mms .ft V Scheldebode belangrijke informatiebron De boterbloem UIT ONDERZOEK VAN BUREAU INTROMARKT BLIJKT: VLISSINGSE ONDERNEMERS WILLEN MEER REKENING HOUDEN MET GEHANDICAPTEN Juffen zijn nu getrouwd Traag Dierenspecialist opent CROENKALENDER GESLOTEN WOEN GOES Talentenjacht tij dens Ruyterfeesten Graskaas is er weer E 1 L K E W E E K H U 1 S AAN HU 1 S 0 p V A L C H E R E N Deze week een extra pagina van de Vers Passage in Middelburg. Zaterdag de walcherenrit voor Oldtimers met start in Vlissingen. vrijdag de voorstelling Slotkoor in het mini- theater van Middelburg. Overheid In opdracht Onwetendheid Begrip Ondernemers, gemeente en publiek moe ten zich in kunnen leven in de proble matiek. Donderdag 18 juni a.s. is het kantoor van SCHELDEBODE NIEUWSBLAD vanaf 12.30 uur „Voor Henny Huisman geldt: alleen maar scoren, al is het ten koste van anderen. Elke menslievendheid is hem vreemd. Vader Gabri zou zijn zoon (33 met het Down Syndroom) nooit voor een dergelijk programma van 'apies kijken' uit lenen. Uit de VPRO-gids over Henny's House Party. u binnen nu en twee jaar een nieuwe keuken nodig heeft, doet Hans Verkerk u deze week een spectaculair Half Geld aanbod! Vanwege het wereldkam pioenschap voetbal heeft Hans Verkerk zijn eigen speciale selectie uit de allerbeste keukens gemaakt, welke u voor de helft van de door de leverancier aan bevolen adviesprijs aangeboden worden! Met deze spectaculaire aanbieding komt u zeker niet buiten spel te staan. Hans Verkerk heeft de voorzet hierbij gegeven. Voor het echte voordeel hoeft u deze er alleen nog maar in te koppen! DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPAVOND rraiTfy7 RINGBAAN WEST 2B - 0113-216451 VLISSINGEN - Tijdens de Ruyterfeesten in augustus (20 tot en met 22) wordt onder meer een talentenjacht gehou den. Iedereen, ongeacht leeftijd of act, kan meedoen. Opgeven bij De Scheldebode, Postbus 7011, 4330 GA Middelburg. Zet er even bij met welk optreden je mee wil doen en hoeveel tijd dat in beslag neemt. Uiteraard ook graan volledige naam, leef tijd en adres vermelden. VLISSINGEN - Het is feest op het adres Bloemenlaan 28. Daar opent namelijk De Die renspecialist, een zaak met hengelsportartikelen (ook zee aas), tropische vissen, vogels, knaagdieren, vijverartikelen en alle toebehoren. Deze week tal van speciale aanbiedingen (18, 19 en 20 juni) en voor iede re klant een leuke attentie. ZEELAND - Hij is er weer, de Graskaas. Smith Kaas, met di verse zaken en op vele week markten in het Zeelandse aan wezig, presenteert de lekkernij. [STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP Overal kunt u genieten van prachtig geel gekleurde boterbloe men, want boterbloemen komen zeer algemeen voor. Als u denkt dat de naam afkomstig is van de kleur van boter heeft u het mis. De link naar boter is gelegen in het feit dat de geelge- kleurde kroonbladeren vettig zijn. Dat heeft een belangrijke functie voor de bloem: daardoor kan hij zich voortplanten. De meeldraden met daarin het stuifmeel en de stamper zitten na melijk samen in één bloem. Om bestuiving te laten plaatsvin den moeten het stuifmeel op de stamper terecht komen. Bij bo terbloemen gebeurt dat als het regent. Hoewel de meeste bloe men dan hun kroonbladeren dichtvouwen of hun kopje laten hangen, blijft de boterbloem open staan. De regendruppel die op het kroonblad valt, rolt dankzij het vettige oppervlak langs de meeldraden naar de stamper, en zorgt zo voor het transport van stuifmeel naar de stamper. Dat de boterbloem op zo vele plaatsen te zien is komt omdat er verschillende soorten boterbloemen zijn die ieder andere eisen stellen aan de plaats waar zij groeien. In Zeeland zijn ongeveer acht verschillende soorten. De meest voorkomende soorten zijn de scherpe boterbloem en de kruipende boterbloem. De krui pende boterbloem groeit vooral op vochtige plaatsen. De scherpe boterbloem bepaalt vaak, vanwege zijn voorkomen op enigszins vochtige, stikstofhoudende leemgrond, het aspect van de bonte wei. Koeien en andere grazers mijden boterbloemen als maaltje, omdat de