ZO n ■IP I Het eerste kievitsei GROEN LEER HAfli Knuyu A E L K E W E E K H U 1 IS AAN HUIS 0 P V 1 A L C H E R E N DAGONTBIJT Stemmen GROENKALENDER scotch&soda MOEDERDAGSTUNT 25% KORTING 50% KORTING LU INI LU V\4V WOENSDAG 29 APRIL 1998 M/V ffeipifif® Vuren, zelf in gewenste kleur te beitsen. Afm. 80 x 40 cm. Wordt gedemonteerd geleverd. üfij LJ f f 3 !J h O (3 Ik Wanddecoratie bij Gulle Gever K a R T i N G mannenmode McGREGOR gardeur «Ml Op de Uit-pagina aandacht voor het optreden van Dynamic Joy SUPERMARKTEN VRIJWEL IEDERE VLISSINCER RIJDT OF WANDELT ELK WEEKEINDE OVER DE BOULEVARD Jammer Gevoel X1 DE BLAUWE V v V WINKEL A verleden T»ll earlier. op alle gouden en zilveren sieraden voor/we^personen 'i Juwe liertje Dirksen van Boven O Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.30-12.00, 13.00-18.00 uur zaterdag 8.30-16.00 uur tin n In u r 11J 11 i a n k Wilgenhoekweg 13a 4353 EA Serooskerke Telefoon: 0118-592820 («H VLISSINGEN - De Gulle Ge ver (Marktstraat 2) heeft ex clusieve wanddecoratie in de collectie. Het zijn schilderijen van Christine Comyn. De Bel gische studeerde kunst in Gent, illustreerde kinderboe ken en gaf les aan de Kunst academie in Tielt. Ze werkt nu met een vermening van acryl en waterverf. 20 JAAR 20 JAAR Oude Markt 45, VLISSINGEN Tel: 0118 - 419337 internetnr. www.xs4all.nl/~knuyt ROBERTO royrobson Melka SARTO LEDUB 'i S T 1 C H T 1 N C HET ZEEUWSE LANDSCHAP Hoewel je ze nu volop in het boerenland kunt vinden komt de aankondiging om kievitseieren te rapen te laat, want dat is al leen in de periode van 1 maart tot en met 8 april toegestaan. En dan nog niet zonder meer, want voor het zoeken en rapen moet je in het bezit zijn van een eierzoekkaart en heb je schriftelijke toestemming van de grondgebruiker nodig. Omdat de kievit als broedplaats de voorkeur geeft aan open land met weinig vege tatie, wat varieert van akkers, weiden, heide, vochtige gebie den, vliegvelden tot zand- en kiezelvlakten kom je zijn nest overal in Nederland tegen. Het vinden van het eerste kievitsei is een landelijke traditie. Wij Zeeuwen blijken niet zulke goede speurders, want dit is nog nooit in Zeeland gevonden. Ook dit jaar niet; het eerste kievitsei werd gevonden in Ermelo op 3 maart. Daarmee is dat het vroegst gevonden eerste kievitsei de ze eeuw, evenals het op diezelfde datum gevonden eerste ei in 1 975 te Apeldoorn. Het speurwerk duurde het langst in 1 969; toen werd het eerste ei pas gevonden op 31 maart te Garijp. Naast mensen, die veel speurwerk verrichten naar het eerste ei, verricht ook de kievit veel speuhverk; maar dan naar het meest geschikte holletje in de bodem wat het nest voorstelt. Na de overwintering in vooral natte gebieden (soms in Zuid-Europa en Noordwest-Afrika) trekken kieviten, gekenmerkt door hun parmantige kuif op het hoofd, meestal terug naar de plaats waar ze vorig jaar gok gebroed hebben. Het mannetje arriveert daar als eerste en draait diverse nestkuiltjes. Als er een vrouw tje in de buurt komt probeert het mannetje haar met een acro batische vliegkunst te verleiden. Met abrupte zwaaibewegin- gen en duidelijk hoorbaar trillend geluid van de slagpennen duikelt hij kriskras door de lucht. Met deze baltsvlucht, waar bij hij ook nog eens een krachtig 'kie-oe-wieet' laat horen, houdt hij ook andere mannetjes op afstand. Uit een van de ve le nestkuiltjes zoekt het vrouwtje het naar haar idee meest ge schikte om daarin de als regel vier olijfbruine, met zwarte vlek ken beschilderde eieren te leggen. Nadat hoofdzakelijk het vrouwtje hier ongeveer vier weken op gebroed heeft kruipen er kleine donkere donzen bolletjes