Een bijzondere Biggekerkse kat in de hoofdrol Een kraakheldere lucht voor de beste resultaten Luchtfotograaf Peter Buteijn maakt werk van zijn hobby Jonge schrijfster heeft als grote wens het uitgeven van haar verhalen en gedichten M/V WOENSDAG 4 MAART 1998 WALCHEREN MIDDELBURG VLISSINGEN 'Miauw' Persoonlijk Humor Avontuur Overzichtsfoto Cadeautje Brand MAMBO - Dansschool Bras start op 11 maart om 21.15 uur in wijkcentrum De Zwaan in Oost-Souburg een curusus mambo en salsa. De cursus duurt vijf avonden en kost 50 gulden. Voor opgave en informatie: telefoon 638345. MANNENKOOR - Het Smalstads Mannenkoor uit St. Maartensdijk werkt mee aan het concert door de Christelij ke Zangvereniging 'Soli Deo Gloria' op zaterdag 7 maart in de Oranjepleinkerk in Oost-Souburg. Het concert begint om 20.00 uur. TONEELAVOND - Doipsvereniging Koudekerke heeft op zaterdag 7 maart een toneelavond georganiseerd. De Veer- se Toneelvereniging 'Tot Leringhe ende Vermaek' voert de klucht 'Zilveruitjes en augurken' op. Kaarten kosten 5 gul den voor leden van de dox-psvereniging (niet-leden betalen 7,50) en zijn verkrijgbaar via telefoon 552746 of aan de zaal. LAMSVLEES - Op 14 maart wordt in Badhotel Domburg een kooksessie gehouden. Op het menu staan lamsvleesge- rechten. De kooksessie duurt van 10.00 tot 15.00 uur. Chef de cuisine Rasenberg demonstreert de bereiding, daarna gaan de deelnemers zelf aan de slag. Na het bereiden van el ke gang gaat men gezamenlijk aan tafel. Er wordt ook aan dacht besteed aan passende wijnen en tafeldekken. Infor matie en aanmelding bij Stichting Educatief Toerisme Zee land Oranjezon in Oostkapelle, telefoon 581507. GROTE KERK - In het verenigingsgebouw aan de Oude straat 9 in Veere wordt op maandag 9 maart een informa tiebijeenkomst gehouden over de toekomst van de Grote Kerk. De gemeente Veere, Rijksgebouwendienst, Marx Stekctee architekten en SOW Veere verzorgen de informa tie. De avond begint om 19.30 uur. FOTO-EXPOSITIE - Fotografe Irma Uytdehaage uit Mid delburg exposeert tot 18 april in het gebouw van Omroep Zeeland aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg. ORANJEZON - In Toeristisch Centrum Oranjezon aan de Schoolstraat in Oostkapelle zijn tot 1 mei schilderijen van Cees Willemsen uit Made te zien. MIDDELPLATEN - Op zaterdag 7 maart start om 10.00 uur een vogelexcursie bij het infopaneel van Natuui-monu- menten aan de Muidenweg tussen Arnemuiden en Wolp- haartsdijk. De excursie is op de Middelplaten langs het Veerse Meer, waar nu allerlei wintergasten, zoals slobeen den en wulpen te zien zijn. Het kost 5 gulden voor volwas senen en 1 gulden voor kinderen tot 13 jaar. Leden van Na tuurmonumenten kunnen gratis mee. Laarzen meenemen. ROOS - De winkel in tweedehandsspullen van de Stichting Roos aan de Koestaart 4 in Westkapelle is vanaf 4 maart weer open op woensdag van 9.00 tot 11.30 uur. De winkel draait helemaal op vrijwilligers en de opbrengst is voor Unicef. TONEELAVOND - De Oranjevereniging Grijpskerke houdt op vrijdag 6 maart de jaarlijkse toneelavond in het Dorps huis in Grijpskerke. Op het programma staat de klucht 'De ze vrouw is ...uw man'. De avond begint om 20.00 uur. KAART - Docent bouwkunde en architectonische vormge ving Lucas Verweij geeft op dinsdag 10 maart een lezing, getiteld 'De nieuwe kaart van Nederland'. Hij gaat in op de actuele ontwikkelingen in de ruimtelijke ordening, haar grensgebied met de beeldende kunst en de cartografie. Kaarten kosten 7,50 gulden en zijn verkrijgbaar bij boek handel Fanoy en de Zeeuwse Bibliotheek. SWINDLE - Het punkrocktrio Swindle speelt op zondag 8 maart in het Theatercafé Schuttershof