11 Jazz by the Sea op Walcheren z mm Wesp, bij en hommel Z n GR0ENKALENDE R lïï La justice UJ N LU LU V Marien Dorleijn in finale van de Grote Prijs Fietsen voor goed doel I DONDERDAG EN VRUDAG KOOPAVOND 'J MEllMNt GOES ROOSENDAAL i ELKE WEE K HUIS A A 1 H U S 0 P W A L C H E R EN Vijftien jaar geleden ge start met grote maten, het bleek een goede keuze van Corrin's Mode. Komend weekeinde zijn er open dagen bij Flight Centre zeeland. Als je durft mag je mee de lucht in. VAN 17 TOT EN MET 20 SEPTEMBER Programma Zaterdag Wandeltocht MIEKE EN MAYA GINGEN VOOR STUDIEREIS MASSAGE EN BEWEGINGSLEER NAAR CHINA Stageplaats Doodnormaal Geneeskunde Bussen vol lem pietsjes Veranderingen Nederland Cursussen DE JONG VLISSINGEN O K Q 3Q(X. p\ - WOENSDAG 16 SEPTEMfetéLOQBl V Familieportret Kinderportret 1 Huwelijk Tl FOTOtTUWO THEO VAM Kt QEHUOTEH Vrijlandstraat 75 - W.C. Dauwendaele Middelburg-0118-640317 MIDDELBURG - De 20-jarige Marien Dorleijn heeft een fina leplaats behaald in de categorie singer/songwriter van de Gro te Prijs van Nederland. De finale is zondagmiddag 22 november in Paradiso Amster dam. Marien was een van de 15 deelnemers die uit de landelijke inschrijvingen werd gekozen om te spelen in één van de drie se- mi-finales in de categorie singer/songwriter. Tijdens de finale strijden zes deelnemers om de Samson-Cup van 12.500 gulden en Yamaha-apparatuur. Ook kunnen de aan wezigen bepalen wie de publieksprijs van 2000 gulden mee naar huis neemt. Dorleijn is geselecteerd met het nummer 'Believe'. Hij is behalve songwriter ook zanger en gitarist van de Zeeuw se band Nimbus. WALCHEREN - Zaterdag 19 september 'rondje Walcheren' op de fiets ten bate van de Oekraïne. Het gaat al een tijdje niet goed in Rusland. De werkgroep DNB (diakonaal naar buiten) zet zich al een groot aantal ja ren in om hulp te bieden. De fietstocht van zaterdag moet geld in het laatje bren gen. Vertrek uit Vlissingen, Vrouwenpolder en Middel burg met als eindpunt de ka pel van Hogelande. Daar be gint om 16.00 uur een rom melmarkt met bazar. Inlich- tinqen via telefoon 634683 of 625845. Pakjes voor Roemenië ZEELAND - Voor Roemenië is weer een pakkettenactie ge start en die duurt tot en met 24 oktober. Dozen kunnen tot 21 september of na 25 oktober worden afgehaald op het adres Westerzicht 544, tele foon 462703 (na 17.00 uur). De kosten zijn onveranderd, 40 gulden per doos, die een maximaal gewicht van 20 ki logram mag hebben. Hans Verkerk 8 /V Keukens I tovert deze I week wel hele lage >§20?/'I prijzen tevoorschijn. fjfi Als u binnen twee jaar een KTT* ÈmÊfo koopt, haalt t\(fCi\mlp 1 if }Cll Hans een echte Kroon keuken voor de helft van de door de leverancier aanbevolen adviesprijs uit zijn hoge hoed tevoorschijn! Protiteer mee van dit magische prijzenfeest en vraag naar de extra snelle beslisserskorting! RINGBAAN WEST 2B - 0113-21645T NISPENSESTRAAT 10 - 0165-558843 ICHTINC HET ZEEUWSE LANDSCHAP| Nu de zomer ten einde raakt, zitten we niet meer zoveel buiten. De natuur tovert zich langzaam tot het volgende jaargetijde om. Het wordt frisser en killer, diverse vogelsoorten maken zich op voor de wintertrek, vruchten zoals kastanjes en bessen verschijnen en bont gekleurde bloemen verdwijnen. Daarmee verdwijnt ook het voedsel, nectar, voor insekten als bijen en wespen. Van hen hebben we voor lopig geen last meer. Want als mede-genieters van een glas fris of sap, of een zoete versnapering zijn we ze liever kwijt dan