Stoomtram was van groot belang Einde eeuw. einde bont! Voordelige zomerreizen per bus met de zwn buro voor RECHTSHULP Nederland smult van zomerse sla Tafeltennissers 't Zand gaan met jubileumjaar Europa in Beslag op loon en uitkering BON M/V woensdag 29 juli 1998 Professor Wijsneus vindt kleitablet PROJECT MUSEUMSTOOMTRAM HOORN-MEDEMBLIK Barbecuepakket voor S. de Koever REGIONAAL T R I A T L O N S P O R T E R GAAT VOOR EUROPEES KAMPIOENSCHAP Veertien Tweede Kampioen SPEURPUZZEL MIDDELBURG - Het herenteam van de Middelburgse tafelten nisvereniging 't Zand neemt komend seizoen, het jaar van het 30-jarig jubileum, deel aan het Europa Cup-toernooi. Het team is door de NTTB uitgenodigd in te schrijven voor de Nancy Evanscup. De financiële consequenties zijn zorgvuldig afgewogen. Een deel van de opbrengst van de jubileumverloting wordt aangewend om eventuele tekorten te dekken. Gezien de potentie van het jonge team werd door de NTTB een deelnamebewijs toegewezen, aanvankelijk hadden de spelers zich namelijk net niet geplaatst. Voor de talentvolle Kalun Yu (16) en Daan Sliepen (17) een uit gelezen mogelijkheid om meer internationale ervaring op te doen. Met de nieuwe aanwinst Ted van den Berg is het team bo vendien dusdanig versterkt dat het mogelijk moet zijn om een paar ronden te overleven. In het weekeinde van 28 tot 30 augustus staat de kwalificatie op het programma, het is nog niet duidelijk of 't Zand daar aan mee moet doen. In het weekeinde van 9 tot 11 oktober volgt een wedstrijd in de eerste ronde. ZEELAND - De maanden juli en augustus zijn voor Zeeland de drukste van het jaar. Campings en vakantiehuisjes zitten vol, het is druk op de wegen, in steden en dorpen. Om de drukte op de autowegen enigszins terug te dringen zorgt de ZWN voor een aangepaste dienstregeling en aantrekkelijke tarieven. Belangstellenden kunnen voordelig met de bus naar allerlei bestemmingen aan de kust. Er is een zomer-zwerfkaart die tot en met 31 augustus geldig is op alle lijnen in het streek- en stadsvervoer. Bij de chauffeur is deze te koop. Met de zoge noemde dagtripper kan de hele dag worden gereisd op Schou- wen-Duiveland, Walcheren en in West Zeeuwsch Vlaanderen, deze is eveneens bij de buschauffeur te koop, de WV en een aantal campings. |V Tijdens onze spreekuren worden regelmatig vragen gesteld over beslag op loon en uitkering en de beslagvrije voet. Wie schulden heeft kan met beslag te maken krijgen. Schuldeisers kunnen naar de rechter stappen en vonnis vragen. Met dat von nis kan de deurwaarder beslag leggen op wat de schuldenaar van derde te vorderen heeft, bijvoorbeeld loon of uitkering. Het gevolg is dan dat (een deel van) het loon of uitkering niet aan de rechthebbende wordt betaald, maar aan de schuldeiser. In de wet zijn regels gegevens met betrekking tot de hoogte van het bedrag dat een schuldenaar moet overhouden om in de noodza kelijke bestaanskosten te voorzien. Dat wordt de beslagvrije voet genoemd. Uitgangspunt is dat de beslagvrije voet per maand 90% van de toepasselijke bijstandsnorm, inclusief va kantiegeld, bedraagt. Dit betekent dat de hoogte van de beslag vrije voet afhankelijk is van de persoonlijke omstandigheden van de schuldenaar. Dan gaat het om de vraag of de schulde naar, gehuwd/ samenwonend is, ,.,of alleenstaand, of al leenstaande ouder. De beslagvrije voet wordt verhoogd