de Meubelgigant Zet de knop om tegen broelkasgevaar u w f Secretaires Hoek bankstel Computer- buro's Vitrinekasten Draaifauteuil leder Buffetkast Wandkast Aanbouwwand Wandkast |N *i"oP zee'» Eethoeken compleet Buffetkast Dressoirs bl. eiken d.eiken PARTIJ GRENEN LEDIKANTEN v.a. 99 998,- 1298,- 1398, 798,- 1398,- 1898,- 1198,- 1298,- 1298,- de No°"d DENkT 1 180/200 met nachtkastjes Goes, Jacob Valckestraat 5 (bij stenenbrug), tel. 0113-250212 Bergen op Zoom, Halsterseweg 256, tel. 0164-242205 Ben. Leeuwen, V. Heemstraweg 46, tel. 0487-594849 Donderdag koopavond M f. Maandag gesloten Alleen de naam zegt het al! Weerrecords Oorzaak Temperatuur warmte-uitstraling Spaarlampen a<»k SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 8 JULI 1998 MA/ PAGINA 14 VOORDEELPRIJZEN bl. eiken d. eiken div. stoffenook lederlook V.A. 1698,- 2H2 bl. eiken 1398,- d. eiken V.A. 998,- f bl. eiken 598,- d. eiken 798,- 998,- grenen 1298,- IP bl. eiken 'li J± Van 1798,- NU 1598,- Van 1098,- Van 1698,- Van 2135,- NU NU NU bl. eiken d. eiken Van 2498,- Inruil 500,- NU 1998,- Van 1560,- Van 1698,- Van 1598,- NU NU NU T i - 205 br., bl. eiken d. eiken Van 3100,- Inruil zelf samenstellen d. eiken, bl. eiken, blank/patinè NU 1998,- 150 br., alleen bl. eiken Van 1698,- Inruil 500,- NU 1198,- 140/200 160/200 Veel uit voorraad leverbaar Geen lange levertijden OP OP Reserveer gratis (6 mnd.) WORDT HET WARM OF KRIJGEN WE HET KOUD? Vorig jaar hoefde je niet naar het buitenland voor een fijne vakantie. We hadden een mooie zomer en over het hele jaar was het in Ne derland gemiddeld één graad war mer dan normaal. In feite hebben we de afgelopen tien jaar al te ma ken met uitzonderlijk warm weer. Recent zijn in onze regio ook ande re weerrecords gebroken en die zijn niet allemaal even plezierig. Eind 1993 en begin 1995 viel in de stroomgebieden van de Maas en de Rijn ongeveer anderhalf tot drie keer zoveel neerslag als het gemid delde. De gevolgen daarvan liggen nog vers in het geheugen. En zo rijgen de weerrecords zich aaneen. De natste wintermaand, de warmste winter, de droogste zomermaand... En dit speelt niet alleen in Neder land. Wereldwijd is 1997 het warmste jaar geworden sinds het begin van de metingen. Is dat alle maal toeval, het weer is immers grillig, of is er meer aan de hand? De gemiddelde temperatuur op aarde is de afgelopen dertig jaar meer gestegen dan ooit. De gemid delde oppervlaktetemperatuur van de aarde is sinds 1880 met 0,6 gra den Celsius gestegen. Dit kan een natuurlijke oorzaak hebben. Tij dens de lange geschiedenis van de aarde hebben zich immers heel wat klimaatveranderingen voorgedaan. Maar hoogstwaarschijnlijk is er meer aan de hand. De waargeno men verschijnselen en de snelheid waarmee ze zich voltrekken lijken door de mens te worden veroor zaakt. 'Nou en', zult u misschien denken als u hoort dat het warmer wordt op aarde. 