Kom naar de Fotobeurs éS EROTIEKBEURS Vloedmerk I my \Y LEYSDREAM Tot ziens Voor paal caméléonj> burton UNIEKE AUDIO-VISUELE SHOW 'ZICHT OP ZEELAND' IN VEERE Roosendaal (Commandobean) kimnen roker Thuishulp fuseert GROENKALENDER E L K E W E E K H U 1 IS A A r U 1 IS OP W A L C H E R RINUS VAN DE VEN EERSTE BIJ STRANDCROSS VLISSINGEN IN 60 CC-KLASSE V r Bill je had die SIGAAR beter op de Zaterdag 3 Zondag 4 oktobei Als extra 2 optredens v.d. echte London Knights LU N LU O RDHH 326L, 9- >3 ƒ*- BEK 1 WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1998 M/V Het Turfschip Ziekenhuis en ZRTI open voor publiek Geschiedenis Zeeuwse landbouw Donderdag Dag van de Ouderen Op de UlT-paglna deze week aandacht voor de dierenfilm dr.Dolittle. in deze Scheldebode een aparte klgc op wonen en >wn. IrffH De dieren staan centraal in de Scheldebode van deze week. Hele klus Bijzonder goed Besten Oorkonde 1 in de Steeds gaan The best BOW V^JSE BIBL Chasséveld 15, Breda za 3 zo 4 oktober 10.00 - 17.00 uur WALCHEREN - Maandag 5 oktober ontstaat het Vrijwilligers Overleg Thuishulp Walcheren door een fusie tussen het Vrijwil ligers Overleg Thuishulp Middelburg en het Platform voor Vrij willigersorganisaties) in de maatschappelijke dienstverlening Vlissingen. De wethouders van de gemeenten Veere, Vlissingen en Middel burg, een aantal genodigden en belanghebbenden komen hier voor om 11.00 uur in de raadzaal van het gemeentehuis Veere in Koudekerke bijeen. Er wordt een uiteenzetting gegeven over de nieuwe organisatie, waarin de belangen van het vrijwilligers werk door de sterkere organisatievorm beter aan bod komen. Er komen nieuwe informatiefolders en er zijn twee professio nals die vrijwilligers in de thuiszorg opleiden en begeleiden. Het meldpunt Vrijwillige Thuishulp is in Middelburg telefoon 612004 en in Vlissingen 410795. Aanvragen van Vrijwillige Thuishulp voor mensen met een handicap, dementerenden en voor Vrijwillige Terminale Zorg thuis via telefoon 486414 of 486434. WALCHEREN - Zaterdag 3 oktober tussen 10.00 en 17.00 uur stelen ziekenhuis Walcheren en het Zeeuws Radio-Therapeu tisch Instituut hun deuren aan de Koudekerkseweg 88 in Vliss ingen open voor inwoners van Walcheren en omgeving. Medewerkers van alle afdelingen geven dan uitleg over hun da gelijks werk. KAPELLE - In de Nederlandse Hervormde kerk wordt maan dag 5 oktober om 15.00 uur de het boek Geschiedenis van de Zeeuwse landbouw, circa 1600-1910, geschreven door dr. P.R. Priester, gepresenteerd.Tijdens deze bijeenkomst zal het eerste exemplaar van het boek worden uitgereikt aan de Minister van Landbouw, drs. H.H. Apotheker. Ook vertegenwoordi gers van de Landbouwuniversiteit Wageningen en van het provinciaal bestuur zullen aanwezig zijn.In samenwerking met de Landbouwuniversiteit Wageningen werd een onderzoe ker, de heer Priester, aangetrokken. Hij startte in 1991 zijn werkzaamheden. VLISSINGEN - Donderdag 1 oktober staat de viering 'Dag van de Ouderen' op de agenda. De stichting Welzijn Ouderen Vliss ingen heeft er een volledig programma voor samengesteld. De bijeenkomst vindt plaats in de kerkzaal en wijkcentrum Open Hof.De zaal gaat er om 09.30 uur open, aansluitend zijn er toe spraken en een samenzang met diverse presentaties. De gym club MbvO treedt op en er is een forum. Na de pauze (van 12.00 tot 13.30 uur) is er een presentatie van het Regionaal Indicatie