met de premie van een door de schuldenaar gesloten ziektekostenverzekering. Niet van be lang is of de schuldenaar de premie zelf betaalt of de werkgever dat doet door inhouding op het loon. Voorts wordt de beslag vrije voet verhoogd met de voor rekening van de schuldenaar komende woonkosten verminderd met ontvangen huursubsidie of woonkostentoeslag, althans voor zover deze woonkosten op deze wijze verminderd, meer bedragen dan ƒ330,-. De verho ging van de beslagvrije voet kan echter nooit meer zijn dan het maximale huursubsidiebedrag in de laagste inkomenscatego rie. Dit bedrag varieert afhankelijk van leeftijd en gezinssitua tie. De beslagvrije voet wordt verlaagd met de inkomsten van de schuldenaar waarop geen beslag is gelegd. Te denken valt aan de situatie dat iemand loon en uitkering heeft. Als er alleen beslag op het loon is gelegd, dan wordt voor dat loonbeslag de beslagvrije voet verminderd met die uitkering. Voorts vindt verlaging van de beslagvrije voet met de feigen inkomsten van de partner die niet onder het beslag vallen. Die verlaging gaat nooit verder dan tot de helft van de beslagvrije voet, dus 45 van de bijstandsnorm voor een gezin. Zolang de schuldenaar niet wil opgeven wat de partner aan inkomen heeft, wordt zijn beslagvrije voet gehalveerd tot 45%. Natuurlijk kunnen niet alle vragen met betrekking tot dit on derwerp hier aan de orde komen. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere wagen van juridische aard, dan kunt u altijd voor advies en hulp te recht op het gratis spreekuur van ons Buro: In Middelburg, Vlasmarkt 28, iedere maandagmiddag en don derdagavond, uitsluitend volgens afspraak. Afspraken maken elke werkdag tussen 9.00-12.00 uur via 0118- 637120. In Vlissingen, "Open Hof', A. Gogelweg 59, iedere dinsdag 09.00 - 11.00 uur. In Goes, Zonnebloemstraat 53, iedere maandag 09.00 - 11.00 uur. De hoofdvestiging van het Buro te Middelburg is de hele week telefonisch bereikbaar on der nummer: 0118-637120. m m Professor Wijsneus met de kleitablet. VLISSINGEN - Professor Wijsneus heeft een kleitablet aange boden aan J. Vader van het Vlissingse museum. Wijsneus vond de 'tablet' tijdens de voorbereidingen van Speel- stad Junglestad toen hij met graafwerkzaamheden bezig was. Wijsneus doet op het ogenblik onderzoek naar de ouderdom en herkomst van het klei'nood'. De professor weet vrijwel zeker dat de kleitablet niet uit Vliss ingen komt, hij heeft W. Weber van het stedelijk museum om hulp gevraagd. De kleitablet blijft voorlopig in het museum tot de speelstad op 10 augustus begint. Daarna wordt het onderzoek voortgezet, waarbij op hulp van de kinderen wordt gerekend. MIDDELBURG - Herinneringen van tijdgenoten zijn van groot belang voor de geschiedschrijving. Vanuit die filosofie is de Museumstoomtram Hoorn-Medemblik begonnen met het Stoomtram Documentatie Project. Er wordt zoveel mogelijk nog niet vastgelegde kennis verzameld over de vele stoomtrambedrijven die in Ne derland gefunctioneerd hebben. i Een tram van de Stoomtram Walcheren in februari 1936 te Middelburg. FOTO: COLLECTIE- MUSEUMSTOÖMTRAM HOORN-MEDEMBLIK. Gesprekken met oud-stoom trammedewerkers en -passa giers vormen de basis. Hierdoor wordt een beeld verkregen over het dagelijks functioneren van de diverse bedrijven: hoe werd de dienst uitgevoerd, waarom werden bepaalde activiteiten ondernomen en