►i 0 (15) Afstuift Oude 'auto' liefde roest in zeeland niet rs Sezin sbeurs 28 PPj 30 31 JvJ GOES 1 cÖD-i ("V& De Beurs Wonen Kijk op pagina 5 Activiteiten in centrum zonnebloem zorgt voor ontspanning WmSiMRKEfffli Mrin Yl GROENKALENDER Boom en paddestoel E L K E W E EK HUIS AA N HUIS 0 P W A L C H E R E N STAATSCIRCUS VAN MOSKOU STAAT GARANT VOOR SPECTAKEL EN HUMOR Vragen O Broeinekels O Z <C f S3? WOENSDAG 28 OKTOBER 1 Tijdens de herfstvakantie 9e Zeeuwse Woon- NIEUW: SKI-HAPPENING OUTDOOR SP0RTKLEDIN6 SCHELDEBODE Op de autopagina deze week onder andere de Suzuki Baieno. m De Dijk komt zaterdag voor een optreden naar sporthal Baskensburg. ÉR mÊLL» f* W 7 Yvonne de Kramer bracht opnieuw een hobbyboekje uit. Dit keer over bosfigu- ren maken van brooddeeg. OPELRIJDERS VERENIGT IN OPEL CLUB ZEELAND HOBBY OP DE WEG Mixed Poezen LU N LU LU Fleece Trui SURF - STREET - SNOW - FASHION MIDDELBURG - In het centrum van Middelburg staan de ko mende weken diverse activiteiten op het programma. We zetten ze, zover bekend, even op een rijtje. Vrijdag 30, zaterdag 31 oktober en zondag 1 november optre den van het Staatscircus Moskou, zaterdag 7 november rom melmarkt op de Vismarkt. Op 8 en 15 november culinaire wan deling door de stad; 22 november is er een extra culinaire wan deling en 14 november komt Sint Nicolaas in Middelburg aan. Zaterdag 28 november worden in de winkelstraten sinterklaas acties gehouden. De SEM (Stichting Evenementen Middelburg) ziet, gezien de huidige financi%ole situatie, geen kans om in december de kerstmarkt te houden. Wel houdt de ambulante handel op 18, 19 en 20 december ee speciale markt. Op 20 december zijn ove rigens ook de winkels open voor een extra koopzondag. Koopavonden In de feestmaanden zijn er rond sinterklaas speciale koopavon den van 1 tot en met 4 december. In verband met kerst zijn dat de dagen van 21 tot en met 23 december. Zoals gebruikelijk sluiten de zaken dan pas om 21.00 uur. Als koopzondagen staan gepland: 29 november en 20 december, beide dagen van 12.00 tot 17.00 uur. VLISSINGEN - De Zonne bloem zorgt zaterdag 21 no vember voor een vrolijke ont spanningsmiddag met veel verrassingen voor zieken, ge handicapten en ouderen in de grote zaal van de voormalige MTS aan de Marconiweg, en tree f 8,50. Aanvang 13.30 uur. Toegangskaarten kunnen op de volgende adressen worden afgehaald: maandag 2 no vember bij hotel-caf,-restau rant Royal aan de Badhuis straat 3 in Vlissingen tussen 14.00 en 16.00 uur. Dinsdag 3 november tussen 14.00 en 16.00 uur in Bachtenpoorte, Oranjeplein Oost-Souburg; en die dag tussen 14.00 en 16.00 uur ook in speeltuin De Oude Stad, Paardenstraat 168, Vlissingen. Donderdag 5 november van 14.00 tot 16.00 uur in Bachtenreede aan de Vredehoflaan in Vlissingen en dagelijks bij mevrouw L. Jobse, Weststraat 29, Koude- kerke, telefoon 552622. Hans Vertcerk Keukens I tovert deze week wel f hele lage Va?/ :.l«n prijzen jjfi' tevoorschijn. f Als u binnen v twee jaar een keuken nodig heeft en nu koopt, haalt WwkeilpllfflM Hans een echte Kroon keuken voor de helft van de door de leverancier aanbevolen adviesprijs uit zijn hoge hoed tevoorschijn! Profiteer mee van dit magische prijzenfeest en vraag naar de extra snelle beslisserskorting! DONDERDAG EN VRUDAG KOOPAVOND! GOES RINGBAAN WEST 2B - 0113-216451 OKT/NOV WOENSDAG 11 22 uur M VRIJDAG 14 - 22 uur ZATERDAG 12 22 uur U ZEELANDHALLEN ZONDAG 12 18 uur Vrijlandstraat 33a, (ingang links naast Kadaster) Middelburg, Postbus 70114330 GA Middelburg. Telefoon 0118-652700 fax 652701. STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP Het is herfst. De tijd van paddestoelen is aangebroken. Overal zie je ze staan. Maar dat juist dit jaargetijde 'paddenstoelen- tijd' wordt genoemd, is eigenlijk niet helemaal juist. In dit jaargetijde zijn ze slechts zichtbaar. Je kunt dit vergelijken met bijvoorbeeld