Zijnen Mode r GOES Hondentrainster in televisieprogramma Huisdierenmanieren Handtekeningenactie voor vrouwen in Afghanistan Viering Internationale Vrouwendag op Walcheren Waar is nu de vlinder? Live televisie optredens als voorbereiding^öp Huisdierenmanifesta Een bloem voor de vrouwen in Kabul O De Laatste truien en Sweaters i Bergbeklimmen in speeltuin Meiveld CROENKALENDER E L K E W E E K HUIS A A r LE- R E N Speed: videoproject voor jongeren Intercity 32 6</ P> -3 WOENSDAG 4 MAART 1998 M/V St.Jacobspossage 31 Vlissingen earlier ZEELANDHALLEN i HUIS OP WALCi Deze week in de Schel- debode: de Bedrijven informatie Krant., waarin een groot aan tal bedrijven uit deze regio zich presenteert. Scherm Workshops Kinderopvang LU ISJ LU f25 'Een presentator die een korte broek draagt, zoals tv-dierendokter Henk Lommen, wordt niet seri eus genomen. Dat is een televisiewet uit 1960." Boudewijn Büch in zijn televisie-visie in de Nieuwe Revu. MIDDELBURG - Speeltuin Meiveld in Middelburg-Zuid heeft twee nieuwe attracties. Het toestel 'Mont Blanc' bestaat uit vijf aaneengeschakelde klimwanden met hand- en voetsteunen om het toestel te bedwingen. Dit toestel is bestemd voor kinderen vanaf 8 jaar. Het andere nieuwe toestel heet 'Mobilus' en is moeilijk te omschrjven, dat moetje ge woon eens beleven. Het toe stel kan draaien, schommelen en wippen en geeft een spec taculair effect. Op woensdag, zaterdag, zon dag en tijdens vakantiedagen gaat de speeltuin open om 13.00 uur, op andere school dagen om 15.30 uur. In april gaat de speeltuin Meiveld op proef ook open op woensdag ochtend van 10.00 tot 12.00 Tourinj»carbedrijf Carlier Elektrawea 9. Middelburg 0118-615015 Wolfs Reisburo Gravenstraat 4, Middelburg 0118-639839 ZIE ONS VOOnjAAEBPROORAMMA eloers in deze krantii uur. FOTO PIET DAVIDSE mm KRAAMVERHUUR 0)64-257521 INFO 0164-235916 DE GtZElllGSTt ROMMELMARKT VAN NEDERLAND STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP Wanneer de bloemen bloeien kunnen we volop genieten van prachtig gekleurde rondfladderende vlinders. Maar waar zijn zij in de winterOverwinteren zij als ei, rups, pop of vlinder? Of brengen deze warmteminnende dieren de winter door in zui delijkere streken? Als dit een proefwerkvraag zou zijn was het makkelijk, want ieder antwoord is goed. De strategie om de koude periode, waarin vlinders niet kunnen vliegen, voedsel zoeken of zorgen voor voortplanting, te overwinnen, verschilt per soort. De meeste pagesoorten overwinteren als ei. Het is belangrijk dat het vrouwtje als zij in de zomer de eitjes afzet, een goede plek uitkiest. Tijdens de wintermaanden moeten de eitjes goed beschermd zijn en zodra ze in het voorjaar uitkomen moeten de jonge rupsjes meteen hun hongerige maagjes kunnen vullen. Vlinders die als rups overwinteren verbergen zich goed. De in een spleet van een boom afgezette rupsjes van de Keizersmantel spinnen een nestje voor de vijf tot zeven maanden durende win- terrust en de Kleine ijsvogelvlinder rupsjes vermommen zich door weg te kruipen in het aangevreten, verdroogde en omge krulde blad van de Kamperfoelie. Ook de als pop overwinterende vlindersoorten, waaronder veel witjes, proberen zo min mogelijk op te vallen. Pijlstaarten kruipen als rups in de grond en verpoppen daar. Deze mooie bruin glimmende poppen komen soms bij het omspitten van de tuin te voorschijn. De vlinderoverwinteraars verblijven in schuren, bunkers en zolders. Maar bijvoorbeeld de citroenvlin der, die dichtgevouwen exact op een blad lijkt, zit in de winter tussen de bladeren van de groenblijvende conifeer of klimop. Van de Kleine vos en de hier afgebeelde Dagpauwoog zie je in de winter slechts de donker, grijsbruine onderzijde van de dichtgeklapte vleugels. Het in de winter zien van de aan de bo venzijde schitterend gekleurde vleugels is niet zo'n goed teken, maar kan bijvoorbeeld gebeuren, bijvoorbeeld tijdens de preek in de kerk. De overwinteraars zijn helemaal ingesteld op non- actief en aangepast aan de