'Beschuit en zo...' voor een leuke kraamtijd 7 ZAKKEN TUINGROND 10,- GROEN LEER z Alleen op zaterdag 18 april NU Stropdas WSiVERKERKi mUKENSÊ GROENKALENDER Schorren LU Klneter Portret Huwelijk I Zuigkracht van Goes is groot Finale nationale voorleeswedstrijden zatérdag in Cultureel Centrum Arduin GOES Beste service, laagste prijs! E L K E W E E K HUIS A A P 1 HUIS 0 P W A L C H E R E N Bij fitnesscentrum Ten Tije staan parasols, surf planken en strandstoelen gereed. Een ware (tijdelij ke) metamorfose. Zestig activiteiten in zes gemeenten, dat is het omvangrijk programma van Cultureel Gekleurd. Deze week voor de jeug dige lezers een fraaie kleurplaat van Winnie de Poeh. Judith en Margreeth starten het eerste Zeeuwse Kraamf eest-buro SCHILDERSDUO INSPIREERT ELKAAR IN HISTORISCH SEINHUIS LANGS DE SPOORBAAN Slopen Palet Hobby Beroemd Verder Bezoek 30 liter normaal 15,- N LU O O ^OENSDACg^g WTMTÜW» TM» VMt »l« «INWIN Vrütend«»ma( W ■- WC, Dawwendaete Goes gaat, als in 2002 de toltunnel onder de Westerschel- de gereed is, een belangrijke rol spelen in het dagelijks le ven van de Zeeuws-Vlamingen, zo meldt De Stem. Het is niet denkbeeldig dat Goes uitgroeit tot het verzorgende centrum van Midden-Zeeland. Deze voorspelling komt van de Rabobanken die in Nieuwdorp een onderzoek pre senteerden naar de Bevelandse perspectieven na de aan leg van de tunnel tussen Terneuzen en Ellewoutsdijk. Als u binnen nu en twee jaar een nieuwe keuken nodig heeft, doet Hans Verkerk u deze week een spectaculair Half Geld aanbod! De nieuwste Kroon keukens van 1998 worden u ter introductie voor de helft van de door de leverancier aanbevolen advies prijs aangeboden! Kom nu snel echt geld verdienen en vraag naar de snelle beslisserskorting. Ontdek waarom 150.000 tevreden keukenkopers u voorgingen. Wij garanderen u de beste keuken en het beste ontwerp voor de beste prijs! DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPAVOND RINGBAAN WEST 2B - 0113-216451 MIDDELBURG - Wie wordt de voorlees-kam- pioen van Zeeland, wie mag Zeeland op 27 mei vertegen woordigen tijdens de natio nale voorleesdag in Utrecht? Vragen die zater dag tegen de avond beant woord worden. Die dag is namelijk de Zeeuwse finale in Cultureel Centrum Ar duin aan de Koudekerkse- weg 145 in Middelburg. Het is de vijfde keer dat de ze 'wedstrijd' op het pro gramma van de Zeeuwse Bi bliotheek staat. Elf kandi daten, afkomstig uit de groepen 7 en 8 van de basis scholen, komen zaterdag vanaf 13.30 uur voor het voetlicht. De wedstrijd wordt gejureerd door Helge Prinsen van Omroep Zee land, Johanna Kruit, zelf dichteres en schrijfster van kinderboeken en Niek van Erk, de voorleeskampioen van vorig jaar.De deelne mers: Laurien Lijbaert Koe wacht; Joeri Veen Vlissin- gen; Anne Bergmans Goes; Noortje van Dam Hulst; Eva Jasja van der Haar Goes; Saskia Hundersmarck Drei- schor; Veerle Melse Terneu zen; Willemijn Peene Nieuwdorp; Anneke van de Sar Schoondijke en Sanne Spekhorst Oostkapelle. STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP Slikken zijn uitgestrekte, vlakke zandgebieden. Bij laag water vallen ze droog, maar bij hoog water spelen ze verstoppertje door praktisch helemaal onder water te verdwijnen. De gren zen van slikken zijn aan de ene kant de waterlijn en aan de landkant dijken of schorren. Schorren zijn in de loop van de tijd zo hoog opgeslibd, dat ze bij een gemiddelde hoogwaters tand net niet ondergedompeld worden. Daarom durven de brutaalste pioniersplantjes zich hier te vestigen. Veel voorkomende pioniers in Zee land zijn slijkgras en zeekraal. Van hen wordt geëist dat zij een zoute douche door een ho gere vloed kunnen