SCHELDEBODE Emoties over het voetbal PORTKS® Sfeervol terras Pardoes Jongeren kunnen nu nergens meer terecht Geschiedenis nu op video 'Het is een grandioze auto' Markies van Scharrebak: nieuwe uitgave Winnaars ontwerpwedstrijd Oude deuren SCHIZOFRENIE Zorgeloos genieten van de tuin M/V woensdag 1 juli 1998 Aanpassing brugbedieningstijden Snelheidscontrole 0118-652700 KINDEREN DIE THUIS KONDEN WONEN LEVEN IN BARAKKEN Armoedig 13.000 patiënten Stervend Geen toiletten Gezichtsverlies Tranen Actie weer als „nieuw"! Certificaat voor keurslager Ab de Visser Mosselkrokantjes JAlB's open tot eind van dit jaar MIDDELBURG - Het Koninklijk Nederlands Watersport Ver bond (KNWV) is verontwaardigd over het feit dat, over een tijd je, de Middelburgse bruggen over het Kanaal door Walcheren niet meer overdag worden bediend. De gemeente Middelburg adviseert aan Gedupeerde Staten om de opening van de bruggen in Middelburg tussen 7.30 en 18.30 uur stop te zetten. Het Kanaal door Walcheren is voor de Zeeuwse watersport van groot recreatief belang. Het is onderdeel van een landelijk stel sel van v aarwegen: het Toervaartnet. Bovendien maakt het deel uit van ven Staande-Mast-Route tussen Vlissingen en Delftzijl De doorgang van de scheepvaart kan daarom niet zomaar ge blokkeerd worden. Het KNWV streeft naar een aanpassing van de brugbediening stijden over het Kanaal door Walcheren. "Het kanaal is voor de ontwikkeling van het watertoerisme in Zeeland en dus de stimulering van de regionale economie- en van onmisbaar belang", zegt Frank Jibben, hoofd van de afde ling belangenbehartiging van het KNWV, "Wij zullen er samen met onze vertegenwoordigers in Zeeland alles aan doen om dit voornemen te voorkomen." ZIERIKZEE - Jongeren kunnen vanaf 1 juli nergens meer te recht met vragen over zaken die jongeren aangaan. De Jonge ren-advies-en Informatiebureaus in Zierikzee, Goes en Middel burg sluiten per 1 juli noodgedwongen hun deuren. "We kunnen niet anders, zegt coördinator Marianne Velthuis. "De provincie betaalt niet meer. En ik ben al vanaf 1 januari in gesprek met de verantwoordelijke wethouders en ambtenaren van do gemeenten in onze regio, maar er komen geen toezeggin gen voor geld. Iedereen vindt ons werk verschrikkelijk belangrijk, maar ver der komen we niet. Het JAIC geeft antwoord op alle mogelijke vragen van jongeren op ieder gebied. "We hadden een soort een-loketfunctie op in formatie gebied. Of het nu op het gebied van gezondheid, werk, juridische kwesties of sexualiteit was, we kunnen antwoord ge ven. Hulpverlening iss niet ons doel, maar we weten wel naar welke instanties we moeten doorverwijzen. Straks zijn er in de hele Oosterschelde regio, waaronder De Bevelanden, Tholen en Schouwen vallen, alleen nog maar twee algemene instanties waar jongeren terecht kunnen. Dat zijn De Gezondheidswijzer en het Bureau Sociaal Raadslieden in Goes. Dat is voor jonge ren op Tholen of Schouwen Duiveland in ieder geval al te ver. En daarnaast zijn deze instanties niet op jongeren ingesteld." Velthuis is teleurgesteld. "De gemeenten hadden toegezegd de verantwoordelijkheid voor de JAIC's over te nemen." Het ad dertje onder het gras is blijkbaar dat de gemeenten daar een ei gen invulling aan kunnengeven." Volgens Velthuis heeft het bureau haar succes al bewezen. "Vo rig jaar alleen al kregen we duizend verzoeken om informatie. Het enige wat we tot 1 januari nog hebben weten te redden, zijn de informatiezuilen met allerlei voorlichtingsfolders. Die staan bijvoorbeeld bij de bibliotheek in Schouwen en bij de jongeren- VLISSINGEN - Op zaterdag 20 juni heeft Gamma Vlissingen prijzen uitgereikt aan de winnaars