Zijnen '\\a lclï e re n V&, GROENKALENDER Holbewoners E L K E W E E 1 H U 1 S AAN HUIS 0 P W A 1 L C H E R E N (J§) TWINTIG MIDDELBURGSE CAFES VRIJDAG IN TEKEN VAN BLUESROUTE Kuilen O D z INVULAKTIE KWIJTSCHELDING GEMEENTELIJKE BELASTINGEN EN WATERSCHAPSLASTEN SCHELDEBODE LU N LU WOENSDAG 8 APRIL 1998 M/V St.Jacobspassage 3 Vlissingen 'Natuurlijk zijn de titel' Een bijzondere band met kikkers V Ton's Brillenmode heeft ex clusief voor Walcheren de Cartier monturen in huis. in prijs variëren ze van goed koop tot 135.000 gulden. woensdag 15 april in de Stadsschouwburg van Middelburg: Larry, this funny world. Jeroen Nieuwenhuize wordt de vaste presenta tor van de Rabo Top 40 Jt/Èf |H van SBS-6. De Goesenaar JLM p is vanaf vrijdag op tv te zien. i 4Êk Pittige blues Entree Schulden Nazorg Problemen Paashaas en 'hulphaas' in binnenstad Gewijzigde afsluittijden i.v.m. pasen LU OpiSs® k iwiigfiimiWD 'Natuurlijk zijn we nu-z niet moeilijk meer over maal zo slecht, daar wilde zijn nog niet tevreden, want ken'. Ronald de Boer na de wedstrijd Feyenoord-Ajax. OOSTKAPELLE - 'Een bijzondere band met de kikkers uit on ze vijver', zo schrijft een mevrouw die liever niet met haar naam en adres in de krant wil. Ze reageert op onze oproep om eens een leuke foto op te sturen om in De Scheldebode te plaatsen. Dit is wel een heel bijzondere. Lekker met de blote voeten naast de vijver en de kikkers komen er altijd gezellig bij zitten. „Ze schromen niet om zelfs op mijn voeten te kruipen. Dan is er toch zeker sprake van een speciale band." Misschien verandert de kikker ooit in een prins... WIDDEIBUBG - 1 GRIJPSKERKE - Tot en met zaterdag 2 mei exposeren Ien en Fern van den Berg in boerderijgalerie De Osseberg aan de Singelweg 11. Het werk van Ien omvat weefkunst, Fem maakt keramiek. De openingstijden: maandag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur of telefonisch na afspraak via nummer 625284. ZOUTELANDE - Maandag 13 april wordt de finale van het strandvoetbal voor C-junioren gespeeld. Dat gebeurt tegen over de accommodatie van voetbalvereniging De Meeuwen. Die club heeft trouwens ook de organisatie in handen. De deelnemende teams zijn: RCS; EBOH; Mevo; Zierikzee; Wik '57; Arkel; Luctor '88; Oostkapelle; Dauwendaele; De Zwer ver; Patrijzen; Serooskerke en Sluis. De poulewedstrijden beginnen om 10.30 uur. De finale om 13.45 uur. VEERE - In museum De Schotse Huize (Kaai 25-27) zijn tot en met 23 mei in de expositiezaal aquarellen, posters en kaarten te zien van Albert Labordus uit Oegstgeest. Op de visseri j zolder is een tentoonstelling ingericht met kralen en kraaltjes die toegepast werden in de Zeeuwse klederdracht en in de beeldenzaal zijn tegels te zien onder het motto 'van plint tot plafond'. Op 18 en 19 april wordt er een ten toonstelling van het Zeeuws Genootschap gehouden. Er is dan onder meer een demonstratie kralen-breiwerk die ver zorgd wordt door mevrouw Ruissen. DOMBURG - Tweede paasdag (13 april) wordt naast de hoofdreceptie van vakantiepark Hof Domburg een markt gehouden waar handgemaakte spulletjes verkocht worden. Voor de kinderen zijn er speciale attrakties. De markt is van 11.00 tot 17.00 uur open, de toegang is gratis. DISHOEK - Er zijn de komende dagen excursies onder lei ding van natuurgidsen door het duingebied. Op 11, 13 en 18 april wordt om 14.00 uur vertrokken bij Kaapduin. Inlich tingen telefoon 417039. STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP Vooral in Zeeuw se duingebieden zie je 'm regelma tig: het konijn. Met zijn aan de onderzijde wit gekleurde korte wipstaartje zie je hem door voorna melijk open land schap huppelen. Door