Europa Kinderhulp zoekt gastgezinnen SCHELDEBODE Knotbomen Een voorproefje van de zomer Talentenjacht tijdens Ruyterfeesten Een beeld van een tuin GROENKALENDER E L K E W E E K H U 1 S AA N HUIS 0 P W A L C H E R E J illegale kampeerders gewaarschuwd Bliek en de Hoop brengen broodje Zalmsnip LU INI LU O WOENSDAG 27 MEI 1998 M/V Juni aanbieding: friet salade PAPEGAAIENBURG 4 Gewijzigde afsluittijden i.v.m. pinksteren c John's Fruitpaleis voert voortaan het logo 'Lekker Gezondwinkel". De restauratie van de Portugees-Joodse begraafplaats in Middelburg is afgerond. zeeland Natuurmaand boordevol activiteiten Spelen Plaats Programma HALFPIPE, SPRINGEN EN GRINDEN IS EENVOUDIGER DAN JE DENKT verschillen Geschiedenis Dichtbij huis Veiligheid Onderhoud ideaal Proef ook onze eigen g vanaf 1 juni 's maandags vi MIDDELBURG - Zomer in Zeeland. Het eerste voorproefje heb ben we al gehad. Een ijsje ging er in de eerste zomerse dagen van dit seizoen wel in. Dit lieve kleine meisje wil wel even poseren bij de reuzenijshoom op de Middelburgse Markt. Als beloning kreeg ze van de fotograaf een ijsje dat beter bij haar formaat paste. FOTO PIET DAVIDSE VLISSINGEN - Tijdens de Ruyterfeesten (van 20 tot en met 22 augustus) wordt onder meer een talentenjacht gehouden. Ieder een, ongeacht leeftijd of act waarmee men mee wil doen, kan zich aanmelden bij De Scheldebode, Postbus 7011; 4330 GA Middelburg. Bij voorkeur schriftelijk met vermelding van de act (en tijdsduur) waarmee men voor de dag wil komen. Uitgave woensdag 3 juni: Advertenties dienen uiterlijk vrijdag 29 mei om 9.00 uur in ons bezit te zijn; redaetiecopij uiterlijk op vrijdag 29 mei om 12.00 uur. Wij wensen u prettige pinksterdagen. OOSTKAPELLE - In de Hortus Zelandiae, de heemtuin van het Zeeuws Biologisch Museum aan de Duinvlietweg in Oostkapelle, is van 28 mei tot en met 30 september de tentoonstelling 'Een beeld van een tuin 1998' ingericht. De expositie omvat een combinatie van moderne beeldende kunst van vijf kunstenaars uit Dordrecht en gedichten van tien leden van 'Schrijversvereniging Penne- vreugd' uit Zeeland. De natuur in zijn algemeenheid en de heem- tuin in het bijzonder vormen hun inspiratiebron. De gedichten zijn gebundeld in het boekje 'Natuurlijk', dat bij de balie vanhet muse um te koop is. De bezoeker kan een looproute door de heemtuin volgen, die langs de beeldende kunst en de gedichten voert. STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP| Tijdens bijna iedere willekeurige rit door het Zeeuwse landschap, of dat nu lopend, met de fiets, auto of trein is zien we knotwilgen. Deze zo karaktervolle boom is deels mensenwerk. Want het is een 'gewone' wilg, die op een bepaalde hoogte afgezaagd wordt. Door dit periodiek (iedere vier jaar) te doen, ontstaat een wondweefsel dat een indrukwekkende knoest vormt. Hieruit ontspruiten jonge uitlopers, die de toepasselijke naam de 'pruik' van de boom krijgt. De knoest wordt in de loop van de jaren een soort plateau. Hier blijven takken en bladeren op liggen, die op den duur een laag molm vormen. Daarin kunnen zich allerlei planten vestigen, zoals fluitekruid, vlier, paardebloem of wilde akelei. Nog spectaculair der is het als zich in de pruik een struik of zelfs een andere boom vestigt. Dan zie je bijvoorbeeld de stam van een wilg met als pruik van een vlier! Niet alleen planten, ook diverse dieren profiteren van knotwilgen. Doordat in het plateau regenwater blijft staan verrot het binnenste, zachte kemhout, waardoor de wilg op den duur hol wordt. Dit is een prima nestgelegenheid voor holenbroe- ders zoals de ransuil, holenduif, kauw, torenvalk maar ook kool mees en ringmus. De holle bomen bieden ook aan diverse kleine zoogdieren een nestplaats of schuilhol zoals allerlei muizen, herme lijnen, wezels en bunzingen. Voor nóg een categorie dieren, name lijk vleermuizen zijn de holtes interessant. Deze nachtelijk actieve dieren houden zich hier graag overdag schuil. Ook