van de tuinontwerpwed strijd. De wedstrijd was uitgeschreven door Intergamma, het hoofd kantoor van de Gamma-bouwmarkten. Klanten werd de moge lijkheid geboden om zijn/haar fantasieën en tuinideeën op pa pier te zetten. Uit de vele inzendingen zijn uiteindelijk vijf winnaars gekozen, zij zijn beoordeeld op creativiteit en orginaliteit. De winnaars zijn: mevrouw Lensen uit Vlissingen, mevrouw Vermeer uit Middelburg, mevrouw Arnoys uit Middelburg, Ilona Punt uit Koud> kerke en de heer Noordhoek uit Vlissingen. ZEELAND - Te hard rijden kost te veel. Niet alleen levens, maar het kost ook geld. Tot tien kilome ter te hard op een weg waar maar tachtig gereden mag worden, le vert al gauw een bekeuring op van zestig gulden. Elf tot vijftien kilometer boven de snelheidslimiet kost tachtig gul den. Het komt voor dat mensen een be keuring ontvangen voor een over treding van 4 km/u. In werkelijk heid heeft men in zo'n geval 7 km/u te hard gereden. De politie past namelijk altijd een correctie toe op de door de radar gemeten snelheid. Vier kilometer te hard is nauwelijks zichtbaar op de teller, Verschijr it in een oplage van 49.567 exemplaren elke woensdag huls-aan-huis In de gemeenten Ar- nemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg, Valkenlsse, Veere, Vlissingen, Westkapelle Kantoor Inleveradressen Bladmanager Advertentieverkoop Redactie Correspondenten Vrijlandstraat 33d, Postbus 70114330 GA Middelburg telefoon: 0118-652700 telefax: 0118-652701 Email: scheldeb-nieuwsbl uilg-zwn.nl 'Boekhandel Van de Hoeven, Spuistraat 94, Vlissingen 'Bruna Loek, Lange Delft 39, Middelburg Kees Maas, tel.(privé): 0165-504691 Tijdens kantooruren tel: 0118-652700 Ook voor Mini's (rubrieksadvertenties) Sonja Broeders (vertegenwoordiger) tel.(privé): 0118-479084 Dorine Staal (vertegenwoordiger) tel.(privé): 0118-410647 Marcel Schreur (vertegenwoordiger) tel. (privé): 0118-473051 AfslulttIJd advertenties: maandag 12.00 uur Tijdens kantooruren tel.: 0118-652713 fax: 0118-652701 Ben Donkers, tel.(privé): 0165-552493 Email: redscheldebode uitg-zwn.nl Afsiulttljd redactie: maandag 12.00 uur Tannie van Eek, tel. 0118-460594 Ad Roos. tel. 0118-602860 06-53265518 Fotograaf Marcel van der Voort, tel. 0118-430086 Bezorging Piet Davidse, tel.(privé): 0118-623594 Harry de Lange, tel.(privé): 0118-625195/06-54335459 Voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: De Scheldebode is een uitgave van Zuidwest - Weekkranten Copyright c 1996 Uitgeversmaatschappij Zuidwest - Nederland B.V. OOST-SOUBURG - Zoals u uit krantenberichten van enkele dagen geleden hebt kunnen le ren, lopen de emoties over voet ballen op straat door opgescho ten jongens soms zo hoog op dat het letterlijk tot moord en dood slag leidt. Zo erg is het, dacht ik, in Zeeland niet. Maar het is mis schien wel eens goed om aan dacht aan dit probleem te wij den. In de eerste plaats: waar is het wettelijk toegestaan om op straat te voetballen? op wooner ven, in 30-km/u zones? Vroeger mocht het in geen enkele straat en moest er altijd iemand op de uitkijk staan om te waarschu wen als de politie er aan kwam, die anders de bal beslist in be slag zou nemen. Maar zelfs waar je mag voetbal len, daar mag je toch in geen ge val zo spelen dat er grote kans bestaat op schade aan auto's, ra men, deuren, tuinen, schuttin gen, heggen en dergelijke. Dus een vuistregel lijkt me: niet ge richt hard schieten op dit soort doelen. En wat mag je doen als de bal voor de zoveelste keer in je tuin belandt en er weer een fraaie plant naar de Filistijnen is? Het is bekend dat je die bal niet me teen terug hoeft te geven. Hoe lang mag je hem redelijkerwijs