Zijnen Verschuren Wrangier Eén zwaluw... SCHELDEBODE U kiest Nikon en Verschuren omdat u met minder geen genoegen neemt. FOTO «VIDEO Wie bouwt mooiste Oranjefeest? WOENSDAG 6 MEI 1998 M W.I St.Jacobspassage 3 1 Vlissingen Ziej)a(|jna 6AI1 Niewe MoijeJjeg umimzLm DE .\V\ BLAUWLS 7 WINKEL CROENKALENDER ELKE W E EK HUI IS A A r J HUI S 0 P V V A L C H E R E N Op onze Uit-pagina deze week onder meer aandacht voor de expo in Galerie Icon. Rosa King, een van de Blues-vertolkers komend weekeinde in Kwadendamme. Zaterdag 9 mei ringrijden in de Vlissingse Kasteelstraat: DIVERSE VERENIGINGEN VINDEN ONDERDAK IN LAMMERENBURCHT Onderdak Avonduren Medicijnen Test Onderzoek Zeeuwse Kwaliteitsproducten ook verkrijgbaar bij u in de regio Hyperactief Gewijzigde afsluittijden i.v.m. Hemelvaartsdag Nascholing Het WK-voetbal in Frankrijk, Nederland loopt er warm voor. Wie bouwt het mooiste Oranje feest, thuis, in het café of met de vereniging. Laat het De Scheldebode even weten. U kunt er 500 gulden aan boodschappen en een reportage in deze krant mee verdienen. SUPERMARKTEN Als u binnen nu en twee jaar een nieuwe keuken nodig heet, doet Hans Verkerk u de'9 week °en spectaculair Half Geld aanbod' De nieuwste Kroon keukens van 1998 worden u ter int luctie voor de helft van rie 'oor de leverancier aanbevo'en advies prijs aangeboden! Krm nu snel echt geld verdienen en vraag naar de snelle bes' *erskorting. Ontdek waarom 150 000 tevreden keukenkopers u voorgingen. Wij garanderen u de beste keukéh e" bet beste ontwerp voor dë beste prijs! DONDERDAG EN VRIJPA'; KfCP»' ONO GOES RINGBAAN WEST 2B - 0113-216451 Dealer van o.a JEANS Nieuwe Burg 27 Middelburg STICHTING HËT ZEEUWSE LANDSCHAP Eén zwaluw maakt nog geen zomer, luidt een bekend gezeg de. De eerste zwaluwen zijn al gesignaleerd. De kans is groot, dat dit een boerenzwaluw is. Deze is met zo'n 100 miljoen exemplaren een zeer talrijke broedvogel in Nederland die vooral voorkomt in dorpen, ge huchten en afgelegen boerde rijen; minder in grotere steden. Andere in ons land voorkomen de zwaluwsoorten zijn de huiszwaluw, gierzwaluw, oeverzwa luw en nachtzwaluw. De boerenzwaluw kenmerkt zich naast zijn kastanjebruine keel en voorhoofd door zijn lange en diep gevorkte staart die zorgt voor een zo groot mogelijke wend baarheid en jachtvaardigheid. Daarnaast doet deze ook dienst bij de paarvorming. Uit het overschot aan mannen maakt het vrouwtje een keuze, en de lengte van de buitenste staartpennen speelt daarbij een belangrijke rol. Voor de jonge zwaluwen zijn snelle, grote vliegen de beste kost en lange staartpunten garan deren een succesvolle kostwinner die veel kinderen groot kan brengen. Een nest met vijf jongen kan per dag met gemak zes duizend vliegjes en muggen verwerken. Hiervoor is het manne tje de hele dag op pad. Er komt geen eind aan zijn gevlieg, ook niet als de jongën grootgebracht zijn. Want na twee, soms drie broedsels trekken ze in oktober naar westelijk Afrika. Dan gaan boerenzwaluwen met duizenden tegelijk op pad. Per dag leg gen ze daarbij zo'n 200 kilometer af. Dan is het vooral belang rijk dat ze hun dagelijkse maaltje van ongeveer vijftigduizend insekten binnen zien te krijgen, want ze moeten wat reserve hebben om de oversteek over de Sahara, waar weinig voedsel is, te overleven. Dat niet elke boerenzwaluw hier sterk genoeg voor is blijkt uit ringgegevens; van elke vijf zwaluwen die vertrek ken, keert er slechts één het volgende jaar in ons land