'Een klimaatje zoals in Zuid-Frankrijk lijkt me wel lek ker.' Zo simpel ligt het helaas niet. Grote delen van de aarde zullen droger worden, andere delen weer natter. Sommige gebieden zullen zelfs kouder kunnen worden. Door de snelle veranderingen raakt het natuurlijk evenwicht uit balans. Dat heeft ernstige gevolgen voor de planten- en dierenwereld. Maar het kan uiteindelijk ook de voed sel- en watervoorziening van grote bevolkingsgroepen in gevaar bren gen. Overigens is het niet gezegd dat ons klimaat warmer en aange namer zal worden. Door de veran deringen in het klimaat kan de warme Golfstroom in de oceaan zijn koers verleggen, waardoor Ne derland misschien hetzelfde kli maat krijgt als Scandinavië. Ook zou het bij ons meer kunnen gaan regenen, omdat door de tem peratuurstijging de verdamping van water uit zeeën en oceanen toeneemt. Het gevaar op overstro ming van rivieren neemt dan toe. Een ander effect dat zich voordoet is dat de zeespiegel stijgt. Water zet namelijk uit als het war mer wordt. De laatste honderd jaar is de zeespiegel al tussen 10 en 25 centimeter gestegen. Naar ver wachting zal er binnen honderd jaar nog eens 65 centimeter boven op komen. Is het allemaal heel ernstig? Ja en nee. Ja, omdat we ons echt niet kunnen veroorloven nog langer te wachten met ingrijpen. Nee, omdat er nog tijd is om de ef fecten van het broeikasgevaar te temperen. Het valt niet meer te ontkennen dat het warmer worden van de dampkring rond de aarde (ook wel bekend als het broeikasef fect) hoogstwaarschijnlijk door menselijk handelen wordt veroor zaakt. We gebruiken steeds meer energie: elektriciteit, maar ook aardgas, olie, benzine, kerosine en andere brandstoffen. In de ver brandingsgassen van deze brand stoffen zit CO9 (kooldioxide). Er komt dus steeds meer CO2 in de dampkring. Dit gas heeft de eigenschap de warmte-uitstraling van de aarde vast te houden. Vandaar de naam broeikaseffect. CO2 is het belang rijkste broeikasgas, maar er zijn nog meer gassen met deze eigen schap. Als ons energiegebruik dus eigen lijk de oorzaak is, dan ligt daar ook de oplossing. Het opwekken van elektriciteit met schone ener giebronnen zoals wind, water en zon is een voorbeeld. Maar er is ook nog veel te winnen door nog zuiniger om te gaan met energie. Gelukkig doen veel mensen daar al het nodige aan en is op dat ge bied al veel bereikt. Zo besparen we met ruim 1 miljoen hoogren dementsketels in Nederland al een kwart miljard kubieke meter aardgas per jaar. Ongeveer 40% van de woningen is al voorzien van dubbel glas, wat ruim ander half miljard kubieke meter aard gas per jaar bespaart. Ook alle 'kleine' energiebespa rende activiteiten helpen. Steeds meer mensen letten op hun ener giegebruik en doen dus het licht uit in ruimten waar ze niet zijn, kopen spaarlampen en een spaar- douche, pakken vaker de fiets in plaats van de auto en zetten de verwarming een graadje lager. Met deze eenvoudige handelingen helpt u mee het broeikaseffect te gen te gaan. Hou vol en ga door, want flinke energiebesparingen blijven nodig. Voor nu en voor la ter! Als u meer wilt weten over het broeikasgevaar en energiebespa ring, bel dan 0800 - 8051 voor de gratis brochure. Deze brochure bevat niet alleen meer achter grondinformatie over het broei kaseffect, maar ook praktische tips om iets aan energiebesparing te doen. En dat scheelt niet alleen voor het milieu, maar ook in de portemonnee. Zalige zomermode ZEELAND - Er hangt een zomers briesje in de lucht, de weiden staan inbloei, het is juli, zomer dus Krijgt u ook de kriebels om lekker naar het strand te gaan? 1 Wat is het toch heerlijk om in lich te, makkelijke kleding langs het strand of door de duinen wandelen. Maar heeft u al wat nieuws om aan te trekken? Het wordt hoog tijd om op zoek te gaan naar wat leuke, nieuwe spulletjes. Het modemerk Mystique heeft binnen haar zomer