SCHELDEBODE Vliedbergen mmmmm wkeukenm Vliegbeweging Feestje bouwen voor Oranje LU INI LU OJENSDAG13mei1998 M/V IJiLspcmk van do wook 'Ik doe er niet aan mee' T Mipuwe Modellen 1998 GOES Thuisblijvers hadden ongelijk Gewijzigde afsluittijden i.v.m. I lemelvaartsdas GROENKALENDER E L K E W E E K HUIS AAN H U 1 1 S 0 P W A L C H E R E N De Beatrixbrug in Middelburg wordt vrijdag officieel in gebruik genomen. Deze week extra aan dacht voor vakantie pret...dierenleed? Vakantiebaantjes, de jeugd is er gek op. Deze week wordt er nader op ingegaan. Grote Clubactie 1 998 officieel van start. PSV'er Boudewijn zenden-, Verenigingen Sociale Wereldkampioen IN DE BIBLIOTHEEK EN DE BOEKHANDEL KOM JE GEEN GEPREPAREERDE BOEKEN TEGEN Menselijk Werkwijze Speciaal Slimmigheden Hobbywinkel O O «^aderportret Familieportret m»» T«ö VftM Hl 6EW«tt« 75 - W.C. nmwmnliii >i MkSoeSburg 0118 640317 Leuk, vijfhonderd gulden en een reportage in de Scheldebode i/oor het leukste idee voor een Oranjefeest, maar ik doe niet -nee. Ik heb een alternatief. Als jullie 5000 gulden overboeken /oor een goed doel, zal ik elke dag als het Nederlands elftal speelt, de hele dag vasten. Dat wil zeggen wel drinken, maar =»een vast voedsel. Dus: hoe bouw je een Oranjefeest: sober.' Adriaanse Middelburg. HALF GELD Als u binnen nu en twee jaar een nieuwe keuken nodig heeft, doet Hans Verkerk u deze week een spectaculair Half Geld aanbod! De nieuwste Kroon keukens van 1998 worden u ter introductie voor de helft van de door de leverancier aanbevolen advies prijs aangeboden! Kom nu snel echt geld verdienen en vraag naar de snelle beslisserskorting. Ontdek waarom 150.000 tevreden keukenkopers u voorgingen. Wij garanderen u de beste keuken en het beste ontwerp voor de beste prijs! DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPAVOND RINGBAAN WEST 2B - 0113-216451 KWADENDAMME - Het is een cliché, maar zeker van toepassing op het bluescon cert in Kwadendamme 'de thuisblijvers hadden onge lijk'. Beide avonden, met zaterdag als hoogtepunt, werd er blues van de boven ste plank gespeeld. Peter Kempe, drummer/zanger van de Juke Joints en mede organisator van het evene ment, toonde zich zaterdag nacht een tevreden man. „Erg moe, maar uiterst vol daan. Ik heb wel een dag of vier nodig om bij te ko men." Begrijpelijk, The Juke Joints hadden zich volledig gegeven. In een uur werden zoveel mogelijk spetterende nummers gespeeld. Jankende gitaarsnaren, een snerpende mondharmoni ca, een bijna onzichtbare, maar nadrukkelijk aanwe zige basgitaar en het over donderende ritmische ge weld van drummer Kempe. Een hoogtepunt van de avond. Daar waren de aan wezigen het wel over eens. Straks het WK - voetbal in Frankrijk. Voor degenen die een origineel oranjefeestje •- 'bouwt' hebben we een aardig cadeau. Op de eerste plaats voor vijfhonderd gulden win kelen bij de Golff-supermarkt en vervolgens ook nog eens een sfeerreportage van dat feest in deze krant. Meedoen kan door even bij de redactie te laten weten welk idee u heeft. Doe dat wel voor 15 mei. De uitslag wordt in de WK- special van begin juni ver meld. SUPERMARKTEN WINKELCENTRUM DAUWENDAELE VRIJLANDSTRAAT 65 MIDDELBURG 5 mei iecopij uiterlijk op Uitgave dinsdag 19 mei: Advertenties dienen uiterlijk vrijdag 1 om 9.00 uur in ons bezit te zijn; redact donderdag 14 mei om 12.00 uur. STICHTING HET ZEEUWSE Zeeland, zoals het nu is, heeft zich in de loop van vele duizen den jaren gevormd. Allereerst was het een onafzienbaar veenge bied, waar omstreeks 350 na Christus -door zware stormvloe den waardoor de strandwal doorbroken werd- de zee naar bin nen drong. Diepe geulen baanden zich een weg en door het aan het getij werd het veen uit de bodem meegenomen en werden zanddeeltjes afgezet. Na verloop van jaren braken er rustiger tijden aan en verzandde een geul. Deze als een hoge oever gele gen rug in het landschap heet een kreekrug. De eersten die, om streeks 800, bewoning aandurfden