hoe werd een en ander door personeel en reiziger beleefd. Een voorbeeld van zo'n stoom tram was de Stoomtram Wal cheren, die in het verleden in dit gebied reed. Een bedrijf dat als typisch stoomtrambedrijf zeer belangwekkend is voor het Stoomtram Project. Het heeft tussen 1906 en 1937 de tramlij nen geexploiteerd van Vlissin gen via Koudekerke naar Mid delburg en Domburg. Met name voor de ontwikkeling en ontsluiting van het platte land op Walcheren zijn de stoomtramverbindingen van groot belang geweest. Voor het project is men op zoek naar oud-medewerkers en ge bruikers van de Stoomtram Walcheren. Tips of inlichtingen via drs. R. van den Broeke, Postbus 137, 1620 AC Hoorn, telefoon 0229- 270002. Het gevel-fotospel op de pagi na van de Scheldestraat, dit keer stond de gevel van topsla- ger Verboom in de picture, heeft als winnares mevrouw S. de Koeyer uit Middelburg op geleverd. Zij krijgt het barbecuepakket ter waarde van 50 gulden. 'Ik train goed, maar niet echt veel' VLISSINGEN - Remi Vasseur, 17 jaar oud, is al vier jaar triatlonsporter op nivo. In de regio is hij de enige die prijs na prijs binnensleept. Hij zwemt, fietst en loopt hard als geen ander. Sinds hij vanaf zijn dertien de jaar bijna alle triatlon-wedstrijden won, hoopt hij binnenkort op een internationale doorbraak. door Mieke Janssen Remi zit nog op school, hij is bijna klaar en traint hard ie dere week. Een ruim aantal uren, maar, zoals hij zegt: „geen 25 uur per week, want dat is iets voor als je 25 bent." Hij zwemt nu 750 meter, fietst 20 kilometer en loopt vijf kilo meter hard. Een hele triatlon staat voor 3,8 kilometer zwemmen, 180 kilometer fiet sen en 42 kilometer hardlopen. Per week traint Remi ongeveer 10 a 15 uur. Een voorkeur heeft" hij voor zwemmen. „In het zwembad vind ik het wel leuk, want dat is altijd lachen." Via een collega van zijn vader, een collega die Zeeuws kam pioen is geweest, heeft Remi z'n eerste triatlon in Zierikzee gelopen. Hij werd, zonder eni ge training vooraf, veertiende van de 25. „Ik had nog nooit wedstrijd- gezwommen of wat dan ook, ja, wat voetbal. Ik vond het hardstikke leuk, heb een fiets geleend en ben gaan trainen." Remi is er vervolgens een jaar keihard tegenaan gegaan en won in Zierikzee als eerste. „Toen ik 14 was, heb ik alle wedstrijden gewonnen in de regio. Ik heb behoorlijk wat talent nu, denk ik. Want de laatste tijd train ik gewoon goed, maar niet echt veel. Als je jongens van mijn leeftijd ziet, ja, die trainen 20 uur per week. En ik 12 en ik kan goed meegaan. Dat is toch niet mis", aldus Remi. Aan een dieet of vroeg naar bed gaan doet hij niet. En z'n trainer is niet super streng. „Ik heb een goede trainer, Ar jan Hartog. Die heeft zelf vroeger in Hawaii meegedaan, voor de Iron Man. Een heel erg zware triatlon. Ja, misschien ligt zoiets voor mij in de toe komst. Ik train nu ook iedere dag". Op de run-make-run, een in ternationaal open kampioen schap, werd Remi een jaar ge leden tweede van Nederland. Het scheelde maar luttele se conden met de winnaar. In to taal werd hij vierde. Deze wedstrijd was leeftijdsgebon den. „Ja, van 14 tot en met 17 en van 17 tot en met 21. Als je bo ven de 21 bent, dan heb je flink wat concurrentie, want dan gaan de meesten door." Remi verslaat op dit moment jongens van 25. „Verleden jaar werd ik zevende in Stein en dat was ook internationaal." En 