I?9 2.ra 1?9 i?° i?8 MEER PLEZIER VAN JE GULDEN Nog steeds feest bij Piet Klerkx in Waalwijk Nieuwe Pokon- tuinvoedingen Lood in het drinkwater Nieuwe regels asbest Leven met hooikoorts Jonge kaas Jong belegen Oude 99 I?9 2 99 O?9 I?9 Smiths dorito's Gouden aar roomboter vulkoeken ^79 Fleuril wasmiddel Becel margarine Brinta wake-up Heineken lingens blond met gratis CD-ROM SPEL! cluster 6 flesjes Roomijs Dinnergold pizza margherita Muller rijstdessert Coberco vanille yoghurt 1?9 ftrood e-n Witte puntjes of bolletjes ^OO Ovenverse ragout broodjes Kaas-uien stokbrood Fijn of grof volkoren brood Otroov&o e-n frvit Haus- macher Boontjes Nectarines Kom kommers Slamix SUPERMARKTEN Kookshows Blauwkleuring LODEN WATERLEIDINGEN VERVANGEN Subsidie Grijs HERGEBRUIK ASBEST VERBODEN wat zijn de risico's van asbest? Waar kan ik asbest in en om het huis aantreffen? Moeten asbesthoudende materialen in huis worden verwijderd? Mag ik asbesthoudende materialen zelf verwijderen? Ik wil de asbestcementplaten van mijn oude schuur graag opnieuw gebruiken voor mijn nieuwe schuurtje. Mag dat? Wat doe ik als er asbest in mijn verwarmingsketel is verwerkt? Mijn schoorsteenveger zegt dat hij meer dan normaal moet rekenen om dat mijn schoorsteen asbest bevat. Kan dat kloppen? Hoe vind Ik een deskundig asbestverwijderingsbedrijf? waar vind ik meer informatie over risico's en regels rond asbest? Informatie Verschijnselen Met of zonder recept SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 1 JULI 1998 M M PAGINA 6 diverse smaken per zak per pak poeder of vloeibaar per pak/flacon kuip 500 gram diverse smaken per pak Piepvvi&C vanille, aardbei of dame blanche literbak bundel a 3 stuks aardbei of appel 1.29 zak 6 stuks per stuk per stuk per stuk 100 gram 500 gram j kilobak per stuk diverse soorten zakje 200 gram no. 27, geldig t/m zaterdag 4 juli, prijswijzigingen, zetfouten en uitverkocht voorbehouden MIDDELBURG WINKELCENTRUM DAUWENDAELE EN WINKELCENTRUM WELSINGE WAALWIJK - De grote heropening is inmiddels achter de rug. Maar nog steeds is het bij Piet Klerkx Keuken wereld in Waalwijk een feestelijke aangelegenheid. En volgens manager Ronald Verbeek zal dat ook wel zo blijven. „Om hier rond te lopen is gewoon een groot feest", al dus de enthousiaste manager. Talloze mensen hebben inmiddels de nieuwe showroom bezocht en dat heeft al vele complimenten opgeleverd. „Zes maanden is aan deze showroom gewerkt, maar het is de moeite meer dan waard geweest", aldus Verbeek. Volgens Verbeek blijft 'stijl' centraal staan bij Piet Klerkx Keukenwereld. Het totale aanbod is dan ook een verzameling van diverse stijlen. Van klassiek tot design, van de traditionele Engelse Country Style tot de oerdegelijke Hollandse boerenkeuken. In de nieuwe showroom hebben die diverse stijlen elk een eigen plek gekregen. Woonwinkelen wordt daar door niet alleen een stuk leuker, maar ook een stuk makkelijker. Midden in de keukenwereld is een plein met terrasjes gecrëerd. Hier kunt u even bijkomen met een kopje koffie. Maar dit plein is tevens een podium voor beken de en onbekende topkoks. Zij zullen op dit plein hun culinaire kunsten vertonen. Regelmatig worden hier namelijk kookshows gegeven door deze koks. In zes maanden tijd is keukenwereld één van de mooi ste showrooms van Nederland geworden. Reacties van de eerste bezoekers waren dan ook zeer enthousiast en veelbelovend. Logisch gezien de inrichting van de nieuwe showroom. De bezoekers zijn echter ook zeer te spreken over het riante aanbod. Bij Piet Klerkx Keukenwereld vindt u vier merken in één showroom, zelfs SieMatic. En dat is het grootste keukenmerk ter wereld. Andere merken in de nieuwe showroom zijn Cosy keuken, Town Country-collections en het eigen merk Piet Klerkx Selection. Het is weer tijd om te tuin te bemesten. Op bemes- tingsgebied is er voor de tuin veel uitzoek uit vele mer ken en in allerlei soorten en hoeveelheden. Zoals bij voorbeeld de nieuwe druivenmest. Druiven groeien op elke grond. De beste kwaliteit van druiven groeit echter op