11 11 GROEN LEER CROENKALENDER 'I JBsgfei'VV Electrolux uu O SCHELDEBODE Orchideeën in 2-liter pot van 9.40 voor LU INI Pesten DINSDAG 19 MEI 1998 M/V Familieportret babyportret Huwelijk Gewijzigde afsluittijden i.v.m. pinksteren ^ELBÜ^ Toilet voor parkeerterreinen Tevredenheidsonderzoek politie E 1 L K E W E E K HUIS AA N HUIS 0 P V L C H E R E N De internationale Delta Profronde krijgt zaterdag 23 mei een grote en kwalitatief behoorlijke bezetting. Komende zaterdag zijn op het Abdijplein van Middelburg tal van oldtimers te zien. Diana Smid neemt 23 mei deel aan het internationale jiu-jitsu toernooi in Denemarken. clsl x V Toegang WILLEMSEN EN KLAPWIJK HEBBEN EEN EN DEZELFDE GROTE LIEFDE Schroothoop Melk Gesmeerd ELEKTRISCHE KOELBOX Beste service, laagste prijs! IJzeren man Ereplaats O l^lÜTid&rpQjtrst FOTOSTUDIO THE.0 VfcM OEI GENÜGTEN Vrijlandstraat 75 - W.C. Dauwendaele Middelburg-0118-640317 Uitgave woensdag 3 juni: Advertenties dienen uiterlijk vrijdag 29 mei om 9.00 uur in ons bezit te zijn; redactiecopij uiterlijk op vrijdag 29 mei om 12.00 uur. Wij wensen u prettige pinksterdagi Waterschap Zeeuwse Eilanden en de gemeente Veere hebben besloten op een aantal parkeerterreinen aan de Walcherse kust tolletcabines te plaatsen. Achtergrond van deze actie is het verbeteren van de kwaliteit voor de gebruikers van de parkeerterreinen. Het gaat om de wa terschapsterreinen aan de Galgeweg en Strandweg in Koude- kerke, Valkenisseweg in Biggekerke, Randduinweg en Duinweg in Oostkopelle en Oranjezon en Fort den Haakweg in Vrouwen polder, De gemeentelijke terreinen liggen aan de J. Tooropstraat in Domburg en de Verlengde Dishoekseweg in Koudekerke. In eerste instantie gaat het om een proef, die de hele zomer duurt. Is er sprake van een succes, dan wordt overwogen deze voorzie ning elk jaar aan te bieden. De toiletten (met waterspoeling) blijven tot 1 oktober staan. De toiletcabines zijn voorzien van informatie- en reclamepanelen. Het gebruik is gratis. WALCHEREN - Om de dienstverlening naar de burgers te kun nen verbeteren heeft de politie Walcheren onlangs een schrifte lijke enquete gehouden onder de inwoners van Walcheren die in 1997 aangifte hebben gedaan van woninginbraak. Het doel van de enquête was om te kijken of de aangevers tevreden zijn met de afhandeling. Vorig jaar werd er van ongeveer 800 woningin braken aangifte gedaan. Een representatief deel daarvan kreeg een invulformulier thuis. Meer dan de helft hiervan werd terug gestuurd. Het meest opvallende van de antwoorden is dat slachtoffers van woninginbraken meer willen horen over het verloop van hun zaak. Een op de vijf gedupeerden weet, via jus titie, dat hun zaak is opgelost. Verder blijkt dat bij slechts de helft van de aangiften door de politie een preventie-advies is verstrekt. Nagenoeg iedereen is tevreden over de wijze waarop de aangifte is opgenomen. Openingctiiden: 'maandag t/if> vrtfeteg 9,30-12.00 13.00-18.00 uur zaterdag 8.30-16.00 uur U 4 §®®ïtei SHtSWs een natuurlijke zaak Wilgenhoekweg I3a 4353 EA Serooskerke Telefoon: 0118-592820 ISTICHTING HET ZEEU W SE LANDSCHAP In Zeeland komen onge veer vijftien verschillende soorten orchideeën voor, die rond deze tijd beginnen te bloeien. De vroegst bloeiende is de Harlekijn, die de Zeeuwse benaming 'Koekoeksblomme' heeft. Vroeger kwamen Harle kijnorchissen zeer alge meen voor, tegenwoordig zijn ze bijna uitgestorven. Oorzaken hiervoor zijn be mesting en ontwatering. Orchideeën zijn zeer ge voelig voor veranderingen in het milieu. Dit komt doordat zij in symbiose le ven met een ondergrondse schimmel, die erg gevoelig is voor veranderingen