SdcdfJ! wS 11 Vrouwen racen langs Walcherse wegen Z mltc bestaat 50 jaar saeftinghe 1 vlissingse boulevards komende zondag in teken van maritiem evenement GROENKALENDER E L K E W E EK HUIS AAN HUI S 0 P W A L C H E N LU WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1998 M/V </p* Uiteipmsifc van d® wedk Drie eilanden-wandeltocht Laatste expo past, present en future Trekpaarden naar Den Bosch toe Het is de eerste expo na het zomerrece in het De pot. Er is werk te zien van Corian de Dreu. Kapsalon Van Munster bestaat 30 jaar, het betekent maar liefst 30 procent korting. Ringrijden neemt in zee land een belangrijke plaats in. vandaar deze week ook volop aan dacht in de Scheldebode. Zeeschilders Meevaren Selectie Russinnen O V 32£v Nicole Edelenbos, ex-directeur Feijenoord: "Doris Day zong over pillow-talk, maar in relatie tot de di rectie van Feijenoord en Ajax moet voor ongewenste conse quenties worden gevreesd in het geval dat een van de twee hardop praat in zijn of haar slaap." Uit voetbal Totaal VLISSINGEN - De Vlissingse sportvereniging Marathon houdt zaterdag 29 augustus voor de 25e keer de drie eilanden-wandel tocht over afstanden van 75 en 120 kilometer. Start 15.00 urn- bij de Bosweg (clublokaal van GPC) in Vlissingen. De deelne mers gaan dan via Arnemuiden en Wolphaartsdijk naar Kloe- tinge. Van daaruit (bij het Geerteshuis) wordt door de deelne mers aan de 75 kilometer vanaf 23.30 uur gestart. Via Goes en Wilhelminadorp gaat het richting Noord-Beveland. Bij het och tendgloren verwacht men bij de Veersedam te zijn. Tussen 13.00 en 14.00 uur komen de afstand-wandelaars terug in Vlissingen. Inlichtingen over de tocht via telefoon 464509. MIDDELBURG - Van 28 augustus tot en met 6 september staat alles bij tennisvereniging MLTC in het teken van het 50-jarig bestaan. Op 28 augustus is er een receptie en worden demon stratiewedstrijden gespeeld door enkele 'oude' leden. Op 29 au gustus begint het toernooi met 's avonds bal-masqué. De band Passepartout treedt dan op en er is een soundmix-show. Op 2 september is het jeugddag met zeskamp en een etentje, 's Avonds disco. Op 5 september barbecue met vertoning van de MLTC-movie en 6 september prijsuitreiking. MIDDELBURG - Zondag 30 augustus is de laatste dag van de expositie 'past, present en future' van Alexander Nozick in de Wandelkerk. De volgende tentoonstelling start 4 september en is 'Schrift in Beeld' van het Nederlands Bijbelgenootschap. De ze duurt tot 30 september. Donderdag 27 augustus is de laatste Middelburgse kerkenpad vanaf 13.45 uur vanaf de Wandelkerk. Donderdag 24 september eindigen de activiteiten van het Lange Jan Project. MIDDELBURG - De koninklijke vereniging 'Het Nederlandse Trekpaard en de Haflinger', gevestigd in Den Haag, houdt 28 en 29 augustus een grote nationale tentoonstelling van en met trekpaarden en haflingers. Dat gaat naar Den Bosch toe. Het is de vijftigste tentoonstelling, daarom hebben provinciale besturen het initiatief genomen om er bijzondere aandacht aan te besteden. Vanuit alle regio's wordt met aanspanningen en berijders een trektocht gehouden die 27 augustus eindigt bij de Markthallen in Den Bosch. STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP L,-„ -Hf. - k - - Als het gaat over Het Verdronken Land van Saeftinghe wordt in spreektaal vaak met 'Saeftinghe' volstaan. Met een opper vlakte van zo'n 3500 hectare is Saeftinghe het grootste natuur gebied dat de Stichting Het Zeeuwse Landschap in beheer heeft. Het is een buitendijks gelegen gebied, bestaande uit be groeide schorren en kale slikken. Duizenden geulen doorsnij den het gebied. De drie hoofdgeulen zijn Speelmansgat, Ijskel der en Hondegat. Aan de kant van het water zijn zij breed en diep, maar verder in het gebied worden ze smaller en ondieper, en takken zich steeds verder af. De benaming 'het verdronken land' voert ons terug naar het verleden. Ooit lagen hier vier dorpen; Saeftinghe, Namen, Sint Laureins en Casuwele. Tezamen werden zij Heerlijkheid Saef tinghe genoemd, een zeer vruchtbaar polderland. Het was ooit gewonnen op de zee door bedijkingen. De bewoners hielden zich voornamelijk bezig met landbouw en moemeren, het win nen van turf Zout wat in het turf aanwezig was werd. er uitge haald en het overblijvende turf werd gebruikt als brandstof. De Heerlijkheid was gewonnen op de zee door bedijkingen. Daar