v "LG\ - - 'iedereen die van zeeland houdt is hier welkom' Zijnen lüRUM 1 Exposities in het Zijdemuseum Knotwilg loet nu Winkeldiefstal Üɧr LU N LU WOENSDAG 3 JUI M/V ROBERTO SARTO Korfbaldemonstratiewedstrijd i DU M f f Er is weer graskaas k IM Oranjefeest bij Der Boede Beste service, laagste prijs! GROENKALENDER E L K E V E E K HUIS AAN HUIS OP W A 1 L C H E R E N Bij de Koperen Tuin verschijnt een boek over Zeeuwse streeksieraden Het Zeeuws damesvoet balteam speelt al jaren op hoog niveau De jongerengroep van het Middelburgs Theater brengt het toneelstuk 'Rosa Mutabile' van Frederlco Garcia Lorca. Deelnemersveld met jeugdorkesten uit het hele land Programma I Educatief toerismehoudt hele jaar door cursussen.workshopsen lezingen Zeekraal Feuilleton Koekjes c**a sSé O Q ^/nnFi BO^S-* St.Jacobspassage 31 Vlissingen WESTKAPELLE - Korfbalvereniging De Stormvogels in Westkapelle bestaat 50 jaar. Een feit dat in Westkapelle niet ongemerkt voorbijgaat. In een speciale jubileumkrant halen vele oud-leden herinneringen op aan de tijd dat zij actief wa ren binnen de korfbalvereniging. Uit alle herinneringen blijkt overduidelijk dat ze een fijne tijd gehad hebben. Niet alleen de wedstrijden, -en de fietstochten heen en terug- ook de zomerse uitstapjes zijn voor velen onvergetelijk. De sleu telwoorden: plezier en vriendschap. Ter gelegenheid van het lustrum wordt op vrijdag 5 juni een demonstratiewedstrijd gespeeld, waarbij de Zeeuwse selek- tie het opneemt tegen PKC-Deetos Kombinatie. Er doen be kende spelers mee zoals Astrid Kole, Daniëlle Riet, Dennis Voshart, hans Leeuwenhoek en Andé Simons. De wedstrijd begint om 20.00 uur op sportpark 'De prelaat' aan de Domi neeshofweg. Vanaf 8 juni is er weer graskaas te krijgen bij Smith Kaas aan de Oude Markt in Vlissingen. 'Wie bouwt het mooiste Oranjefeest" was de vraag die de Schel- debode haar lezers in de Scheldebode van 29 april voorlegde. Wie het leukste Oranjefeest kon bedenken, kon een prijs van 500 gulden tegemoet zien, te besteden bij de Golff Supermarkt in Dauwendaele. Verzorgingshuis Der Boede sleepte de prijs in de wacht met het idee om van de hele periode van de WK voet bal één groot feest te maken. Met het inrichten van een specia le Oranjekamer, waar een groot beeldscherm opgesteld wordt, met spandoeken en met oproepen in de interne nieuwsbrieven en op de kabelkrant willen de organisatoren zoveel mogelijk bewoners van Der Boede betrekken bij het feest. ADVERTENTIE STEREO BREEDBEELD KLEUREN TV MET TELETEKST Super Trinitron breedbeeldbuis 16:9. Beelddiagonaal 61 cm. 4 Beeldmocfes: Smartzoom, Zoom. Wide en 4:3 mode. Auto tunning en labelling. 100 Voorkeurzenders. On-screen display. Teftwskst mel 8 pagina's geheugen. Sleeptimer. Stereo. DouWe Duty afstandsbediening. STICHTING HET ZEEUWSE Vorige week bent u aan de weet gekomen op welke manier en waarom knotwilgen interessant zijn voor vele dieren en plan ten. En ook hoe wilgen knotwilgen worden. Als dit niet gebeurt worden de takken te zwaar en is er kans dat de boom inscheurt. Het knotten van wilgen gebeurt al vele eeuwen. De wilg was hiermee een belangrijke leverancier van allerlei materialen rondhout; al voor de jaartelling werden de wilgetenen gebruikt. Hoe dun of dik dit hout moest zijn kon men zelf bepalen door de wilg eerder of later te knotten. Dikkere takken werden ge bruikt als steel voor gereedschap, als beschuttingsschermen voor het vee of om bruggen van te maken. De dunnere, taaie twijgen worden rijshout ge noemd. Dit werd toegepast als brandstof voor het stoken van de oven of voor het maken van divers vlechtwerk. Minder be kend is dat aan de wilg in die tijd ook geneeskundige krach ten toegeschreven werd. Af treksels van bladeren en repen schors deden dienst als pijn stiller. Tegen wratten hielp as van de schors vermengd met azijn. Groot voordeel bij al de ze toepassingen is dat de boom zelf nauwelijks ruimte in neemt. De grond erom heen kan gewoon in gebruik blijven als weidegrond. Tegenwoordig zijn kjnotbomen-economisch niet rendabel meer. De belangrijkste-oorzaak