diverse insek- ten profiteren van de vroege bloei van wilgen, als er nog weinig an dere planten in bloei staan. Niet alleen wilgen worden, geknot. An dere knotbomen zijn populieren, essen, eiken haagbeuken, eipen, elzen en linden. Het knotten van bomen stamt uit vroegere tijden; knotbomen zijn veelzijdige houtleveranciers. De dunne twijgen van de wilg zijn zeer taai en daardoor voor vele doeleinden te ge bruiken. Daarover volgende keer meer! SCHELDEBODE '.J.jmuj u r wt *- t mmm. Kinderen uit kansarme gezinnen krijgen vaak niet de kans om op vakantie te gaan. Stichting Europa Kin derhulp brengt daar verandering in. Organisaties zoals Het Leger des Heils, RIAGG en scholen maken een keuze uit de vele kinderen en zij mogen, met toestem ming van de ouders, 's zomers enkele weken doorbren gen bij een gastgezin. Uit onderzoek is gebleken dat kinderen die regelmatig in gastgezinnen geplaatst zijn betere schoolresultaten krij gen en bewuster voor een be paalde toekomst kiezen. Europa Kinderhulp zoekt voor zoveel mogelijk kinderen een gastgezin. Een keer in het jaar even drie weken er 'uit' zijn en leuk spelen op het strand of in het bos is voor deze kinderen al een hele belevenis. Maar ook gewoon thuis blijven en boodschappen doen of lekker spelen in de buurt is iets wat deze kinderen niet kennen. Kinderen tussen de zes en twaalf jaar uit Frankrijk, Duitsland, Engeland maar ge woon uit Nederland weten vaak niet wat het woord va kantie inhoudt. Zij wonen in krottenwijken zonder speelruimte en uit ge zinnen waarvan de ouders er door armoede aan onderdoor dreigen te gaan. De Stichting Europa Kinder hulp is hard op zoek naar gast gezinnen. Wilt u overwegen of er in de 'resterende' vakantieperio de nog plaats is voor tijdelijke gezinsuitbreiding? Godsdienst, ras of politieke voorkeur van uw gezin speelt geen rol. Tijdens de vakantieperiode kunt u dag en nacht terugvallen op medewer kers van Europa Kinderhulp. Maar het spreekt voor zich dat u u kunt redden in de taal van het gastkind. De periodes waarvoor nog gast ouders gezocht worden zijn als volgt: 5 juli t/m 26 juli voor kin deren uit Noord-Frankrijk; 22 juli t/m 12 augustus voor kinderen uit grote steden in i Na een leuke vakantie weer stralend naar huis. Frankrijk; 27 juli t/m 14 augus tus voor kinderen uit Limburg (Nederland); 27 juli t/m 17 au gustus voor kinderen uit Lon den (Engeland); 27 juli t/m 15 augustus voor kinderen uit Hannover (Duitsland). Voor vrijblijvende informatie kunt u contact opnemen met Stichting Europa Kinderhulp, telefoon 0541-521810 of met regionaal medewerker Marian Snijder, telefoon 0118- 616839. Skaten tot je er bij neervalt Skaters in actie VLISSINGEN - Skaten is 'in'. Op het eerste gezicht lijkt het allemaal zo gemakkelijk. Maar de meesten le ren het pas echt met vallen en opstaan. In deze tijd van het jaar pakken veel mensen hun skeelers uit de kast om met het mooie weer even een eindje door de omge ving te rijden. Vroeger ging men rolschaatsen, maar te genwoordig hoor je er pas 'bij' als je echte skates hebt. En die zijn er in allerlei soorten en maten. gen en zo langzaamaan tot stil stand te komen. Een van de belangrijkste aspec ten van het skaten is een goede li chaamshouding. Zorg ervoor dat je niet teveel achterover leunt en met alle wieltjes over de grond glijdt. Daarbij moet je je knieën altijd een beetje gebogen houden. De termen skaten en skeeleren worden vaak door elkaar ge haald. Het grootste verschil is echter één wieltje. Skeelers worden voornamelijk gebruikt voor de lange afstanden, omdat ze door de 5 wielen minder wendbaar zijn. De skates, met 4 wielen onder elke schoen, zijn populair bij de jongeren en wor den meer gebruikt om te stunten, maar natuurlijk kun je ook ska tes gebruiken om langere afstan den af te leggen. Deze in-line skates worden ook gebruikt voor het fitness-skaten. En er zijn zelfs, speciaal voor de hockeyers, skates ontworpen voor het spelen van street-hoc key. Het