het zijn voedselvoorkeur voor grassen hou den konijnen de grasmat kort. Daardoor kunnen diverse lage plantensoorten die zich niet tus sen hoge begroeiing kunnen handhaven, zich ontwikkelen. Een voorbeeld daarvan in Zeeland is het voorkomen van orchideeën in de open, laaggelegen, vochtigere vlaktes in het Zwin. Maar ook dieren profiteren van zijn aanwezigheid. De zandige plek jes die door graas- en graafactiviteiten op open terreinen ont staan zijn aantrekkelijk voor allerlei soorten insecten. Bij ber geenden, kauwen en holenduiven zijn verlaten konijnenholen in trek als nest en woning. Konijnen zijn erg op hun hoede: tijdens het eten zitten ze regel matig even rechtop om met hun ogen en beweeglijke oren de omgeving af te tasten op gevaar. Voor een konijn is dat de aan wezigheid van bijvoorbeeld een buizerd of vos. Bij gevaar wordt de familie gewaarschuwd door met de achterpoten een roffel te geven. Snel duiken ze dan in hun holen. Konijnen le ven immers onder de grond. Hun woonruimte wordt ook wel ketel genoemd en heeft meerdere gangen naar buiten toe, met daaromheen vele oppervlakkig uitgekrabde kuiltjes die funge ren als territorium markering. Daar woont vaak een hele fami lie; een ouderpaar met een heleboel kinderen en kleinkinderen die communiceren met alarmroffel, hun signaalstaart en aller lei geurmarkeringen. Hoewel de familieband hecht is maakt de aanstaande moeder voor de geboorte van de jongen speciaal een eigen kraamhol, tot wel honderden meters verderop. Zij be kleedt dit met droog gras en eigen buikhaar. Per jaar kan een vrouwtje vijf keer vier tot tien jongen ter wereld brengen, die bij de geboorte blind, kaal en volkomen hulpeloos zijn. Maar al na vier weken zijn ze zo ver dat ze de babykamer verlaten om intrek te nemen in het grote familiehuis. SCHELDEBODE Binnenstad heeft 'the blues' MIDDELBURG - Blues muziek, je moet er van houden. Velen doen dat. Genieten van slepende gi taren en rauwe stemmen, afgewisseld door janken de mondharmonica's. Voor liefhebbers is dat echte 'kippenvel-muziek'. Middelburg staat vrijdag geheel in het teken van dergelijke mu ziek onder het motto 'de Blues route'. In twintig cafés wordt li ve opgetreden. Dat kan met Chi- cago-blues zijn, maar ook met bluesrock in de stijl van ZZ- Top. door Ben Donkers Een van de toppers is zeker de Amerikaanse violiste Lamatrice McQueen van de JP Band. Zeker vermeldenswaard is de Zeeuwse Bluestrots The Juke Joints en The Sealand Blues Brothers. Verder Mister Boogie Woogie met zijn fabuleus pianospel en The Factory. Blues heeft vele stijlen, ieder vindt er wel een stukje van zichzelf in. Een ver loren liefde, tegenslag in het werk of zo maar een beetje down zijn. Maar blues is niet al leen treurig, niet alleen 'my ba by left me'. Het kan oppeppend zijn, luisteren naar een goed bluesnummer kan je opvrolij ken. Als je 'the blues' hebt kun je dat met anderen delen. Het centrum van Middelburg biedt daar vrijdagavond alle moge lijkheden voor. Liefhebbers van een pittige, snelle blues gaan bij voorkeur naar Lamatrice McQueen. Een tante die te keer gaat als Tina Turner in haar beste dagen. Er is ook zogeheten jumpblues, hier bij is het swinggehalte hoog en komt een aantal blazers in actie. Dragline speelt in de trend van Stevie Ray Vaughan De Belgen Fred and The Healers hebben hun reputatie mede te danken aan het optreden op grote festi vals met onder andere Cannet Heat en de Paladins. Niets wordt vergeten. De jaren 30-50 blues, ragtime en hedendaagse blues van Michael de Jong. Mis sissippi Blues en zogenaamde trekzak-blues aan alles is ge dacht. Een aanrader is ook Free and Easy, de band telt vier leden van Flavium. Zanger Jos Veld huizen vertolkte toen, en ook nu nog, Nightlife. Passe-partouts geven toegang tot alle optredens en kosten 15 gulden. Ze zijn verkrijgbaar bij de deelenemde bedrijven, de VW Middelburg en in Goes bij café de Pompe en het VW. Op de avond zelf een kaartje aan de kassa kopen kost f 17,50. De aanvang van de optredens varieert, maar als u zorgt voor 22.00 uur in het centrum van Middelburg te zijn, zit u goed. 1 LaMatrice McQueen zingt blues, haar roots liggen in de gospel-muziek. 