weerstaan. Zout pakt voor een plant het zelfde uit als extreme droogte. Planten van zoute milieus heb ben diverse strategieën om te overleven. Het slijkgras bij voorbeeld scheidt het zout ac tief uit via huidmondjes aan de onderzijde van het blad. De strategie van de zeekraal is an ders; zijn bouw gelijkt door dikke geledingen die opgevuld zijn met vocht sterk op die van een cactus. Om te voorkomen dat de plant vanuit de zoute bodem leeggezogen wordt, zijn in het vocht verschillende zouten opgelost. Naarmate het schor hoger opslibt wordt de plantengroei steeds gevarieerder. Op de diverse planten leven veel bijzondere insecten en vlinders. Tus sen de begroeiing leven en nestelen veel kustvogels zoals de vis- dief de in kolonies broedende kokmeeuw en de tureluur. Omdat schorren alleen kunnen ontstaan in de smalle kuststrook waar getij, stroming en de afzetting van zand en slib elkaar in even wicht houden, zijn er in Zeeland relatief veel schorren. Door onder andere de uitvoering van de Deltawerken en door vesti ging van industrie is het Zeeuwse schorre-areaal helaas met de helft vermindert. We moeten ervoor waken dat dit belangrijke landschapselement behouden blijft. Zeeuws Landschap werkt hieraan door een aantal schorren te beheren. Bijvoorbeeld de Verdronken Zwarte Polder ten noorden van Nieuwvliet, het Verdronken Land van Saeftinge en de Schorren voor de Pauli- napolder, die hier afgebeeld zijn. Deze schorren bij Biervliet vormen een restant van een omvangrijk sóhorrengebied in de vroegere Braakmanmondig en behoort tot de meest vogelrijke delen van de Wester schelde. SCHELDEBODE KORTGENE - Judith en Margr eeth zijn allebei moeder van drie kinderen. Naast hun zorg voor het kroost wilden ze weer wel eens gaan werken. Misschien niets bijzonders, maar wat zij gaan doen is wel iets nieuws. Zij gaan kraamfeesten organiseren. Hun kersverse bedrijf kreeg de naam; 'Beschuit en zo...." Margreeth heeft veel ervaring in de horeca en Judith heeft ge werkt als wijkverpleegkundige. "Juist die combinatie en het feit dat we moeder zijn heeft bij ons geleid tot de oprichting van ons bedrijf. Het is toch geweldig om van zoiets unieks als het krijgen van een kindje je werk te ma ken." Welhaast iedere geboorte wordt gevierd. Maar de manier waarop is voor iedereen verschillend. Een 'kraamfeest' kan dan ook Judith en Margreeth: dol op beschuit met muisjes. een hele leuke afwisseling zijn op de afzonderlijke kraambe zoekjes die soms weken lang aanhouden. "Zeker als er meerdere kinderen in het gezin zijn kan het voor de moeder heerlijk zijn om alle be zoek, familie, vrienden en ken nissen in één keer te ontvan gen", vertelt Judith. "De moe der hoeft dan niet wekenlang telkens weer om boodschappen, klaarstaan voor bezoek en rom mel opruimen. Ook vergt het be zoek veel van het broertje of zusje van de baby. Vooral als de vrouw lichamelijk problemen heeft gehad tijdens de zwanger schap of na de bevalling, kan het fijn zijn als iemand alles re gelt, zodat zij zelf kan relaxen en genieten van het feest ter ere van de kleine, die het middel punt van het feest is." Ook voor mensen die een gehan dicapt kindje verwachten kan een kraamfeest een goed idee zijn. Veel mensen vinden het moeilijk om in zo'n situatie 'ge woon' te komen. Een kraamfeest kan die drempel verlagen. Een kraamfeest kan thuis of op locatie worden georganiseerd. Margreeth en Judith verzorgen een compleet pakket, dit houdt in dat ze alle boodschappen doen, ze versieren het huis en na het feest wordt alles weer opge ruimd. "Een kraamfeest kan heel een voudig of heel uitgebreid zijn. Er kan ook gekozen worden voor een Jaargetijde-feest met de specialiteiten van het sei zoen. Heel origineel is een Zeeuws feest en vooral leuk als er veel bezoek van buiten de provincie wordt verwacht", zegt Margreeth. De prijs is geheel afhankelijk van de persoonlijke wensen van de ouders. Judith Vuijk en Mar greeth Alexander geven u graag informatie, hun telefoonnum mers zijn respectievelijk (0113) 306086 en (0113) 306853; hun faxnummer is (0113) 306087. 