vsMmMïêmmmM Nieuw uitzicht voor Domburgse watertoren Meerkoet Poolen WOENSDAG 11 MAART 1998 M/V 32 bH n VOLGENDE WEEK WOENSDAG BIJLAGE j IN DE SCHELDEBODE WC spoelen met regenwater A A N HUIS OP V A L C H E R E N Op landgoed Ter Hooge is een stereoviewer in gebruik genomen. Er zijn bijzondere plaatsen te zien. Vie van de Reijt is zater dag in de Zeeuwse bieb in gesprek met Arnon Grun- berg. Haalbaarheidsonderzoek naar nieuwe bestemming watertoren Cursus veilig caravannen [Mem Modellen GOES WÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊmmmÊÊmÊÊÊÊÊÊÊmtemm Een koffer vol oplossingen om huilende baby's te troosten GR0ENKALENDE R Ei van Columbus Draai Geruststelling Win-winsituatie Gezin Allure LU rsi LU O LU D SCHELDEBODE Schoon leidingwater gebruiken om door de wc te spoelen moet tot het verleden behoren: gewoon regenwater ge bruiken. Dat is volgens veel Zeeuwse scholieren een ma nier om een bijdrage te leveren aan een beter milieu. Tijdens de scholenconferentie in Goes kwam dit voorstel onder meer aan de orde. MIDDELBURG - Het be stuur van de afdeling Mid delburg en Omstreken van Veilig Verkeer Nederland houdt opnieuw een cursus 'veilig caravannen'. Er zijn twee therieavonden op 20 en 27 april van 20.00 tot 22.00 uur in het stafbu reau van de politie, Vrij landstraat 29. Er wordt aandacht besteed aan de benodigde documenten, technische zaken, belading, accessoires en er zijn prak tische tips. Voorts kan op 9 mei op een groot parkeerterrein in Westkapelle geoefend wor den met de eigen auto/cara vancombinatie. Ook kan de caravan er gekeurd wor den. De gehele cursus, inclusief keuring en naslagwerk, kost 75 gulden. Inlichtin gen telefoon 629064. m Als u binnen nu en twee jaar een nieuwe keuken nodig heeft, doet Hans Verkerk u deze week een spectaculair Half Geld aanbod! De nieuwste Kroon keukens van 1998 worden u ter introductie voor de helft van de door de leverancier aanbevolen advies prijs aangeboden! Kom nu snel echt geld verdienen en vraag naar de snelle beslisserskorting. Ontdek waarom 150.000 tevreden keukenkopers u voorgingen. Wij garanderen u de beste keuken en het beste ontwerp voor de beste prijs! DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPAVOND RINGBAAN WEST 2B - 0113-216451 De watertoren van Domburg, een prachtig bouwwerk in de duinen. Niet iedere baby vindt meteen zijn draai op de wereld STICHTING HET ZEEUWSE 1 Wr LANDSCHAP Je hoeft niet speciaal een natuurgebied te bezoeken om de meer koet aan te treffen. Deze grappig ogende zwarte watervogel met ronde rug, korte staart, ver naar achteren geplaatste poten en witte bies net boven zijn snavel, komt de laatste dertig jaar ook in de kleinere waterpartijen zoals een slootje voor. Hier door is het woorddeel 'meer', wat betrekking heeft op zijn leef omgeving, minder van toepassing. Het feit dat hij steeds meer in kleinere wateroppervlakten voorkomt is een teken dat het goed gaat met deze vogel. Zijn geluid is als "koet' nagebootst. Ook de wetenschappelijke naam 'Fulica atra' past goed bij dit dier: Atra betekent glansloos zwart. Het witte biesje net boven zijn snavel gaf hem diverse bijnamen zoals bleshoen, witte bles- kop, kol of macrolle. In de winter verblijven ze, in grote groepen, wèi op grotere wa teren zoals het Veerse Meer en de Grevelingen. In deze tijd van het jaar, als de broedtijd aanbreekt zoeken ze, paarsgewijs, de binnenwateren op om het ouderschap uit te oefenen. Dit nemen zij samen op zich, in een van allerlei soorten planten gemaakt nest aan de rand van de oeverbegroeiing. Het grote nest maken ze meestal bereikbaar via een soort opritje, waarlangs de vogels