terug. SCHELDEBODE 'Medewerkers zijn hier altijd welkom' Een deel van het interieur van de Lammerenburcht. VLISSINGEN - De Vereniging Culturele Belangen (V.C.B.) Lammerenburgh dateert nog uit de tijd dat contributies van buurtverenigingen werden uit gedrukt in stuivertjes en dub beltjes. De buurtschap Lam merenburgh, genoemd naar een oude boerderij onder Kou- dekerke richtte na de oorlog, om precies te zijn in 1946, een buurtvereniging op. door Tannie van Eek De bebouwing van Vlissingen hield hier op; Paauwenburg, Westerzicht, Rosenburg en alle andere nieuwbouwwijken be stonden nog niet. V.C.B. Lam- merenburch hield zich geduren de alle grootscheepse uitbreidin gen staande, de naam verander de iets en werd Lammeren- burcht. Voorzitter van de V.C.B. is N.J. van Munster. Diverse verenigingen vinden on derdak in 'de Lammerenburcht'. Van Munster: "Het oude stenen gebouw is inmiddels afgebro ken. Ongeveer twee jaar geleden kwam er een geheel nieuw club huis met een grote zaal, de blau we zaal noemen we die. Deze zaal wordt veel verhuurd aan particulieren,onder andere voor het geven van cursussen." „Onder de paraplu van de V.C.B. zijn er per maand heel wat ver- enigingsaktiviteiten. Wel heb ben die verenigingen elk hun ei gen bestuur. Iedere vrijdag avond wordt er bingo gespeeld. Eenmaal in de maand kunnen liefhebbers er prijsklaverjas- sen." Elke maandagavond is ge reserveerd voor de klaverjas- en de biljartclub. Op donderdag avond worden danslessen ver zorgd en de laatste zaterdag avond van elke maand kan men in de Lammerenburcht naar hartelust dansen. De muziek is dan 'life'. Nico van Munster is tevens voorzitter van de Speel tuinvereniging Lammeren burcht. „Een afgesplitste onder afdeling van de V.C.B., maar, legt hij uit, die splitsing is alleen een papieren splitsing. Men ziet het als één geheel. Mensen zeg gen dan ook nog steeds 'we gaan vanavond dansen in de speel tuin'. Dat de V.C.B. en de Speel tuinvereniging een en dezelfde voorzitter hebben is om practi- sche redenen. "Twee kapiteins op één schip, dat gaat nooit goed", weet deze voorzitter. De meeste aktiviteiten in het ge bouw vinden in de avonduren plaats. Overdag is er nog ruimte volop en de V.C.B. zou daar best huurders voor willen hebben. Mensen met ideeën zijn daar naast ook van harte welkom. In de loop van de tijd gingen de wandelclub en de toneelclub ter ziele. Wie weet zijn er talenten die daar opnieuw hun schouders onder willen zetten. Van Munster: Ook voor de bin go-avond en de bar kunnen we best nog wat helpende handen gebruiken. Wie belangstelling heeft voor 'de Lammerenburcht' kan voor informatie bellen met Kapsalon Van Munster, tele foonnummer 460486. Belang stellenden hoeven niet per sé in de wijken rond de Lammeren burcht te wonen. Heel Vlissin gen is welkom 'Vaak roepende in woestijn' MIDDELBURG - Toen de Hongaarse verloskundige Ig- naz Semmelweis in 1847 ontdekte dat kraamvrouwen koorts in zijn kliniek in Wenen werd veroorzaakt door gebrek aan hygiëne omdat verloskundigen hun handen niet wasten met een desinfecterend middel, werd hij niet geloofd. Hoe kan een zo groot probleem zo eenvou dig worden opgelost vroeg men zich af. Hij moest jaren vechten voor zijn gelijk. weken. In het begin zie je dan, evenals bij een verslaafde, af kickverschijnselen." „De kinderen voelen zich ziek en zijn heel snel moe. Dan advi seer ik de ouders met nadruk niet op te geven. Wanneer het kind na de test niet reageert, als er geen gedragsverbetering