s.0fei/e/t BRUINS Collecte opbrengst BEL NUf rxi Schelpen CECIL P E L K E W E E K H U IS AA N HUIS 0 P W A L C H E R E N ALBANY-PRIJZEN ZIJN ECHJ ALL-IN! LU LU 2r fl-0 WOEI 1998 M/V 'Ik schijt op journalisten' Irma Heeren genomineerd telecom VOICEMAIL MELDER Beste service, laagste prijs! Ouderwetse boerenboter CROENKALENDE R Zeeduin is kampioen geworden van de competitie zaalvoetbal. OKK viert feest in het kader van het 90-jarig bestaan. DELTA COLLEGE SCHENKT WALCHERSE COSTUUM EN BIEB 3.500 GULDEN Restant HYPERVENTILATIE IS EEN PROBLEEM DAT VEEL MENSEN RAAKT Thema's Leren omgaan 4** DE W BLAUWE WINKEL LAMELLEN LENTEPRIJZEN 1998 199.- 299.- 399.- 0118-635614 Albany Onthaasten O Kinderportret Babyportret w- J ik •-- ff fï FnzniiJ:l'«portr%-t •Huwelijk FOTOSTUDIO THEO Vfc*i DEI GEWIflTEN Vrijlandslra.it 75 - W.C, Dauwendaete Middelburg - 0118-640317 Winston Bogarde blijft opzien baren, en dan met name buiten het veld. Zaterdagavond na de kampioenswedstrijd tegen Re- al Zaragozza haalde hij ouderwets uit: 'Ik schijt op de Neder landse journalisten, jullie zijn klootzakken." Hij liet verder weten slechts 'met mijn voeten te spreken.' MIDDELBURG - Irma Heeren en Kalun Yu (beiden uit Middel burg) zijn samen met de Goese judoka Jessica van der Spil, ge nomineerd voor de titel Zeeuwse sporter van het jaar. De definitieve keuze wordt vrijdagavond 24 april in de Meul- vliet in Tholen bekend gemaakt. Triatlete Irma Heeren heeft inmiddels een indrukwekkende erelijst opgebouwd. Ze is niet meer weg te denken uit de natio nale en internationale top. Ze werd ook in 1995 tot sportvrouw van het jaar benoemd. Tafeltennisser Kalun Yu won drie belangrijke toernooien en be haalde aansprekende resultaten tijdens diverse binnen- en bui tenlandse wedstrijden. (ADVERTENTIES) De VoiceMail-melder is een apparaatje waarmee u direct kunt zien of er gebeld is op de VoiceMail- service van PTT Telecom. WALCHEREN - Boe renboter is er in vele maten en soorten, maar de echte van vroeger, op ouderwet se wijze bereid en in moderne zaken en marktkramen gepre senteerd, ligt bij Smith Kaas. ISTICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP| M0- Ieder jaargetijde biedt het stand een geslaagd uitstapje. Het strand heeft ieder soort bezoeker iets te bieden; een avontuur lijk gebied voor ruiter en paard, een uitdagende ondergrond voor de hardloper, een frisse bries voor de drukke zakenman en een heerlijk bruinende zon voor de zonaanbidder. De aange spoelde schelpen zijn een voor iedereen aanwezige attractie. Wie buigt er niet even door de knieën als hij een bijzonder mooi exemplaar ziet, een die opvalt door zijn grootte, zijn aantrekke lijke vorm of zijn in het oog springende kleur? Schelpen zijn het uit kalk opgebouwde uitwendige skelet van weekdieren, die ook wel schelpdieren genoemd worden. Het li chaam van weekdieren is zacht en week en wordt omgeven door een mantel, een huidplooi die de organen beschermt en zorgt voor vorming van de schelp. De kalk voor de opbouw hiervan wordt uit het water opgenomen. Weekdieren worden onderver deeld in acht klassen, waarvan we er vijf langs de Nederlandse kust aantreffen; keverslakken, slakken, tweekleppigen, stoot- tanden en inktvissen. Met bijna 70.000 soorten vormen slakken de grootste weekdiergroep op aarde. De meeste zijn in het bezit van een men óf meer gewonden schelp uit één stuk: het horentje of slakkenhuis, zoals de wulk, alikruik en tepelhoren. De schelp van een tweekleppige, die