in het milieu. Deze gevoelig heid maakt orchideeën bij uitstek geschikt als graad meter voor resultaten van natuurbeheer. Want net zo goed als ze bij veranderingen verdwijnen, kunnen zij ook bij verande ringen verschijnen. Dat gebeurt dan ook zodra het milieu ge schikt is. En je kunt er vanuit gaan dat ze bij een geschikte groeiplaats ook verschijnen, want één orchidee produceert tot maximaal ongeveer 850.000 zaden, die zo licht zijn dat ze tot op 2 kilometer in de lucht gevonden worden. Orchideeën groeien vaak in laaggelegen, vochtige gebieden waar gemaaid wordt,-Zexmrdwijnen echter zodra er kunstmest wordt gestrooid. Door het bemesten krijgt gras maximale kans om te groeien en daardoor worden andere soorten zoals orchi deeën verdrongen. Maar als de bemesting stopgezet wordt kan de situatie zich vaak vrij snel herstellen. En als een bepaalde orchidee zich eenmaal weer gevestigd heeft dan is het een kwestie van tijd voordat de wei er weer helemaal bont van ziet. Natuurlijk gaat het dan niet om de orchideeën alleen. Als het goed is profiteren andere organismen mee: vlinders en andere insekten, vogels, allerlei kruiden; kortom de bonte wei in opti ma forma. SCHELDEBODE i i\ 1 Wereldkampioen bij Dutch Open VLISSINGEN - De wereldkampioen zijspan 1997 Ser- gis/Rasmanis uit Letland heeft al toegezegd mee te doen aan de KNMV Dutch Open Motocross voor Zij spannen. Op donderdag 21 mei, hemelvaartsdag, wor den op het Sloehavencircuit aan de Engelandweg de Nederlandse Kampioenschappen voor zijspannen en viertakten gereden. - m-, •»- In voorbereiding op de Zeeuwse zijspanprimeur is het Sloeha vencircuit drastisch onder han den genomen. De baan werd verbreed tot 8 meter en is speci fiek voor de zijspanklasse aan gepast. Met een lengte van onge veer 1700 meter is het zeer over zichtelijk voor het publiek. Niet alleen motoren met zijspan kun nen op dit circuit rijden, maar ook motoren met 125 cc. In ver schillende klassen worden de gehele dag motocross-wedstrij den verreden. Zo is er de Dutch Open voor zijspannen, waarin ook Zeeland is vertegenwoor digd dankzij het uit Zuid-Beve land afkomstige koppel Kees Zuidhof en Kees den Dekker (startnummer 10). Zij en andere Nederlandse toppers, maar na tuurlijk ook buitenlandse favo rieten, strijden om de titel Ne derlands Kampioen. Het is een Open Nederlands Kampioenschap dus u kunt ook deelnemers uit België, Duits land, Rusland, Letland en Noor wegen aan het werk zien. En ui- WS i/tèzkêW «W V- Donderdag 21 mei motorcross op Sloehavencircuit. teraard is Nederland goed verte genwoordigd. Ook in de wed strijd voor de viertakten komen deelnemers van alle nationali teiten aan de start. Favoriet zijn Jef Jansen, Erik Davids en Toine van Dijk. Vanaf 10.00 uur 's morgens beginnen de trainin gen, gevolgd door een echte tijd- straining zoals bij Formule I ge bruikelijk is. Na de officiële opening door de Zeeuwse gede puteerde van Sportzaken, L. Coppoolse, om 12.45 uur en van af 13.00 uur wordt de eerste wedstrijd gereden, gevolgd door de huldiging. Om 15.30 uur be gint de tweede manche. Een ronde duurt ongeveer 25 minu ten. Om 17.15 uur vindt de hul diging van de winnaars van het dagklassement (in alle klassen) plaats. De toegang voor kinderen tot en met 12 jaar is gratis, kinderen tot en met 15 jaar betalen 10,- en volwassen moeten 17,50 betalen om de wedstrijden mee te maken. Organisatie van dit evenement is in handen van Mo torsportvereniging De Uitlaat uit Middelburg. 