van een hek, een houten brug waarover mens en paard moeten rijden, het nemen van een boomstam of een Van oorsprong is het Western- riding een Amerikaans fenomeen. Ontstaan uit het werk dat verricht werd door cowboys, die samen met hun paard enorme kuddes vee begeleid den. De cowboy had door dit werk een paard nodig met een rustig en werkwilliger karakter. Het paard moest ook vrij atle tisch zijn en met één hand te besturen, zodat de cowoy met zijn andere hand gewoon kon werken. Deze situatie, gecom bineerd met vrijetijds spelen, werd de basis van de Western rijstijl. Cowboys bestaan ove rigens nog steeds in, bijvoorbeeld, Arizona. Cowgirls kom je naar alle waarschijnlijkheid meer tegen in wed strijdverband. De wedstrijdsport is een belangrijk onder deel van Western Ri ding. Er zijn drie hoofdgroepen: dres suur, snelheidsspelen en het werken met vee. Vaak wordt met zoge naamde quaterhorses gereden of met Arabie ren. Het Western-ri- ding heeft veel takken, alleen al de dresuur bestaat uit 11 verschil- viertje. Alles te paard natuurlijk. Of het ver voeren van een zak van A naar B. Behendig heid is hierin het sleu telwoord. Natuurlijk zijn er wat overeenkomsten met de in Europa van oudsher bekende Engelse rijstijl. Het paard moet in balans lopen, moet nageeflijk zijn en de ruiter of cow- sfeer en in de vrije na tuur rijden. En dan valt te denken aan Western-riding. Het roept beelden op van eindeloze prairies, van ruimte en schitte rende vergezichten. Op 13 december, van 10.00 uur tot 16.00 uur, zal het Westernriding- team van manege De Eendracht een trailcli- nic, zeg maar: een openbare les, verzor gen met Peter Si mons. In de trail speelt het vertrouwen van het paard in de ruiter een belangrij ke rol. De ge hoorzaamheid van het paard, de intelligentie en het gemak waarmee het paard zich door het parcours beweegt, worden bij dit onder deel beoordeeld. Het is mogelijk om vragen te stellen en kennis te maken met het team. Voor mensen die graag op deze manier willen gaan paard rijden: De Een dracht verzorgt ook een aantal lessen Western-riding op de donderdagavonden. „Deze vorm van paard rijden is toegankelijk voor een breed publiek. De groep mensen die nu bij ons rijdt is groeiende. Op iedere leeftijd is het ook mo gelijk om deze paar densport te beoefenen. Er kan dan ook op al lerlei nivo's gereden worden: jong en oud worden onderverdeeld in jeug-, amateur- en professio- nele- boy ge bruikt zweepje of sporen. De grote populariteit van het Western-riding kan volgens Jan Me- ijers, eigenaar van ma nege De Eendracht als volgt verklaard wor den: „De rijcultuur hier gaat veelal uit naar de wedstrijdsport zoals springen en dres suur. Niet iedereen heeft daar behoefte aan. Men wil vaak juist in een ontspannen klassen." En de aanpassin gen vallen best mee. Westernriding vraagt om andere typen zadel en hoofdstel. En niet ieder paard is geschikt. „Wij hebben er waar zeer goed mee Western te rijden is", aldus Jan Meijers. Manege De Eendracht is gevestigd op het adres Rijkebuurtweg 8 in Vrouwenpolder, (te lefoon 59 13 84). Er zijn geen entree- kosten vervonden aan de trail-clinic. CERRIT VAN DIJK IS MET ZIJN DIERENAMBULANCE DAG EN NACHT BEREIKBAAR 'Achter de geraniums zitten, ligt me niet' VLISSINGEN - Onlangs in een t.v.