WK voetbal Frankrijk 1998 Oranjes geheime wapen in dienst van het collectief Damesvoetbal zeeland op hoog niveau 'Supporter van Oranje blijf ik altijd' AANVALLEN! 'AL SCOORT-IE TWINTIG KEER IN DIE FINALE, ONZE PIERRE GAAT NOOIT NAAST Z'N PANTOFFELS LOPEN' OOSTKAPELLE - Het Zeeuwse damesvoetbal staat op hoog niveau. En dat mag ook wel eens in de krant. Dit jaar eindigde het eerste da meselftal van Oostkapelle op de derde plaats in de landelijke eerste klas. Een prestatie waar heel Zeeland trots op mag zijn, want de speelsters komen de hele provincie. GRAAT HINDRIKS UIT HET DRENTSE EMMEN ZET EEN PUNT ACHTER HET INDIANENVERHAAL Niveau TOP 'Al scoort-ie twintig keer in die finale, onze Pierre gaat nooit naast z'n pantoffels lopen' Schotland speelde, gingen we een keer in de maand kijken, la ter werd dat iets minder." Plannen om naar Frankrijk te vertrekken zijn er desondanks niet. „Onze Johan gaat samen met zijn vriend Theo, maar ik blijf lekker met Jan op de bank kijken. Als Pierre moet spelen, ben ik toch veel te gespannen. Toen hij in het Pare des Prinses met Celtic tegen Paris Saint Germain speelde, ben ik zelfs een keer weggelopen van de spanning.Verschrikkelijk. Ik weet nog wel dat hij in de in terland tegen Wales twee keer scoorde in vier minuten tijd. Bij ons thuis ging de bank bijna door tweeën, ook al zaten alleen onze Jan en ik er op. Ten tweede FOTO: ERALD VAN DER AA is het nog maar de vraag of hij echt wordt opgesteld. Kijk, als Pierre niet speelt, dan blijf ik wel thuis op de bank zitten om te kijken of ik z'n kopke niet af en toe uit dat dug-out hokske zie komen." Finale De jonge Van Hooijdonk debu teerde bij SC Welberg, maar maakte al snel de overstap naar de voetbalclub van de naburige stad Steenbergen. Een scout van NAC spotte de spits bij Steenbergen en Van Hooijdonk kon op proef naar de B'tjes van NAC komen. „Van korte duur", herinnert Corry zich die het verhaal al menigmaal voor de pers reproduceerde. „Hij was niet snel genoeg." Terug bij Steenbergen kwam de aanval ler bij A-jeugd terecht. „Zijn toenmalige trainer Hellen- doorn kwam op een gegeven moment naar me toe en zei: we kunnen Pierre niet langer hou den, ze trekken van alle kanten aan 'm." Zijn keuze viel op RBC, waarna hij na twee Roosendaalse jaren (onder Wally Jansen en Cor Pot) bij zijn geliefde NAC te rechtkwam. Pierre schoot NAC naar de eredivisie en onder de bezielende leiding van Ron Spelbos eindigde het eredivi sie-debuut van NAC op een verdiende zevende plaats. Bij zijn vertrek naar Celtic zwoer Van Hooijdonk de inmiddels wereldbekend geworden buik schuiver af, maar het scoren bleef. Het afgelopen seizoen werd de jongste telg uit de Wel- bergse spitsenfamilie in de Nottinghamse schaduw van de Premier League in het geniep klaargestoomd voor het aller hoogste: een plaatsje in oranje. „Zeker voor Pierre. De natio nale selectie was zijn ideaal en dat is het nog steeds. Vreselijk fanatiek is ie. En voor hem is het aanpoten hoor. De trai ningsdiscipline in Engeland is wat losser dan hier. Minder conditiewerk. Als hij bij Oranje traint moet hij in het begin echt tot het uiterste gaan om het tempo bij te houden. En zijn mentaliteit? Die is van kleins af aan hetzelfde gebleven. Onze Pierre wil altijd winnen en hij heeft er dan ook alle vertrou wen in dat Oranje wereldkam pioen wordt. Of ik daar ook zo over