Bijdrage kinderfonds Eten met een lepel NIEUW VLISSINGS SEIZOENPROGRAMMA MET EEN INTERESSANT AANBOD DAMESBILJARTERS HOUDEN HET (GROENE) LAKEN HEEL O WALCHEREN CROENKALENDER E 1 L K E W E E K HUIS AAN HUIS 0 P W A L C H R E N WK Oranje LU LU WOENSDAG 24 JUNI 1998 M/V Juli aanbieding: 'r&aéve 'TCifi friet salade saus PAPEGAAIENBURG 4 - VLISSINGEN - TEL.: 468150 In juli weer dikke bandenwedstrijd Talentenjacht tijdens Ruyterfeesten Talentenjacht tijdens Ruyterfeesten [13) Zaterdag Midbeats van Midgard in Middelburg m 3» - Jongeren hebben -* «i eigen ervaringen i i Z? f j met pleegbroertjes- en zusjes. JanPeter Davidse introduceert een speciale zeebaars- dobber. Bl0f Jazz Literair Reserveren Festival Iets anders Drie over Versterken MIDDELBURG Proef ook onze eigen gemaakte frieten vanaf 1 juni 's maandags van 15.00-21.00 i|ur geopend Ronald de Boer: "Ik zou een moord doen voor een nieuwe knie". Uit: Villa BvD, RTL-4 KOUDEKERKE - Het wielercomité van Koudekerke heeft voor zaterdag 11 juli de jaar lijkse dikke bandenwedstrijd gepland. De organisatie gebeurt in samenwerking met de Oranjevereni ging Zandijk-Veere. De wedstrijd is speciaal bedoeld voor jon geren van 5 tot en met 14 jaar die met gewone fietsen of moun- tain-bikes mee kunnen doen. De wedstrijd, in het kader van het dikke bandenproject van Rabobank en KNWU, begint om half twee. Kinderen van alle Walcherse scholen kunnen meedoen. In schrijven kan per school. De deelnemerslijst moet 1 juli ingele verd zijn op het adres Van Borselaan 3 in Veere of de Cithers- hillsingel 31 in Koudekerke. Inlichtingen via telefoon 502138 of 551856 VLISSINGEN - Tijdens de Ruyterfeesten in augustus (20 tot en met 22) wordt onder meer een talentenjacht gehouden. Ieder een, ongeacht leeftijd of act, kan meedoen. Opgeven bij De Scheldebode, Postbus 7011, 4330 GA Middelburg. Zet er even bij met welk optreden je mee wil doen en hoeveel tijd dat in be slag neemt. Uiteraard ook graan volledige naam, leeftijd en adres vermelden. VLISSINGEN - Tijdens de Ruyterfeesten in augustus (20 tot en met 22) wordt onder meer een talentenjacht gehouden. Ieder een, ongeacht leeftijd of act, kan meedoen. Opgeven bij De Scheldebode, Postbus 7011, 4330 GA Middelburg. Zet er even bij met welk optreden je mee wil doen en hoeveel tijd dat in be slag neemt. Uiteraard ook graan volledige naam, leeftijd en adres vermelden. MIDDELBURG - De laatste lesdag en het eindexamen/eest hebben leerlingen van CSW-Mavo aan de Olmenlaan besteed om geld bijeen te brengen voor het Ronald McDonalds Kinder fonds. Er kon liefst 1.500 gulden worden overhandigd. KOUDEKERKE - Op zaterdag 27 juni houdt de dorpsvereni ging Koudekerke haar jaarlijkse rommelmarkt. Van 9.00 tot 15.00 uur wordt er op het Dorpsplein vanalles verkocht. Om 10.00 uur vindt een verkoop bij opbod plaats. De opbrengst is bestemd om de activiteiten van de vereniging te financieren. JUBILEUM - De wijkvereniging Zanddijk-Veere viert op 27 juni het 25-jarig bestaan Na de opening om 11.00 uur gevolgd door een playback-show en andere activiteiten komt er om 1.00 uur een einde aan alle festiviteiten. NIEUW EN ST. JOOSLAND - Op zaterdag 27 juni van 10.00 tot 17.00 uur kunt u de tuin van "Hof Nieuwlandsrust" be zichtigen. De entree is gratis. ZOUTELANDE - In de Catharinakerk vindt op 25 juni een concert plaats van het Zeeuws Ensemble "SONORE". Aan vang 20.30 uur. De toegang bedraagt zeven gulden vijftig en kinderen en 65-plussers betalen vijf gulden. GRIJPSKERKE - Zaterdag 27 juni rommelmarkt van korfbal vereniging ONDO en zangvereniging de Lofstem op sportpark De Brigge vanaf 09.00 uur. Vrijdagavond vanaf 18.30 uur wor den er spulletjes opgehaald. STICHTING HET ZEEUWSE Een reigerachtige vogel met een witte kuif, een smette loos wit verenpak en een wel heel apart gevormde snavel waaraan hij zijn naam ontleent: dat is de lepelaar. Hij lepelt zijn voedsel naar bin nen door met zijn spatelvormige sna vel zijdelings heen en weer te bewe gen. Dat doet hij in