daarvoor is dat goedkopere alterna tieven beschikbaar kwamen, bijvoorbeeld plastic en tropisch hardhout. Het zware knot-werk wordt ontzien. De laatste grootschalige toepassing van het hout was na de oorlog en na de watersnoodramp in 1953. Toen groeide de vraag naar rijshout voor het herstel van dijken. Daarvoor werden de takken tor, grote matten gevlochten, die verzwaard werden met stenen. Ondanks dat de wüg economisch niet meer interessant is. is hij gelukkig niet verdwenen. Want naast zijn waarde voor de bio diversiteit in de natuur is hij een belangrijk landschapselement, Geniet ervan, als u door het landschap rijdt! SCHELDEBODE Nationaal Showfestival in Vlissingen VLISSINGEN - Op het Stad huisplein wordt zaterdag 6 juni het vierde Nationaal Kampioen schap voor jeugd-showbands gehouden. Maar liefst 13 topor kesten uit het hele land strijden om de nationale eer. Het festival begint om 11.20 uur en wordt afgesloten met een grootse tap toe. Die begint om 19.30 uur met een streetparade vanaf verschil lende punten in de stad. De or kesten komen samen op het Stadhuisplein, waar de show and marchingband 'Kunst en Genoegen' uit Leiden om 20.00 uur de taptoe opent. De tribunes op het Stadhuisplein zijn gratis toegankelijk. Er bestaan in Nederland hon derden harmonie-orkesten, drumbands en majorettekorp sen, waarvan een aantal een zeer hoog niveau bereikt heb ben. Bijna alle grote korpsen hebben in de afgelopen decen nia jeugdkorpsen opgericht, waar jong talent zich kan ont wikkelen. En ook deze jeugd korpsen blazen hun partijtje be hoorlijk mee. De deelnemende showorkesten komen uit het hele land. Het jeugdkorps Confetti bijt om 11.20 de spits af, gevolgd door Marhcingband Jong Damiate uit Haarlem, Muziekvereniging Laurentius uit Voorschoten, Jun. Door Vriendschap Sterk uit Katwijk, Marchingband Die Tambourijnen van die stadt Eyndhoven uit Eindhoven. Na een pauze gaat het tweede gedeelte van het Nationaal Jeugdfestival van start met ach tereenvolgens de Juniren Show band Jong Holland uit Zwijnd- recht, Junior Drumcorps Johan Friso uit Middelburg, Showban Jong Axel uit Axel, showband De Jonge Trompetter uit Kam pen, Jeugdshowband Irene uit Ede en de Jong Federatieband CJV uit Den Haag. Als laatste teedt op Drum- en Showfanfare Jong Advendo uit Sneek, die zowel in 1996 als in 1997 winnaar werd van het Na tionaal Showkampioen. Om de jury de gelegenheid te ge ven de scores te ordenen, vindt vervolgens een showoptreden plaats van wereldkampioen Show- and Marchingband Kunst en Genoegen uit Leiden. De bekendmaking van de scoren en de prijsuitreiking van het Nationaal Jeugdfestival 1998 staat gepland om 17.00 uur. Het spetterende sluitstuk van de dag vindt plaats om 20.00 uur, wanneer alle orkesten na een streetparade uitkomen op het Stadhuisplein. Achtereenvol gens teden op Wereldkampioen Mars- en Showwedstrijden WMC, de Show en Marching band Kunst en Genoegen uit Leiden met hun befaamde film en musicalshow en het Showor kest en Drumfanfare Deltaband uit Vlissingen. Deze presenteert de première van zijn nieuwste show. Ook de winnaar van het het Festival mag zich nog eens presenteren. De finale is omst reeks 21.45 uur. '"i Wereldkampioen K&G Leiden mm FOTO: Int. Crops Promotions mm OOSTKAPELLE - Wie Zeeland als vakantiebestem ming kiest, kiest voor zee en zand, voor zonneschijn en slenteren over de Vlissingse boulevard, voor brade rieën, voor Middelburg en de karakteristieke binnen stad, v(,'. Vcr j-, Torlom kiest voor bet geijkte aanbod. Educatief, ofwel 'je steekt er ook nog wat van op', dat woord zal menig toerist niet in zijn vakantiewoorden boek hebben staan. Jammer! De Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon in Oostkapelle organi seert het gehele jaar cursussen, workshops en lezingen al dan niet in combinatie met excursies. Een aanbod voor toeristen en (dag)recreanten, maar ook voor ie dereen die in Zeeland woont en iets dieper wil ingaan op de eigen woonomgeving. LANDSCHAP door Tannie van Eek Juni staat voor de deur, zomer maand bij uitstek en uitgeroe