'Er zijn veel financiële problemen' door Ben Donkers VLISSINGEN - Een invul-aktie kwijtschelding ge meentelijke belastingen en waterschapslasten: Dat ge beurt dit jaar van 20 ot 24 april op zes lokaties inVlis- singen en Oost-Souburg. Het blijkt hard nodig te zijn want 'we komen nogal wat mensen tegen die in finan ciële problemen zitten." gaan." „De aktie loopt van 20 tot 24 april. We worden hierbij geholpen door de werkgroep UGO van het FNV en de vak bond CNV. Bovendien zijn er 76 vrijwilligers, en daar ben ik ape trots op", zegt Heemskerk. „Vorig jaar hebben we voor 245 mensen een formulier ingevuld. We hebben toen de resultaten eens goed op een rijtje gezet en een overzicht gepresenteerd, overigens met medewerking van de betrokkenen. Het resultaat was schokkend: 38% blijkt schulden te hebben en staat ne gatief op bank of giro. Liefst 30% heeft een uitkering en moet van 500 gulden de vaste lasten en het eten betalen. Zo staat ons bestand er bij. Het plaatje lag op tafel, maar zoals altijd wordt de boodschapper gestraft. Maar daar moet je je niet druk om ma ken." „Armoede wordt de laatste tijd beter besproken. Dat komt mede door bisschop Muskens. Je moet niet bang zijn om 'alles op tafel te leggen'. Je moet de gemeente overtuigen dat kwijtschelding noodzakelijk is." Heemskerk verwacht dat zo'n drie- tot vierhonderd formulie ren ingevuld worden. Daarnaast wordt vaak aandacht besteed aan nazorg. „Soms baal ik, bijvoorbeeld als een verzoek wordt afgewezen, af en toe heb ik ook veel plezier, als het weer gelukt is." Rudi Heemskerk van het In- en Uitloophuis aan de Vincent van Goghlaan 241a in Vlissingen weet waarover hij praat. De voormalig pastoraal medewer ker van Oost-Souburg werd re gelmatig gevraagd: kunnen jul lie helpen bij het invullen van formulieren? „Dan merk je dat veel mensen problemen hebben. Dan kom je nogal wat tegen. Kijk, als je een maal in het rood staat, kom je er niet meer uit. De woonlasten zijn hoog, net als trouwens de energierekeningen. Daar komt bij dat mensen met een uitke ring vaak in de slechtste huizen zitten." „De gemeentelijke belasting gaat omhoog, de huren worden aangepast en dus krijgt men het steeds moeilijker. Er zijn er bij die aan het eind van de maand geen eten hebben, dat is geen fa bel." Wil je ons helpen? Het is een veelgehoorde kreet. Een eer ste stap in de goede richting is de invul-aktie 'kwijtschelding gemeentelijke belastingen en waterschapslasten' Bij volledige kwijtschelding kan men er zelfs 85 gulden per week op vooruit Donderdagmiddag kreeg een aantal vrijwillige medewerkers uitleg over het invullen van kwijtscheldingsformulieren. Het In- en Uitloophuis onder leiding van Ruud Heemskerk (met hoed) bemiddeld hierin. foto: Piet Davidse „De kracht van ons 'huis' is dat het een gemeenschap van men sen is die voor elkaar instaan. Wij luisteren en helpen, brengen de mensen een stapje verder. Het kost ze niets. De financiën komen van de gezamenlijke ker ken. Zo worden via ons sociaal spreekuur tal van bezwaar schriften ingediend. Dat kan gaan over hertaxatie van woningen of het onterecht inkorten van