in Middelburg. Het optreden begint om 17.00 uur. VAKANTIECURSUSSEN - In het bureau van de Zeeuwse Volksuniversiteit begint op dinsdag 17 aart een cursus Ita liaans op reis. De cursus bestaat uit 10 avonden van 19.30 tot 21.00 uur. Op woensdag 18 maart is er om 9.30 uur een kennismaking voor de vakantiecursus Spaans. De cursus begint bij voldoende belangstelling op woensdag 25 maar en bestaat uit acht ochtenden van anderhalf uur. Voor in formatie en inschrijving: telefoon 634800. VOEDSELALLERGIE - 'Allergie op vakantie' is het thema van een contactavond van de Nederlandse Voedselallergie Stichting (NVAS). De avond wordt gehouden op maandag 9 maart in peuterspeelzaal 't Speeltreintje aan de Benelux- laan 16. Entree 3 gulden voor leden, 5 gulden voor niet le den. Er is een uitgebreide informatietafel opgesteld. NIGHTTRAIN - Op vrijdag 6 maart is er in discotheek The Nighttrain aan de Beddewijkstraat 15 een 'mellow party' met Ronald Molendijk. De discotheek gaat om 22.00 uur open. STERRENWACHT - Bij voldoende deelname brengt de KNNV Walcheren op dinsdag 10 maart een bezoek aan de Sterren'wacht aan de Herengi-acht. Opgave vooraf ver plicht, telefoon 501885. Deelname kost 5 gulden. De avond begint om 19.30 uur. KIEK ARTISTIEK - De stichting Kiek Ax'tistiek, die als doelstelling heeft kunst dichter bij de mensen te brengen, heeft een expositie van de van ooi'sprong Engelse schilder Robert Pothecary ingericht bij design meubelzaak Broy- mans van de Gruiter 'Diezijn' aan de Lange Viele 29. De expositie duurt tot 31 mei. ONTSPANNINGSMASSAGE - In De Vier Elementen aan de Breeweg 100 begint op 25 maart een cursus ontspan- ningsmassage/biorelease, die vier avonden duurt. Voor in formatie: 625526/b.g.g. 615436. BALLADS - In Celtic Pub The Duke aan de Vlasmarkt treedt op zaterdag 8 maart de folkband 'Waterless' Blue op. Aanvang 15.00 uur. KAAKTEN MAKEN - Bij creativiteitscentrum Multi Co lour aan de Torenweg 4A is op zaterdag 4 maart een works hop kaarten maken. De dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur en staat in het teken van voorjaar en Pasen. STERRENKIJKDAGEN - Op vrijdag 6 en zaterdag 7 maart zijn in volkssterrenwacht Philippus Lansbergen aan de He- rengracht 52 in Middelburg sterrenkijkdagen vanaf 20.00 uur. HANDBOOGSCHIETEN - Op dinsdag 10 maart is er van 14.00 tot 17.00 uur een open middag in de handboog-ac commodatie d'Eendracht aan het Baskenburgplein in Vlis- singen. De middag is bedoeld voor 50-plussers, die kennis kunnen maken met de handboogsport. Op dinsdag 24 maart begint aansluiten een cursus. De organisatie is in handen van de Zeeuwse Sportraad, telefoon 640700. SKA EVENT - In Rock Café Gommert aan de Aagje Deken straat wordt op vrijdag 6 maart een'ska event' gehouden, aanvang 22.00 uur. ALLEENSTAANDEN - Op vrijdag 6 maart is er een px-aat/dansavond met een hapje en een drankje voor alleen staande 25-plussers in buurthuis Aldegonde, Westerzicht 386. De avond begint om 20.30 uur. IEPZIEKTE - In het Milieu Educatief Centrum (MEC) aan de Korenbloemstraat, geeft Henny Ketelaar van de Stich ting Bronnen uit Heilig Landstichting een lezing over in heemse bomen en struiken. Vragen als 'Hoe heeft de iep ziekte zo kunnen oprukken' en Hoe komt het dat de Wal- cherse bermbeplanting er zo slecht bij staat' komen aan de orde. BINGO - Op zaterdag 7 maart wordt in het VTV clubge bouw aan het Baskenburgplein een bingo met loterij gehou den. Aanvang 20.00 uur. DANSAVOND - Op 7 maart is er een vrije dansavond in Danssportcentrum Goed Times aan de Volta wég. Aanvang 20.00 uur, entree 5 gulden. KINDERBINGO - In wijkcentrum Scheldebuurt aan de Verkuijl