1 augustus? „In Roermond ga ik proberen Nederlands kampioen te worden. Ik train \Remi Vasseur, al vier jaar triatlonsporter op niveau. er keihard voor. Verleden jaar werd ik daar derde en dat vond ik echt erg. Voor m'n leeftijd ben ik op het gebied van triatlon best uniek in Zee land. Er is nu praktisch geen concurrentie. Toch ben ik ze nuwachtig voor een wedstrijd, waar dan ook." „Maar ik denk bij mezelf: gewoon lekker in lopen en dan gaat het meestal goed." De Olympische Spelen? Remi: „Dan ben ik 21 en zou ik precies op het laatste jaar ju nior zijn. Dat zou perfect zijn!" De eetgewoonten in Nederland veranderen. Pasta en rijst rukken op, maar de oer-HolIandse aardappel is nog steeds favoriet. Voor jongeren kan het koken niet snel genoeg gaan: ze staan steeds korter achter het fornuis en eten hun maaltje voor de buis. Typische gemaksvoeding, zoals sla, is sterk in opkomst. Ouderen eten anders dan jonge ren. Ze nemen nog de tijd in de keuken, eten stipt tussen half zes en zes uur en dekken de tafel met mooi servies en tafelkleed. Voor jonge Nederlanders tot 35 jaar duurt dat allemaal veel te lang. Bij hen neemt het koken meestal ouderen, zo blijkt uit onderzoek onder bijna vijftienhonderd Nederlanders. Waar de jonge generatie de voorkeur geeft aan pasta en rijst, blijven oudere generaties hardnekkig vasthou den aan aardappels-groente vlees. Maar over sommige din- Dt' SaladeBoxen liggen in de winkel in drie populaire smaken: Franse, Caribische en Italiaanse sla-garnituur. De Italiaanse salade wordt op smaak gebracht met een zakje zongedroogde tomatendressing, een zakje walnoten en amandelen, afgemaakt met een zakje croutons, knoflook en kruiden. De Caribische variant bestaat uit een friszoete dressing met tro pische vruchten, cashcwnootjes, croutons en gebakken uitjes. Voor de laatste, Franse variant gaat een zakje mosterd/houingdressing, noten, vruchten en croutons door de verse sla. Variatietips: Franse zomersaladc mat kip Doe 150 gram in repen gesneden ijsbergsla met 50 gram veldsla in een kom. Schep er de mosterd-honing dressing en de notenmix door en ver deel de salade over 4 borden. Snijd twee gebakken kipfilets in dunne repen en leg ze bovenop de sla. Garneer tot slot met de croutons. Serveren met stokbrood en boter. Italiaanse pastasalade met broccoli Kook 125 gram farfalle en 300 gram broccoliroosjes beetgaar. Laat beide uitlekken en voeg ze samen. Schep er 100 gram uitgebakken spekjes door. Hierover gaat de zongedroogde tomatendressing en grof verkruimelde noten. Garneer daarna met de croutons en enkele in reepjes gesneden blaadjes basilicum. Caribische rijstsalade met bleekselderij Vermeng 500 gram koude rijst met twee in plakjes (boogjes) gesneden stengels bleekselderij. Voeg hierbij Uwe bosuitjes in ringen, 200 gram uit gelekte mandarijntjes en de kant-en-klare friszoete dressing met tropische vruchten en gebakken uitjes. Garneer de salade, tenslotte met cashrw- noten en croutons. niet meer dan een kwartier lot een half uurtje in beslag. Is het eten klaar, dan wordt vaak in de keuken opgeschept, zo uit de pan op het bord. Jongeren eten bovendien andere dingen dan gen zijn jong en oud het roerend eens. Nog altijd vinden jongeren spruitjes het allerviest, net als hun ouders. Sla daarentegen is de onbetwiste favoriet, gevolgd door spinazie en bloemkool. Sla is ï'ooral