kou. Als de kachels aangedaan wor den op een plaats waar zij zich ophouden, worden zij actief en beginnen te fladderen. Omdat dat flink wat energie kost terwijl er geen nectar aanwezig is om bij te taken is dat dodelijk. De vlinder wordt geholpen door hem in buiten, in de kou te zetten De bekendste trekvlinders, soorten die tijdens onze winter in zuidelijkere streken verblijven, zijn de Atalanta en de Distel vlinder. SCHELDEBODE wilma en Jasper Dekker gaven hun zaak aan de Schuttestraat in Kode- kerke een ander gezicht. Peter Buteljn heeft van zijn hobby zijn be roep gemaakt en verdient nu zijn brood als luchtfotograaf. VLISSINGEN - Vrijdag 6 maart wordt een spannende dag voor ei genaresse Yeanette van der Meer van de Martin Gaus Hondenschool 'Westhound'. Zij is door Martin Gaus uitgenodigd om mee te doen aan het televisieprogramma Huisdierenmanieren, dat om 19.45 uur begint bij de Tros op Nederland 2. Tijdens de show moet Yeanette, die gediplomeerd hondentrainster is, honden met problemen in de show trainen. Natuurlijk is het probleem van de hond (en de haas) daarmee niet onmiddellijk verleden tijd, maar wel weet de honden bezitter dan hoe hij zijn hond het best kan aanpakken. En dat alles gebeurt live, dus van tevoren bedenken hoe je dat gaat doen, is er niet bij. Toch ziet Yeanette van der Meer de dag van vrijdag met vertrouwen tegemoet. Yeanette van der Meer "Natuurlijk ben ik niet gewend om voor de camera te staan, dus dat is wel even eng. Maar verder zal het voornamelijk een kwes tie van goede concentratie zijn", zegt Yeanette, die de afgelopen jaren een gedegen instructeurs opleiding volgde bij Martin Gaus in Lelystad. De bekende televisiepresentator vond de re sultaten die Yeanette behaalde zo goed, dat hij haar vorig jaar vroeg of zij in Vlissingen een Martin Gaus hondenschool wil de beginnen. Yeanette hoefde zich niet lang te bedenken. "Zo'n unieke kans krijg je natuurlijk maar één keer in je leven", zegt ze met glinste rende ogen. "Ik was al een hele tijd bezig met het trainen van golden retrievers en ik ontmoet te Martin Gaus voor het eerst toen ik via het LOI een cursus over hondengedrag volgde. In die cursus zaten drie dagen sta ge bij het hondenhotel van Mar tin Gaus. Daarna ben ik bij hem de opleiding voor instructeur I gaan volgen. Toen vroeg hij me of ik een hondenschool hier in Vlissingen wilde openen en daarna is het in een sneltrein vaart gegaan. Zes weken later ging de school open en in die tijd heb ik ook nog instructeur Il-di- ploma gehaald." Het geheim van de succesvolle trainingen bij de Martin Gaus- scholen zit hem volgens Yeanet te vooral in de intensiviteit van de trainingen. "Voor aanvang van de cursus ondergaat iedere hond een gedragstest.. Want net als mensen hebben honden alle maal hun unieke karaktertrek jes. De training is afgestemd op de hond en zijn baas. De theo rielessen voor de hondeneigena ren zijn minstens zo belangrijk als de training met de hond sa men. We maken ook video-op namen van de trainingsbijeen komsten en die bespreken we achteraf. Dat werkt goed, de mensen krijgen een nog beter beeld hoe ze de opvoeding van hun hond aan moeten pakken." Er wordt intensief getraind: drie keer per week. "Wij zijn van me ning dat dat het beste resultaat geeft", zegt Yeanette van der Meer. "Als je maar eens per week traint, zakt de motivatie om tussendoor te oefenen, gauw weg. Ga jezelf maar na. De eer ste avond na de les ga je goed met je hond oefenen, de tweede avond misschien ook nog, maar dan moet je eens een avond op verjaarsvisite en nog eens een avondje sporten en voor je het weet is de week om." Yeanette van der Meer brengt dus heel wat ervaring mee naar de studio in Baarn, waar de op namen voor Huisdierenmanie ren gemaakt worden en dat geeft haar heel wat zelfvertrou wen. "De trainers zijn buiten bezig en op een groot scherm in de studio zijn daar beelden van te zien. Martin Gaus praat met zijn gasten in de studio, maar komt af en toe ook naar buiten om