Quakkelaarstraat 95 in Vlissingen is op woensdag 11 maart een kinderbingo voor kinderen van 4 tot 10 jaar. Aanvang 14.00 uur, entree een gulden. V V - Muziekvereniging Vlijt Volharding uit Souburg geeft op 8 een concert in het Arsenaaltheater ter voorberei ding op het topconcours voor vaandelorkesten in Arnhem. Aanvang 14.30 uur, entree 5 gulden. KLEDINGINZAMELING - De vereniging SSTR (Samen strijden tegen reuma) zamelt op 12 en 13 maart in de ge meente Vlissingen gebruikte kleding, schoeisel en huis- houdtextiel in. BIGGEKERKE - Verhalen en gedichten schrijven is de grote hobby van Mathya Jobse uit Biggekerke. Haar werkjes laat ze regelmatig aan anderen lezen. Maar dat is niet altijd zo geweest. Aanvankelijk zocht ze haar toevlucht tot het papier om van zich af te schrijven. Nu is Mathya zover dat iedereen mag weten wat ze schrijft. Haar wens is dan ook het uitgeven van een eigen boek. Mathya Jobse en haar kat Grey. door Marcel van der Voort Mathya vindt dat de tijd rijp is om met haar verhalen en gedichten naar buiten te treden. In haar knusse woninkje in Big gekerke vertelt ze waarom schrijven zo'n belangrijke plaats in haar leven inneemt. Het wordt snel duidelijk dat poezen regelmatig de hoofdrol voor hun rekening nemen in de verhalen. De liefde voor het miauwende huisdier komt even eens tot uiting vanwege onder andere de grote kleurenfoto aan de wand van poes Grey. „Mijn liefde voor poezen is lang geleden begonnen toen ik nog thuis woonde. Ik zei altijd: als ik FOTO PIET DAVIDSE op mezelf ga wonen dan neem ik een poes. Drieënhalf jaar gele den was het zover. Ik ben niet het type dat een poes neemt om dat ze van een bijzonder ras is. Dat interesseert mij eigenlijk niet zoveel. Het karakter vind ik belangrijker. Het klinkt mis schien gek, maar ik bestudeer Grey en kwam er op een gegeven moment achter dat wij kunnen communiceren. Langzaam maar zeker kwam ik erachter dat ik Grey begrijp en andersom ook. Dat werd versterkt toen een vriendin mij vertelde dat een kat zo'n dertig verschillende soorten 'miauw' kan produce ren. Ik ging Grey in de gaten houden en merkte dat hij anders miauwt als hij honger heeft, dan wanneer hij bijvoorbeeld naar buiten wilt. Maar je moet er wel naar kunnen luisteren, anders werkt het niet. Die communica tie schept een band. Zeker om dat ik er nu ook verhalen over schrijf. Ik vind het nog steeds heel bijzonder dat dit bestaat. Dat communiceren tussen mens en dier echt kan." Door goed op haar kat te letten leerde Mathya het karakter van Grey beter kennen. „Als ze stout is weet Grey donders goed dat het niet pluis is. Zo klom ze een keer op de aanrecht en opeens kwam ik thuis. Ze keek mij toen heel schuldig aan, want Grey weet precies wat wel en niet van mij mag", legt Mathya uit. Als kind was Mathya al gek van poezen. Vanaf haar achtste ging ze poezenkaarten verzamelen en in haar kamer prijkten ook al lerlei beeldjes van poezen. Dat is met het ouder worden naar de achtergrond verdwenen, maar de dierenliefde is altijd geble ven. „In het verzamelen ben ik niet langer fanatiek. Maar het schrijven is er eigenlijk altijd geweest en daarom is het niet vreemd dat Grey daarin vaak een hoofdrol speelt. In eerste instantie schreef ik iedere dag een brief aan een vriendin. Dat was ook een soort van verhalen schrijven, want ik zag dat meis je vrijwel iedere dag", zegt ze lachend. Hierdoor kreeg Mathya de smaak te pakken. „Het op schrijven van bepaalde zaken gaf me een goed gevoel. Daarom ben ik ermee doorgegaan. In eerste instantie schreef ik hele persoonlijke dingen. De beper king hiervan was dat je zoiets niet snel aan anderen laat lezen. Daarom ben ik later over meer algemene dingen gaan schrij ven. De verhalen gaan vaak over mijn kat. En over de natuur maak ik vaak gedichtjes. De inspiratie krijg ik van de natuur zelf. Ik ben graag buiten, zie dan van alles om mij heen. Het is heerlijk om dat aan het papier toe te vertrouwen. Vandaar dat er altijd iets persoonlijks in mijn gedichten zit. Iets vanuit mijn eigen belevingswereld. Wat ik zie en merk als ik buiten ben. Zo liet Mathya zich inspireren door de zon. 