denk? Natuurlijk jongen! Ik hoop dat ze het halen en dat Pierre het winnende finale- doelpunt scoort. De enige voor waarde voor mijn vertrek naar Frankrijk is dan ook dat het Nederlands elftal in de finale komt." Gewone mensen Hoewel Corry al honderden wedstrijden van haar zoon zag, blijft de tackle het pijnlijkst om te zien. „Ik vind het ver schrikkelijk als ze hem schop pen. Dan hou ik m'n hart vast. Al zijn wedstrijden blijven me bezighouden, vooral in positie ve zin natuurlijk. Bij één van zijn laatste wedstrijden van Nottingham was ik met tante Ria en Karin in het stadion. Vlak voor de wedstrijd komen ze het veld op en dan worden de spelers altijd voorgesteld. Dan galmt het door dat stadion: 'And with number nine, ladies and gentleman, Pi-aaair ven Hooooooydonk!!!'. Door merg en been. Als je dan duizenden mensen in dat stadion de naam van jouw zoon hoort scanderen, krijg je tranen in je ogen. Dat is zo mooi om mee te maken, daaj.' wen je nooit aan." Door de sterrenstatus van de sympathieke voetballer staa n Corry, Jan en Johan vaak in h et middelpunt van de belangstel ling. Op het terras van hotel Aarden is dat goed te merken. Iedere minuut fietst er wel ieen stadsgenoot voorbij die :zijn hand op steekt. Toch komt het woord kapsones niet in de vo cabulaire van de Van Hooij- donks voor. „Wij zijn ge-wone mensen en wij blijven gewone mensen. Onze Pierre is precies hetzelfde. Al scoort-ie twintig doelpunten op het WK, dan gaat-ie nog niet naast z'n pan toffels lopen. Het is gewoon een verschrikkelijke goeie jongen en we gunnen het 'm met z'n al len van harte." Toen Pierre van Hooijdonk vijf jaar oud was, zette hij zijn eerste stapjes op de groene voetbalvelden van SC Wel berg. Pierre was nog gewoon 'ons Pjèrke' en kon nog maar amper de veters van z'n voetbalschoenen strikken. Niets wees erop dat het iele manneke uit Welberg uit zou groei en tot de voetbalreus van nu. Ook Corry en Jan van Hooijdonk hadden nog geen flauw vermoeden dat hun zoon zich tot een spits van wereldformaat zou ontpoppen. Steun was er altijd. Ma Van Hooijdonk reed desnoods naar het andere eind van de aardkloot als Petrus Ferdi- nandus Johannes moest trainen. door Bart Koenen „En wij hadden zo'n grote wa gen die zoop als een eggel", me moreert de goedgemutste moe der die met haar hartsvriendin Jopie is neergestreken op het terrasje van het Steenbergse hotel Aarden. „Toen ie elf was, wilde Pierre al van die voetbal schoenen van een paar honderd gulden. Het beste van het beste. Tuurlijk kreeg hij die. Ook al moesten mijn man en ik er kei hard voor werken, het geld was niet zo belangrijk, het is voor ons altijd veel belangrijker ge weest dat onze Pierre en Johan plezier hadden in wat ze deden. Pierre dacht als klein kind al leen maar aan voetballen en wij hebben 'm daarin gesteund. Onze Johan is wat dat betreft iets anders, hij zat ook op voet bal, maar ging net zo graag ju doën of fietscrossen." Hoewel Hiddink de oranje- spits tot nu toe alleen als pinch- hitter (crisismanager die orde op zake stelt, red.) gebruikte, heeft de sympathieke en altijd scorende bal virtuoos Nottingham Forrest (34 doel punten dit seizoen) zowel in Engeland als Nederland een enorme schare trouwe fans op gebouwd. „Maar zijn oma is de grootste fan van allemaal", ver zekert Corry nippend van haar Spaatje blauw. „Ze is 85 jaar en zit al een tijdje in