Restauratie Joodse begraafplaats voltooid Een huis inrichten kan nog steeds voor duizend gulden Haal de wereld in huis Expositie Litouwse kunstenares KRINGLOOPWINKEL 'DE CIRKEL' AL VEERTIEN JAAR EEN GROOT SUCCES En de winnaar isGer Zijnen M/V woensdag 27 mei 1998 Domburgsche Golfbaan verlengd WALCHEREN VLISSINGEN MIDDELBURG Grafstenen Grondplaat Fotoserie Afvalverwerking Culturen Uitdaging De uit 1914 daterende Domburgsche golfbaan is na een ingrij pende verbouwing vorige week donderdag weer in gebruik ge nomen. Het golfterrein is verlengd en verbeterd, maar heeft haar specifieke eigen karakter in de Domburgse duinen be houden. Het is een volwaardige wedtrijdbaan. Bovendien is het de enige baan in Nederland die zich 'golflinks' mag noe men. Met die term wordt bedoeld het duingebied dat de zee met het lage land verbindt. Op de openingsdag werd een wed strijd met professionals en amateurs georganiseerd. De uitsla gen waren bij de professionals 1. Stuart Mathie met 70 slagen; 2, 3 en 4 ex aequo Robert Wootton, Michiel Janbroers en Brian Gee met 72 slagen en 5. Martin Morbey met 74 slagen. De amateurteams eindigden als volgt: 1. Team Total 2. Team Ci- nevideo, 3. Team Janse de Jonge, Matthijssen, Bax 4 Team Domburgsche Golf Club 5. Team Partner Pblic Relations GOES - In het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes exposeert tot 11 juli de Litouwse kunstenares Emilija Gaspa- riünaité-Talockiene olieverven en aquarellen. Emilija woont en werkt in Panavezys, de zusterstad van Goes in Litouwen. Zij werd in 1946 in Paistris. een dorpje in de regio Panaveezys geboren. In 1967 behaalde zij het diploma schilderkunst aan de Kunstacademie in Vilnius. Haar werk omvat verschillende stij len: schilderen, grafiek, aquarel, pasteltekening en muurschil deringen. Haar werk was op meer dan honderd tentoonstellin gen te zien, voornamelijk in Oost-Europa. De expositie in Goes is de eerste in West-Europa. De openingstijden van het museum zijn dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur. OOSTKAPELLE - In en om basisschool De Knotwilg aan de Torenstraat wordt op zaterdag 30 mei een rommelmarkt gehou den. Bezoekers kunnen bovendien aan de slag op de 'crea- markt', terwijl kinderen zich kunnen vermaken met spelletjes. Er zijn ook tuinplantjes te koop. De markt is open van 10.00 tot 16.00 uur. OOST-SOUBURG - Zaterdag 30 mei wordt er in buurthuis 'de Schuur' weer een gezellige dansavond gehouden. Vanaf 20.30 uur speelt 'Roulette' goede dansmuziek. De entree bedraagt 5,- en 7,50 voor de leden. PINKSTERSAMENZANG - De Karolingische Burg in Oost- Souburg is de plaats van samenkomst voor een oecumenische pinkster-zangsamenkomst op zondag 31 mei. Het is in de open lucht, dus het is handig om een stoeltje en eventueel regenkle ding mee te nemen, want bij slecht weer gaat de samenzang ge woon door. SOUBURGLEZING - Oudheidkamer Aldegonde presenteert op woensdag 3 juni de 3e Souburglezing, die gegeven wordt door dr. L. Gorter-van Royen. De lezing is getiteld Bourgondiërs in De 'Nederlanden'. De avond wordt gehouden in Het Bolwerk aan de Lindeijerlaan 8 in Vlissingen en begint om 20.00 uur. KIJKAVOND - Op 25 mei is er een kijkavond van op Walcheren gevonden (brom)fietsen op het politiebureau aan de Molen straat. Heeft u aangifte gedaan van vermissing van uw rijwiel, dan kunt u vanaf 19.00 uur een kijkje komen nemen. BLUE SPIRIT - Het Vlissingse twirlteam 'The Flushing Girls' en het 'Blue Spirit Drum Bugle Corps' zijn op zaterdag 30 mei voor het eerst