Orgaan Walcheren, de stichting Huisvesting en Verzorging voor Ouderen Vlissingen en de Zeeuwse Sportraad. Daarna staat er volksdansen op het programma, opnieuw een forum en zang en dans van Molukse ouderen. Ter afsluiting is er samen zang. In de kerkzaal staat een film- en diaprogramma op de agenda: 10.15 uur dia's van de vroegere Ouderenzorg, een pre sentatie van de adviesgroep P20 en de film (13.30 uur) Ver woesting en wederopbouw van Vlissingen. Na de pauze onder meer dia's van Engelse tuinen en oud-Vlissingen. STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP 'Het vloedmerk', zo wordt de oeverzone langs de kust genoemd, waar met hoog water allerlei aanspoelsel terecht komt. Dat vloedmerk is altijd de moeite van een nadere inspectie waard. Tussen de afgestorven wieren en andere plantenresten zijn al lerlei interessante dingen te vinden: dode vissen en vogelsei- kapsels van haaien en roggen en een enkele keer een aange spoelde zeehond of bruinvis. Op de kadavers komen allerlei aas eters af. Boven het vloedmerk zie je kraaiachtigen als de bonte kraai en de ekster, zilvermeeuwen, maar ook een roofvogel als de buizerd is er vaak te vinden. Dat soort aaseters vindt in het vloedmerk een rijkgedekte tafel. Maar zij niet alleen. Ook pis sebedden, duizendpoten, spinnen en tal van andere dieren leven in het vloedmerk. Deels zijn het rovers, deels dieren die de aan gespoelde plantenresten weer omzetten in humus en voedings stoffen. In het vloedmerk groeien ook speciale planten. De ge woonste is de spiesbladmelde. Die heeft een voorkeur voor voedselrijke plaatsen; en voedingsstoffen zijn er te over in het vloedmerk. Maar ook meer bijzondere soorten als de gele hoompapaver, de strandbiet en de zee-lathyrus zijn, vooral op zandige plaatsen, soms in het vloedmerk te vinden. Tot slot zijn er dan nog de paddestoelen. De dooiergele mestzwam, de beurszwam, de geschubde en de kale inktzwam en nog verschil lende andere soorten duiken met de regelmaat van de klok op in het vloedmerk. Ze staan daar tussen allerlei troep die vanaf schepen in zee gegooid is, of door achteloze recreanten is ach tergelaten: colablikjes, gloeilampen, schoenen en stukken piep schuim. Dit wegwerpmateriaal zijn eigenlijk de enige die het plezier van het vloedmerk bestuderen kunnen vergallen. SCHELDEBODE fit'' LUI 'Het zijn puur Zeeuwse beelden' VEERE - Zicht op Zeeland. Eb en vloed in vogel vlucht, kuituur en kustlijnen. Al een tijdje bestaat het Audio-Visueel centrum Veere. Een kleine bio scoop zou je het kunnen noemen, waarin Zeeland door middel van een 400 dia's getoond wordt, bege leid door sfeervolle, met zorg uitgekozen muziek. Geen echte bioscoop, wel ruimte waar een project met allure, getoond wordt in een intieme ruimte die ook als foto-studio kan dienen. door Mieke Janssen Het Audio Visueel centrum Vee re beoogt hiermee unieke im pressies van Zeeuwse land schappen over te brengen. Iets voor de echte zeeuw, iets voor de geïnteresseerde. Voornamelijk de veelzijdige Zeeuwse natuur krijgt de nadruk. Water, kusten, landschappen, vogels, zandgebieden. Maar ook stadsindrukken, een bijzonder plekje in een dorp. Op verschil lende momenten van de dag ge fotografeerd, vanuit de lucht, staand, zittend, met oog voor detail. Zeeland zoals fotograaf Bram Gideonse dat ziet. „De beelden van Zeeland en de combinatie met new age muziek was een hele klus. Ik