Joziasse, gespecialiseerd in onderhoud Janse schildert ouderwetse kwaliteit Windenergie - natuurlijk! Slager De Visser verkoopt Watchers rundvlees De Vey Mestdagh levert hoogwaardig drukwerk Autosloopbedrijf Stouten: verkoop gebruikte onderdelen Autosloopbedrijf H. C. Stouten Bouwbedrijf Joziasse B.V. Industrieweg 25 4382 NA Vlissingen Stadsdrukkerij Vlissingen BV NedWind bv Slager J. de Visser Oostperkweg 35/37 4332 SB Middelburg tel0118 636720 fax: 0118 616648 onderscheiden van anderen. Daar kun nen wij op inspelen. Ik denk dat dit ook onze kracht is. Daarnaast werken er bij ons mensen die echt verstand van zaken hebben en de klant een goed advies kun nen geven." Bovendien is snelheid een sleutelwoord bij digitaal drukken. Digitaal uitgevoerd kleurendrukwerk is vaak binnen 24 uur te leveren. Er zijn meer voordelen. Het systeem wordt ook wel 'printing on demand' (op afroep) genoemd. De documenten van de klant kunnen in de computer worden bewaard en worden pas gedrukt als ze nodig zijn. Door 'printing on demand' zijn grote voorraden drukwerk verleden tijd. Het komt voor dat de informatie hierop ver ouderd is, zodat deze onbruikbaar is en weggegooid wordt. Nu kan de informatie altijd actueel gepresenteerd worden. Want tot op het laatst zijn correcties mogelijk. h.o. Stadsdrukkerij De Vey Mestdagh Vlissingen Studio: Coosje Buskenstraat 155 Tel.: 0118 - 440 300 fax.: 0118 - 440310 Drukkerij: Industrieweg 13 Tel.: 0118 - 440 555 Fax.: 0118 - 440556 Remmerden 9 Postbus 118 3910 AC Rhenen Tel. (0317) 619004 Fax (0317) 612129 E-mail wind.turbines@nedwind.nl In een klein Vlissings pakhuis startte vijfendertig jaar geleden bouwbedrijf joziasse. Vanaf het begin specialiseer de het bedrijf zich in het onderhoud, verbouw en restauratie van panden. Tegenwoordig worden er op beperkte schaal ook bungalows en eengezins woningen gebouwd. Het bedrijf vestigde zich twintig jaar geleden aan de Industrieweg. De heer Joziasse droeg de verantwoording over aan de heer J. de Visser die het bedrijf uitbouwde tot een nog krachtige organisatie met vijfen twintig personeelsleden. „Je moet je als bedrijf vandaag de dag enorm flexibel opstellen. Er zijn veel werkzaamheden waar je direct iemand naar toe moet sturen. Maar het gebeurt ook dat je op korte termijn een hele grote opdracht moet uitvoeren. Daar moeten wij snel tijd en mensen voor vrij maken. Omdat wij veel aandacht aan de organisatie van ons bedrijf besteden kun nen wij volgens de normen van ISO 9002 werken. Dat is een keurmerk waar in de bouwwereld aanzienlijke waarde wordt gehecht", aldus directeur De Visser. Het restaureren van panden is een vak apart. „Gelukkig hebben wij hiervoor de juiste vakmensen in huis. Wij hergebruiken bij voorkeur zoveel mogelijk oudere mate rialen." Het bouwbedrijf heeft met res tauraties haar sporen ruimschoots ver diend. Mede ook omdat de panden na restauratie vaak als blikvanger fungeren. Schilders- en wandafwerkingsbe- drijf M. J. Janse en Zoon is nog een bedrijf van de ouderwetse stempel. Vakmanschap, kwaliteit en service staan er hoog in het vaandel. John Mieras is de man achter het bedrijf. De Janse-tak is de schilder- en behangafde- ling voor particulieren, Mieras Services richt zich vooral op de industriële sec tor. „Wij verzorgen alle soorten schilder werk, onderhoud en glas in renovatie en nieuwbouw. Gemiddeld zijn we hier voor dagelijks met een man of tien op stap. Echte vaklui die nog verstand heb ben van schilderen." Auto's worden vandaag de dag niet meer gesloopt, maar gedemon teerd. Alle onderdelen worden op een milieuvriendelijke manier van de auto gehaald, gesorteerd en alles wat volgens strenge normen nog bruikbaar' is gaat in de verkoop. Onderdelen wor den soort bij soort opgeslagen en de demontagehal voldoet aan de huidige milieueisen. de Visser aan de Oude Koudekerkseweg 26 in Middelburg is nog zo'n ouderwetse slager die kwa liteit hoog in het vaandel heeft staan. Dat was bij zijn vader al zo. Die begon in '52 met het inkopen van Walchers rundvlees. Vlees gekocht bij boeren op Walcheren. Als je dat op de goede