-pro- gramma verzuchtte bioloog/schrijver Midas Dekkers dat hij, toen zijn kat ernstig ziek was, stiekum op een wondertje hoopte en hij op een morgen op zijn stoep twee katten in witte jasjes gehuld zou mogen begroeten, die met een klein brancardje zijn kat Anna kwa men halen. Om Anna uit haar lijden te ver lossen, zonder dat Midas daar zelf getuige van hoefde te zijn. door Tannie van Eek In Vlissingen en omstre ken is het niet nodig op een wonder te wachten. Daar is Gerrit van Dijk, bijgestaan door tien vrij willigers met zijn dieren ambulance dag en nacht bereikbaar. Aangereden kat Twaalf jaar terug startte Van Dijk in zijn toenmali ge woonplaats IJmuiden de Stichting Dierenambu lance. Een aangereden kat, in een hoek geschopt ,was de feitelijke aanlei ding hiertoe. En Van Dijk werd om gezondheidsre denen afgekeurd voor zijn werk. "Achter de geraniums zit ten lag me niet. Je moet toch de rest van je leven nog iets doen", vond hij. In z'n leven verhuisde hij pakweg achtentwintig keer; ruim een jaar gele den naar Vlissingen. En de dierenambulance ver huisde mee. Enige tijd geleden werd een nieuw kantoor be trokken aan de Kouden hoek 32. Van Dijk: "Men sen verklaren me soms voor gek. Als je weet dat de ambulance in augustus negentig ritten maakte, waarvan er zestig voor ei gen rekening kwamen, dan snap je wel dat dit en hobby is waar bijna geld bij moet." „Sponsoring en donateurs zorgen dat we eruit sprin gen. Mij levert het niets op, maar alle hobby's kos ten geld. Bouwpakketten in elkaar zetten, daar gaat immers ook geld in zitten. De dankbaarheid van mensen wanneer je iets kunt doen waardoor hun dier gered wordt, of een gewonde vogel later weer te zien vliegen, dat is mijn grootste beloning." Eerste hulp "Ook voor een dier telt el ke seconde", zegt Gerrit van Dijk, die geen dokter is, maar wel eerste hulp kan verlenen. "Je moet in elk geval pro beren een dier in leven te houden tot je ermee bij de dierenarts bent." Zwerfdieren en vogels zijn de meest voorkomen de 'gevallen'. Van Dijk gaat ervan uit dat elk dier recht op hulp heeft. In zijn gedrevenheid gaat hij be hoorlijk ver. Haalt iemand het in zijn hoofd te melden dat er een musje halfdood, in dit ge val liever halflevend, op het Abdijplein in Middel burg ligt, dan zal de die renambulance van Van Dijk uitrukken. "De Federatie van Neder landse Dierenambulan ces, waarbij wij na keu ring zijn aangesloten, ver langt dit ook van ons. Je kunt voor geen enkele hulpverlening "nee" ver kopen, je wordt dan zo uit de Federatie gezet," legt hij uit. De Federatie is ook druk in de weer om van de re gering dezelfde rechten te verkrijgen,die gelden voor een 'mensen ambulance'. "Dan zijn we volwaardig hulpverlener. De aanrij- tijd van een gewone am bulance is vijftien minu ten, bij ons is dat dertig. Wij mogen nu nog geen stoplichten negeren. Maar als je hond in de ambulan ce ligt dan wil je zo snel mogelijk bij de dokter zijn." Medewerking "Gigantisch" roemt Van De Dierenambulance werkt met tien vrijwilligers en is dag en nacht bereikbaar. Dijk de medewerking van dierenartsen, brandweer, politie, vogelopvang 'De Mikke' en asielen in de re gio. Ook de stadswachten van Middelburg en Vliss ingen zijn alert en geven meldingen van zwervende dieren graag door. Bij de politie komt daar ook een tikje eigenbelang bij. "Wanneer zij worden ge confronteerd met zwerf dieren dan zijn ze blij met ons. Ze zijn echt niet dol op een grote bouvier op de achterbank van hun sur- FOTO: HARRY DE LANGE veillance-wagen. Één van de dierenartsen vindt het "best wel ge makkelijk" als de dieren ambulance voor vervoer naar de praktijk zorgt. En elke dierenarts is blij, wanneer dieren door Van Dijk en zijn medewerkers