in de plant aanwezige gifstoffen als ane- monine of protoanemonine een scherpe smaak veroorzaken. n gedroogd gras, hooi, verliest de plant zijn giftigheid. De gulden boterbloem treffen we vooral aan op landgoederen, omdat deze enkele eeuwen geleden daar als sierplant geïntroduceerd is. De blaartrekkende boterbloem groeit vooral langs slootkanten. Hij staat het liefst bijna in het water. Van het feit dat ook deze giftig is werd al in de Middeleeuwen gebruik, ofwel misbruik gemaakt. Bedelaars smeerden zich in met een aftreksel van de ze boterbloem in waardoor ze huiduitslag en blaren kregen. Met het aandoenlijk zich hiervan wekten ze bij velen medelij den op en wisten zo een extra centje te bemachtigen. SCHELDEBODE ZEELAND - Weekkran ten zoals Het Nieuwsblad en De Scheldebode zijn voor velen een belangrijke informatiebron en worden beter gelezen dan over het algemeen wordt gedacht. Bureau Intromart heeft een enquête gehouden waaruit nlijkt dat 86% van de ondervraagde vrouwen en 80% van de ondervraagde mannen wel eens een huis-aan- huisblad leest. Uit het onderzoek, dat telefo nisch werd gehouden bij een re presentatieve steekproef van duizend Nederlanders, blijkt dat personen tussen 35 en 49 jaar meer in weekkranten lezen dan personen uit andere leef tijdsgroepen. Om na te gaan welke onderwer pen van de Overheid Nederlan ders geschikt vinden om aan dacht aan te besteden, werd door de onderzoekers een aantal onderwerpen voorgelegd. Zo'n 74% van de ondervraagden noemde verkeer en verkeersvei ligheid belangrijk; 73% noemde welzijn en gezondheidszorg; 72% politie en criminaliteitsbe strijding en 71% milieu. Verder worden genoemd in volgorde van interesse: energie besparing, onderwijs, bouwen en wonen, natuurbeheer, ram penbestrijding, brandweer, be lastingen, nieuwe energiebron nen, sport, werken en arbeids bureaus. Het minst geïnteresseerd bleek men in sociale verzekeringen en ziektekosten, justitie en wetge ving, gebruik van geneesmidde len en studiefinanciering. Toch behalen deze onderwerpen nog een score van 46 tot 57%. Het onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van Mathilde Poels BV, Bureau voor Free Publicity. Doel was het bereik en lezen van overheidsinformatie in week kranten vaststellen. Poels werkt al jaren voor de Overheid. Er worden contacten onderhou den met 96 Nederlandse uitge vers en uitgeverscombinaties van huis-aan-huiskranten. Ver der gaat ze de ministeries en non-profit organisaties langs om ze op de mogelijkheid te wij zen om via weekkranten met de bevolking te communiceren. „Ik heb altijd het idee gehad dat een weekkrant een goed com municatiemiddel is, uit het on derzoek van Intromart blijkt dat ook wel", zegt Mathilde. „We hebben het onderzoek laten houden in het kader van het 5- jarig bestaan van ons bureau. We wilden weten of we op de goede weg waren en we zijn be nieuwd welke overheidsinfor matie de lezers belangrijk vih- den. Nu we weten dat meer mensen De Scheldebode lezen dan we dachten, gaan we natuurlijk met onze berichtgeving in de week kranten door. 'Drama om door de stad te gaan' VLISSINGEN - „Het is een drama om als gehandicapte door de stad te gaan. Vlis singen is voor rolstoelers en visueel gehandicapten erg onvriendelijk. Wat kunnen wij als ondernemers daaraan doen? We willen een vriendelijke en gezellige stad, daarom gaan we de problemen nader onder de loep nemen en svaar nodig en indien mogelijk, verbeteren." geblindoekt proberen de weg te vinden. Vorige week werd de dag, sa men met afgevaardigden van gehandicaptenor ganisaties en ge- meente besproken. door Ben Donkers Harry van Hal is secretaris van de Evenementencommissie van de Vereniging Winkelcentrum Vlissingen. Hij heeft zelf in zijn zaak ervaren dat bijvoorbeeld rolstoelers nogal eens met pro blemen te kampen hebben. „Veelal komt dat door onwe tendheid van de ondernemer. Je moet met gehandicapten rond de tafel gaan zitten om te weten te komen wat er speelt. Beter nog is om een speciale dag te houden en met de betrokkenen op stap te gaan. Aan den lijve ondervinden met welke obsta kels die mensen te maken heb ben." Daarom wordt in juli een speciale dag op touw gezet. Va liden kunnen in een rolstoel gaan zitten en proberen om een ritje door de stad te maken, of „We willen een dag houden om een stuk begrip te vragen en kennis te maken met el kaar. Bedoeling is om er een positie ve draai aan te ge ven." Van Hal erkent niet thuis te zijn op dat gebied, maar vraagt wel 'waar moeten we voor zorgen?'