ondiep, voedselrijk water in een rustige omgeving. Zijn vangst bestaat vooral uit stekelbaarsjes en garnalen. Het is een redelijke bijzonderheid als u hem ziet. Hij staat namelijk op de rode lijst: een door de Vogelbescherming uitgebracht overzicht van kwetsbare en be dreigde soorten broedvogels in Nederland. In Nederland komt hij vooral in moeras- en polderlandschappen voor. De meest ge schikte plaatsen voor de lepelaar zijn rondom het IJsselmeer en de Waddeneilanden. In heel Nederland broeden er een kleine duizend paar. In Zeeland komen enkele tientallen paren voor. Broedplaatsen zijn het Krammer-Volkerak en de Middelplaten in het Veerse Meer. Omdat lepelaars in kolonies leven kun je ze overal aantreffen op zoek naar voedsel. Een volwassen lepelaar met twee jongen eet ongeveer een pond voedsel per dag. Als je bedenkt dat een stekelbaars gemiddeld 0.5 gram weegt, kun je uitrekenen dat de lepelaar zo'n duizend stekelbaarsjes per dag 'inlepelt'! De lepelaar verblijft in Nederland in de periode van af half maart tot september. Buiten dit Nederlandse broedsei- zoen trekken ze over landen als Frankrijk, Marokko en Spanje om uiteindelijk in West-Afrika te overwinteren. De trekafstand van circa 5000 kilometer wordt in enkele weken afgelegd. De le pelaars trekken in kleine groepjes en maken een aantal korte tussenstops op zogenaamde pleisterplaatsen om voedsel op te nemen. Die pleisterplaatsen liggen ongeveer 50 kilometer uit el kaar. SCHELDEBODE LU 'Met plezier same teld' VLISSINGEN - Het Straatfestival begin juli, in september start het Uit-programma. Vlissin- gen is er klaar voor. Uit in Vlissingen, volledig ver meld in een kleurrijke brochure, biedt een varia tie aan optredens en eve nementen op velerlei ge bied. Dat het aanbod aan spreekt blijkt wel uit de steeds groter wordende interesse van cultureel geïnteresseerden van bui ten Vlissingen. door Ben Donkers Het Straatfestival, van 2 tot en met 12 juli, is inmiddels aan de achttiende editie toe. Er worden weer liefst honderd muziek- en theatervoorstellingen uit alle werelddelen verwacht. De kern bestaat uit een mix van straat- en locatietheater. Bovendien zijn er drie bijzondere 'tentvoor stellingen'. Er is een promconcert met het Zeeuws Orkest, Blof en Toots Tielemans. Een circus nieuwe stijl uit Australië en een visueel spektakel van de Spaanse groep Semola. Zaterdag en zondag, 4 en 5 juli, staan geheel in het teken van het internationale straattheater. Er komen meer dan twintig pro fessionele groepen en solisten uit binnen- en buitenland. Zaterdag zijn ze voornamelijk in de binnenstad te zien, zondag op de Boulevard. Alle optredens vinden plaats in de openlucht en zijn gratis te bezoeken. De Uit-agenda begint met Jazz by the Sea van 17 tot 20 septem ber. Het is een jazzfestival dat zich langs de hele Walcherse kust afspeelt. Het begint in Domburg met Rob Hoeke en Cris Momen, er is een streetparade en een speciale fes tivalavond. Voorts is in alle strandpaviljoens van Vlissingen tot Veere jazz te beluisteren. Wat kunnen belangstellenden er nog meer verwachten? In de grote tent in het centrum van Vlissingen op donderdag 17 september Courtney Pine en An deren, het Metropole Orkest met solisten op 18 september en een daverende feestavond op zater dag 19 september in De Parel te Domburg. In oktober onder meer Zwager man Giphart, twee succes schrijvers van deze tijd. Ze zijn donderdag 8 oktober in het Ar senaaltheater. Er zijn levenslie deren te horen uit binnen- en buitenland tijdens 'Een zee van tranen' en er is blues van King Ernest The Wild Knights op 25 oktober in het Arsenaal theater. De St. Jacobskerk, on langs heropend, maakt een uit gebreider aanbod van kamer-, koor- en symfonische muziek mogelijk. Emmy Verhey, viool- virtuose, treedt er 26 september op en 16 oktober zingt het koor Ave Sol een modern Baltisch re pertoire. Jan Vayne komt 28 no vember en de Vlissingse Orato riumvereniging verzorgt er 19 december een kerstconcert. In de brochure staat een bestel