FORMATIE INT De verrassende invalshoeken van de videokunst 'Bewust denken over water, al is het maar eens per dag' (26eedeéwiye>i BEDRIJVEN tz OPRUIMING De Kievit fC^GOEDKOOPSTE SSE GSM ABONNEMENT NEDERI 3ak. fl-6 '/ÖÖeKW^ 'DE PAUWZ Zeeuwse Architectuurprijs voor waterpaviljoen op Neeltje Jans GR0ENKALEN DER E L 1 E W E E K HUIS AA N HUIS OP W A 1 L C H E R E N Video- en mediakunst uit de jaren 90 in het Atrium van Hogeschool Zeeland verkiezingen nieuw algemeen bestuur waterschap Zeeuwse Eilanden Kamperen IN LU O O WOENSDAG 25 Fl Papegaaien burg 4 8150 VOLGENDE WEEK WOENSDAG 4 MAART 1 voor de jongste Schelde- bodelezers is er deze week een mooie kleurplaat, waar prachtige Walt Disney- prijzen mee te winnen zijn. r- YASSTF^IIPT /f/ IflPMI UK)Itl\J Belangrijke en leuke gebeurtenissen in zeeland uit het jaar 1928 staan nu op cd-rom. Zin om eens lekker te gaan winkelen? Doe eens een rondje Lange Viele /Geere in Middel burg en ontdek de leuk ste winkels. Gootsteen I/Eye Wateroverlast Loting Natuurherstelplan GOES RINGBAAN WEST 2B - 0113-216451 Afhaalcentrum Maart aanbieding: Een heerlijke hamburger met k, op een broodje met rauwkost, frietsaus, friet en cola of sinas FOTO PETER BUTEIJN NEELTJE JANS - De eerste Zeeuwse Architectuurprijs gaat naar het Waterpaviljoen op Neeltje Jans. Het Waterpaviljoen. Andere genomineerde projecten waren de woningbouwprojec ten de Compagnie in Middelburg en De Cirkel in Vlissingen en een vrijstaande woning in Vlissingen. De architectuurprijs is een initiatief van de Stichting Het Zeeuwse Gezicht en werd dit jaar voor het eerst uitgereikt. Het juryrapport roemde met na me 'de geslaagde bewandeling van de grenzen van de architec tuur, de nieuwe ruimtebeleving en integratie met de functie als tentoonstellingsgebouw voor het fenomeen water'. En verder: 'Dit project is er in geslaagd om op een unieke plek voor een bij zondere functie een uniek bouwwerk neer te zetten. In het pa viljoen is een expositie ingericht over de waterkringloop en wa terbeheer in Nederland. beur Kleurrijke bloemen en planten en decoraties voor huis en tuin Tuinideeën bij de gespecialiseer de stands en in de modeltuinen Tuingereedschap, -machines en accessoires Verzorgingsartikelen voor en informatie over dieren Keuringen, demonstraties en shows van diverse veesoorten Voor de kinderen: workshops en voorbrengwedstrijd van kalfjes donderdag t/m zaterdag van 11 tot 22 uur zondag van 11 tot 18 uur STICHTING HET ZEEUWSE 1 LANDSCHAP Rond half maart wordt meestal het eerste kievitsei gevonden. In die tijd trekken honderden Nederlanders er op uit om kievitsei eren te zoeken. Je moet het een keer gedaan hebben om te weten hoe spannend en leuk het eieren zoeken is. Ik was zelf een jaar of tien toen voor de eerste keer lukte om een kievitsnest te vin den. Gelukkig was het er bij ons van jongs af ingepompt dat we van de nesten moesten afblijven en alleen maar mochten kijken. Maar ook dat is nog leuk genoeg. De eieren hebben een buiten gewoon goeie schutkleur. Kievitseieren rapen is wettelijk onder strikte beperkingen nog steeds toegestaan, maar maatschappelijk wordt het -afgezien van Friesland- eigenlijk nauwelijks meer getolereerd. En te recht, want onze weidevogels zitten danig in de verdrukking. Dat is een rechtstreeks gevolg van de moderne landbouwme thoden, die voor de weidevogels een regelrechte ramp beteke nen. Vooral kunstmest is daarbij de grote boosdoener. Door het gebruik van kunstmest kan het vee veel vroeger op het jaar de wei in dan 50 jaar geleden en bovendien lopen er nu vijf koeien op dezelfde oppervlakte waar vroeger één koe werd gehouden, en zo komt het dat een groot deel van de weidevogelnesten door het vee vertrapt. Je zou bijna verbaasd zijn dat er nog zoveel weidevogels over zijn. Eén van de dingen waar dat aan te danken is zijn onge twijfeld onze weidevogelreservaten. Daar wordt een beheer ge voerd zoals de boer dat anno 1900 deed. Dat