bij hen worden gebracht om ze te laten inslapen en de dieren niet onnodig langer hoeven te lijden. De passie van Van Dijk zorgt er wel voor dat het niet alle plaatselijke die renartsen altijd gelegen komt om naast de vaste spreekuren op elk uur van de dag/nacht klaar te staan. Dit is echter een heel klein puntje van kri tiek van de zijde van de dierenartsen. "Een goede afspraak daarover met de dieren ambulance en ons en het loopt soepel", zegt een van hen. Twee wagens heeft de Stichting Dierenambu lance in beheer. Een diesel die er 400.000 km in twaalf jaar op heeft zitten en hard aan vervanging toe is. "We kijken momenteel uit naar een andere wagen, want ook de tweede, een Renault voldoet niet meer. Een bus komt al gauw op 25.000 gulden. In Goes komt half volgend jaar ook een wagen. Nu al ko men meldingen vanuit Goes via de centrale tele foon in Vlissingen binnen. Een mobilofoon kan de Stichting Dierenambu lance eveneens goed ge bruiken. Geen subsidie "We draaien zonder sub sidie, noch van de ge meenten, noch van de Dierenbescherming. Elke gift is welkom." Waar worden Van Dijk en zijn -vrijwillige - mede werkers zoal mee gecon fronteerd? Een aangere den spreeuw bij 's Gra venpolder, een dito meeuw bij de boot naar Breskens. Veel zwerfkat ten op het terrein van de Schelde. Vijf jonge katjes in een rieten mandje gevonden bij Fort Rammekens, die Van Dijk maar zelf in huis nam en die alle vijf ernstig aan de kattenziekte ble ken te lijden. Een bok in Arnemuiden, waarschijn lijk door de harde wind met grote bokkenspron gen op hol gelagen en in het centrum van het dorp in een portiek beland. Als de ambulance daar ar riveert is de bok verdwe nen. Bij meldingen van gewonde vogels stelt Van Dijk als voorwaarde, dat mensen de vogel wel vast houden tot de ambulance op het opgegeven adres is. Anders zou de vogel ge vlogen kunnen zijn. En ook wantoestanden waar dierenambulances niets uitrichten. Tien, twaalf katten in een huisje of veel te grote honden in kleine flats. Soms voelt Van Dijk zich een beetje sociaal werker. Wanneer mensen het emo tioneel niet aan kunnen zelf met hun dier naar de dierenarts te gaan, heb ben ze vaak na de behan deling, of in het ergste ge val na het inslapen van hun huisdier een luiste rend oor nodig. Van Dijk biedt hen dat graag. "Daar moet je tijd voor nemen. Dat houd ik mijn mensen ook altijd voor. Trek er maar een paar uur voor uit." Vanuit deze hu mane gedachte worden sinds kort fotoboeken sa mengesteld van dieren die zijn overleden. Mensen kunnen dan in dit boek zien of hun vermiste huis dier in het boek voorkomt. Dat hun dier niet meer leeft is hard, maar de we tenschap dat het beest niet ergens rondzwerft geeft rust. "Je doet dit werk voor honderd procent of je doet het niet en dan hoort dit allemaal bij onze dienst verlening", vindt Van Dijk. "Je leert de mensen ken nen en je leert de dieren kennen", legt hij uit. Ook hij ontkomt helaas niet aan het cliché ,dat naar mate je de mensen beter leert kennen, je meer van de dieren gaat houden. Dat is niet zo verwonder lijk. De omgang met men sen is nu eenmaal behoor lijk ingewikkeld. Gelukkig voor Van Dijk zijn er ook nog aardige mensen: "Van het ambu lance-personeel van de Bevelanden krijgen we binnenkort de oude uni formen. Dat zijn leuke dingen voor de mensen", laat hij toch, ondanks zijn scepsis ten opzichte van het mensdom weten. Het telefoonnummer van de Stichting Dierenambu lance in Vlissingen is (0118) 440692.

Scheldebode | 1998 | | pagina 20