met 20.000 soorten op de twee de plaats staat, bestaat uit twee helften die aan elkaar vast zit ten. Vaak leven de weekdieren die in deze schelp wonen in de bodem. Door middel van een adembuis kunnen ze water met voedseldeeltjes aanzuigen en afvalstoffen uitscheiden. Voor beelden hiervan zijn de mossel, het nonnetje en de kokkel. Ook de langwerpige schelpen die vaak 'scheermessen' genoemd wor den, vernoemd naar de voorlopers van het moderne scheerap- paraat, behoren hiertoe. Deze schelpen die vrij groot en zwaar zijn, vinden we vooral langs de vloedlijn. Lichtere schelpen vinden we vooral beneden op het strand, bij de eblijn. Dit ver schil is te verklaren doordat aanspoelsel op het strand door de- golven op gewicht gesorteerd wordt. Wat je als tastbare herin nering bij een strandbezoek aantreft, is, naast de plaats op het strand, ook afhankelijk van de ligging ten opzichte van de zee, de windrichting en de windkracht. SCHELDEBODE Iers muziekspektakel in Stadsschouwburg Geld van stichting Mosselfestijn MIDDELBURG - De stichting het Walcherse Costuum en de stichting Vrienden van de Zeeuwse Bibliotheek krijgen elk 3.500 gulden van het Delta College, een van de vestigingen van het ROC Zeeland. Het Walcherse Costuum wil het geld onder meer gebruiken voor de aanschaf van dubbele strik ken of een bepaald type bloed koralen halssnoer dat momen teel nog in de collectie ont breekt. Het Zeeuws Museum gebruikt de schenking voor restauratie van de waardevolle 17e eeuwse speculum zelandiae, een be schrijving en afbeelding van de Zeeuwse steden, ambachts heerlijkheden, dorpen, kastelen en andere gebouwen rond 1660. Het geld dat aan beide stichtin gen geschonken wordt, is wat overbleef van het vermogen dat in tien jaar werd opgebouwd binnen de stichting Mosselfes tijn. Hierin namen deel de mos selrestaurants van Philippine, de rotaryclub Gulpen/Wijlre, kasteel Vaalsbroek en het Delta College Zeeland. Eens per jaar werd in het Lim burgs kasteel een mosselfestijn gehouden, een smulfeest voor liefhebbers van het Zeeuwse product. Philippine leverde en bereidde het zeebanket, hore- caleerlingen van het Delta Col lege serveerden het uit. De opbrengst ging traditiege trouw naar goede doelen zoals het ZRTI, de Korzakckschool en het voormalige Vijver vreugd. De stichting Mosselfestijn is in middels opgeheven. Het geld dat overbleef wordt nu ge schonken aan beide stichtin gen. Donderdag 23 april wordt in het restaurant van Delta Colle ge aan de Merwedestraat het geld overhandigd. De bijeen komst begint om 12.00 uur en duurt tot ongeveer 14.00 uur. Stichting het Walcherse Cos tuum 'Ik snap niet datje van streek raakt' ZEELAND - Er zijn veel mensen die in meer of minde re mate last hebben van hyperventilatie. De klachten die door dit verschijnsel opgeroepen worden zijn tal rijk, vaak heel vervelend, zowel geestelijk als lichame lijk. Als iemand bijvoorbeeld in een drukke winkel een keer een aanval van hyperventilatie heeft gehad, kan hij daar zo bang van zijn geworden, dat de winkel voortaan gemeden wordt. steun zijn daarbij de sleutel woorden. Bij voldoende aanmelding start ook in Zeeland een dergelijke groep (inlichtingen 020- 6628876). In Zeeland zijn de con tactpersonen Charlotte en José Spangenberg uit Oost-Souburg, telefoon 0118 472337 of 462727. Het hyperventilatiesyndroom is moeilijk te herkennen. Dat komt omdat vaak niet te zien is dat ie mand verkeerd ademt. Er is bijvoorbeeld hyperventila tie met diepe