Jumbo is elke dag guldens goedkoper: J JJj J_L> X7 e"(e ^9 beter De roemrijke geschiedenis van het Zeeuwse trekpaard Nachtspiegels van nummer 100 De Consumentenbond bewijst het! Het blijft feest bijJumbo! Gratis! Sir Winston Churchilllaan 49, wijk Klarenbeek, Middelburg Nieuwe expositie 'Het werkend Trekpaard' verrassend veelzijdig Jumbo is gemiddeld: oedkoper dan Albert Heijn 9% goedkoper dan Edah 7% goedkoper dan A&P 7% goedkoper dan Super de Boer fkoobste van Nederland! O Let op! Dit zijn geen aanbiedingen! Deze prijzen gelden bij Jumbo elke dag! Jumbo heeft een uitgebreide sortering voor in de vriezer. Het hele jaar door. Bovendien koopt u al dat lekkers tegen de laagste prijzen van Nederland. Vergelijk zelf maar! elders Jumbo elders Jumbo Jopie B o 11 e - H o 11 e s t e 11 e heeft een bijzondere verzameling piespotten Jumbo is de goedkoopste supermarkt van Nederland! Dat roepen we niet alleen maar dat willen we ook graag bewijzen. Eind mei deed de Consumentenbond dat voor ons. Zij kwamen na uitgebreid onderzoek tot de conclusie datJumhoècht <fe goedkoopste is! Stoppen, lampen, luiers, Jumbo heeft het! Jumbo heeft namelijk 13.000 artikelen op de planken staan. Zo vindt u alles wat u zoekt, lekker gemakkelijk in één winkel! Mist u toch nog iets? Bijvoorbeeld dat ene speciale product waar u echt niet buiten kunt? Laat het ons weten. Jumbo probeert dat artikel dan binnen 2 weken in huis te hebben. Niet voor even, maar voortaan elke dag! Jumbo, elke dag beter! Victoria Het blijft feest bij jumbo. Na onze spectaculaire openings actie gaan we gewoon door! Doet u de komende week bij Jumbo Middelburg voor ƒ75,- boodschappen? Dan krijgt u van ons een exclusief verzilverd Jumbo-theelepeltje. Schemerlampjes SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 29 JULI 1998 M Motta Disney ijs, diverse soorten, vanaf_2,992,79 Bij aankoop van 2 verpakkingen Motta Disney ijs gratis Disney Diepvriestas Hertog roomijs, diverse soorten, bak 1 liter 5,994,98 Ola Solero ijstaart, doos 750 ml.6,996,49 Maïtre Paul Tommies, pak 15 stuks4,493,98 Beckers hamburgers, doos 12 stuks6,996,49 Beckers frikandellen, doos 20 stuks7,996,98 Aviko patates frites, zak 1 kilo2,991,98 Hebro kip- of varkenssaté, zakje 140 gram 1,991,79 Mora pistolet, ham/kaas, pizza of saté, zakje 80 gram1,89 Iglo spinazie a la crème, doos 450 gram 2,29 Iglo wokschotels, Javaanse, Thaise of Vietnamese, zak 700 gram6,99 Iglo jumbo vissticks, pak 8 stuks4,69 Iglo pizza crossa, div. smaken, doos 330 gr. 4,65 1,69 2,15 6,49 4,49 4,29 Elke dag: guldens goedkoper Elke dag: service met 'n glimlach Elke dag: voor al uw boodschappen Elke dag: is vers ook echt vers Elke dag: vlot winkelen Elke dag: Elke dag: Niet tevreden? Geld terug! staan uw wensen centraal Genoemde prijzen gelden bij Jumbo Middelburg, wijk Klarenbeek, Sir Winston Churchilllaan 49, Middelburg. 31-98 Uit de collectie van de 'Zeeuw se Inspan' hebben een Walcher- se veerwagen en een Zuid-Be- velandse boerenwagen een plaatsje gekregen. Poppen in traditionele dracht verlevendi gen het beeld. In de film, die in een apart zaaltje wordt gedraaid, wordt de verbondeheid met Zeeuwse elementen als water en vette klei benadrukt. De tentoonstelling bevat eigen lijk nog twee aparte exposities. Uit het werk van Wim Riemens zijn met veel zorg 15 zwart-wit foto's geselecteerd. Elke foto heeft het trekpaard in de om lijsting van het Zeeuwse land schap tot onderwerp. Met el kaar geven ze een beeld van een tijdperk dat voorbij is, maar toch zo veel moois te bieden had. Dat laatste is ook het