'ik was tuk op die kraan' RITTHEM - Het'leeftijdsverschil van Martien Willem- sen uit Vlissingen en Peter Klapwijk uit Oost-Souburg is op de kop af dertig jaar. Willemsen is 70, Klapwijk net 40. Beiden hebben één en dezelfde grote liefde in hun leven: een Priestman Ityger dragline. door Tannie van Eek Met dit versdrl dat Martien vanaf 1956 met de Priestman werkte of liever draaide en Peter al heel wat jaren hunkerend af wacht tot hij de dragline de zij ne mag noemen. En eindelijk is het er van geko men. Martien Willemsen, tot voor kort eigenaar van het op slagterrein aan de Loodweg in Ritthem verkocht 1 januari van dit jaar zijn hele bedrijf aan Handelsonderneming Groka waarvan Peter Klapwijk direk- teur is. En de kraan werd mee verkocht. Peter: "Ik heb alles van Martien overgenomen, maar ik was het meest tuk op die kraan." Jaren terug, Peter Klapwijk rijdt langs het terrein van Wil lemsen, ziet de dragline en denkt: verrek, als dat de kraan van mijn opa niet is. Hij keert de auto, zoekt de dragline af en ja wel een heel klein embleem geeft zekerheid. De kraan is van Peter's opa geweest. "Sloop 'm niet", vraagt hij aan Willemsen. En deze belooft op zijn woord van eer dat de drag line nooit op de schroothoop zal komen. En Klapwijk doet nu wat terug voor deze belofte. De Priestman Tyger krijgt een laat ste rustplaats hoog op een sok kel op het terrein aan de Lood weg. Opgeknapt in de oorspronkelij ke staat en als herinnering aan het vele werk dat vooral na de watersnoodramp van 1953 door Willemsen met deze kraan werd verzet. Martien Willemsen was tot dat jaar onderhoudsmonteur in Kloosterzande. Kort na de ramp leerde hij het beroep van kraan machinist. "Zenuwenwerk", zegt hij nog als hij erop terug kijkt. Van 's morgens zeven tot 's avonds tien op de kraan. Soms kon hij het bijna niet aan. Een terug was er echter niet. "In één klap ging mijn loon van 30 naar 75 gulden per week." Hij hield vol. Gelukkig had hij heel goede ogen, want bij dit werk komt het op precisie aan. "En altijd de ra men van de dragline open zodat er geen schommelingen in beeld kwamen." Martien Willemsen redde het. Op advies van de dokter at en dronk hij, melk welteverstaan, de hele werkdag en zo bleef hij zijn zenuwen de baas. "Maar wat doet een mens", filosofeert hij in de kantine van Groka, "als hij iets heeft geleerd dan wil hij meer." En in 1956 koopt hij zijn eerste kraan, de Priestman Tyger. Het wórdt een liefde voor het leven. Van alles heeft hij er mee ge daan. Ballastblokken aan de dam leggen, dijken verhogen, beulen(=slopen), knijpen(=laden en lossen van schepen), grond werk, grond verzetten, sloten graven voor de ruilverkaveling, heipalen slaan voor woningen in Rotterdam Blaak. "Heien met het oude valblok. Heel soms zie je dat nog, maar meestal gebeurt het nu hydrau lisch." Willemsen kwam altijd als eerste op het werk en ging als laatste weg. Had werk in heel Nederland. Zomer en winter woonde hij bijna altijd in een woonwagen bij het karwei dat geklaard moest worden. Elke zaterdagmiddag moest de motor van de dragline gesmeerd wor den. "Het vet verdampt namelijk niet. Dat moet elke keer op nieuw weggehaald worden. Het had ook voordelen hoor, dat smeren op zaterdagmiddag. Je vrouw wist nooit hoeveel tijd er ADVERTENTIE Type RC210. Inhoud 21 liter. Gewicht 4,3 kg.Ideaal voor op de camping. 