vasthouden? Zelf kreeg ik een goede tip van een politieagent: 'breng hem naar het politiebu reau als gevonden voorwerp.' Dat werkt natuurlijk prima als er schade is en de bal dus plotse ling van niemand is. En het werkt natuurlijk ook als je echt niet weet van wie die bal is. En wat kun je al dan niet doen als die lieve jeugd ondertussen je huis met stenen bekogelt? De voetballende jeugd heeft ui teraard ook haar klachten. Niet genoeg trapveldjes en die er zijn liggen (nog steeds) vol honden stront. Maar mij valt het op dat ze vaak niet naar die veldjes gaam omdat ze toevallig ruzie hebben met de jongens die daar spelen. Of eenvoudig omdat ze die niet kennen. Eerlijk gezegd doen jongens die dichter bij het trapveldje wonen wel eens alsof dat veldje hun privé-eigendom Zelf ben ik in het grijze verleden nogal eens 'zonder eten' (moeder bracht later toch altijd wel iets) naar bed gestuurd omdat ik weer eens ergens gevoetbald had waar het niet mocht. Dus ik kan me wel inleven in de situatie van deze jongens. En als kind zelfs, misschien wel juist als tiener be sef je niet dat je schade aanricht. Hoewel, als er een greep in mijn spaarpot werd gedaan om een kapot raam - gedeeltelijk - te betalen, dan besefte ik het ter dege. Marie P. Prins, Oost-Souburg. Zeeuwse stichting werkt voor Oekraïne ZIERIKZEE - De Zeeuwse Stichting Help Oekraïne gaat samen met Stichting Wilde Ganzen een geldinza melingsactie houden voor twee kinderafdelingen in een kinderpsychiatrisch ziekenhuis in Charkov. De stichting heeft dit doel gekozen naar aanleiding van het laatste hulpgoederentransport naar de Oekraïne. Deze afdelingen verkeren in zo'n slechte staat dat er niet meer ge sproken kan worden van een menswaardig bestaan. De Zier- ikzeese voorzitter, Roelie Wes- dijk Bos vertelt over haar erva ringen. zeven kilometer te hard wel. Grove snelheidsovertredingen ge beuren meestal bewust, kleine snelheidsovertredingen gebeuren vaak per ongeluk. Toch zijn die kleine overtredingen gevaarlijk. Als iedereen zich aan de snel heidslimiet houdt, scheelt dat jaarlijks duizenden doden en ge wonden. Op tachtig kilometer-wegen rijdt gemengd verkeer. Auto's, moto ren en landbouwvoertuigen rijden op dezelfde rijbaan. Naast de weg staan bomen en huizen, waardoor de uitwijkmogelijkheid beperkt is. Inhalen op de rijbaan voor te gemoet komend verkeer is moge lijk en vaak ook toegestaan. Sa men met te hard rijden is dit een perfecte combinatie om grote klappen mogelijk te maken. Het personeel van het zieken huis moest eerst worden overge haald voor ze zich tussen hun ar moedige materialen wilde laten fotograferen Stichting Help oekraine kon een vrachtwagen vol met hulpgoede ren meenemen "Het was ons tweede hulptrans- port en net als de vorige keer waren we verschrikkelijk onder de indruk," vertelt bestuurslid Roelie Wesdijk-Bos. Zij is net terug van haar bezoek aan de Oekraïense stad. "Evenals de vorige keer gingen we naar het enorme psychatri- sche ziekenhuis in Charkov. Het transport is bekostigd door Transportbedrijf Hans de Mees ter uit Breskens. Dat was goed, want daardoor kon er meer geld overblijven voor de hulpgoede ren. Ook de gratis hulp van de chauffeurs Jaap Heijboer uit Aardenburg en Tonny Albrgts uit Breskens was zeer welkom. Het ziekenhuis bestaat uit acht entwintig verschillende afdelin gen die samen een oppervlakte van dertig hectare beslaan. Er zijn maar liefst 1762 patiënten opgenomen. In 1997 zijn er in de loop van het jaar 13.000 patiën ten behandeld. Daarvan waren er 3150 kinderen, de gebouwen zijn oud. Aan de buitenkant heeft het ziekenhuis meer weg van een complex ba rakken dan van een