rijk. Velen van ons vrezen bijen en wespen, omdat we bang zijn dat ze ons steken. Maar is dat zo? Misschien bent u één van de mensen die zich dat de ze zomer afgevraagd heeft. Nog voor aanvang van de winter kunt u met het antwoord op deze typische zomervraag de zomer afsluiten. Bijen en wespen behoren tot de insekten, een dierklasse die in onge veer dertig families ingedeeld is. Hun belangrijkste kenmerken zijn dat zij vleugels bezitten, zes poten hebben en dat aan hun lichaam drie delen te onderscheiden zijn, namelijk kop, borststuk en achter lijf. De meest bekende insektenfamilies zijn vliegen, sprinkhanen, li bellen, kevers, vlinders, bijen en wespen. Insekten hebben veel vijan den en daarom hebben zij methoden ontwikkeld om zich te verweren. Sommigen vliegen bijzonder snel, anderen bouwen schuilplaatsen, smaken onaangenaam, sproeien gif, bijten of... steken. Dat laatste doen, u raad het al: bijen en wespen. Dat doen zij echter alleen als zij zich bedreigd voelen. Vooral een bij bedenkt zich goed voordat hij steekt, want door te steken beschadigd hij zijn weerhaak; een actie de hem z'n leven kost. Bijen zijn zeer sociale dieren en dit zal hij dan ook alleen doen als zijn volk bedreigd wordt. Dit geldt ook voor de hommel. Hommels behoren tot de bijenfamilie, evenals bijvoorbeeld graafbijen of honingbijen. Wespen kunnen meerdere malen steken. Zij doen dit echter nooit zonder reden; ze moeten kwaad zijn of zich bedreigd voelen. En dat doen ze als ze snelle, onverwachte bewegin gen registreren. Vandaar dat je nooit met je armen en handen snelle bewegingen moet maken om te proberen om wespen te verjagen. CHELDEBODE WALCHEREN - Jazz by the Sea, het is het tiende Zee land Nazomer Festival op dit gebied. Langs de gehele Walcherse kust wordt jazz muziek gespeeld. Het be looft een swingend vier daags evenement te worden. Donderdag en vrijdag in Vliss ingen, als vanouds zijn er optre dens in Domburg met kroegen tocht, streetparades en open lucht-concerten. Er is een dave rend festival in De Parel, een jazz-kerkdienst op zondag in de Grote Kerk van Veere en een jazz-strandwandeling. Het programma van dag tot dag en van uur tot uur: donderdag 17 september 20.30 en 22.30 uur in het centrum van Vlissingen: Courtney Pine The Underg round Project. Vrijdag 18 sep tember 20.30 en 22.30 uur in het centrum van Vlissingen: The New Cool Collective en het Me- tropole Orkest Kevin Maho gany. Vrijdag van 19.30 tot 22.00 uur op het Heinekenplein voor het Badhotel in Domburg: Golden River City Jazzband. In het centrum van Domburg van 21.00 tit 01.00 uur: Jazz in de diverse cafés. Zaterdag 19 september van 11.30 tot 17.30 uur: optredens in de openlucht in het Domburgs centrum. Bij het Tuin Marie Tak van Poortvlietmuseum van 11.30 tot 13.00 uur: Jimmy Ro senberg Group; 11.30 tot 13.00 uur op het Heinekenplein bij het Badhotel: Rob Hoeke Boogie Woogie Blues en van 13.30 tot 15.15 uur: Storyville Jazzband. Tussen 15.30 en 17.30 uur treedt er de Cris Momen Jazz Blues band op. Vanaf 13.30 tot 17.30 uur in het centrum van Dom burg Streetparade. Die avond (van 21.00 tot 01.00 uur) jazzavond in de Parel met onder meer De Superband van Cor Bakker. Ook Bob Kerr and his Whoopie Band treedt er op. Zondag 20 september 12.30 uur in de Grote Kerk van Veere: jazz-kerkdienst met de Resur rection Singers en pianist Little Willie Littlefield met medewer king van de New Orleans Red Beans. Die dag ook de jazz-strandwan- deltocht