te volgen hoe de trainingen verlopen", legt Yeanete de opzet van de show uit. Het is de be doeling dat Yeanette aan alle uitzendingen meedoet van Huis dierenmanieren meedoet. Er zijn vier uitzendingen gepland vóór de grote Huisdieren mani festatie op 1,2 en 3 mei in de Jaarbeurshallen in Utrecht. Tij dens die manifestatie kunnen mensen zó om advies binnenlo pen. Uiteraard is Yeanette dan ook present, net als een aantal andere trainers van de 28 Mar tin Gaus hondenscholen. De live televisie-uitzendingen be schouwt Yeanette van der Meer dan ook als een goede voorberei ding op de Huisdierenmanifes tatie. MIDDELBURG - De viering van de Internationale Vrouwendag op 8 maart in de Stadsschouwburg is dit jaar grootser opgezet dan ooit tevoren. Het is de orga nisatie gelukt om de Turks-Nederlandse folkloregroep OZAN te contracteren, die een bruisend Turks tradi tioneel volksdansprogramma in authentieke kostuums brengt. Het thema van de Intenationale Vrouwendag op Walcheren is dit jaar 'Vrouw en Arbeid'. Dit thema is gekozen omdat het precies honderd jaar geleden is dat koningin Wilhelmina de Nationale Tentoonstelling Vrouwenarbeid opende. Vorig jaar werd de Internatio nale Vrouwendag voor het eerst gezamenlijk georganiseerd door de Werkgroep vrouw, Geloof en Samenleving Walcheren en de Migrantenvrouwenorganisatie uit Middelburg en Vlissingen. De opkomst was boven ver wachting. Er waren veel al lochtone vrouwen uit Marokko, Turkije, Irak en Iran, maar ook Nederlandse vrouwen lieten zich niet onbetuigd. "Daarom hebben we eind vorig jaar weer het contact gelegd", zegt Marti ne Buitink van de Werkgroep Vrouw, Geloof en Samenleving Walcheren. "En net als vorig jaar neemt dans een belangrijke plaats in." Müzeyyen Karaca, voorzitster van de Migranten vrouwenvereniging vult aan: "In veel culturen horen dansen en muziek nu eenmaal bij een feest. Nederlandse vrouwen zijn het niet zo gewend, maar ze doen wel mee. En zeker als je el- kaars taal niet spreekt, kan dan sen helpen om met elkaar te communiceren." Het thema 'Vrouw en Arbeid' wordt met een lezing door Joke van der Meulen van de Arbeids voorziening Zeeland ingeleid. Daarna volgen een tweetal workshops: solliciteren en loop baanontwikkeling. Ook zal er veel praktische informatie be schikbaar zijn over alles wat met werk te maken heeft. Mü zeyyen Karaca is er het levende bewijs van dat een allochtone vrouw in Nederland niet achter de gordijnen hoeft te blijven zit ten. Ze woont inmiddels 16 jaar in Nederland en werkt als on derwijzeres op vier verschillen de basisscholen, waar ze Turkse kinderen onderricht in de Turk se taal en cultuur. "Verder help ik nu ook mee met de organisa tie van een themaweek over Turkije op een christelijke ba sisschool. Waarmee ik maar wil zeggen dat er voor een buiten landse vrouw in Nederland ze ker wel kansen zijn op de ar beidsmarkt." De Migrantenvrouwenorganisa tie organiseert regelmatig cur sussen, zoals taalcursussen en weerbaarheidscursussen. "En we merken dat de vrouwen door het volgen van die cursussen zelf ook meer activiteiten gaan ontplooien", zegt Müzeyyen Karaca tevreden. De Internationale Vrouwendag in de Stadsschouwburg begint met een ontvangst tussen 14.00 en 14.30 uur. De opening wordt verricht door de Vlissingse wet houder Poppe-de Looff. De le zing over Vrouw en Arbeid door Joke van der Meulen begint om 14.45 uur, waarna de workshops beginnen om 15.30 uur. Dans groep Ozan dit is Turks voor improvisatie) treedt op vanaf 16.45 uur en vanaf 18.00 uur zijn er broodjes en soep. De slui ting is om 19.45 uur. Ook kinde ren zijn welkom; er is kinderop vang. De entree is 5 gulden, kinderen mogen gratis mee. Müzeyyen Karaca, voorzitster van de Migrantenvrouwenvereniging en Martine Buitink van de werkgroep Vrouw, Geloof en MIDDELBURG - Het thema 'speed' verwijst naar de tijd geest, de zapcultuur en de mobi liteit. Het gaat om een videopro ject voor jongeren van 15 tot 19 jaar, georganiseerd door