12 Volt. Kan ook verwarmen. Een Priestman Tyger dragline in ging zitten." Lachend: "Er moest nog meer gesmeerd wor den, snap je". Werk wat hem eerst bijna de vernieling in deed gaan, werd meer en meer zijn leven. "Je raakt met zo'n kraan ver groeid in al die jaren. Elk geluid herken je, alle handels bedien je feilloos met handen en voeten. Voortdurend moet je opletten, de trekdraad, de hijsdraad het moet allemaal precies kloppen wat de spanning betreft. Ik heb zoveel kipkarren geladen, dan mag de bak niet naar beneden vallen. Ach, die kraan staat naar jouw hand. Onderhoud, veran deringen en reparaties, alles deed ik zelf." Wat maakt deze dragline van een Engels merk voor Martien Willemsen nu zo speciaal "Voor die tijd was het één van de prettigste machines. Door de platenkoppeling en hulpfricties. En, de machine leefde. Een draadkraan met een motor is het, in tegenstelling tot nu, nu is alles hydraulisch. Dat leeft niet." De IJzeren Man, zo werden de draglines genoemd. Het zwem bad in Vught, uitgegraven met deze dragline ontleent er zijn naam aan, weet Martien. En nu komt zijn IJzeren Man dus op een sokkel te staan, van ver te zien in het Zeeuwse land schap. "Een stukje nostalgie. Ik heb al met verschillende mensen ge sproken. Ze vinden het mooi dat dit bewaard blijft. Dat heeft ook met herinneringen aan de ramp te maken." Tot 1990 heeft Willemsen nog met de Priestman gedraaid; de laatste jaren in hoofdzaak in België. Het laatste karwei van de Priestman Tyger en Martien Willemsen was het opknappen van het terrein aan de Loodweg. "Dat was één grote wildernis." Bij de verkoop van het terrein en de kraan aan Handelsonderne ming Groka werd officieel bij de notaris beschreven dat Willem sen tot de laatste dag met de dragline zou mogen werken. De Priestman krijgt z'n ere plaats en Martien Willemsen kocht een vorkheftruckje. "Mar tien kan niet zonder motoren", ADVERTENTIE zegt Klapwijk. Buiten op het terrein staat de kraan. Een schilder legt er de laatste hand aan. De sokkel wacht, is rondom al helemaal begroeid met gras, viooltjes bloeien er tussen. Martien Wil lemsen stapt in de cabine, wijst me alle handels aan en start de foto: Piet Davidse motor. Een zwarte rookwolk gaat de lucht in. Het stinkt een beetje. "Dat is maar even", zegt hij lief devol, want Martien houdt zo veel van deze dragline dat hij er geen kwaad woord van wil ho ren. Dan, trots, zegt hij: "Als het moet kan ie nog. En ik ook." LU Bent je wel eens gepest in je leven, in je jeugd, op school, thuis, op je sportclub of op je werk? Pesten kent vele vormen en onderscheidt zich van plagen door de voortdurende negatieve strekking van hetgeen men andere mensen (onbewust) aandoet. Het is vaak een gevolg van groepsgedrag, de pikorde. Het zwakste lid van een groep, meestal zwak door uiterlijk of ge drag, is de pineut. Op school hadden wij een jongen die er wat mollig uitzag en zo de bijnaam Knor had en daar flink mee gepest werd. Tot huilens toe en bijna ie dere schooldag holde hij jankend naar huis. Maar op een dag draaide hij zich plotseling om en gaf de groot ste aanstoker een lel tegen zijn hoofd. Daarna was het klaar met de pesterijen. Erger is het als je als volwas sene op je werk door je collega's of je chef gepest, ge treiterd wordt. Altijd vervelende karweitjes moet doen, net dat ene bestand toevallig van jouw computer verwijderd is, altijd hebben ze met z'n allen een lolle tje waar jij steeds buiten valt. Vanwege het behoud van je baantje moet je je mond houden en kun je er weinig tegen doen. Als de daders naar hun motieven gevraagd wordt dan weten de geniepige helden van niks. Het komt ook wel eens van pas. Voor de recht bank maakt het soms verschil uit in de strafmaat als je in je jeugd altijd verloren hebt met knikkeren en daar mee gepest bent. Sommige mensen worden sterker van pesten maar er zijn er ook die de last van pesten heel hun leven met zich meedragen. Wat gij niet wilt dat u geschiedt doe dat ook een ander niet. Want pesten daar is geen pest aan. Cameleon

Scheldebode | 1998 | | pagina 1