een verzor gingstehuis. Oma volgt alles en heeft haar hele kamer behan gen met voetbalprullaria. Vlag gen, shawls en shirtjes van NAC, Celtic en Nottingham. Alles is geel, groen, rood en oranje. Poppetjes en petjes van Pierre, oranje-klokjes, WK- pantoffels en zelfs Van Hooijd- onk-pyama's, ze heeft het alle maal. Voor het aanstaande WK heeft ze zelfs zo'n grote koe aangeschaft, met zo'n oranje lintje in zijn nek." Spanning Ook Corry volgde de carrière van haar zoon op de voet. Sa men met Jopie bezocht ze alle ere- en eerste divisiestadions van Nederland en was geregeld als eregast op visite in de sky- boxen van het immense stadion van The Old Firm (Celtic, red.). „In het be gin vonden we het wel jammer dat ie naar Schotland vertrok. Zo ver weg. En dan te be denken dat Feyenoord 'm voor drie miljoen had kun nen kopen! Toen Pierre net in •Staand vanaf links: Bram Vervenne interim coach), Jolanda Zivigtman (coach), Nancy Bahadoer, Trees Vervenne, Joska Lamper, Irma de Witte, Ilona Harthoorn, Carolien Duine en Astrid Adriaanse; vooraan vanaf links: Coby Coppoolse (grens rechter), Dorien Vervenne, Arja Boogaard (trainster), Ilona Stouthamer, Janita Davidse, Nienke de Vries en Hanneke Louivs (verzorgster). Het grote opperhoofd van de Oranje-clan heet Graat Hindriks en komt uit het Drentse Emmen. Sinds zijn trommeldebuut op het Europese kampioenschap van 1988 is het opzwepende ritme van de Oranje-supporter onlosmakelijk met het legioen verbonden. Maar de grote doorbraak kwam op het wereldkampioenschap van 1994 in de VS. In een souveniershop in cowboydorp Kissimee kocht de trommelaar een oranje indianentooi en haalde in de wedstrijd tegen België (Orlando) de wereldpers. Hij veroverde voetbalharten van Tokio tot Brasilia en zelfs Johan Cruijff kwam in Burca, Turkije, netjes aan hem vragen of hij met Hindriks op de foto mocht. door Bart Koenen „Vroeger had ik een hekel aan voetbal", biecht Hindriks op, die in 1951 het levenslicht zag in zijn Limburgse geboorteplaats Geleen. „Met z'n allen stomweg achter zo'n balletje aanhollen, en ze als ze 'm dan eenmaal te pakken hadden, trapten ze 'm nog weg ook. Als er vroeger een mooie film op TV was en er werd gevoetbald, werd die rol prent nog afgelast ook! Omdat ze weer zonodig een wedstrijd uit moesten zenden. Ik moest er niks van hebben en ik kon er zelf dan ook helemaal niks van." De afkeer veranderde in liefde toen Hindriks in 1970 naar het Drentse Emmen verhuisde en geregeld naar het lokale ama teurclubje WKE ging kijken. De liefde werd een passie in 1974. Hindriks ging met een groep vrienden naar de legendarische wereldkampioenschappen in Duitsland. En ook toen al had Hindriks een onweerstaanbare aantrekkingskracht op be roemdheden. „Ik ging naar de wedstrijd Nederland-Uruguay (2-0, red.) en zat tien meter van de toenmalige Amerikaanse mi nister Henry Kissinger van daan. Het was die wedstrijd waarin De Nees zo verschrikke lijk werd geschopt. Hij liep bloedend en bikkelend over de mat en die twintigduizend Ne derlanders maar roepen: 'Jo han! Johan!'