Trouwplannen? (^GOEDKOOPSTE .SgjEL 'ik heb nog een KNVB- appeltje te schillen' Geschiedenisboek GSM ABONNEMENT VAIM NEDERLAND! dhhI i da waak Uitspraak van de week Sjeesjes rijden Ytsma Achter de Houttuinen debitel I PHILIPS SLECHTS Kijk deze week op pagina 11 11.9,95 leste service, laagste prijs! WOENSDAG 15 JULI 1998 M/V Hij is 71 jaar en reist heel wat af met zijn winkelwagentjes. Vlissingen heeft een aantal eigentijdse beeld en en afbeeldingen. Aanbeden Componist Nijpend Niet eenvoudig Passé Partout heeft onlangs een nieuwe cd gepresenteerd. Grote groep Erg Slalommen f APPARATEN Wij'moeten Maim ruimte maken Jf/jj voor onze nieuwe modellen ^4/lJüf nljh van '99 GOES RINGBAAN WEST 2B - 0113-216451 ZAKTELEFOON VOOR HET GSM NET PHILIPS FIZZ. normaal 299j In combinatie met een 1 jarig HolidayLine+ abonnement op het GSM netwerk van LIBERTEL is het toestel gratis i Piek v a. tl. 0.65. p.min Dal 0.45 p.min hiervoor een geldig 1.0. kaart mee en een bankafschrift met loonbijschnjving Na het eerste jaar betaalt u fl 34.- per maand ZIE ONZE De Oliegeul is afgesloten voor watersporters: zij zouden de zeehonden te veel hinderen. Ook bij hoog water, als er geen zeehond te bekennen is op de ondergelopen zandplaten langs de geul, mogen de schepen niet passeren. Watersportvereni ging Burghsluis wordt door deze regeling bijna geïsoleerd van de rest van Zeeland. Uit: Watersport van het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond. SCHEIDSRECHTER TEGEN BESLISSING MIDDELBURG - Scheids rechter Marcel Hemmer is er niet blij mee. De KNVB heeft hem voor een jaar geschorst. Hemmer deelde een kopstoot uit aan de doelman van Dui- veland omdat hij zich be dreigd voelde. „Ik heb nog een appeltje met de KNVB te schillen. Ik ben de eerste scheids die zelf ac tie onderneemt omdat hij zich bedreigd voelt. Vrijwel iedereen is het met mijn ac tie eens, alleen de KNVB laat me in de kou staan." Hemmer vindt het vreemd dat er geen mondeling on derzoek is geweest. Ook het hoger beroep dat hij aante kende leverde de zelfde uit spraak op: 1 jaar geschorst. De Middelburgse arbiter heeft inmiddels een brief ge stuurd naar Pieter Storms van het programma Breekij zer en er ging een schrijven naar Barend en Van Dorp. „Ik mag niet meer fluiten, niet meer voetballen in Mid delburg 2 en geen consul meer zijn. Ik voel me be hoorlijk in de steek gelaten. Ik overweeg te stoppen, ik heb er op deze manier echt geen zin meer in." I(HMËLlMta*! mm &ÉK Een wande ling door de Yerseke Moer, een bij Zeeuws Landschap in beheer zijnd natuur reservaat ten Westen van Yerseke, is een wande ling door de Zeeuwse ge schiedenis. Zeeland is zo'n 2000 jaar geleden gevormd. In het jaar 250 na Christus doorbrak de Jee door zware stormvloeden de strand- wal waardoor het toenmalige veengebied doorbaand werd door geulen en kreken. Door het water in deze geulen werd onder invloed van het tij het veen afgevoerd en zand afgezet. In de loop van de jaren verlandden veel van deze geulen. Dan kwa men zij als een rug op het landschap te liggen. Want daar waar geen geulen gelopen hadden zat nog veen in de grond, en omdat veen de eigenschap heeft in te klinken kwamen die lager gele gen gebieden nog lager kwamen te liggen. De slingerende pa den die door de Yerseke Moer lopen verraden de loop van die voormalige geulen. Maar ook de plantengroei laat kan de loop van een geul laten zien. Want door overspoeling met het zoute zeewater nam het poreuze veen zout op. Daar waar geulen lie pen is geen zout in de bodem aanwezig. In de laaggelegen ge deelten zie je daarom een fraai ontwikkelde zoutvegetatie met planten als zilte rus, zeeaster en het gewone kweldergras wat een blauw!groene gloed over zich heeft. Door deze zoute vege tatie baant zich een strook met zoetwaterplanten, zoals de geel- gekieurde grote ratelaar, reukgras en het paarse knoopkruid. In de vorm van schitterende kleurverschillen in de begroeiing