met een opvallend witte nek- vlek uit het ei. Zij gaan onmiddellijk met pa en ma op voedsel- strooptocht naar kleine bodemdiertjes zoals vliegjes en torret jes. Ze beschermen zich tegen gevaar door hun camouflage - kleuren en houding waarbij ze zich plat tegen de grond druk ken. Als ze wat ouder zijn staan ook regenwormen op het menu, die ze vangen door met hum poten te stampen waardoor de worm verschrikt de grond uitvlucht. SCHELDEBODE Optochten en touwtrekken. Koninginnedag zorgt voor allerlei spelletjes. Alles over het Roosevelt Study Center. Het onderzoeks-lnstituut in Middelburg. a De aftrap Nog iets meer dan een maand en dan is het eindelijk zover: de start van de WK-voetbal in Frankrijk. Woensdagmid dag 10 juni wordt om half zes in Parijs de aftrap verricht van de openingswedstrijd tussen Brazilië en Schotland. De fans van het Nederlands elftal moeten dan nog drie dagen wachten. Tot zater dagavond 13 juni negen uur. Wanneer in datzelfde Parijs Oranje voor het eerst aan treedt. En het wordt meteen een kraker, want de tegen stander is dan buurland Bel gië. Precies een week later, op zaterdagavond 20 ju ni, moet het Nederlands elftal in Marseille opnieuw aan de bak. De opponent daar is Zuid-Korea en ook die wed strijd begint om negen uur. De laatste groepswedstrijd is op donderdag 25 juni. 's Mid dags om vier uur speelt Oran je dan in St.-Etienne tegen Mexico. Huiskamerbondscoaches De wedstrijden van Oranje zullen WINKELCENTRUM DAUWENDAELE VRIJLANDSTRAAT 65 MIDDELBURG ongetwijfeld een grote kijk dichtheid trekken. Lekker gezellig genieten van het Ne derlands elftal. Maar dan niet in je eentje of met z'n tweeën voor de TV, maar met een heel gezelschap. Want dat maakt het kijken naar het Nederlands elftal juist zo leuk: die kamer vol met 'bondscoaches', die het alle maal beter weten. Met daar naast ook nog eens een aantal mensen dat totaal geen ver stand heeft van voetbal, maar zo'n avond voor geen goud zou willen missen. Niet in de laatste plaats omdat er ook na afloop van de wedstrijd doorgaans gewoon doorge- feest wordt. Zeker als Oranje gewonnen heeft. Hoe bouw je zo'n feest? Je kunt bijvoorbeeld een aan tal vrienden uitnodigen om (onder het genot van een drankje en wat chips en bor relnootjes) naar de wedstrijd te komen kijken. Maar je kunt ook je halve kennissen kring een uitnodiging sturen, of ze zin hebben om, samen met hun kinderen, eerst lek ker te komen barbecuen en dan gezellig naar de wed strijd te kijken. Of je verrast iedereen met een themafeest, op de dag dat Nederland te gen Mexico speelt. De gasten moeten dan op z'n Mexicaans verkleed komen en krijgen uiteraard allerlei Mexicaanse specialiteiten geserveerd. En zo zijn er uiteraard nog veel meer ideeën te bedenken. Waar wij heel benieuwd naar zijn. Wie dus een leuk idee heeft voor een Oranjefeest, kan ons dat per brief laten weten. Ons adres is: Redactie Scheldebode, Postbus 1077, 4330 GA Middelburg. In linker bovenhoek vermelden: Oranjefeest Spelregels De inzendingen moeten uiterlijk 11 mei binnen zijn op onze redactie. Het leukste idee wordt beloond met vijfhonderd gulden. Voor dat bedrag mag de winnaar bij Golff Middel burg artikelen inslaan om zijn of haar idee te kunnen realise ren. Ook komt er een uitgebreid verslag van het winnende feest in deze krant te staan. De uitslag van deze 'Hoe bouw je een Oran- jefeest'-wedstrijd wordt vermeld in de onze WK- special van 3 en 4 juni. 