vanuit het water naar het nest klimmen. Het vormen van een paartje en het verlaten van de groep gaat gepaard met prikkel baar gedrag en een heleboel gekwetter. Een heleboel lawaai maken ze ook als ze in het water landen of eruit opstijgen. Meerkoeten zijn slechte vliegers, ze hebben daarom een lange aanloop nodig. Met veel vleugelgeklapper komen ze los van het water. In tegenstelling tot eenden hebben meerkoeten geen zwemvliezen maar lobben. Dit zorgt ervoor dat zij niet gelijkmatig zwemmen, maar zich met 'schokjes' door het water bewegen. Een watervogel die vaak verward wordt met de meerkoet is de eveneens zwarte waterhoen. Een waterhoentje is echter her kenbaar door zijn rode bies boven de snavel. Beide bleskoppen eten voornamelijk planten. MIDDELBURG - Je baby op een ronkende stofzuiger leggen zodat hij of zij, na uren huilen, van de trillingen eindelijk stil wordt. Op de gekste uren ook 's nachts met de baby rondjes rijden in de auto. Daarbij stop lichten vermijden, want als de auto stilstaat begint moeders lief en vaders trots weer te huilen. "Huilba- by's", zegt pedagoge Henny van den Brink," brengen hun ouders werkelijk tot uiterste wanhoop. Ik kan me voorstellen dat ze zo'n kleintje in hun radeloosheid iets aan willen doen. Wie huilt wil getroost worden. Dat willen deze baby's ook maar het lukt de ouders niet wat ze ook proberen. Daarom ben ik zo blij met de troostkoffer. Een koffer met verschillende materialen die het troosten van een baby vergemakkelijken." om te huilen en misschien voelt de ene baby dat beter aan dan de ander. Op Walcheren worden per jaar ruim 1300 kinderen ge boren. Vijftien procent daarvan huilt extreem veel. Dat betekent dat er ongeveer 200 baby's op Walcheren zijn die hun ouders doen verzuchten dat de roze wolk toch niet zo roze is als werd verwacht. En dat willen ze in feite niet. Ouders van zo'n huilend kindje zijn in eerste instantie alleen ge baat bij praktische aanpak. De Regionale Thuiszorg Alkmaar ontwierp een koffer vol oploss ingen, een zogenaamde troost koffer. "Ik noem het wel eens geksche rend de Tupperware-koffer", lacht Van den Brink. Maar met dit grapje houdt het op; ze is ra zend enthousiast over de koffer. "In de praktijk heb ik gezien dat het helpt. Wat zit er in de koffer; in dit ei van Columbus? Een wiegveer, de zogenaamde lullababy. Dit is een veer met een net eraan. De veer wordt aan het plafond be vestigd of aan een deurkozijn. Ook kan het kindje in een reis- wieg, autostoeltje of iets derge lijks in het net worden ge plaatst. De veer zorgt voor een licht wiegende beweging wat de baby heel lekker vindt. Verder een sling ofwel draagdoek, een babyhangmat, een schapen vacht waarop de baby prettig ligt en een plastic badstoeltje. Daarnaast muziek en videoban den waarop duidelijk de li chaamstaal van baby's is te zien. Literatuur over baby's die hui len huilen en blijven huilen en verschillende brochures geven ouders informatie en ondersteu ning. Naast handige tips om zelf Pedagoge Henny van den Brink is staffunctionaris bij Thuiszorg Walcheren. De laatste jaren heeft ze een enorme verschui ving bij de consultatiebureaus voor baby's kunnen constateren: "Werd vroeger veel meer naar de verzorging gekeken, nu zie je meer en meer een opvoedkundig beleid. Artsen en verpleegkun digen van consultatiebureaus willen dat de band tussen moe der en kind vanaf het begin hecht is en steeds hechter wordt. Als een baby veel huilt en we denken dan aan meer dan drie uur per dag en langer dan drie dagen, noemen wij dat een huil- baby. Dit huilen is van invloed op de band tussen moeder en kind. Zij kan het kind niet hel pen