van het grasland, waarbij donker en licht elkaar afwisselen in een mozaiekvormig patroon, is dit onderscheid duidelijk tij dens een wandeling door dit gebied. Ook een ander element uit de Zeeuwse geschiedenis is heel dui delijk te zien; het moemeren. Moerneren betekent veenwinnen en vooral in de Middeleeuwen was dit een economisch belang rijke activiteit. De winst viel te behalen uit het zout wat uit het veen gehaald werd. Zout was in die tijd erg belangrijk als con serveermiddel. Het veen werd in stroken uit de grond gespit en op een karretje afgevoerd. Het reliëf wat daardoor in het land schap ontstaat is in de Yerseke Moer nog heel duidelijk te zien zoals u op de foto kunt zien. Als u deze schitterende wandeling door dit geschiedenisboek wilt maken, en daarbij ook van alles te weten te komen over de enorme aantallen weidevogels die de Yerseke Moer rijk is bent u van harte welkom op onze excursie op zaterdag 18 juli. De natuurgids vertrekt om 1 0.00 uur bij het werkschuurtje aan de Reeweg (vlak langs het kanaal, niet ver van de Postbrug). SCHELDEBODE 'Ik wist niet dat het zo erg was' 'Er kwamen nieuwe idolen bij' MIDDELBURG - Er komen slechts een paar afscheids concerten. Eén daarvan is in discotheek The Nighttrain aan de Beddewijk 15 in Middelburg. Dat is vrijdag avond 17 juli vanaf 22.00 uur. Daarna is het afgelopen, althans wat het zangtrio betreft. De 'meiden' zijn straks weer gewoon te zien in Goede Tijden, Slechte Tijden. door Ben Donkers Linda, Roos en Jessica (Babette van Veen, Guusje Nederhorst en Katja Schuurman), ooit begon nen en nog steeds immens popu lair in Nederlands meest beke ken soapserie Goede Tijden, Slechte Tijden, kwamen een jaar geleden als zangtrio voor de dag. Dat mondde uit in hysterische taferelen. Dranghekken en bo- dygards, laaiend enthousiaste fans die smeekten om een hand tekening en politie die moeite had de menigte in bedwang te houden. Als zangtrio kwamen de drie tot ongekende prestaties. Maar liefst acht weken stond de cd- singel Ademnood op de eerste plaats van alle hitlijsten. Het nummer, afkomstig van de vorig jaar verschenen cd Het Al bum, waarop tien acteurs en ac trices uit GTST hun zangkwali teiten toonden, werd opgevolgd door Alles of Niets, een dag na de release gebombardeerd tot zowel megahit als alarmschijf. Babette ontpopte zich tevens als componist en tekstschrijfster. Ze schreef samen met Michiel Eilbracht het nummer Waar je ook bent en met Eilbracht en Haro Slok Als je me nog wilt. Brigit Schuurman het zusje van Katja, schreef de tekst voor het nummer Teveel voor Mij. Linda, Roos&Jessica is een adembenemend album gewor den. Komende vrijdag zijn er ongetwijfeld diverse nummers van te horen. Daarna is het 'over en sluiten'. Geen muziek meer van de drie. Linda, Roos en Jessica. Vrij dagavond met een afscheidscon cert in The Nighttrain in Mid delburg. Invalide ondernemers gaan in het Vlissingse winkelcentrum kijken welke obstakels weggewerkt kunnen worden. paskamers geschikt voor rolstoe lers? Of hoe kom je op de eerste etage? Voor validen is het allemaal geen enkel probleem. Maar probeer met een rolstoel eens door het Bellamypark te rijden, zeker in het zomerseizoen als de terrasjes vol zitten is het een probleem. Bovendien worden de parkeer- meters er als fietsenstalling ge bruikt, er is dan echt geen door komen aan. Michael, de jongste rolstoeler van het gezelschap bekeek de toegankelijkheid van stoepen en parkeerplaatsen en J. Dinge- manse liep met geleidehond in onder meer de Lange Zelke en de Walstraat om de problematiek duidelijk te maken. Dat gebeurt ook, niet gepland, als mevrouw Dane naar toilet moet. Zelf weet ze dat er in de parkeer garage bij Albert Heijn een inva lidentoilet is, voor ter plaatse on bekenden is het een stuk moeilij ker te vinden. Eenmaal op de betreffende plek doet zich het volgende probleem voor. Op de wc-deur staat: sleu tel halen bij beheerder. In