waren schaapherders uit Vlaanderen en Brabant, die hun schaapskudden op de schorre zoutvegetatie lieten grazen. In de winter verbleven zij in kloos ters. Zij maakten natuurlijk vooral gebruik van de hoger gele gen kreekruggen; als paden en om schaapskooien (en later) ne derzettingen te bouwen. Vóór de bedijking vanaf de 12e eeuw, stelde men zich veilig tegen eventuele vloeden door het aanleg gen van hooggelegen vluchtplaatsen. Deze kleine bergjes noe men we stellen, stelbergen of vliedbergen. Later kregen zij een krijgskundige betekenis en werden er kastelen op gebouwd. Van de 135 vliedbergen die er in Zeeland geweest zijn, zijn er nu nog twee op Schouw en-Duiv eland, negentien op Walcheren, elf op Zuid-Beveland en in Zeeuws-Vlaanderen en op Tholen ieder één over. Om deze elementen uit het Zeeuwse oerlandschap te behoeden heeft de Stichting Het Zeeuws landschap er een aan tal in beheer. Bijvoorbeeld de vliedberg in de Snouck Hurgron- jeweg bij Gapinge, de 'Berg van Troje', net binnen de bebouwde kom in Borssele en het vliedbergcomplex in Baarsdorp. Deze laatstgenoemde verdient wel een speciale vermelding in deze rubriek, omdat de Scheldebode en het Nieuwsblad bijdragen aan de instandhouding hiervan. SCHELDEBODE 'Je eerste kluppie vergeet je nooit' ZEELAND - Deze week is de nieuwe Grote Clubactie officieel van start gegaan. Vele duizenden verenigingen hebben namelijk het nieuwe informatie-pakket in de bus gekregen waarin alle bijzonderheden van de nieu we actie staan vermeld. De feitelijke loterij, met als doel het verenigingsleven in Nederland financieel te ondersteunen, wordt in het najaar gehouden. De beurt is nu aan de verenigin gen zelf om zich aan te melden. En als het aan Boudewijn Zen den ligt, gebeurt dat massaal. „Ja natuurlijk, want het vereni gingsleven in Nederland is toch heel belangrijk", stelt de ster voetballer van PSV. „Het is een goede zaak om bij een vereniging te horen die be schikt over voldoende facilitei ten en over een goede accommo datie. Maar dat kost natuurlijk veel geld. Daarom ondersteun ik de Grote Clubactie van harte, want die zorgt er voor dat de clubs meer geld in het laatje krijgen. Dat komt niet alleen de accommodatie, maar ook de sfeer ten goede. Want bij een club waar niks geregeld is, is de sfeer ook niet goed." De Grote Clubactie wordt geor ganiseerd door een stichting zonder winstbejag. Alle loten worden verkocht via de vereni gingen. Sportverenigingen natuurlijk, maar ook alle andere clubs in Nederland, zoals zangkoren, culturele clubs, personeelsver enigingen, patiëntenverenigin gen of wat dan ook. Zolang ze maar geen politieke of religieuze doeleinden hebben, dan kunnen ze meedoen. De Grote Clubactie is de enige loterij in heel Europa die een opbrengst garandeert van tach tig procent. Want van iedere vijf gulden dat een lot kost, mag de club er zelf vier houden. Daar door zien verenigingen al snel hun winst in de honderden, zo niet duizenden guldens lopen. Dat is letterlijk kassa. Boven dien zorgt de Grote Clubactie jaarlijks voor een heleboel ex tra's, zoals een surpriseloterij (verenigingen die voor 1 augus tus inschrijven kunnen daarmee hun lotenwinst verdubbelen) en een speciale wedstrijd voor ver kopers. Kortom, alle verenigin gen van Nederland zijn bij de Grote Clubactie onder dak. Boudewijn Zenden is zelf ook begonnen in zo'n vereniging waar het sociale leven heel be langrijk is. „Ik was pas 51/2 toen ik al lid werd van Leonidas", zegt de ge boren Limburger. „Dat is de voetbalclub van Wolder, een dorpje bij Maastricht. Ik weet nog wel dat de ene helft van het veld in Nederland lag en de an dere helft in België." „Waarom ik niet in Maastricht zelf ben gaan voetballen Om dat ik toen hartstikke graag wil de voetballen, maar bij de mees te clubs kon je pas lid worden als je 6 jaar was. En ik was pas 5Vi. Ik ben toen met mijn vader op de fiets bij een aantal clubs langs geweest, maar alleen bij Leonidas zeiden