adressen doet, weet je zeker dat je kwa liteit in huis haalt. Schilders- en wandafwerkingsbedrijf v/h M. J. Janse en Zoon W. Arondeusstraat 70, 4333 DB Middelburg, telefoon 0118 - 626618/635320fax: 0118-635570. Autosloopbedrijf Stouten, met een vesti ging in Serooskerke(W) en Middelburg is zo'n bedrijf. Serooskerke is gespeciali seerd in de Europese merken terwijl de Middelburgse vestiging zich uitsluitend toelegt op auto's en onderdelen van Japanse makelij. Beide bedrijven zijn STIBA-erkend. De hoofdactiviteit van Autosloop bedrijf Stouten in Middelburg is de verkoop van gebruikte onderdelen. Geen onderdelen uit echte sloopwagens, maar voorname lijk uit jonge schadeauto's die gekocht worden van verzekeringsmaatschappij en. De wagen is total loss verklaard dat is wanneer de schade hoger is dan de auto waard is en in de meeste gevallen zitten er nog tal van bruikbare onderde len in. Alles wat niet kan worden ver kocht omdat het echt 'rijp voor de sloop' is, wordt apart verzameld en vindt haar weg naar bedrijven die het weer als grondstof gebruiken voor andere toepas singen. Hiervoor is Stouten aangesloten bij Auto Recycling Nederland, waar beide bedrijven ieder jaar voor worden gecertificeerd. Naast de demontage van auto's, de verkoop van onderdelen legt Autosloopbedrijf Stouten zich eveneens toe op de export en verkoop van goede gebruikte wagens. Echte vleesliefhebbers weten dat ze bij De Visser goed zitten. En dat niet alleen op vlees- of snijwarengebied. De slager verkoopt een breed assortiment salades, koude schotels, buffetten, barbecue-, gourmet- en fondueschotels, patés en allerlei gerechten, f Alles ambachtelijk bereid in eigen keu ken. Daar is in de loop der jaren een reputatie mee opgebouwd. Dat geldt trouwens ook voor de belegde broodjes die voor bedrijfskantines worden ver zorgd, de borrelhapjes en de panklare artikelen. Het is tevens het adres om par ty's te laten verzorgen, dat kan tot hon derd man, wel even vooraf reserveren natuurlijk. Oude Koudekerkseweg 26, Middelburg telefoon (0118) 613 021 fax (0118) 629 708 Na vier jaar een drukkerij te heb ben gerund, nam Martin van der Louw eind vorig jaar de Vlissingse drukkerij De Vey Mestdagh aan de Vlissingse Industrieweg over. Daar wordt met name handelsdrukwerk vervaardigd. In februari van vorig jaar opende Stadsdrukkerij Vlissingen de deuren in de Coosje Buskenstraat. Een jaar later blijkt dat dit initiatief een schot in de roos is. Accountmanager Maaike Hoogedeure legt uit waarom velen de weg naar deze drukkerij weten te vin den. „Martin komt uit een Rotterdamse drukkers-familie. Hij leerde het vak daarom goed kennen. Zelf was hij altijd geïnteresseerd in computers. Door een en ander te combineren bedacht hij een formule die tot vorig jaar op Walcheren nog onbekend was. Dat werd een copy- shop met een laagdrempelige entree." Het bedrijf specialiseert zich in digitaal kleurendrukwerk. In het huidige dynami sche bedrijfsleven is de levensduur van drukwerk veel korter dan vroeger. Adressen, telefoonnummers en produc ten wijzigen bijvoorbeeld steeds sneller. Een gedegen marktonderzoek voor de start leerde dat zowel bij particulieren als de zakelijke markt behoefte heeft aan een studio voor digitaal kleurendruk werk. Hiermee wordt tegemoet gekomen aan de marktvraag naar snel, hoogwaar dig kleurendrukwerk in kleine oplagen. Dat particulieren graag van de service van de Stadsdrukkerij gebruik zouden maken werd verwacht, maar het verheugt Maaike Hoogedeure dat ook gereno- meerde reclamebureaus naar volle tevre denheid van de diensten gebruik maken. „En dat gaat maar verder. De mensen ontdekken het gemak. Je kan nu betaal baar drukwerk met de naam van het eigen bedrijf laten maken. Zo komt men altijd goed voor de dag. Maar voor parti culieren is het eveneens een leuke ont wikkeling. Stel: je wil een geboor tekaartje laten drukken met een kinderte keningtekening en daarbij de tekst 'Ik heb er een broertje erbij!' Dat is nu alle maal mogelijk. Als de mensen in onze studio rondkijken komen ze zelf op leuke ideeën en merken dat deze tegenwoordig