zandleem- tot leemgrond. In de ondergrond mogen geen storende lagen aanwezig zijn en ook de grondwaterstand moet niet te hoog zijn. DCM Levende Meststof voor Druiven is een organische meststof op basis van bloedmeel. Het bevat extra mag nesium waardoor het vroegtijdig rood verkleuren van de bladeren wordt voorkomen. Ook voor de siertuin is er iets nieuws, Hortensiavoe ding met een zakje blauwkleuring. Hortensia's, rodo dendrons en heideplanten stellen hoge eisen aan de verzorging. Door het toedienen van Pokon Super Hor tensiavoeding krijgen zij alles wat zij nodig hebben. Tweemaal per jaar een organische meststofkorrels ge lijkmatig verdelen en door de bovengrond harken en vervolgens een fikse hoeveelheid water geven is alles wat er gedaan moet worden. Om de hortensia blauw te kleuren heeft Pokon drie zakjes aluminiumsulfaat in de verpakking bijgevoegd. We hebben in Nederland drinkwater van een goede kwaliteit. Dat is belangrijk voor de volksgezondheid. De waterleidingbedrijven zien erop toe dat de kwali teit ook gehandhaafd blijft en zo mogelijk nog verbe terd. Stoffen die niet in het water thuishoren, worden zoveel mogelijk verwijderd. Tot de stoffen die zeker niet in dat drinkwater thuis horen, behoort lood. Nu hebben in Nederland nog zo'n 275.000 woningen loden waterleidingen. Die leidingen geven een kleine hoeveelheid lood aan het drinkwater af. Die hoeveelheid levert voor kinderen vanaf één jaar en voor volwassenen geen gezondheidsrisico op, maar het is beter dat die leidingen worden vervangen. Daar om is een Plan van Aanpak opgesteld om alle loden waterleidingen in Nederland voor 2005 te vervangen. Voor baby's onder een jaar geldt wel een waarschu wing voor het gebruik van drinkwater uit loden leidin gen. Niet dat dat water een ernstig gevaar met zich meebrengt, maar het kan eventueel wel leiden tot een iets lagere intelligentie en tot gedragsveranderingen. De effecten zijn echter nauwelijks meetbaar. Toch is het beter (fles)voeding van kleine baby's niet met wa ter uit loden waterleidingen aan te maken, maar met bronwater. Met filtreren of koken gaat het lood niet uit het water. Ook de kraan laten doorlopen helpt niet. Voor alle duidelijkheid: het gaat dus uitsluitend om water uit loden waterleidingen. In het overgrote deel van de Nederlandse woningen zitten koperen waterlei dingen. Alleen in huizen die voor 1960 zijn gebouwd kunnen wellicht nog loden waterleidingen zitten. Lood in het lichaam is voor niemand goed. Dus ook al hebt u geen baby in huis, dan is het toch zaak de loden waterleidingen zo snel mogelijk te laten vervangen. Huiseigenaren kunnen daarvoor subsidie krijgen. Ge meenten hebben in het kader van de Tijdelijke Stimu leringsregeling Duurzaam Bouwen geld beschikbaar. Hoeveel subsidie men kan krijgen, hangt af van de ge meente en van de werkzaamheden die moeten worden verricht. Informatie over deze subsidie kunt u krijgen bij de afdeling Voorlichting van uw gemeente. Het ver vangen van loden waterleidingen kost gemiddeld ƒ3.000,- per woning. Maar veel hangt natuurlijk af van het hak- en breekwerk dat moet worden verricht en op welke manier muren en vloeren weer moeten worden afgewerkt. Ook de buitenleidingen van oudere wonin gen kunnen nog van lood zijn. De waterleidingbedrij ven in Nederland zijn bezig ook die te vervangen. Ze willen daar in 2000 grotendeels mee klaar zijn. Mocht u besluiten de loden waterleidingen in uw huis te laten vervangen, neem dan contact op met uw waterleiding bedrijf. Dat is dan bereid om ook de buitenleiding ver sneld te vervangen. Hoe weet u nu of u loden waterleidingen hebt? Dat is te zien aan de kleur: loden leidingen zijn grijs, koperen zijn roodbruin. Maar vaak is niet te zien welke kleur de leidingen hebben omdat ze ofwel in de muur zitten of wel geschilderd zijn. Vraag daarom advies aan uw (er kende) installateur. Bij de Stichting Loodsanering kunt u terecht voor in formatie over het vervangen van loden waterleidingen: tel. 0800 - 0 22 25 26. Asbest heeft lang bekend gestaan om zijn goede