ze: kom maar", aldus Boudewijn. „Zo'n eerste kluppie vergeet je nooit. Ik kan me herinneren dat het ik het erg gezellig vond. Bui ten het voetballen kan ik me de speurtochten nog herinneren en de sinterklaasavond. Ik moest twintig minuten fietsen om bij Leonidas te komen, maar dat had ik er graag voor over. Leon idas is mij ook niet vergeten. Toen ik mijn eerste wedstrijd speelde in het Nederlands elftal stuurde het bestuur nog een brief om me veel succes te wen- Na Leonidas verhuisde de ta lentvolle voetballer naar het Maastrichtse MW, verbleef daar twee jaar, maar ging al op 13-jarige leeftijd naar PSV. Mo menteel bereidt Boudewijn Zen- Boudewijn Zenden met enkele van zijn fans: 'De Grote Clubactie is belangrijk voor de jeugd'. FOTO: PREUSTING PERS den zich met het Nederlands elf tal voor op de wereldkampioen schappen voetbal die volgende maand in Frankrijk worden ge houden. De Grote Clubactie wordt dit jaar voor de 26e keer gehouden. Alle verenigingen in Nederland kunnen er aan meedoen en meer informatie vragen bij de organi serende stichting, via tel. 013 - 4 63 53 70 of per fax 013 - 4 63 66 62. Informatie over de Grote Clubactie is ook te vinden op Internet: www.clubactie.nl. 'We dopen papier in 'n pot thee' MIDDELBURG - In de bibliotheek kom je ze niet te gen en de boekhandel heeft ze ook niet te koop: gepre pareerde boeken. En waarschijnlijk kun je er heel wat om verwedden,dat lang niet iedereen weet wat dat voor boeken zijn. Addy van den Bosse en Janny Mieras uit Middelburg hielpen mij in elk geval uit de droom. Zij kunnen alles vertellen over deze boeken en dat niet alleen, ze maken ze zelf. door Tannie van Eek Op het eerste gezicht lijkt het dat vooral Addy over gouden hobby-vingers beschikt. In haar huis liggen, hangen en staan al lerlei beestjes, foto's en fraaie frutsels van eigen hand. Twee jaar geleden begon ze ka rakterpoppen te maken. Poppen met menselijke trekken in het gezicht, variërend van zeer gij- nig tot droevig of heel mystiek. Een creatieve doener zoekt al tijd nieuwe wegen en Addy van den Bosse kreeg het idee in een opengeslagen boek een opening in de bladzijden te maken en daarin een poppenkop te beves tigen. Zo omschreven lijkt het een vreemde uiting van scheppings drang. Wie haar eerste werkstuk goed bekijkt ziet dat dit niet zo is. Het maken van een geprepa reerd boek vraagt om friemel- vaste, geoefende vingers en er gaat op z'n minst vijf tot zes uur werk in zitten. Na de poppekop kwamen er rozen in boeken, een zonnebloem en een muziekins trument. "En nu, zegt haar zus ter Janny, "nu zijn we zo en thousiast, we steken elkaar aan." Voor allen die eens iets anders willen dan macraméen, kaarten vouwen van theezakjes, kant klossen of quilten volgt hier aan de hand van een duidelijke uit leg van beide zussen de werk wijze van een geprepareerd boek: Men neme een boek, een afgedankt boek welteverstaan; een boek dat nog terug moet naar de bibliotheek komt niet in aanmerking. Oude boeken zijn overal voor een prikje te koop. Het zoontje van Janny vond zelfs een grote doos vol boeken langs de kant van de weg. Er staan er nog meer zei hij bij thuiskomst en zijn moeder stuurde hem linea recta terug naar de slootkant om alle dozen op te halen. Het boek moet niet te dun zijn, twee- tot driehonderd bladzijden is pri ma. Addy: "Te dik is niet zo'n be zwaar, dan scheur je er wat bladzijden tussenuit, dat doen wij ook wel eens." Het minst creatieve en minst leuke karwei tje komt het eerst aan bod. Alle bladzijden moeten op een spe ciale manier aan elkaar worden gelijmd. Steeds met tien bladzijden tege lijk van voor naar achter en weer terug. "Voor dit plakken is 'speciaal spul' in de handel, Perspex, maar het kan veel goedkoper door eenvoudig behangerslijm te gebruiken," geeft Janny als tip. Zijn alle bladzijden geplakt, hoeken naar eigen inzicht kun stig gevouwen, rechtopstaand of gelijk ezelsoren ,dan moet het boek goed drogen. Aan één kant