edenen waarom mensen sparen lopen erq uiteen" kost kind? een erschillende vormen van advies Financieel adviseur heeft passende oplossing voor iedereen Myranda van Leeuwen is financieel adviseur in Nieuwegein. Zij komt regelmatig bij mensen thuis om te praten over hun geldzaken. Myranda: "Je ziet vaak hetzelf de patroon: de man gaat met je aan tafel zitten en de vrouw loopt weg om bijvoor beeld koffie te zetten. Ik vraag dan altijd of mevrouw er ook bij komt zitten, want de financiële situatie van het huishouden gaat hen toch beiden aan. Ondanks dat ze zegt dat ze er toch geen verstand van heeft blijkt tijdens het gesprek dat ze wel degelijk goed weet waar het om draait. Ik heb een perfecte avond gehad als mensen na afloop zeggen: "Fijn dat je d'r was, alles op financieel gebied is me nu een stuk duidelijker geworden." Myranda van Leeuwen, financieel adviseur van Spaarbeleg; De Spaarbelegger genaamd. Financieel deskundige Yvette van Koppen: Oplossing 'In wezen wil iedereen meer maken van zijn geld" "Of je nu veilig wilt sparen via een spaarrekeningje geld wilt beleggen op lange termijn of op korte termijn voor iedere wens hebben we moge lijkheden. In wezen wil iedereen meer maken van z'n geld. Dat kan op veel verschillende manierenHet is goed om eens een adviseur uit te nodigen. Samen door de financiën heen wandelenkan heel verhelde rend zijn. Zo'n adviseur kost je niks. Een goed advies levert je alleen maar geld op. "De redenen waarom mensen sparen lopen erg uiteen. Je hebt mensen die sparen voor zekerheid, anderen willen hun droom verwezenlijken. En weer anderen maken er een hobby van." Fi nancieel deskundige Yvette van Koppen van Spaarbeleg weet er alles van. In dit artikel zet ze de belangrijkste spaardoelen, mo tieven, termijnen en spaarmogelijkheden op een rij. Lange termijn Fiscus Beleggen is populaire vorm van sparen Spaarrekeningen verschillen sterk van elkaar als je kijkt naar rente, flexibi liteit en vrijheid. Voor wie meer rendement wil halen zijn talloze andere spaarvormen mogelijk. "Beleggen is een populaire vorm van sparenvol gens financieel deskundige Yvette van Koppen. "Beleggen is een hele stap. Als je er niet zoveel verstand van hebt, kun je risico's lopen. Boven dien is het een hele klus om de koersen zelf goed bij te houden. Banken en verzekeraars bieden de mogelijkheid om geld te storten in een speciaal spaarplan. Dit plan kenmerkt zich door een gespreid risico. Het geld wordt gedurende een aantal jaren in verschillende bedrijven en landen belegd. De financiële dienstverleners houden alles in de gaten, de koer sen, de aan- en verkoop van aandelen enzovoort. Een stukje gemak voorde klant. En boven dien is de einduitkering van de- j ze spaarptannen belastingvrij. Kinderen kosten veel geld. Ouders van pas geboren kinderen weten vaak niet wat een kind kost. De luiers, kinderopvang, kleertjes, flesjes, het is allemaal duur genoeg. Maar wat als het kind straks achttien is en wil studeren? Of de studiefinancie ring in zijn huidige vorm nog zal bestaan is sowieso onzeker. Het Nationaal Instituut Budgetvoorlichting rekende uit wat een student van tegenwoordig kost. Uitgaven Marijke TOTAAL Het gaat goed in Nederland. De spaarzin neemt daarmee steeds verder toe. Sommigen wagen een gokje op de beurs en maken er hun hobby van. Anderen vertrouwen hun geld liever toe aan deskundigen. Vei lig en flexibel sparen. Beleggen in Colofon beleggingsfondsen op langere ter mijn, korte termijn met behoorlijke of met beperkte risico, het is alle maal mogelijk. Financieel advies kunt u persoonlijk krijgen of via de telefoon. AECON Spaarbeleg was één van de eersten in Nederland die klanten adviseerde via de telefoon. Een trend die door vele andere fi- anciële dienstverleners is overgeno men. Het beste voor m n kind "Tegenwoordig weet je het niet meer zo zeker. Studiefinanciering, AOW, het wordt allemaal minder. Toen mijn kind geboren werd, heb ben we meteen een goede spaarre kening geopend. Eentje met een looptijd van vijftien jaar en met een behoorlijk rendement. Kijk, als ze zo klein zijn lijkt het nog ver weg totdat ze op een dag roepen: 'mam, ik ga studeren'. Maar die dag komt vast sneller dan ik kan bedenken. En te gen die tijd wil ik niet met m 'n handen in het haar zitten of we het wel kunnen betalen, je gunt je kind toch het beste. Ach en als je iedere maand een klein bedragje stort, daar heb je niet zoveel last van. Als je het ook nog vast laat af schrijven, heb je er helemaal geen omkijken meer naar. SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 28 OKTOBER 1998 V PAGINA 16 oed sparen is helemaa niet moei lijk" Myranda wordt ook veel ingeschakeld als het gaat om de vele spaarvormen die er zijn. Veel mensen