'Aantrekkingskracht moet groter' VLISSINGEN - De roep naar 'meer leven in de brou werij' op de Vlissingse boulevards is de oorsprong van een bloeiende club die er voor zorgt dat jong en oud hun weg weet te vinden naar de Zeeuwse kust. Vrijwel iedere Wssingcr rijdt of wandelt ieder weekend wel even over de boulevards. Maar enkele enthousiaste ini tiatiefnemers zouden het een goede zaak vinden dat de mensen daar op een leuke manier hun vrije tijd willen besteden. door Marcel van der Voort Kim Bleijenberg en Leendert van Nieuwenhuyzen gingen ruim een jaar geleden de boule vards langs en vroegen aan de bewoners en ondernemers of bij hen ook behoefte was aan een aantrekkelijkere buurt. Leendert: „Wij dachten toen: er kan zoveel, maar er gebeurt te weinig. Dat is toch jammer? Wat wij vanaf het begin niet wilden waren kermisachtige toestan den. Wel de aantrekkingskracht vergroten. De kracht is natuur lijk het water en het uitzicht. Verder hebben wij schone stran den. Dat trekt ook veel liefheb bers." Maar Kim en Leendert hadden meer voor ogen. „De boulevards hebben genoeg te bieden om de mensen van ver er naar toe te halen. Je moet met veel dingen rekening houden. Als je niet oppast en werkt aan de toekomst, dan slaap je in. Het gebied moet het visitekaartje van Vlissingen zijn, vinden wij." Het is duidelijk dat velen iets hebben met de de boulevard van Vlissingen en het water. Het is een gevoel dat heel wat mensen hun hele leven houden... Medestanders om meer van de boulevards te maken waren er trouwens genoeg. Daarom werd de 'Vereniging Vrienden van de Vlissingse Boulevards' opge richt. Met een uitgebreid be- Dealer van o.a. CLOTHING COMPANY Nieuwe Burg 27 Middelburg stuur, waaronder veel mensen met voldoende deskundigheid in huis. En een groeiend aantal do nateurs. De vereniging zorgt niet uitslui tend voor aantrekkelijke activi teiten op de boulevards. Het be stuur strijdt ook voor meer mo gelijkheden. Daarom is er veel overleg met de gemeente, en met andere belanghebbenden. Dat heeft inmiddels een aanzienlijk aantal positieve resultaten op geleverd. Verder is er bijna het hele jaar door een overvol activitei tenprogramma om de bezoeker te prikkelen. Toppers zijn vol gens secretaresse Kim Bleijen berg het beachvolleybaltour- nooi, het maken van zandsculp turen. Waarvan er een aantal lange tijd in de Plaza tentoonge steld wordt. En een straattheaterdag. Over de boulevards zullen verschei dene artiesten en kleinkunste naars hun kunnen aan het pu bliek laten zien. De nachtmarkt wordt dankzij groot succes her haald. Maar er is meer te doen dit jaar. Het paaseierenzoeken werd on langs, ondanks de regenval, een succes. Er komt in augustus spectactulaire demonstraties van de reddingsbrigade. Oldtimers zullen soms ronkend en pruttelend over de boule vards rijden er komen deze zo mer diverse dweilbands de sfeer verhogen, VW Domburg werkt de hele zomer mee aan activitei ten voor kinderen, en er zijn plannen voor een maritime dag. Want het maritime hoort bij Vlissingen. Veel inwoners heb ben iets met het water te maken gehad. Generaties lang werkte men als vissersman, bij de Schelde, of in de haven. Dat zit bij de inwoners inge bakken en daar willen ze vaak graag aan herinnerd worden. Daarom wil de vereniging de be zoeker iets mee geven. Iets ver tellen over de geschiedenis en over het heden. Er wordt mo menteel onderzocht of er een 'ontvangstpaal' op de boulevard geplaatst kan worden, zodat ie dereen 'live' mee kan luisteren met de scheepvaart via radio Holland. En er wordt gewerkt aan een 'boeiende route'. Volgens ken ners een publiekstrekker. Het is de bedoeling dat er op de boule vard een lichtboei, twee slotan- kers en een paraplu-anker wor den geplaatst. „Met deze initiatieven hopen wij dat de mensen achteraf zeggen: 'Het is leuk op die boulevard