kastanje- of eikenbomen. Zij produceren in het najaar ook zaden, in de vorm van kastanjes en eikels. Padde stoelen zijn op die manier de vruchten van schimmels. Die schimmels zijn het hele jaar door aanwezig maar in de herfst produceren zij vruchtlichamen, die wij paddestoelen noemen. Die vruchtlichamen zorgen voor voortplanting doordat zij za den verspreiden. Die zaden zitten onder de hoed, in buisjes of plaatjes. Bij stuifzwammen zitten ze in een soort bovengrond se knol. Schimmels kunnen zelf geen voedsel maken omdat zij geen bladgroen bezitten. Daarom zijn zij hiervoor aangewezen op andere organismen, bijvoorbeeld bomen. Op drie manieren kan een schimmel voedsel aan een boom onttrekken. Ten eerste kan een schimmel in samenwerking met een boom leven. Beide or ganismen hebben hier voordeel van. De schimmel krijgt suikers van de boom en in ruil daarvoor helpt de schimmel de boom met de opname van water en voedingsstoffen. Dit is bijvoorbeeld het geval bij de vliegenzwam en eekhoomtjesbrood. Ten twee de kan een schimmel leven van een dood deel van een boom of dode boom. Daarbij zorgt de schimmel voor de afbraak van dood hout: zij breken het dode materiaal af tot eenvoudige stof fen als koolzuur, water en zouten. Die stoffen kunnen weer door levende bomen opgenomen kunnen worden. Ten slotte kan een schimmel ook samenleven ten koste van een boom. Zulk soort schimmels noemen we parasitaire schimmels. In Ne derland zijn daarvan ongeveer 870 soorten. Zij dringen de boom binnen via verwondingen, die ontstaan zijn door bijvoor beeld takbreuk, aanrijschade, snoeien of graafwerkzaamheden. Parasitaire schimmels breken in de boom het hout af om aan voedsel te komen. De boom verliest daardoor zijn sterkte. Vaak heeft een schimmel een sterke voorkeur voor een bepaald soort boom. Een mooi voorbeeld daarvan is de berkenzwam. Deze schimmel leeft alleen op een berk die aan het doodgaan is. SCHELDEBODE qi) GOES - Wie er over denkt een andere auto aan te schaffen, kijkt meestal uit naar de nieuw ste modellen of een nog jonge occasion. Bij Opel Club Zeeland liggen die normen anders, het belangrijkste daar is een auto met het bekende logo van de bliksemschicht in een cirkel, een echte Opel. "Het is een eerste vereiste, dat een lid van OCZ in een Opel rijdt", verklaart voor zitter Johnny Stroo. "Het maakt niet uit welk model, een Calibra, Corsa, Kadett of Com modore, als het maar een Opel is. Vier jaar geleden hoorde Johnny Stroo (32) via een kennis over een bijeenkomst van de Opel Club Den Haag. De vonk sloeg over, hij werd enthousiast en te rug in Goes kwamen de plan nen. "Wat ik bij die club in Scheveningen gezien had, was voor mij voldoende. We hebben hier een groep gevormd en sa men met Maurice van Wijnen, de Opel Club Zeeland opge richt. „Voorwaarde tot lidmaatschap is Opel rijden, en dat doen we dus allemaal. Veel van onze le den hebben twee auto's, een om dagelijks mee te rijden en een Opel voor de club. Er zitten ook bijzonder mooie exemplaren bij. Maurice heeft een Commodore uit 1970, 28 jaar oud, en die oogt prima. Zelf heb ik een Opel Vec- tra en een Kadett van 21 jaar oud. Als er iets kapot gaat is dat te bestellen. En op Opel-treffen kom je ook materiaal tegen. Op el Club Zeeland kent zowel vrouwen als mannen die lid zijn. Meetings Het doel van de club is gezellig gezamenlijk sleutelen op cluba vonden, de leden helpen elkaar. Daarnaast worden de Opels- treffen bezocht. "De meeste meetings zijn in België", zegt Maurice van Wijnen (25). "Door heel het land van de kust tot in Limburg. In Nederland gaan we altijd vast naar Westelbeers bij Eindhoven naar het jaarlijkse treffen." Voor de Opelbezitters zelf zijn er wedstrijden. Ook is er een parcours de Elegance waarbij alleen naar het uiterlijk van de auto gekeken wordt. Elk onder deel wordt dan apart door een jury bekeken en beoordeelt. Er worden punten gegeven