ziekenhuis. De omstandigheden in het zie kenhuis zijn erbarmelijk. De hoofdarts, Pt. Pjetroek, vertelde me dat er per patiënt per dag niet meer dan veertig cent (veer tig Kopeek) mag worden uitge geven. Wat er verder nodig is, moet de familie maar bijleggen. Dat is echter onmogelijk, want ieder een is zo arm als een kerkrat. Er is gebrek aan voedsel en me dicijnen. Veel oudere patiënten liggen gewoon op sterven van wege gebrek aan voedsel en me dicijnen. Op vier en vijf juni mocht ik ein delijk de goederen van het hulp transport uitdelen op de ver schillende afdelingen. We brachten voedsel, borden voor de keuken, kleding, schoenen, dekens, lakens, handdoeken, zeep, matrassen en speelgoed. Verder meubelen en apparatuur als bedden, nachtkastjes, een zuurstofapparaat en warmhoud- kasten. Al die materialen hadden we in de loop van de tijd verzameld in de opslagplaats van de woning bouwvereniging uit Temeuzen. Kun je je voorstellen hoe blij ze met al die materialen waren? De hoofdarts vertelde dat het zie kenhuis eigenlijk helemaal af hankelijk is van onze stichting. 'Er is geen andere stichting die ons helpt en De Staat geeft ons ook praktisch niks,' vertelde hij." "Ook de situatie op de kinderaf delingen is schrijnend," vertelt Roelie Westdijk verder. "De kinderen zitten er verloren bij. Het zijn kinderen die door ouders zijn verstoten, weeskin deren, kinderen met een geeste lijke achterstand, epilepsie- patientjes, noem maar op. De meeste van deze patientjes zou den in Nederland met behulp van medicijnen gewoon thuis kunnen wonen en opgroeien. Om aan de thuisbasis te tonen hoe kritiek de situatie in het zie kenhuis is, heeft Roelie de ver schillende afdelingen en de ver schrikkelijke omstandigheden daar gefilmd en foto's gemaakt. Dit had nogal wat voeten in de aarde. Niet vanwege de privacy van de patiënten, maar omwille van het 'gezichtsverlies'. "Het verplegend personeel schaamde zich vanwege de enor me armoede in het ziekenhuis. In het laboratorium was men ban dat de Nederlandse bevolking hen uit zou lachen, omdat men nog moest werken met hulpma terialen die in Nederland al lang waren afgeschreven. Na lang praten wist ik ze dan toch te overtuigen dat het abso luut noodzakelijk is om aan ie dereen te laten zien, in welke ca tastrofe het ziekenhuis zich be vindt. Daarop liet men mij de tankbak van het Röntgen apparaat zien. Deze is helemaal versleten. Om dat ik altijd travellercheques van de stichting bij me heb, kon ik op dat moment besluiten om een nieuwe tankbak voor het ziekenhuis aan te schaffen. Ook hebben we een computer ge kocht, omdat er het ziekenhuis er nog geen had." Roelie Wesdijk was behoorlijk onder de indruk van de ellende in Charkov. "En als je dan al die blije gezichten ziet, als we met onze hulpgoederen aankomen, dan springen de tranen je in de ogen. Je schaamt je diep voor al le weelde die wij in Nederland zo vanzelfsprekend vinden." Vooral de kinderafdelingen zijn er verschrikkelijk aan toe. "Deze afdelingen verkeren in zo'n slechte staat, dat je niet meer kunt spreken van een 'mens waardig bestaan'," vervolgt Roelie haar trieste relaas. "Het dak van het gebouw staat bij voorbeeld op instorten, er zijn geen douches, geen wasgelegen heden en geen toiletten. Met 3150 kinderen per jaar!" Stichting 'Help Oekraïne' krijgt voor haar actie voor de kinder afdelingen tot eind augustus steun van de stichting Wilde Ganzen voor een verdubbelings actie. Sinds 1997 steunen De Wilde Ganzen kleinschalige projecten in met name ontwik kelingslanden. Hiertoe doen De Wilde Ganzen wekelijks via radio en TV een beroep op de kijkers en luiste raars van de IKON. het bedrag