belang rijkste motief van het werk van de bekende paardenschilder Wim Romijn uit het Groningse Vriescheloo. Deze 'paardenzot' tekent en schildert al meer dan tien jaar paarden. Liefst trek en werkpaarden in hun tradi tionele rol op de boerderij. Zijn omzwervingen brachten hem vaak in Zeeland. De Zeeuwse knollen voor de ploeg op een regenachtige najaarsdag of lummelend in een voorjaars zonnetje behoren tot zijn favo riete onderwerpen. Zijn figura tieve stijl wordt gekenmerkt door een scherp oog voor de tails en een warme betrokken heid bij mens en dier. Er zijn een 30-tal werken van Wim Ro mijn te zien. De expositie 'Het Werkend Trekpaard' is met uitzondering van zondag en maandag dage lijks te bezoeken. In de vakan tieperiode wordt op het buiten terrein van de Boerenhoftuin een extra demonstratie gegeven met een trekpaard. Een Wal- cherse trekpaardhouder geeft dan uitleg over het inspannen en werken met trekpaarden. Er wordt daarbij ondermeer ge bruik gemaakt van een rosmo len. De Stichting 'Het Werkend Trekpaard' is op die dagen ook met een stand aanwezig. Imkerij Poppendamme, Pop- pendamseweg 3, Grijpskerke, telefoon (0118) (>10066. CS3? -•- SS ZEELAND - De stichting 'Het Werkend Trek paard Zeeland' heeft bij het be zoekerscentrum Imkerij Poppen damme bij Grijpskerke een bijzondere expo sitie ingericht. In het nieuwe ten toonstellingspa viljoen, opgetrok ken als een Wal- crherse boeren- ;chuur, wordt de entoonstelling raai en zeer in- ormatief vorm gegeven. De be zoeker komt er le vensgrote foto's tegen, kleurige werktuigen, een serie klassieke zwart-wit foto's van Wim Riemens tot en met een professionele film en presentatie van het werk van paardenschilder Wim Romijn. De stravalje waarin de paarden nieuwe ijzers krijgen aangemeten. Wie de expositieruimte binnenstapt, wordt van uit de verte aangestaard door een levensgroot trekpaard. Elke hoek van de ruimte vertelt een an der verhaal. De roemrijke geschiedenis van de Zeeuwse paardenfokke rij, de beroemde fokstal- len en de hedendaagse fokkerij hebben een eer vol plaatsje gekregen. Ook is er veel aandacht voor het werken met paarden. Een jaarkalen der geeft aan hoe mens en dier in de loop der seizoe nen samen optrok om te ploegen, te zaaien en te oogsten. Ook de ambachten rond om het trekpaard zijn niet vergeten. Naast een traditionele hoefstal (stravalje) waarin de paarden hun ijzers kre gen aangemeten, is het werk van de gareel- en zadelmaker te bewonde ren. Midden in de ruimte komt een ringrijder te paard aangestormd om de ring te steken. GOES - Het begon in de zomer van 1993 tijdens een vakantie die Jo pie Bolle met haar man Bram doorbracht in het Engelse gebied The Cotswolds. In de badkamer stond een po. Die stond er niet voor het doel waarvoor hij gemaakt was, maar hij werd als sierpot gebruikt voor een kamerplant. "Een pracht combinatie, vond ik meteen. Je moet weten dat mijn man een verwoed verzamelaar van ansichtkaar ten is en voor mij zag hij al een collectie po's in het verschiet. Ik zag dat niet zo direct zitten. Kom nou, wie verzamelt er nou potten? Maar bij nader inzien vond ik het toch wel iets aparts hebben. Er zijn daar in die streek heel veel antiekzaakjes en wij op zoek naar potten, in het Engels de 'chamber-pot' genoemd." De eerste po's zijn potten van aarde werk die dateren uit de 15e eeuw. Rond 1700 kwamen de tinnen pispotten of pisvaten in zwang. De gegoede stand liet deze gebruiksvoorwerpen zelfs van zilver vervaardigen. De porseleinen beddepotten of nachtspiegels die wij doorgaans nog kennen van eenvoudig wit