samen te zien tijdens de Zeeuwse regionale voor ronde van de Nederlandse drumcorps kampioenschappen. Aan vang 19.30 uur, op het sportpark Irislaan. KOFFIEMORGEN - Donderdag 28 mei wordt in de zaal naast de Kasteelstraatkerk (Kasteelstraat 111-113) de maandelijkse koffiemorgen gehouden. U kunt hier terecht tussen 9.45 en 11.30 uur. HORECA TOERNOOI - Zondag 31 mei van 9.00 tot 18.00 uur wordt op Sportpark Baskenburg aan het Baskenburgplein (bij het clubhuis van de voetbalvereniging Zeeland Sport) het Zeeuws horeca toernooi gehouden. Ter afsluiting is er een op treden van een live-band. BLOEMSCHIKKEN - Donderdag 28 mei om 10.00 uur kunt u voor ƒ2,- deelnemen aan een cursus bloemschikken. Dit is een van de vele activiteiten van het In- en Uitloophuis Vlissingen, Vincent van Gogh- laan 241a. ARTEMEETING - Bij de stichting Artemis aan de Koudekerk- seweg in Middelburg wordt op vrijdag 29 een bijeenkomst ge houden over praktische filosofie aan de hand van uitspraken van hedendaagse filosofen. Aanvang 15.30 uur. ROMMELMARKT - Op zaterdag 6 juni houdt de Zeeuwse Stichting Welzijn Doven een rommelmarkt. Van 9.00 tot 16.00 uur Achter het Hofplein (naast de Hofpleinkerk). De opbrengst is voor het nieuwe clubhuis. KOERSBAL - Woensdag 3 juni, om 14.00 uur houdt de Stich ting Welzijn Ouderen Middelburg, in samenwerking met de wijkvereniging St. Laurens, een kennismakingsmiddag met Koersbal voor 55-plussers. In het Wijkcentrum van Cittershoff kunt u zien hoe het koersbalspel moet en u kunt ook zelf deel nemen aan het spel. LEZING - Op donderdag 28 mei houdt Jan Wagemakers, pro cesmanager van het PMVO (Proces Management Voortgezet Onderwijs) een lezing in de overblijfruimte van de Nehalennia Scholengemeenschap. De lezing heet als titel: 'De onderwijs kundige veranderingen in het Voortgezet Onderwijs toegespitst op de Tweede Fase' en wordt georganiseerd door de Vereniging voor Openbaar FIETSPUZZELTOCHT - Maandag 1 juni (2e Pinksterdag) houdt Onderwijs Middelburg. MAC Scheldegouwen een fietspuzzeltocht. Inschrijven kan van 13.00 tot 14.00 uur op het Damplein, bij de Graanbeurs. Via een eenvoudige routebeschrijving en opdrachten onderweg wordt u om uiterlijk 16.30 uur bij de finish verwacht. De route is onge veer 21 kilometer lang. PINKSTERAPPEL - Maandag 1 juni om 10.00 uur wordt er in de Nieuwe Kerk in Middelburg een Pinksterappèl gehouden. Organisatie is in handen van de commissie Zingen en de Evan gelisatiecommissie van de Chr. Ger. Kerk. THAI-BOX GALA - Zaterdag 30 mei van 18.00 tot ongeveer 24.00 uur wordt in het Sportcomplex Voorboch een Thai-box gala gehouden. Nieuwelingen en C-partijen uit heel Nederland zijn uitgenodigd en daarbij is ook Middelburg goed vertegen woordigd. Kaarten kosten ƒ17,50. MIDDELBURG - De Israëlische Ambassadeur, de heer Y. Gal, en de burgemeester van Middel burg, Mr. L.H.B. Spahr van der Hoek, onthullen woensdag 27 mei om 11.15 uur de bronzen toegangsdeuren van de geres taureerde Portugees-Israëlische begraafplaats aan de Jodengang te Middelburg. De begraafplaats is de enige herinnering aan de Portugese Joden die zich, nadat zij in 1585 door de Spaanse inquisitie uit Antwerpen waren verdreven, al voor 1600 in Middelburg hadden gevestigd. In de 17de eeuw le verden zij een belangrijke bij drage aan de ontwikkeling van Middelburg, toen één van de belangrijkste handelscentra van de Nederlanden. Hoewel zij geen toestemming kregen een synagoge te bouwen mocht in 1655 wel een begraaf plaats worden gesticht. De be graafplaats is van 