dat tijdens de actieperiode door stichting Help Oekraine wordt ingezameld, wordt dan door de IKON verdubbelt. "We hebben in totaal dertigduizend gulden nodig," zegt Roelie. Giften kunnen worden overge maakt op giro 40.000 ten name van Wilde Ganzen, heuvellaan 36, 1217 JN in Hilversum. Daar bij vermelden: Ten bate van stichting 'Help Oekraine'. Het einde van de eeuw nadert. Om op deze eeuw terug te kijken heeft het Nederlands Filmar chief historische beelden van hoe Nederland er vroeger uitzag en hoe Nederland zichzelf zag (in 1898 - 1955) verzameld en op video uitgebracht. De videoband bevat beelden van de wereld-oorlogen, de opkomst van de auto, de intrede van het vliegtuig enz. Het Nederlands Filmarchief heeft de mooiste beelden verzameld op een vi deoband. Met een speelduur van circa 30 minuten is deze videoband voor slechts 9,95 verkrijgbaar bij boekhandel, warenhuis en ta bakszaak en bevat bovendien kortingsbonnen van honderd twintig gulden voor andere vi deo-uitgaven van het Neder lands Filmarchief. Hef renovatiesysteem ivooraUedeuren^d Schizofrenie is een chronische ziekte. Naast hallucinaties, wanen, angsten en concentratie- stoornissen gaat schizofrenie gepaard met verwaarlozing van jezelf en sociale contacten. De ziekte komt bij zo'n 1 procent van de Nederlandse bevolking voor. Toch kunnen velen dankzij een goede medicatie redelijk normaal leven. Familie en vrien den zijn vaak direct betrokke nen. Via de hulpverlening kan meer dan u misschien denkt. Wij hebben gratie brochures voor u. Bel ol schrijh NATIONAAL FONDS GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID Punbm MOS. S502JC Ulrtchl. Telefoon (030) 297 11 97 Giro 181 Hl ommontellng vond» Into cle kern voorbeeld ran een alas-j uitsparing of stljlkaoer I mn KMIHA nreuwc pcsiog deuren nooit moor verven de voordelige oplossing alles in slechts I dag eigen fabrikaat rnder rommel of lawaai vele modellen en dessins Bel op en vraag onze gratis 220 pagina's grote catalogus Portas Zuid-West Nederland Tel. 0168-335002 de renovatiespeclalist Nr. 1 MIDDELBURG - Ab de Visser mag zich weer een jaar lang een echte keurslager noemen. Elk jaar verrichten de regioma nagers een strenge keuring bij alle bij de Vereniging van Keur slagers aangesloten slagers. Op een onverwachts moment wordt bekeken of de slagerij voldoet aan de strenge normen die gelden voor de hygiëne, as sortiment, versheid, kwaliteit, vakmanschap en service. Het bedrijf van Keurslagerij Ab de Visser is onlangs gekeurd, met een goed resultaat. Als be wijs hiervoor heeft hij het certi ficaat bedrijfskeuring 1998/1999 ontvangen. Naast de bedrijfskeuring zijn de Keursla gers ook op andere onderdelen bezig met het verhogen en be waken van de kwaliteit van hun dienstverlening en hun produc ten. Elke Keurslagerij krijgt YERSEKE - Zealand's Roem, Ne derlands meest toonaangevende merk voor mosselen introduceert iets nieuws: Mosselkrokantjes Mexicaans en MosselKrokantjes Kerrie-Knoflook. Twee nieuwe varianten gebakken mosselen die naast de traditionele variant Naturel op de markt zijn gekomen. Voor de nieuwste diep vries Mosselkrokantjes worden eerste kwaliteit mosselen van Hollandse origine gebruikt Daar omheen gaat een laagje paneer meel en voorzien van een bijzon dere kruidenmix. De Mosselkro kantjes zijn simpel te bereiden. Maximaal vier minuten in de fri tuurpan of tien minuten in een voor verwarmde oven. Eet ze als borrelhapje, of als hoofdgerecht met biivoorbeeld salade en frites jaarlijks bezoek van een Myste ry Shopper, die het bedrijf en de dienstverlening beoordeelt door de ogen van de consument. Het Kwaliteits Bewakingsbureau Levensmiddelen