porselein zijn er ook in meer frivole uitvoering met onder meer bloemetjes, randjes van goud en zilver of een af beelding van Charly Chaplin. Jopie Bolle heeft ze allemaal in haar verza meling. Jopie: "De mooiste vind ik toch altijd de Engelse die hebben echt iets bij zonders." "Echte potten herken je aan drie punt jes aan de bin nenkant", weet Bram te vertel len. "Nadat de potten waren geglazuurd werden deze op een standaard met drie poot jes gedroogd en de afdrukken van de stan daard blijven zichtbaar." Een leuke bij komstigheid is het huisnum mer van de Jo pie en Bram Bolle. Nummer 100. Hun grote wens is nu een naambordje in de vorm van een pot of een bordje dat is gemaakt van een pot. Jopie Bolle bij een deel van haar verzame ling piespotten. FOTO TANNIE DE JONGE Nu voor al uw bood schappen! Jopie vertelt: "Op een van onze routes kwamen we in het stadje Cheltenhem, in een leuk zaakje terecht. De eigenaar was onderwijzer geweest en was een echte verzamelaar van de meest uiteen lopende spulletjes. Bij hem kocht ik de eerste potten voor mijn verzameling. Het waren er vijf van porselein. Gemid deld betaalde ik er zo'n tachtig, negen tig gulden voor. Later zag ik in een an tiekzaakje in Goes Engelse potten staan voor de prijs die daar ver boven lag." De verzamelwoede had Jopie inmid dels te pakken. Omdat dochter Francis van de familie Bolle enkele jaren in Engeland verbleef om haar scriptie af te ronden, trokken pa en moe geregeld het Kanaal over om daar aan de over kant allerlei winkeltjes af te struinen tijdens de vakanties. "Het mooiste exemplaar van de 73 pot ten die ik inmiddels heb verzameld, vind ik zelf een pot uit de tijd van Ko ningin Victoria, die leefde van 1837 tot 1901", laat Jopie weten. "Ook de twee Chinese potten waarvan er een in En geland is gemaakt en de andere in Chi na, hebben iets bijzonders. Verder heb ik enkele kinderpotjes, een tinnen pot en wat ondersteken. Heel exclusief is een urinaal van keramiek van Petrus Ragout. En een po in de vorm van een schuitje, dat de dames vroeger bij zich droegen. Hadden zij 'hoge nood', dan werd het potje onder de lange rokken geschoven en hup... klaar was kees. De inhoud werd weggekieperd." De meeste potten van de verzameling staan keurig in rijtjes op een rek in hui ze Bolle. Maar ook op de vensterbanken staan fraaie exemplaren die worden ge bruikt als sierpotten voor de kamer planten. Naast de vele beurzen voor verzame laars die het echtpaar Bolle op diverse Een kassabon van minimaal ƒ75,- geeft recht op 1 gratis verzilverd theelepeltje. plaatsen in eigen land bezoekt, gaan ze ook vaak samen naar België en Frank rijk, waar men over een 'vase de nuit' spreekt. Daar in Frankrijk heeft men voor een bruidspaar een exclusieve bruidspot. Jopie Bolle heeft ook een dergelijk exemplaar. De oor van de po is in de vorm van een damesbeen met een kousenband. Jopie Bolle weet het verhaal rondom de bruidspot. "Het was de gewoonte dat de giften voor het bruidspaar in de pot werden gedepo neerd. Was de pot eenmaal goed ge vuld, dan ging de wekker af en degene die er het laatst zijn geld in gegooid had - en dat was dan meestal een man - mocht de kouseband van de bruid af doen. Het geld werd bestemd voor de huwelijksreis. Het Mekka voor de verzamelaars van de nachtspiegels is wel een restaurant in de buurt van Kortrijk in het dorp Worteghem. De eigenaar het restaurant St. Ignace heeft daar niet minder dan 850 potten aan haakjes aan het plafond hangen. De schemerlampjes in de zaak zijn in de vorm van een po.

Scheldebode | 1998 | | pagina 16