Bemiddeling tussen mensen die vrienden willen worden 'Het geeft de baby een gevoel van veiligheid' Gezondheids Wijzer Zout in de voeding overdaad schaadt Gedichten en essay in Slibreeks indianen houden Pow Wow Zeeland in proza en poëzie Rabenthal: een modern sprookje Vastenaktie voor Ghanese boeren M/V woensdag 4 maart 1998 Inschrijving Gezellig Couveusekindje Darmkrampjes Belangstelling Helemaal zonder zout kan ons li chaam niet. Maar het gaat om kleine hoeveelheden die we, als we gevarieerd eten, van nature al in voldoende mate binnen krijgen. We hebben per dag ongeveer een halve gram natrium nodig, dit is l-i gram zout. Gemiddeld krijgen we zes tot zeven maal zoveel bin nen. Zout krijgen we dagelijks op verschillende manieren binnen. Ten eerste zout dat van nature in voedingsmiddelen en drinkwater voor komt (20%). Ten tweede zout dat door de industrie aan voe dingsmiddelen wordt toegevoegd (40-50%), zoals brood, kaas, vleeswaren en kant- en laarpro ducten. Ten derde zout dat bij de voedselbereiding of aan tafel wordt toegevoegd (30-40%). Het zout dat we zelf aan ons voedsel toevoegen is dus eigenlijk overbo dig. Zout bestaat uit natrium en chloride. Beide stoffen spelen een belangrijke rol in het lichaam. Natrium houdt onder andere de hoeveelheid water in ons lichaam op peil. Als hart en nieren goed werken, raken we wat extra zout wel kwijt. Maar eten we te veel zout dan is dat slecht voor de nie ren. Bovendien vergroten we door te veel zout de kans op te hoge bloeddruk. En een hoge bloed druk is één van de risicofactoren bij het ontstaan van hart- en vaat ziekten. Er is dus alle reden om zo weinig mogelijk zout aan onze voeding toe te voegen. De waarde ring van zoute smaak is aange leerd. Het is aan te raden kinderen van jongs af aan weinig of geen zout te geven, zodat ze er op latere leeftijd ook minder behoefte aan zullen hebben. Maar ook op latere leeftijd is het nog mogelijk de voorkeur voor zout af te wennen. Industrieën beginnen er toe over te gaan minder zout aan voe dingsmiddelen toe te voegen. Om de hoeveelheid zout in de voeding te verminderen kunt u minder zout bij de bereiding van voedsel toevoegen. Ook kimt u geen zout en zoutrijke aroma's op tafel zetten. En tenslotte is matig zijn met zoutjes, hartige snacks, sausmixen, juspoeder en kant- en klare producten een manier om minder zout binnen te krijgen. Eten met weinig of zonder zout is beter voor de bloeddruk en dat hoeft echt niet ten koste te gaan van de smaak. Houdt u van lekker eten. lees dan de volgende advie zen: - let tijdens het eten vooral op de smaak die u wel proeft - gebruik kruiden en specerijen om gerechten op smaak te bren gen - maak soep klaar met veel verse groente en kruiden. Een bind middel maakt de soep flauw - bak bij vlees of vis wat ui, knof look, kruiden, champignons of paprika mee - kook groente kort en in weinig water. Ga uit van verse groente en gebruik ook rauwkost - kook nieuwe aardappelen eens in de schil - bruin brood heeft meer smaak dan witbrood - bestrijk kaas en vleeswaren met zoutarme mosterd en leg er (zoutarme) uitjes, augurk, to maat, plakjes komkommer, ver se tuinkers, sla, of paprika op. Voor vragen over gezonde voe ding en over andere vragen met betrekking tot gezondheid en ge zondheidszorg kunt u bellen met de Gezondheidswijzer in Goes (GGD-gebouw, tel.