1655 tot 1721 in gebruik geweest. Deze be graafplaats is één van de oud ste van ons land en heeft een be langrijke cultuurhistorische waarde. Kenmerkend voor de zojuist gerestaureerde begraaf plaats zijn de liggende grafste nen met Spaanse en Portugese opschriften. Een aantal stenen is voorzien van fraaie ornamen ten. De inundatie van Walche ren in 1944 heeft de stenen be schadigd en mede tengevolge daarvan verkeerden de eeuwen oude grafstenen in erbarmelijke staat. De begraafplaats is door de Ge meente Middelburg, met behulp van de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg, geheel gerestau reerd. Alle stenen zijn gerepa reerd en voorzien van een beton nen grondplaat om nieuwe be schadigingen te voorkomen. Voor een afsluitend hekwerk en twee bronzen toegangsdeuren is geld ingezameld waardoor het mogelijk werd de beeldend kun stenaar Appie Drielsma, uit Maastricht, de opdracht te ge ven deze deuren te vervaardi gen. De grootste bijdrage kwam van de Mondriaan Stichting. Andere belangrijke bijdragen werden gegeven door de Stich ting VSB Fonds, de Stichting K.F. Hein Fonds, de Stichting Bouwcultuurfonds Zuid Neder land en de Janivo Stichting. Na afloop van de onthulling volgt een ontvangst in de syna goge. Deze synagoge werd ge bouwd in 1705 en in 1944 ver woest. In 1994 werd de synago ge weer gerestaureerd en in ge bruik genomen. Ook deze syna goge bevat enkele fraaie bron zen deuren van dezelfde kunste naar. De synagoge wordt nu weer gebruikt voor Joodse ere diensten terwijl er ook culturele activiteiten plaats vinden die betrekking hebben op de Joodse traditie. Vanaf 27 mei is in de synagoge een kleine expositie te zien van foto's van de diverse Joodse begraafplaatsen in Zee land. Deze fotoserie werd ge maakt door de Haagse fotograaf Van Dijk. Appie Drielsma uit Maast richt ontwierp de bronzen toe gangsdeuren van de Portugees- Israelische begraafplaats. FOTO PIET DAVIDSE OOST-SOUBURG - De duvel en z'n oude moer kun je er vinden, in Kringloopwinkel 'De Cirkel' aan de J.I. Sandersestraat 2 in Oost-Souburg. Laat deze eerste zin u echter niet misleiden; een rotzooi is het er beslist niet. 'De Cirkel' is een zogenaamd baanlozenproject en drie mannen, Peter Baak, Wim Louwerse en Erik Rijk hals zorgen er voor dat deze grote winkel van Sinkel voortdurend wordt opgeruimd en dat de spullen wor den gerepareerd, aan huis worden opgehaald en wor den bezorgd. De boel afstoffen, nee dat is niet mogelijk. "We doen alles wat nodig is om het spul draaiende te houden", zegt de woordvoerder van de drie, Wim Lou werse. Peter Baak, Erik Rijkhals en Wim Louwerse (vlnr) van Kringloopwinkel 'De Cirkel' aan de J.L. Sanderselaan in Oost-Souburg. parkeerplaats kan vinden voor zijn te grote auto. Uit alle la gen van de bevolking hebben we klanten. Voor die mensen die uit de onderste laag komen, en geloof me dat zijn er nog be hoorlijk veel, voor hen moet het mogelijk zijn dat ze zich bij ons voor 1200 gulden compleet in de spullen zetten. Het is en blijft ons streven dat we een huis inrichten voor 1000 tot 1200 gulden." Via de gemeen te, diaconie, vluchtelingen werk en het Inloophuis Vlissin gen komen adressen bij de kringloopwinkel binnen. Alles wat de klant niet mee kan ne men wordt thuisbezorgd. De bezorgkosten zijn laag: 5 gul den voor Oost-Souburg en 10 gulden voor Vlissingen en Mid delburg. Als tegemoetkoming in de buskosten. De kringloopwinkel beschikt namelijk over een eigen bus. 