skeeleren vindt niet, zoals sommigen denken, zijn oor sprong in Nederland. Hier is de sport pas populair geworden toen (Elfstedentocht-)schaatsers 's zo mers wilden oefenen. Destijds werd deze sport gezien door Francesca de Coninck Skaten leer je met vallen en op staan. Men zegt weieens: "Je moet het doen tot je er bij neer valt". Bij het skaten moet je dat niet te letterlijk opvatten. "Eerst was ik al blij als ik zonder vallen het eind van de straat haalde, maar nu doe ik gerust een rondje van 20 kilometer" vertelt een fa natiek skater uit Vlissingen. Als je gaat skaten is het belang rijk dat je eerst dichtbij huis oe fent, zodat je op alles voorbereid bent en weet wat je kunt ver wachten. Remmen is een van de dingen die je moet oefenen. Sommige skates beschikken over een hielstopper, waardoor het remmen eenvoudig en snel gaat. Heb je die niet, dan moet je remmen door je voeten van buiten naar binnen te bewe- als zomertraining voor het schaatsen, vele bekende schaat sers vlogen over het asfalt. Zo ontstond het idee om wedstrijden te houden. Inmiddels is het 'skate on wheels' uitgegroeid tot een populaire sport. Ook in andere landen zoals Amerika, Australië en Afrika is het skeeleren echt ingeburgerd. Er worden nu zelfs wereldkam pioenschappen gehouden. Het huidige wereldrecord staat op 24,41 seconden op de 300 meter en 1 uur 4,27 minuten op de ma rathon over 42 kilometer (1997). Skaten doe je op eigen risico. Het is belangrijk dat je daarbij de juiste bescherming draagt. Pols beschermers beschermen je pol sen omdat je, als je valt, automa tisch je armen gebruikt om jezelf op te vangen. Knie- en elleboogbeschermers geven je (zeker in het begin) een veilig gevoel en beschermen je te gen schaafwonden en kapotte kleren. Het dragen van een helm is aan te raden bij de agressievere vorm van skaten, het zogenaamde rampskating. Hierbij worden de ingewikkeldste stunts uitge haald. Bijvoorbeeld 'grinden' van een trapleuning, springen en draaien op de half-pipe of ge woon op straat. Het is leuk om naar te kijken, maar het zelf doen is vaak te moeilijk. Goed onderhoud is belangrijk als je lang plezier wilt hebben van je skates. Belangrijk is dat je niet gaat skaten als het net geregend heeft. Door de natte weg worden name lijk de lagers, in de wielen, nat en kunnen ze gaan roesten. Boven Foto: Piet Davidse dien is een nat wegdek erg glib berig waardoor je sneller kunt vallen. Ook moet je uitkijken dat er geen zand tussen de wieltjes komt. Dit is te voorkomen door regelmatig met een doekje het vuil te verwij deren. Controleer regelmatig of de schroeven niet zijn losgetrild, als dit het geval is dan moet je ze 'aandraaien' met de speciale sleutels die bij de skates horen. Voor skaters gelden dezelfde ver keersregels als voetgangers. Offi cieel mag je als skater niet op de openbare weg. Je mag natuurlijk wel skaten op speciale speel plaatsen, waar vaak ook de 'ramps' te vinden zijn. Ideaal om te skaten is een geas falteerde weg, zoals bijvoorbeeld een fietspad. Deze vind je op het Jaagpad, langs het Kanaal door Walcheren tussen Vlissingen en Middelburg. Op het fietspad van Middelburg richting Amemuiden en het fiets pad langs de Veerseweg kom je ook vaak skaters tegen. In Vliss ingen is de Boulevard een erg ge liefde skate-plek, al moet je daar altijd uitkijken voor de vele voet gangers. De politie is niet altijd even blij met skaters in de binnenstad en sommige winkelketens zijn ver boden gebied. Het is daarom raadzaam om bij politie of gemeente even na te gaan waar wel en niet geskate mag worden. Nieuwelingen doen er goed aan om zich vooraf goed te laten informeren over de vele mogelijkheden. Het is namelijk veel beter om meteen met degelijk materiaal te beginnen. Bij sport- en speciaal zaken kan men er alles over ver tellen. MIDDELBURG - Wie in Zee land illegaal kampeert, zijn cam per middenin een woonwijk neerzet om er te overnachten en de troep voor anderen achterlaat krijgt een