voor za ken zoals de bekleding, de stoe len. Maurice van Wijnen won met zijn Commodore uit 1970 al twee maak de eerste prijs op de meeting bij Total in Antwerpen. Een opvallend gebeuren op Opel meetings is een Volkswagen die, met een voorhamer er bij, onder een zeil staat. Wie wil mag voor een gulden per minuut op de au to losrammen. "Als je jezelf eens uit wil leven dan ram je daarop met die hamer", zegt Johnny. Brand In haar vierjarig bestaan maak te Opel Club Zeeland, buiten af en toe pech aan de auto's, toch meestal leuke dingen mee. Een dieptepunt dat het bestuur en waarschijnlijk ook de leden nog steeds niet lekker zit is het af branden van het pas verworven clubhuis in juni. "We waren sinds kort in het be zit van een eigen clubterrein en mochten daar ook een clubge bouw neerzetten. We kwamen altijd samen in de De Graaf- fstraat en dat is ook niet ideaal. Ons werd een terreintje toege wezen, een voormalige paarden- wei achter het volkstuinencom plex langs het spoor in Goes- West. We konden een directie keet kopen, die moest op dat terrein want dat werd ons club gebouw. Het terrein werd door onszelf al gedeeltelijk verhard en op een zaterdagmorgen werd met twee vrachtwagens de keet in Ossendrecht opgehaald en ge plaatst. het had nog heel wat voeten in de aarde en een van de vrachtauto's kwam nog twee Johnny Stroo (links) en Maurice van Wijnen bij een Opel Commodore. foto tannie de jonge maal vast te zitten op ons ter rein. We dachten 's middags om twaalf uur klaar te zijn maar dat werd toch nog dik vier uur. Het was de bedoeling om de keet op te knappen en daar waren al allerlei regelingen voor getrof fen. Het heeft helaas niet zo mo gen zijn. Nadat we al geconfron teerd werden met vandalisme, kapotte ramen, ingetrapte deur en spullen van binnen naar bui ten gegooid, is de keet in de nacht van 27 op 28 juni afge brand. Ik had die zaterdag mijn verjaardag gevierd en een van de clubleden die naar huis reed zag de brandweer op ons terrein staan. Dat was dus 'dag ge bouw'." Opel Club Zeeland telt 32 leden. Hoe houdt automerk Opel hen bijeen? Maurice: "Voor mij is het een deel van mijn leven, ik ben er in het weekend altijd mee be zig." En Johnny vult aan: "Je kent elkaar niet, maar die Opel rijders steken allemaal de hand op als ze elkaar tegen komen. Opel rijden verbroedert. Gratis met Scheldebode naar circus MIDDELBURG - Vrijdag, zaterdag en zondag brengt het Moskous Staatscircus een bezoek aan Middelburg. Het zijn de enige optredens in Zeeland en De Scheldebode heeft beslag weten te leggen op een aantal VIP-kaarten voor een van de optredens van vrijdag 30 oktober. door Ben Donkers Belangstellenden hoeven alleen maar drie vragen die betrekking hebben op het circus, goed te be antwoorden. De oplossing, vrij eenvoudig in onderstaand ver haal te vinden, moet dan wel ui terlijk donderdagmiddag op de volgende adressen ingeleverd worden: Scheldebode, Vrijland straat 33d, Middelburg; Boek handel Van de Hoeven, Spuistraat 94 Vlissingen of Bru- na Loek, Lange Delft 39, Mid delburg. Donderdagmiddag tussen 16.00 en 15.00 uur worden de win naars namelijk telefonisch inge licht. Vandaar onze vraag: zet er even uw telefoonnummer bij. Maar er is meer. In De Schelde bode van deze week is een bon opgenomen die betrekking heeft op het circusoptreden. Gewoonweg even uitknippen en meenemen naar de kassa. Een kind heeft op vertoon van deze bon gratis toegang, mits onder begeleiding van een betalende volwassenen. De circustent staat opgesteld op Hof van Tan- ge. Vrijdag en zaterdag 31 okto ber zijn er twee uitvoeringen om 15.00 en 20.00 uur. Zondag 1 no vember om 13.00 en 16.15 uur. Kaartvoorverkoop bij de VW, Nieuwe Burg 40 Middelburg, WV Vlissingen Nieuwendijk 15, VVV Goes, Stationsplein 3, WV Veere, Oudestraat 28, Vrouwen polder, Dorpsdijk 42 en Dom burg Schuitvlotstraat 32. De circusdirectie laat weten