pen door de Stichting tot 'Na- tuurmaand'. Tal van activiteiten zijn er in die maand en het ad vies is dan ook: 'Kom mee naar buiten allemaal'. En wie weet horen we de wielewaal. De Stichting Oranjezon dateert van 1990. Het toeristisch cen trum heeft onderdak gevonden in een voormalige LHNO- school. Digna Bom en Frans Ja- quet hebben de algehele leiding; officieel heten ze coördinator, zelf noemen ze zich Manusjes van-alles. .Aanvankelijk, zo vertellen ze, zijn ze heel onschuldig, amateu ristisch begonnen met het aan kondigen van activiteiten in kleine advertenties. "Dat viel tegen. Er kwam te weinig re spons." Meer publiciteit heeft tot gevolg gehad dat elk jaar meer mensen gebruik maken van het aanbod van Oranjezon. Hun reacties zijn unaniem goed. Deelnemers zijn tevreden over het gevarieerde aanbod op het gebied van kunst, cultuur en historie van de provincie Zee land. Docenten als Joke Plomp, Sjoerdtje Hak, Els Hollebrandse en Mieke van Tilburg begeleiden diegenen die het landschap wil len tekenen of schilderen. Lief hebbers van de kookkunst en van lekker eten kunnen culinair aan de slag onder leiding van Corn. Rasenberg, chef de cuisine van het Badhotel Domburg. Zeeuwse producten vormen de hoofdmoot van de kookcursus sen op 10 juni, 26 september, 14 november en 12 december. Deze cursussen zijn voorgaande jaren zo aangeslagen, dat trouwe deelnemers uit Amersfoort, Am sterdam en 's Gravezande een dag naar Oostkapelle komen om in de perfect ingerichte keuken van het gebouw Oranjezon te koken en aan het eind van de dag met alle deelnemers geza menlijk te genieten van lams oren, zeekraal en, dé topper, schaal- en schelpdieren. Daarnaast worden taalcursus sen Duits, Engels en Nederlands gegeven en sinds kort ook Ne derlands voor de Duitse toerist c.q. bijna vaste bewoner van Zeeland. Digna: "Met de Pro vincie doen wij veel aan sei zoensverlenging. De zomer maanden zijn niet zo geschikt voor het educatieve toerisme. De Provincie heeft er veel voor over om het toeristenseizoen steeds langer te maken, geeft er subsi dies voor en wij spelen daar op in. Ook het bedrijfsleven is er goed mee als toeristen in voor- Fossiele schelpen zoeken onder desundige leiding is een van de workshops die de Stichting Educa tief organiseert. en najaar en in de winter in Zee land willen verblijven. Daar komt bij dat in het hoogseizoen de prijzen van vakantie-accom modaties aan de hoge kant zijn voor creatieve mensen, die niet alleen een week van het land schap willen genieten, maar in die week ook hun indrukken willen vastleggen op het doek. Of anderszins iets willen doen of leren. Een hoge huurprijs voor een verblijf, les- of cursusgeld en reiskosten, dat wordt dan net te veel. Voor hen hebben wij in het voor- en naseizoen legio leu ke mogelijkheden." Digna Bom heeft me bijna be dolven onder folders, brochures en informatie over het 'Educa tief Toerisme Zeeland.' Daar valt bijna een feuilleton van te maken. Laat ik me, omdat die maand net begonnnen is, vooralsnog beperken tot juni. Dan kunnen verspreid over de hele maand zeiltochten gemaakt worden met een hoogaars. On der andere vanuit Brouwersha ven op de Grevelingen, gekop peld aan een fietstocht onder leiding van een gids over Schou- wen-Duiveland. Voor vroege vogels is er een wandeling met excursie door de Manteling met aansluitend een gezamenlijk ontbijt op landgoed Zeeduin. Ook het landgoed Overduin staat op het programma. Nieuw in het aanbod van 1998 is zijde schilderen en quilten in samen werking met het Zijdemuseum in Grijpskerke. Een van de best bewaarde boerenerven in Zee land en winnaar van de trofee Erfgoed 1997 wordt met een be zoek vereerd. Op de fiets gaat men naar boerderij 'Nieuw- landsrust' in Nieuw- en St. Joosland waar koffie en in de bakkeet gebakken bolussen voor de deelnemers klaar staan. Creatievelingen kunnen schel pen aquarelleren onder leiding van Mieke van Tilburg en spor- tievelingen maken een avond wandeling door het waterwin gebied Oranjezon. Een excursie per touringcar over Walcheren volgt op een inleiding