(0113) 249434 of Vlissingen (bibliotheek, tel. (0118) 412947. Of kom eens langs op een van deze vestigingen. MIDDELBURG - Bij de Stich ting Kunstuitleen Zeeland verschenen onlangs de dicht bundel 'De Korf en andere ge dichten' van Doodeheefver en het essay 'Elk moment de da geraad' van Jan J.B. Kuipers. De bundel van de dichter Doodeheefver (pesudoniem) is een selectie uit de bundel 'De Buitendijkse Gedichten'. Ma rines, zee en luchten vormen een belangrijk thema in zijn poëzie. Opvallend zijn ook de vele gedichten over schrijvers en beeldende kunstenaars. Het essay 'Elk moment de da geraad' van Jan J.B. Kuipers gaat over de idealist Henri Da vid Thoreau die zich in 1845 ruim twee jaar terugtrok in de bossen bij het meer Walden om voor zichzelf na te gaan wat het minimum was waarmee een mens nog in leven kon blij ven. Zijn ervaringen beschrijft hij iin zijn dagboek 'Walden, or life in the woods'. Dit werk heeft invloed gehad, onder meer op de schrijver Frederik van Eeden die vele jaren latei- zijn kolonie in de bossen bij Bussum, dan ook Walden noemde. De Slibreeks is een uitgven van Stichting Kunstuitleen Zeeland. In deze reeks wordt het werk uitgegeven van ge vestigde en beginnende au teurs en beeldende kunste naars. Op enkele deeltjes na zijn alle voorgaande nummers nog leverbaar. Een abonnement op 5 deeltjes kost 36 gulden. Voor reacties en abonnementen: Stichting Kunstuitleen Zeeland, Kui perspoort 22 in Middelburg, telefoon (0118)611443. Het Zeeuws Documentatiecentrum heeft naar aanleiding van het thema 'Stad en land in proza en poëzie' van de nationale boeken week een tentoonstelling ingericht over 10 Zeeuwse schrijvers en dichters. Citaten uil het werk van Levien de Bree, Jacob Cats, Wim Hofman, Johanna Kruit, Ed Leeflang, Andreas Oosthoek, R.J. Pes- kens, J.C. van Schagen, F. de Sinclair en Hans Warren worden geïllustreerd met foto's, prentbriefkaarten en krantenknipsels. En kele gedichten van Johanna Kruit zijn geplaatst naast foto's van Zoutelande, bet verhaal 'De causerie' van R.J. Peskens ivordt geïl lustreerd met de uitnodiging voor een schrijversavond in 1977, ge organiseerd door het Nutsdepartement Vlissingen. De tentoonstel ling is nog tot 26 april 1998 te zien in het Zeeuws Documentatie centrum op de 2e verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek ie Mid delburg tijdens de openingsuren van de bibliotheek.. MIDDELBURG - Op de vooravond van hun huwelijksnacht neemt de rijke, verveelde kunsthandelaar Rabenthal zijn chique bruid, Helena, mee naar een stinkende kelder die als restaurant dienstdoet. Daar wordt een vis geserveerd die levend verorberd moet worden: de doodsstrijd van de vis vormt de aantrekkings kracht van het gerecht. Rabenthal daagt daarmee zijn vrouw He lena uit. Zij biedt tegenspel door haar huwelijksnacht in de bed stee van de ranzige kok Boscik door tebrengen. 'Rabenthal' is een modem repertoirestuk uit 1990 in vijf bedrijven van de Oosten rijkse schrijver Jörg Graser, in een vertaling van Tom Kleijn. Het uitstekende spel van de ijzersterke cast en de originele regievond sten van Peter Pluymakers, waarbij decorstukken zelfs letterlijk uit de lucht komen vallen, leverden 'Rabenthal' fraaie kritieken en enthousiaste reacties van het publiek op. In het stuk wordt in de vorm van een actueel sprookje het bankroet van een relatie tussen man en vrouw uitgespeeld. 'Rabenthal' is op dinsdag 10 maart te zien in de Stadsschouwburg. De voorstelling begint om 20.00 uur. FOTÓ SERGE LIGTENBERG MIDDELBURG - Op 6 maart vaart de geest van de indianen over Middelburg. Dan komt de 'First Nations Dance Company' naar de Stadsschouwburg om een echte traditionele Pow Wow te houden. Deze bijeenkomst wordt altijd in het voorjaar ge houden om het begin van het nieuwe leven te vieren. Naast de 'grand entry', een parade van dansers, waarbij kleding, attribu ten, sieraden en de dansstijl worden getoond, komen traditio nele dansen aan bod als de 'war dance' de 'eagle dance', en de 'shield dance'. In de 'First Nations Dance Company', die voor het eerst in Nederland is, hebben leden van verschillende Noord-Amerikaanse indianenstammen zich verenigd. Zij wil len zo de indiaanse cultuur behouden en aan de wereld tonen. De voorstelling begint om 20.00 uur en kaarten kosten 35 gul den. FOTO FIRST NATIONS DANCE COMPANY MIDDELBURG - De parochies van de R.K.