. Dat is een gewel dige ervaring geweest, en ik denk dat ik toen getuige ben ge weest van het beste Nederland se elftal ooit." Vierkante doelpalen Vanaf die tijd bezocht Hindriks alle kwalificatiewedstrijden van Oranje die thuis werden ge speeld. Toen het WK in Argenti nië werd gespeeld, bleef Hind riks thuis. De trip kostte te veel en bovendien moest de Em- menaar niks hebben van de toenmalige militaire dictatuur. De finale zag Hindriks thuis voor de buis. De laatste minuut staat hem in het geheugen ge grift. „Als die Argentijnen geen vierkante doelpalen hadden ge had (in Europa gebruikten we al lang ronde doelpalen, red) was die bal van Robbie Rensenbrink er gegarandeerd ingegaan. Ei genlijk was dat de tweede keer dat we wereldkampioen moes ten worden. En je kent het spreekwoord hè? Driemaal is scheepsrecht, Frankrijk dus. Mijn laatste optreden als Oranje Indiaan." Rio van Oranje Tijdens het EK in 1988 wedde Hindriks vlak voor aanvang van de wedstrijd tegen Engeland, dat, als Oranje zou winnen, hij net zoals de trommelsupporters van het Spaanse elftal en Borus- sia Dortmund zou gaan tamboe ren. In het Emmense Muziek huis Prins sloot Hindriks nog een deal. „De eigenaar zei: als je op TV komt, mag je 'm houden. Kieft maakte die buitenspelgoal en ik kwam meteen op TV. Dat was echt een fantastisch EK, vooral in München tegen de Duitsers. Er waren duizenden oranje-supporters die de stad omtoverden in het Rio van Oranje, geweldig, zo moet voet bal zijn." Het teleurstellende WK in Italië (1990) en het bijna succesvolle EK in Zweden (1992) volgden. De sympathieke en altijd goed lachse oranje-tamboer werd be kender en bekender. Toen hij op het WK in de VS (1994) voor het eerst met een indianentooi op de tribunes ging zitten, was het hek van de dam. „Ik deed er uren en uren over om bij het sta dion te komen, iedereen wilde met me op de foto. Pers, politie agenten, supporters, Anton Geesink, Marianne Weber, noem maar op. In Engeland (EK 1996) was het al niet anders en tussendoor verscheen ik ook nog in een aantal Nederlandse talk shows. Zo ben ik bij Koos Poste- ma geweest, een paar keer bij Jack Spijkerman, de Vijf Uur Show en Peter Jan Rens. En op het aanstaande WK gaat SBS 6 een special over me maken. Hoe heet dat programma ook weer? Oh ja: Het Hart van Neder land." Waarom kiezen meisjes voor voetbal len? "Gewoon, omdat het een leuke teamsport is", zeggen Janita Dividse, Trees Vervenne en Joska Lamper eens gezind. "En een heleboel vrouwen zijn daar inmiddels achter. Er zijn zelfs meer vrouwen die voetballen dan vrou wen die hockeyen!" De speelsters vinden het natuurlijk jammer dat de aandacht altijd meer - uitgaat naar het mannenvoetbal. "In Amerika is de aandacht voor vrouwen- en mannen- voetbal gelijk", weten ze. "Maar ach, het maakt ons niet uit. Wij vinden het een fijne sport, en daar gaat het tenslotte om." "We zijn in naam dan wel het damesteam van Oostkapelle", zegt trainster Arja Boog aard, "maar de speelsters komen uit de hele provincie en zelfs uit Brabant. Op dit moment hebben we speelsters uit Breda, Yerseke, Wemeldinge, Souburg, Hoedekenskerke en Middelburg. We hebben een vaste kern, maar het is ieder seizoen toch een hele klus om nieuwe speelsters te vinden. Dat komt ook wel omdat we op een hoog niveau spelen, dat schrikt wel eens af. Daar te genover staat dat er ook meisjes zijn die graag tegen de betere teams spelen en dan kunnen ze bij onze club terecht." Toch weten de Zeeuwse dames zich al jaren te handhaven in de top van het damesvoetbal. En dat is zeker geen geringe prestatie. Supporter van Oranje blijf ik altijd, daar stop ik nooit mee. Zoiets is ondenkbaar." FOTO: COR VIVEEN