onderzoekt ie der jaar een aantal producten op samenstelling en kwaliteit. i John's Fruitpaleis neemt de nieuwe VW in ontvangst. foto: Piet Davidse VLISSINGEN - „Het is een grandioze auto, sterk, robuust en absoluut een juweeltje." John Smits van John's Fruitpa leis, gevestigd in het Vlissingse Pauwenburg, is razend enthou siast over zijn nieuwe VW die hij via autobedrijf Poppe heeft aan geschaft. „Het is mijn tiende VW, denk ik. Maar deze slaat echt alles." „Acht maanden heb ik er op moeten wachten, da's lang, maar er is ontzettend veel vraag naar. Ik heb de auto laten verla gen en er reclame op laten zet ten. De auto wordt zowel privé als zakelijk ingezet.", laat John weten. KOUDEKERKE - Klanten van Intratuin krijgen tot en met 15 augustus bij elke volledig beste de vijfentwintig gulden een waardecheque van twee gulden vijftig. Deze cheques geven in de maand september recht op con tante kassakorting op alle Intra- tuinproducten (behalve op de cadeaubonnen). Kortom: Bij In- tatuin zaait u geeltjes, waardoor u knaken oogst. Om te helpen een keus te maken uit de vele producten en tuin- accessoires, valt bij de meeste Nederlanders binnenkort het nieuwste IntraNova Magazine in de bus. MIDDELBURG - De Stichting Jeugdzorg Zeeland houdt de Jongeren Advies en Informatie bureaus (JAlB's) Middelburg en Terneuzen open totdat de subsi diering op 31 december formeel stopt. De Stichting is voorzichtig optimistisch over de gevoerde gesprekken met de gemeente Middelburg en de Zeeuws- Vlaamse gemeentes over de overname van de functies "in formatie- en advies voor jonge ren" per 1 januari 1999. Direc teur Eijlander hoopt dat ge meentes de handen ineen slaan en een vorm van provinciale coördinatie opzetten. Tot eind dit jaar zijn de winkels minimaal twee dagen per week open, namelijk op maandag en donderdag, ook in de vakantie periode. ZIERIKZEE Als nummer 84 is kortgeleden "De markies van Scharrebak in de SLI- Breeks uitgekomen. Schrijver Marco Kunst vertelt hierin een sprookjesachtig verhaal waarin hij zijn herin neringen aan zijn jeugdjaren in Zeeland verbindt met erva ringen in het heden aan de Amerikaanse westkust. De overeenkomst tussen beide gewesten wordt gevormd door de zee. Marco Kunst, die in Vlissin gen het levenslicht ziet en daar ook opgroeit, studeert van 1985 tot 1992 filosofie aan de Universiteit van Utrecht. Hij schrijft artikelen en essays over beeldende kunst en literatuur voor di verse tijdschriften en kunst- catalogie en geeft les aan ver schillende kunstacademies en instellingen voor kunstzinni ge vorming over de aard van creatieve processen. Daarnaast is hij aktief als fo tograaf, tekenaar en schrijver van korte verhalen. De kust veranderlijke, verradelijke grenslijn tussen land en zee, vast en vloeibaar, bewust en onbewust, werkelijkheid en droom blijft terugkeren in zijn beeldende, literaire en es sayistische werk, evenals her inneringen aan zijn jeugd op Walcheren. "De markies van Scharre bak", prijs: tien gulden, is het debuut van Marco Kunst die op dit moment in Utrecht woont. Alle uitgegeven en nog te le veren deeltjes uit de SLI- Breeks, een uitgave van de Stichting Kunstuitleen Zee land, zijn verkrijgbaar bij Studio Eggink, St. Jacob- straat 19, Zierikzee, telefoon 0111417785. Openingstijden: donderdag van 11.00-17.00 uur en van 19.00-21.00 uur; vrijdag van 14.00-17.00 uur en zaterdag van 12.00-16.00 uur. MIDDELBURG - Eeterij en Crêperie Pardoes aan de Reigerstraat heeft een sfeervol terras. De Scheldebode heeft daar vorige week al uitgebreid melding van gemaakt. Deze week nog even een sfeerplaatje. foto: Piet Davidse V T

Scheldebode | 1998 | | pagina 19