mee was de strijd tegen het krachtige water echter niet afgelo pen. Het gebied werd keer op keer geteisterd door stormen en stormvloeden. ]n 1570 bleken deze te sterk. De Allerheiligen vloed zette het grootste deel onder water. Tot op de dag van vandaag spoelt het water het gebied binnen. Dat gebeurt bij vloed, twee maal in de 25 uur. De geulen die kronkelend door het gebied slingeren lopen het eerst vol. Dat gaat heel snel, het water stijgt met meer dan een meter per uur. Het verschil tussen eb en vloed bij Saeftinghe is ca. 4.50 meter. Nergens in Nederland is het getijverschil zo groot. Een andere bijzonderheid van dit water, maar ook van de natuurwaarden van dit gebied, kunt u volgende week lezen! SCHELDEBODE CZL LLJ Meevaren met originele Hoogaars VLISSINGEN - Het was vorig jaar zo'n overweldigend succes dat een herhaling dit jaar niet uit kon blijven. Daarom zondag 30 augustus van 12.00 tot 20.00 uur opnieuw een Maritieme Dag voor Grand Hotel Arion op de Vlissingse boulevard. De overzichtstentoonstelling staat dit keer in het teken van Ne derlandse zeeschilders. Jan de Quelery, organisator van het evenement, heeft na 'de dag' vorig jaar veel positieve reacties gehoord. Net als toen maakt de Maritieme Dag onderdeel uit van de mari tieme expositie die gedurende de maanden augustus en sep tember wordt gehouden in Grand Hotel Arion. Het evenement van zondag moet het hoogtepunt van de expo worden. De maritieme overzichtsten toonstelling staat dit jaar in het teken van Nederlandse zeeschil ders. De expositie wordt ver zorgd door gallery Vorm en Beeld. De schijnwerpers worden ge richt op de schilders Jan de Quelery; Wim van de Neij; Thijs de Zwart; Dio Konijnenberg; Hendrik-Jan Visser; Hermanus Berserik en Teun Bakker. Er zijn bovendien scheepsmo dellen, scheepjes in flessen en papieren scheepsbouwplaten te zien. Ook zijn er vele maritieme acti viteiten die mede gesteund wor den door het project Zeeland Maritiem, Grand Hotel Arion en Gallery Quelery. Zo kan bijvoorbeeld meegeva- ren worden met een originele hoogaars, er is een touwslagerij van het museum te zien, er wordt voor live-muziek gezorgd en er zijn diverse stands met in- 1 Een hozende matroos, onderdeel van de activiteiten tijdens de Maritieme Dag in Vlissingen. formatie over de activiteiten die op en rond de boulevard plaats vinden. Belangstellenden kunnen bij voorbeeld op een mega-doek meeschilderen. De muziek wordt verzorgd door de Hozen de Matrozen en het Westkapels Kwartet. DRIE-DAAGSE WIELERKLASSIEKER 'RABOBANK STER VAN WALCHEREN' Hoewel de Ster van Wal cheren een goede be zetting krijgt blijft het uiteraard spijtig at een trekker van formaat als Leon- tien Zijlaard-Van Moorsel niet van de partij kan zijn in de Zeeuwse klassieker, in verband met haar deelna- KOUDE- KERKE - De drie daagse wielerklassieker voor vrouwen Elite Internatio naal, die van donderdag 27 tot en met zaterdag 29 augustus wordt verreden onder de naam 'Rabobank Ster van Walcheren' is een aansprekend sportevenement. De organiserende Stichting Wielercomité Koudekerke kan rekenen op een flinke en kwalitatief sterke bezetting en timmert dan ook goed aan de weg met dit wielerspektakel. Daarvoor staan ingeschreven 14 ploegen (maximale bezetting 6 rensters per team) en een tiental individu- elen. Behalve de Nederlandse toploegen verschijnen aan de start twee Duitse en een Belgische ploeg. etappe werd verreden in Zeeuws Vlaanderen. "Maar dit keer staan we geheel op eigen be nen en zijn in staat om deze drie daagse zelf te organise ren, waar van alle etappes worden af gewerkt bo ven de Wes- terschelde", zegt Klaas Lenstra, voorzitter van de or ganiserende stichting. "Een en an der kon worden ge realiseerd dankzij een driejarig hoofdspon sorcontract dat we heb ben afge sloten met de Rabobanken Zuid-West Wal cheren, Middelburg, Veere en Noord-Beveland. Ons evene ment is dus ook voor de komen de jaren gewaarborgd." me aan het wereldkam pioenschap op de baan op 27 en augus tus. Lenstra: "Zij heeft ons dit in een keurig briefje laten weten en dit is tot daaraan toe, want je kunt geen ij zer met handen bre ken, maar de afzeg ging van de nationale selectie ligt ons toch wat zwaar op de maag. De KNWU heeft beslo ten dat de Nederlandse ploeg eind augustus in trai ningskamp gaat in Frankrijk en daar ook aan enkele wedstrijden zal deelnemen