. De bereidheid van de onderne mers is er en inmiddels heeft ook Souburg laten weten er graag aan mee te willen wer ken. Simpele voorbeelden worden door de gehandicapten aange haald: reclameborden die de stoepen versperren, pinauto maten waar rolstoelers niet of nauwelijks bij kunnen of win kels met een amper te nemen entree. „De ondernemer kan veel, maar niet alles", zegt Van Hal. „We hebben als Vereniging Winkel centrum wel het initiatief geno- RITTHEM - Op woensdag 10 juni was het feest voor de leerlin gen uit groep 1 en 3 van de Chr. basisschool Cypressenhof in Middelburg. In de Ned. Hervormde kerk te Ritthem trouwden juf Ester Bal- jeu èn juf Jenny van de Moere. Een dubbele bruiloft. "Jenny is getrouwd met een broer van Ester", aldus een van de mede werksters van de school, "ze zijn van namen gewisseld." Naast collega's kunnen de juffrouwen zich nu ook schoonzussen noe men. Aan het eind van de (kinder)receptie vormden de 60 leerlingen een grote boog en strooiden bloemen en confetti. men om er iets aan te gaan doen. We gaan in juli (datum en programma worden nog nader bekend gemaakt) met z'n allen de stad in en de knelpunten inven tariseren." Onder nemers, gemeente en publiek moeten zich in kunnen le ven in de proble matiek, zelf erva ren hoe het is om in een rolstoel of als visueel gehan dicapte de stad in te gaan. „Het is natuurlijk geen probleem van vandaag. Maar het is nooit te laat om er iets aan te gaan doen. De Ver eniging Winkelcentrum wil er graag aan meewerken. Ga er in elk geval vanuit dat uw belang voorop staat." Gehandicapten, rolstoelers en slechtzienden met name, heb ben dagelijks met allerlei pro blemen te kampen. Een brie venbus of pinapparaat is al gauw te hoog als je in een rol stoel zit. De Vlissingse onderne mers willen die onvriendelijk heid aan gaan pakken. foto: Piet Davidse. ADVERTENTIE Traagheid en getreuzel zijn twee slome bewegingen die lang zaam hand in hand gaan. In het het dagelijks leven kom je die twee nog al eens tegen. Als vrijetijdsbesteding worden ze vaak afgedaan onder de noemer luieren, in de strijd om de dagelijk se boterham wordt daar heel anders op gereageerd.'Er zal nog heel wat water naar de zee stromen', zegt men als iets heel lang duurt. Een veelgeplaagde beroepsgroep zijn ambtenaren. Mopjes en anecdotes zat, ze hebben nu eenmaal niet de naam snel te zijn. De waarheid kan deze grapjes soms nog overtref fen zoals onlangs in Middelburg nog vastgesteld werd. Op 10 november 1997 stuurde het Hoofd Politionele Verkeerszaken Gemeente Middelburg, portefeuillehouder Verkeer, zeer voor uitdenkend overigens, een memorandum aan de wethouder Verkeerszaken Gemeente Middelburg over de doorstroming van het verkeer dat met name in Middelburg stagneert in de piekperioden rond de feestdagen en in de vakanties. Oorzaak is het sluiten voor het wegverkeer van de bruggen over het ka naal om de scheepvaart door te laten. De openstelling wordt niet zozeer veroorzaakt door de beroepsvaart, maar door de pleziervaart. Gevolgen zijn kilometerslange files tot aan de A58, het belasten van sluiproutes, kortom onveilige verkeers situaties. Dit schrijven deed er een maand over om op 8 de cember bij de gemeente Middelburg als ontvangen poststuk geregistreerd te worden. Daarna duurde het tot 29 mei 1998 voordat de brief behandeld was en doorgestuurd werd naar Gedeputeerde Staten van Zeeland, naar Jaap Hennekey. Alles bij elkaar was er ruim een half jaar nodig om een brief te be handelen. Er is ondertussen vast veel water door het Kanaal door Walcheren gestroomd. Traag en treuzelig, dat wel. Cameleon

Scheldebode | 1998 | | pagina 1