het naastgelegen kantoortje is nie mand aanwezig, mevrouw Dane weet dat er bij de ingang van de parkeergarage wel iemand moet zijn. Dat is toch gauw 75 meter verderop. De sleutel ligt daar, terug naar het toilet. De deur gaat gemak kelijk open, maar hoe doe je die weer dicht. Aan de klink hangt een koord, eenmaal binnen is dat niet te bereiken. „Daar zou een stang aan moeten zitten", legt Dane uit. „Boven dien mag de toegangsdeur wel iets breder en het is, eenmaal binnen, niet eenvoudig om van uit de rolstoel op het toilet te ko men." Het blijkt echt een crime. Als de nood hoog is, red je het ze- Arjen Ytsma in zijn Onderdelenhuis. MIDDELBURG - Ytsma, het Onderdelenhuis van Arjen Ytsma is natuurlijk niet verhuisd naar de Korte Geere, maar naar het adres Achter de Houttuinen 46. Ytsma heeft kennis van zaken over allerhande apparatuur. Dat kan een wasmachine zijn, maar ook een magnetron. De reparatie gebeurt in eigen huis of bij de mensen thuis. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) ker niet. „Het is toch goed dat we een rondje winkelcentrum heb ben gedaan", concludeert de Verenigingssecretaris. „We hebben een goed beeld van de problematiek. Misschien niet zoals zich dat in 'normale' zo mers als het een stuk drukker is afspeelt. We gaan nu kijken hoe we tot een oplossing kunnen ko men. Uiteraard hebben we daar de medewerking van de gemeen te voor nodig. Maar wat we zelf als ondernemer kunnen doen, nemen we in elk geval onder handen." VLISSINGEN - „Ik wist niet dat het zo erg was". Eén van de reacties tijdens een rondwandeling met rolstoe lers en blinden door het winkelhart van Vlissingen. Vo rige week werd door bestuursleden van de Vereniging Winkelcentrum Vlissingen een dag uitgetrokken om eens van dichtbij mee te maken met welke problemen gehandicapten in een winkelgebied te maken hebben en of er iets aan gedaan kan worden. Als je er op let wordt pas duide lijk voor hoeveel mensen de rou tes door een winkelgebied een stuk beter zouden kunnen zijn. door Ben Donkers Vijf groepen kregen in de raad zaal van het gemeentehuis ver schillende opdrachten mee. Er moest gekeken worden naar 'al gemene problemen, pincodes, entrees en winkelinterieurs'. Vol overgave gingen de obser vanten aan het werk. Een van hen, mevrouw Dane, reed in haar electrische rolstoel naar het Bellamypark, de Nieu- wendijk, Walstraat en Lange Zelke. Ze werd bijgestaan door Harry van Hal (secretaris van de evenementencommissie van de Vereniging Winkelcentrum Vlis singen) en Dorine Staat van De Scheldebode. Van Hal kwam er recht voor uit: „Ik wist niet dat het zo erg was." centrum bezoeken. „Wat uitstalling van reclames betreft zit er totaal geen lijn in, sommige rekken staan drie meter van de gevel af, andere reclame uitingen worden kriskras voor de winkel geplaatst. „Je moet soms echt slalommen om je route te kunnen vervolgen. Validen valt dat niet op, inva liden hebben er duidelijk proble men mee. Ik weet ook wel dat je het nooit honderd procent in or de krijgt, maar er is wel wat aan te doen", weet Van Hal. „De ondernemers tonen in elk geval het lef om hun nek uit te steken. Er moet minimaal een vrije baan komen, fietsen vor men een vreselijk groot obstakel, die worden overal neergezet. Het is in eerste instantie duidelijk dat hier een extra voorziening voor moet komen. Afritten van trottoirs kunnen be ter en het aantal mag best uitge breid worden. Een openbaar invalidentoilet is er wel maar, moeilijk te vin den en niet gemakkelijk om er in te komen. Hij doelde op de vele problemen en probleempjes die invaliden ondervinden als ze het winkel- „We praten natuurlijk niet alleen over rolstoelers of mensen die slechtziend zijn. Moeders met kinder- en wandelwagens beho ren ook tot die groep." Met de rolstoel door een winkel rijden, artikelen bij de kassa leg gen of proberen tussen kleding rekken door te lopen. Zijn de

Scheldebode | 1998 | | pagina 1