bon om kaarten te bestellen voor de voorstellingen. De toegangs prijzen zijn laag gehouden, bo vendien zijn er kortingen met diverse passen en studenten hebben een extra voordeeltje op vertoon van hun OV-stu- dentenkaart. Uitgebreidere informatie via telefoon 416662. Het Zeeland Nazomer Fes tival wordt voor de tiende keer gehouden. Op Schou- wen-Duiveland, de Beve- landen, Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen worden in september festivals gehouden. De Dijk komt in Kats, er is een festival in Goes met muziek, film, lite ratuur en beeldende kunst, er is wereldmu ziek in Zierikzee en brouwershaven en klassieke muziek rond het thema 'de zee' in onder meer Hulst, Koewacht en Kloosterzande, Jazz bij the Sea in Domburg, het filmfestival in Middelburg en Ri ders to the Sea in Breskens. 'Mannen waren er heel bang voor' MIDDELBURG - De ramp heeft zich nog niet vol trokken; de vrouwen van de biljartclub van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg hebben nog niet met de keu door het laken gestoken. Want daar waren de mannen die al jaren bij de Stichting biljar ten en ook al jaren tegen vrouwen rond het biljart zijn, nou zo heel erg bang voor. nie (de derde biljartende vrouw was helaas afwezig) er over hoort praten, klinkt het zeer deskundig. Van hun leraar Paardekooper kregen ze een stencil met biljarttermen. "Mooi natuurlijk, maar alleen doorlezen helpt niet. Doen, veel doen dat is de enige manier om het spel te leren." En dan is er nog het bijhouden van het score bord. „Ook niet zo eenvoudig", vinden ze. LANDSCHAP door Tannie van Eek "Allemaal vooroordelen", zeg gen Cobie Bajema en Leonie Roth, "vooroordelen in een ech te mannenwereld." Elke donderdagmorgen van half tien tot half elf proberen Baje ma, Roth en Toos Ligtendag in het gebouw van de Stichting aan de Molstraat 13 een stukje van die wereld te veroveren. Dat het een man is die ze daarbij helpt, dat zien ze door de vingers. Rienus Paardekooper probeert hen namelijk in dat uur alle ge heimen en vaardigheden van de biljartsport bij te brengen. Voor vrouwen is er bij de Stich ting Welzijn Ouderen genoeg te doen. Toch wilden er vijf net iets anders. Ze stapten naar de Beheerscom missie en vertelden dat ze graag wilden biljarten. Waarom? Dat kunnen ze eigen lijk niet goed uitleggen. Leonie Roth probeert het. „Misschien, denkt ze hardop, heeft het met wiskunde te ma ken. Dat vond ik vroeger een mooi vak. Ja, die patronen, die lijnen, zoals de ballen rollen, het heeft iets wiskundigs. Moeilijk vinden ze biljarten zeker, heel erg moeilijk zelfs. De richting bepalen, de bal raken, aan de linker kant, aan de rechter, een trekstootje en komt de bal terug Spelen we over rood, of over geel." "Soms gaat het ineens intuïtief goed. Dat is schitterend." Toegegeven, als je Cobie en Leo- Met vijf vrouwen zijn ze vorig jaar gestart; drie zijn er nog over. Dat is in feite te weinig. Zestig mannen komen wekelijks in de Molstraat op de vier bil jarttafels spelen. Voor mannen is er momenteel een wachtlijst "Als we goed zijn zouden we met dit te kleine groepje misschien in de toe komst bij de mannen kunnen spelen. Als die ons willen. Maar liever willen we een eigen vróu wenbiljartclub." Het seizoen loopt bij de Stich ting van september tot en met mei en is dus bijna afgelopen. Het zou mooi zijn als september blijkt dat een aantal vrouwen belangstelling voor deze sport heeft. Die moeten dan wel 55+ zijn. Medewerkster van de Stichting Welzijn Ouderen. Janke Bak zegt: "We zijn niet zo heel streng, iets jonger kan ook, maar niet al te. De gemeente Middel burg subsidieert ons Ouderen werk, we zijn dus gebonden aan regels." Voor de contributie hoeft men het zeker niet te laten. Voor een heel seizoen is dat 25 gulden. Bak: "De mannenclub is heel zuinig. Spaarzaam, zodat elk jaar nieuwe lakens en ballen gekocht kunnen worden. Sinds kort beschikken de vrou wen over een eigen keu, welis waar tweedehands, maar toch. 1 Biljarten is zeker niet alleen een