winnaars 11 'Mensen denken liever niet aan de dood' GROENKALENDER Slobberen ELKE WEEK HUIS AAN HUIS OP WA E R E Smoking voor maar ƒ249," B O S Premie 226* WOENSDAG 18 NOVEMBER 1998 M/V Sint zaterdag in Vlissingen Prijswinnaars kleurwedstrijd SCHELDEBODE Exotisch zeeland weet de weg naar Prem wel te vinden. Het 'heerlijke avondje' nadert met rasse schreden. Daarom veel Sint-info deze week. Ook besmet met het 'witte virus'? Een verhaal over deopvang van witte herdershonden. SANDY DEN EXTER AMAZONE UIT KORTCENE ZEEUWS KAMPIOEN ZZ KLASSE I UITVAARTLEIDER JANNEKE DEN BESTEN WIL DOORBREKEN IN MANNENWERELD Opleiding Thuis Serieus Kisten LU N LU O LU O VLISSINGEN - Sint Nicolaas komt zaterdag 21 november naar Vlissingen. De stichting Vlissings Activiteiten Fonds verzorgt samen met de Evenementencommissie van de Vereniging Win kelcentrum Vlissingen deze jaarlijkse intocht. Stoomboot De Spanje meert om 13.15 uur af in de Koopmans haven. Daar zet Sint met liefst tachtig zwarte pieten voet aan wal.. Er zijn hoofdpieten bij, looppieten, de zwarte pietenband en de paardenpieten. Op het podium op het Ruyterplein wordt het Spaanse gezelschap verwelkomd. Vanaf 14.00 uur gaat het in optocht door de stad. De Melody Makers verzorgen mu ziek in het winkelcentrum even als de zwarte pietenband (Dik- kuh Nekkuh Bent). Het jeugd orkest van harmonie Ons Ge noegen treedt op in Lange Zelke en natuurlijk delen de knechten van de Sint strooigoed en kleurplaten uit. Voor de mooi ste kleurplaten worden prijzen be schikbaar gesteld. MIDDELBURG - Bij de redactie zijn ontzettend veel kleur platen ingeleverd van De Kleine Zeemeermin. De ene nog mooier en kleurrijker dan de andere. Allerlei leeftijdsgroepen, variërend van 2 tot 14 zelfs 14 jaar, hebben zich creatief uitge leefd. De prijzen: een videoband voor Bianca de Wit uit Oost-Sou burg; het pluche visje botje is voor de 4-jarige Marieke Holles- tellé uit Middelburg; een videoband voor Kimberly van Wei- senbroek uit Oost-Souburg; een toilettas, gevuld met al lerlei spulletjes is voor Yara Marinissen uit Koudekerke; eenzelfde tas voor Charlotte Steinhauer uit Grijpskerke en een voor Siomone van Zweeden uit Arnemuiden. De prijzen kunnen worden afgehaald in het kantoor van De Scheldebode op het adres Vrijlandstraat 33d in Mid delburg, dat is naast winkel centrum Dauwendaele. Onze ingang is links naast de deur van het Kadaster. .De staan in deze krant. GROTE CLUBACTIE Vrijlandstraat 33d, (ingang links naast Kadaster) Middelburg. Postbus 7011; 4330 GA Middelburg. Telefoon 0118-652700 fax 652701. Cl Z.CCUWDC L M U O L De slobeend is te herkennen aan zijn lange, van voren spatelvormige verbrede snavel. Wellicht dankt hij daaraan zijn naam. Want met die snavel slobbert hij grote hoeveelheden water op. Dat water wordt door middel van de fijn gekartelde snavelranden gefilterd waarna al het voedsel, zowel plantaardig als dierlijk, in de maag verdwijnt. Naast kleine plantaardige en dierlijke mechanismen staan ook grote re hapjes als kikkervisjes, slakjes, insekten, kleine kreeftachtigen en zaden en knoppen van water- en moerasplanten op het menu. Om zo veel mogelijk voedsel in het opgeslobberde water aan te treffen, woe len slobeenden soms met een hele groep tegelijk met hun poten het water om. Voedselrijke, rustige binnenwateren vormen een geschikt leefgebied. Naast hel zoeken van voedsel nestelen slobeenden daar ook. Het vrouwtje zoekt in de dichte vegetatie langs het water een kuiltje waarin ze haar eieren zal leggen. Dit stoffeert zij met droge plantendelen voordat zij er, in mie, acht tot twaalf groenachtige ei eren in legt. Slobeenden komen het hele jaar door in