het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming. Het pro ject begint op 13 maart. Het werken met de video is meer dan alleen techniek. Script ma ken, acteren, animatietechnie ken en hoe een documentaire in elkaar zit, het hoort er allemaal bij. In een aantal korte works hops gaan de jongeren in drie groepen werken aan animatie, speelfilm en een skate-docu- mentaire. De groepen worden begeleid door Nico Out, Cor de Jonge, Katinka van Dool en Pim van Kampen. Naar alle waar schijnlijkheid zullen documen taire-maker Rob van Hoek (Van Gewest tot Gewest) en Menno de Nooyer (animatie-filmer) hun werk toelichten. Van de eindresultaten wordt een band gemaakt, die op 26 april tijdens de manifestatie van de Kunst bende te zien. Het videoproject is onderdeel van een landelijk, tweejarig project 'Kunst na school', dat jongeren in aanraking wil bren gen met kunst. Voor aanmelding en informatie: 634711. De Internationale Vrouwendag is aanleiding geweest voor Europees Commissaris voor Humanitaire Hulp me vrouw Bonino de campagne 'Een bloem voor de vrouwen in Kabul' te organiseren. In Afghanistan en in het bijzon der in gebieden die door de religieuze organisatie Taliban gecontroleerd worden, zijn vrouwen en meisjes vrijwel rechteloos. Door een handtekeningen actie willen de orga nisatoren van de campagne druk uitoefenen op de lidsta ten van de Verenigde naties om geen enkel bewind in Af ghanistan te erkennen zolang discriminatie naar geslacht de regel is in dat land en vrouwen geen recht hebben op humanitaire hulp. Vanuit het Europees Parlement wordt een beroep gedaan op de internationale gemeenschap om op 8 maart 'solidair te zijn met de vrouwen van Kabul, als symbool van vrouwen in de hele wereld die strijden voor hun rechten, hun waardigheid en hun vrijheid van keuze'. De campagne coördinator voor Nederland, Jessica Pra- ger-Stein, verwoordt haar motivatie om zich in te zetten voor de handtekeningen campagne als volgt: als volgt: "Ik vind het de hoogste tijd dat mijn stem laat horen, ik ben toevallig in een democratisch land geboren. Stel je voor dat mijn wieg in Afghanistan had gestaan. Stel je voor, hoe mij leven er dan zou uitzien..., en dat van mijn moe der, mijn zussen en vriendinnen...." Handtekeningenlijsten liggen in openbare instellingen en kerken. Was u ooit een van de treinreizigers in de Intercity Vlis singen - Amsterdam v.v.? Dan mag u zich gelukkig prij zen want dan bestaat de kans dat u binnenkort een nieuw verhaal toe kan voegen aan de op verjaardagen en reünies zo populaire serie 'Weet je nog van toen'. Tja, in een vertrouwelijk stuk van het ministerie van Ver keer en Waterstaat over het toekomstig spoorwegnet is geen énkel station in Zeeland aangewezen als Intercity station. De tijd datje om een uur of acht 's morgens van uit ons gewest vertrok om zonder overstappen rond half elf in Amsterdam op het Damrak te kuieren wordt his torie. Zoals minister Annemarie Jorritsma de Wester- scheldetunnel als een regionale verbinding bestempel de, vervalt nu ook de Zeeuwse spoorlijn tot dat niveau. Alsof het niet de gewoonste zaak van de wereld is dat er Intercity's rijden met eindbestemming alle vier de hoe ken van Nederland. Groningen, Maastricht, Den Helder en Vlissingen zijn steden die recht hebben op een snelle verbinding met de hoofdstad c.q randstad. Wat hier overblijft is een regionale spoorlijn, een stoptrein, waarvan het provinciebestuur vreest dat er zo weinig geld voor beschikbaar komt dat er niet eens twee maal per uur Vlissingen - Roosendaal v.v. gereden kan wor den. Dat wordt benauwd druk als voor al die passagiers slechts een trein per uur rijdt. Een schadelijke zaak voor de kwaliteit van het open baar vervoer en voor de leefbaarheid in Zeeland. Mis schien komt Jorritsma met die regionale Zeeuwse lijn nog eens op werkbezoek. Dan kan hare excellentie in de restauratiewagon (als die er al is) genieten van koffie met een koekje. Een Annemarie-koekje van eigen deeg. Cameleon

Scheldebode | 1998 | | pagina 1