'Wereldwijd bekend' staat' daar met grote letters op. Wim Louwerse lacht en legt uit. "Ja, vlak ons niet uit, we zijn een exportbedrijf hoor." Dan ver telt hij dat Russen, Afrikanen, Egyptenaren, maar vooral veel Cubanen, die met hun schip in de haven van Vlissingen liggen bij de kringloopwinkel kopen. "Wij bezorgen aan boord. Bus sen vol. Vooral de Cubanen hebben heel weinig geld. De familie Heemskerk kreeg on lang nog een telefoontje uit Havanna van iemand die iets vernomen had over onze han del. Dit is je ware mond-op- mond-reclame en daar moet dit project het ook van hebben. Te meer daar naam- en/of rich tingbordjes ontbreken." Het grootste probleem van de kringloopwinkel is de afval verwerking. Louwerse: "Wij halen vaak bij de mensen spul len op die eigenlijk de gemeen te op moet halen. Dat is op zich geen bezwaar, maar er zou door de gemeente Vlissingen een betere regeling met ons moeten worden getroffen. Wij vinden dat we best een tege moetkoming mogen krijgen. Nu betalen we voor elke 1000 kg die we naar de stortplaats brengen 220 gulden. Voor ons is dat een te groot bedrag." Een paar verwijsbordjes aan de lantaarnpalen en een tege moetkoming in de stortkosten, is dat niet mogelijk? Bij na vraag blijkt dat de contacten tussen gemeente en kringloop winkel de laatste jaren zeer minimaal waren. Als dat ver andert kunnen de problemen wellicht worden aangekaart. Jaren was 'De Cirkel' de enige in zijn soort. In Vlissingen is nu ook Eenmaal Andermaal van Stichting Arduin gekomen. Louwerse: "Dat is absoluut geen concurrentie, we vullen elkaar aan en de samenwer king is prettig." Elkaar in de weg zitten is er niet bij. Mensen gooien daar voor nog altijd té veel weg. De wegwerpmaatschappij bestaat nog volop en geeft steeds meer problemen. Ook voor 'De Cir kel'. De toch heel grote schuur aan de Sandersestraat is een keer vol. Dan moet er worden geruimd. Bedden, matrassen gaan als broodjes over de goed kope toonbank, goede koelkas ten staan ook niet lang. Maar neem nu vodden, daar weet men niet af te komen. "Vroe ger", zegt Jenny Heemskerk, "had je voddenboeren. Die zijn verdwenen. We kunnen nu niet anders doen dan vodden naar de vuilverbranding brengen. Dat doet me eigenlijk zeer. Daar kan toch weer papier van gemaakt worden denk ik dan." Wim Louwerse heeft in al die jaren dat hij zich inzet voor de kringloopwinkel aardig wat zicht op de mensen gekregen. "Je ziet de trends aan wat ze afdanken. Komen er hier la dingen rose vaasjes binnen, dan weten we dat rose uit is en we weten dan al dat over pak weg twee jaar de gele vaasjes komen. Die zijn dan weer uit de mode." Alles wat in een gemiddeld huishouden aanwezig is vind je in de kringloopwinkel. "En nog altijd zit er tussen de aan voer van spullen iets waarvan niemand hier weet wat het is en waar het voor dient", zegt Wim Louwerse. Misschien is Zij maakt kennis met de Neder landse taal en cultuur en die van Noord-Brabant Zeeland in het bijzonder. Voor Kristy en de andere deel nemers zoekt AFS Interculture le programma's, de oudste uit wisselingsorganisatie in Neder land, gastvrije gezinnen die hart en huis willen openstellen voor een scholier uit Amerika en daarmee de wereld in huis ha len. Dit zomerprogramma wordt ge organiseerd door AFS Intercul turele programma's. AFS is een internationale uitwisselingsor ganisatie die zich zonder winst oogmerk inzet voor de bevorde ring van het begrip tussen ver schillende culturen. De organi satie is actief in bijna 60 landen en is vertegenwoordigd in alle werelddelen. AFS Nederland bestaat sinds 1947 en heeft in de loop