vakantieliefdes en (onveiiige)seks GezondheidsWijzer Appels- en perenspel Univé is bekroond met dinerbon SCHELDEBODE Rondvaartboot ook voor rolstoelers OP AMELAND AANGESPOELDE POTVIS HANGT IN ARSENAAL Van alle modellen hooguit een paar Verrassingen familie Schuit Gedragsinformatielijn M/V woensdag 22 juli 1998 0118-652700 SCHOENENZAAK ZOEY ONDERSCHEIDEND Benieuwd Kreeft Attrakties Martin Gaus DEZE COLUMN WORDT U AANGEBODEN DOOR: «i De Lady Madeleine beschikt over het internationale toegangscertificaat voor gehandicapten. MIDDELBURG - Het nieuwe dagpassagiersschip van Rederij Dijkhuizen, de 'Lady Madeleine', waarmee rondvaarten van Middelburg naar Veerse Meer en party's worden verzorgd, heeft het in ternationale toegangscertificaat voor gehandicapten. Het schip is nu geheel toegankelijk voor invaliden, zowel gewone als electrisehe rolstoelen kunnen mee. Er is een ruim invalidentoilet met alle faciliteiten, drempels zijn er niet. Er is zelfs een invalidenlift, zodat men ook in een rolstoel bovendeks kan genieten. In de zomer gaan bijna twee miljoen Neder landse jongeren op vakantie. Hiervan blijft zo'n 40 procent in Nederland en gaat 60 pro cent naar het buitenland. Uit onderzoek onder scholieren (15-20 jaar) blijkt dat 40 procent een vakantielief de heeft. On danks het grote aantal jongeren dat een vakan tieliefde heeft en hier mee vrijt, neemt zo'n 70 procent (vooral meis jes) geen condooms mee op va kanties. Jongeren houden blijkbaar weinig re kening met een mogelijke vrijpartij. De meeste jongeren houden zich voor de va kantie niet bezig met mogelijke vakantielief des, ze gaan voornamelijk voor dc ontspanning en om er 'eens even uit te zijn'. Een vrijpartij komt voor veel jongeren dan ook onverwacht. En juist in die onverwachte situaties wordt vaak onveilig gevreeën. Het merendeel van de jongeren neemt dus geen condooms mee op vakantie. Wanneer zij con dooms willen kopen op vakantie, is dat soms moeilijk. Zo weet 45 procent van de jongeren niet waar ze op het vakantieadres condooms kunnen kopen. Bovendien zijn condooms op de camping en in het uitgaansleven niet altijd even goed verkrijgbaar. ïn het buitenland laat de kwaliteit bovendien wel eens te wensen over. Ook schaamte kan een rol spelen bij het kopen van condooms. Veilig vrijen is zowel in eigen land als in het buitenland van belang. De kans op besmetting net een soa (seksueel overdrachtelijke aandoe ning) is in het buitenland echter veel groter. In veel vakantielanden komen soa veel vaker voor dan in Nederland. Jaarlijks lopen zo'n 36.000 jongeren in de leeftijd van 15 tot 24 jaar een soa op. Het blijkt dat na de vakantieperiode veel meer jongeren zich laten controleren op soa, dan gedurende de rest van het jaar. Wil je nog meer weten over veilig vrijen op va kantie (of thuis), dan kan je bij de Gonzond- heidsWijzer informatie vragen. Zij hebben daar een gratis folder 'ik vrij veilig, ook op va kantie'. Hierin staat wat soa zijn, wat veilig is en wat niet, hoe je een con doom moet ge bruiken, het kopen van con dooms, de pil en het condoom samen, wat te doen als je toch onveilig hebt gevreeën, veilig vrijen in vreemde talen en nog meer informa tie. Er zijn ook andere folders over veilig vrij en, of over andere onderwerpen, die je gratis mee kunt nemen. Je kunt langskomen bij de GezondheidsWijzer, of even opbellen. Er is een GezondheidsWijzer in Goes (GGD-gebouw. Westwal 37; telefoon 0113-249434) en in Vlissingen (bibliotheek, Lange Zelke 91; (0118-412947). Wilt u ook iets weten over uw huisdier, stuur uw vraag eventueel met foto van uw huisdier op naar De Dierenrubriek, Postbus 7011, 4330 GA, Middelburg Verschijnt in een oplage van 49.567 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Ar- nemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg, Valkenisse, Veere. Vlissingen, Westkapelle Kantoor Vrijlandstraat 33d, Postbus 70114330 GA Middelburg telefoon: 0118-652700 telefax: 0118-652701 Email: scheldeb-nieuwsbl uitg-zwn.nl In leveradressen 'Boekhandel Van de Hoeven, Spuistraat 94, Vlissingen *Bruna Loek, Lange Delft 39, Middelburg Bladmanager Kees Maas, tel.