geloof wel dat ik er goed in geslaagd ben dat te realiseren. Het is mooi in evenwicht." „Het gaat nu nog om echt puur Zeeuwse beelden, in te toekomst hoop ik met meer van deze pro jecten te komen. Die kunnen to taal anders zijn dat die van nu." Maar wat maakt een foto tot een goede foto? „Een lastige vraag. Basisingre diënten zijn in ieder geval de goed gekozen compositie, juiste verlichting en een bepaalde uit drukking." „De foto moet iets te zeggen hebben. Mensen vallen soms op een foto. Worden getroffen door een beeld. Hoe dat komt is ei genlijk niet uit te leggen. Het is voornamelijk een gevoel. Voor mij is het soms ook wel een toe valstreffer als en foto zo goed gelukt is." „De omstandigheden zijn be langrijk en die heb je so wie so met buitenopnamen vaak niet in de hand. Goed kijken is belang- Bram Gideonse toont 'Zicht op Zeeland' in het audio-visueel centrum in Veere. foto: Piet Davidse rijk en dan kan je mooie dingen maken. En je moet het ook een beetje in je hebben." De show bestaat ongeveer een jaar. Het gaat om een zes projec toren diashow voorzien van ge luid. „Ik vertel eigenlijk niets. Je hoort bijpassede muziek en live geluiden die bij het landschap horen. Voor mij, als fotograaf, was de voorbereiding van het auditieve gedeelte nieuw. En een bijzondere ervaring rijker ben ik er van geworden." In to taal heeft Gideonse ongeveer 3000 foto's gemaakt waarvan 400 in de dia-caroussel gebruikt worden. Het beeld laat steeds drie dia's zien die vloeiend overgaan in steeds nieuwe. Verschillende thema's zijn te herkennen, zoals, bijvoorbeeld, verschillende sei zoenen, de stand van de zon, water en wind, typisch Zeeuwse beelden van werken en leven op en in het water, historische beel den van Zeeuwse steden. De na druk ligt echt op de natuur. „Ja, zo zou je het kunnen noe men. Ik vind ook dat voor dit soort shows dat landschapsbeel den het bijzonder goed doen." De toekomstplannen zijn nog niet echt duidelijk. Een volgen de show zal iets heel anders worden, dat staat als een paal boven water. De show duurt ongeveer twintig minuten en vindt de hele dag door plaats. Er is ruimte voor 30 mensen. De openingstijden zijn van 11.00 tot 17.00 uur. De entree prijs is vooroorlogs, (f 3,50 en pas 55 f 2,50 en groepsreductie). Het centrum is te vinden aan de Kaai van Veere, vlak bij de Schotse Huizen. 'Mensen gingen op de banken staan' WEST-SOUBURG - Rinus van de Ven werd afgelopen zondag bij de strandcross in Vlissingen eerste in de 60 cc-klasse. Wordt vervolgd, zou je kunnen zeggen, deze succes-story van de tienjarige motorcoureur uit de Tuinstraat in West-Souburg. Vorig jaar oktober werd hij in Helmond Nederlands kampioen motorcross in de 60cc-klasse. werd Nancy geboren en 15 no vember werd Rinus gehuldigd bij 'De Uitlaat' en kreeg hij de ze beker." Zijn vader: "De Fransman Tortelli kreeg er pre cies zo een." '"*^5 .t& door Tannie van Eek Zondag 11 oktober gaat hij op het terrein van MSV 'De Uit laat' in Vlissingen Oost zijn titel verdedigen. Blijkt hij ongesla gen en blijft hij Nederlands kampioen, dan heeft nog nooit iemand voor hem op zo jonge leeftijd dit gefikst. Bij een van de voorrondes, za terdag 19 september in O lde- broek, waar alleen de vijfen twintig besten van Nederland aan de start kwamen en Rinus een van de jongsten was, won hij acht van de tien manches. Op punten is hij al binnen, maar er moet 11 oktober