zuchten: tussen de regelmatige ademhaling door wordt af en toe diep gezucht: bij de rustige hyper is het ademrit- me regelmatig, maar versneld: bij een onrustige is de versnelde ademhaling ook nog eens onre gelmatig: een dwangmatige, zeer regelmatige ademhaling wordt vrijwel nooit opgemerkt. Bij hyperventilatie is van sprake van een in jaren opgebouwde verkeerde ademgewoonte. Dat kan op d'n duur bij spanningen klachten veroorzaken en die kunnen heel bedreigend zijn. Voor de hypers onder ons willen José en Charlotte een zogeheten 'lotgenotencontact' oprichten. Het moet een gespreksgroep worden voor mensen die behoef te hebben aan herkenning en er kenning, sgteun en informatie. „Het is vaak zo moeilijk uit te leggen aan een 'gezond' iemand door Ben Donkers Vaak wordt niet begrepen dat iemand zich druk kan maken om een autoritje of een bezoek aan de familie. „Je kunt nooit ontspannen er gens naar toe", is een veelge hoorde uitspraak. Als je zelf geen hyperventilatie hebt, kun je ook niet weten wat het alle maal inhoudt. Bij hyperventilanten komen al lerlei fobieën en angsten om de hoek kijken. Angst kan tot een nieuwe aanval leiden, daardoor wordt de angst weer groter. Daarom is het doorbreken van die vicieuze cirkel van belang. Het is de eerste stap in de goe de richting. Die kan gezet wor den door contact op te nemen met de Nederlandse Hyperven tilatie Stichting. Die verzorgt gespreksgroepen met lotgeno ten. Begrip, (h)erkenning en Moeder en dochter Spangenberg. die niet weet wat het is", vertelt Charlotte. „Het ontmoeten van lotgenoten kan in dit opzicht een openbaring zijn, een enorme op luchting." Thema's die tijdens de gesprek ken aan de orde komen zijn: wat is hyperventilatie?; angst en fo bieën; sociale gevolgen; ervaring; verandering in gevoel van eigen foto: Piet Davidse waarde en zelfvertrouwen; ver anderingen in relatie met je part ner; leren 'nee' zeggen; wat kan ik er zelf aan doen?; hoe kan ik ontspannen? Wat heeft men er zelf allemaal al aan gedaan? Moeder en dochter Spangenberg, die zelf lang met hyperventilatie geworsteld hebben, willen ande ren helpen. Positief denken is een eerste vereist, zegt Charlotte. „Sommigen hebben al jaren klachten, maar vaak is de oor zaak niet bekend. Hyperventila tie kan overal invloed op uit oe fenen, je maag, hoofd, spieren en noem maar op. Drie jaar geleden was het echt heel erg met me ge steld." „Het heeft me zeker een jaar ge kost om er weer bovenop te ko men. Ik weet nu in elk geval hoe ik er mee om moet gaan. Accep teren is belangrijk, positief den ken. Je moet ook niet te perfec tionistisch willen zijn, dan ga je jezelf in een hoek dwingen. Mijn moeder heeft het ook gehad. Daar denken wij er anderen mee te kunnen helpen. We spreken uit eigen ervaring. Een lotgeno ten-contact vinden ze erg nuttig: de drempel is lager dan bij pro fessionele instellingen; er zijn geen officiële deskundigen; er is meer kennis aanwezig en er kun nen nieuwe vriendschappen worden opgedaan. „Je moet leren omgaan met hy perventilatie, met angsten en fo bieën. Werken aan jezelf door naar elkaar te luisteren, met el kaar in gesprek te gaan, ervarin gen uit te wisselen en elkaar te steunen. Delen vermindert de last. „Wij willen daar graag bij hel pen, wij weten wat het is. We be grijpen ook dat dergelijke bijee- komsten voor sommigen toch een probleem kunnen zijn. Toch moeten hyperventilanten niet schromen, we zijn er om te hel pen, advies te geven. Waar dat gaat