van 14.00 tot 18.00 uur. Muziek van Vlissingen tot Zou- telande, Vrouwenpolder en zelfs bij Kamperland. Door busmaat schappij ZWN wordt er een pendeldienst verzorgd. Er doen vijftien strandpaviljoens, res taurants en caf,s mee. De zondagavond wordt afgeslo ten met een jazz-diner met Trav'lin Light in het Golden Tulip Badhotel in Dom burg, aanvang 18.00 uur. Kaarten kosten 69 gul den en zijn bij het Badhotel (telefoon 588800) te bestellen. De jazz-toegangs- prijzen voor Vlissin gen: f 32,50. Een passe-partout voor beide dagen f 55,- Bij de BBB en de Drukkery zijn de kaarten in de^ voorverkoop ver krijgbaar. 'Het was puur voor de praktijk' MIDDELBURG - Mieke Rep en Maya Lentze kozen deze zomer niet voor de Franse Rivièra, ook het strand bij Domburg was niet hun vakantiebestemming; ze gaven de voorkeur aan een studiereis van twee maanden naar Chi na. Maya Lentze is docente babymassage voor het TAS- project van de Thuiszorg en fysiotherapeute. Mieke Rep heeft in Middelburg een praktijk voor Chinese genees kunde en geeft bewegingsleer: Tai Chi en Qigong. door Tannie van Eek Over hun opleiding in Neder land hebben beiden niets te kla gen: "De theorie is hier heel goed. We gingen puur voor de praktijk naar China, omdat het leuk en leerzaam is de mensen daar aan het werk te zien." Hun eerste stageplaats was in een ziekenhuis in de grote bad plaats Qing-dao; ongeveer 600 kilometer ten zuiden van Pe king. De geboortestreek van Dr.Li Jie, Westers en traditio neel Chinees arts en als toxico loog verbonden aan de Universi teit van Nijmegen. Regelmatig verzorgt hij lezingen in de praktijk van Mieke Rep. Na Qing-dao vertrokken ze naar Lanzhou, waar ze zich in een, wat we hier noemen Acade misch Ziekenhuis, in eerste in stantie verbaasden over de acu punctuur, slechts één facet van de Chinese geneeskunde. Mieke:"Op dat gebied zagen we daar echt het neusje van de zalm. Grandioos. Alleen al het prikken." Tussen duim en wijsvinger wijst ze zo op het oog ongeveer zeven centimeter aan. "Zo ver gaat de naald de hersenstam in. En de prikken in een ooghoek! Onge looflijk. In mijn praktijk waag ik me daar niet aan. In China is acupunctuur al eeuwen dood normaal. Zo ver zijn we hier nog lang niet." Voor Mieke was dit de derde China-reis en haar tweede stage. Maya zit in het laatste jaar van haar opleiding. Deze eerste stage in Chinese zie kenhuizen hoort bij de afron ding van haar studie. In China zag ze dat ook bij heel kleine kinderen en baby's acupunctuur wordt toegepast. "In Nederland is massage meer ingeburgerd. In de cursussen babymassage die ik geef worden Westerse en Oosterse massage methoden toegepast." „Tui Na (Chinese massage) is aangenaam en goed voor baby's en kleine kinderen met proble men zoals bedplassen, diarree, constipatie, indigestie en de ademhaling." Hoewel het woord 'geneeskun de' anders doet vermoeden, gaat de Chinese geneeskunde vooral uit van preventie: voorkomen is beter dan genezen. De basisgedachte uit de oude Chinese natuurfilosofie is dat ziekte ontstaat wanneer de ba lans verstoord is. Het is niet ver wonderlijk dat daarom Tai Chi en Qigong in China zo vanzelf sprekend is. Deze ademhalings- en bewegingsleer versterkt de organen en verbetert de stro ming van energie en bloed. "We hebben ze gezien", vertelt Mieke, "met bussen vol komen Chinezen 's morgens al om zes uur naar grote pleinen waar Qi gong en Tai Chi worden beoe fend. De bewegingen variëren enorm. Van heel snel