eerst nog gere den worden. Hoe ging het met Rinus het afgelopen jaar? En met zijn ouders, zijn familie? Want iedereen rond deze kam pioen leeft met hem mee. Zijn zusje van tien maanden steekt haar armpjes in de lucht als Ri nus met de één meter hoge beker de woonkamer binnenkomt. Zijn moeder: "13 november Alles, maar dan ook alles wat er in de 60 cc-klasse te winnen viel, her en der in Nederland, in België, tot in Frankrijk toe heeft Rinus gewonnen. De KNMV verplicht dat, tot de leeftijd van tien jaar alleen op een 60cc-mo- tor gereden mag worden. Rinus traint wel op een 80-cc-er. Na zijn kampioenschap volgde huldiging op huldiging. Vader Giel: "In de Zeelandhallen, dat sloeg alles. Rinus reed eerst tus sen internationale 80cc-ers. Daarna reed hij alleen in de hal, het licht ging uit en één spot bleef op Rinus gericht. Zo reed hij daar in z'n eentje." Moeder Janneke: "De mensen gingen op de banken staan en hieven de wave aan. Het was grandioos". Van de KNMV kreeg hij een in gelijste oorkonde, een halve me ter ongeveer groot, voor het Nederlands jeugdkampioen schap 60 cc, kleine wielen.' En sponsors lieten zich na zijn overwinning niet onbetuigd. Waren er vorig jaar in hun woonwagen in West-Souburg ORinus van de Ven in actie tijdens een van de vele crossen waar aan hij met de regelmaat van de klok deelneemt. Van 1* 00 tot 23.00 uur op Slechts 17,50 entree! Zaterdag tot 19.00 uur Gratis champagne sigaren a la Monica, ook zeer bizar S.M.. 10 Mannelijke stripers meer dan 100 shows, live piercing tattoo, veel stands met aanbiedingen! mmm ongeveer vijftig bekers nu zijn dat er ruim honderdvijftig. Naast vaantjes, wandiegels, een sierlijke plaquette, gekregen van zijn grootouders, en allerlei andere onderscheidingen. Het werd te veel voor de woon kamer en er kwam een uitbouw aan de woonwagen. Stap je nu bij de familie Van de Ven binnen, dan sta je onmid dellijk oog in oog met de roem van Rinus. En dat is maar goed ook, want van hem kom je wei nig te weten. Hij geeft me een hand, zegt vriendelijk: "Doe hier je schoenen maar uit", en dat is het dan. "Hij is geen prater", zegt zijn vader. In de loop van het ge sprek valt dat wel mee. Maar Ri nus weet wanneer hij z'n mond moet houden. "Bij de wedstrij den ook", legt hij op een volwas sen manier uit, "dan zie ik die andere jongens. Allemaal 's och tends vroeg al in het pak, rennen en vliegen over de baan. En ze nuwachtig Ik niet, ik neem een flesje drinken mee, loop eens rustig naar de baan, bekijk die eens goed en dan denk ik: ik zie het straks wel". Is het nog spannend, vraag ik hem, altijd maar winnen "O, ja, er komen altijd drie 'goeien' aan de start en dan moet je doorstrijden, steeds maar door strijden. Zwaait zijn armen ver boven z'n hoofd en zegt: "Je moet nooit denken: ik win toch wel, je moet er steeds weer voor gaan." En: "Ik wil winnen, winnen, win nen. Anders hoeft het voor mij niet." „Met m'n vader speel ik wel eens een computerspelletje. Als ik dan verlies, vreselijk is dat." Giel, duidelijk trots op de pres taties van zijn zoon, is evenals vorig jaar enorm gespannen als er wedstrijden zijn. De hele mo torsport baart hem trouwens zorgen. Een val van Rinus onlangs bij een wedstrijd in Rilland, maakt het er voor hem niet makkelij ker op. "En het wordt steeds erger", be kent hij. Van de valpartij kan Rinus zich niets herinneren. "Ik weet niet hoe ik viel en waar