stel len het op prijs als iemand persoonlijk komt vertellen wat het allemaal betekent. "Nederlanders sparen graag", zegt Myranda. "Alleen de manier waarop ze dat doen verschilt sterk. Ik zie vaak dingen waarvan ik denk: 'wat zonde om dat zo doen, daar is veel meer geld van te maken'." Daarbij wijst Myranda bijvoorbeeld op oude spaar bankboekjes: "Die zijn nog erg populair, maar liggen ergens veilig opgeborgen in een map op zolder. Als die tevoorschijn komen, schrikken mensen zelf hoe weinig rendement ze erop krijgen. Samen met de klant bekijk ik dan welke spaarvorm het beste bij zijn of haar situatie past. Als je het juiste advies krijgt, is goed sparen helemaal niet zo moeilijk. Als ik weet wat mensen nu hebben en wat hun wensen zijn op het ge bied van sparen, dan is er altijd een passende oplos sing", aldus de Nieuwegeinse adviseur. "Mensen sparen enerzijds om een doel dat zich richt op een concreet plan, zo als voor een nieuwe stoel, voor een boot, voor een auto, voor een koelkast, noem maar op. Anderzijds zijn er emo tionele redenen om te sparen. Die ko men vaak voort uit angst. Bijvoorbeeld dat de AOW minder wordt, dat de Vut gaat verdwijnen, pensioenbreuk of dat de studiefinanciering gaat verdwijnen. Allemaal redenen voor mensen om te sparen, om zelf een stukje zekerheid op te bouwen; een appeltje voor de dorst", vertelt Van Koppen. Termijnen zijn in tweeën te splitsen: sparen voor de korte termijn en sparen voor de lange termijn. Sparen voor een koelkast, een vakantie, een nieuwe fiets, dat zijn doelen die op redelijk korte ter mijn liggen. Lange termijn doelen zijn bijvoorbeeld sparen voor de studie van een kind of sparen om eerder te kunnen stoppen met werken. Volgens de financieel deskundige ver schillen de manieren waarop mensen sparen sterk: "Je hebt mensen die al hun geld bij wijze van spreken nog in een oude sok stoppen. Gelukkig doen de meeste mensen dat niet meer, zijn ze zich bewust van het feit dat ze meer rendement uit hun geld kunnen halen. Op gewone spaarrekeningen zijn de rentes tegenwoordig niet meer zo hoog. Wil je sparen zonder risico's te lopen, dan biedt een gewone spaarrekening uitkomst." "Sparen is pas echt interessant als de fis cus een handje mee helpt", stelt Yvette. "Tot een bepaald bedrag mag je belas tingvrij rente ontvangen. Ga je over dat bedrag heen, dan is het slim om andere spaarvormen te zoeken met belasting vrijstelling. Zoals bijvoorbeeld de beleg- gingsspaarplannen of dividend sparen. Lijfrentes zijn ook aantrekkelijk, sim pelweg omdat je het bedrag dat je spaart mag aftrekken van je inkomsten belasting. Een andere, populaire ma nier van sparen met hulp van de fiscus is aandelen leasen. De bank of verzeke raar schiet een groot bedrag voor, wat een bepaalde periode wordt belegd. De rente die je hiervoor betaalt, is aftrek baar van de belasting." Marijke is net geslaagd voor haar eindexamen HAVO. Over een paar weken begint ze met de lerarenopleiding Nederlands. Ze blijft voorlopig nog even bij haar ouders wonen. Uit de berichten die ze van de Informatie Beheer Groep (die de studiefinan ciering toekent) heeft gekregen, blijkt dat haar inkomsten er als volgt uit zien. Ze krijgt een basisbeurs voor thuiswonenden van 125,- per maand en ze heeft recht op een aanvullende beurs van 110,- per maand. Haar ouders worden geacht iedere maand 300,- bij te dragen. Verder heeft ze een maximale lening afgesloten: 370,- per maand. Haar totale budget is nu 905,-. Wat moet ze daar allemaal van doen? Samen met haar ouders zet ze alle kosten, inclusief de kosten die haar ouders voor haar hebben, op een rijtje. Wonen (energie) 25 Kleding/schoenen 70 Telefoon20* Extra ziektekosten 15 Verzekeringen 80 Voeding en overige J Studiekosten 325 Abonnementen/ lidmaatschappen 40 Vervoer 10 boodschappen .f24 Zakgeld/diversen 8; ina is tot stand gekomen door: arntjcs Tekst Training, jk bij Duurstede Fotografie Hans de Beer, Wint Bos, Ben Verbeek Vormgeving en technische realisatie Preusting Pers, Nijmegen Met medewerking van Spaarbeleg, tel. (030) 602 52 00 Als Marijke vier jaar lang studeert, hebben we het over een bedrag van ƒ43.440. Ze spreken af dat haar ouders de kosten voor energie, telefoon, extra ziektekosten de boodschappen voor hun rekening nemen. Al deze kosten samen (gemarkeerd met komen uit op 300,-. Alle overige uitgaven doet Marijke voortaan zelf. Marijke vindt het bedrag dat ze moet lenen wel wat h Als het met de studie straks goed gaat, gaat ze snel op zoek naar een baantj Dan hoeft ze wat minder te lenen en kan ze misschien ook wat meer aan uitgaan en andere leuke dingen besteden. De ouders jgmKflPI M van Marijke gaan in 4 tijd dus ruim 14 duize; gulden betalen.

Scheldebode | 1998 | | pagina 16