(privé): 0165-504691 Advertentieverkoop Tijdens kantooruren tel: 0118-652700 Ook voor Mini's (rubrieksadvertenties) Sonja Broeders (vertegenwoordiger) tel.(privé): 0118-479084 Dorine Staat (vertegenwoordiger) tel.(privé): 0118-410647 Marcel Schreur (vertegenwoordiger) tel. (privé): 0118-473051 Afsluittijd advertenties: maandag 12.00 uur Tijdens kantooruren tel.: 0118-652713 fax: 0118-652701 Ben Donkers, tel.(privé): 0165-552493 Email: redscheldebode@uitg-zwn.nl Afsluittijd redactie: maandag 12.00 uur Tannle van Eek, lel. 0118-460594 Ad Roos, tel. 0118-602860 06-53265518 Marcel van der Voort, tel. 0118-430086 Piet Davidse, tel.(privé): 0118-623594 Harry de Lange, tel.(privé): 0118-625195/06-54335459 Voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen. De Schetdebode is een uitgave van Zuidwest - Weekkranten Copyright c 1996 Uitgeversmaatschappij Zuidwest - Nederland B.V. Redactie Correspondenten Fotograaf Bezorging Door Univé Verzekeringen werd door Bert Hoogerheijde een dinerbon van 250 gulden overhan digd aan de familie Verhaeghe. Eric Rotte van Brasserij de Kluizenaar, waar de dinerbon kan worden verzilverd, brengt een toost uit. MIDDELBURG - Univé Zeeland was tijdens de braderie hoofdsponsor van het Podiumfestival. Bij Univé zelf kon men raden naar het aantal appels en peren dat in een minikas was opgeslagen. Er zaten in totaal 272 vruchten in. Lisa Verhaeghe uit Middelburg raadde 273. Aangezien er nie mand het juiste aantal had ingevuld kwam zij in aanmerking voor de prijs, een dinerbon ter waar de van 250 gulden. Veel mensen hebben vragen over het gedrag van hun hond of kat. Blaffen als de telefoon gaat, het niet willen eten of als het om een kat gaat, het krabben aan ongewenste voorwer pen. Er is een informatie lijn geopent waar u met de ze vragen terecht kunt. Het is een initiatief van Martin Gaus gedrags therapie i.s.m. Pet's Place. U kunt deze callcentre altijd bellen voor advies, en op verzoek (en een kleine vergoe ding) wordt de desbetreffende therapie naar u opgestuurd. Ook kunt u via dit telefoon nummer persoonlijk advies krijgen van een gedragsdes kundige. Hoe werkt het? Heel eenvoudig. U belt met nummer: 0900-9801 (1 gld. per minuut), en kiest voor num mer 3 op uw telefoon. Dan wordt er gewaagd naar een therapienummer b.v. 7000, het niet alleen kunnen zijn. Kies na uitleg 2 voor toezending van de therapie. Membercard- houders van Pel's Place krij gen dit lOx gratis o.v.v. card- nummer. Bent u geen mem- bercardhouder. kunt u toch de therapie toegezonden krijgen. Daarna uw telefoonnummer intoetsen voor toezending. Er wordt gevraagd een eenmalige machtiging te geven voor het afschrijven van Fl.5,00 voor toezending. U dient dan uw giro- of banknummer in te toetsen. Binnen twee dagen is de therapie in uw bezit. Wenst u hulp, druk dan op de 0 en u wordt geholpen door de telefoniste). Coderingen therapieen honden: 7000 Niet alleen kunnen zijn; 7001 Trekken aan de lijn; 7002 Uitvallen naar andere honden; 7003 Baby op komst; 7004 Agressief tegen eigen kinderen; 7005 Angstig/agres sief tegen eigen mensen; 7006 Angstig/agressief tegen vreemden; 7007 Rangorde problemen in huis; 7008 Ang stig/agressief tegen vreemde kinderen; 7009 Voordeurbel complex; 7010 Blaffen bij de telefoon; 7011 Deemoeds- plasjes bij ontmoeten; 7012 Niet willen eten; 7013 Bak- nijd; 7014 Graven in de tuin; 7015 Hierkomen leren; 7016 Weglopen; 7017 Laten op houden met blaffen; 7018 Jengelen om aandacht; 7019 Jagen achter katten; 7020 Ja gen achter dieren algemeen; 7021 