der tijd een gevarieerd pakket aan uit wisselingsmogelijkheden opge bouwd, waarvan het zomerpro gramma er één is. Kristy is een dat wel de duvel en z'n oude moer. Wie een kijkje wil ne men, liever nog wie wil kijken en iets wil kopen is van harte welkom. Misschien bent u net op zoek naar dat ene rose vaas je. Het telefoonnummer is 0118 472335. De winkel is open van maandag tot en met vrijdag 's middags van half twee tot vijf uur. vastbesloten en sociaal meisje. Haar hobby's zijn lezen, veel van de wereld zien en haar bij baantje in het restaurant. AFS zoekt een familie in Noord-Bra bant, Zeeland en omgeving die aankomende zomer huis en hart wil openstellen voor dit actieve meisje. Met Kristy in huis krijgt de kijk op Nederland, gezien door de ogen van een Ameri kaanse tiener, gegarandeerd een verrassende wending. Boven dien is het 'in huis halen van de wereld' voor alle betrokkenen bij uitstek een manier om een andere cultuur te leren waarde ren. Bent u enthousiast geworden en lijkt zo'n tijdelijke, internatio nale gezinsuitbreiding u een uit daging? Bel dan voor meer informatie naar het AFS-kantoor in Am sterdam, tel: 020-6269481 (tij dens kantooruren), 's Avonds kunt u bellen naar de AFS-con- tactpersoon Marja Franc, tel: 073-6560121. U krijgt de bro chure dan zo snel mogelijk thuis gestuurd. ZEELAND - De 16-jarige Kristy Sorenson uit de Ver enigde Staten komt in het kader van een AFS-uitwis- selingsprogramma in juni naar Noord-Brabant Zee land toe. Samen met nog 15 andere jongeren uit de USA, zal Kristy 6 weken in Nederland verblijven. door Tannie van Eek En dat het ze lukt blijkt wel uit het feit dat de kringloopwin kel, gevestigd in een schuur achter de woning van de fami lie Heemskerk, inmiddels al weer veertien jaar bestaat. Het baanlozenproject is er al lan ger. Vrijwilligerswerk is het. Louwerse, Rijkhals en Baak kunnen om wat voor reden dan ook niet werken en met behoud van hun uitkering runnen ze de kringloopwinkel. "Je blijft zo in de maatschappij en onder de mensen. We hebben een doel en maken ons nuttig. En we zijn van de straat af vindt Lou werse. "Mensen benaderen ons en wij halen hun oude spullen op. Hebben we tijd en ruimte dan knappen we ook van alles en nog wat op. We hebben hier ook een werkplaats. En oprui men, steeds weer opruimen, dat kost enorm veel tijd. En, weet je, dat vinden de mensen niet eens leuk. Dan lijkt het te veel op een echte winkel. Hier bij ons moeten ze kunnen rom melen." 'De Cirkel' heeft gelukkig niet alleen toevoer van spullen, er blijkt ook een afzetgebied te zijn. Wie zijn de klanten Lou werse zegt het mooi: "De een komt hier lopend naar toe om dat hij nog geen fiets kan beta len, en de ander omdat hij geen VLISSINGEN - De finale van de talentenjacht die de afgelopen zes weken bij Hotel Piccard zijn voorrondes beleefde, was spannend tot het laatste moment. Het was voor de jury niet eenvoudig om een keuze te maken uit al die talenten. De finalisten waren de jeugdige R&B-zangeres Eva Howard, de rockband Fire Bird, de zanger John River, jazzband Confusion en de zanger Ger Zijnen. "Het was voor de jury niet eenvoudig" vertelt ju rylid Rob van Raalten, "omdat de genres allemaal verschillend wa ren, maar we hebben ieder genre naar zijn waarde geschat en gelet op zaken als techniek en presentatie." De uiteindelijke winnaar werd Ger Zijnen, die alle harten stal met zijn prachtige stem, die herinneringen opriep aan de onlangs overleden Frank Sinatra. FOTO PIET DAVIDSE r

Scheldebode | 1998 | | pagina 15