als voorbereiding op het WK. Dit is op zijn minst vreemd, te meer als men bedenkt dat wij in eerste instantie op verzoek van de KNWU onze wedstrijd naar een latere datum hebben ver schoven, omdat dit voor hen gunstiger uitkwam. En nu krijg je dat. Een en ander ligt ons dan ook op zijn minst gezegd zwaar op de maag. Nou ja, het is niet anders en gelukkig over in het rennersveld om mooie etappes tegemoet te kun nen zien." In ieder geval zijn in de Ster van Walcheren wel van de partij toppers als Nicole Vermast, die vorig jaar twee etappes op haar naam schreef, Elsbeth Vink en Edith Klep, om er nog een paar te noemen en de Nederlandse ju nioren-selectie, die zich ook mag weren in dit Elite gezel schap. Verder komt er een sterke Duit se selectie aan de start met on der andere De Duitse kampioe ne Anke Koepernagel en Viola Muller, een team uit Wiesbaden en een Belgische ploeg aange vuld met een aantal Russinen. Als Zeeuwse deelneemsters ver schijnen Boukje Doedee en Kar in Krijger. De eerste etappe op donderdag over een afstand van 81 kilome ter loopt van Koudekerke naar Wissenkerke op Noord-Beve land. De start is om 19.00 uur in de Duinstraat en de finish ligt in de Voorstraat. Op vrijdagavond staat de twee de etappe Middelburg- Vlissin gen op het programma. De rit over Walcheren heeft een lengte van 86 kilometer. Vertrek (ge neutraliseerd) om 19.00 uur op de markt in Middelburg. Aan komst in Vlissingen tegenover De Ruyterschool om 21.05 uur. Op zaterdagmorgen wordt in Biggekerke een tijdrit over 13 kilometer verreden, aanvang 9.30 uur en in de middaguren volgt tenslotte de derde etappe Koudekerke-Koudekerke (116 kilometer). Deze rit over Walcheren begint Janneke Vos Zeeland. De finish op het Dorpsplein wordt verwacht om 17.10 uur. De wedstrijden wor den van commentaar voorzien door Pierre Eijsackers. Wed strijdleider is M. Gorissen uit Zundert. Behalve een algemeen individueel klassement wordt tevens opgemaakt een punten klassement, een jongerenklasse- ment een ploegenklassement en een tussensprintklassement. FOTO PETER SMEETS De Stichting Wielercomité Kou dekerke is als volgt samenge steld: K. Lenstra (Koudekerke) voorzitter; M. Lenstra (Middel burg) secretaresse; E. Lenstra (Biggekerke) penningmeester; leden: R. Eversdijk, P de Witte en A. Minderhout (allen Koude kerke), B. Oost (Middelburg), J. Willemse (Vlissingen) en A. de Waardt (Arnemuiden). 1 Chantal Beltman FOTO PETER SMEETS Voorgaande jaren werd de Ster van Walcheren georganiseerd in combinatie met de Ster van Zee land, eveneens een klassieker voor vrouwen, waarvan de slot- ts*1 1 Ghita Beltman FOTO PETER SMEETS Wildkamperen LU rsj LU O De paden op, de lanen in, vooruit met frisse zin en goed gevulde tas met niks er in zongen wij er dan vlug achteraan. Het lied stamt misschien nog wel van ver voor de oorlog, toen de zon 's zomers altijd scheen. Fris se jongelui met de hopman of vader voorop gingen de natuur in. Dat was er volop want wie had er ooit van vervuiling gehoord? De milieufreaks moesten nog gebo ren worden en 'den kleinen tent die den kloeken mensch beschutting bood tegen weer en wind werd al- rasch op enen goeden plek opgezet'. Kom daar nog maar eens om, om zo'n simpele kampeervoorziening. Het zijn tegenwoordig al campers en caravans wat de klok slaat. Tegen de vakantie verschijnen de caravans na 47 weken stalling in het straatbeeld. Sommige heb ben het getroffen en mogen vier weken mee naar de camping. Er zijn ook huisjes op wielen die na negen of tien nachtjes camping weer terug thuis staan. Het komt misschien door de drukte op de campings of bin ons Zeeuwen toch niet zo'n nomadenvolk? In het verkeer heeft de politie het er maar druk mee. Bij het komen en gaan van het kampeergerei ontstaan er lange files in Middelburg, Katse Veer, Vlissingen en tussen Vlake en Bath. Dat is allemaal nog te regelen, maar o wee als je 's nachts geen plek op de camping hebt of ergens staat waar dat echt niet mag. Of je doet een kunstje met je camper wat echt niet kan. Dan worden er bonnen ge schreven van 180 gulden of meer. Wildkamperen, som migen zijn hardleers zoals Albert uit Herentals, die voor de tweede keer binnen drie weken op de Oesterdam be keurd werd. Hij was niet content over diejen Ollandse gendarm: "Komme kik 'ier nooit nie meer, zunne, op uwen Oesterreurdam. Cameleon. I

Scheldebode | 1998 | | pagina 1