Introductie nieuwe hond; 7022 Introductie kat/hond; 7023 Introductie hond/kat; 7024 Ontlasting opeten; 7025 Grenzen stellen; 7026 Rangoorde probleem vaak aangeleerd; 7027 Wat doet straf?; 7028 Cliekertrai- ning: 7029 Trekspelletjes met honden; 7030 Manipuleren van gedrag; 7031 Puppytrai ningen hoe en waar; 7032 Zindelijkheidstraining pup; 7033 Opspringen bij bezoek; 7034 Medecijnen ingeven; 7035 Welke hond past bij mij?; 7036 Bang voor knallen? Coderingen therapieen katten: 7100 Onzindelijke kat; 7101 Krabben aan ongewenste voorwerpen; 7102 Kat vecht met eigen hond; 7103 Kat vecht met eigen kat; 7104 In troductie nieuwe kat (2); Al gemene informatie: 7200 Co lumn Martin Gaus; 7201 Ver schillen tussen Martin Gaus scholen en andere scholen; 7202 Blindegeleidehonden- school; 7203 Membercardaan- biedingen; 7204 Aanbiedin gen Pet's Place; 7205 Dieren crematoria; 7206 Workshops Maitin Gaus Hondenscholen; 7207 Instructéurcursussen; 7208 Entingen honden alge meen; 7209 Entingen katten algemeen; 7210 Parvo uitge breid; 7211 Niesziekte katten, welke enting?; 7212 Kennel- hoest uitgebreid; 7013 Hoe herkent u een goede fokker; 7014 Spreekuur/gedragstes- ten Martin Gaus Lelystad; 7215 Voeding algemeen; 7216 Voeding Iams/Eukanuba; 7217 Tatoeage of chip; 7218 Actualiteit; 7219 Abonne menten magazine Hondenma nieren; 7220 Hoe wordt ik member Martin Gaus? Jeanette van der Meer Martin Gaus Hondenschool Walcheren Ton de Witte Pet's Place Vlissingen (Bron: Hondenmanieren Juli 1998) 'Operatie duurde enkele maanden' Broer en zus Schuit met de prijs. VLISSINGEN - Het WK is al weer een tijdje achter de rug, de kater is weggespoeld. Een leuke herinnering blijft er in elk ge val voor de familie Schuit uit Vlissingen. Daar werd in het kader van onze WK-actie een doos vol verras singen van Super De Boer Pollemans bezorgd. Broer en zus Schuit poseerden er graag mee. VLISSINGEN - Sinds deze week hangt in het Arsenaal van Vlissingen een van de potvissen die vorig jaar aan spoelde op Ameland. Verschilende medewerkers van de maritieme attractie uit Vissingen hielpen tijdens het opruimen van de dode potvissen en werden in staat ge steld een potvis, na bewerking, als attractie mee te ne men naar Vlissingen. door Mieke Janssen De operatie heeft enkele maan den in beslag genomen, maar nu is het dan zo ver. De potvis hangt in vol ornaat in de onder waterwereld van het Arsenaal. Chris Funk, vestigingsmanager, is blij met deze aanwinst. Hijzelf hielp indertijd met het zware karwei van het snijden en ber gen van de potvis in Ameland. Hij is tevreden dat de klus ge klaard is. „Daar hebben we toch het hele jaar op zitten wachten. Je ziet de vorderingen en je wordt steeds meer benieuwd hoe het nou gaat worden. Ook de entourage is aangepast aan de potvis. „Je komt echt in een ruimte waar je het gevoel hebt dat je de zee inloopt, dat is ook een beetje de bedoeling. Alsof je op de zee bodem wandelt. En dan is het skelet ook een stuk beter te zien. Uiteraard moest de hal hiervoor kreatief worden veranderd." De potvis is voor dit seizoen DE attractie van het Arsenaal, maar er zijn nog talloze andere zaken die de moeite waard zijn voor het publiek. Grote trekkers zijn de aaibare haaien, de piranja's, een paar zeenaalden In het aquarium zwemt ook een nieuwschierige zeekat, een klein soort inktvis, die in de zeeuwse wateren voorkomt. „Deze zeekat is vorig jaar in ju ni hier geboren en heeft onder tussen een aantal eieren gelegd waarvan er een paar zijn uitge komen. Dus er is al sprake van een tweede generatie", aldus Jan van der Veen, de bioloog in het Arsenaal. „Soms gebeurt het ook dat men sen dieren aanbieden. Onlangs werd een aantal piranja's aan geboden. Die konden niet ge plaatst worden. De kans zou zeer groot zijn dat ze het huidige bestand zouden opeten. Een an der voorbeeld: Ook werd