is dan kan het weer alles eten en ligt het probleem niet aan de voeding." „Dan stuur ik het kind door naar andere hulpverleners. Van belang is ook om kinderen zo jong mogelijk op voedselallergie te testen. Er moet namelijk vol gens een zeer strak schema wor den gegeten, of liever niet gege ten, want veel is twee weken verboden. Vanaf tien jaar moet je met een kind al afspraken gaan maken. En snoept het dan nog niet stiekum Als de twee weken te weinig blijken, dan wordt een afspraak gemaakt met een diëtiste. Waarom zou je met medicijnen beginnen als het anders kan Ik ken kinderen die krijgen Ritalin, dat is een amf- itamine en dat valt onder de Opiumwet. Zo ga je niet eerlijk met kinderen om." Drs. Pelsser wil daarbij wel aan tekenen dat het goed is dat deze medicijnen er zijn. Als het niet aan de voeding ligt en er geen andere oorzaken zijn aan te wij zen zoals een moeilijke geboor te, verkeerde opvoeding, roken, drinken en/of drugsgebruik tij dens de zwangerschap, dan bie den medicijnen uiteindelijk uit komst. De laatste jaren zijn er regelma tig onderzoeken gedaan naar de relatie die er zou kunnen be staan tussen gedrag en voeding. De nadruk werd hierbij gelegd op kleurstoffen. Wanneer deze stoffen werden weggelaten con stateerden de ouders dat het ge drag van het kind verbeterde. Onderzoekers konden de door door Tannie van Eek Voedingsdeskundige mevrouw drs. L.M.J. Pelsser stelt Sem melweis als voorbeeld als zij een lezing houdt over de invloed van voeding op ons gedrag. Ook zij ziet zichzelf nog al te vaak als een roepende in de woestijn. "Dat voeding van invloed is op de lichamelijke gezondheid, dat is al lang bewezen en geaccep teerd. Maar de combinatie voe ding/gedrag, daar wil men niet makkelijk in geloven. Ook dok toren niet. De huisartsen die ik ken uitgesloten; van hen krijg ik alle medewerking." Kinderen vroeger en nu. Opvoe ding en gedrag vroeger en nu. Het komt al snel ter sprake in een gesprek met mevrouw Pels ser. Er zijn toch altijd drukke kinderen geweest, tempera mentvolle handenbindertjes die je als ouder soms achter het be hang zou willen plakken, ware het niet dat geen enkele lijm soort daar sterk genoeg voor is. Nu heten die kinderen hyperac tief. Pelsser: "Natuurlijk waren er vroeger ook drukke kinderen. Maar er was meer structuur, op school en in de gezinnen. Al haal je met structuur alleen hyperac tiviteit niet weg. Als ik aan mijn eigen jeugd denk, wij aten ook heel anders dan tegenwoordig. „Ik noem alleen al de toevoeging van kleurstoffen conserveer middelen, anti-oxidanten, smaakversterkers, geur-en smaakstoffen en zoetstoffen. Een kind dat allergisch is voor een of meerdere van deze toe voegingen in het voedsel ver toont overeenkomsten met een verslaafde. „Dat blijkt ook als deze kinde ren een speciaal op hen afge stemde voedingstest volgen. Voor kinderen jonger dan tien jaar duurt die test twee weken. Voor oudere kinderen geldt vier Mevrouw Pelsser (rechts) is voedseldeskundige. foto: Piet Davidse de ouders geconstateerde ge dragsveranderingen niet beves tigen, maar de ouders volharden in hun mening. Zo verging het mevrouw Pelsser in feite ook. Het gedrag van haar dochter liet te wensen over. "Ik las toen alles over voeding wat er maar ge schreven is. Mijn huisarts lachte me uit, ik bleef op mijn stand punt staan. Niet alleen dat ik bij mijn dochter verbetering zag, het resulteerde tevens in een promotieonderzoek, dat ik deed op aanraden van de kinderpsy