eigenschappen: het is sterk, brandwerend, slijtvast en goedkoop. Daarom is het materiaal in het verleden veel gebruikt, bijvoorbeeld in de bouw. Inmiddels is bekend dat asbest kanker kan veroorzaken en zijn verkoop en toepassing van asbest in Nederland verbo den. Bovendien gelden er strikte regels voor het slopen, afvoeren en storten van as besthoudende materialen. Het is voor particulieren verboden om asbest in bouwwerken toe te passen. In dit artikel worden risico's en regels rond asbest kort op een rijtje gezet, aan de hand van een aantal veel gestelde vragen. De microscopisch kleine asbestvezeltjes kunnen, wanneer ze worden ingeademd, diep in de longen doordringen en op termijn bepaalde vormen van longkanker veroorzaken. In Nederland sterven naar schatting jaarlijks zo'n 600 mensen als gevolg van door asbest veroorzaakte kanker. In de gewone buitenlucht bevinden zich zo weinig vezels dat het gezondheidsrisico daarvan verwaarloosbaar klein is. Ook wanneer de asbestvezels stevig vastzitten kunnen ze niet worden inge ademd en zijn de risico's klein. Maar als asbesthoudend materiaal op een ondes kundige manier wordt gesloopt of bewerkt (denk bijvoorbeeld aan schuren, bo ren, zagen en breken), komen vele miljoenen vezels vrij en nemen de risico's toe. Om dat te voorkomen zijn strenge regels opgesteld. In en om veel oudere huizen is asbest toegepast, vaak in de vorm van asbesthou dend cement. Asbestcementplaten bevinden zich het meest in gevels, het dakbe schot, in en rondom schoorstenen, bij de CV-installatie, op galerijen van flats en als golfplaat op schuren en garages. Ook in sommige soorten vinylzeil (geprodu ceerd tussen 1968 en 1983) en in een bepaald type oude, harde vinyltegels komt asbest voor. Meestal kan alleen een materiaalanalyse uitsluitsel geven of een materiaal asbest bevat. Een overzicht van de meest toegepaste asbesthoudende producten in en rondom woningen vindt u in de brochure 'Asbest in woningen'. Nee: als asbesthoudend materiaal in goede staat verkeert, is het vaak beter om het gewoon te laten zitten. Is het materiaal in slechte staat, of gaat er bijvoor beeld verbouwd worden, dan is het beter om het asbest te (laten) verwijderen. Bedenk wel dat het niet volgens de voorschriften verwijderen vaak een stuk ge vaarlijker is dan het laten zitten van asbest. Soms. U moet daarbij wel voldoen aan een reeks voorschriftenMeer informatie daarover staat in de brochure 'Asbest in woningen'. Als u asbest wilt (laten) ver wijderen, dan moet u daarvoor in de meeste gevallen toestemming vragen aan de gemeente. De gemeente beschikt ook over voorschriften voor het aanbieden van asbesthoudend afval. Dat moet in elk geval secuur worden verpakt en apart worden gehouden van gewoon huisvuil. In veel gevallen is het beter om asbest te laten verwijderen door een deskundig asbestverwijderingsbedrijf. Voor een aan tal asbesthoudende materialen is dat zelfs verplicht. Een overzicht hiervan vindt u ook in de brochure 'Asbest in woningen'. Nee. Hergebruik was altijd al onverstandig, zeker als daarbij werd geschuurd, gezaagd, geboord of gebroken. Maar per 1 juli 1998 geldt voor particulieren een volledig verbod voor dit soort hergebruik en voor andere toepassingen van as best in bouwwerken. In en rond oudere verwarmingstoestellen kan asbest zijn verwerkt. In de meeste gevallen is het niet nodig om dit asbest te laten verwijderen. U mag in elk geval nooit zelf asbesthoudende materialen uit of rond verwarmingstoestellen verwij deren. Een aantal routinematige verwijderingswerkzaamheden mag worden uit gevoerd door een gewoon installatiebedrijf dat zich daarbij wel aan regels moet houden, Zo moet de monteur die het asbest verwijdert een speciale asbestcursus hebben gevolgd. Ook kan het voorkomen dat het installatiebedrijf dat het on derhoud uitvoert het venvarmingstoestel 'onderhoudstechnisch asbestvrij' wil maken, om blootstelling van de installateur bij latere onderhoudsbeurten te voorkomen. Ja, dat kan kloppen. In oudere rookgaskanalen kan asbest voorkomen. Bij