onder jongeren populair. Renaissance Verwonderlijk is dat niet, want wie snel iets lekkers op tafel wil, neemt sla. De oude Romeinen aten het al, gekruid met een beet je olie en azijn. Toch duurde het tot de Renaissance voordat het sla-eten zich over de rest van Europa verspreidde. Met name de smaakvolle bindsla, tegen woordig: romana, maakte snel furore. Nu, zo'n zeshonderd jaar later, zijn in de winkel wel twin tig soorten te koop. De laatste hits: rucola uit Italië en roquette uit Frankrijk. Een moderne salade bestaat zel den alleen uit kropsla met een vinaigrette. De consument heeft wat te kiezen, en doet dat ook. Er zijn nu exotischer varianten te verkrijgen, zoals lollo rosso, lollo biondo, frisée, krulsla en eiken bladsla. Die serveer je met een kleurige garnituur: hardgekook te eieren, paprika, geitenkaas en olijven. Vervolgens gaat daar weer een dressing overheen. Sla is snel, simpel en smakelijk. Met name tweeverdieners en kleine gezinnen hebben vaak geen tijd om uitgebreid te kokke rellen en te tafelen. Sauzen- fabrikant Remia uit Den Dolder bedacht voor hen het hoogtepunt van smaak en gemak. Die komt deze zomer onder de naam SaladeBox in de winkel. Een kant-en-klaar pakket met een culinaire dressing, een zakje met garnituur en knapperige crou tons. Even zelf verse sla toevoe gen, mengen en klaar. Overheidscampagne Sla - zeker de voorverpakte soort - past naadloos in een modern eetpatroon. Dat blijkt ook uit cij fers van het productschap Tuin bouw. In Nederland aten we vorig jaar met z'n allen zo'n hon derd miljoen kilo sla. In twee jaar tijd is de verkoop van voorver pakte sla in de supermarkt met een kwart toegenomen. De be kende kropsla is nog steeds favo riet, maar ook ijsbergsla, het Amerikaanse broertje, is sterk in opkomst. De overheid juicht het sla-eten toe, want sla is gezond. Het zit tjokvol vitaminen en mineralen. Nog steeds eet acht op de tien Nederlanders te weinig groente en fruit. Begin dit jaar startte daarom de overheidscampagne 'Goede Voeding, wat let je?', die vijf jaar moet gaan duren. Sla hoort zeker in een verantwoord eetpatroon. Het bevat weinig ca lorieën, en de vitaminen 13 en C komen royaal voor in sla. En daar eet je nooit te veel van. Zoek de aangegeven woorden op in de speurpuzzel. De woorden kunnen alle richtingen uitstaan. Als u alle woorden heeft aan gestreept, blijven enkele letters over. Noteer de overgebleven let ters in de juiste volgorde en stuur uw oplossing binnen drie weken naar: Kramer Staal /Remia, Postbus 2540, 3800 GB Amersfoort. Let op, vergeet niet de naam en datum van onze krant te vermelden. Onder de goede inzenders van onze krant wordt een slakom, inclusief couvert, ter waarde van fl. 24,95 verloot. Tevens worden er W setjes Remia SaladeBoxen weg gegeven. N S A L A D E S E 1 T A 1 R A V T s D 1 E E A O H L N M A S T E C D O E E S 1 D U Z z R L 1 U 1 R N E T O N R N V B G O X G F G SA1 a de voéding variatie VRUCHTEN GEZOND DRESSING SNEL. ZON ERUIT NOTEN ZOMER REMIA Onder het motto 'bont is bij de beesten afontwierpen 14 beroemde kunstenaars de einde eeuw, einde bont-col lectie van zeefdrukken op T-shirts voor Bont voor Dieren. Elk shirt kost maar f 30,-. Bel, schrijf of E-mail voor de gratis beste/catalogus. Postbus 51353 1007 EJ Amsterdam Telefoon (020) 6766600 E-mail: info@bontvoordieren.nl

Scheldebode | 1998 | | pagina 15