gebeuren is nog niet bekend, het is afhankelijk van het aantal reacties. De groepen zijn acht personen groot. Donateurs van de NHS betalen 60 gulden, niet- donateurs 90 gulden. Charlotte wil nog wel een paar richtlijnen geven waaraan hy perventilatie te herkennen is: be nauwdheid, kortademig, zuchten of veel gapen; hartkloppingen en een onregelmatige polsslag; klamme handen en voeten, dui zeligheid, onrustig, vermoeid, gespannen of een droge mond. Uiteraard zijn er veel meer ken merken. Eigenlijk hyperventi leert iedereen wel eens. Maar is men extra gevoelig voor span ning of stress dan zijn dat veelal de boosdoeners. Een te grote li chamelijke of geestelijke inspan ning kan leiden tot overademen. De een herstelt er sneller van dan de ander. (ADVERTENTIE) Dealer van o.a. Nieuwe Burg 27 Middelburg (ADVERTENTIES) tegel - plavuizen keuken sanitaircentrum Armundsenweg 2. 4462 GP Goes. Tel.: (0113) 21 40 49. Fax: (0113) 22 74 33. (Bi/ de Zeelandhallen) WALCHEREN - De landelijke collecte voor Zoa-vluchtelin- gen heeft in Middelburg f14.343,40 opgebracht. In Vlissingen was dat f 11.731,20 en in Veere f12.313,35. Lamellen., ƒ199 ~Ar Gratis advies bij u thuis Snelle plaatselijke service Gratis opmeten en monteren 12 maanden volledige garantie ||n .ijl - |Hi NOOff voofTi|mcmen Nu haten, in 4 keer betalen, vraag naar de voorwaarden KNIKARMSCHERMEN 400 i 250 ra. 1420,- IALOEZIEENM 25% korting ROLGORDIJNEN io< 25% korting Onze uitgebreide collectie artikelen in ruim 600 verschillende dessins waarvan nu bijna de helft afgeprijsd. Informeer ook naar onze ongekende collectie plisseegordijnen. sereens en rolluiken. ma. t/m za. 9.00 tot 21.OO uur j Breedte I tot 225 ui i-f>a*i malf hoogtr 27S 226 tot 350 351 tot 500 b.g.g. bel gratis 0 800-0226222. Hoofdkantoor: Nautilusstraat 167, Tilburg In de lange rij woorden tussen de woorden ontaard' en 'ontzwaveling' mag een nieuw woord toegevoegd wor den, onthaasten. Haast U om dat te doen en eigenlijk ook weer niet want onthaasten is geen spoedkarwei, haastige spoed is immers zelden goed. Wij moeten ons meer onthaasten, rustiger aan doen. Zijn wij daar jaren opgegegroeid in termen van schiet op en haast je rep je, dat hoeft niet meer. Leer onthaast te leven in deze snelle, soms hectische maatschappij waar veel om tem po draait. Zelfs per auto op weg naar de jaarlijkse va kantiebestemming, voor broodnodige rust en ontspan ning, viert haast hoogtij. Over de Franse tolweg naar de Spaanse Costa's. 'Depeche toi, haast je, schiet op'", zingt het land van Marianne. Gebruind terug in het va derland staat het beter om te zeggen dat je er in veertien uur was, dan datje er drie dagen met overnachting over deed. In werktijd is het altijd opschieten geblazen, je werk moet af, om twee uur een afspraak en de boot gaat om tien voor het hele uur, haal ik dat nog? De kinderen moeten naar school of ze komen er uit, boodschappen halen en het eten op tijd op tafel. Haasten ontstaat vooral als je leeft op de klok, alles gaat, nee moet, op tijd. In de serene rust die heerst in de monumentale ker ken die wij rijk zijn denk ik wel eens aan de tijd en het tempo waarin ze gebouwd zijn. Wat moeten de mensen toen tijd en geduld gehad hebben. Op vakantie heb ik iets nieuws uitgeprobeerd, mijn horloge uitgelaten. Dat is goed bevallen. Onthaasten, de oude Chinezen wisten het al: "De mens probeert honderd jaar om duizend jaar te worden,Onthaast u vooral rustig. Cameleon.

Scheldebode | 1998 | | pagina 1