'Lieve zon' Waar blijf je? Met je stralende gloed met je warme lach en je vrolijke humeur Niet een straaltje die je ons wilt laten voelen en zien Ben je verlegen vandaag... Of houden de wolken je weer eens tegen... Kom eens, ik wil je zien ik heb je nodig! Ik ben koud en somber. En bovendien in een slecht humeur, het zijn vast die wolken. Nog nooit werd er raar gere ageerd op de hobby van Mathya. Ze krijgt zelfs steun van de mensen die iets van haar lazen. Dat stimuleert haar om verder te gaan. Twee jaar geleden schreef de jonge vrouw uit Biggekerke een boekje over een kat die kon pra ten en de lezer deel liet uitma ken van zijn leven. „Dat heb ik anderen laten lezen en vrijwel alle reacties waren positief. Dat boekje is niet op de markt geko men, maar het is de bedoeling om ooit iets uit te gaan geven. Tot nu toe was dat mijn droom. Ik ben mij ervan bewust dat er meer komt kijken dan inspira tie. Een boek moet leesbaar zijn met humor en in een goed ver haal hoort vaart te zitten. Daar om probeer ik mezelf steeds te verbeteren." "Door anderen mijn werk te la ten lezen kom ik er achter wat men leuk vindt. Op die manier merk je vanzelf wanneer de tijd rijp is om een boek uit te bren gen. Toch doe ik geen conces sies. Ik zal altijd vanuit mezelf blijven schrijven, zoals ik denk. En hoe ik dat doe daar heeft uit eindelijk niemand iets mee te maken." Als Mathya haar verhaal heeft verteld is haar poes Grey even niet thuis. Die wandelt door de straatjes van Biggekerke. Ze be leeft haar eigen avontuur, zon der Mathya. Maar in haar gedachten is de poes zeker. „Ik krijg van Grey evenveel liefde als van mensen. Dat kan ik wel zo stellen. Als ik 's avonds tele visie zit te kijken komt ze naast mij zitten en vlijt zich tegen mij aan. Geeft kopjes en miauwt en spint dan zo lief. Daar krijg ik veel voldoening van", besluit Mathya Jobse. VLISSINGEN - Zesduizend foto's heeft hij de afgelo pen anderhalf jaar gemaakt. Peter Buteijn, luchtfoto- graaf. Direkteur en werknemer van zijn eenmansbe drijf 'Close Up' in Vlissingen. Door inkrimping bij het bedrijf waar hij werkte kwam hij op straat te staan. En alsof het zo moest lopen maakte hij in die tijd een rondvlucht met een vriend die om zijn vliegbrevet te halen vlieguren moest maken. Omdat fotograferen zijn hobby is nam hij ook in de lucht het fototoestel mee. „We vlogen ook boven mijn woonwijk Rosenburg, ik schoot wat plaatjes en naderhand, toen buren en ken nissen uit de wijk die zagen, gingen ze vlot van de hand." En zo is het gekomen. Buteijn werkt veel in opdracht van projectontwikkelaars, ma kelaars, aannemers en architec ten. „Zij merken het succes bij hun verkooptactiek wanneer ze een overzichtsfoto van het te bouwen of in aanbouw zijnde perceel en de omgeving aan de binnen te halen koper kunnen laten zien. Neem bijvoorbeeld de tachtig meter hoge flat die op de boulevard in Vlissingen moet komen. Toekomstige bewoners willen graag hun uitzicht weten. Daar kan ik in een omgeving van 360 graden voor zorgen." Hij vliegt in een Cessna en kan daarmee tot een hoogte van 1000 voet komen. Veelal vliegt hij van vliegveld Midden-Zee land met een piloot