bekeuring. Honderd tachtig gulden om precies te zijn en de afgelopen jaren konden op jaarbasis enige honderden toe risten uit voornamelijk Duits land, België, Frankrijk, Enge land en Zweden "s nachts de por temonnee trekken. Iedereen kon het ook weten, want de afgelopen jaren besteed den de media er ruimschoots aandacht aan en op talloze plaatsen is ook aangegeven dat illegaal of wildkamperen niet is toegestaan. "Klantonvriendelijk en vooral ongastvrij", was de klacht van de recreatiesector. Die 180 gulden kunnen de men sen beter besteden". En dus gaat Zeeland het dit jaar eens anders doen. Niet direct bekeuren maar waarschuwen en wie dan niet luistert: bekeuren. Om te begin nen worden zoveel mogelijk toe risten die 'fout staan' door het Piketteam (een samenwerkings verband van de Zeeuwse ge meenten, het bureau voor Toe risme Zeeland, het Openbaar Ministerie, het consulaat van Duitsland en Staatsbosbeheer) op voorhand gewaarschuwd. De zaterdag voor Pinksteren, tradi tioneel de drukste dag in Zee land, worden bij de invalswegen folders in vier talen uitgereikt waarop staat wat op kampeerge- bied wel en niet mag. Met deze preventieve actie wil het Piket team het imago van Zeeland op vijzelen en hoopt tevens dat door het preventieve optreden het il legaal kamperen zal afnemen. Gerichte acties op zoek naar ille gale kampeerders blijven overi gens onverminderd doorgaan. Een dergelijke actie voor de tal loze toeristen die 's nachts na discobezoek langs de openbare weg of tegen de kerk urineren ook eerst worden gewaarschuwd dat het niet mag en pas daarna een gepeperde bekeuring voor krijgen is mogelijk iets voor de toekomst. WALCHEREN - Windmolen de Hoop en Pieter Bliek Meester bakkers brengen een nieuw am bachtelijk, natuurlijk broodje op de markt. Het specifieke hiervan is dat het een heerlijke volkoren-land- broodje is, het heeft een regio naal, ambachtelijk karakter en de samenwerking tussen boer, windmolen en bakker komen erin tot uiting. Molen de Hoop is zo'n typisch Zeeuwse korenmolen die weer volop in gebruik is. Pieter Bliek is met de producten van deze molen gaan proefbak- ken, het resultaat: een ver bluffend lekker, gezond, am bachtelijk en milieuvriendelijk gebakken brood. Het is dagelijks te koop in de winkels van Bliek (Veere, Arne- muiden en Middelburg) en in de molen. Heeft u het bankbiljet van honderd gulden ooit goed bekeken? Volgens de datum viert het betaalmiddel dit jaar op 28 juli zijn verjaardag. Aan de ene zijde staat een watersnip afgebeeld en aan de andere zijde een poelsnip die beiden zo uit onze rubriek Groenka- lender weggevlogen kunnen zijn. Wanneer je het bil jet tegen het licht houdt zie je in het watermerk de watermerksnip. Vanwege al die vogels wordt het bil jet in de wandeling en in het betalingsverkeer simpel 'snip genoemd. Sinds kort is er sprake van een nieu we snip, de Zalmsnip, genoemd naar onze demissio naire minister van financiën. Omdat wij met z'n allen te veel belasting hebben betaald krijgen we van hem allemaal, nou ja, bijna allemaal, honderd gulden te rug. Nu is bepaald dat die teruggave geschiedt via de onroerende zaak belasting en dat zou inhouden dat bepaalde groepen buiten de boot dreigen te vallen. Bewoners van verzorgings- en bejaardenhuizen met name, die niet het volle pond aan onroerende zaak belasting hoeven te betalen. Mensen die hun hele le ven aan de sociale verzorgingsstaat betaald hebben en nu maandelijks een zakcentje van tegen de drie honderd gulden krijgen. Als je het al niet zo breed hebt dat je niet volledig aan die belasting kunt vol doen, dan is een extraatje van honderd gulden toch welkomMaar daar moeten de hoge heren van dit land met zijn goed lopende economie nog eens ern stig over na denken. Mijn opa had lang geleden al ge lijk toen er belasting betaald moest worden: "Een kleine jongen kan honderd gulden wegbrengen, maar het is een grote vent die een gulden terug haalt. Cameleon.

Scheldebode | 1998 | | pagina 1