uitkeringen. Je wint natuurlijk nooit alles, maar als dat wel het geval is geeft je dat een kick." Op de volgende plaatsen zijn in de week van 21 tot en met 24 april vrijwilligers aanwezig om te helpen bij het invullen van het formulier. VLISSINGEN: Bibliotheek Lange Zelke 21 en 23 april van 12.30 tot 18.30 uur; Aktiviteitencentrum, Bonedijkestraat 155, dinsdag 21 en donderdag 23 april van 13.30 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 21.00 uur; In- en Uitloophuis, Vincent van Goghlaan 241a, 21, 22, 23 en 24 april van 09.30 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Het Majoraat, Van Hogendorpweg 58a op 21 en 23 april van 09.30 tot 12.00 uur en 13.30 tot 16.30 uur. Wijkcentrum Bolwerk, Lindeyer- laan 8: maandag 20 april 19.00 tot 21.00 uur; 22 april 19.00 tot 21.00 uur; vrijdag 24 april 13.30 tot 16.30 uur. OOST-SOUBURG - Gebouw Irene, Kanaalstraat: dinsdag 21 april 09.30 tot 12.00 uur; 13.30 tot 16.30 uur. De Ark, Oranjeplein (naast de kerk), woensdag 22 april 09.30 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. MIDDELBURG - De paashaas is er weer, hij slaat geen jaar over en bezoekt 11 april de binnenstad. Hij wordt dit keer vergezeld door een hulphaasje en muziek van Piep en Kras. Met de zomerbus van Carlier trekt het gezelschap door de straten. Hoofddoel is om de kinderen van een mandje met iets lekkers te voorzien. Ook mogen ze met de bus mee, tijdens die rit staat eveneens een verrassing te wachten. De paashaas is er op uitnodiging van de SEM (Stichting Evenementen Middelburg). Het belooft een kindermiddag te wor den met als motto: 'als een haas naar de haas'. De vertrektijden van de paasbus: 11.00; 12.00; 14.00 en 15.00 uur. De opstapplaats is in de buurt van de Markt. Dat is afhankelijk van de ruimte want, zoals bekend, er wordt momenteel hard aan de herinrichting van het Marktplein gewerkt. Uitgave woensdag 15 april: Advertenties dienen uiterlijk vrijdag 10 april om 9.00 uur in ons bezit te zijn; redactiecopij uiterlijk op vrijdag 10 april om 12.00 uur. Wij wensen u prettige paasdagen. "Wie een kuil graaft voor een ander valt er zelf in.Een spreekwoord dat nog al eens uitkomt. In onze jeugd maakten wij wel eens een niet al te diep kuiltje en dek ten dat met takjes en grond af. Zogenaamd van niets wetend zakte er dan iemand in. Grote kuilen graven is een riskante onderneming, ze kunnen instorten. Het blijft oppassen geblazen want sinds kort is kuilen gra ven op het strand riskant. De zee legt het strand bloot en spoelt bij het volgende tij de kuilen weer dicht. Op het strand groeven wij diepe kuilen waar onderin water kwam te staan. En de kinderen maar spelen. Strandple- zier is zand, water en een schepje. We hebben wat ku bieke meters zand verplaatst voor die gasten; complete Deltawerken, bergen en kastelen gebouwd. En maar zand scheppen tegen de oprukkende golven. Kuilen op het strand heeft te maken met je territorium af te bake nen, die kuil is van mij en daar blijf je uit. Net als een kater op alle vier de hoeken van je gebied pissen is niet fris op het strand. En bovendien, zou het helpenDuit sers zijn zeer goed in kuilen graven; Nederlanders en Belgen bedreven. Volgens sommigen blijven gegraven kuilen eigendom, ook wanneer de kuilen er de volgende dag nog zijn. Net als indertijd de ontdekkingsreizigers wordt de nationale vlag er ingeplant. Bezitterig gedoe. En dan ligt er plots toch iemand anders te zonnen in de kuil die jij gegraven hebt. Dat strookt absoluut niet met het spreekwoord want wie graaft er nu een kuil voor een ander? Je ligt er immers veel liever zelf lekker in. Cameleon.

Scheldebode | 1998 | | pagina 1