gemakkelijk te realiseren zijn. De men sen willen liever geen massaproduct meer, maar vinden het origineler zich te „Wij geven vooraf deskundig advies en maken een offerte. De mensen weten waar ze aan toe zijn en wat ze van ons kunnen verwachten", zegt Mieras die van huis uit in het schildersvak is 'gerold'. Zijn vader had in Vlissingen een schilderszaak, die nam John tien jaar geleden over. Vorig jaar kwam Janse er bij. „Wij onderhouden nauwe con tacten met onze klanten, of dat nu voor een behangetje is of een complete schil derbeurt van het huis." Steeds vaker wordt electriciteit opgewekt met de wind als schone energiebron. Windenergie en moderne molens (windturbines) dragen bij aan behoud van ons leefklimaat. Er is geen uitstoot aan schadelijke stoffen. Het vermijdt zo een toename van het broeikaseffect en zure regen. Windenergie is een goede en milieu vriendelijke aanvulling op andere vor men van stroomopwekking. Want een turbine met een vermogen van 500 kW kan op een windrijke plaats jaarlijks genoeg electriciteit leveren voor zo'n 500 gezinnen. Zeeland is een windrijke provincie en heeft veel moderne windturbines. Bijvoorbeeld bij de Kreekraksluizen, op het werkeiland Neeltje Jans en Roggenplaat, bij Ritthem en Vlissingen, in Oostburg, in Nieuwe Tonge en Perkpolder. Een deel daarvan zijn turbines van NedWind. Onbekend maakt onbemind? Niet iedereen is even enthousiast over windturbines. Soms vanwege 'horizonver vuiling' als turbines niet zorgvuldig in het landschap worden ingepast. Of geluids hinder, die verder wordt teruggedrongen door extra voorzieningen in de turbine. Natuurliefhebbers vrezen dat vogels wor den geraakt door de draaiende wieken. Maar windturbines blijken voor vogels veel minder gevaarlijk dan een verkeers weg of hoogspanningsdraden. Tijdens de proefopstelling van de eerste serie turbi nes bij de Kreekraksluizen blijkt dat 0,001 tot 0,02 vogels per turbine per dag zijn omgekomen. Een schril contrast met de 2 tot 8 miljoen vogels die jaarlijks het slacht offer worden van het verkeer. Of een tur bine mooi of lelijk wordt gevonden, is een kwestie van smaak. Maar de echte schoonheid ervan ligt in het gebruik van wind als duurzame bron, wat uiteindelijk bijdraagt aan een beter milieu voor ons allen. Hoe werkt een windturbine? Een windturbine bestaat uit een mast met daarop een gondel. Aan de neus van de Deze 500 kW-turbine staat in Ritthem. (Foto: Hans Dirksen) gondel zitten wieken (rotorbladen) die met de neuskegel samen de rotor vormen. De bladen zijn verbonden met een as. Door de wind gaat de rotor draaien en komt de hoofdas in beweging. De langza me omwentelingen van deze as worden door de tandwielkast in de gondel omge zet in een hoger toerental. De generator aan de tandwielkast zet die snelle bewe ging om in electriciteit. De meeste turbi nes zijn gekoppeld aan het electriciteits- net. De opgewekte stroom komt via dat net ter beschikking van gebruikers. Is een turbine in bedrijf, dan wordt de rotor in de wind gehouden door een systeem dat reageert op een windvaan op de turbine. Als de wind van richting verandert, draait de gondel mee. De turbine is dan aan het 'kruien'. Bij een storing - maar ook bij zware stormen - wordt een turbine auto matisch uit de wind gedraaid en komt tot stilstand. Vaak zijn turbines uitgerust met een schijfrem. Of ze hebben remtippen aan de uiteinden van de bladen. Bij turbi nes met verstelbare bladen worden de wieken uit de wind gedraaid en komen dan in 'vaanstand'. NedWind, een naam in windenergie Halverwege de zeventiger jaren komt de ontwikkeling van windenergie - ook in ons land - serieus op gang. In die tijd begint een groepje pioniers in Rhenen met de productie van kleine windturbines. Dit initiatief is uitgegroeid tot hef bedrijf NedWind, dat zich inmiddels als produ cent van moderne turbines een plaatsje heeft verworven in de wereld van wind energie. NedWind is niet alleen in Nederland actief. Ook in gebieden als India en Israël, Californië en Curasao halen NedWind-turbines schone energie uit de wind.

Scheldebode | 1998 | | pagina 20