mannensport. foto: Piet Davidse Nee, aan wedstrijden, zoals de mannen die spelen, ook uitwed strijden, zijn ze nog lang niet toe. En een speciaal biljartvestje dragen ze ook nog niet. Het ple zier is er wel. Janke Bak: "Je zou kunnen stel len dat dit een uitvloeisel is van het feminisme. Biljarten is een echte café-sport. Vroeger kwa men vrouwen daar niet. Ik denk dat de jonge vrouwen van nu veel sneller leren biljarten." Dat roept de vraag op of er op Walcheren damesbiljartclubs bestaan. Bajema en Roth zouden dat graag willen weten. Wie het weet kan bellen met het nummer van de Stichting 0118 - 627537. En vrouwen die na de zomer de biljartgelederen willen komen versterken kunnen ook dit num mer draaien. Cobie Bajema gaat binnenkort met haar broer biljarten, echt een spelletje spelen in de kroeg. "Hij zal wel willen winnen", zegt ze, ."maar ach, dat gun ik hem." Biljartende vrouwen mogen dan meehelpen de mannenwereld stukje bij beetje te veroveren, als het op winnen aankomt, staan ze nog lang niet hun man netje. Zou Cobie Bajema dat misschien bedoelen ROMMELMARKT - Op zaterdag 27 juni van 10.00 tot 15.00 uur is op het schoolplein van de Chr. basisschool de Cypressenhof aan de Rentmeesterlaan 241/243 een rommelmarkt. Om 13.00 uur is de trekking van de sponsorloterij. Voor informatie kunt u contact op nemen met Monique Meulmeester, telefoon 0118-612721. KLEPPERHOEVE - Kinderboerderij "de Klepperhoeve" heeft 2 groepen van "Het Kompas" uit Oost-Souburg uitgeroepen tot Klep- perhoeveverkenner 1998. Op woensdag 1 juli om 11.00 uur worden de certificaten uitgereikt in de school. KLEEDJESMARKT - Zaterdag 27 juni van 10.00 tot 13.00 wordt op het grote plein van de Openbare Basischool 'de Vossenburch' aan de Roozenburglaan 163a een kleedjesmarkt gehouden. Hoogte punt is een loterij waarbij vele leuke prijzen worden verloot. ARTEMEETING - Vrijdag 26 juni om 15.30 uur is bij Artemis aan de Koudekerkseweg 133 een Artemeeting met als thema "Proeven uit de Artemis Tuinen - de yoghurtcultuur". Voor inlichtingen kunt u bellen met 0118-642979. ONTMOETING - Op zaterdag 27 juni kan men in het Ontmoetings centrum Dauwendaele proeven, zien en horen vertellen over diverse landen zoals IRak.Koeweit, Turkije, Nederland,Iran en Indonesië. U kunt hier terecht van 19.30 tot 23.00 uur. De toegang is gratis. Ook in de ban van WK Oranje in Frankrijk? De voet balwedstrijden zijn deze dagen het testbeeld van onze beeldschermen en wij zijn begaan met de daden van het Nederlands elftal. Wist u trouwens dat veertig jaar gele den bij het WK toernooi van 1958 in Zweden in Neder land voor het eerst, massaal televisies werden gekocht. Voor vijftienhonderd gulden was je de man en stond er een zwart/wit toestel in de kamer en een antenne op je dak. En dan maar hopen op een storingsvrije ontvangst. Dan zitten we nu toch heel wat beter voor de televisie- Voetballend blijft het voor Oranje nog even spannend en voor de zoveelste keer wordt 25 juni een cruciale da tum. In Argentinië 1978 finale verloren, in Duitsland 1988 finale gewonnen en Europees kampioen, in Ameri ka, Orlando, verlies tegen Belgium, en wat zal Mexico ons dit jaar in Frankrijk brengen? Zitten we in een goe de reeks dan wordt het morgen een prima dag. Het we- reldtoemooi in Frankrijk heeft ons ondertussen wel ge leerd dat het makkelijker is om een kaartje voor een voetbalwedstrijd in Amerika (1994) te bemachtigen dan in France "98. Zo zagen velen de kaartjes voor Belgie- Nederland aan hun neus voorbij gaan. Nederland kwam niet verder dan een gelijkspel, de Belgen hadden voor htm gevoel gewonnen. Kwam dat door de elleboog van Kluivert op de spijkerharde Staelens, die overigens heel de wedstrijd van geen wijken wist. Het stootje van Kluivert velde hem als een rechtse hoek van Regilio Tuur. Om te witmen heb je naast goed voetbal ook wat geluk nodig, een engeltje op de doellat. Liefst zo'n mooi Oranje engeltje, want zonder geluk, vaart niemand wel. Cameleon.

Scheldebode | 1998 | | pagina 1