collectie onder andere mooie, soe pel vallende lange rokken die leuk combineren met vlotte T-shirts en warme vestjes voor als er toch nog een frisse bries staat. Prachtige katoenen of linnen jur ken horen er ook bij: het luchtige en natuurlijke materiaal zit heer lijk en draagt ook bij hogere tem peraturen prettig. Mystique geeft u de keuze uit sober effen of een kleurrijk dessin. Voor de prijs hoeft u het niet te laten. Om u een idee te geven: T-shirts zijn er vanaf f 39,-, rokken vanaf f 99,- en jurken vanaf f119,-. Wilt u weten waar u de kleding van Mystique bij u in de buurt kunt ko pen? Bel voor informatie met Mys tique bij French Company: 020- 6170272. uw oaa; ET LA.TEM STIJ- M ...DAT DOET U DOOR TE ADVERTEREN IN DE SCHELDEBODE BEL VOOR INFORMATIE EEN VAN ONZE ADVISEURS: 0118-652700 De rijksoverheid wil het gebruik van duurzame energiebronnen bevorderen en windenergie neemt daarbij een belangrijke plaats in. In de Derde Energienota (1995) stelt de overheid dat door de inzet van duurzame energiebronnen in 2020 10% bespaard moet worden op het gebruik van fossiele brandstoffen. Een groot deel van deze besparing, ongeveer 20%, moet worden bereikt door windenergie. Omdat deze doelstelling niet op land bereikt kan worden, is ook plaatsing van windturbines op zee nodig. Dit is een voor de hand liggende mogelijkheid. Want op zee waait het harder dan op land. Bovendien er is er op zee ruimte om een aantal windturbines bij elkaar te plaatsen in een windpark. Met grootschalige windparken op zee is echter nog weinig ervaring opgedaan. Daarom wil de overheid dat er eerst een demonstratieproject komt op tenminste 8 kilometer van de kust. Daarvoor dient nu een locatie gekozen te worden. Waar op zee? Een groot gebied voor de kust komt in aanmerking voor plaatsing van een windpark. Er zal voor één locatie gekozen worden. Op grond van een haalbaarheidsstudie wordt vooralsnog aan één van de twee volgende locaties gedacht: voor de kust van IJmuiden bij Wijk aan Zee, of voor de kust van de Westerscheldemond. Maar misschien zijn er nog wel andere locaties die aan de randvoorwaarden voldoen. Hiertoe zijn in de startnotitie zogenaamde zoekgebieden aangegeven. Besluitvorming De locatie voor het windpark en de voorgenomen activiteit op hoofd lijnen zullen worden vastgelegd in het Tweede Structuurschema Elektriciteitsvoorziening (SEV) dat daartoe gewijzigd zal worden. Voor deze wijziging zal de procedure van een planologische kernbeslissing doorlopen worden. Het parlement moet uiteindelijk de wijziging van het SEV goedkeuren. Milieu-effectrapportage. Om alle milieugevolgen van een dergelijk locatiebesluit te kunnen beoordelen moet de procedure van milieu-effectrapportage worden gevolgd. Deze is gekoppeld aan de procedure voor de planologische kernbeslissing. In de procedure van milieu-effectrapportage zijn de Ministers van Economische Zaken en van Volkshuisvesting. Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer initiatiefnemer. Het bevoegd gezag bestaat uit de Ministers van Economische Zaken, van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, en van Verkeer en Waterstaat. Centraal in de procedure staat het opstellen van het milieu-effectrapport (MER) In dit rapport worden de gevolgen voor het milieu van vestiging van een windpark in de Noordzee beschreven. Daarbij gaat het onder meer over effecten voor de vogels, de zichthinder en de veiligheid van de kust en het scheep vaartverkeer. De procedure van milieu-effectrapportage begint met publicatie van de startnotitie. De initiatiefnemer geeft daarin aan welke de mogelijke milieugevolgen van het project zijn. Het bevoegd gezag stelt de richtlijnen voor de inhoud van het milieu-effectrapport vast en maakt daarbij gebruik van de startnotitie en de daarop inge brachte inspraakreacties. In die richtlijnen staat welke aspecten in het MER aan de orde moeten komen. Ter inzagelegging De Minister van Economische Zaken maakt mede namens zijn ambtgenoten van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, en van Verkeer en Waterstaat bekend, dat met ingang van 13 juli 1998 tot en met 18 september 1998 de startnotitie tijdens werkuren op de volgende plaatsen ter inzage ligt: Ministerie van Economische Zaken, Bezuidenhoutseweg 30, Den Haag; Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, Bibliotheek, Rijnstraat 8, Den Haag; Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, Bibliotheek, Bezuidenhoutseweg 73, Den Haag; Ministerie van Verkeer en Waterstaat, Informatiecentrum, Plesmanweg 1, Den Haag; Provincie Noord-Holland, Provinciehuis, Dreef 3, Haarlem; Provincie Zuid-Holland, Provinciehuis, Zuid-Hollandplein 1, Den Haag; Provincie Zeeland, Provinciehuis, Abdij 6. Middelburg; De gemeentehuizen van de gemeenten Bergen (NH) Egmond, Castricum, Heemskerk, Beverwijk, Velsen, Bloemendaal, Zandvoort, Noordwijk, Katwijk (ZH), Wassenaar, 's-Gravenhage, Monster, 's-Gravenzande, Rotterdam, Westvoorne, Goedereede, Schouwen-Duiveland. Noord-Beveland, Veere, Vlissingen, Oostburg en Sluis-Aardenburg; Op Internet: http://info.minez.nl Inspraak ledereen kan via de inspraakprocedure voorstellen doen voor de richtlijnen voor het milieu-effectrapport. Daarbij kunnen ook voor stellen voor ander locaties ingediend worden. Die moeten wel binnen de zoekgebieden vallen die staan aangegeven in de startnotitie. Tot en met 18 september 1998 kunt u schriftelijk inspraakreacties indienen bij het Inspraakpunt Demonstratieproject near shore wind park, Ministerie van Economische Zaken, Directie Elektriciteit Postbus 20101, 2500 EC Den Haag. Voorlichtingsbijeenkomsten Op drie voorlichtingsbijeenkomsten zal nadere informatie over het demonstratieproject gegeven worden. Na een korte toelichting op het plan, kunnen vragen aan vertegenwoordigers van de verantwoordelijke ministeries gesteld worden. Tevens zal aan de hand van een animatie een indruk gegeven worden hoe het windpark er uit kan komen te zien. De voorlichtingsbijeenkomsten worden gehouden op de volgende plaatsen: 1 september 1998 om 19.00 uur in het Concertgebouw, Klokhuisplein 2, Haarlem. 4 september 1998 om 19.00 uur in het Provinciehuis, Zuid-Hollandplein 1, Den Haag. 9 september 1998 om 19.00 uur in het Gemeentehuis, Lange Noordstraat 1, Middelburg. Inlichtingen Voor vragen over de startnotitie of over de inspraakprocedure kunt u zich wenden tot de heer drs. 0. Bitter, Ministerie van Economische Zaken (tel. 070-379 64 90) of de heer drs. H.W. Boomsma, Ministerie van Economische Zaken (tel. 070-379 76 26). Voor het bestellen van de informatiemap kunt u bellen met Informatie- en Nieuwsvoorziening, Ministerie van Economische Zaken (tel. 070-379 88 20). Ministerie van Economische Zaken

Scheldebode | 1998 | | pagina 14