over de 'Tuin van Zeeland', door drs. A.P. de Klerk in de Kapel van Hoogelande. Een Fossiele Schelpendag, een Tuinenreis naar Zeeuws-Vlaanderen en België en een vakantieschilder- week met als onderwerp Het Zeeuwse Landschap, Water, het kan bij Oranjezon in de maand juni bijna niet op. "Iedereen", zegt de leiding van Oranjezon, "iedereen die van Zeeland houdt en er meer van wil weten is bij ons welkom. Echte Zeeuwen ook, juist zij. In een groep toe risten kunnen zij weer iets door geven van hun mooie provin cie." In naslagwerken over Walche ren lees ik dat Jacob Cats, die ooit in Grijpskerke een wat we nu een tweede huis noemen, be woonde, dat hij als één van de eersten Walcheren bejubelde. Na hem volgden er nog velen on der wie Digna Bom en Frans Ja- quet. Hun liefde voor Walcheren en de rest van Zeeland is groot. Stichting Oranjezon biedt hen de kans van deze liefde iets mee te delen aan anderen. Wie klein wil beginnen, cursus sen, wandelingen, excursies en de rest van het educatieve aan bod nog in beraad houdt, die moet eens binnenstappen in het gebouw van Stichting Oranje zon, Schoolstraat 4 in Oostka pelle. Sfeervol ingericht en boordevol informatie; op papier en graag verstrekt door Digna Bom en collega. Met in de hal een keur aan Zeeuwse produc ten. Uit ervaring kan ik zeggen: de Zeeuwse Vlegelkoekjes sma ken uitstekend. Voor volledige informatie over data, cursusleiders, inleiders, kosten voor deelname en aan meldingen kunnen belangstel lenden bellen of faxen via num mer 0118-581507. E-mail: tourist@tref.nl. ADVERTENTIE 1 theater 99 Bel voor het nieuwe seizoenboek 076-530 31 32 GRIJPSKERKE - De bezoekers van het Zijdemuseum aan de Kerkstraat in Grijpskerke kun nen dit seizoen twee exposities bezichtigen. Allereerst zijn er twee voor Zeeland unieke zij den stukken te zien, een bruids- brief en een dissertatie uit 1743. De bruidsbrief was een gelegenheidsgedicht van Basti- aan van de Coppelloo voor de bruiloft van zijn zuster Elisa beth. Zijn broer Servaes, die lange tijd arts was in Middel burg, promoveerde in Leiden en liet zijn dissertatie op zijde drukken. Bastiaan en Servaes van de Coppelloo stamden uit een rijk VOC-geslacht in Mid delburg. De tweede expositie bestaat uit de weefontwerpen van Piet Manders. Hij werkte als ont werper bij de laatste industrië le zijdeweverij in Nederland, in Posterholt. LU Met de regelmaat van de klok worden we in de dage lijkse berichtgeving geconfronteerd met winkeldiefstal. Proletarisch winkelen: boodschappen of artikelen uit een winkel meenemen en die niet betalen. Er zijn sim pele gevallen bij, van een pakje kauwgum of een paar schroefjes, tot boormachines of zelfs televisietoestellen. 'Dat niemand zo iets ziet' hoor je dan achteraf. Ja, als je iemand met een televisietoestel door een winkel ziet lo pen dan denk je als klant 'dat hoort zo, dat is o.k.' Om dat winkeldiefstal steeds terugkomt zijn er al veel win keliers die een code in hun artikelen inbouwen. Een co de die alleen bij betaling aan de kassa uitgeschakeld wordt. Zo niet, dan klinkt de alom bekende hoge piep- pieptoon. Iedereen kijkt dan gelijk in de richting van het geluid want 'wie is dat die niet betaald heeft? De boetes zijn ook niet mals, want of het nu om twee of ne genhonderd gulden gaat, de boete is 240 gulden. Dat is geen flauwe kul, zeker niet als het om een luttel bedrag gaat. Maar is het afdoende? Een geplaagde winkelier vertelde mij gelaten: "Als ik er een betrap waarschuw ik de politie. Het probleem is echter dat je de verdachte binnen moet houden tot de politie komt. Van die boete van 240 gulden zie ik niks terug dus help ik de overheid aan extra geld. Maar aan de andere kant ben ik tevre den, degene die er op uit zijn weten nu dat pikken hier niet zo maar gaat.Toch werkte deze man het zelf in de hand. Vooraan in zijn winkel stond een bak met bezems en stelen. Daarbij een bord met twee woorden, 'steel' en daaronder 'bezem'. Een zeer uitnodigende tekst. En zo als U weet, de gelegenheid maakt de dief. Cameleon.

Scheldebode | 1998 | | pagina 1