en gaat zich steeds onzeker der voelen. Als een medische oorzaak niet aan te geven is en het kind niet huilt van honger, krampjes of een vuile luier, dan heeft het geen zin naar de oor zaak van het huilen te zoeken. Het kindje wil alleen maar ge troost worden." Kennelijk hebben niet alle ba by's het direct na de geboorte en nog lang daarna naar hun zin. Ze kunnen hun draai op de we reld nog niet vinden. Goed be schouwd is het daar ook vaak sommige van de materialen die de koffer bevat na te maken. De wijkverpleegkundige be zoekt de ouders thuis. Samen met hen bekijkt zij welke mate rialen het best kunnen worden gebruikt. Het is aftasten en het kan zijn dat na enkele dagen blijkt dat een andere keus ge maakt moet worden. "Ouders worden niet onderschat", legt de pedagoge uit. "Zij zijn meest al zelf heel goed in staat om te weten welke behoeftes hun kind heeft. Maar de energie kan volledig op zijn, een huilbaby vreet namelijk de energie van de ouders en vooral van de moeder op." De troostkoffer wordt na de uitvinding in Noord-Holland nu in heel Nederland gebruikt en ook internationaal weet men de ze trukendoos voor de aller kleinsten op waarde te schatten. Wie lid is van Thuiszorg Wal cheren kan de troostkoffer een maand lang lenen. In deze pe riode houdt de wijkverpleeg kundige contact met de ouders. Bij de koffer hoort een uitge breide informatiemap en het is raadzaam deze goed te bestude ren. Op deze manier willen wij het troosten van extreem huilende baby's makkelijker maken. Ou ders krijgen zo weer meer zelf vertrouwen. Een kant en klare oplossing kunnen we natuurlijk niet bieden, ook omdat de oor zaak van het vele huilen niet is aan te geyen". zegt de woord voerder van Thuiszorg Walche ren. Huilbaby's zijn in de minder heid. "Ik kom maar in 15% van de gezinnen op Walcheren." Gelukkig Troosten en getroost worden draait het daar niet om in het leven Dat dit uit een koffer moet komen is toch een beetje om te huilen. Van den Brink: "Zeker, maar het gaat ons er in eerste instantie om het huilprobleem op te lossen. Dat lukt op deze manier en het maakt de weg vrij voor een bete re verhouding tussen ouders en hunkind." En voor alle ouders met een baby tot slot nog een geruststelling: "Huilen is op zich niet verontrustend. Huilen van honger, van pijn, van niet kunnen/willen slapen het hoort erbij. Als het huilen maar door gaat en door gaat dan pas heb ben de ouders een probleem." Het telefoonnummer van Thuis zorgcentrum Zeeland is 0118- 410401. DOMBURG - De naam is er al: 'Atrium Domburg'. Een chique be naming voor de watertoren uit 1933 in de duinen bij Domburg. Als watertoren fungeert hij allang niet meer, maar voor zo'n prachtig bouwwerk zijn natuurlijk veel andere bestemmingen te bedenken. In Vlissingen bijvoorbeeld werd de watertoren als woonhuis inge richt, in Oost-Souburg kwam er een expositieruimte in. In Domburg denkt men aan een museum-uitkijktoren. Dat blijkt uit het haal baarheidsonderzoek dat onlangs gepresenteerd werd. door Andrien Smeels Volgens de opsteller van het rap port, drs. Bert vah de Hoef, is de plek waar de watertoren staat, vlak bij Domburg, vlak aan zee en langs een drukke wandelrou te, bijzonder gunstig. "Samen met het Badpaviljoen aan de westzijde vormt de Watertoren aan de oostzijde de begrenzing van het Nehalenniagebied" stelt hij. En verder: "de ligging en de uitstraling van de Water toren maken het waarschijnlijk, dat mits een interessant product tegen een aantrekkelijke prijs geboden word, er voldoende toe risten een bezoek zullen brengen aan de watertoren." Maar wat is nu een 'interessant' product? Aansluiting met het nabij