dat er voor verwarming in de tent, goed voor 1.200 bezoekers, is ge zorgd. De kassa is 's morgens vanaf 11.00 uur open. Het Staatscircus kwam veertig jaar geleden voor de eerste keer naar het westen. Dat was tijdens de wereldtentoonstelling van 1958 in Brussel. Sindsdien staat het circus garant voor kwaliteit en artistiek hoogstaande, spectacu-i laire en zeker humorvolle cir cuskunst. Hans Martens, sinds 1991 ma nager van de Europese toemees, is een volle neef van de legend arische Nederlandse oud-cir cusdirecteur Toni Boltini, heeft een programma samengesteld met de abslute werteldtop van zowel Russische als Europesxe artiesten. Het is een mixed-pro gramma, waarbij de traditionele circuskunst wordt verweven met moderne expressievormen. De Bengaalse en Siberische tij gers laten zien hoe mens en roof dier op een humane en rustige manier samen in de piste kun nen werken zonder zweepgeknal of andere zenuwachtige toestan den. Het lilliputter-echtpaar uit de Oekraïne presenteert het vervol gens om twaalf poezen tot top prestaties te brengen met dres suur en de komische chimpan sees brengen acrobatische hoog standjes. Er zijn luchtatleten met klassieke oefeningen aan de trapeze en uiteraard komen de 'koningen van de lach' het pu bliek vermaken. En zo gaat het maar door, onder meer met de sterkste man, mooie dames en een sfeervol orkest. Het Staatscircus staat garant voor een topprogramma met on vergetelijke wereldkampioenen van de piste in een gezellige cir custent. Bij het Moskous Staatscircus zijn de dierenacts zonder meer spectaculair te noemen. Hoeveel bezoekers kunnen er in de circustent Vanaf hoe laat is de kassa 's morgens open Hoeveel poezen zorgen voor topprestaties op dressuurgebied Naam Adres Telefoonnummer. Inleveren vóór 12.00 uur donderdagmorgen bij: Boekhandel Van de Hoeven, Spuistraat 94, Vlissingen. Bruna Loek, Lange Delft 39, Middelburg. Scheldebode, Vrijlandstraat 33d, Middelburg. Winnaars krijgen donderdagmiddag tussen 16.00 en 17.00 uur telefonisch bericht. Zij kunnen dan vrijdagmorgen bij De Scheldebode in de Vrijlandstraat hun VIP-kaart afhalen. Zoals inmiddels algemeen bekend heeft onze provincie een dringend te kort aan een aantal wegen waarop een goede verkeersstroom plaats kan vinden. Het heetste hangijzer is wel de Dammenroute over Walcheren. Zes jaar geleden was er een toezeg ging van excellentie Maij-Weggen, maar de huidige minister van Verkeer en Waterstaat Tineke Netelenbos is voorlopig niet van plan om die belof te in daden om te zetten. Volgens ei gen verklaring mag van haar niet worden verwacht dat zij alleen het beleid van haar voorgangsters uit voert. Het is niet alleen de provincie Zeeland die zo behandeld wordt, ook Noord-Brabant en Limburg krijgen van hetzelfde ministeriële laken een pak. Vorige week eisten de drie Commissarissen der Koningin van onder de grote rivieren opheldering over het wegenbeleid. Uit het Toren tje van minister-president Wim Kok himself kwam een simpel antwoord: geldgebrek. Daar sta je dan met je goed gedrag, opgescheept met een do de mus. In de Randstad zijn er projec ten met een grotere prioriteit en dan moeten de buitengebieden en de over zeese gebiedsdelen nog maar een paar jaar wachten. Bovendien, wat zeuren die mensen uit de provincie toch, de Moerdijkbrug en de brug bij Zaltbom- mel zijn toch prima voorzieningen waarover die lui straks weer gauw naar huis kunnen rijden. Wij waren altijd van gedachte dat als een minis ter namens zijn ministerie iets toe zegde, dit altijd nagekomen werd, on geacht welke persoon het ambt be kleedt. Bij Netelenbos is dat anders. We hebben er van ge leerd. Netelenbos, "bin da gin...? Jaet, da bin broeinekels". Vader zei het al: "Dae moe je vor oppasseü! «Ütt i^gs'nu 89,95 Simple Bliss div. kleuren 1£9^£nu 99,95 RDHH Gravenstraat 11 - Middelburg tel,: 01 lê-625440 V V

Scheldebode | 1998 | | pagina 1