ik viel." "Van mij mag hij vandaag nog stoppen met motorcrossen", zegt zijn vader. Dezelfde ver zuchting als vorig jaar. Maar net als toen weet ik ook nu niet of Giel het echt meent. Het is ook niet eenvoudig en heel dubbel: aan de ene kant de roem en de ouderlijke trots, aan de andere kant de gierende span ning en de angst dat je kind iets kan overkomen. Dan is er ook nog het voetballen van Rinus. Ook dat geeft probe- lemen al zijn die gelukkig van een andere orde. Giel: "Het afgelopen jaar is Ri nus bij voetbalclub 'Walcheren' vertrokken. Het kostte hem, met de motortrainingen erbij, toch te veel tijd. Nu voetbalt hij bij R.C.S. in Oost-Souburg en in de kortste keren zit hij daar al in het Dl-elftal. Wat opnieuw meer tijd van hem vraagt." 'Simply the best' staat op een van z'n helmen gespoten. Jan neke: "Hij wilde een foto van z'n zusje erop hebben. Dat spuiten is niet goedkoop en Nancy ver andert bijna elke week. Dus daar wachten we nog maar even mee". En dan wil Rinus zelf ook nog graag wat zeggen. "Mag 't, "vraagt hij met van die oogjes die ervoor zorgen dat je hem weinig kunt weigeren. "Ik wil nog iets zeggen over mijn bloemenklanten. Elke za terdag ga ik hier in de straat met bloemen langs de deur. Vo rig jaar toen ik kampioen werd was de hele straat versierd. Ze mogen 11 okotober allemaal bij 'De uitlaat' komen kijken en als ik win is er gebak voor alle maal." Zondag 11 oktober trainen de 60cc-ers vanaf tien uur 's mor gens bij 'De Uitlaat'. De eerste manch wordt rond half twaalf verreden, de tweede rond één Zn onze hoofdstad Middel burg zijn recentelijk op afstand bedienbare palen geplaatst. De rode obstakels moeten er voor zorgen dat na twaalf uur 's middags het centrum niet meer per auto en zeker niet voor vrachtauto's, bereikbaar is. Ze moeten maar lossen voor twaalf uur. Dat is in Mid delburg makkelijker gezegd dan gedaan. Als je even oponthoud ondervindt om de stad binnen te gaan, brug open, spoor dicht, ver keerde afslag, slakken voor je bij het stop licht, dan is het al middag. Alhoewel er is hoop, want er zijn uitzonderingen. Ambulan ce, brandweer en politie kunnen als het no dig is de palen zelf laten zakken. Invaliden en leveranciers van verse waar kunnen ook een pasje bekomen. Verder is het de bedoe ling dat iedere morgen om zes uur parkeer wachters de palen in het wegdek laten zak ken. Niet verslapen hoor. Als een soort Lang nek attractie uit de Efteling komen de palen om twaalf uur 's middags automatisch weer naar boven. Wil je na twaalven nog uit het centrum met de auto dan zitten er strips in het wegdek die de palen even la ten zakken. En daarna, ja, dan komt Lang nek weer naar boven. En daar zit nou net het probleem in. Dat gaan dure paaltjes worden. Want ja, hoe gaat dat. Je bent toerist of je weet van niets en je wilt met de auto de stad in. Voor je stopt - om onduidelijke reden - een auto en rijdt dan weer door. Die heeft dus een paalpasje. Jij rijdt er bumperklevend achteraan en dan hoor je me toch een enorme klap onder je stoel. Je geeft nog gas maar dat baat niet, alle wielen draaien vrij en vruchte loos rond, je hangt min of meer opge- spietst op die paal. Dan zie je de waarschu wingsborden pas die er hangen. Sta je dan effe voor paal. BOARDS AND CLOTHES You can see it at: SURF - STREET - SNOW - FASHION Gravenstraat 11 - Middelburg tel.: 0118-625440

Scheldebode | 1998 | | pagina 1