van het boek wordt in de bladzijden een ope ning uitgesneden waar het te verwerken object in moet pas sen. De andere kant van het boek biedt ruimte voor een kor te tekst en kleine versieringen. Maar eerst wordt het hele boek nog gelakt; twee maal voor een goede ondergrond en voor de af werkende bovenlaag wordt pa tina (acrylverf) gebruikt. Door de wijze waarop deze verf wordt uitgesmeerd komt er een bepaalde structuur in de verf laag op de bladzijden, die dan al niet meer als zodanig zijn te her kennen. Beide zussen passen ook allerlei slimmigheden toe, worden daar ook steeds handi ger in. "Wanneer een geschreven tekst beter uitkomt op papier dat er antiek uit moet zien, dan dopen we dat papier simpelweg in een pot thee. Resultaat, oud ver geeld papiertje uit grootmoeders tijd en passend bij het hele werkstuk. We struinen ook rom melmarkten af om allerlei heb bedingetjes te vinden die in een geprepareerd boek verwerkt kunnen worden." Familie, vrienden en collega's toonden al veel belangstelling voor de boeken van Addy en Janny. "We geven boeken cadeau of werken op bestelling. Dat kan voor zoveel verschillende gele genheden zijn. Een huwelijks feest, een geboorte, verjaardag, een kampioenschap, kortom, wordt er iets gevierd, een gepre pareerd boek is een heel per soonlijk geschenk. In zo'n boek verwerken we iets uit het leven van degene waarvoor het be stemd is." Wie met de hierboven omschre ven werkwijze onverhoopt niet uit de voeten kan en zelfs met hulp van de eigen fantasie toch nog geen beeld kan vormen van een geprepareerd boek, die kan gaan kijken bij de hobby winkel Pipoos aan de Lange Delft in Middelburg. In de etalage pronkt al enige tijd het eerste werkstuk van Addy van den Bosse. "We zouden in samenwerking met Pipoos wel een cursus wil len geven aan mensen die voor deze hobby belangstelling heb ben. Niet op stel en sprong, ko mend najaar zou kunnen." Ad dy: "Zelf iets maken, of het nu geprepareerde boeken zijn, poppen of beeldjes van klei, het is zo ontspannend. Als ik van mijn werk thuiskom en ik kan dan een uurtje frutselen, dan geeft me dat een fijn gevoel. Daar rust ik van uit." Addy van den Bosse en Janny Mieras maken geprepareerde boeken. foto: Piet Davidse LU Vliegen als een vogel, vrij zijn op je vleugels. Een ideaal dat de mensheid met succes nastreefde. In de grijze oud heid vloog het paard Pegasus en stortte Icarus neer. In een recenter verleden bedacht Leonardo Da Vinei de theorie en stegen de gebroeders Wright op. Van propel lervliegtuigen via de Concorde naar de Space Shuttle. De vliegenier werd van piloot astronaut. Men vloog naar de maan en Neil Armstrong zette er zelf een klein stapje maar dat was een hele grote voor de mensheid. Miljoenen maakten al een vliegreis en het blijft een prachtig belevenis om boven de wolken te zijn. Óp gro te hoogte zien dat de kaart van Zeeland inderdaad klopt. Vliegtuigen vlogen ons gewest niet voorbij en voor de oorlog was er al een vliegveld bij Vlissingen. Te genwoordig is er Vliegveld MiddenZeeland en dat moet sinds kort een flink aantal vliegbewegingen van Airport Rotterdam (Zestienhoven) overnemen. Daar is lang niet iedereen blij mee, want naast zakelijke drukte brengt dat ook veel meer lawaai en milieuhinder met zich mee. Bovendien is de manier waarop het plan gepresenteerd werd niet erg netjes te noemen, want een aantal afspra ken werd zonder meer opzij geschoven. Door de beperk te vliegbewegingen is het dringen om een start- of lan dingsbaan op de grote vliegvelden en dat is te merken. Chartervluchten, 160 stuks, voor de Europa Cup finale voetbalin de Amsterdamse Arena kunnen niet op Schiphol terecht. Dat wekt verbazing in Europa. Stelt Nederland met Schiphol eindelijk iets voor en dan is het vol. Volgens nom Arjaen 'is dat vliehen aollemille niks waerd, want aars ao de mensen van nature we vleuhels 'ehad.' Hij is er dan ook nooit ingevlogen. Wij wel. Cameleon.

Scheldebode | 1998 | | pagina 1