het vegen moeten dan bepaalde voorschriften in acht worden genomen om te voor komen dat er asbest vrijkomt. Die maatregelen zijn kostenverhogend. Niet elk schoorsteenveegbedrijf is trouwens in staat om aan de betreffende voorschriften te voldoen. U kunt ook kiezen voor het aanbrengen van een asbestvrije deklaag aan de binnenzijde van het rookgaskanaal of voor het laten verwijderen van as best door een deskundig asbestvei-wijderingsbedrijf. Een overzicht van deskundige asbestverwijderingsbedrijven (bedrijven die vol doen aan een reeks voorschriften) kunt u opvragen bij de Stichting Bouwkwali teit: tel. 070 - 3 99 84 67. Meer informatie vindt u in de gratis brochure 'Asbest in woningen'. Die wordt momenteel herzien en is vanaf eind juli verkrijgbaar bij het distributiecentrum van het ministerie van VROM: tel. 079 - 3 44 94 49, onder vermelding van distri butienummer 22618/210. Als u asbest wilt (laten) verwijderen of asbestbevattend afval heeft, neem dan contact op met uw gemeente. Voor andere vragen kunt u contact opnemen met het Bureau Persoonlijke Voor lichting van het ministerie van VROM: tel. 070 - 3 39 50 50. Niet iedereen kijkt na een lange vochtige winterperiode uit naar de komst van de zomer. Hiertoe behoren zeker de hooikoortspatiënten onder ons. Voor hen bete kent die periode van zon en droogte een aaneenschakeling van niezen, neussnui ten en jeukende ogen. Hooikoorts is een veel voorkomende aandoening. Met de juiste adviezen en geneesmiddelen kunt u uw hooikoorts goed de baas blijven. Hiervoor kunt u terecht in uw apotheek. Hooikoorts is een verwarrende naam. Het heeft namelijk niets met koorts en ei genlijk ook niets met hooi te maken. Vroeger dacht men echter dat het een soort koorts was, omdat je je er behoorlijk ziek door kan voelen. Ook dacht men dat de klachten met name in de hooitijd voorkwamen, vandaar de naam hooi-koorts. Hooikoorts is een soort allergie, maar de stoffen waarvoor u allergisch bent (stuifmeelkorrels of 'pollen') komen niet gedurende het hele jaar voor. In de bloeiperiode van bomen, bloemen en grassen, dus wanneer er veel stuifmeel in de lucht is, krijgt de hooikoortspatiët het zwaar te verduren. Omdat bomen al in februari/maart stuifmeel produceren, kunnen de klachten al vroeg in het seizoen beginnen. Dit kan duren tot na de zomer, als de grassen en bloemen zijn uitge bloeid. De meest voorkomende verschijnselen bij hooikoorts zijn ook de bekendste: nie zen, loopneus en brandende en tranende ogen. U kunt de klachten met enkele eenvoudige maatregelen verminderen. Zo is het verstandig om tijdens 'hooi- koortsweer' (warm, droog en winderig) in ieder geval een zonnebril te dragen en zo weinig mogelijk in de ogen te wrijven of een nat washandje op de ogen leggen. Het beste wat gedaan kan worden is om contact met stuifmeel korrels te vermij den. Dit is makkelijker gezegd dan gedaan, want het betekent bij hooikoorts dat u gedurende één of meerdere maanden niet naar buiten mag. Wat u wel kunt doen is uw huis bij voorkeur 's ochtends luchten, want dan zijn er minder pollen in de lucht. Aan zee zijn minder pollen dan in het binnenland, daarom is een va kantie aan zee is aan te raden.Van begin mei tot eind juli kunt u naar het hooi koorts-weerbericht luisteren op Radio 1 om 17.35. Of Teletekst pagina 505 raad plegen. Het is eigenlijk niet te voorkomen dat u toch in aanraking komt met de stof waarvoor u allergisch bent. Voor die gevallen zijn er verschillende soorten ge neesmiddelen. met of zonder doktersrecept, die tegen of bij allergie gebruikt kunnen worden. Er zijn ook geneesmiddelen die de verschijnselen van hooi koorts kunnen voorkomen. Hiermee moet gestart worden zodra het allergie-sei zoen begint. Bij uw apotheek kunt u hier informatie over krijgen. Wist u trouwens dat sommige zelfzorgmiddelen tegen hooikoorts niet goed sa men gaan met bepaalde receptgeneesmiddelen? Het is daarom verstandig om met uw apotheker of een apothekersassistent te overleggen welk middel het bes te bij u past.

Scheldebode | 1998 | | pagina 6