Nederland voor. West-Euro- pese slobeenden overwinteren tijdens zachte winters in kleine groe pen in ons land. Tijdens strenge winters trekken ze weg en overwin teren ze in Frankrijk en Noord-Spanje. Het mannetje heeft een sma ragdgroene hals en kop, witte borst en kastanjebruine flanken en buik, Hiermee weet hij vrouwtjes te verleiden, zodat hij voor nako melingen kan zorgen. In het najaar verwisselt hij zijn verenpak tot hetzelfde als de vrouwelijke slobeenden. Gedurende die rui is hij en kele weken niet in staat te vliegen. Uit het oogpunt van fraaiheid is het geen goede ruil, want een simpel bruin verenpak komt ervoor in de plaats. Uit het oogpunt van functionaliteit echter wel want die schutkleur komt goed. van pas als hij tijdens de rui zijn slagpennen verliest en niet meer kan vliegen. Het aantal slobeenden in Nederland wordt geschat op tien- tot veertienduizend, dat is 69% van de Euro pese populatie. Vanaf de jaren zestig zijn de aantallen vanwege het ontbreken van geschikte biotopen afgenomen maar sinds het begin van de jaren tachtig lijkt er enig herstel op te treden. De slobeend staat, na de wilde eend, op de tweede plaats van broedende eenden in ons land. SCHELDEBODE 'Paard ook niet altijd goed geluimd' KORTGENE - Dressuur, springen, ruitersport, Sandy den Exter is er mee opge groeid. Nog geen jaar oud zat zij al op een paard. "Op een braven" zoals zij zelf zegt. "Ik mocht er op zitten en dan liet ik me er af glij den. Dat vond ik prachtig. Mijn ouders hadden een ma nege. Ik ben tussen de paar den opgegroeid, ik weet niet beter." Met vier jaar liet haar moeder Sandy op een speciaal lespaardje van 155 cm hoog rijden en een jaar later reed zij op haar eerste pony. "Dat was wel een hele kleine", merkt Sandy op. "Brown Beau ty heette die. Daar heb ik een tijdje op gereden. Met acht jaar deed ik mee aan wedstrijden. Dat ging in het begin nog niet zo geweldig." De paardensport is Sandy den Exter (28) met de paplepel inge geven. De manege is nu 'Stal den Exter' geworden. "Daar worden paarden van andere mensen verzorgd", zegt Sandy. "Wij maken ze zadelmak, er wordt op gereden om ze conditie op te laten doen en de paarden worden er getraind voor wed strijden." „Ik heb wel een jaar in België bij een handelsstal gezeten. Daar heb ik veel opgestoken en een hele mooie tijd gehad. Ik was daar intern. Op een gegeven mo ment werd dat fysiek toch wel heel zwaar. Ook reed ik nog zo'n drie concoursen in de week en op den duur heb je het wel gehad." "Eenmaal terug in Kortgene heb ik het de eerste tijd heel rustig aan gedaan. Nu spring ik in de categorie ZZ, dat is Zeer Zwaar, waarbij de minimale spring- hoogte 1.35 m. is en de maxima le hoogte 1.45 m." „Paarden zijn niet altijd in de zelfde stemming en conditie. Ons werk is het paard zo voor bereiden, dat ze tijdens de wed strijden op hun best zijn." „Je moet er intens mee bezig zijn en wel op zo'n manier dat het paard het zelf leuk blijft vinden." Het was in Heikant niet de eer ste keer dat Sandy den Exter de Zeeuwse titel in de wacht sleep te. Dit jaar begon zij met natio naal rijden en bereikte zij in een veld van honderd deelnemers de tweede plaats. „Het liefst rij ik mijn wedstrij den tegenwoordig op Veerse Dams Frisbee, ik heb daar een goede relatie mee, een goede 'feeling'. Jourville is ook zo'n paard waar ik het goed mee kan vinden. Na afloop van een con cours dat ik had gewonnen, kwam er eens een Belg naar me toe en zei: 'Ik zag haar voorbij komen en ik dacht: Wat een goe' paardeke, die gaat hier winnen. Ik zag het in haar ogen. Schoon ee!."'