naar heel langzaam." „Maar niet alleen in groepen wordt zo de dag begonnen. Overal zie je mensen, van jong tot heel oud, relaxen,even met hun lijf aan de gang gaan. In een park masseren ze hun nek tegen een boom." „Wachten ze op een bus dan is er altijd wel een steunpunt dat kan helpen bij een massage of een stang om een been over heen te slaan. Wachttijden worden zo benut om even te rekken en te strekken. Het helpt tegen stress." „Want al willen de Chinezen het niet, naar mijn idee althans, ook China stroomt mee op in de vaart der volkeren. Mac Do nald's springen ook daar als paddestoe len uit de grond." hun Mieke (tweede van links) bezig met een praktijkoefening in China. tiënten dwarrelen, druppelen binnen. Enorm druk is het er. Wie met een klacht komt brengt ook vaak de familie mee, de buurvrouw en de patient die voor jou aan de beurt was en na jou komt, alles en iedereen blijft bij jouw consult. Er is geen en kele priva cy." Als ze ook maar even op bijvoor beeld de bus moeten wachten, gaat men in China tot actie over, bewe gingsactie wel te verstaan. Rekken en strekken voorkomt stress. Over dagen in het zieken huis vertel len beiden heel beel dend. "Je kunt geen enkel ver gelijk ma ken met de ziekenhui zen hier in Nederland. Hygiëne komt in hun woorden boek niet voor." „Toiletten bijvoorbeeld, ner gens, ook niet in de ziekenhui zen waren deze schoon. Deuren zitten er niet voor en is de pot vol, dan leg je een krant op de grond en ga je daar op zitteri'. Ja, het is even wennen", geeft Maya toe en direct daarop: "Het Wes ten is af en toe over-hygiëniseh, daar word je ook ziek van." „Allergie, dat woord kenden we jaren terug toch nauwelijks." Afspraken maken, wachtlijsten, men kent het niet. "Ziekenhui zen zijn meer poliklinieken. Pa- Bakfietsjes zijn ook op hun netvlies blijven kle ven. "We zagen er twee staan bij de deur van de behandel kamer. Uit de afgelegen kleine dor pen worden patiënten op een bak fiets naar het zieken huis ver voerd. Ze zijn vaak uren onder weg. En met die bakfiets rijdt men dan het ziekenhuis in tot bijna in de behandelkamer toe. Het klinkt in onze Westerse oren wat primitief. Daarentegen heb ben Mieke en Maya niets dan lof voor de behandelwijze. "Er wordt intensief behandeld. Bij acupunctuur wordt elke dag geprikt. En de mensen hebben een geweldig groot vertrouwen in hun behandelaar. We maak ten mee dat een jonge man met een acute blindendarmontste- king werd binnengebracht." „De volgende dag moest hij naar een bruiloft. Met behulp van acupunctuur werd de operatie een dag uitgesteld. Dan moet je volledig vertrouwen dat zo'n ge nomen beslissing juist is. Men sen die een herseninfarct heb ben gehad revalideren ook met behulp van acupunctuur." „We hebben daarvan goede en ook snelle resultaten gezien. En er wordt heel veel met kruiden gewerkt; de kruidengeneeskun- de is een van de belangrijkste takken van de Chinese genees kunde." Mieke Rep was zes en drie jaar terug ook in China. Over het kleine stukje van het enorm gro te land dat ze bereisde, zegt ze dat er veranderingen te zien zijn: "De wegen en behuizing worden beter.We zagen nu zelfs wolkenkrabbers. Slecht ge bouwd weliswaar, met liften die vaak blijven steken en water dat op de bovenste verdiepingen niet uit de kraan wil komen, maar de lelijke blokken uit het communistische tijdperk ver dwijnen steeds meer." „In Peking zie je nu ook grote warenhuizen en steeds meer luxe artikelen." Zes jaar terug