wil zeggen: geen kunstmest en bestrijdingsmiddelen, geen diepe ontwatering en niet allerlei graslandbewerkingen in de broedtijd. En dat heeft succes. De laatste 15 jaar is het aantal weidevogels in een ge bied als de Yerseke Moer bijvoorbeeld meer dan verdubbeld en het lijkt er veel op dat er nog steeds vooruitgang zit in het aan tal. Dat is een positieve ontwikkeling. Er wordt veel gedelibereerd over de leefbaarheid van het platteland en dat is natuurlijk nut tig en nodig. Maar een platteland waar het lila van de pinkster bloemen, het gekwaak van groene kikkers en de doordringende roep van de kievit gemist worden is wat mij betreft zozeer be dorven dat ook daarmee de leefbaarheid in het geding is. SCHELDEBODE VLISSINGEN - Wat is er gewoner dan een gootsteen met een kraan erboven? Wie de kraan van het kunst werk 'Please, Close Tap After Use! van videokunste naar Kees Aafjes heeft geprobeerd, zal daar voortaan heel anders over denken. Want de gootsteen is geen gootsteen maar een beeldscherm. Het water dat in de gootsteen stroomt is geen water, maar beeld en het ge luid van stromend water is ook niet wat het lijkt. Nieuwsgierig? Dan moet u de komende tijd eens het Atrium van de Hogeschool Zeeland binnenlopen. Daar is tot 21 maart de reizende tentoonstelling 'Kunst met een Stekker' ingericht over video en mediakunst, een nog relatief onbekende kunstdiscipline die de laatste jaren een steeds grote re rol speelt. De grenzen tussen traditionele kunst vervagen steeds meer. Werd videokunst van het eerste uur vaak nog beschouwd als saai, drammerig en ontoeganke lijk, inmiddels zijn kunstenaars de nieuwe media op andere ma nieren gaan gebruiken. Zij ex perimenteren met nieuwe moge lijkheden en voegen er verras sende invalshoeken aan toe. Bo vendien vervagen de grenzen tussen mediakunst en traditio nele kunst steeds meer. De tijd dat media- en video kunst apart van overige kunst disciplines werd beschouwd, lijkt definitief voorbij. De jongste generatie kunste naars groeide niet alleen op met video en computer, maar kreeg ook op de academie de gelegen heid zich in die media te bekwa men. Ook het publiek reageert minder afwijzend. Iedereen komt tenslotte in aanraking met de nieuwe communicatiemidde len; het 'vreemde en enge' raakt er een beetje af. Vier kunstenaars, die zich op uiteenlopende wijze met de me diakunst bezighouden, zijn uit genodigd om installaties te ma ken voor de expositie 'Kunst met een Stekker'. Allereerst de installatie met kraan- en-goot- steen van Kees Aafjes (Amster dam, 1962). Aafjes probeert in zijn werk werkelijkheid en si mulatie met elkaar te verweven. Een banaal gegeven wordt met behulp van de techniek opnieuw opgevoerd, waardoor de kijker zich laat verrassen. Die gelooft zijn ogen niet, probeert het nog eens. Zo betrekt Aafjes het pu bliek op natuurlijke wijze bij zijn werk. Peter Bogers (Dordrecht, 1956) is gefascineerd door het mense lijk lichaam Fragmenten van het lichaam bewegen op het scherm schijnbaar autonoom: vingertoppen die als kleine beestjes over het scherm bewe gen, maar waar is het lichaam waar ze bij horen? De installatie 'Fingers' blijft een opgelost mysterie, maar zet wel aan tot gedachten over de een heid en de identiteit van het li chaam. Fiona Tan (Pekan Baru, Indonesië, 1966) groeide op in Australië en studeerde in Ham burg en Amsterdaam. Haar 'Portrait of the Artist as a Young Woman' is een intieme bespiegeling over identiteit en oorsprong, letterlijk opgediend op een zilveren dienblad. De beelden van de monitor worden in het dienblad weerspiegeld: het is alsof de kunstenares zich zelf een spiegel voorhoudt, of een vergrootglas, of een Azia tisch masker... Bill Spinhoven (Velsen, 1956) studeerde aan de Technische Universiteit in Hengelo en ver volgens aan de Academie in En schedé. In zijn installatie I/Eye ervaar je hoe het is om onge merkt in de gaten gehouden te worden. Eerst lijk je kijker te