Nelson Mandela Het WK in Frankrijk betekent tevens het afscheid van deze vleesgeworden, tamboererende modelsupporter. Een afscheid dat tevens een streep zet onder de samenwerking met Hans Verkerk Keukens. „Tijdens een oefenduel tegen Duitsland (1996) stond ik bovenaan op de tribune. Verkeerd, want ik sta altijd bij het hek. Toen ik naar beneden liep, kwam ik Verkerk medewerker Karei Alberts te gen. Hij bood me ter plekke aan om me te sponsoren. Vanaf die tijd tot en met het laatste WK betalen ze alles voor me. Wat ik hierna ga doen weet ik nog niet precies. Ik heb meer dan veertig videobanden en honderd plak boeken vol. Ik heb zoveel dat ik erover denk om m'n garage om te bouwen tot oranje-museum. Ook wil ik mijn avonturen in boekvorm laten uitgeven." Stof genoeg. Want wie met Hindriks praat, valt van de ene verbazing in de andere. Dat Jo han Cruijff voor aanvang van de kwalificatie-interland tegen Turkije aan hem vroeg of hij met 'm op de foto mocht, was mooi. Mooier is zijn Zuid-Afri kaanse avontuur. Nederland speelde daar zijn oefeninterland tegen 'Bafana Bafana' (het Zuid-Afrikaanse elftal, red.). De Nederlandse ambassadeur in Pretoria nodigde Hindriks en zeven vrienden uit voor een hapje en een drankje. „Een an dere gast was de voorzitter van de Afrikaanse voetbalbond, de heer Olifant. Aan hem vroeg ik of hij kon regelen dat ik vlak voor de wedstrijd met president Nelson Mandela op de foto mocht. Het mocht! Na een gron dige veiligheidsinspectie van de security, mocht ik in een overvol stadion met Mandela op de foto. Ik gaf hem een oranje sjaal, een oranje stropdas en een oranje petje die hij de hele wedstrijd ophield. Het hele gebeuren was live op TV te zien en ik was in één klap beroemd in Zuid-Afri- ka. Dat vergeet ik nooit van z'n- lang-zal-ze-leven meer. Dat een gewone burger zoals ik op de fo to mag met zo'n wereldmens als Mandela, fantastisch. Of ik nu een grote ingelijste foto boven de open haard heb hangen? Jammer genoeg niet. Ik ben het rolletje bij het naar huis gaan ergens op het vliegveld verlo ren." Sambavoetbal Hoewel de bescheiden Hindriks beweert niet zo veel verstand te hebben van technische voetbal zaken, liegt zijn uitgesproken voetbalfilosofie er niet om. „Die chauvinistische Fransen mogen er van mij als eerste uit, vooral na wat ze de rest van de wereld met die kaartjes hebben geflikt. Finales met landen als Brazilië, Italië en Duitsland hoeven voor mij ook niet zo. Ik wil echt voet bal zien en bij zulke finales zijn de belangen zo groot dat ze meestal ontaarden in matte schaakpartijen. Mijn droomfi- nale is Nigeria tegen Nederland. Sprankelend sambavoetbal in een onbevangen, swingende sfeer." Bij de oranje die-hards zal het besluit van 'de dertiende man' om een punt achter zijn indian enverhaal te zetten hard aanko men. Het zal in ieder geval een stuk stiller zijn zonder de aanja ger van weleer. De trommel zwijgt. „Zonder mij kunnen ze het ook wel hoor. Kijk maar naar de kwalificatiewedstrijd tegen België in Brussel, toen mocht m'n trommel ook onder geen beding mee naar binnen nemen. En toen speelden we de Belgen ook gewoon van de mat. Ik heb het van '88 tot '98 gedaan en aan alles komt een eind, het is welletjes ge weest. Sup porter van Oranje blijf ik al tijd, daar /r<7) stop ik ECHT- C cJ nooit mee. Zoiets is ondenk baar."

Scheldebode | 1998 | | pagina 11