die goed is afgestemd op het werk van Pe ter. Het gaat erom dat hij de juiste hoek weet te vinden om luchtfoto's te maken. Met de wendingen van het toestel dient Buteijn goed rekening te hou- Maar vanzelf ging het niet. Pe ter: „Je moet creatief zijn, den ken, durven en doen. Je moet zelfstandig willen zijn en willen vliegen. Ik wist niet dat ik dat allemaal in me had, ik heb het gevoel dat mijn leven na mijn ontslag een andere, niet slechte re wending heeft genomen." In zijn enthousiasme voor zijn hob by die zijn werk werd, is hij de ellende van de eerste vliegtoch ten vergeten, of liever hij zit er niet mee. Misselijk was ik, vre selijk. Je moet niet vergeten dat je tegendraads werkt." Luchtfotograaf Peter Buteijn den. Waar in het prille begin van zijn nog korte carrière zijn maag niet altijd mee instemde. Foto graferen vanuit een helikopter geeft voordelen. Die kan heel mooi stil hangen. „Vanaf een hoogte van 300 me ter, lager mag niet, zoem ik in op het te fotograferen object." Zo worden in Zeeland en op Goe- ree-Overflakkee nieuwbouw projecten gefotografeerd vanaf de allereerste fase, het weiland waar de woningen moeten ko men, tot aan de oplevering. Buteijn zoekt het verder dan Vlissingen. Vliegt in een uurtje voor een opdracht naar Lely stad, hangt onderweg voortdu rend met zijn hoofd naar bene den en schiet heel wat foto's. Dat is een mooie combinatie. Ik lever op deze manier heel veel aan particulieren. Woonwijken, campings, boerderijen, allemaal gewilde onderwerpen. Leuk voor een cadeau, toch 0Middelburg van bovenaf. FOTO PETER BUTEIJN „Geef eens een luchtfoto voor een verjaardag, een moederdag, een vaderdag of wat voor feeste lijke gebeurtenis. Breek eens met de eeuwige stropdas of de onpersoonlijke bon. En ik kan heel snel leveren, er is altijd wel een piloot die met mij de lucht in wil." Niet alleen dat Peter van brand weerman bij "De Schelde" lucht fotograaf werd, hij heeft zich ook de verkooptechniek eigen moeten maken. Enthousiast zegt hij: „Wonderlijk, ook dat lukt me goed. Fotografeer ik een be paalde wijk dan ga ik van huisje tot deurtje met die foto's. Ge woon laten zien hoe de omge ving van de mensen er uit de lucht uitziet. Niks opdringen. Ik zeg niet: koop nou die foto, maar op de een of andere manier breng ik mijn eigen enthousias me op die mensen over." Door zijn ervaring van elf jaar met de vrijwillige brandweer en acht jaar werken bij de bedrijfs brandweer maakt hij nu ook voor de brandweer grondfoto's van branden en ongevallen. Luchtopnames maakt hij voor de periodieken van de Marine. FOTO HARRY DE LANGE „Voor het maken van luchtfo to's heb je een vergunning nodig van het Ministerie van Defensie. Daarbij krijg je dan een land kaart waarop precies staat wat je wel en niet mag fotograferen. Veel mag. In Zeeland mogen al leen de bunkers bij Ritthem niet op de gevoelige plaat worden vastgelegd." Van Peter Buteijn straalt het en thousiasme af. Hij heeft er zin in, dat zie je met één oogopslag. „Ik moet me dwingen 's avonds te gaan slapen, vol met ideeën zit ik. Er is zoveel te fotografe ren vanuit de lucht. Engeland, ik noem een zijstraat, is maar een uur en een kwartier vliegen. Het voorjaar en de zomer zijn geknipt voor de luchtfotografie, er staat me dus een beste tijd te wachten. Kraakhelder moet de lucht zijn, dan krijg je de beste resultaten. En blauw, hel blauw." Zoals de ogen van deze beetje bevlogen vliegende fotograaf. Die duidelijk van zijn "op straat komen te staan" het beste heeft weten te maken. Zijn adres is: Peter Buteijn, Wilh. Druckerlaan 62, 4385 JB Vlissingen. Telefoon 0118- 464146.

Scheldebode | 1998 | | pagina 13