zijn, maar dan ontdek je dat jij •I/Eye is een video-installatie van de Twentse kunstenaar Bill Spinhoven. FOTO: JAN SCHUIJREN, MonteVideo/TBA evengoed gadegeslagen wordt: een onbehagelijke ervaring. De expositie wordt op dinsdag 3 maart om 19.30 uur geopend. Aansluitend, om ongeveer 20.15 uur, verzorgt Bill Spinhoven een inleiding over zijn werk. De tentoonstelling is geopend van maandag tot en met donder dag tussen 9.00 en 21.00 uur en op vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG - Wat drijft een vrouw om zitting te nemen in het bestuur van de algemene vergadering van het Waterschap Zeeuwse Eilanden? Bestuurslid, in dit geval ingeland, in een in hoofdzaak nog mannenwe reld. Hilde Onderdijk uit Middelburg is zo'n vrouw en op bovenstaande vraag antwoordt ze: Water, dat is de drijfveer. Ik ken de schoonheid, de kracht, maar ook het gevaar van water". En om het laatste is het Hilde te doen, het gevaar bedwingen, het veilig stellen van men sen die immers allemaal met water te maken hebben. Omdat water en leven onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden. terschap Zeeuwse Eilanden is op gedeeld in vier kiesdistricten. Tholen, Schouwen Duiveland, St. Philipsland, Zuid/Noord-Beve land en Walcheren. Het kiesstelsel is een personenstelsel. Door het uitbrengen van zijn stem geeft men aan welke persoon men in de algemene vergadering wil hebben. Met de komende verkiezing gaat de algemene vergadering van 62 leden terug naar 35. Hilde Onder- dijk staat tweede op de kieslijst. Een plaats door middel van loting verkregen. Men zit op persoonlij ke titel in het bestuur, dus vanuit eigen kennis. In tegenstelling tot de politiek is er geen sprake van een achterban. Of je zou kunnen stellen dat alle burgers mijn ach terban zijn. Immers daar doe ik het voor. Dat is mijn motivatie. Een motivatie die ik vier jaar gele den zo omschreef: 385 km veilige waterkeringen voor een woon- en werkbaar achterland. 7050 km schone waterlopen als bestaans voorwaarden voor leven en 2257 km verkeersveilige waterschaps wegen." "Prioriteit heeft de ri- oolproblematiek. We vergeten te vaak dat industrialisering bebou wing van veel grond tot gevolg heeft. Door verharding en asfalte- door Tannie van Eek Vier jaar geleden met de wijziging van de Waterschapswet, werd de categorie ingezetenen betrokken bij het Waterschap. Sinds die tijd maakt Hilde Onderdijk deel uit van de algemene vergadering. Met de wijziging kwamen de catego rieën die de kosten betalen van vier op vijf: ongebouwd, ge bouwd, bedrijfsgebouwd, pach ters en ingezetenen. Het Waterschap is een behoorlijk ingewikkeld orgaan. Onderdijk wil niets liever dan duidelijkheid verschaffen. "Het omvat zoveel", zegt ze, steeds zoekend naar de juiste formulering. "Het is be langrijk dat mensen zich meer verdiepen in de taken van Water schap. Dat heeft ook met geld te maken. Er is vaak verontwaardi ging over de hoge lasten. Mensen moeten weten wat het betekent als er een heffingsaanslag in de brievenbus valt. De bijsluiter is vaak zo beknopt. Iedereen kan echter om juiste uitleg vragen bij het Waterschap." De Waterschapswet zegt dat de waterschapsomslag vastgesteld wordt volgens het principe "Wie belang heeft betaalt." Daarom is het voor de betalenden nodig om de taken van het Waterschap op een rij te zetten. Het schap zorgt voor waterkeringen, beschermt het gebied met dijken en kaden te gen overstromingen en water overlast. Zorgt voor de waterkwa liteit, waaronder het zuiveren van afvalwater, zorgt voor wegen en vaarwegen. Onderdijk: Zeeland heeft heel veel waterkeringen, daarom is de ingezetenenomslag hier ook hoog. Wat de verontreini gingsheffing betreft, het Water schap Zeeland streeft ernaar dat in de toekomst deze lasten beter verdeeld worden. Er komt een an dere wetgeving." Woensdag 4 maart zijn de verkie zingen voor het Waterschap. Wa- >Ook het onderhoud van deze kromme watergang valt onder het