gelegen Zeeuws Biologisch Museum, Levert volgens Van de Hoef uit 'marketing-oogpunt' een 'win-winsituatie' op. Voor gesteld wordt om op de begane grond van de watertoren een in formatiebalie in te richten, een eenvoudige horeca-gelegenheid en een winkeltje. Op de eerste verdieping moet een ontvangst ruimte/videozaal komen. Daar kunnen vergaderingen en recep ties gehouden worden. De twee de verdieping zou een presenta tie van het waterschap Zeeuwse Eilanden kunnen herbergen met informatie over de taken van het waterschap, zoals het onder houd van duinen, dijken, wegen en waterlopen. De derde verdieping is voor een presentatie van Staatsbosbeheer in het algemeen en het natuurre servaat De Manteling in het bij zonder gepland. Op de vierde verdieping kan hier aandacht geschonken worden aan de his torie van Domburg als kuuroord en verblijfplaats van schilders. Ook de vondst van Nehalennia- stenen kan hier getoond worden. De presentaties moeten gericht zijn op het hele gezin. In het topje van de watertoren gaat het uiteraard om het uit zicht over de Manteling, Dom burg, het strand en de duinen. Bij helder weer zijn ook Middel burg, Vlissingen, Schouwen en de stormvloedkering te zien. In de komende maanden moeten de provincie en de gemeente Veer aangeven of zijn medewer king willen verlenen. Het be stemmingsplan moet gewijzigd worden, er moet een horeca ver gunning verleend worden en be zien moet worden of de toren op de Monumentenlijst geplaatst kan worden, zodat geld voor res tauratie vrijkomt. Ook de beoog de deelnemers moeten op één lijn komen. Omstreeks juli moet het groene licht gegeven worden, waarna de verbouwing kan be ginnen. Volgend voorjaar moet Domburg dan een attractie rij ker zijn: het Atrium Domburg. Een attractie met de allure van het Domburg uit het begin van deze eeuw. Een koffer vol spulletjes om huilbaby's te troosten. FOTO: Piet Davidse V Nu de verkiezingsstorm enigszins geluwd is blikken we nog even terug op enkele scher mutselingen rond dit democratisch recht. De voorzitter van de gemeenteraad Goes, bur gemeester drs. D.J. van der Zaag verzocht in een brief de fractie van Groen Links Goes, p/a de heer A.A. van Oosten, om meerdere vragen aan het college te 'vraagpoolen'. Door dit 'poolen' kan het college in de toekomst op efficiënte wijze Groen Links beter van dienst zijn. Groen Links Goes stuurde een brief terug en liet daarin weten dat het regle ment van orde van de gemeenteraad van Goes vraagpoolen niet toe lijkt te staan. 'Het valt ons tegen dat 'u dit over het hoofd heeft gezien. PS: Voor deze keer mag u deze briefin de vraagpool plaatsen'. Poolen, het is tegenwoordig een veelgehoorde uitdrukking. De poel des verderfs slaan we over, maar de voetbalpool kennen we allemaal en zo ook carpoolen. Carpoolen, meer dan één inzittende per auto is een goede zaak. Een andere bekende poel is het natuurgebied ten zuiden van Goes, de Poel. In mijn jonge jaren hadden wij daar een oudoom, die alleen op een klein boerderijtje woonde. Daar hoorde een lapje grond bij en dat was zijn lust en zijn leven. Er zaten daar ieder jaar een paar koppels eenden en die gaf hij oud brood. Veel mensen doen dat, even de eendjes gaan voeren. En wat roep je dan? 'Poele, poele, poele'. Oom riep dat altijd heel hard, met van die lange uithalen en zo noemden wij hem in de wandeling 'Poele'. Zijn lijfspreuken waren 'De wijzen komen van oosten' en Wie zeurt is een zaag'. Het leven kan zo simpel zijn, zelfs in de gemeentepo litiek na de verkiezingen. Ben benieuwd wat de gemeenteraad Goes gaat bedrijven, poli tiek of pool-itiek? Cameleon.

Scheldebode | 1998 | | pagina 1