chiater." Vijfentwintig kinderen met hy peractief gedrag deden geduren de twee weken mee aan dit on derzoek naar de invloed van voeding op het gedrag. Van hen volgden 22 kinderen de test tot het eind. Van deze 22 vertoon den er 13 =60%) aanzienlijke gedrags verbeteringen Negen kinderen reageerden niet zie Omroep Zeeland tt 513 op de test. Opvallend is dat van de 25 kinderen in de leeftijd van 1,5 tot 10 jaar er 22 jongens wa ren en slechts drie meisjes. De kinderen werden verwezen door de huisarts of een opvoedbureau en werden niet geselecteerd. De ouders moesten wel gemotiveerd zijn om twee weken de test kon- sekwent vol te houden. Want in die twee testweken is veel verboden: uien, yoghurt, ro zijnen, drop en kruiden, melk, melkproducten en cacao. "Melk, zegt de voedingsdeskundige, ik kon het eerst zelf bijna niet ge loven. Dat was immers altijd zo goed voor een kind." Pelsser houdt van schoolgaande kinderen die zij behandelt, con tact met de leerkracht. Aan de hand van een puntenlijst geeft deze het gedrag van een leerling aan. Met symptomen als te wei nig aandacht, geen concentratie, agressief gedrag in de klas, te impulsief, scoort een lastpak soms 15 tot 20 punten. "Na de voedingstest blijkt dat te zijn te ruggebracht tot hooguit vier punten", aldus Pelsser. Tjitske Geeve, leerkracht aan de Burcht-Rietheimschool in Oost- Souburg is direct bereid haar mening te geven. Ze weet waarover ze praat als hyperactieve kinderen ter spra ke komen. "Ik sta dertig jaar voor de klas. En ja, elk jaar zie je bij de nieuwelingen tempera mentvolle leerlingen. Al moet ik er wel bij zeggen dat de ouders zich tegenwoordig ook rot haas ten, ook hyperactief zijn." „Dat komt er dan nog eens bij, Uitgave dinsdag 19 mei: Advertenties dienen uiterlijk vrijdag 15 mei om 9.00 uur in ons bezit te zijn; redactiecopij uiterlijk op donderdag 14 mei om 12.00 uur. bij een toch al druk kind. Zo ex treem als kinderen tegenwoor dig uit hun bol gaan, daar is niet mee om te gaan. Gillen, voort durend wiebelen op hun stoel, snel slaan, heel boos worden en absoluut nergens op aan te spre ken." Twee leerlingen van me vrouw Geeve volgden de voe dingstest. "Ik ken hen niet meer terug. Alle kinderen met een onhandelbaar gedrag zouden voor mij naar mevrouw Pelsser mogen. Het is het proberen meer dan waard. De twee kinderen die dit wel deden kwamen hier op aanraden van een neuro loog." Koren op de molen van de voe dingsdeskundige. Zij pleit voor nascholing van huisartsen op het vlak van voeding in relatie tot gedrag. Heel graag zou ze samenwerken met GGD en Thuiszorg. "He laas, er is geen geld voor." Ook wordt een voedingstest door geen enkel ziekenfonds of verze keraar vergoed. Met erkenning zou ze nog het meest blij zijn. "Er valt namelijk zo weinig te bewijzen. Voedselallergie is niet of heel zelden aantoonbaar in het bloed." „En men is zo behoudend. Men wil er nog niet aan dat de voe ding van invloed kan zijn op hy peractief gedrag. Ik kan niet meer zeggen dan: ik denk dat het zo is. De resultaten die ik boek, dat zijn mijn bewijzen. Waarom geeft men mij niet het voordeel van de twijfel V Ik ben een van de voorlopers op dit ge bied." En zo eindigen we met waar we mee begonnen. Met dokter Semmelweis. Hij werd in 1847 ontslagen om zijn ideeën. Voorlopers hebben het niet al tijd makkelijk. Voor info: Voedingsadviesprak tijk drs. L.M.J. Pelsser, Kruit- molenlaan 108, 4337 KV Mid delburg. Telefoon: 0118-638325.

Scheldebode | 1998 | | pagina 1