. „Wie aan ruitersport doet, kan een hechte band met zijn paard krijgen en soms moet je ook wel eens afscheid nemen. "Al vroeg heb ik geleerd dat paarden nooit altijd blijven", reageert Sandy, "de meesten gaan naar een andere eigenaar, een andere stal en soms komen ze te overlijden. Dat gebeurt ook. Een paard kan een been breken, of het is oud. Nee, dat is niet leuk. Maar als een paard veel pijn lijdt en het komt niet meer goed, dan moet er wat ge beuren." Sandy den Exter in de ring met Jourville. s WBrntidê d m' f 1t r ft m MIDDELBURG - Het zijn geen alledaagse afspraken. Je stapt namelijk niet zo maar bij een uitvaartleider of begrafenisondernemer naar binnen. Velen willen er lie ver niet aan denken. De dood wordt vaak genegeerd, maar het is een vast onderdeel van het leven. Vroeg of laat krijgt iedereen er mee te maken en dan is het maar goed dat er mensen zijn die een groot deel van de zor gen op zich willen nemen. de mensen eveneens zelf over. „Ik doe ook het zogeheten voor- regelen. Als je voor een begrafe nis verzekerd bent, wil dat niet zeggen dat je verplicht bent om naar een bepaalde ondernemer te stappen, die keuze is vrij." „Zelf heb ik veel meegemaakt, dat brengt de leeftijd mee. Je moet een dergelijke periode ge- door had hebben, dan weet je waar- Ben over je praat." Ze houdt lezin- Donkers gen, gaat naar gast- en bejaar denhuizen en wordt uitgenodigd door bijvoorbeeld vrouwenver enigingen. „Ik heb veel teleur stellingen te verwerken gehad. Dan komt er een moment waar op je de knoop doorhakt en be gin je. Ik 'vecht' voor een goed doel, doe mijn werk met enthou siasme en volledige inzet." Ze beseft dat er veel tijd nodig is om er te komen, om bekend te worden. Janneke den Besten is zo ie mand. Jaren geleden begon ze met het verzamelen van rouw advertenties. „De dood heeft me altijd geboeid, het heeft iets fas cinerends, is zeker niet eng." Den Besten, alleenstaande moe der met drie kinderen, is jaren lang tandartsassistente geweest. Ze ging toen een opleiding tot uitvaartleider volgen, liep stage bij enkele begrafenisonderne mers en dacht op een gegeven moment: 'ik ga voor mezelf be ginnen'. Janneke is van huis uit een ge zellige tante, zoals ze zichzelf typeert. „Kijk, ik stap in een bepaald soort ellende. Ik wil als vrouw in deze mannenwereld door zien te breken. Ik heb heel wat te bie den, dat weet ik van mezelf. Ik denk ook dat vrouwen er beter mee om kunnen gaan, er meer gevoel in leggen." Ze trekt er veel tijd voor uit als een overlijden wordt gemeld. Ze pakt het persoonlijk aan. Bege leid de nabestaanden zoals ze dat zelf willen. „Ik geef de mogelijkheden aan, de keuze is aan hen. Ik ben be gaan met het vak. Draai m'n hand nergens voor om. Ik kan overledenen afleggen en opba ren. Dat laatste gebeurt trou wens weer steeds meer thuis, maar uiteraard beslissen daar „Je moet als vrouw in deze branche serieus genomen wor den. Bij mijn vroegere werk plekken lieten ze me soms met kisten sjouwen, dat laat je een vrouw toch niet doen?" „Ik krijg nu veel steun van een bedrijf uit Vlissingen, overal word ik mee geholpen. Mijn passie ligt in het gevoel. Ik maak zelf zonodig gedichtjes, toespra ken, lees ze voor en zoek samen met de mensen kleding uit, ten minste als ze dat willen." Brieven met bedankjes zijn de stille getuigen van tevreden na bestaanden. „Ze noemen me Janneke, dat zegt voldoende. Ik sta dicht bij de mensen, pak een uitvaart anders aan dan de doorsnee ondernemer. Ik heb geen standaard-redevoeringen, elke keer is weer anders, afge stemd op de wensen van de mensen." „Ik zou zo graag wil len dat de mensen me een kans geven om me te bewijzen. Ik hoef er echt niet rijk van te wor den. Ik heb gevoel in mijn lijf, ik kan me inleven in het verdriet