sprak ze geen Chinees, nu lukt het tellen in deze taal een klein beetje. "We zien er geen heil in deze taal nog te gaan leren. Bij de stages was een tolk aanwezig waar we Engels mee spraken." De reis naar China heeft zowel Mieke als Maya doen beseffen hoe goed het is om in Nederland te wonen. "We waarderen het des te meer. Een wc met waterspoeling vind je als je net weer thuis bent een enorme luxe." Wat de genees kunde betreft hebben ze een schat aan ervaring opgedaan waardoor ze in hun eigen prak tijk weer beter beslagen ten ijs kunnen komen. Zo hopen ze mee te kunnen wer ken aan meer begrip voor de Chinese geneeskunde, die niet alternatief is, want meer dan 1/3 van de wereldbevolking maakt er al eeuwenlang gebruik van. Mieke: "We kunnen zonder nadelige bijwerkingen veel aan doeningen behandelen. Niet al leen de klachten, maar ook de onderliggende oorzaken worden behandeld. Dat is de beste ga rantie voor een blijvend her stel." „En wat is er nu eigenlijk zo vreemd aan Ik heb nog heel ou de boeken van mijn oma. Daarin is ook sprake van massages, van wassingen, stoombaden en krui den. Vroeger kon dat hier ook allemaal. Tegenwoordig moet alles snel, sneller, het snelst. Dan helpt een pilletje. Weet je dat in China vroeger de artsen pas hun beloning kregen, niet als ze de mensen genazen, nee, pas als ze de mensen gezond hielden. Absolute preventie." De cursussen Tai Chi en Qigong in Middelburg en Biezelinge van Mieke Rep en babymassage van Maya Lentze zijn deze maand begonnen. Voor informatie over cursussen, acupunctuur, massa ge en kruiden kan men bellen 0118 -636054. OOK VOOR FEESTEN EN PARTIJEN DANSSCHOOL TEL 0118-413783 FAX 0118-413469 Twee maanden geleden reed de Tour de France zijn etappes, s Werelds grootste wielercircus werd ontsierd door dopingonderzoek door de Franse overheid. Een aantal mensen werd opgepakt en een van hen, Cees Priem, heeft nog steeds beperkte bewegingsvrijheid, hij mag hangende het onderzoek Frankrijk niet uit. Vanwe ge een doos met Epo-ampullen die begin maart al in een wagen van de wielerploeg gevonden was en wat stoffen die tijdens de Tour aangetroffen zijn. Veel bombarie, geen resultaat, slechts een dun dossier. De affaire Priem of waarin een groot land klein kan zijn. Liberté, egalité, fratemité, vrijheid, gelijkheid en broederschap, zijn de waarden die Frankrijk sinds 1795 sieren. La justice, de gerechtigheid, staat daar even niet bij. Met het oppak ken van Priem dacht men waarschijnlijk de man achter de Nederlandse dope- en drugshandel te hebben. Dat gebeurde op de rustdag; tactisch na bezoek van Prins Willem Alexander en de toenmalige staatssecretaris Terpstra. Bij overwinningen is er champagne en polo naise, dan wordt er gekust en gefeest. Nu met de arres tatie van Priem weinig te feesten valt, horen we alleen wat van zijn advocaat. De affaire is in het stadium be land dat er voor madame Buffet en onderzoeksrechter madame Odille Madrolle meer eer voor Frankrijk te be halen is aan de invrijheidstelling van Priem dan aan het nog langer halsstarrig volharden van zijn arrest. Van een ding kan Frankrijk verzekerd zijn, straks tijdens de wereldkampioenschappen in Nederland zullen alle cou reurs, inclusief de Fransen, vriendelijk bejegend wor den. Nederlandse gastvrijheid of waarin een klein land groot kan zijn. Ik hoop dat Cees dit krantenhoekje in vrijheid kan lezen. Dat zou gerechtigheid, la justice, zijn! Cameleon.

Scheldebode | 1998 | | pagina 1