nog niet zo lang geleden door Rijks waterstaat een groot aantal haaieneieren van de hondshaai aangeboden. „Zet ze maar rustig terug, we hebben er voldoende en laat ze maar gewoon in de Noordzee uitkomen en daar een eigen populatie opbouwen," al dus de bioloog. In het najaar hoopt Jan van der Veen dat een bijzondere kreeft, waar zij al maanden op wach ten, een plekje vindt in het Arse naal. Niet dat er nu geen kreef ten zijn, maar de bedoelde is een exemplaar van ongeveer een meter. Het plan was dat deze uit Cana da afkomstige kreeft al eerder te zien zou zijn in het Arsenaal, maar door regeltjes is dat ver traagd. „Andere percelen in Ca nada zullen worden aangewe zen en dan hopen we dat er een paar grote jongens tussen zit ten," aldus Van der Veen. Het geraamte van de potvis in het Arsenaal. foto: Piet Davidse Naast vissen zijn er nog ver schillende andere attracties, waaronder een simulator, het kraaiennest, en ook nieuw, een klimmende piraat. Talloze toeristen hebben onder tussen al het Arsenaal bezocht. „Het is voor ons perfect weer, zeker niet warm genoeg om naar het strand te gaan en dat is voor ons prima." Vorig jaar draaide het Arsenaal een absoluut top jaar, of dat dit keer weer het ge val is, blijft natuurlijk nog de vraag. Het Arsenaal is in de zo mermaanden open van 10.00 uur tot 20.00 uur. UW DIERENSPECIAALZAAK Lange zelke 89b Vlissingen Tel: 0118-415879 cursus start ie dere maanii Hondenschool Walcheren "Westhound" Zwanenburgseweg 11 Vlissingen Tel: 0118-593693 MIDDELBURG - Zo Jeanet van Stee ooit twijfels mocht hebben gehad of haar schoenenzaak 'Zoey" bij het pu bliek aan zou slaan, met de opening van de zaak op 11 juli en de dagen daarna is deze twijfel vol ledig weggenomen. Een drukte van be lang en het gaat er steeds meer op lij ken dat schoenmin- nend Zeeland op een zaak als 'Zoey' heeft zitten wach ten. In ieder geval is 'Zoey' een zaak die zich op velerlei ma nieren van de 're guliere schoenenza ken" onderscheidt. Geen massa's schoenen in rekken, maar slechts "een handvol" en absoluut exclusief wat model be treft. Van alle modellen hooguit een paar en op is op. Een zaak ook, met een inrichting die gezelligheid uitstraalt. Een grenen vloer, een plafond afgewerkt met betonvlechtwerk en een massieve tafel waar met name de echtgenoten of vrienden van de dames zich achter de krant of tijdschrift kunnen verpozen terwijl vrouwlief zich iets exclusiefs uitzoekt. Ook een grote pot met koffie voor iedereen die daar trek in heeft. Goed beschouwd is het beginnen van een eigen zaak een volledig uit de hand gelopen hobby gewest vertelt Jeanet. Ik ben altijd al gek geweest van schoenen en tassen. Daarnaast behoor ik tot de cate gorie 'ondernemende tantes" en dan kom je natuurlijk al vlug uit op een schoenenzaak. In deze straat (de Herenstraat 6 in Middelburg) sprak mij direct aan. Niet te groot, niet te klein, pre cies wat ik zocht en het pand was ook nog eens beschikbaar. Ik heb dus de stoute schoenen maar aangetrokken en ben dus een schoenenzaak begonnen." De filosofie van Jeanet is simpel: het moet vooral gezellig zijn en vandaar dus die koffiepot en de grote tafel. Mensen moeten gewoon in een ge zellige sfeer schoenen kunnen uitzoeken", vindt Jeanet. Het is al eerder gezegd: de collectie schoe nen die Zoey voert zijn absoluut exclusief. Niet een schoen is hetzelfde en van alle modellen is er slechts een maat. Ik kies de collectie zelf uit en de schoenen worden in een zeer beperkte oplage ge maakt. Op is op en ze kunnen ook niet meer worden bijbesteld." De modellen zijn veelal afkomstig van Spaanse en Italiaanse ontwerpers en zijn vaak zo exclusief, dat op het moment dat de schoenen bij Jeanet in de winkel staan de ontwerpers alweer met nieuwe modellen bezig zijn. 1 Zoey biedt exclusieve schoenmode.

Scheldebode | 1998 | | pagina 19