-kerken in de regio Walcheren steunen tijdens de veertigdagentijd, de voorbereiding stijd op Pasen- een project in Noord-Ghana. Ghana ligt aan de West-Afrikaanse kust. In de loop der jaren heeft de bebossing plaats moeten maken voor akkergrond, waar mais of gierst verbouwd wordt. Maar door perioden van grote droogten kan er niets verbouwd worden. Als het een half jaar niet regent en de temperatuur oploopt tot 40 graden, verweert de grond en wordt minder vruchtbaar. Daardoor neemt de productie af. Dat is de moeilijke situatie waaraan boerenfamilies in het noord-oosten van Ghana het hoofd moeten bieden. Oplossingen zijn er wel, maar niet iedereen kent ze of heeft de mogelijkheid om ze toe te passen. Met nieuwe landbouwmethoden en goede bemesting is erosie te voorkomen. Velden moeten niet langer platgebrand, beter is het om er bomen op te planten. Niet ten koste van, maar in combina tie met akkerbouw. De bomen dragen vrucht of leveren veevoer, leveren hout en maken de grond vruchtbaarder. Om dat te berei ken is voorlichting en deskundige begeleiding nodig. En niet te vergeten boomplantjes. In Bongo in Ghana worden daarvoor boomkwekerijen opgericht en waterputton aangelegd. Door een bijdrage aan het vastenaktieproject kunt u het project in Bongo. Ghana, steunen. De vastenactie duurt tot Pasen. tussen mensen die vrienden wil len worden. Dat is de opzet. "Wie later meer wil dan dat, is daarin zo vrij als een vogeltje. Ons uitgangspunt is mensen bij elkaar brengen die elkaar an ders niet vinden. We zijn geen bemiddelingsbureau in relaties. Dat wordt nog wel eens ge dacht," leggen Luikenaar en Te- vel uit. Wie zoekende is gaat op woens dagmiddag tussen half twee en half vier naar de Activiteiten winkel. Voor Vlissingen is het adres: Bachten Reede, Vrede hoflaan 42, telefoon 0118- 410795. Voor Middelburg: Ont moetingscentrum, Molstraat 13, telefoon 0118-627537. (In ver band met de verkiezingen is de winkel in Vlissingen op 4 maart gesloten.) Bij een bezoek aan de winkel wordt men als klant ingeschre ven, met opgave van wensen. Voor inschrijfgeld wordt vijf gulden in rekening gebracht. In de Activiteitenkrant kan men dan, onder nummer, iemand zoeken met dezelfde interesses in de hoop dat het bij kennisma king klikt. De medewerker van de Activiteitenwinkel infor meert daarna of degene die de advertentie plaatste ook in con tact wil komen met betreffende klant. Zo ja, dan worden tele foonnummers uitgewisseld en de basis "om samen gezellig op een terrasje onder het genot van een kopje koffie nader kennis met elkaar te maken" is gelegd. Wie niet snel iemand vindt van zijn of haar gading blijft als klant ingeschreven staan en krijgt de Activiteitenkrant een maal per jaar toegestuurd. Ploe zien de advertenties in de laatste Activiteitenkrant er door de bank genomen uit Vrouwen zijn in de meerderheid, zoeken 'gezelligheid' en heel soms een 'gezellige mannelijke partner', willen wandelen, fiet sen, naar de schouwburg of rummycup spelen. Mannen wil len een gelijkgezinde om over computers en video te praten. Alleenstaand hoeft men ook niet te zijn. Wie dol is op postzegels verzamelen en een partner heeft die daar absoluut de lol niet van in