beheer van het Waterschap. ring van wegen kan het regenwa ter niet zo makkelijk meer weg als vroeger. En worden riolen meer belast. Voor Zeeland komt daar dan nog het toerisme bij, de uit breiding van bungalowparken slokt ook veel grond op." Hilde Ondedijk denkt breed. Alles hangt met alles samen. Haar inzet voor Veilig Verkeer Nederland, haar betrokkenheid bij de Maag-, Darm- en Leverstichting en haar betrokkenheid met het Water schap liggen in feite in eikaars verlengde. Veiligheid en leefbaar heid zijn haar trefwoorden. Wordt ze serieus genomen in de mannen wereld? Voorzichtig, met een klein lachje zegt ze: "Je moet niet direct haantje de voorste willen zijn. Daar kunnen de mannen niet te gen. Ik ondersteun meer, stuur bij. Heb mijn ogen en oren goed open en, naar wijsheid, luister ik naar alle partijen. Positief opbouwend komen we dan bij dat wat nood zakelijk is." Voor vrouwengroepen verzorgt Hilde lezingen. Dat is nodig vindt ze. We gaan de goede kant op met het natuurherstelplan. Overhaasten is niet goed. Voor al niet als mensen goed bezig zijn. Dan moet je ze niet meer belasten. Toch... te vaak vindt men nog dat de buurman dan maar iets moet doen of meer nog laten voor het milieu." Mensen zijn welwillend heeft ze ervaren, maar dwang daar heb ben de meesten het niet op be grepen. Het Waterschap onder ieders aandacht brengen, dat is wat Hilde Onderdijk op het oog FOTO RUDY VISSER heeft. Brochures, folders met uitgebreide informatie over alle taken van het Waterschap zijn altijd verkrijgbaar. Om heel klein te beginnen zou het al mooi zijn als mensen al is het maar één maal per dag be wust zouden denken over wa ter. Hans Verkerk Keukens heeft deze week een spectaculaire Half Geld actie! Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nu koopt, krijgt u van Hans een echte Kroon keuken voor de helft van de door de leverancier aanbevolen adviesprijs! Daarnaast heeft Hans vele keukens die voor prijzen verkocht worden. Kom nu snel echt geld verdienen en vraag naar de snelle beslis serskorting. Wij garanderen u de beste keuken en het beste ontwerp voor de beste prijs! DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPAVOND LU Waar de blanke top der duinen schittert in de zonne gloed, aan het Zeeuwse strand, daar is het altijd goed. Borden als in Zoutelande "De Zeeuwse Rivièraspre ken voor zich. De afgelopen vijftig jaar is menig toerist en zonaanbidder daar ook achter gekomen en zo pas seerden miljoenen mensen de duinovergangen. In die beginjaren van ontluikend toerisme verkeerden ook de voorzieningen zelf in een pril stadium. Een tentje om in te slapen, 'n vuurtje om te koken, water om te drinken en te wassen. De campings die er waren kenden simpe le voorzieningen. Er werden kamers verhuurd en wie het kon betalen nam een hotel. Vervoer was per trein, per fiets en een enkeling had een auto. Allengs werd het ieder jaar drukker. Zeeuwen, Nederlanders, Belgen, Duitsers, Fransen, Zwitsers, ze wisten de weg naar de kust te vinden. De accommodaties op de campings wer den verbeterd, werden luxer. Het pup-tentje werd een bungalowtent, vouwwagen en tenslotte een caravan met alles er op en er aan. Het comfortabele leven van thuis werd tijdens de vakantie verplaatst naar de cam ping. Kleuren-tv mee, want hij kan z'n sport en zij haar soapjes niet missen. Zo heerlijk rustig. Het prijspeil, op gestuwd in de prijsindex, leidde na drie, vier weken op de camping tot een rekening die soms hoger was dan de maandelijkse woonlast. Ondanks al die goede voorzie ningen onder de Zeeuwse zon dreigen er minder toeris ten te komen. Het roer moet om, er moeten meer doe-va- kanties komen. Campings gaan onderling Nehalennia roeiwedstrijden met Romeinse galeien organiseren. Na afloop vuur maken met vuurstenen en slapen in een zelfgebouwd hunebed. Dan wordt kamperen weer echt kramperen. Daar word je ook heerlijk rustig van. Cameleon

Scheldebode | 1998 | | pagina 1