'We zijn elke dag met kunst bezig' MIDDELBURG - Er gaat geen dag voorbij of Cor van der Poel en Corrie Akkermans zijn met kunst bezig. Is het niet in het eigen atelier dan wel onderweg of in een of ander museum. Op zich is dat niet zo bijzonder, er zijn veel mensen die van kunst houden en kunnen ge nieten. Het bijzondere van dit schildersduo is dat ze hun atelier hebben in een afgedankt seinhuis van de spoorwegen. viele). Op 1 mei maken ze met collega-kunstenaars een tien daagse schilderreis naar Tsje chië en in september is er een studieweekeinde in Zegge. Kunst, daar draait het bij bei den om. Dat kan schilder werk zijn, maar ook massief brons of kunstwer ken uit al bast of speksteen. „Daar be ginnen we overigens niet zo maar aan. Er gaat vaak een gedegen studie aan vooraf. We trekken ons hier terug, sti muleren elkaar. We zijn veel zijdig, le ren veel van elkaar ofschoon de eigen stijl en „Je moet een kruiwagen hebben. Die mensen van televisie kun nen plotseling allemaal schilde ren! Nou, een betere reclame voor zichzelf kunnen ze natuur lijk niet maken. Vroeger moes ten kunstenaars van alles uit de hoek zoeken om in de bekend heid te komen: schilderijen in brand steken op de markt, met een aantal vrouwen gaan sa menwonen of onder invloed van alcohol of drugs met spuitbus sen in de weer gaan. Als het maar aandacht trekt, de echte schilderkunst komt dan op het tweede plan." door Ben Donkers Het is gelegen langs de spoorlijn Middelburg-Goes. Aan de ene kant razen de treinen voorbij, de andere muur houdt enigszins het geluid van passerende auto's tegen. Toch is het niet hinder lijk, het hoort erbij, net als kunst in het seinhuisje past. Vijf jaar geleden 'liep' Cor van der Poel er tegenaan. De Neder landse Spoorwegen wilde het karakteristieke gebouw slopen. Door automatisering was het overbodig geworden. Arnemuidenaar A. de Hamer vond dat doodzonde, hij begon een eenmansactie onder de noe mer 'behoud en herstel spoor en talud'. Hierdoor kon het uit 1920 daterende pand behouden blijven. Voorwaarde was wel dat de eer ste etage benut zou worden. „Ik zag in een advertentie dat de ruimte te huur werd aangebo den. Een ideale stek voor een atelier, en aldus geschiedde", vertelt Van der Poel. Hij huurt het momenteel en kan zich, samen met kunstgenote Corrie, geen betere plek beden ken. „Het is niet overdreven groot, maar ideaal voor ons werk. Er is verwarming, verlichting, we kunnen een kop koffie zetten en soms bezoek ontvangen, al is daar niet overdreven veel ruimte Corrie en Cor zijn lid van het Zeeuws Palet. Beiden hebben op het ogenblik een expositie lo pen. Cor in de Concertzaal van Middelburg en Corrie in de plaatselijke Rabobank (lange- Corrie Akkermans denkwereld er nauwelijks door beïnvloed wordt. „Als je geen aanleg hebt, begin er dan niet aan. Probeer uit je eigen fantasie is een hond te te kenen, of een fiets. Gaat je dat gemakkelijk af dan is een verde re studie aan te raden, mits je er zin in hebt natuurlijk." Voor Cor en Corrie is het trou wens veel meer dan een hobby geworden. Er wordt veel tijd in gestopt en alles bij elkaar kost het een aardig centje. Cor maakt veel foto's, die later als voor beeld voor een schilderij dienen. De verf is duur, de penselen kos ten veel en linnen