kan zien, die zoekt een gelij ke hobbyist via deze krant. Tevel en Luikenaar willen nog wel waarschuwen dat het niet altijd de eerste keer klikt. Dan is het zaak nog eens weer in de advertenties te zoeken en op nieuw contact te leggen. Mien Verschrage wachtte nog veertien dagen eer ze de stoute schoenen aantrok en het tele foonnummer van Jeanne de Kraker draaide. Een advertentie plaatsen is een, iemand vinden is twee. Kennismaken is drie en van alle drie het spannendst. Niemand wil immers worden af gewezen. Mien en Jeanne is het gelukt. Dit jaar gaan ze samen naar de Huishoudbeurs en str aks, de zomer op handen, fietsen ze heel Walcheren rond en wie weet nog verder. MIDDELBURG - Kussens op de vloer, een pop om op te oefenen, een behaaglijk warm vertrek een zoete oliegeur. Ik ben toeschouwer bij een cursus babymas sage van Didi van Loon, biodynamisch therapeut in Middelburg. Drie moeders met hun baby's Annelien, Brendan en Sophie volgen al enkele weken de lessen. Tot volle tevredenheid. "We merken niet alleen dat het ons kind goed doet, zelf ontspannen we er ook van." Didi van Loon was twaalf jaar wijkverpleegkundige. "Ik heb veel gezien in de wijk", zegt ze. "De eerste con tacten tussen moeder en kind zijn zo belangrijk. Helaas verloopt dat niet altijd soepel. Moeder zijn valt soms niet mee, het moet een beetje wennen. Het eerste con tact is lichaamscontact. Is de moeder gespannen, dan is de baby dat ook. Massage kan hierbij veel goed doen." door Tannie van Eek Een mens is lichaam, geest en emoties. Didi: "Omdat onze wereld steeds sneller en zakelij ker wordt komen we meer onder druk te staan. We hebben haast, moeders hebben haast. Een ba by spreekt alleen lichaamstaal. Voelt alle spanningen van zijn omgeving. Tijdens een massage communiceert de moeder met haar baby waardoor ze de li chaamstaal beter gaat begrij pen. Door de warmte die tijdens het masseren van het lijfje ont staat, voelt de baby zich veilig en weet zich geaccepteerd. Zo went de baby aan de ouder en andersom. Het meest belangrij ke voor een baby is basis-vei ligheid. Dat heeft niets met een verkeerd gestoken speld in een luier te maken, nee, met ver trouwen. Een kind moet je van meet afaan heel serieus nemen, dan wordt het rustiger. Het doel van babymassage is de po sitieve lichaamsbeweging hel pen ontwikkelen en het stimu leren van de zintuiglijke en mo torische gevoelontwikkeling. Lichaamsmassage is volgens Didi van Loon goed voor alle baby's, de makkelijke, de lasti ge, de rustige of onrustige kleintjes. Maar vooral kinderen die een moeilijke geboorte meemaakten varen er wel bij. En de (veel) te vroeg geboren kinderen. Bren dan is zo'n baby. Hij kwam drie maanden te vroeg op deze haastige wereld woog 1180 gram en was tien weken een couveusekindje. Niemand weet hoe Brendan zich zal ontwikke len, of hij op z'n pakweg zes tiende door het leven dartelt, probleemloos, mede dankzij de babymassage die zijn moeder hem gaf toen hij vijf maanden oud was. Maar wie de kleine Brendan tijdens het masseren door zijn moeder ziet genieten, zijn armpjes ver boven zijn hoofdje gestrekt, een en al ple zier, kan niet anders denken dan: baat het niet schaden doet het zeker niet. Brendan's moeder heeft een uur alleen tijd voor hem en merkt dat haar zoontje de aandacht via het contact op zijn blote velletje heerlijk vindt. En zij vergeet zestig minuten dat ze nog boodschappen moet halen, moet koken en 1001 dingen meer moet doen. Zo ontspannen ze beiden. Ook de op tijd geboren kinde ren geven de eerste maanden problemen. Didi: Ongemak ken zoals darmkrampjes, on rust, angstgevoelens, moeilijk VISSINGEN/MIDDELBURG - Mien Verschrage uit Vlissingen en de Middelburgse Jeanne de Kraker heb ben elkaar gevonden. Eerst waren ze beiden een num mer in de Activiteitenkrant en onder nummer zochten ze 'iemand om mee te fietsen, te wandelen, musea te bezoeken, mee te praten'kortom beide vrouwen had den genoeg van het alleen-zijn en ondernamen via het initiatief van de Activiteitenwinkel stappen om daar verandering in te brengen. "Want", zegt Mien, "het is op onze leeftijd, zestigers, heel erg moeilijk als je om wat voor reden dan ook alleen komt te staan om dan spontaan vrienden te maken. Iedereen is erg op zich zelf, is haar ervaring. kunnen nu mensen uit Middel burg en Vlissingen contact zoe ken en hopelijk vinden. De af stand is te verwaarlozen," leg gen de coördinatoren van de Stichting Welzijn Ouderen uit. Voor Middelburg is dat Jopie Tevel, voor Vlissingen Lies Lui kenaar. Mien Verschrage en Jeanne de Kraker. wonen kan het moeilijk zijn ie mand te vinden met gelijke be langstelling. Daarvoor is drie jaar terug de Activiteitenkrant opgezet. Hoe gaat deze bemiddeling in zijn werk Een bemiddeling slapen, snel schrikken kunnen door massage op een positieve manier worden beinvloed." Elke maand start bij Didi van Loon aan huis in Middelburg en in Biezelinge een cursus. Bij voldoende belangstelling ook in een van de dorpen op Walche ren. Aan huis kan de massage ook gegeven worden. Data van deze cursussen en alle inlich tingen kunnen telefonisch wor den opgevraagd, (tel. 0118- 625526). De leeftijd waarop met de massage begonnen kan wor den is van 1 tot 5 maanden en van 5 tot 9 maanden. De cursus duur is vier ochtenden of mid dagen, elke lestijd duurt een uur Didi: "De eerste les geef ik aan de moeders, daar worden hun baby's nog niet bij betrokken. Zij moeten aan het eigen lijf er varen wat aanraken en massage voor hen en de baby betekent." Wie belangstelling heeft kan op aanvraag een folder met infor matie verkrijgen. Naast baby massage worden daarin ook de andere activiteiten van deze biodynamisch therapeut ge noemd, zoals ontspannings massage, biodynamische thera pie en/of massage therapie en massage-weekenden voor pa ren.In de folder lezen we: 'De babymassages kunnen voor ba- bies, moeders en voor vaders een geweldige steun en stimu lans zijn in het elkaar (beter) verstaan.' Hoeveel vaders heeft Didi al op les gehad? "Een" telt ze snel. Als ik de dag na mijn eerste kennisma king met babymassage een jon ge vader erover vertel zegt die: "Als ik eerst maar eens met mijn zoontje kan gaan vissen." Mannelijke en vrouwelijke emoties verschillen nu een maal. Daar helpt geen moeder tjelief-masseren aan. Babymassage is ontspannen voor ouder en kind. FOTO PIET DAVIDSE Aan activiteiten voor 50-plus- sers is geen gebrek. Volop kun nen de oudere jongeren volks dansen, koersballen, biljarten, bridgen, klaverjassen of cur sussen volgen. Het is soms bijna onmogelijk nog een dag voor je zelf te reserveren. Lang niet ie dereen is echter een vereni gingsmens. Mien Verschrage hoeft niet met een bus naar Spanje en houdt niet van sjoe len. Toch vindt ook zij dat alleen maar alleen is. Ook voor mensen die nog maar kort in Vlissingen of Middelburg en omstreken De Activiteitenkrant is deze maand voor de vijfde maal ver schenen. De twee laatste edities zijn een gezamenlijke uitgave van de Activiteitenwinkels van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg en Vlissingen. Deze fusie, om het maar eens een groot woord mee te geven, geeft meer mogelijkheden. "De krant bevat nu ruim vijftig adverten ties van senioren Over en weer door Tannie van Eek i

Scheldebode | 1998 | | pagina 29