van Vlissingen. Gelukkig krij gen wij steeds meer respons van De Boulevard van Vlissingen, er moet 'meer leven in de brouwerij komen.' foto: Piet Davidse mensen die op de boulevard wo nen of er een bedrijf hebben. Bijna iedere ondernemer is posi tief over onze vereniging en werken graag mee om onze plannen werkelijkheid te ma ken. En wij zijn ons ervan be wust dat we dit voor de hele stad doen", vindt Kim Blijenberg. Leendert van Nieuwenhuyzen vult haar aan: „Vooral het mari tieme aspect vinden wij belang rijk. Dat is onze roots. Daar moet je gewoon iets mee doen. Natuurlijk kijken wij verder. Over tien jaar moet er een bou levard zijn waar je een dag lang naar toe gaat zonder je maar één seconde te vervelen. De uitstra ling moet steeds sterker worden. Dat lukt als je de juiste sfeer kan creëren en vasthouden." Dat voor de bestuursleden van de Vereniging Vrienden van de Vlissingse Boulevard geen zee te hoog gaat blijkt uit het feit dat er een club binnen de organisa tie is ontstaan die zich 'Boule vard Vlissingen Culinair' noemt. Verschillende restaurants wer ken hierin samen en brengen bijvoorbeeld een aantrekkelijk lentemenu en een 'Apres Beach Menu'. Vanzelfsprekend worden de 'seizoen-hits', zoals de mos selen, nieuwe haring en asperges niet vergeten. Een speciaal door Hein Naerebout ontworpen placemat met daarop het aange zicht van de boulevard en een herkenbaar logo bij de bedrijven moeten de samenwerking bena drukken." Wie meer wil weten over de 'Vereniging Vrienden van de Vlissingse Boulevard' kan con tact opnemen met kim Bleijen berg, via telefoonnummer: 0118 -412500. Toiirin^carhedrijf Carlier Eleklrawcjt 9. Middelburg Wolfs Reisburo Gravenstraat l. Middelburg QMH-ÈËÈÊ) zie ons vooMJAtnaPsooniMMA eioees ih oete khahtu op alle gouden slavenarmbanden Closed for Evers en lengtecolliers (prijzen al vanaf ƒ80,- netto) >leóing vanaf f 150'" verzorgt 'f Ju^eljertje (Jiv 't. Walstruat 197 f Vlissingen Tel.: 0118 - 431307 Stemmen, stemde, gestemd en de democratie is weer al le eer aangedaan. Nog niet zo lang geleden was stem men voor een van de volksvertegenwoordigingen een zaak die zich afspeelde achter de gordijntjes en op de lessenaar in het stemhokje. Je stemde trouw op je eigen partij en als je je hoofd op hol had laten brengen door affiches en verkiezingspraatjes stemde je eens een keer tje vreemd of bewust anders. Stemrecht moest benut worden en zo had iedere stemgerechtigde Nederlander stemplicht. Alleen met het rode potlood kleurde je een vakje op het stembiljet in. Tegenwoordig stemmen we per computer, dat gaat vlugger en beter. Tenminste, als het dure systeem van tienduizenden guldens werkt. Bij de gemeenteraadsverkiezing in Goes en ook elders in het land ging het fout. Weken van tevoren was alles uit getest en waren maatregelen getroffen om de ouderen voor te lichten. Als je nog hebt leren lezen met drie tik ken van de aanwijsstok, aap, noot, mies, dan kun je niet zo maar per computer stemmen. In de stemlokalen bleek dat reuze mee te vallen; drie tikken met de pen op het scherm en je hebt gestemd. Kiezers, die in hun jeugd nog met de petroleumlamp naar bed gingen en nu met afstandsbediening van de kleuren tv om weten te gaan kregen het niet warm van de stemcomputer. Dat was bij de storing voorbehouden aan de jeugdige whizzkidsdie probeerden de chips en megabites weer op gang te krijgen. De chef van het stembureau was roodaangelopen en op zijn overhemd verschenen trans piratievlekken. Volgende week is het weer stemmen; ik zal dat rode stempotlood, dat slechts zeven gulden kostte, missen. Cameleon. H

Scheldebode | 1998 | | pagina 1