moet bijvoor beeld worden opgespannen. „Daarnaast heeft het Zeeuws Palet (overigens in totaal zo'n 115 leden) veel activiteiten, en daar doen we graag aan mee". Studies maken, veel voorberei dend werk en je verdiepen in de materie. Een schilderij zet je niet binnen een dag op doek of paneel. Beiden weten dat uit er varing. Corrie heeft er weinig moeite mee om bloemen en die ren te schilderen, bij Cor komen de landschapschilderijen vlot van de ezel. Ooit eens beroemd worden, wie wil dat niet? Het is evenwel voor maar weinigen weggelegd. Van der Poel en Akkermans gaan hun eigen gangetje. Ze hebben het best naar hun zin. Kopje koffie, muziek op de ach tergrond, een kast waarmee foto's: Piet Davidse vroeger de overweg geregeld werd en een groot (weggewerkt) paneel om de wissels om te zet ten. Dat laatste herinnert aan vroeger tijden. Veel 'spoormen- sen' die er ooit werkten, zijn wel Cor van der Poel eens op bezoek geweest. Kijken hoe het nu is. Ze zijn blij dat hun vroegere werkplek niet ver dwijnt. Het pand staat op de monumentenlijst. Een deel van de ijzeren trap aan de buitenkant is door de ge meente verwijderd. Er moest een fietspad komen. Cor zet nu dagelijks een aluminium trap tegen restanten van de oor spronkelijke stalen treden, an ders kun je met geen mogelijk heid bij de ingang komen. „Het heeft z'n voordelen. We kunnen 's avonds alles rustig la ten staan. Bovendien kan ik vanuit mijn huis, aan de andere kant van de spoorbaan, het ate lier zien. Dat is gemakkelijk om de boel in de gaten te houden." Cor en Corrie vinden het geen probleem als belangstellenden eens een kijkje willen gaan ne men. Het is wel zinvol om voor af een afspraak te maken (tele foon 623050). Overigens ligt ook bij de exposities informatie over hun werk. ADVERTENTIE Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.30-12.00. 13.00-18.00 uur zaterdag 8.30-16.00 uur ten na Iuur I i j kt zaak Wilgenhoekweg 13a 4353 EA Serooskerke Telefoon: 0118-592820 De stropdas is voor mij het meest verfoeide kledingstuk, ledereen kan met mij alle kanten uit op modisch gebied, maar een stropdas? Nee, ik vind zo'n sjerpje het top punt van gekunsteldheid, een doorzichtig vleugje civili satie. Want juist die heertjes die bij wijze van spreken met hun stropdas om naar bed gaan, zijn vaak helemaal geen heertjes. Ik verbaas me al jaren over de populari teit van de stropdas. Zo'n mal lapje stof dat eigenlijk geen functie heeft, soms overbodig en hinderlijk is. Hij knelt en schuurt de adamsappel en zorgt in combinatie met een gesteven overhemd kraag voor een ware terreur in het halsgedeelte. Als je aan wilt schuiven voor een di ner moet je goed uitkijken dat de stropdas niet in de soep belandt of een extra ingrediënt wordt van de room saus. En als het buiten ook maar een beetje waait zoals nu dan fladdert je dasje als een banier over je schouder. En dan de ceremonie van de juiste knoop leggen. Wordt het zo'n scheve wurgconstructie, een vlot schuivende perfecte knoop of een slordige knoop die afzakt naar mate de dag vordert. Je ziet de bovenste knoopjes van het overhemd, dan even niets en dan het stropje dat te gen verlies en diefstal tussen de broeksband gefrom meld is. Even zag het er naar uit dat de vrouwen ook he lemaal in de ban van de stropdas zouden raken. Vooral de leren das was in bij de dames. Dat was in de tijd van de grote vraagstukken over vrouwenemancipatie. Die trend heeft zich niet doorgezet, ook zonder stropdas staan vrouwen hun mannetje. De stropdas staat mij de coratief overigens heel goed meent mijn achterban, dus strikken maar. Kleren maken nog steeds de man. Cameleon

Scheldebode | 1998 | | pagina 1