Janneke den Besten is uitvaartleider. van de nabestaanden. Ik loop niet in zwarte kousen, een jurk je en een hoedje op als men dat niet wil. Ik vraag zelfs wat ze graag hebben dat ik aantrek." Janneke vindt het jammer dat ze nog niet bekend is. „De schroom om naar een vrou welijke uitvaartleider te gaan, is nog groot en dat hoeft echt niet." Ze weet waar ze over praat, zet een lekkere bak koffie en laat wat boeken met kisten zien: spaanplaat met eiken fineer en verhoogd deksel; of afgewerkt met fotoprint. Ook: ongefineerd eikenhout, bruin gebeitst en een extra verhoogd deksel. Ook aan een overleden foetus is gedacht, er zijn mandjes van was of vilt- doek voor beschikbaar. „Ik kan speciale uitvaarten re gelen voor alle culturen en gelo ven, zorg voor beveiliging van de woning als de familie naar de begrafenis is. Het is nu eenmaal niet anders, er zijn altijd onver laten die van dergelijke situaties misbruik maken, dat wil ik zien te voorkomen." Janneke den Besten wil zich ze ker niet opdringen, ze komt al leen in actie als ze nodig is. „Het geeft niet waar, ik ga overal naar toe. Mensen denken liever niet aan de dood. Toch is het goed om er even bij stil te staan en het in één keer goed te rege len. Ik heb alle diploma's om een stijlvolle begrafenis of crematie te verzorgen. Dag en nacht, ze ven dagen per week ben ik be schikbaar. Met respect voor ge voelens en emoties probeer ik FOTO: HARRY DE LANGE rust te brengen. Janneke voelt zich een moderne uitvaartverzorger, een kist kan ze met de hand laten beschilde ren, een urn door een kunste naar laten ontwerpen. Er zijn diverse medaillons om as van een overledene thuis te bewa- Den Besten wil er graag vrijblij vend over komen praten. Ze is bereikbaar via telefoon 623359, haar adres: Branderijmolengang 4, en dat is naast de Schouw burg van Middelburg. Gratis smokinghemd zolang de voorraad strekt BOSM E NSHOP Goes, Lange Vorslstraat 56, Middelburg, Lange Delft 1, Middelburg Lange Delft 37, Weet U wat een premie is? We bedoelen hier niet de verzekeringspremie, maar een beloning voor een bijzondere in spanning. Zoals de wielrenner die in een bepaalde ronde als eerste de streep pas seert en dan vijftig gulden incasseert ge schonken door bakkerij van Meel. Een andere premie is die voor parkeerwach ters in Goes. In de Ganzenstad kregen de drie parkeerwachters die de meeste bonnen uitschreven een premie. Omdat wij vroeger ooit leerden dat de wet naar de geest en niet naar de letter toegepast dient te worden, lijkt dit op ongezond motiveren van ambtenaren in functie. Van de totaalopbrengst van parkeergeld kan die premie best af want dat wordt voor dit jaar geschat op bijna drie mil joen gulden. Van zulke premieregelin gen wordt je toch opgefokt. Er zijn zat bekeuringen die terecht zijn en ook die onterecht zijn. Een moeder die even uit de auto in drie minuten een kind de Grote Kerk binnenbracht kreeg zonder pardon een bon. De parkeerwachter stond waarschijnlijk verdekt opgesteld achter een van de steunberen en zag zijn kans schoon. Nee, dat kon niet meer te ruggedraaid want het stond al in dat al les registrerende computer-telmachien- tje. Wat zal die man zich tevreden ge voeld hebben, weer een prent geschre ven en met stip gestegen op de premie hitlijst. Gelukkig zijn ze niet allemaal hetzelfde. Toch is het beter om de par keerwachters te vriend te houden en geen gele genheid te geven om te schrijven. Daar heb ik graag een paar gul- co/néléoft^p den in de parkeerme- ter voor over. Deze week in De Scheldebode 'Rijm erop los'. Onze lezers kunnen hun dichtkwaliteiten botvieren op de extra advertentiepagina's.

Scheldebode | 1998 | | pagina 1